FREUD STIERF VIJFTIG JAAR GELEDEN ZATERDAG IQ 9 SEPTEMBER 198910 ational B.V. nedewerker mn :(\ITE TETERINGEN ax, herinner je je ons 'contract' nog? Je zou me niet in de steek laten. Mijn tijd is ge komen. Nu is het alleen nog maar lijden en heeft het geen zin meer." Max Schur, de arts van Sigmund Freud knikte. Hij had het niet vergeten. Meer dan twin tig jaar afzien en drieëndertig operaties om de mond holtekanker te bedwingen eisten hun tol. Freud kon nauwelijks meer eten, werken ging moeizaam en zijn mond stonk zo vreselijk dat zelfs zijn trouwe Chow Chow hond niet in zijn nabijheid wilde zijn. Freud zuchtte van verlichting en zei slechts: 'Dank je'. 21 september diende Schur hem drie injecties morfine toe en Freud zonk in een vredige slaap. De volgende dag diende Schur nog een extra dosis toe. Freud raakte in coma waaruit hij niet meer ontwaakte. 23 september 1939 om drie uur 's morgens stierf Sig mund Freud, de grondlegger van de psycho-analyse, op drieëntachtig jarige leeftijd in zijn verbanningsoord Londen. Groots man Medicijnen Amerika Parijs Wilhelm Fliess Overmoed Glorie Gunstig W EEK E en Weg- en Water- I t.a.v. acquisitie, kal- Fg voor diegenen die persing. ouwkunde, Scheeps- Ingsgebied o.a. pneu- I hebben (minimaal op bedrijven, politie, zie- zijn bij de inzameling, I nder ook chemische) i re hebben (minimaal op bedrijven, ingenieurs- i bij de milieuproblema- I bij de heer P.J.M. oerde groothandel in de Broeken op korte termijn: I erken van telefonische Selex en fax itkoopadministratie en artikelinformatie IM.E.A.O.- opleiding baring met I e Engelse en Duitse taal I pn klein team te werken iden wij een interessante; ies kunt u richten aan: Hertogenlaan 130 4902 AT Oosterhout Tel. 01620-60726 Telex 74233 pinel I Fax 01620-23557 srs van de huidige eling Sociale Zaken van de i vacature ontstaan voor dé Tot 1 januari 1990 zal het uren per week bedragen. worden belast met financiële ;zaamheden betreffende de eving. Daarbij wordt gebruik eringsapparatuur. na M.E.A.O. of een van leeftijd, opleiding en .993.- bruto per maand per week. desgewenst verstrekt door Jlefoon 076-713555, schijnen van dit blad te iter en wethouders van d 3, 4847 AJ Teteringen. M Door Ton ja Klvlts Van overal kwamen rouwbetuigingen binnenstromen. Sigmund Freuds droom was in vervulling gegaan. De psycho analyse, zijn uitvinding, had de wereld veroverd. Het was hem gelukt om het be handelen van geesteszieken, zoals dat eeuwen en eeuwen werd toegepast, een geheel andere wending te geven. Geen medicijnen meer, geen electroshocks, geen warm- of koudwaterbehandeling, maar gewoon luisteren naar de patiënt, die op een divan ügt en die over zijn le ven vertelt. Sigismund Schlomo Freud werd op 6 mei 1856 geboren in Freiburg in Mora- vië (nu behorend bij Tjeehoslowakije). Zijn vader Jacob, eenenveertig jaar oud, was trots op zijn boreling, zijn eerste die zijn eenentwintigjarige bruid Amalia hem schonk. Zelf nad Jacob al twee vol wassen zoons uit een vroeger huwelijk. Toen Sigismund geboren werd, was zijn halfbroer Filippe net zo oud als zijn moeder en zijn andere halfbroer Emma nuel reeds getrouwd en had een zoon John. Kleine Sigismund was dus al oom nog voor hij geboren was. Een vreemde familierelatie was die Freud-vorsers al heel wat stof tot naspeuren en gissingen heeft opgeleverd. Vader Jacob was als joodse wolkoopman maanden van huis en Filippe en Amalia schenen goed met elkaar overweg te kunnen. Dan gebeurde er iets onverwachts. Het vredige leventje van Sigismund en John, zijn trouwe speelkameraad, werd wreed verstoord. Ineens, Freud was dan drie jaar, verhuisde de familie naar We nen en John en zijn familie met oom Fi lippe emigreren naar Manchester in En geland. Oorzaak van het plotselinge uit eenvallen