heil' isen kop massale mars tegen politie-optreden zuidafrika Colombiaanse drugsmafia voert geweld op Anti-Rimpel- Blitz Overeenkomst over vertrek Indiase troepen Sri Lanka Vluchtelingen verlaten ambassade Oost-Berlijn BUITENLAND ïCHTER IVER DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 GENSCHER VERWACHT SPOEDIG VERTREK VLUCHTELINGEN UIT HONGARHE NIEUWSOVERZICHT Moeder Teresa in ziekenhuis Lachmon wil met indianen praten Inflatie Argentinië daalt snel IRA—leden doden vrouw Brits militair Belgische piloten houden acties Voedseltekorten door staking Azerbajdzjan Nederland pikt Belgische overheidsorders 'Antisemitisme met paplepel ingegoten' Nederlandse verpleegsters Filipijnen vrij Poolse ministers luiden communisme uit T21 en kerkelijke stichting bst. De bisschop kon de ten veranderen. Na 1975 ilkenhorst ineens geen flijke stichting meer", nen met haar lotgeno- o'n twintig mensen, ver- Ie Riet Monteyne zich in Werkgroep Lotgenoten lerheil. kt: „Je staat dan veel :er. Het is wel moeilijk lan een advocaat te ko- omdat ze willen wachten :n uitspraak in de zaak- la R. Maar dat kan vier duren", denk dat wij kunnen fien. We hebben nu veel r bewijzen op tafel. Stel, de advocaat mijn 'geval' voorbeeld neemt. Mijn der is overleden. Mijn va- J is onbekend. Punt uit. r over de zaak Maria R. en geheimzinnige waas. veet Maria R. niet wie moeder is. Maar het be- (rijkste is dat wij nu alles disch kunnen aantonen", eikenhorst krijgt er na de k-Maria R. een nieuwe itzaak bij. „Ach", zegt di- aur Janssen, „prima; hoe Ier de discussie, hoe hel ler de zaken komen te lig- Dat hebben we ook altijd [gd. Wij hebben de zoe- den de garantie gegeven hun afstammingsgege- 3 niet vernietigd worden". En", vervolgt hij „deze sen lopen niet met een ndoek op straat, wij heb- ook telefoontjes gehad vrouwen die willen dat 1 dossier vernietigd wordt, moeten wij dan teleur- llen". worden gebracht met in- fndianen, die als oorspron- an Suriname een rechtma- ■t grondgebied opeisen. De worden ingeleverd als het fat niet doet, en de indianen nen worden in het politie- |r. Ie eisen 'realistisch en uit- eigt tegelijkertijd met ver as als ze niet worden inge- (doorschemeren dat er al nd zijn. 3outersé heeft volgens hem nnen inzetten voor het volk, 1 te houden en een stabiele weet wat democratie is'. |het Bureau voor Indiaanse in de indiaanse gemeen- De regering besloot het bu- )mdat ze geen 'hokjesbeleid' 'oekayana-Amazone willen petadres in Paramaribo, net de pers duurt ongeveer psbevolking van Bici Poika, omringde, onderbrak de woordvoerder regelmatig IjlEDELLIN (RTR/AFP/ I dPA) - De Colombiaanse [drugsmafia heeft de oorlog Lgen de staat opgevoerd. Ijlet bomaanslagen en I brandstichting in de Colom biaanse stad Medellin, het I hoofdkwartier van het ge lijknamige drugskartel, I reageren de cocaïnebonzen 10p de geïntensiveerde anti- drugsstrijd van de Colom biaanse regering en de Ver- [enigde Staten. |pe grimmiger wordende strijd lvan de drugshandelaren volgt bp de uitlevering aan de Ver- enigde Staten van Eduardo Martinez Romero, de financieel expert van de drugsmafia. Martinez Romero, de eerste drugshandelaar die aan de VS is uitgeleverd sinds president Virgilio Barco van Colombia drie weken geleden het uitleve ringsverdrag met de VS her stelde, verscheen donderdag voor de rechtbank in Atlanta. Het Colombiaanse leger meldde een piloot te hebben ge vangen die in dienst was van de beruchte leider Pablo Esco bar van het Medellin-kartel. De piloot is gearresteerd op verdenking van moord op een politiechef. Volgens opiniepeilingen in Colombiaanse kranten steunt bijna tweederde van de Colom biaanse bevolking de uitleve ring van drugshandelaren aan de Verenigde Staten. De mees ten zijn evenwel tegen de komst van buitenlandse troe pen om korte metten te maken met de cocaïnebazen. Het legerkorps in Medellin, het zenuwcentrum van de co caïnehandel, verklaarde negen mensen te hebben