Weerman Willy 'OLITIE HOUDT NAJAARSCAMPAGNE VERKEERSSLACHTOFFERS IaS van gent - De Lrkgroep 'Actie -25% Verkeersslachtoffers xel Sas van Gent art een campagne die doeld is voor het irensoverschrij dend Verkeer. Ongevallen met landbouwverkeer stijgen nog PvdA lonkt ook naar belastinggeld 'Welzijn Ouderen kan in het gemeentehuis' Leenhouts Ridder in )rde van Oranje Nassau Contactdag ambtenaren in Zeeland I kost 160.000 ACTIE 'LETTEN OP LANDBOUWTREKKERS' NOG NIET OVERBODIG pluis - M. Leenhouts uit Sluis is benoemd tot Ridder in pOrde van Oranje Nassau. De bij deze onderscheiding Behorende versierselen werden hem gisteren uitgereikt Boor burgemeester M. Everaers. STATENLID DE KOK: 'VERHOOG DE OPCENTEN' 1*501 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 Kloostergang van Abdij gaat dicht J. Ventevogel: 'klip en klaar' garantie. Brabantplein 3, Breda telefoon 14 9942 -(-tti hetoorjom OM.nJd.cht vtooujt DE STEM VAN ZEELAND T27 rensverkeer moet veiliger lan onze verslaggever e actie past in de najaars- jampagne van de werk groep, die tot het eind van lit jaar onder de naam 'Verkeersveilig het jaar door' wordt gehouden. Volgens P. de Groene, coördi nator verkeerszaken van het Sasse politiekorps en lid van de werkgroep 'Actie -25%' is het ook nog niet voorgekomen, dat er wordt samengewerkt met de Rijkswacht in het Belgische Zelzate. „Wij willen extra aandacht besteden aan het grensover schrijdende verkeer. Dat heeft bij ons hoge prioriteit. Er is na melijk gebleken, dat bij dertig procent van het aantal onge vallen zijn buitenlanders be trokken. En dat zijn dan met name Belgen. Door analyse van die gegevens is bovendien vast gesteld, dat zij in zestig tot ze ventig procent van die gevallen de veroorzaker van het ongeval zijn", legt De Groene uit. Naar aanleiding hiervan gaat de werkgroep een folder uitgeven om grensoverschrij dend verkeer nader te informe ren. Zo worden de verschillen tussen Nederland en België op verkeersgebied uitgelegd aan de Belgen. In België mag bij voorbeeld in de bebouwde kom zestig kilometer per uur gere den worden en kent men geen vooraanduidingen van ver keerssituaties. „Wij hebben goede contacten met de Rijkswacht in Zelzate en zijn op 20, 21 en 22 oktober ook aanwezig op de Open- deur-dagen van de Rijswacht. We staan daar in samenwer king met Veilig Verkeer Ne derland met een project alco hol, autogordels en grensover schrijdend verkeer. In de folder die we uitgeven staan onder andere ook de boetes die staan op het rijden onder invloed, omgerekend in Belgische fran ken. Dat spreekt toch meer aan dan de bedragen in guldens." De Groene legt uit, dat de najaarscampagne verder nog uit andere onderdelen bestaat. Het doel van de campagne is het verstrekken van informatie aan de weggebruikers. „Via ge richte controles door de politie en het verstrekken van infor matie door Veilig Verkeer Ne derland en de politie willen we de weggebruikers attenderen op de verkeersonveiligheden in het najaar", aldus De Groene. De politie gaat aandacht be steden aan de voertuigverlich ting, autogordels, alcohol en verkeer, de toestand van het wegdek bij sneeuw, hagel of regen en mist. Ook komt de technische staat van voertui gen aan de orde en wordt ge wezen op de aanwezigheid van landbouwverkeer. Eind oktober, begin novem ber wordt er repressief gecon troleerd op verlichting. De schooljeugd en het overige ver keer worden daarbij zowel 's ochtends als 's avonds aan con trole onderworpen. Dynami sche alcoholcontroles en snel heidscontroles lopen als een rode draad door de hele cam pagne. Op gezette tijden zal hierop door de politie gecontro leerd worden. