Géén bescherming van ongehuwde moeders in 'Moederheil' Solidariteit valt langzaam maar zeker uiteen Amazone-indianen in Suriname stellen nieuwe eisen Populistisch rechts zet Noorwegen op zijn kop MASSALE RIET MONTEYNE EN LOTGENOTEN SLEPEN VALKENHORST VANWEGE GEHEIMHOUDING VOOR DE RECHTER CARL HAGEN WERPT MET REUZENSPRONG IVOREN TORENS OMVER rtóSTEM buitenu Anti-Rimpel- Blitz ■DE STEM EXTRA ACHTERGROND ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 Door Marja Klein Obbink DE KWESTIE-VALKEN HORST is na de actie van hongerstaakster Riet Mon- teyne nog niet voorbij. De Moederheil-dossiers wor den weliswaar niet vernie tigd, maar het opvangte huis wacht een nieuwe rechtzaak over het inzage recht. Door speurwerk van Riet Monteyne denken de 'kinde ren' van Moederheil nu ge noeg bewijzen op tafel te heb ben tégen de geheimhou dingsplicht waar Valkenhorst zich op beroept. Kort na haar hongersta king was er al nieuws. Bij Valkenhorst waren een 'onbe kend aantal' dossiers verdwe nen door wateroverlast, zo'n vijftien jaar geleden. Later sprak directeur Cees Janssen over honderden dos siers en in De Stem erkende hij dat het wel eens om enkele duizenden kon gaan. Dat getal kwam aardig overeen met de schatting van Riet Monteyne, die zich toen al twee weken had 'opgesloten' in het ge meente-archief van Breda. Volgens haar moeten er twee duizend Moederheil-dossiers zoek ziin. De Ëindhovense krijgt bin nenkort van het bisdom Breda het juiste aantal ge boorten op de afdeling onge huwde moeders van Moeder heil. Het bisdom verleent Riet Monteyne en haar lotgenoten Riet Monteyne medewerking bij hun zoek tocht naar het verleden. Zo geeft pastor Don van de Bre dase Mariaparochie aan de kinderen die geboren zijn in Moederheil toestemming om in de doopregisters van zijn parochie te kijken. Riet Mon teyne: „Op die manier kunnen sommige mensen tenminste nog zien wie hun peters of meters zijn". Over registers gesproken. Riet Monteyne en haar lotge noten hadden van verschil lende mensen gehoord dat Valkenhorst naast de dossiers over grote dikke boeken - foto john claessens moest beschikken waarin alle gegevens zouden staan. Daarin was ook de naam van de vader genoteerd. Directeur Janssen, heeft het bestaan van die registers altijd ont kend. Maar in een interview met de KRO-radio vertelde hij plotseling over zijn vondst van een dag daarvoor: de re gisters. Janssen, nu: „Ik was echt niet van het bestaan op de hoogte. Toen die verhalen over vernietigde dossiers los kwamen, wilde ik weten wat we écht in huis hadden. Er bleken registers te zijn: van 1912 tot en met 1958. Daarin staat de informatie waarnaar de kinderen op zoek zijn". Riet Monteyne: „Ik wist dat de dossiers dikker waren dan het A-4 velletje waar Valken horst over sprak". Riet's moe der zat een tijd lang in een in richting in Heel. Daar waren dezelfde religieuzen werk zaam. De Zusters van de Hei lige Joseph hielden dossiers én registers bij. Het dossier over Riet's moeder telt vijftig kantjes. „Vind je het gek dat ik ein delijk de échte waarheid wilde weten?", vervolgt Riet Monteyne. Ze toont een ord ner, met kopieën van archief stukken en oude krante-arti- kelen: Riet's bewijslast. De Ëindhovense is ervan overtuigd dat Valkenhorst zich van valse argumenten heeft bediend om de geheim houdingsplicht te verdedigen. „Ik wil die zogenaamde ge heimhouding tackelen", zegt ze. Ze toont kopieën van arti kelen die in 1921 in het Dag blad van Noord-Brabant zijn afgedrukt. Daaruit blijkt dat leken, en niet de zusters zoals Valkenhorst steeds beweerde, het voor het zeggen hadden. De artikelen zijn geschreven door de dames Kessler en Willemse, de oprichters en be stuursleden van de stichting Moederheil en toen op zoek naar geldschieters voor de bouw van een tehuis voor on gehuwde moeders. Geld van de gemeente kregen ze niet. Vandaar