opgepakt, onder wie de piloot van Esco bar. De piloot Nicolas Gonzales Cardona stond regelmatig in contact met drugsbaronnen. Hij verzorgde de meeste cocaï- nevluchten naar plaatsen waar de drugs werden ingescheept voor Miami en New York, al dus het leger. Escobar is één van de twaalf meest gezochte drugshandela ren uit Colombia die de VS voor hun rechtbank willen zien. De regering-Barco loofde deze week een half miljoen gulden uit voor informatie die leidt tot de arrestatie van Esco bar. In Medellin ontplofte een bom bij de staatsbank Caja Agraria. Ramen en deuren werden de straat opgeblazen. Elders werd een restaurant in brand gestoken. In de laatste weken zijn in Medellin meer dan 30 bomaanslagen gepleegd. De terreurgroep van de drugs mafia 'Uitleverbaren' wordt hiervoor verantwoordelijk ge houden. In Miami worden twee fami lieleden van de drugsbaas Jorge Ochoa gevangen gehou den. Zij moeten terecht staan wegens drugssmokkel, aldus de Amerikaanse justitie. Met hen zijn nog eens tien vermeende leden van het Medellin-kartel in staat van beschuldiging ge steld. Kerkleiders willen protest [KAAPSTAD (RTR/UPI/ANP) - Zuidafrikaanse [kerkleiders hebben de inwoners van Kaapstad [opgeroepen volgende week naar de parlements gebouwen te marcheren uit protest tegen het op treden van de politie op de dag van de verkiezin- gen. Donderdag maakten de Anglicaanse aartsbisschop Des- [mond Tutu en dominee Allan Boesak bekend dat de poli- I tie afgelopen woensdag meer dan 20 mensen doodschoot. bge Commissariaat voor de uchtelingen van de VN. Verder schreef het Centraal iureau voor de Statistiek eneens vorig jaar nog dat et land jaarlijks zo'n 15.000 migranten van 20 tot 30 ar nodig heeft om de toene- nende vergrijzing het hoofd e bieden. Een mogelijke redding voor 3rundtland en haar kabinet ijkt de verdeeldheid binnen ie gelederen van de centrum rechtse coalitie die zij in mei 986 afloste. Zij deed dat ove- ■igens zonder tussentijdse verkiezingen omdat de Noorse rondwet voorschrijft dat nen slechts eens per vier jaar voor een nieuw parlement naar de stembus hoeft, het geen in 1985 was gedaan. De oude coalitie is verdeeld over een aantal kernpunten, waarvan de toetreding tot de Europese Gemeenschap het belangrijkste is. De Noorse bevolking sprak zich in 197° in een referendum uit tegen het lidmaatschap van de EG. maar de Conservatieve Party wil de discussie daarover her openen. De conservatieven, maar ook vooraanstaande zakenlie den, vrezen dat hun land bui tenspel wordt gezet als de in' terne handelsgrenzen binnen de EG in 1992 verdwijnen Circa 70 procent van de Noorse export gaat naar lan den in de EG. De andere politieke Par' tijen hebben het onderwerp echter niet meer aangeroerd sinds het referendum in "72 an er heerst een consensus dat BJ dat pas in de jaren '90 weer zullen doen. Waarbij volgens waarnemers de verkiezingen in 1997 meer kans maken dan die in 1993. Een nieuwe cen trum-rechtse coalitie lijkt da» ook niet meer dan een theore tische mogelijkheid, tenz'J Syse besluit toch in zee gaan met Hagen (ANP). [Tutu leidde een herdenkings- dienst in de St.George kathe- draal in Kaapstad, waarin hij de autoriteiten van staatsterro- [risme beschuldigde. Voor de [dienst protesteerden 200 advo caten op de trappen van de kerk tegen de moorden. Dullah Omar, de voorzitter van de Na- I tionale Bond van Democrati sche advocaten, vertelde dat de 1 Bond 'geschokt' was door de wreedheden van de politie, met I name de oproeppolitie. Hij haalde ook uit naar de Zuid- [afrikaanse media die 'niet het [lef hebben eerlijk te vertellen [wat er woensdagnacht is ge- beurd'. De aanwezige politie greep niet in. Minister Adriaan Vlok van [wet en orde deed een dringend beroep op de bevolking kalm te [blijven na de ergste onlusten in Zuidafrika sinds jaren, waarbij meer dan 20 mensen omkwa- men en rond 200 mensen ver- wondingen opliepen. Veel [zwarten betoogden woensdag omdat zij niet mochten