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een interprovinciale con tactdag voor ambtena ren volgend jaar in Zeeland gaat de pro- vincie 160.000 gulden kosten. Het geld is nodig om en kele duizenden provincie medewerkers uit het hele land sportdagen en excur sies aan te bieden. En dan moeten ze zelf ook nog een duit in het zakje doen. 'Veel geld' fronste 1 WD-statenlid J. van j Zwieten gisteren in de statencommissie be stuurszaken niettemin de wenkbrauwen. 'Is dat echt wel nodig?'. 'Ja', vond ge- I deputeerde J. Ventevogel, 'hier is heus al met een zuinige Zeeuwse bril naar I gekeken'. Die zuinige kijk lijkt nu I ook doorgedrongen tot de I andere provincies, die bij [toerbeurt het evenement I organiseren. Omdat de j contactdag de laatste ja ren te duur en te massaal werd, is besloten dat die I in Zeeland de laatste zal [zijn. 'We zetten er een punt achter', voegde Ven- tevogel de weifelende sta- tenleden toe. Gedeputeerde J. de Voogd monteert een waarschuwingsbord op een ploeg en geeft zo het startsein voor de actie 'Let op Landbouwverkeer'. FOTO WIM KOOYMAN lie (B) is bekend als leeldschermen (A4 en A3 de distributeur van deze organisatie verder uit te ttingsvermogen, kopen van en. vakature voor een (m/v) Draken, prospektwerving, jingen, geven van dienstaktiviteiten, a en op beurzen, ermijn de mogelijkheid icHi mlztia drijfservaring in deze of AO, HAVO, VWO. Vertrouwd isering. Taal- en aar. Zin voor orde en lein team met wisselende naar ETAP BV, t.a.v. adres, tel. 076/41 78 00. fan onze verslaggever Pat gebeurde tijdens een eestelijke bijeenkomst in de ■indenhoeve in Sluis, waar het [ubileum van Leenhouts uitge reid werd gevierd. Leenhouts veertig jaar werkzaam bij ie'gelijknamige aannemings wijf, Eerst ais firmant, later fis directeur, samen met zij freer J. Leenhouts. Bij de vie- fng van het jubileum waren pel wat genodigden uit de wuwwereld, werknemers en "W-werknemers. Hoewel het er eerst niet naar /rrag dat M. Leenhouts in het Eenmalige timmer- en wagen- ®akersbedrijf van zijn vader j°u gaan werken, besloot hij na I 1» militaire dienst toch tot het Pmuiebedrijf toe te treden, mdat hij van het vak weinig wist begon hij zijn loopbaan P leerjongen. Leenhouts bleek n man met pit, want al snel ®d het werkgebied van het ™ri]£ uitgebreid tot geheel ^uwsch-Vlaanderen. Meteen er ook meer activitei- L 1' timmeren, metselen, r mngbonw, utiliteitsbouw, „i V®n waterbouw, restaura- K: tonbouw, installatietech- Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Het aan tal verkeerongevallen waarbij landbouwvoertui gen zijn betrokken blijft nog steeds stijgen. Gedepu teerde J. de Voogd zei dat gisteren in de landbouw- praktijkschool in Schoon- dijke, waar opnieuw het startsein werd gegeven voor de actie 'Letten op land bouwtrekkers'. Vorig jaar ging het om 77 onge vallen waarbij landbouwvoer tuigen betrokken waren. Daar bij was één dode te betreuren en er waren 21 gewonden. In 1986 waren dat 59 ongelukken en in 1987 70. Positief is dat het aantal dodelijke slachtoffers wel omlaag gaat. In 1986 vielen er nog drie doden te betreuren en in 1987 één. Een verklaring voor de onge vallenontwikkeling kon de ge deputeerde niet geven. „Wel vind ik het gerechtvaardigd opnieuw actie te voeren". De nadruk van de actie ligt traditiegetrouw in de bieten campagne, omdat in die pe riode de meeste kans is op on gelukken. Slechte weersom standigheden en langere duis ternis zijn elementen die daarin een belangrijke rol spe len. Hoe de situatie er volgend jaar tijdens de bietencampagne zal uitzien in nog onzeker. Im mers, de Suikerunie in Sas