eeuwse Babbels ytee va»t de Sc/tooféae ■)ER, ONDERWIJS UT, Misverstand om een frank PC KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Jongen van 17 gepakt voor overval op juwelierszaak STEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 iiktionaris m/v Ferdinandusse als koppelaar Snelparkeren Lekker tomaatje Brief van de chauffeur Provocatus Rode beuk Ontslagbrief Monumenten L T6 ïhartigt de ondswet en de Jird overleg met org. Er zijn kanto- /erstrekkingen admi- it.b.v. de adviserend id (typen, steno, p055, toestel 26. i aan HA Terneuzen. |rek van een van de en ontstaat op korte r: jks onder het Hoofd P&O id een bijdrage aan het facetten, zowel uitvoe- reidend. gaat u zich bezighouden voor een van de sekto- uis. Daartoe adviseert, idt U leidinggevenden en Iktor. hen het P&O-team wordt |stgesteld, waarbij belang- i rol spelen. Idersteunende Dienst, de |e Dienst en de Dienst i Zorg. uit te kunnen oefenen |HBO opleiding afgerond aren ervaring in het ark opgedaan. U bent ld in opleidingsvraagstuk- pxibel en praktisch inges- alinge en schriftelijke uit- is voor U vanzelfsprekend. 30 jaar. Ivoorwaarden zijn conform anhuiswezen. De salarie- [lijk van leeftijd en ervaring atie kunt U binnen 14 da- ■er C.M.J. van Geffen, fganisatie, Postbus 106, ie heer van Geffen kunt U Irmatie over de funktie 1100-34573. Gelieve een enveloppe te vermel- -DEZIEKENHUIZEN 114, postbus 106, 4460 BB Goes 1(01100) 34000 doI te Roosendaal de eid, geeft een praktische en wijs goed, realistisch en nderwijs, een begeerd bewijs ities. vrijblijvend toegankelijk is. Roosendaal. van het '52004. Geen halve maatregelen bij Driekwart. En wie nou nog met zijn klauwen aan de kanoclub zit... Het loopt aardig uit de klauwen in de Hulster binnenvest. Axelse brandweer trekt aan het langste eind. Schoondijkenaren freewheelend naar winst Uniek in Zeeuwsch-Vlaanderen: Kloosterzande gaf deze keer geen gas. Kinderen in de Driehoek Hulst 'Wachten en verzuipen'. Bij de Zeeuwse doopsgezinden valt er geen oud papier meer op te halen. Er zit weer muziek in de kiosk in IJzendijke. Vrijwillige wapeninlevering geen schot in de roos. Van Himme weer a(l)sbest. Kabel-tv Aardenburg hangt aan een zijden kabeltje. ZEELAND MAAKT zich sterk voor de cultuur. De hele maand september wordt de schijnwerper gezet op cultu rele activiteiten. Om de 'Zee land Cultuurmaand' wat ex tra feestelijk te openen was Rinus Ferdinandusse uitge nodigd om een 'talk' te hou den. De grijs geworden hoofdre dacteur van Vrij Nederland beklom het podium in het Zuidlandtheater moeizaam. Hij vertelde de aanwezigen meteen dat de organisatie hem gevraagd had een lezing te houden over de cultuur in de provincie. „Cultuur in Zee- HULST heeft het allemaal. Een leuze die te lezen is op folders die meegegeven wordt aan belangstellenden. De na tionale pers halen is niet lan ger het privilege van Honte- nisse. Met de 'dodensprong' gooide Hulst eveneens hoge ogen. De stunt was weken lang goed voor publiciteit. Om de Reynaertstad bij de zuiderburen te blijven pro-, moten, is het goed om af en' toe te stunten. De laatste stunt in Hulst is het snelpar- keren. Een Belgische dame uit het 'Soete Waeslant' kwam na vele jaren weer eens winke len in de Reynaertstad. Zij la veerde met een glimmende wagen door de binnenstad en prees zich gelukkig met het net vrijgekomen parkeer- plaatsje op de Grote Markt. Zij ontdekte het bord waarop het betaald parkeren duide lijk in beeld gebracht is. Het was even zoeken naar het ap paraat waar met enkele gul dens het gevraagde papiertje uit werd gehaald. Groot was haar verbazing toen zij terug kwam bij de auto. De ijverige parkeerwachter had al een bon geschreven en wilde die net achter de ruitenwisser stoppen. „Dat is niet nodig meneer", riep de dame uit. „Hier is mijn papiertje". Zij vond ech ter geen genade in de ogen van de parkeerwachter. De bon was al geschreven, dus de dame moest maar betalen. Bij nader onderzoek bleek dat er drie minuten