stem- [men. Vlok kondigde aan dat er [een onderzoek wordt ingesteld [naar de betrokkenheid van de politie bij de moorden. Volgens Vlok zijn 15 mensen gedood bij gewelddadige bot- singen in Kaapstad maar een [prominente anti-regeringsad- vocaat Essa Moosa zei op een persconferentie dat het doden- al is gestegen tot 29. De vrijdag geïnstalleerde - blanke - burgemeester van Kaapstad, Gordon Oliver, ver- klaarde dat hij de - op grond van de regels van de noodtoe- stand illegale - protestmars zal steunen en de politie zal oproe- Pen niet te patrouilleren tij- lens de mars. Anti-apartheidsgroepen hebben vijf dagen van natio- nale rouw afgekondigd voor de [slachtoffers van het geweld, onder wie een peuter van drie jaar. Zij zullen op 16 september (ADVERTENTIE) te Vanuit Duitsland Dn weer- klank van het nieuws uit de verenigde Staten is nog niet "Wgalmd of een ander nieuwtje doet al sinds enkele «gen de ronde: een multina tional gespecialiseerd in cos metica voor apotheken, heeft «n reuzesprong naar voren «maakt, een ware blitz, met «me in de behandeling van nnrpels bij mensen van ouder dun 55 jaar. Tw«« Jaar van experimen- ®n op mensen, uitgevoerd «or de Experimentele Der- meto ogische Kliniek te Ham burg in Duitsland, hebben aan- «toond dat de retinol, die ver- «jntt Is in een cosmetische weme een belangrijke vermin- «ring van het aantal rimpels van de diepte ervan veroor- JJ, ze"s bij zestigplussers. Na alle herrie omtrent het «nsretinylzuur is het prettig („e'e dingen recht te zetten: S de twee substanties '0' dezelfde familie behoren is fi'H'oodamenteel verschil. I,.» 18 een alcohol terwijl «Mretinylzuur een zuur Is. «tinol heeft dan ook alleen in„ ?en cosmetische werk- 9. tenviji transretinylzuur Inn K n.!armaceutische werk- k«„ ett en omslag ot Irritatie "«veroorzaken. w«i- de 'wee substanties Zn"1)66" hebben, is de du!- J, ,f'chtbare doeltreffend m» bestrijden van rim- heMDi crème met retinol ceerH j d en wordt geprodu- het1. oor het bedrijf Korff: Ai'''e verkrijgen in de Ne- «dse apotheken, drie acrece is beschikbaar in «H25 v:?8: voor aebruikers 0ud8M«ia45rjaO:r3S-45Iaaren begraven worden. De Zuidafrikaanse politie meldde dat de onlusten vrijdag doorgingen. In Kaapprovincie hebben zich meer dan een do zijn gewelddadige confronta ties tussen politie en betogers voorgedaan waarbij de politie traangas, rubberkogels en ge weervuur moest inzetten. Ten minste twaalf mensen, onder wie zeven politie-agenten raakten gewond, en zes beto gers werden opgepakt. Het forum van de Verenigde Naties meent na een onderzoek naar de rol van multinationale ondernemingen in Zuidafrika dat economische sancties tegen Zuidafrika wel degelijk effec tief zijn en het sanctiebeleid te gen het apartheidsbewind moet worden aangescherpt. Gisteren presenteerde het forum zijn rapport, nadat eer der in de week in Geneve drie dagen lang hoorzittingen wa ren gehouden. Het forum telde elf leden, onder wie politici en intellectuelen. „Er zijn aanwijzingen dat .groeiend deel van de blanke gemeenschap aarzelend, en deels als gevolg van sancties, tot de conclusie komt dat er geen alternatief bestaat dan te onderhandelen over funda mentele constitutionele veran deringen", aldus de groep in het rapport. 'Toenemende financiële sancties zijn het meest veelbe lovende middel' om de Zuid afrikaanse regering ertoe te brengen de zwarte meerder heid politieke rechten te geven. Het forum pleit ervoor harde voorwaarden te stellen als wordt onderhandeld over de buitenlandse schuld van het land. Zuidafrika heeft een schuld van acht miljard dollar. Ook moeten de handelskredie ten worden beperkt, vindt het forum. Dominee Busak en bisschop Tutu zitten bij de moeder van een van de slachtoffers van de verkiezingsdag. Ze hebben opge roepen tot een massale demonstratieve mars tegen het politieoptreden. - fotoap NEW DELHI (AP) - Pre mier Rajiv Gandhi van India heeft bekendge maakt dat overeenstem ming is