van Gent wil de vestiging eind dit jaar opdoeken. Hoe de situatie ook wordt, feit blijft dat ook volgend jaar weer de bieten van het land moeten. „Mogelijk", aldus De Voogd, „kan aan de negatieve effecten van de sluiting van de fabriek een positief element worden toegevoegd ten op zichte van de verkeersveilig heid". Het zit er in dat de boe ren aanzienlijk minder kilome ters moeten maken, omdat het transport van de bieten door vrachtwagens zal worden overgenomen. In het kader van de actie 'Letten op landbouwtrekkers' worden dit keer geen stickers maar kwiskaarten verspreid op drukke verkeerspunten. Wie de kwiskaart invult en terug stuurt maakt kans op fietsrou- tekaart. De actie werd gisteren officiéél door De Voogd gestart, door een trekker met aanhan ger te voorzien van de juiste signalering. en projectontwikkeling. [Wek omvat het werkge ld»! 86 Nederland en een Van België, waar in Ridder M. Leenhouts. FOTO WIM KOOYMAN Brugge een dochterbedrijf is gevestigd. Leenhouts is behalve in het eigen bedrijf ook actief in het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid en de Vereniging Grond-, Water-, en Wegenbouw. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 PLUCHE MCl W* 1*1. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zijn naam is De Kok, en ook ove rigens lijkt hij wel wat op landelijk voorman en bijna- naamgenoot Kok. De over eenkomst: een pleidooi om met belastinggeld een hele boel leuke en nuttige dingen te doen voor de mensen. Op de heel wat bescheidener Zeeuwse schaal, waar de dis cussie gaat over miljoenen in plaats van miljarden, ziet het PvdA-statenlid dezelfde moge lijkheden als Kok op het lande lijk toneel. 'Verhoog de opcen ten motorrijtuigenbelasting', zo luidde gisteren in een vergade ring van de statencommissie bestuurszaken dus zijn oproep. Het beleidsprogramma 'Zee land in harmonie', twee jaar geleden door vrijwel alle frac ties onderschreven, biedt daar voor volgens De Kok de ruimte. „Verhoging kan voor bijzon dere herkenbare activiteiten. Dat hoeven geen grote projec ten als bijvoorbeeld de WOV te zijn. Een actief milieubeleid is ook zeer herkenbaar," zo wees hij de zuinig kijkende gedepu teerde J. Ventevogel (CDA) te recht. Om het landelijk voorbeeld te volgen ontpopte deze kasbe- heerder zich als de Zeeuwse Ruding. Hij zag liever dat de PvdA-fractie voor haar 'luxe wensen' meteen maar de dek king aangaf in de gewone be groting. „Dan kun je een ver hoging van de opcenten in petto houden voor echt grote zaken." Beide hereft verschilden ook van mening over de noodzake lijke omvang van de algemene reserve, die de provincie achter de hand moet houden. Vente vogel wil meerdere appeltjes voor de dorst, volgens De Kok kan het best wat minder zodat de jaarlijkse storting in deze pot ook weer voor leukere din gen benut zou kunnen worden. Het statenlid wekte niet de indruk dat hij er na het nee van Ventevogel meteen het bijltje bij neer zal gooien. Te ver wachten is dat hij er in de be grotingsvergadering van no vember op terug komt, maar op veel steun in de staten lijkt De Kok niet te kunnen rekenen. Het CDA hield net als de geest verwante gedeputeerde de boot af, en de WD was nog duide lijker. „Wij hebben weinig sympa thie voor een verhoging van de opcenten. Zoek de ruimte voor nieuwe uitgaven eerder in be zuinigingen op andere gebie den," suggereerde fractievoor zitter J. Hennekey. Als de kleine christelijke fracties er, zoals valt aan te nemen, ook zo over denken, kan Ventevogel terugvallen op een meerder heid in de staten. Wel zal hij op verzoek van de staten een aantal begrotings posten nog eens kritisch