verstreken wa ren tussen het parkeren en het brengen van het ver schuldigde papierlje. Een kleine raad voor automobilis ten: Haal eerst het papiertje uit de parkeerautomaat en parkeer daarna pas de wa gen. Hopelijk is er dan nog een plaatsje vrij. ZEELAND land, daar kan ik niets over zeggen", had Ferdinandusse in het midden gebracht. Het antwoord was duidelijk 'Dat geeft niet, dan noemen we het geen lezing maar een 'talk'. Ferdinandusse had echter best veel te vertellen over de cultuur van de zonnigste pro vincie van Nederland. „Ik kreeg meteen reacties toen bekend werd dat ik hier zou spreken. Zo in de trant van: 'komt de cultuur in Zeeland. Wanneer Op 1 september. Oh, daar weet ik niks van, dan gaat het fossielenmu seum zeker weer open'. Na vele kwinkslagen kwam Ferdinandusse tot en kele conclusies. De Zeeland Cultuurmaand is opgezet door de provincie om nu ein delijk eens dat 'zuunige' imago kwijt te raken. Nog be ter, Zeeland wil af van het Zeeuws meisje. „Daar heb ik wel een oplossing voor", ver telde Ferdinandusse. „Laat dat Zeeuws Meisje dan maar trouwen met de Zak van Zuid-Beveland". HET LIJKT allemaal van zelfsprekend. Eens per week toert de vuilniswagen rond om het afval, resultaat van een week gezinsleven, op te halen. In Hulst gebeurt dat tegenwoordig met het sys teem van de rolemmer. Han dig. Geen trammelant met scheurende zakken en voor de vuilnismannen schoner en gemakkelijker. Tenminste, zolang er geen obstakels in de weg staan die het rollen van de emmer zowat onmogelijk maken. Zoals vorige week, toen een automobiliste haar voertuig met zo'n grote preci sie voor een rolemmer had geparkeerd, dat de container slechts met grote moeite kon worden geleegd. Het zal wel niet de eerste keer geweest zijn die dag, want bij terug keer trof de automobiliste een scherp briefje achter de rui tenwisser. „Als u volgende week uw wagen nog zo plaatst rijdt ik hem van de baan". Was getekend, de 'chauffeur van de vuilkar', „wij moeten ook plaats heb ben". De bestuurster kwam ter plaatse tot inkeer. „De man", zo moest ze toegeven, „heeft wel gelijk". OF DAT misschien iets bijzonders was, vroeg Axelaar J. Crombeen zich af. Wat deed zich voor. Crombeen houdt zich al jaar of tien ge passioneerd bezig met het kweken van to maten. Vleestomaten wel te verstaan. Gemiddeld wegen zijn tomaatjes ongeveer een ons of vijf, maar nu zat er een exemplaar van maar liefst één kilo. „Normaal gesproken gaan er wel vier of vijf tomaten in een kilo", aldus Crombeen. In dit bijzondere geval dus maar één. Een echte verklaring heeft de Axelse tomaten- kweker eigenlijk niet voor dit uitzonder lijke exemplaar. Wellicht omdat het Ameri kaanse vleestomaten zijn? „Vijftien jaar ge leden ben ik in Amerika geweest. Toen heb ik een pakje tomatenzaad meegenomen en zo is het begonnen. Amerikaanse tomaten zie je hier niet. Elk jaar houdt ik een tomaat over en daar haal ik het zaad uit voor de nieuwe kweek." Wat Crombeen met de tomaat van plan is? Opeten natuurlijk. BISSCHOP L. van Peteghem van Gent krijgt regelmatig verzoeken om acties van ve lerlei aard te ondersteunen. Maar de actievoerders klop pen tevergeefs aan op het Gentse Bisdomplein. Mon seigneur Van Peteghem steunt maar één actie en dat is de strijd tegen abortus. De actiegroep Redt de Schelde heeft de bisschop nu echter toch voor een serieus probleem gezet. In een brief vraagt de werkgroep de bis schoppelijke abortusactie uit te breiden tegen 'abortus van Moeder Aarde'. De werkgroep bedoelt 'dat sommige micro organismen al uitgestorven zijn, dat verschillende voort plantingsprocessen niet meer kunnen plaatsvinden of dat gedrochten worden voortge bracht bij nog aanwezige soorten in de Schelde, dat spontaan jong leven in de na,- tuur afgestoten en geabor teerd word'. Het is nu natuurlijk de vraag of de bisschop deze ar- bortus erkent als 'abortus'. Of misschien vindt hij de brief pure 'provocatus'. HOEWEL Nederlanders en Vlamingen dezelfde taal spreken, hebben zij toch