van de familie is niet precies te achterhalen. Freud zelf is altijd uiterst zwijgzaam geweest over deze periode, maar feit is dat na de verhuizing oom Jo sef, de broer van zijn vader Jacob, gear resteerd werd op verdenking van ver duistering. Hoe het ook zij, vader Jacob stuurde in ieder geval zijn zoon Filippe to ver mogelijk weg van zijn jonge vrouw Amalia. Bij zijn geboorte had kleine Sigismund dix zwart kroeshaar. Amalia noemde Item liefkozend 'mijn kleine moor' en be keek haar zoon met ontzag, want een oude vrouw had haar verteld dat ze 'een groots man' ter wereld had gebracht. En zo werd hij ook opgevoed. Zuster Anna herinnerde zich nog op hoge leeftijd hoe verwend haar broer werd. „Hij was auto ritair en las ons steeds de les." Toen hij klaagde over het pianospel dat hem het studeren onmogelijk maak te, verdween - tot groot verdriet van Anna - de piano om nooit meer terug te keren. En hoe kleinbehuisd de Freuds ook moesten leven, broer Sigmund (hij had inmiddels zijn naam Sigismund af gezworen) was ae enige die altijd een eigen kamer ter beschikking had. 'Zijn kabinet', noemde hij die toen al, volge stouwd met boeken, waar hij studeerde, at en zijn studiegenoten ontving om te discussiëren. Na de middelbare school met uitmun tende cijfers te hebben afgesloten, wist Freud niet welke universitaire studie te kiezen. Het werd tenslotte medicijnen: 'Een bijzondere voorliefde voor de posi tie en bezigheden van arts heb ik in mijn jeugdjaren nooit bespeurd, later overi gens ook niet. Maar de destijds actuele leer van Darwin trok mij geweldig aan, omdat zij een buitengewone uitdaging aan het begrijpen van de wereld beloofde en ik weet dat toen ik het prachtige essay van Goethe over de natuur las, ik besloot om me in te schrijven voor medicijnen'. Freuds studie verliep dan ook maar matig. Hij deed er langer over dan ge pland en was veel meer met andere za ken bezig dan met het doorvorsen van het menselijk lichaam. Maar uiteindelijk studeerde hij af als neuroloog en ging werken in het fysiologisch laboratorium van Ernst Brücke. Hij verrichtte er her senonderzoek bij de petromyzon (een be paalde vissoort). Freud was ijverig en publiceerde regelmatig zijn bevindingen in allerlei wetenschappelijke tijdschrif ten. Het was een belangrijke leerschool voor de jonge doctor Freud. Hij leerde er kijken, waarnemen, bewijsvoeringen aandragen en exact en kernachtig formu leren. Maar Freud wilde meer, hij wilde hogerop, want inmiddels had hij zijn ver loofde Martha Bernays leren kennen. Freud was dan al zesentwintig en woonde nog bij zijn ouders thuis. De fa milie Bernays stond qua status en finan ciële middelen een trapje hoger op de so ciale ladder dan de Freuds. Meer dan 900 brieven hebben de jonggeliefden elk aar tijdens hun vier jaar durende verlo vingstijd geschreven. Slechts een klein gedeelte daarvan is voor publikatie vrij gegeven. Freud komt in deze brieven naar voren als een romantische, verliefde en jaloerse cavalier, die soms wat al te bezitterig wil zijn. Hij geeft Martha toe- j'°e kamer van Freud met de beroemde divan en het bureau vol antieke beeld- - FOTO ARCHIEF DE STEM Freud met zijn dochter Anna In Parijs, op doorreis naar Londen. Wonderdokter - FOTO UITG. SEUIL charmant en veelbelovend. Freud zag in hem zijn ideale opvolger. Hij was geen Wener en vooral hij was geen jood, zoals Freud en zijn andere volgelingen. Jung zou de psycho-analyse nog meer aanzien kunnen geven. Maar Jung was te ambi tieus om gedwee om aan net handje van de grote meester te lopen. Hij vond dat Freud veel te strak vasthield aan de op vatting dat alle driften in de mensen sek sueel van aard waren. De mens is meer dan een seksueel dier, opperde Jung. Freud wees hem terecht, maar in 1912 was de breuk