dat er zusters uit Heerlen worden aangetrok ken voor verzorging van de meisjes-moeders. In de artikelen wordt niet gerept over de bescherming van ongehuwde moeders. Op vang in het Doorgangshuis van Moederheil diende ter 'verheffing en verbetering van de gevallen vrouw'. Zij had zich schuldig gemaakt aan: 'onbezonnenheid en ge brek aan zelfrespect, willoos heid en hartstocht'. Liefst zo lang mogelijk voor de bevalling moeten de onge huwde moeders in het huis worden opgenomen, schrijven de dames Willemse en Kess ler. Want: 'vooral voor de be valling zijn de meisjes het meeste geneigd te luisteren naar vermaningen en goede raad'. „Hersenspoeling", aldus Riet Monteyne. Niet de zusters maar 'een bestuur van dames doet po gingen om de moeder een wettig huwelijk te doen slui ten met den vader van het kind'. De meisjes werden on der druk gezet om de naam van de vader te vertellen, zo als Valkenhorst voor de rechtbank beweerde. Maar dat betekende niet dat ze een naam verzonnen, zegt Riet. De verzorging kostte geld. Als de minnaar weigerde te betalen, kon de rechter hem dwingen. Maar zover kwam het meestal niet. Riet Mon teyne ontdekte dat er in Breda een adviesbureau voor vaderschapsacties werkzaam was. Dat bureau werd gerund door mevrouw Ingen-Housz, bestuurslid van Moederheil. In notulen van een vergade ring van r.k. opvangtehuizen voor ongehuwde moeders in 1948 staat dat dit bureau los van Moederheil werkzaam was. Riet Monteyne: „Hoe durft Valkenhorst, die zich rechts opvolger van Moederheil noemt, nu nog zeggen wat be treft de moeders geheimhou dingsplicht is. Veel meer mensen wisten de namen van de vaders". De geheimhouding zou in goede handen zijn geweest bij de hulpverleners van Valken horst, zo zei het opvangtehuis bij de rechtbank. „Maar in Moederheil werkten onge schoolde krachten", zegt Riet Monteyne. Ze toont een kopie van een onderzoek naar de werkwijze van Moederheil. 'Wij troffen geen enkele zuster met een di ploma van de school voor maatschappelijk werk, een diploma wijkverpleging of een acte N20, rapporteert de onderzoekster. De moeder overste in Heerlen blijkt geen opgeleide zusters te kunnen 'leveren' en dat is volgens Riet Monteyne de reden dat de zusters in 1961 Moederheil verlaten. Riet Monteyne bestrijdt dat Valkenhorst zich rechtsopvol ger van Moederheil kan noe men. „Moederheil, dat dan al Valkenhorst heet, is tot '75 al tijd een kerkelijke stichting geweest. De bisschop kon de statuten veranderen. Na 1975 is Valkenhorst ineens geen kerkelijke stichting meer". Samen met haar lotgeno- ten, zo'n twintig mensen, ver enigde Riet Monteyne zich in de Werkgroep Lotgenoten Moederheil. Riet: „Je staat dan veel sterker. Het is wel moeilijk om aan een advocaat te ko men, omdat ze willen wachten op een uitspraak in de zaak- Maria R. Maar dat kan vier jaar duren". „Ik denk dat wij kunnen winnen. We hebben nu vee) meer bewijzen op tafel. Stel, dat de advocaat mijn 'geval' als voorbeeld neemt. Mijn moeder is overleden. Mijn va der is onbekend. Punt uit. Maar over de zaak Maria R ligt een geheimzinnige waas. Zo weet Maria R. niet wie haar moeder is. Maar het be langrijkste is dat wij nu alles juridisch kunnen aantonen". Valkenhorst krijgt er na de zaak-Maria R. een nieuwe rechtzaak bij. „Ach", zegt di recteur Janssen, „prima; hoe breder de discussie, hoe hei- derder de zaken komen te lig gen. Dat hebben we ook altijd gezegd. Wij hebben de zoe kenden de garantie gegeven dat hun afstammingsgege vens niet vernietigd worden". „En", vervolgt hij „deze mensen lopen niet met een spandoek op straat, wij heb ben ook telefoontjes gehad van vrouwen die willen da! hun dossier vernietigd wordt Die moeten wij dan teleur stellen". Lech Walesa .langste tijd alsfalf-god gehad?.. Door Wera de Lange HET DUURDE langer dan verwacht aleer premier Mazowiecki bij de Poolse