bereikt over het vertrek van een Indiaas vredescontingent uit Sri Lanka. Het Indiase persbureau PTI zei dat het akkoord was be reikt in overleg met Srilan- kaanse functionarissen tij dens de topconferentie van niet-gebonden landen in Bel grado. Het persbureau zei dat Gandhi had gesproken van een 'goed akkoord', dat alle aspecten besloeg van de te rugtrekking van de naar schatting 42.000 Indiase sol daten. Gandhi zei dat het ak koord nog moest worden goedgekeurd door de Srilan- kaanse president Ramasing- hew Premadasa. Premadasa heeft er her haalde malen bij India op aangedrongen zijn troepen uit het noordoosten van Sri Lanka weg te halen. Aan vankelijk weigerde Gandhi hieraan tegemoet te komen, maar om een regelrecht con flict met het buurland te be zweren stemde hij erin toe op 29 juni - de tweede verjaar dag van het vredesakkoord dat tot de komst van de In diase troepen heeft geleid - alvast een deel van de solda ten terug te trekken. Na het vertrek van 3.000 militairen raakte de kwestie echter op nieuw in een impasse. India stationeerde zijn troepen op 30 juni 1987 in het noordoosten van Sri Lanka met de bedoeling de Tamil- guerrillagroepen die al vijf jaar streden om de onafhan kelijkheid van hun gebied te ontwapenen. De sterkste Ta- mil-groepering weigerde echter de wapens in te leve ren, en keerde zich tegen de Indiase troepenmacht, die daarop werd versterkt. Onder druk van Singalese extremisten die zich tegen het akkoord verzetten en een terreurcampagne ontketen den die inmiddels zeker 5.000 levens heeft gekost, eiste Premadasa het vertrek van de Indiase militairen. Militaire functionarissen op Sri Lanka maakten be kend dat sinds woensdag ze ker 14 mensen de dood heb ben gevonden bij geweldsac- ties van de kant van Singa lese extremisten. OOST-BERLIJN (DPA) - Een groot deel van de 116 Oostduitsers die vanaf be gin augustus verblijven in de Westduitse vertegen woordiging in Oost-Berlijn heeft het gebouw verlaten. Volgens de permanente verte genwoordiger van de Bondsre publiek in de DDR hebben zij geen toestemming gekregen het land te verlaten. De vluchtelingen verlieten de missie na gesprekken met de directeur van de Westduitse vertegenwoordiging, Franz Bertele, de Westduitse staats secretaris Walter Priesnitz en de Oostberlijnse jurist Wolf gang Vogel, waarin alle aspec ten van het probleem nog eens uiteengezet zijn. Vogel heeft hen 'alomvattende juridische bijstand' toegezegd. De DDR-burgers probeerden met hun toevlucht in de West duitse missie een uitreisvisum te krijgen. Later werd bekend dat alle Oostduitse vluchtelingen de Westduitse missie verlaten hadden. Zij kwamen in kleine groepjes het gebouw uit en na men bus of trein naar huis. De Oostduitse autoriteiten hebben de afgelopen tijd steeds officieel verklaard dat vluchte lingen die terugkeren geen strafvervolging wacht. Ook zouden zij hun werk normaal kunnen hervatten. Verder zou den zij de gewone procedure voor een uitreisvisum in wer king kunnen stellen. De woordvoerder van de Westduitse missie zei dat op de Oostduitse vluchtelingen 'geen enkele druk was uitgeoefend'. Enkele betrokkenen bevestig den dat. Eén van hen zei dat hij 'op aanraden' het gebouw had verlaten en wel degelijk hoopte spoedig het land te kunnen verlaten, ook al was hem niets van dien aard toegezegd. In de Westduitse ambassades in Warschau en Praag verblij ven nog altijd meer dan 200 Oostduitse vluchtelingen. Daarnaast wachten nog enkele duizenden Oostduitsers in op vangkampen in Hongarije op de verwachte massale evacua tie naar de Bondsrepubliek. De Westduitse regering liet als reactie op het verlaten van de vertegenwoordiging direct in Oost-Berlijn een verklaring verspreiden waarin zij de ver wachting uitspreekt 'dat de DDR haar toezeggingen vol strekt gestand doet en dat voor alle betrokkenen een indivi duele passende humanitaire regeling wordt getroffen'. Het Oostduitse persbureau ADN meldde de jongste ont wikkelingen onder de kop 'Het verstand kreeg de overhand'. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, verwacht dat de langverwachte uittocht van duizenden Oostduitse vluchte lingen vanuit Hongarije naar de Bondsrepubliek 'de ko mende dagen' zal plaatsvinden. Genscher zei dit vrijdag voor Een jonge Oostduitse vrouw zit in een Hongaars opvang kamp te wachten tot hij de grens over mag. - fotoap de Westduitse omroep. „Ik heb er het volste vertrou wen in dat de Hongaarse lei ders een humanitaire oplossing zullen vinden", aldus Genscher. „Na wat we hebben vernomen van het kabinetsberaad van gisteren mogen we aannemen dat dit de komende dagen zal gebeuren." Genscher verwees hiermee naar een regeringsverklaring uit Budapest donderdag, waarin gesteld werd dat er nog een paar dagen nodig zijn om humanitaire maatregelen te treffen. Zo'n 6.000 Oostduitsers wachten in kampen in Honga rije het moment van hun ver trek naar het Westen af. De grote uittocht werd begin deze week al verwacht. Volgens Genscher hebben Bonn en Budapest geen ak koord gesloten over het vertrek van de Oostduitse vluchtelin gen. „Het gaat om een soeve reine en autonome beslissing van de Hongaarse regering", aldus de minister. Er zou geen Westduitse economische hulp aan Hongarije bij gemoeid zijn. Genscher herhaalde de op roep van zijn regering aan de communistische leiders in de DDR om hervormingen in hun land door te voeren. „De Oost duitse leiding zou er goed aan doen zich niet af te sluiten van de hervormingen die in andere landen van het Warschau Pact plaatsvinden." De Westduitse regerings woordvoerder Hans Klein ont kende vrijdag dat Bonn de Oostduitsers, die hun toevlucht in Westduitse diplomatieke vertegenwoordigingen hebben gezocht, heeft aangeraden naar huis terug te keren. Dit bericht was eerder door het Oostduitse persbureau ADN gemeld. De Westduitse regering blijft erbij dat 'elke Duitser het recht heeft vrijelijk te besluiten waar hij in zijn vaderland wil leven', al dus Klein. Moeder Teresa CALCUTTA (AP) - Moeder Teresa, die voor haar werk in dienst van de armén en mis- deelden is onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede, is met hartklachten opgenomen in een ziekenhuis in Calcutta. Volgens een behandelend ge neesheer werd de non met hoge koorts en onregelmatige hartslag in intensive care ge nomen. De roomskatholieke zuster, die in India als een levende le gende wordt vereerd, is Al- baanse van geboorte. In 1950 richtte zij de Missionarissen van Liefdadigheid op, een religieuze orde die inmiddels 3.0C nonnen in 87 landen telt. PARAMARIBO (ANP) - Jaggernath Lachmon, de voorzitte van de Nationale Assemblee in Suriname, heeft zich berei verklaard een gesprek te voeren met de leiding van de Toe kayana-Amazone-Indianen. Het gesprek is een van de eise die een anonieme woordvoerder van de actievoerende Indiane heeft gesteld. „Indien de indianen mij kunnen aantonen da hun belangen worden geschaad door het akkoord van Kouro ben ik bereid eventuele tekortkomingen te herstellen en ee. aparte overeenkomst met hen te sluiten", aldus Lachmon. Buenos Aires (AFP) - De harde economische maatregelen, di de nieuwe regering van president Carlos Menem in Argentini sinds 8 juli nam hebben geleid tot een spectaculaire daling va de inflatie in augustus, van bijna tweehonderd procent in ji tot nog geen veertig procent. Overigens waren de prijzen i augustus volgens het Argentijnse Bureau voor Statistiek ver geleken met dezelfde maand van 1988 gestegen met niet minde dan bijna vierduizend procent. KARLSRUHE (UPU/ AFP/DPA) - Bij een aanslag op een aut met een Brits kenteken is in Unna-Massen,ten westen va Dortmund, de Westduitse echtgenote van een Britse militai doodgeschoten. De 26-jarige vrouw werd vanuit een ander auto beschoten door drie onbekenden van wie er een was ge kleed in een Brits legeruniform. De daders zijn vermoedelij lid van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het