mafoon Akkoord over chemische wapens hangkig- 3~?S2 Israëlische top-militairen trainden druglegers Colombia WERELDWIJD VERBOD OP BEZIT GIFGASSEN NU DICHTERBIJ Letse partijleider wil geen onafhankelijkheid BUITENLAND Dode bij treinramp in Oostenrijk Cambodja: strijd aan onderhandelingstafel verlegd naar slagveld DE RTFM BUITENLAND DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 T21 s week bestaat Prima- tar. En dat "willen we te beginnen hebben n onze mooiste link in prijs verlaagd, lelijk de Montreux, in wit, zwart of zacht- een geheugen voor nmers, nummerher en regelbaar gespreks- me. toestel kost tijdens de tot en met zaterdag er geen f 179,- maar >8,-. ir dat is nog niet alles, ïafoon deze week unt u op een lekkere kenen. En uw kinde- i leuke kleurwedstrijd. li even langs. Gewoon, verjaardagsvisite. foon ga je naar Primafoon. GENEEVE (RTR/ANP) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben overeenstemming bereikt over hoe een eventueel toekomstig verbod op che mische wapens er op een paar belangrijke onder delen zou moeten komen uit te zien. Voorbehoud Moeizaam Arme man FOTO ANP 'ECONOMISCHE BASIS ONTBREEKT' CD CO CO Cvi Csl KUNSTWERK VAN DE MAAND Kunst is in. Maar is goede kunst ook betaalbaar? Ja, zeggen wij bij Lijst-in. Daarom brengt Lijst-in onder het thema KUNSTWERK VAN DE MAAND vanaf nu een serie kunstwerken op de markt van bekende kunstenaars die opvallen door hun kreativiteit. Vaak exklusief. En zeer betaalbaar. FRAN WOHLFELDER Gemengde techniek Gesigneerd en genummerd Formaat ingelijst 80 x Wem KUNSTWERK VAN DE MAAND prijs f 450,- (kompleet ingelijst) Alleen buitenlanders toegelaten in Sovjetcasino NIEUWSOVERZICHT Westduitse schrijver naar DDR 'Honecker waarschijnlijk ernstig ziek' Speciale bijeenkomst OAS over Noriega Voorstad Athene in vlammen Bonn stuurt troepen naar Namibia Kuwayt wil Russische wapens kopen Cholera onder Vietnamese vluchtelingen Zuidafrika: politie arresteert betogers IMF verlaagt groeiramingen economie Duitse overheid betaalt mee aan katalysator Top niet-gebonden landen A59 [ing, aërodynamische wiel- beklede bagageruimte met iV| verlichting. Overi- gens geldt voor élke Micra de plezierige zeker heid van 3 jaar lak- garantie, 6 jaar carrosserie- en 100.000 km of 3 jaar fdcomponenten van aandrij- loet aan de strengste emissie- bepassing van een geregelde tor en elektronisch motorma- 5n of je nu 'n automaat wilt of bak, 3 of 5 deuren, zeker is: je icra is altijd in voor 'n uitje! Hij staat bij de Nissan dealer vanaf ge Adriaansen, Baljuw Veltersweg 1, ■2710. Terneuzen, Automobielbedrijf 0 - TILBURG, HEUVELSTRAAT 105B. JERUZALEM (AP) - De betrokkenheid van Israëliërs bij de training van rechtse anti-guerrilla-eenheden en daarmee bij de cocaïne-mafia in Colombia, en de wapen export naar dat land, hebben voor fikse on enigheid gezorgd in de Israëlische regering. De Israëlische minister van Defensie Rabin heeft gisteren toegegeven dat bedrijven zich in Colombia met activiteiten bezighielden 'waar voor zij geen toestemming van Jeruzalem had den gehad'. Twee kranten en de Israëlische legerradio meldden gisteren dat het ministerie van Defen sie zich in 1987 niets had aangetrokken van de aanbeveling van Buitenlandse Zaken om defen siecontracten met Colombiaanse particulieren te verbieden. Intussen heeft minister van Defensie Yitzhak Rabin zich volgens de krant Al Hamishmar kwaad gemaakt op minister-president Yitzhak Shamir, omdat de premier zijn twijfels heeft geuit over de betrokkenheid van hoge legeroffi cieren bij de training van huurlingen van cocaï- nebazen in Colombia. Shamir zei maandag dat er geen bewijzen waren voor die beschuldigingen, terwijl het mi nisterie van Defensie de politie heeft gevraagd de affaire uit te zoeken, omdat er wel degelijk Israëlische top-militairen illegaal actief zijn ge weest