parlementsvoorzitter de volledige namenlijst van zijn ministerraad kon inle veren. Vreemd genoeg waren het niet de communistische PVAP of de officiële Boeren en Democratische Partij die de grootste obstakels opwier pen. Het was met zijn eigen mensen in Solidariteit, dat Mazowiecki de afgelopen da gen de meeste problemen had. In de parlementsfractie van Solidariteit is de Boerenbond sterk vertegenwoordigd. Deze bond van zelfstandige boeren voelt zich zeer gegriefd door de samenwerking met de offi ciële Boerenpartij. Deze VBP wordt gezien als het slaafse kleine zusje van de commu nisten, een gezelschap van bureaucraten, dat de - veelal zeer arme - Poolse boeren stelselmatig in de steek heeft gelaten. Lech Walesa heeft desal niettemin weten door te druk ken, dat Solidariteit de VDP in de coalitie heeft opgeno men. Zonder die manoeuvre zou de Boerenpartij een snelle dood zijn gestorven. Boeren-Solidariteit rea geerde met een aantal eisen, die door de parlementsfractie van Solidariteit werden ge steund: Boeren-Solidariteit wilde een eigen vice-premier leveren en een fiks aantal staatssecretarissen; de minis ter van Landbouw, Olesiak van de VDP, mag van Boe ren-Solidariteit niet in de nieuwe regering terugkomen. VDP-voorman Bentkowski als kandidaat voor post van minister van Justitie, was voor veel fractieleden even min aanvaardbaar. Woens dagavond trad premier Mazo wiecki, na overleg met de fractie- en bondsleiding van Solidariteit, voor het front van de voltallige fractie. Hij kon zijn mensen in ieder geval een andere kandi daat voor het ministerie van Landbouw aanbieden, de on bekende VDP-man Janicki. Maar Bentkowski blijft ge handhaafd als kandidaat voor Justitie en en een eigen vice- premier voor Boeren-Solida riteit zat er niet in. Solidariteit neemt 11 posten in de nieuwe regering op zich, waaronder praktisch alle mi nisteries in- de economische hoek en - verrassend - Bui tenlandse Zaken. De commu nistische PVAP levert vier ministers, waaronder de zit tende ministers voor Defensie en Binnenlandse Zaken, gene raal Kiszczak en minister Si- wicki. De Boerenpartij en de De mocratische Partij leveren respectievelijk 4 en 3 minis ters. De eerste regering in een Oostblokland sinds 1945, die in meerderheid uit niet-commu- nisten zal bestaan, is daarmee praktisch een feit. Dinsdag aanstaande moet het parle ment de ministerslij st offi cieel bekrachtigen. Vreemd genoeg is de stem ming in de fractie van Solida riteit niet euforisch. Achter het conflict tussen premier Mazowiecki en zijn fractie over de samenstelling van de regering gaan andere proble men schuil. De parlementsfractie kan het autoritaire optreden van Lech Walesa niet langer aan vaarden. Daarnaast is de kloof tussen de fractie en de vakbond van Solidariteit aan het groeien. Er wordt nu geprobeerd de eenheid binnen de beweging nog zo lang mogelijk in stand te houden: gisteren werd be sloten een overlegorgaan van fractie en bond in het leven te roepen. Maar het is zeer de vraag of dat wat uithaalt: politici en vakbondsleiders hebben in een democratisch land nu eenmaal verschillende ver antwoordelijkheden en belan gen. Solidariteit is langzaam aan het uiteenvallen. Dat werpt de vraag op, of Lech Walesa nog lange tijd als een half-god de gang van zaken in Polen kan blijven bestieren. Premier Mazowiecki en zijn ministers hebben andere zorgen. Zodra het parlement op dinsdag de voorstellen voor bemanning en zetelverdeling heeft goedgekeurd, is de eer ste prioriteit het ontwerpen van een shock-therapie voor de Poolse economie. DE INDIANEN van het Amazone-gebied in Suriname, die zich Toekayana-Ama- zone noemen, hebben nieuwe eisen aan de regering gesteld. Voor enkele van de eisen is een ultimatum gesteld dat vanmiddag verstrijkt. De eerste eis is een gesprek met de voorzitter van de Nationale Assembleé, Jaggernath Lachmon, in