IR< voerde de afgelopen maanden al vaker aanslagen uit op mili tairen van het Britse Rijnleger in de Bondsrepubliek. BRUSSEL (ANP) - De arbeidsonrustbij het cabinepersonee van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena is overgesla gen naar de piloten en technici. De Vereniging van Belgisch Piloten houdt op korte termijn een 24~uurs staking.De vliege niers en technici gaan niet akkoord met het statuut van de pi loten in dienst van de dochtermaatschappij DAT. De vereni ging vindt dat de DAT-piloten hetzelfde contract moeten krij gen als hun collega's van Sabena. In de Azerbajdzjaans hoofdstad Bakoe waren gisterei een half miljoen demonstranten op de been. - fotoa MOSKOU (DPA) - In de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan dreigei ernstige tekorten te ontstaan door de massale stakingsactie waarmee de Azerbajdzjanen de zeggenschap over de Armeens enclave Nagorny-Karabach pogen te herkrijgen. Dit heeft d< 'Komsomolskaja Pravda' gemeld. Volgens de krant hebben leden van de Azerbajdzjaanse partij leiding de bevolking op een massabijeenkomst in Bakoe opge roepen de stakingsacties, die zich over de hele republiek heb ben uitgebreid, te beëindigen. Een minister waarschuwde di ongeveer 500.000 betogers dat Bakoe en omgeving binnen en kele dagen zonder brood zullen komen te zitten als de stakinj doorgaat. Verder wordt ook de watertoevoer en de stroomvoor ziening bedreigt. De elektriciteitscentrales zullen binnenkor komen stil te liggen wegens gebrek aan olie. GENT - In België wordt geklaagd over het binnenhalen doo: Nederlandse scheepswerven van Belgische overheidsorders Het gaat met name om de bestelling van twee havensleepbotet door Antwerpen bij Nederlandse scheepsbouwers. „De Hollan ders pikten die order binnen door een scheefgetrokken concur rentie", aldus gedelegeerd bestuurder Wijnakker van d< scheepswerven van Langerbrugge in Gent, die toevallig ooi bestuurder bij het stadsbestuur van Gent is. Raoul Wijnakkei wijst erop, dat de Belgische scheepswerven dezelfde gelegen heid niet krijgen. „Theoretisch zouden we misschien ook Ne- derlandser scheepsorders kunnen krijgen", zo zegt hij, „maai in de praktijk lukt dat nooit." JERUZALEM (RTR) - Volgens de Israëlische premier Shamir die zelf in Polen is geboren, is het antisemitisme de Polen me de moedermelk ingegoten. Shamir zegt dit in een vraaggesprel met de Jerusalem Post naar aanleiding van de weigering var de RK Kerk het omstreden klooster in Auschwitz te verplaat sen. Shamir emigreerde in de jaren '30 naar Palestina. He grootste deel van zijn familie werd tijdens de Holocaust ver moord. Het antisemitisme is volgens hem diepgeworteld in d< traditie en de mentaliteit van de Polen. DEN HAAG (RTR/ANP) - De twee Nederlandse verpleegster: die op de Filipijnen door veiligheidstroepen waren gearres teerd zijn weer vrijgelaten. Dit is bevestigd door woordvoerdei P. van Leeuwen van de Nederlandse ambassade in Manilla. Jo sé van der Loop (27) en José Theunissen (26) zijn samen me acht Filipijnse medici 36 uur vastgehouden. De tien medic hielpen op het eiland Samar bij de bestrijding van een maze- len-epidemie, aldus de in Manilla gevestigde humanitaire or ganisatie Medical Action Group (MAG). WARSCHAU (RTR/DPA) - Leden van het nieuwe Poolse ka binet hebben in bewogen en plechtige bewoordingen afscheic genomen van het communisme en tegelijkertijd de onafhanke lijkheid van hun land tegenover de Sovjetunie krachtig onder streept. Niet-communistische ministers verklaarden na hur benoeming dat Polen een historische kans heeft om over te gaan tot een markteconomie naar westers model. Polen moei deze gelegenheid tegen elke prijs aangrijpen, luidde hun bood schap tegenover het parlement. Solidariteit heeft tien posten ir het nieuwe kabinet. De communisten en de kleine Verenigde Boerenpartij hebben er elk vier en de Democratische Partij drie.

de Stem | 1989 | | pagina 5