tussen beide mannen een feit. Alles was echter nog koek en ei toen Freud om 1909 een uitnodiging kreeg om naar Amerika te komen. Hij was toen drieënvijftig jaar. Toch weigerde hij eerst, omdat zijn praktijk zo goed was gaan lopen dat hij wel twaalf patiënten per dag op zijn divan ontving. Maar toen de onkostenvergoeding verhoogd werd tot 750 dollar gaf Freud gehoor aan de uitnodiging. Freud, vergezeld van Jung en Sandor Ferenczi, zijn Hongaarse leer ling, was in zijn nopjes. Eindelijk erken ning en dan nog wel in het verre Ame rika dat volop in expansie was. Freud werd als een vorst ontvangen. Hij hield zijn vijf lezingen. Hij vertelde hun over het moeilijke begin, over Anna O., de patiënte van zijn vriend Josef Breuer die hem op de weg van de psy- cho-analytische kuur had gezet. Anna O. of Bertha Pappenheim zoals ze eigenlijk heette, had Freud laten zien dat het vrij uit zeggen van alles wat in je opkomt, die zogenaamde 'vrij associatie', de sympto men deed verdwijnen. Allereerst paste Freud nog de hypnose toe, die op dat moment erg in de mode was om vergeten herinneringen naar bo ven te halen. Maar Freud was er niet goed in. En hoe hard hij ook op het hoofd van zijn patiënte Fraulien Lucy von R. drukte, ze viel niet in slaap. 'Ziet u wel, ik slaap immers niet, ik ben niet te hypnotiserenriep Lucy triomfantelijk uit. De Amerikanen waren dolenthousiast en in een razend tempo verbreidde de leer van Freud zich. Toch baarde deze buiten proporties groeiende popularisa- tie van ae psycho-analyse Freud ook zor gen. Hj vreesde dat de psycho-analyse Wenen stemming om te schaatsen op voor waarde dat ze alleen gaat. En als Martha een vriendin wil bezoeken die 'al ge trouwd was voor het huwelijk', verbiedt hij haar ronduit dat te doen. Een jaar nadat ze verloofd waren, ver huisde Martha met haar moeder van Wenen naar Hamburg. Freud was woe dend en verdacht Martha's moeder van opzet. De broer van Martha, Eli Bernays en verloofd met Freuds zuster Anna, kreeg de stroom verwijten te verduren. Ook hem verdacht Freud ervan zijn hu welijk met Martha te dwarsbomen. EU zou, aldus Freud, een erfenis van een tante van Martha, voor zichzelf willen houden en hem zo beletten om te trou wen. In 1885 kreeg Freud een beurs om een studiereis naar Parijs te maken. Jean- Martin Charcot had in het beroemde zie kenhuis La Salpêtrière een nieuwe me thode gevonden om geesteszieken te be handelen. Hij bracht zijn patiënten on der hypnose om hun hysterische verlam mingen te genezen. Freud aarzelde, want Martha wachtte al zo lang, maar Parijs lokte ook. 'Zie ik af van de reis', zo schreef hij zijn verloofde, 'dan gaat het ziekenhuisgangetje weer verder.Om enkele maanden later pathetisch uit te roepen als om haar laatste restje aarze ling helemaal weg te nemen. 'Als de kracht die ik in mij voel mij trouw bUjft, laten wij nog sporen van deze gecompli- ceerde bestaan na'. Op een oktoberochtend kwam hij in Pa rijs aan. Hij voelde zich verloren, plomp in zijn Duitse kostuum, het dragen van een baard uit de mode en bovenal was zijn uitspraak van het Frans heel gebrek kig. Een Duits accent werd in die dagen niet erg op prijs gesteld. Freuds studiege noten Tieten hem dan ook, na enkele be leefdheidsfrasen, links Uggen. Freud voelde zich opgelaten. Gelukkig was er de stad Parijs nog en Charcot, naar wie Freud in bewondering opzag. „Om de neuroses te verklaren, wend je tot de psychologie", had Charcot hem geleerd. Freud was in de wolken, en terug in Wenen haastte hij zich naar zijn collega's om zijn nieuwe ontdekking mee te deïen. Maar de Weense medici wendden zich verveeld af. Tijdens een lezing die hij hield over mannelijke hysterie, wees men hem netjes maar kordaat terecht. Wenen had Parijs niet nodig, werd hem te ver staan