UITBLAZEN Kritiek op financiële onderbouwing mileuprogramma Duitse bondspresident onder vuur Aidsverspreiding komt redelijk tot staan Ingevroren embryo al beetje mens Plai ESlE&il! Sovjetu Korrelig beeld BEHAND Speciaa CVCÜ..U GROEN LINKS IS MILIEUVRIENDELIJKST MAAR WIE ZAL HET BETALEN? 'NIEUWE PEST' VERLIEST IN NEDERLAND AAN DREIGING Inleveren w£ kan reisje m Parijs oplevt DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 WIM KOCK DE STEM Vrij veilig, stop Aids. APARTE, NIEUWE RECHTSPOSITIE VOOR REAGEERBUIS-WEZEN DE STEM B MAASTRICHT - kort van 80 plaa deelde mensen problemen ter b gesteld. TEN tijde van de maanlandingen ging onze oude televisie wel eens kapot. We riepen er dan eerst de buurman bij, begiftigd met een flinke dosis verstand van techniek. 'Kijk, hier heb je de boosdoener*. Hij hield dan een minuscuul dingetje tus sen de vingers dat hij geloof ik een transistor noemde. Kon de buurman niet helpen, dan bel den we de winkelier waar we het toestel hadden gekocht en dan konden we er zeker van zijn dat nog dezelde dag de monteur op de stoep stond. Te genover onze vrienden prezen wij altijd de service van onze winkelier. Dat was toen de Apollo's rond de maan cirkelden. In middels zijn 'we' een stuk ver der de ruimte binnengedron gen. De 'sensationele' beelden van de werkende ijsvulkanen op Triton hebben wij slechts in zwart-wit gezien, op een van een buurman geleende porta ble. Dat Jcomt overigens niet eens zo heel slecht uit want juist deze week is de televisie op verschillende kanalen be gonnen met de herhaling van de tweede wereldoorlog en dat was nog een oorlog in zwart wit. Terecht, want kleur is te lu xueus voor oorlog. Alles wat ik poit in kleur heb gezien van de weede wereldoorlog was nage- rieeld. £wart-wit is authentieker en Y^t de spanning van augustus sine? beter weer. Zwarte limou- die af en aan rijden. Mi- £?neks met bezorgde gezichten, breekt die zijn vakantie af- zakken flet stapeienvan zand- c;r„n« ~Ahet proefdraaien van met njbe>fe jongedames om Jbulaied>e melden leen het gez1cht,f be~,AJ- lain, dat had ik vn Chamber- kleur willen zien, of rl eve,n m T5 bleek is als lijkt. r.i' het in zv. echt zo rt-wit 9" geweest en in de meeste toestel len van de generatie van onze tv waren ze al na twee jaar ver vangen, zei hij. Helaas, hij had het goede apparaatje niet bij zich. We moesten het nog maar een dag met het oude doen. De volgende dag zou hij dan terug komen. Hij hield woord. De vol gende dag stond hij er weer. Zónder het goede apparaatje. Dat hadden ze niet in voorraad gehad, maar het was besteld. Hij had wel een apparaatje bij zich, dat weliswaar niet bij ons toestel paste, maar dat heel goed dienst kon doen als nood oplossing. Toen ik 's-avonds de tv aanzette bleek de korrel uit het beeld verdwenen te zijn, evenals de meeste kleuren. Al leen van de hardste tinten was nog wat pastelachtigs over. We moesten ook maar liever van de afstemknopjes afblijven, niet proberen meer kleur te krijgen en zo, want kwijt was kwijt, waarschuwde hij nog. 's-Maan- dags zou hij terugkomen. Dat was een dag of vijf later. Afgelopen maandag was hij er weer, zoals hij beloofd had. Maar geen apparaatje bij zich. Een complicerende factor, zo begrepen we, Was dat die appa raatjes geen serienummer had den, zodat hij zonder onroe rende hulpmiddelen niet kon vaststellen welk apparaatje nu precies bij ons type toestel hoorde. Een Philips nota bene. Hij moest dus onze tv helaas meenemen. De reparatie zou een paar dagen kosten. Van morgen - woensdag -, net toen ik de deur uit wilde gaan, kreeg ik een jolige stem uit Dordrecht caa,.4e telefoon. Dordrecht? Ja wel .Vürlrecht. Daar bleek onze tv