moe ten bezien. Meerdere fracties bepleitten gisteren bijvoor beeld meer geld voor stads- en dorpsvernieuwing in Zeeland, en ook gingen er duidelijke stemmen op om het milieube leid meer handen en voeten te geven, door een sterkere be manning van de afdeling op de griffie. DE GESCHIEDENIS herhaalt zich. Tijdens de werkdagen fraai en voor de tijd van het jaar warm weer. In de week einden daarentegen somber. Ook deze week. Het hogedrukgebied dat ons vooral donderdag uitzonder lijk weer bracht ligt ten noord-westen van ons. Daardoor wordt frisse lucht van over zee naar ons getransporteerd. Aan de oostflank van dit gebeid, dat vrij sterk is, stroomt 7pifg koude lucht van boven de Scandinavische landen naar ons. Vrij koude lucht die ons gisteravond via een bocht over West-Duitsland bereikte. Gelukkig was het de afgelopen dagen boven Duitsland redelijk warm waardoor de lucht wat kon opwarmen. Maar u weet wat dat betekent: bewol king! Daarom beknopt de verwachting voor vandaag: veel be wolking, maximum-temperaturen van 22 graden. Daarbij is de wind matig met een kracht van twee tot drie Beaufort. Dat betekent wel, dat de afkoeling 's-nachts minder is en de kans op mistvorming ook kleiner. Morgen is de wind duide- lijl noord-oostelijk en krachtiger met vier tot zes Beaufort. De middagtemperatuur zal nauwelijks de twintig graden halen. Zoals de ontwikkeling zich nu aftekent is er weinig of geen neerslag te verwachten. In één zin: fris, droog weer met een wisselende bewolking, waardoor de zon nu en dan een kans krijgt. Een weerbeeld dat ons de komende week droog, maar half-bewolkt weer brengt. De maxima komen dan niet meer boven de twintig graden. Toch is dat nog geen slecht na-zomerweer. De boeren kunnen nu rustig hun oogstwerkzaamheden afronden en de akkers klaar maken voor de winter. U heeft waarschijnlijk de verhalen gelezen over de ko mende strenge winter, want de ooievaars trekken vroeg weg. Een fabel, want de ooievaars gaan vroeger weg omdat door het droge weer sloten en plassen weinig water en daar door te weinig voedsel bevatten. Dat is de oorzaak. Het weer in augustus: de zon scheen 207 uur en 35 minu ten. Vorig jaar 205 uur en gemiddeld is 188 uur goed in augustus. Het regende 36.7 millimeter, in 1987 was dat 78 millimeter en normaal is dat 74 millimeter. De temperatuur was gemiddeld 23.3 graden, vorig jaar 16.7 en gemiddeld is dat 21.4 graden. De weerspreuken: 'Op Maria geboort (8 september), trekken de zwaluwen voort.' 'Schaapjes aan de hemelbaan, duiden wind en regen aan.' Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse wil de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) onderbrengen op de bovenverdieping van het gemeentehui!? aatfi hët*"Hof te Zandeplein in Kloosterzande. „Maar die ruimte is er al," zei de gedeputeerde. „Milieu is de enige afdeling waar het per soneelsbestand prioriteit heeft. Alleen moet men niet denken dat het helpt om zomaar even een blik ambtenaren open te trekken." Minder toegevend was hij op het punt van de stads- en dorpsvernieuwing. „Wij moeten ons op dat terrein beperken tot typischje provin- cietaken. Verder is dat in de eerste plaats een zaak voor de gemeenten." In het algemeen kreeg de be- grotingsbrief van GS gisteren in de commissie maar een koel onthaal. „Het wachten op een aantal zaken verlamt de boel," constateerde A. Dij kwel (D66), en hij was niet de enige. De on zekerheid over de WOV, de traag verlopende reorganisatie van het provincieapparaat en de 'strategische toekomstver kenningen' van het college zijn evenzoveel ongewisse factoren. „Ja," beaamde Ventevogel, „al die zaken hebben