in het Zuidamerikaanse land. De Israëlische politie heeft volgens de leger radio gisteren opnieuw twee Israëliërs over de kwestie ondervraagd. Beide mannen zouden verbonden zijn aan Hod Hahanit, ofwel 'Speer punt', een particuliere onderneming die betrok ken zou zijn bij de training van doodseskaders voor de cocaïnebazen van het Meddelin-kartel. Onder de vier Israëliërs die eerder door de po litie zijn ondervraagd, is ondermeer reserve-ko lonel Yair Klein, een voormalige parachutist en de baas van Hod Hahanit. Met uitzondering van Klein hebben alle ondervraagden de beschuldi gingen ontkend. Klein zegt dat hij in Colombia boeren heeft geleerd zich te verdedigen tegen aanvallen van rebellen. De Colombiaanse regering liet gisteren een categorisch 'Nee' horen op voorstellen van de drugsbaronnen en hun politieke bondgenoten om een dialoog te beginnen om een einde te ma ken aan de totale oorlog van de drugsmafia té gen de staat. De drugbaronnen hebben daarom een groot offensief aangekondigd tegen de regering. De mafia heeft gedreigd voor elke uitgeleverde 'boss' tien rechters om te brengen. Opnieuw namen gisteren drie rechters ont slag na met de dood bedreigd te zijn. De rechters en hun gezinnen kregen alvast condoleantie- kaartjes en rouwkransen thuisgestuurd. De twee supermogendheden hebben een reeks andere landen gevraagd hun voorstellen te bekijken. Dit maakte de Amerikaanse onderhandelaar Max Friedersdorf be kend. Moskou en Washington zijn het eens geworden over de techni sche details van de zoge naamde verrassingsinspecties. Deze inspecties, die slechts kort van tevoren worden aangekon digd, dienen te voorkomen dat landen het verbod op het bezit van strijdgassen aan hun laars lappen. Ook is er een akkoord be reikt over een tijdsschema voor de vernietiging van de be staande voorraden chemische wapens en hun produktiefacili- teiten. Amerikaanse en Sovjet-onder- handelaars hadden al in juni bekendgemaakt dat zij op deze punten een overeenkomst had den gesloten. Maar zij maakten toen het voorbehoud dat de re geringen in de hoofdsteden nog hun zegen moesten geven aan het akkoord. Dat is inmiddels gebeurd, aldus Friedersdorf. Na overleg met Moskou legde hij de voorstellen voor aan de westerse bondgenoten van de VS. De Sovjetunie deed hetzelfde met haar bondgeno ten. Gezamenlijk benaderden zij China en de groep van niet- gebonden landen. 0p dit moment bestaat er een (meermalen geschonden) ver bod op het geb.ruik van strijd gassen. Maar in het kader van de VN-Ontwapeningsconfe- rentie in Genève onderhande len sinds 1968 een veertigtal landen over een totaal verbod op chemische wapens, dus ook op het produceren en bezitten eryan. Deze onderhandelingen ver lopen moeizaam. Een belang rijk obstakel voor de spoedige totstandkoming van een ver drag is het feit dat het relatief eenvoudig is om gifgaswapens te produceren en verborgen te houden. Een complicerende factor is ook dat veel Derde-Wereldlan den de c-wapens beschouwen als het 'kernwapen van de arme man' en ze daarom niet gemakkelijk zullen opgeven. Algemeen gaat men ervan, uit dat een verbod pas effectief kan zijn als het wereldwijd wordt nageleefd. Naast de twee supermogend heden zou er nog een tiental landen zijn die beschikken over gifgassen, waaronder Israël, Zuidafrika, Iraq en China. De Arabische landen stellen zich op het standpunt dat zij zullen blijven vasthouden aan het recht om strijdgassen te bezit ten, zolang Israël niet afziet van kernwapens. Niettemin menen gedele geerden op de Ontwapenings conferentie dat het Sovjet- Amerikaanse akkoord een sti mulans kan betekenen voor de onderhandelingen. In de Oostenrijkse bondsstaat Vorarlberg zijn gisteren bij Bregenz de sneltreinen 'Montfort' en 'Bavaria' frontaal op elkaar ingereden. Volgens de politie vielen daardoor een dode en 15 gewonden van wie 10 