hun eigen uitdrukkingen. Een 'rasechte' Hollander die woont en werkt in Zeeuwsch- Vlaanderen, werd onlangs op pijnlijke wijze met dit ver schijnsel geconfronteerd. De man, directeur van een plaatselijk bankfiliaal, kreeg in zijn kantoor een Vlaamse klant op bezoek. Bepaalde bankzaken werden door een employé niet helemaal glas helder uitgelegd, zo vond de Vlaming. De directeur werd erbij geroepen om meer dui delijkheid in de zaak te bren gen. De taalbarrière bleek ech ter te groot voor de man van 'boven de Moerdijk'. Hij kon de Vlaamse klant van geen kanten verstaan, laat staan begrijpen wat de man precies bedoelde. Daarom werd de hulp ingeroepen van een Vlaams sprekende bankbe diende. Die moest als tolk fungeren tussen de directeur en de klant. Zo kwam er schot in de zaak. Ook de Vlaamse klant begon langzaam maar zeker te snappen hoe een en ander in elkaar zat. Op een gegeven moment zegt hij dan ook: 'Nu valt mijnen frank'. Zoals gezegd verstaat de bankdirecteur niet veel van het taaltje van over de grens. Wat de Belg nu zei, was hem echter volledig duidelijk. De directeur bedacht zich geen moment en kroop onmiddel lijk over de grond, naarstig op zoek naar het munststuk dat de klant had laten vallen. De klant en de bankbe diende konden hun lachen niet houden en schaterden het uit. Maar dat zat de directeur toch niet echt lekker. Nadat de Vlaming de bank verlaten had, riep hij daarom zijn per soneelslid op het matje en gaf hem een flinke uitbrander voor het uitlachen van zijn directeur in het bijzijn van een klant. De moraal: ook een tolk van goede wil moet op zijn tellen passen. DE AXELSE wethouder J. van Schaik (PvdA) had er wel zin in, tijdens de laatstgehou den raadsvergadering. De wethouder, een echte verga dertijger, werd door een aan tal raadsleden onder meer ter verantwoording geroepen over het voorstel van B en W, een nieuwe straat in Koe wacht de naam Beukenlaan te geven. „Het is toch prettig dat er nu eindelijk eens een discus sie ontstaat over een straat naam", merkte Van Schaik fijntjes op. Vervolgens aan hoorde hij de kritiek van twee raadsleden en verbaasde daarna vriend en vijand in de raadzaal door met grote des kundigheid over wilgen en rode beuken te oreren. Ook burgemeester De Graaf stond versteld van de bomenkennis van zijn wet houder. „In plaats van de straat Wilgenlaan te noemen en er wilgen te planten, kun nen we die beter Beukenlaan noemen en er beuken neer zetten. De rode beuk is een prachtige en duurzame boom die weinig onderhoud be hoeft", zo betoogde Van Schaik met verve. Raadslid P. Apers (WD) probeerde deze uitleg van de wethouder te ontkrachten. „Mag ik u erop wijzen, dat de rode beuk een moeilijk blad heeft, dat zeer slecht verteert. Daar kunnen de omwonenden nog wel eens veel last van on dervinden." Waarop A. van Ham zich ook even roerde: 'Ik denk dat het rood de heer Apers wat zwaar op de maag ligt'. HET ZAL je maar gebeuren. Je wordt in januari geboren en bent nog onkundig van al het leed dat zich in deze we reld afspeelt. Toch weet de vaderlandse krijgsmacht, ook al ben je nog maar pas gebo ren, je al te vinden. Dat overkwam een zeer jeug dige inwoner van Hulst. Het knaapje, zeven maanden oud om precies te zijn, ontving een brief van de Provinciaal Militair Commandant uit Middelburg. Het manneke Werd door de garnizoenscom mandant ontslag verleend als vrijwilliger bij de Nationale reserve, 'omdat hij niet aan zijn verplichtingen voldoet', zo luidde de motivatie. Nauwelijks op de wereld gezet, wordt het manneke door defensie al verweten dat hij zijn burger plicht niet nakomt. En dan bovendien niet eens 'eervol' onslag krijgen! MINISTER BRINKMAN was bij gebrek aan een andere verbinding met de veerpont afgezakt naar Zeeuwsch- Vlaanderen om de Zeeland cultuurmaand officieel te openen. „Wij, van het hoge Noorden kijken steeds naar Zeeland en zijn monumen ten", begon de minister zijn toespraak. Daarna lachte de beheerder van het departe ment waar monumentenzorg