nu eenmaal consequenties." De staten ho pen dan ook op een doorbraak, nog dit jaar. De stichting is nu gehuisvest in de voormalige dependance van het gemeentehuis, eveneens aan het Hof te Zandeplein. Omdat dit gebouw alleen nog wordt gebruikt door de stich ting Welzijn Ouderen en voor de vergaderingen van commis sies, lijkt het college financieel gezien beter, een andere plaats te zoeken. „Een oplossing is, om de hui dige kamer tegenover de raad zaal, die als een soort keukentje wordt gebruikt voor de bedie ning bij vergaderingen, ge schikt te maken voor het perso neel van de SWO. De ruimte bij het toilet kan dan gaan funge ren als keukentje. De commis siekamer van de dependance wordt voorlopig nog inciden teel gebruikt voor vergaderin gen", aldus het college. De kosten van deze aanpas sing bedragen 7.500 gulden. Deze kunnen worden gedekt uit het krediet voor de verbou wing van het gemeentehuis Van onze verslaggever MIDDELBURG - Vanwege de voortdurende vernielin gen heeft de provincie be sloten de Kloostergang in de Middelburgse Abdij af te sluiten voor het publiek. De vernielingen die in de gang werden aangericht hebben al duizenden guldens schade ver oorzaakt, zo het al mogelijk was de aangebrachte schade geheel te herstellen. Het vandalisme loopt uiteen van ingeslagen glas-in-lood ra men, bekladding van muren en vernieling van lantaarns, tot pogingen tot brandstichting en vervuiling door hondenpoep. Gedeputeerde Staten zien geen andere oplossing om de Kloos tergang afdoende te bescher men dan afsluiting voor het publiek. Overigens werd de gang een paar jaar geleden al gedeelte lijk afgesloten, maar er was nog steeds een toegang via het zogenaamde Klein Abdij plein. Twee forse stalen hekken slui ten nu de toegang af en de poort blijft permanent op slot. Wie graag een wandeling door de Kloostergang maakt kan dit nog steeds doen door deel te ne men aan de door de middel- burgse VW georganiseerd rondleidingen met gidsen. Hof te Zandeplein II. De ver bouwingswerkzaamheden werden oorspronkelijk geschat op negentigduizend gulden. Maar na een nieuwe bereke ning bleek slechts een krediet van vijftigduizend gulden voor de verbouwing nodig te zijn. Van het resterende krediet is een deel bestemd voor buiten schilderwerk en aanvulling van het meubilair in de raad zaal. Daarvan is nu nog ruim ze venduizend gulden over. B en W stellen voor, dit te besteden aan het kopen van materiaal voor de herinirichting van de twee ruimtes op de bovenver dieping van het stadhuis. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een Zeeuwse bestuurder met vergaande poli tieke ambities? Gede puteerde J. Ventevogel knipoogde gisteren wel naar een hoog landelijk ambt, toen de staten commissie bestuursza ken onder meer de strategische toekomst verkenningen van het provinciebestuur be sprak. 'Wollig taalgebruik', ver weet PvdA-er P. de Nooyer de bestuurders, maar dat deerde Ventevo gel niet. „Er zijn er die het daarmee tot premier schoppen," wees hij naar geestverwant Lubbers. En misschien ook wel naar Van Agt, want diens veel- gebezigde 'klip en klaar' klonk gisteren meer dan eens uit de mond van de gedeputeerde. Ventevogel keek trou wens ook over de grens naar grote roergangers. Sprekend over het denk werk dat de strategische toekomstverkenning vergt: „Wie zegt dat het denkproces belangrijker is dan het eindresultaat, citeert Mao." Conclusie: 'zo slecht doen we het dus nog niet.' Den Haag, er zit een Zeeuwse gedeputeerde aan te komen! Minister Braks, die hem op CDA- bij eenkomst verbasterde tot 'Ventevleugel' zal er nog van opkijken.

de Stem | 1989 | | pagina 19