Bici Poika, een indianendorp op 125 kilometer van Paramaribo. De tweede eis is een gesprek met de bevelhebber van het natio nale leger, Desi Bouterse. Verder moet Alwin Mungra, vicevoorzitter van de regeringscoalitie in de volksvertegen woordiging, vóór vanmiddag vermeende bele digingen aan het adres van de indianen corri geren via de media. De laatste eis is, dal voor het verstrijken van het ultimatum het Bureau voor Indiaanse Zaken opnieuw wordt inge steld. Alle contacten tussen de regering en de Toe- kyana-Amazone moeten lopen via Eduard Gijsberg, die vroeger directeur was van het Bureau voor Indiaanse Zaken. Dit bureau is in juli op last van de minister van regionale ont wikkeling, Werner Vreedzaam, gesloten. Een anonieme woordvoerder van de Toe- kayana-Amazone zeget tijdens een ontmoeting met de pers in Bici Poika dat de actievoerders niet van plan zijn hun wapens in te leveren zo lang de 'terroristen' dat niet hebben gedaan. Met 'terroristen' doelde hij op leden van het jungle-commando van Ronnie Brunswijk. Tijdens de met veel geheimzinnigheid omge ven ontmoeting in Bici Poika, maakte alleen de man die zich de leider van de acties noemt, zijn naam bekend. Het is commandant Thomas. Het gesprek wordt in het duister gehouden. Commandant Thomas, zijn gezicht beschilderd in rood en zwart, zit achter een tafel, geflan keerd door twee andere mannen. Er naast staan twee indiaanse vrouwen, volledig in diaans getooid, maar met twee karabijnen in hun handen. Commandant Thomas zegt na zijn naam te hebben genoemd vérder niets. Hij geeft na de kennismaking het woord aan een man met een zwarte bril en een pruik, wiens gezicht even eens is beschilderd. Die zet uiteen waarom de Toekayana-Amazone acties voeren, waaraan zij hun naam ontlenen en welke hun eisen en hun standpunten zijn. De Toekayana-Amazone zijn tot acties over gegaan omdat er al jaren onrecht en misdaad tegenover de indianen worden begaan. Het ak koord met Brunswijk betekent opnieuw on recht tegenover de indianen. De anonieme woordvoerder verwijt de regering de bevol king te 'manipuleren en zich door het buiten land te laten misbruiken'. 'Alleen eenheid en rechtvaardige strijd kan ons redden uit de deplorabele situatie', zegt hij. De Toekayana-Amazone hebben de regering gewaarschuwd niemand naar hun gebied te sturen om contact te zoeken of een onderzoek in te stellen. Als dit wel gebeurt 'is de conse quentie voor rekening van de regering'. De goederen die door de indianen in beslag zijn genomen zijn geregistreerd en een volksverga dering zal beslissen over de distributie ervan aan de verschillende indianendorpen. Tot de in besalg genomen goederen behoren auto's, lichtmotoren en waterpompen. De woordvoerder zegt zeker te weten dat grote de len van de Surinaamse bevolking de acties van de gewapende indianen ondersteunen 'ook al durven zij er niet goed voor uit te komen'. Als de acties worden verscherpt zullen volgens hem ook de indianen in Oost-Suriname, die schriftelijk solidariteit betuigden, worden in gezet. De standpunten van de Toekayana-Ama zone komen erop neer dat het binnenland tot ontwikkeling moet worden gebracht met in schakeling van de indianen, die als oorspron kelijke bewoners van Suriname een rechtma tig aandeel van het grondgebied opeisen. De wapens zullen niet worden ingeleverd als het jungle-commando dat niet doet, en de indianen willen niet opgenomen worden in het politie apparaat of het leger. De man noemt de eisen 'realistisch en uit voerbaar', maar dreigt tegelijkertijd met ver scherping van acties als ze niet worden inge willigd. Hij laat doorschemeren dat er al nieuwe acties gepland zijn. Legerleider Desi Boutersé heeft volgens hem bewezen 'zich te kunnen inzetten voor het volk, zièh aan zijn woord te houden en een stabiele politicus te zijn die weet wat democratie is'. De