gegeven. Teleurgesteld keerde Freud naar huis, naar zijn vrouw Martha met wie hij na zijn Parijs reis was ge trouwd. Ze hadden een appartement ge vonden in de Berggasse 19. Freud en zijn zes kinderen zouden er tot aan zijn ver baning in 1938 door de nazi's blijven wo nen. Een lichtpuntje in zijn 'splendid-isola tion' periode, zoals Freud de tijd noemde toen hij door zijn collega's met de nek werd aangekeken, was zijn Ber- lijnse vriend Wilhelm Fliess. Vijftien jaar duurde hun vriendschap en zou voor het ontstaan van de psycho-analyse van we zenlijk belang zijn. Flies was een innemende jonge keel-, neus- en oorarts. Vier jaar jónger dan Freud, charmant en blakend van zelfver trouwen. Het verloop dat de correspon dentie tussen de beide vrienden zou ne men zou net zo dramatisch zijn als de vriendschap zelf. Freud verbrandde alle 284 brieven die hij van Fliess ontving. Fliess bewaarde ze gelukkig en na zijn dood verkocht zijn vrouw Ilse ze aan een Berlijnse boekhandelaar. Deze wilde ze uit angst voor de nazi's vernietigen, toen prinses Marie Bonaparte, volgehnge van Freud, met één oogopslag zag dat ze 'een schat' voor zich zag liggen. Later zijn de brieven gepubliceerd, na eerst door de kinderen van Freud 'gekuisd' te zijn, on der de passende titel Aus der Anfangen der Psycho-analyse. De inhoud van de brieven is zeer geva rieerd. Naast persoonlijke mededelinkjes over het wel en wee van de familie Freud - zoontje Martin werkte niet goed op school, dochter Martha heeft zware griep en kleine Anna groeit zo leuk - bevatten de brieven uiteenzettingen over Freuds gedachten. We zien Freud in al zijn jeug dige frisheid en overmoed aan het werk, gedreven door zijn drang om te weten. „Ben ik werkelijk overwerkt?", vraagt hij Fliess op 27 april 1895. 'Ik heb me nog nooit zo diep in iets gestort. En of het tot iets leidt? Ik hoop het, maar het gaat moeilijk en langzaam'. En op 16 augustus horen we hem verzuchten: 'Ke gelen en champignons zoeken is in ieder geval een stuk gezonder." Het kreunen en zuchten van Freud gold zijn grote project. Hij wilde een we tenschappelijke psyhologie samenstellen om het psychisch functioneren van de mens anatomisch te verklaren. Freud werkte als een bezetene aan zijn Ent- wurf. En enkele maanden later was het klaar. Hij stuurde het manuscipt naar Fliess voor commentaar. In Der Entwurf zit alles in notedop verpakt wat later, veel later in zijn psycho-analyse tot volle wasdom zal uitkomen. 7 juli 1897 vertelde hij Fliess trots dat hij begonnen was aan zijn zelfanalyse: „Ik heb die verliefdheid voor de moeder en de jaloezie voor de vader ook bij mij ge vonden en ik neem aan dat het een alge mene ervaring is in de vroege kinder tijd." Kortom Freud ontdekte voor het eerst het oedipuscomplex. Dat wil zeg gen dat het jongetje net als koning Oedi pus in de tragedie van de Griekse schrij ver Sophocles die zijn vader Laos doodt om met zijn moeder Jocaste te trouwen, jaloers is op zijn vader en zijn moeder wil beminnen. Maar dat boeide hem op dat moment maar even, want Freud had weer een an der spoor ontdekt: „Find out about dreams and you will find out about insa nity", schreef hij Fliess in keurig Engels. De droom werd voor hem de koninklijke Sigmund Freud (1856-1939): leven vol regelmaat en structuur. - FOTO ARCHIEF DE STEM weg die leidde naar het onbewuste. Freud besloot een boek te schrijven over dromen. Van nu af aan stortte hij zich met volle overgave in het doorvorsen van zijn eigen dromen. Ook zijn kinderen ontsnapten niet aan de uitleggingsdrift van hun vader. De Droomduiding was af in september 1899, maar de uitgever zette het jaar 1900 op de titelpagina. Sprak diens onbewuste hem misschien toen al fluisterend in dat dit boek een nieuw tijdperk in zou luiden? Maar de eerste voortekenen daartoe heten dat allerminst voorspellen. Er wer den zeshonderd exemplaren van het boek gedrukt. Elke dag ging Freud hoopvol naar de boekhandel, maar het stapeltje slonk maar niet. Het duurde acht jaren voordat zijn boek, dat nu als een van de hoogtepunten in zijn gehele oeuvre wordt beschouwd, was uitver kocht. In de krant werd er nauwelijks of op. Toch begonnen langzamerhand de tijden ten goede te keren. Alfred Adler was de eerste die naar hem toekwam. Wilhelm Stekel volgde snel met Max Kahane en Rudolf Reiter. 