ernstig. Het ongeluk deed zich voor op een plaats waar het treinver keer in verband met werkzaamheden tijdelijk over één spoor werd geleid. Bijna op de dag af vond vorig jaar op 29 augustus eveneens bij Bregenz een treinongeval plaats, als gevolg van een men selijke fout. Daarbij kwamen vijf mensen om en raakten er 18 zwaar- en 28 lichtgewond. (ADVERTENTIE! MOSKOU (AFP/RTR) - De partijleider van de Sovjetrepu bliek Letland, Ianis Vagris, heeft gisteren in een vraagge sprek met de Sovjettelevisie gezegd dat Letland geen toe komst heeft als het zich van de Sovjetunie afscheidt. Volgens Vagris ontbreekt het Letland aan de economische basis om te kunnen overleven zonder de Sovjetunie. Hij zei dat het ook verkeerd zou zijn als de Letse partij de ban den met de moederpartij in Moskou zou verbreken, zoals de natio nalistische vleugel van de partij wil. Wel is het volgens Vagris no dig dat het statuut van de communistische partij wordt aange past, zodat de partij-afdelingen in de republieken Moskou niet langer voor ieder wissewasje hoeven te consulteren. Met zijn opmerkingen probeert Vagris kennelijk tegemoet te komen aan Moskou, dat afgelopen weekeinde een felle uitval deed naar de 'nationalistische hysterie' in de Baltische republieken. Het Litouwse parlement besloot woensdag een stemming over ben nieuwe kieswet die het stemrecht van Russische immigranten beperkt voorlopig uit te stellen. cb ca co *3- MOSKOU (RTR) - De autori teiten in de Sovjetunie, die in het verleden gokken omschre ven als een verdorvenheid, hebben toestemming gegeven voor de opening van het eerste casino in hun land. Vooralsnog kunnen echter al leen buitenlanders daar hun geluk beproeven. Dit heeft het tijdschrift 'Moscow News' gis teren gemeld. Moscow News schreef dat het gokpaleis is gevestigd in het Savoyhotel dat tegenover het Rode Plein ligt. De twee roulette en drie pokertafels zijn echter slechts toegankelijk voor buitenlanders die hun fi ches kunnen kopen met credit cards en hun winst met een speciale cheque buiten de Sov jetunie kunnen innen. Volgens het blad wordt bin nenkort een tweede casino ge opend in Tallinn, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Est land. Van onze correspondent Ton Gerrits PARIJS - Het vredesover leg over Cambodja in Parijs is uitgelopen op een fiasco. Gisteren verdaagde de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Roland Dumas, de confe rentie tot een nader te bepalen datum. De strijd aan de onder handelingstafel wordt verlegd naar het slagveld. Het grote struikelblok bij de vredesconferentie die op 24 juni begon, is de deelname van de Rode Khmer aan een over gangsregering. De internationale economi sche druk op Vietnam is de be langrijkste reden geweest dat Hanoi heeft besloten om vol gende maand zijn troepen te rug te trekken uit Cambodja, die ruim 10 jaar geleden een eind maakten aan het terreur bewind jfén Pol Pot's Rode Khmer. China, de Verenigde Staten en de lidstaten van de Associa-. tie van Zuidoost Aziatische Na ties (ASEAN) blokkeren een gedeeltelijke oplossing voor het conflict omdat zij alleen genoe gen nemen met een alomvat tende vredesregeling. Zolang het huidige bewind van Cambodja weigert de Rode Khmer op te nemen in een overgangsregering, blijft een alomvattende politieke rege ling onmogelijk. De internationale erkenning dat Vietnam zijn troepen heeft teruggetrokken zou een onder deel zijn geweest van dat alom vattend akkoord, maar China, de Verenigde Staten en de zes ASEAN-lidstaten houden te gen dat alleen de internatio nale verificatie van de Vietna mese troepenterugtrekking wordt geregeld en alle andere aspecten onopgelost blijven. Dat betekent weer dat de meeste landen niet bereid zijn de economische en politieke sancties tegen Vietnam op te heffen. Het doel van de rege ring in Hanoi om met de troe