sluitingwan het Bureau voor Indiaanse Zaken veroorzaakte in de indiaanse gemeen schap veel deining. De regering besloot het bu reau op te heffen omdat ze geen 'hokjesbeleid' wilde voeren. De Toekayana-Amazone willen dit bureau als contactadres in Paramaribo. De ontmoeting met de pers duurt ongeveer 40 minuten. De dorpsbevolking van Bici Poika, die de journalisten omringde, onderbrak de toespraak van de woordvoerder regelmatig met applaus. TWEE DAGEN voordat de bevolking van Noorwegen naar de stembus gaat om een nieuw parlement te kiezen, staat één winnaar vrijwel vast. Uit alle opi niepeilingen blijkt dat de Vooruitgangspartij van de rechts-populistische Carl Hagen voor de grootste po litieke opschudding gaat zorgen sinds 1945. Als de kiezers maandag hun uitlatingen in de enquêtes ge stand doen, vermeerdert Ha- gens partij het aantal zetels in de 'Storting' van twee naar ongeveer 30. De Vooruitgangspartij zou door dit resultaat ineens de derde partij worden in Noor wegen, na de sociaal-demo cratische Arbeiderspartij van premier Gro Harlem Brundt land en de Conservatieve Partij van Jan Syse. Veel van die verwachte reuzensprong dankt de Voor uitgangspartij aan haar lei der. De zeer media-genieke Hagen bediende zich tijdens de campagne, maar ook daar voor, van een betrekkelijk eenvoudig recept met een kennelijk onweerstaanbare aantrekkingskracht op het volk. Namens zijn partij presen teerde hij zich als de verte genwoordiger van de 'kleine luiden', die volledig vergeten zijn door de gevestigde socia listische en conservatieve partijbonzen in him ivoren to rens in Oslo. De leidraad van Hagen en zijn volgelingen is het twee lettergrepige woordje 'tegen'. Zij zijn tegen meer asielzoe kers in het land, tegen belas tingen, tegen bureaucratie en tegen de welzijnsstaat. 'Wij willen de verzorgingsstaat af schaffen, met de nadruk op staat', zei de 45-jarige politi cus onlangs. Carl Hagen 'We hebben nooit welzijn gekend in Noorwegen. Het land is wel een verzorgings staat, maar niet voor degenen die hem nodig hebben. Wat wij willen is meer welzijn voor degenen die gezond zijn en werken in plaats van voor de luiaards en onverantwoor- delijken die zo goed worden verzorgd door de socialisti sche bureaucraten'. Sinds de Vooruitgangspar tij in de jaren '70 werd opge richt, hebben de overige par tijen in Noorwegen zich dui delijk van haar gedistan tieerd. Hagen toonde zich een tegenstander van door hen gekoesterde consensuspolitiek en houdt er in de ogen van ve len extreem-rechtse ideeën op na. Maar nu de Vooruitgangs partij mogelijk 20 procent van de stemmen zal krijgen voor het van 157 zetels naar 165 uit te breiden parlement, treedt hierin zichtbare verandering op. Brundtland en de kleurloze Syse hebben zich zelfs bereid verklaard voor de televisie met Hagen in debat te gaan. En hoewel de Conservatieven, die tot 1986 regeerden, her haaldelijk verklaarden niet met de Vooruitgangspartij in zee te zullen gaan, wordt zelfs foto ap Gro Harlem Brundtland dat niet meer voor onmogelijk gehouden. Politieke waarnemers me nen dat de Conservatieven niet om de Vooruitgangspartij heen kunnen als zij hun stre ven willen waarmaken pre mier Brundtland van de rege- ringstroon te stoten. Hagen zelf is er in ieder geval vast van overtuigd dat voor hem een rol is weggelegd in forma tiepogingen voor een cen trum-rechtse regering. 'Het is ons doel zoveel mo gelijk invloed te krijgen', ver klaarde de charismatische Hagen. 