's Woendagsavonds kwa men ze bijeen in het huis van Freud om te discussiëren. De start van de psycho analytisch beweging was gemaakt. En daarna ging het snel. Freuds ster begon te rijzen. Zijn 'splendid isolation'-pe- riode was voorgoed voorbij. Overal werd er gefluisterd over 'De Weense wonder dokter' die luisterde naar zijn patiënten die op een divan lagen en daardoor ge nazen. Op een dag kreeg Freud een brief van een jonge psychiater uit Zürich. Zijn naam was Carl Gustav Jung. Jung was in Amerika ten onder zou gaan aan op-t pervlakkigheid, kritiekloosheid en on nauwkeurigheid. 'Amerika', zei hij eens tegen Ernest Jones, zijn latere biograaf, 'is een vergissing, een enorme vergissing". Ook Frankrijk begon langzaam warm te lopen voor de nieuwe methode uit We nen. Engeland en Nederland volgden snel. In 1914 werd Freud aangenaam verrast toen hij bericht ontving dat Ger- brandus Jelgersma, hoogleraar in de Psy chiatrie aan de universiteit van Leiden, een rede had gehouden waarin de psy- cho-analyse in gunstige bewoordingen werd afgeschilderd. „Na veertien jaar de eerste erkenning van mijn droomarbeid aan een universi teit", scheen Freud uitgeroepen te heb ben. Een uitnodiging om in Leiden en kele voordrachten te komen houden, wees Freud beleefd van de hand. Maar schreef hij Jelgersma opgewonden terug: „Denk eens in, een officiële psychiater, een rede aan de universiteit, psycho-ana lyse met huid en haren. Welke verrassin gen staan ons nog meer te wachten?" Elke morgen om klokke zeven stond Freud op. Drie kostuums lagen dan voor hem klaar, drie paar schoenen, drie stel ondergoed. Martha, zijn vrouw, koos ze voor hem uit. Om tien voor halfacht kwam de kapper om zijn baard te trim men. Freuds persoonlijke leven werd uitge kauwd en uitgeplozen. Zijn Londense woning werd ingericht als museum. Dochter Anna, die het vaandel van haar vader overnam, heeft het alle jaren na zijn dood gelaten zoals het was. Met de beroemde divan waar de Anna O's, de Dora's, de Irma's en de Wolven- en de Rattenman hem hun geheimen in het oor fluisterden. Dichtbij zijn bureau waarop trots zijn verzameling antieke beeldjes stond uitgestald en waaraan hij zijn be roemde boeken schreef. Voor de een zijn het meesterwerken, voor de ander blijft Freud een gewone charlatan die 'zijn eigen neurose wist op te dringen aan de hele wereld'. Regelmaat en structuur kenmerkten zijn leven, gereglementeerd en gestructu reerd moest ook zijn theorie bewaard worden. Hij richtte daartoe de Psycho analytische Beweging op. Overal ter we reld kwamen afdelingen. Freud zaaide en de oogst was groot. In drommen stroomden zijn volgelingen naar Wenen, naar zijn woning in Berggasse 19. De nazi's verjoegen nem, de commu nisten verboden zijn leer, leerlingen wendden zich van hem af en stichtten eigen scholen. Nieuwe therapieën scho ten als paddestoelen uit de grond. In naam van Freud, tegen Freud of terug keer naar Freud. De geldmachine draait nog steeds op volle toeren. De echo van Freuds stem heeft vijftig jaar na zijn dood nog niets aan sterkte ingeboet. Tonja Kivits is de schrijfster van het boek 'Hoe staat het nu met Freud', dat deze maand door De Haan wordt uitgebracht.

de Stem | 1989 | | pagina 31