penterugtrekking de weg vrij te maken voor hulpverlening en handelsbetrekkingen, wordt ondergraven door het achter wege blijven van een interna tionale verificatie. De rampza lige economische situatie in Vietnam blijft daarom onver anderd. De Cambodjaanse regering van premier Hun Sen gaat eveneens gebukt onder poli tieke en economische sancties omdat de meeste landen Hun Sen niet erkennen als de wet tige vertegenwoordiger van Cambodja. De regering in Phnom Penh is immers geïnstalleerd door de Vietnamezen. Naast het uitblij ven van Vietnamese hulp zal de burgeroorlog oplaaien. Met het mislukken van de vredes conferentie in Parijs staan de deelnemende landen toe dat de Cambodjaanse verzetscoalitie van prins Norodom Sihanouk, waaraan de Rode Khmer deel neemt, zijn militaire kracht meet met het regeringsleger van premier Hun Sen. De Rode Khmer wordt niet in staat geacht om de regering in Phnom Penn ten val te bren gen, maar tenminste kan de militair sterkste verzetsbewe ging in Cambodja het land des tabiliseren en terroriseren. Na de 'droge seizoenoorlog', waarna in wezen de militaiore situatie onveranderd is, zal Frankrijk opnieuw bekijken of de bereidheid onder de Cam bodjaanse partijen groter is ge worden om een compromis te sluiten. Verwacht wordt dat in mei de conferentie in Parijs weer zal worden voortgezet. Frankrijk heeft zijn prestige geleend aan het Cambodjaanse vredesoverleg en lijdt ernstig gezichtsverlies door het mis lukken van deze conferentie. In het Franse voorstel zou de Cambodjaanse verzetsleider prins Norodom Sihanouk staatshoofd worden, Hun Sen premier blijven en de Rode Khmer betrokken worden bij de voorbereidingen van verkie zingen. Zijn voorstel is door alle partijen verworpen. Teke nend voor het diepe wantrou wen in Parijs is dat over eèn nietszeggende slotverklaring van drie alinea's de delegaties gisteren meer dan negen uur hebben vergaderd. Meer dan 700 gloednieuwe wagens wachten op de komst van de delegaties van de niet-gebonden landen - fotoepa HARARE (IPS) - Volgende week neemt de Zimbabwaanse pre sident Robert Mugabe na drie jaar afscheid als voorzitter van de Beweging van Niet-gebonden Landen tijdens de driedaagse vergadering in Belgrado. Joegoslavië zal op 4 september als gastheer optreden van de Beweging van Niet-gebonden lan den. De top zal vooral aandacht besteden aan economische kwesties en regionale conflicten. WEST-BERLIJN (AFP) - Terwijl duizenden Oostduitsers hals over kop naar het Westen vluchten, pakt de Westduitse schrij ver Ronald M. Schernikau zijn boeltje bij elkaar om juist zijn levensgeluk te beproeven in de communistische 'heilstaat'. In Oost-Berlijn staat een flat reeds op zijn naam. De schrijver hoopt in zijn nieuwe vaderland zo spoedig mogelijk een betrek king te vinden, iets in de uitgeverij of zo, verklaarde hij giste ren aan de Westduitse pers. Schernikau is lid van de West duitse communistische partij. Hij verfoeit de consumptiemaat schappij, 'die de mensen hard en onverschillig maakt'. BONN (RTR) - De Westduitse regering veronderstelt dat de Oostduitse leider Erich Honecker ernstig ziek is, zo is in rege ringskringen in Bonn vernomen. Eerder deze maand mislukte een galblaas-operatie bij de 77-jarige Oostduitse president en partijleider. Volgens rapporten van de Westduitse inlichtin gendienst waren de chirurgen, die de Oostduitser behandelden, niet in staat de ingreep uit te voeren, aldus deze zegslieden. In de rapporten wordt gespeculeerd dat Honecker mogelijk kan ker heeft. WASHINGTON (AFP/DPA) - De VS zullen vandaag op een speciale zitting van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) de 'bewijzen' op tafel leggen over de betrokkenheid van de Panamese generaal Manuel Antonio Noriega bij de Zuida merikaanse drugshandel. De Panamese vertegenwoordiger bij de OAS had de VS vorige week uitgedaagd