'En dat kan alleen worden bereikt door deel te nemen aan een regering'. Bij de parlementsverkie zingen in 1985 eindigde zijn partij nog op een bescheiden 3,7 procent. Maar de gemeen teraadsverkiezingen twee jaar later zorgden al voor een kleine aardverschuiving. De Vooruitgangspartij eindigde toen op 12 procent. Toch is niet iedere Noor erg blij met de roep om afschaf fing van de belastingen, de re geringsbureaucratie en de privatisering van de staatsin- dustrie. En nog maar kort geleden haalde Hagen zich de woede van vele landgenoten op de hals door te stellen dat alleen staande moeders met kinde ren van verschillende man nen niet langer economische bijstand mogen ontvangen van de staat. Deze vrouwen mogen niet worden beloond voor hun 'frivole en onverant woordelijke levenswijze', al dus de politicus. Zijn enorme populariteit is volgens waarnemers vooral het resultaat van een reeks ongeliefde maatregelen die de minderheidsregering van Brundtland de afgelopen ka binetsperiode heeft genomen om de Noorse economie weer op te vijzelen. Maatregelen overigens, die succes hebben gehad. Want ondanks een forse daling van de olie-inkomsten slaagde de sociaal-democratische rege ring erin zowel de inflatie als de chronisch te hoge rente omlaag te brengen. Het ge lukte het kabinet verder zelfs zonder de inkomsten uit de Noordzeeolie het tekort op de handelsbalans om te zetten in een exportoverschot. Maar deze positieve punten verbleken bij de stijging van het werkloosheidscijfer dat in dezelfde periode voor het eerst sinds decennia weer de vier procent bereikte. Volgens de opiniepeilingen gaat de Arbeiderspartij dan ook haar slechtste verkiezingsresultaat tegemoet sinds de j aren '30. Lag de aanhang van de partij aan het begin van dit jaar nog tussen de 35 en 40 procent, nu schommelt hij rond de 30 procent. Mevrouw Brundtland is mede daarom erg terughoudend met het uit voeren van directe aanvallen op haar tegenstander Hagen en presenteert haar partij, mede door de verdeeldheid bij centrum-rechts, als de enige stabiele politieke factor. 'Zon der echte leider belandt Noor wegen in het graf', predikt de 50-jarige premier. Hoewel weinigen twijfelen aan haar autoriteit, krijgt Brundtland toch steeds meer kritiek te verwerken. De me dia laten geluiden horen dat zij te veel in het buitenland verblijft om haar internatio nale aanzien van milieukam pioene te verhogen. Daar naast wordt Brundtland ver weten dat zij moeilijke bin nenlandse kwesties uit de weg gaat. Volgens waarnemers mag het bij voorbeeld niet toeval lig heten dat het steeds moei lijker wordt voor buitenlan ders de Noorse grenzen over te steken. En dat terwijl de re gering het afgelopen jaar nog aankondigde meer vluchte lingen te zullen opnemen dan de 1.000 per jaar, die zij was overeengekomen met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN. Verder schreef het Centraal Bureau voor de Statistiek eveneens vorig jaar nog dat het land jaarlijks zo'n 15.09) immigranten van 20 tot 30 jaar nodig heeft om de toene mende vergrijzing het hoofd te bieden. Een mogelijke redding voor Brundtland en haar kabinet lijkt de verdeeldheid binnen de gelederen van de centrum; rechtse coalitie die zij in mei 1986 afloste. Zij deed dat ove rigens zonder tussentijdse verkiezingen omdat de Noorse grondwet voorschrijft dat men slechts eens per vier jaar voor een nieuw parlement naar de stembus hoeft, het geen in 1985 was gedaan. De oude coalitie is verdeeld over een aantal kernpunten, waarvan de toetreding tot de Europese Gemeenschap het belangrijkste is. De Noorse bevolking sprak zich in 1® in een referendum uit tegen het lidmaatschap van de Efi maar de Conservatieve Partij wil de discussie daarover her openen. De conservatieven, maat ook vooraanstaande zakenlie den, vrezen dat hun land bui tenspel wordt gezet als de 'n' terne handelsgrenzen binnen de EG in 1992 verdwijnen Circa 70 procent van de Noorse export gaat naar lan* den in'de EG. De andere politieke pat' tijen hebben het onderwerp echter niet meer aangeroerd sinds het referendum in '72 ej) er heerst een consensus dat® dat pas in de jaren '90 wee' zullen doen. Waarbij volgen* waarnemers de verkiezing® in 1997 meer kans maken die ih 1993. Een nieuwe cen