inzit even schalks en voegde eraan toe. „Om man en paard maar direct te noemen,Zee land is zelf een monument. Kijk maar naar al die Zeeuwse knollen. En op het gebied van cultuur zijn het hier echte werkpaarden. Daarom heeft men mij ge vraagd hier in het Zuidland theater de cultuurmaand te openen." Volgens de organisatie werd de opening in Terneuzen niet verricht door een werkpaard, maar door een luxe paard. WAOR moej'n zulder mee? Traonen kreek'r van in mijn ogen, toen Wk't in de krant zag staon: p' 9emeenteraod van Ulst trek zijn eigen 't tropisch oerwoud aon. zaltij gedocht en dienen groten kastan- Jsr uit de Zomerstraot: ••n Hulst zij je wel goed aaf, agge maor zurgt "99e wijd genoegt weg staot! H d't gered, da wel, maor da lig nou echt 's "'s aon de raod en oe kom't datter op de wal ost geenenenen oo om meer staot? tor zijn d'r bij die zijn ziek, da's zonder- "teerioaor, "for die popelieren zijn nergest gezonder as ae die daor. Die keun alt zeker nog vijftug jaor of veel "teer nog mee, r agge't verschil tussen nen zwarten en Jen iMnnedao nie weet eeh, 44 owtu vaneigen alles op en dan moeten le r °ok maor aon, 'e kan't iets schillen, dan die d'r ost nergest denier staon? w at over Affrikao ging, dan kwam t'r e raodsbesluit: af magt'r echteluk geenenenen nou boom meer uit, maor staoj'op de Kouter aon't randjen van't voetbalveld, dan ist allenug nen petetter meer of minder die a telt! Op de Liniedijk, èn daor ook nie eel veel bo men gestaon? Jao toch eeh en wie ettie dan eigeluk ammel uitgedaon? Ze stingen in de wegt voor 't verkeer zeker, ze vurmden e gevaar, dan is 't te begrijpen, want t'is nog nie 'n beetjen druk ook daor! En oe kommen die polders en die dijken toch ammel zo kaol? Dvzende kopbomen stingen d'r; waor zijn die nou allemaol? Nee, ik weet't goe gedaon: De raod van 'n durp op de Fielepijnen, besluit dat'r in eel Ulst geenenenen boom meer mag verdwijnen! DA t'r 'n ende moe kommen aon t'afbrannen van dijken en grippen; da d't klaor moe zijn mee petettergrond zo- maor overal te kippen! Die oor nie in e kreek ofzomaor ieverast last te kant, die moe gewoonweg terug naor waortij van- daon komt, terug naor't land! zaterdag 9 september ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A.v.d. Kamp. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg (HA). Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. C.v.d. Ploeg (HA). zondag 10 september HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. H.v.d. Berg, Erme- lo. 19 u. (De Vurssche): ds. E.v.d. Weide (HA). Biervliet: 9.30 u. ds. Meeuse. Breskens: 9.30 u. ds. R. Nummer dor. Cadzand: 9.30 u. ds. C. Balk. Groede: 10 u. ds. P. de Vries. Hoek: 10 u. ds. W.v. Meeuwen. Hontenisse: 10.30 u. dhr. Rouw, Kuitaart, Hoofdplaat: 11 u. ds. W. Meeuse, Biervliet (HA). Hulst: 9 u. dhr. Rouw, Kuitaart. Nieuwvliet: 11 u. dhr.v. Es. Oostburg: 10 u. ds. Th. Da Costa, Edegem. Philippine: 10.30 u. dienst te Sas van Gent. Retranchement: dienst te Cad zand. Sas van Gent: 10.30 u. ds. C. de Rooy. St. Anna ter Muiden: 11 u. ds. C. Balk. Sluis: dienst te St. Anna ter Mui den. Sluiskil: 9 u. ds. C. de Rooy. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herder kerk): 9 u. ds. M.v.d. Meer. 19 u. ds. C. Hoogendoorn. (Opstan- dingskerk): 10.30 u. ds. D.v. Bo ven, Middelburg. (De Honte): 17.30 u. ds. R. de Jonge, Zaamslag. Waterlandkerkje: startzondag te Groede. IJzendijke: 11 u dhr. Kruidenier. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande: 9.30 u. dhr. v. Es. Hoek: 10 en 15 u. ds. M. Lorier, Oostburg. Terneuzen (Opstandingskerk): 9 u. dhr. D. de Best. 15 u. Zonne- bloemdienst. (Goede Herder kerk): 10.30 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Aardenburg: 11 u. mevr. C. Baars, Kampen. Breskens: 9.30 en 17 u. kand. R. Blokland. Oostburg: 9.30 u. mevr. C. Baars, Kampen. Schoondijke: 9.30 u. dhr. v. Leer dam, Borssele, 14.30 u. kand. R. Blokland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe (HA). Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C. Mewe (HA). Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A Kruizinga (HA). CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J.v. Dijk. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Goudswaard. Hulst (Den Dullaert): 19.30 u. dhr. v.d. Griendt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Postma. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. ds. L. Mietus. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst. 19 u. avond dienst. NIEUW KERK APOSTOLISCHE KERK- Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. GEREFORMEERDE DIENSTEN Terneuzen/Hoek (Molendijk 8, Hoek): zond. 9.30 u. dienst. Goes (Turf kade 1): Elke 2e en 4e zondag 9.30 u. dienst. Vlissingen (A. de Westerbaan 20, W-Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. woensd. 20 u. dienst. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN DEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E.v. Acker, Hulst, tel. 01140- 13167. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. E. ERpelinck, tel. 01158-1661. HOOGERHEIDE - Met de aanhouding van een zeventienjarige jongen uit Goes denkt de politie de overval op een juwelierszaak in Hoogerheide te hebben opgelost. Op 13 juli wist de jongen, onder bedreiging van geweld, de juwe lier van 33 ringen ter waarde van tienduizend gulden te beroven. Naar aanleiding van getuigenverklaringen kwam de politie op het spoor van de jeugdige overvaller. Hij werd dinsdag in zijn woonplaats aangehouden. Hij heeft inmiddels de overval bekend. De jongen verklaarde verder de ringen te hebben verkocht. Van de opbrengst is niet veel meer teruggevonden. Aflevering 114 Er moeten mensen zijn die uitermate ontevreden zijn over de sa menstellers van deze rubriek: „Al maanden en maanden geleden wat ingestuurd en er nooit meer iets van gehoord!" We kunnen ons dat voorstellen, maar soms krijgen we honderd liedjes in één keer, dat wil zeggen voor twee jaar ineens stof! Wij doen echt ons best, maar als dat oplucht, bel dan gerust maar eens! U kent het adres: Van Vollenhovenstraat 5, Hulst. Uit een bundel met 50 liedjes, die we ontvingen van mevrouw Van Geesbergen uit Hulst, selecteren we voor deze keer een lied met een bekende melodie: LOFLIED OP HET BIERTJE Ik heb met mijn vrienden een kroegje, Een huis van gemoedelijkheid, Daar komen we dikwijls tezamen, Da's onze gezelligsten tijd, Dan schuimt er het bier in de glazen, En stijgt er de vreugde ten top, Dan zingen we vrolijke lied'ren, Zo'n lied speelt er juist door mijn kop. Refrein: Drink, drink, drink vrienden drink, Schenk dan de glazen weer vol, Drink, drink, raak 'm maar flink, Leve het-bier en de lol, Zonder een biertje is 't leven zo zwaar, Lijkt het zo donker op aard, Pik er nog eentje en dan nog een paar, Anders is 't leven niets waard. We drinken geen melk en geen fosco, Geen kwast en geen ranja met stroop, En wij zij n een strop voor d'onthouders, Wij zijn liever blauw dan de knoop, De wereld stroomt over van zorgen, Wanneer je niet drinkt en niet zingt, 't Is beter dat j 'in een vat pilsner, Dan in j'aardse zorgen verdrinkt. Refrein: Er moest nog een elfde gebod zijn, Dat luidt: „drink op tijd je glas bier," 't Is niet voor de ganzen gebrouwen, En 't geeft aan de mensen plezier, Ze willen ons land droog gaan leggen, Als antwoord „de glazen omhoog'" Ze zulen ons biertje niet nemen, „De zuiglingen, die legt men droog." Refrein: Ook bekend is het heel wat treuriger lied dat we uit dezelfde ver zameling haalden: IK HAD EEN WAPENBROEDER Ik had een wapenbroeder Geen dapperder dan hij De oorlog riep ons samen De roffel sloeg wij kwamen En gingen zij aan zij Ik had een wapenbroeder Maar ik heb hem nu niet meer Hij is in den strijd gebleven Hij liet voor't land zijn leven Wat minde hij mij teer Ja broeder ik zie u weder Dat lenigt mijn verdriet Daar waar geen angst of vre zen Geen oorlog meer zal wezen Daar kent men scheiden niet Pegam

de Stem | 1989 | | pagina 25