bewijzen te leveren. ATHENE (DPA) - In Griekenland hebben brandstichters giste ren een prominente voorstad van Athene in vlammen gezet. De politie verklaarde dat de brand in de villawijk Ekali op drie verschillende punten tegelijk was aangestoken. Ondanks de inzet van 24 brandweerploegen en twee vliegtuigen kreeg men het vuur niet onder controle, aldus een zegsman. Volgens hem moesten verscheidene mensen met lichte brandwonden ën ademhalingsmoeilijkheden naar ziekenhuizen in de Griekse hoofdstad worden gebracht. BONN (DPA) - De Bondsrepubliek Duitsland stuurt voor hét eerst sinds haar oprichting in 1949 geüniformeerde functiona rissen naar een missie van de Verenigde Naties in een crisisge bied in de Derde Wereld. De regering heeft 'het groene licht' gegeven voor de zending van 50 agenten van de grenspolitie naar Namibia. De Westduitse agenten zullen deel uitmaken van de VN-eenheid UNTAG en krijgen als taak op 6 november een oogje in het zeil te houden bij de eerste vrije verkiezingen in Namibia. LONDEN (AP) - Kuwayt wil van de Sovjetunie voor 700 mil joen dollar, zo'n 1,5 miljard gulden, aan wapens kopen. Onder handeld wordt onder meer over de levering van T-72 tanks en anti-tank wapens. Kuwayt steekt 5,4 miljard dollar, zo'n 11,5 miljard gulden, in de modernisering van zijn strijdkrachten. HONGKONG (AFP) - Onder de Vietnamese bootvluchtelingen' op het Hongkongse eiland Tai Ah Chau zijn drie gevallen van cholera ontdekt. Een zegsman zei dat inmiddels speciale medi sche hulpteams naar het eilandje zijn gestuurd, dat met be schikt over stromend water en elektriciteit en slechts zeer ge ringe medische faciliteiten heeft. Tai Ah Chau dient sinds het begin van dit jaar als een provisorisch opvangcentrum voor nieuwe bootvluchtelingen voordat zij worden overgeplaatst naar andere kampen. KAAPSTAD (RTR/ AFP) - De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren zo'n 200 vrouwen, onder wie de echtgenote van aartsbis schop Desmond Tutu, gearresteerd bij een betoging in Kaap stad. De circa 200 betogende vrouwen waren op weg naar de Britse ambassade in Kaapstad om een petitie over de doodstraf en het vastzettten van kinderen aan te bieden. In de buitenwij ken van Kaapstad trad de politie met hagelgeweren en traan gas op tegen betogende schoolkinderen. Hierbij raakten drie kinderen zwaargewond. WASHINGTON (RTR/ ANP) - Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft zijn ramingen voor de groei van de wereld economie tot eind volgend jaar iets verlaagd. Ten opzichte van de afgelopen twee jaar zal er sprake zijn van een duidelijke groeivertraging, maar voor een recessie is het fonds niet be vreesd, zo is vernomen in monetaire kringen in Washington. De in april gegeven IMF-raming voor de groei van de wereld economie voor dit jaar is verlaagd van 3,3 procent tot 3,1 pro cent en die voor 1990 van 3,2 procent tot 2,9 procent. In het afge lopen jaar was er nog een voortuitgang van 4,1 procent. De groeiraming voor de industrielanden in 1990 heeft het fonds herzien van 2,9 tot 2,7 procent. BONN (RTR) - De Westduitse automobilist die zijn auto laat voorzien van een katalysator die voldoet aan de Amerikaanse emissie-eisen krijgt van de overheid in Bonn een bedrag van 1.100 mark. Dit heeft de Westduitse minister van Milieu, Klaus Töpfer gezegd. Voor nieuwe personenauto's met een motor tot een cilinderinhoud van twee liter geldt een belastingvoordeel van hetzelfde bedrag. De maatregelen gaan op 1 januari 1990 in. De Westduitse regering wil dat na augustus 1991 alle perso nenauto's in de Bondsrepubliek zijn voorzien van een 'Ameri kaanse' katalysator. „We gaan er van uit dat dat doel wordt bereikt", verklaarde Töpfer. De regering in Bopn loopt daar mee voor op de wens van de EG dat alle personenauto's vanaf 1993 een katalysator hebben.

de Stem | 1989 | | pagina 5