trum-rechtse coalitie lijkt®» ook niet meer dan een theorej tische mogelijkheid, tet~ Syse besluit toch in zee gaan met Hagen (ANP). jyiEDELLIN (RTR/AFP/ ppA) - De Colombiaanse drugsmafia heeft de oorlog tegen de staat opgevoerd, jyjet bomaanslagen en brandstichting in de Colom biaanse stad Medellin, het hoofdkwartier van het ge lijknamige drugskartel, reageren de cocaïnebonzen op de geïntensiveerde anti- drugsstrijd van de Colom biaanse regering en de Ver enigde Staten. pe grimmiger wordende strijd van de drugshandelaren volgt op de uitlevering aan de Ver- Kerl KAAPSTAD (RTR/UPI/ kerkleiders hebben de opgeroepen volgende wet gebouwen te marcheren 1 treden van de politie op r gen. Donderdag maakten de Angl mond Tutu en dominee Allan tie afgelopen woensdag meer Tutu leidde een herdenkings dienst in de St.George kathe draal in Kaapstad, waarin hij de autoriteiten van staatsterro- risme beschuldigde. Voor de dienst protesteerden 200 advo caten op de trappen van de kerk tegen de moorden. Dullah Omar, de voorzitter van de Na tionale Bond van Democrati sche advocaten, vertelde dat de Bond 'geschokt' was door de wreedheden van de politie, met name de oproeppolitie. Hij haalde ook uit naar de Zuid- afrikaanse media die 'niet het lef hebben eerlijk te vertellen wat er woensdagnacht is ge beurd'. De aanwezige politie greep niet in. Minister Adriaan Vlok van wet en orde deed een dringend beroep op de bevolking kalm te blijven na de ergste onlusten in Zuidafrika sinds jaren, waarbij meer dan 20 mensen omkwa men en rond 200 mensen ver wondingen opliepen. Veel zwarten betoogden woensdag omdat zij niet mochten stem men. Vlok kondigde aan dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de betrokkenheid van de politie bij de moorden. Volgens Vlok zijn 15 mensen gedood bij gewelddadige bot singen in Kaapstad maar een prominente anti-regeringsad vocaat Essa Moosa zei op een persconferentie dat het doden tal is gestegen tot 29. De vrijdag geïnstalleerde - blanke - burgemeester van Kaapstad, Gordon Oliver, ver klaarde dat hij de - op grond van de regels van de noodtoe stand illegale - protestmars zal steunen en de politie zal oproe pen niet te patrouilleren tij dens de mars. Anti-apartheidsgroepen hebben vijf dagen van natio nale rouw afgekondigd voor de slachtoffers van het geweld, onder wie een peuter van drie jaar. Zij zullen op 16 september (ADVERTENTIE) Vanuit Duitsland De weer klank van het nieuws uit de Verenigde Staten Is nog niet u tgegalmd of een ander nieuwtje doet al sinds enkele dagen de ronde: een multina tional gespecialiseerd in cos metica voor apotheken, heeft een reuzesprong naar voren 9emaakt, een ware blitz, met name in de behandeling van [impels bij mensen van ouder dan 55 Jaar. Twee Jaar van experimen ten op mensen, uitgevoerd door de Experimentele Der matologische Kliniek te Ham burg in Duitsland, hebben aan getoond dat de retinol, die ver werkt is In een cosmetische Sle!ne oon belangrijke vermin dering van het aantal rimpels v®n de diepte ervan veroor- Makt, zelfs bij zestigplussers. Na alle herrie omtrent het .®"8jetiny,zuur is het prettig h„„ .din9en 'echt te zetten: ,°e*'el de twee substanties tot dezelfde familie behoren is p,®6" fundamenteel verschil, «etinol is een alcohol terwijl ■mnaretlnyizuur een zuur is. «etinol heeft dan ook alleen Ino ?en cosmetische werk- Jt tenwiji transretinylzuur inn i?en. maceut'8che werk- 1.9 "ooft en uitslag of irritatie *an veroorzaken. w„i„at de twee substanties daHiL6n)e?n hebben, is de duf- he J Kif I? bare doeltreffend De JL bestrijden van rim- Kbbib crème met retinol cbbIa iard en wordt geprodu- h6f ,d door het bedrijf Korff: derlanH® vorkr'Jgen in de Ne- r'andse apotheken. drlB ®crTmeis beschikbaar in van25%SJ?s: voor gebruikers oudftr I A,aar-of 35-45 Jaar en er dan 45 jaar.

de Stem | 1989 | | pagina 4