geepareerd te zijn. Of we maar widen zorgen dat er de hele daf iemand thuis was, want ze zonden hem komen te rugbrengen Tenslotte stemde de jolige stem in met een com promis. Er zou slechts de hele middag iemand thuis hoeven te zijn. Ik dankte de man heel hartelijk terwijl ik begon te be denken hoe we dat zouden gaan organiseren. Tilburg, Dordrecht of Tri ton. Afstanden spelen geen rol. Tijd blijkbaar ook niet, maar dat Philips niet eens universele onderdelen in zijn eigen pro- dukten lijkt te stoppen heeft ons wel wat verbaasd. Of deugde die monteur uiteinde lijk toch niet voor z'n vak? De afstand van de aarde naar Tri ton bedraagt meer dan 4 mil jard kilometer. Geen mens kan zich van zo'n afstand een voor stelling maken. Toch kijken wij zo ver, dankzij de inmiddels flink verouderde apparatuur van de Voyagen-2 en vooropge steld dat de tv thuis het doet. We Wonen nu in een andere plaats zijn een paar televisie- toesteken verder. Onlangs mer kten we dat er iets met het be'ild aan de hand was. Het was wat korrelig geworden, zo als vroeger de vergrotingen van snelle fotofilms korrelig waren. Omdat televisie bewegende fo to's geeft, bewogen ook al die korrels zodat het beeld wat on rustig werd. Heel erg storend was het niet, maar het hóórde niet en daarom de winkelier ge beld. Die bleek al lang geen eigen servicedienst meer te heb ben. Stel je voor. Dat is niet meer van deze tijd. Maar hij zou zorgen dat er iemand kwam. De monteur die een dag la ter kwam kijken, kwam hele maal uit Tilburg gereden. Een wat kort aangebonden man, vond mijn vrouw - zelf heb ik hem niet ontmoet- maar wel vakman want hij had de oor zaak in no time gevonden. Een klein apparaatje moest verwis seld worden. Hij was een beetje verbaasd dat wij het er zo lang mee hadden gedaan want het was nooit een goed apparaatje illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. HVermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal f 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, f 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: £76-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgirp/1114111 - ABN rek. 520538447. Door Mathieu Kothuis GROEN Links is het mi lieuvriendelijkst zeggen de milieuorganisaties Natuur en Milieu en Milieudefen sie. Maar voor een goed doortimmerd milieubeleid is meer nodig dan een naam die suggereert dat je het goed voor hebt met het milieu. Al die fraaie mi lieuplannen zullen, naast alle andere beleidssecto ren, ook betaald moeten worden worden. En juist op die financiële haalbaar heid van de Groen Linkse milieuplannen spitst de kritiek van andere par tijen zich toe. Met dat belangrijke crite rium, een financieel goed on derbouwd verkiezingspro gramma, valt ook meteen die andere 'milieupartij', De Groenen, af. Een vergelijking van het verkiezingspro gramma van de Groenen is al helemaal onmogelijk omdat het milieubeleid van die partij niet financieel is onderbouwd. Roepen dat je het milieu zo belangrijk vindt is kennelijk toch wat gemakkelijker dan meteen ook aan te geven waar je het geld daarvoor vandaan denkt te halen. In hun onderzoek naar de verkiezingspogramma's con cluderen de milieuorganisa ties Natuur en Milieu en Mi lieudefensie dat Groen Links zich vooral van de andere po litieke partijen onderscheidt doordat het milieubeleid dat die partij wil voeren niet af hankelijk wordt gemaakt van de economische groei. "Groen Links kiest voor de omvor ming van het economisch sys teem naar een verantwoorde, duurzame kringloopeconomie. De bestaande wijze van pro duceren wordt gekenmerkt door machts- en bezitscon centraties, ongerichte groei, verspilling, consumptiedwang en uitbuiting van mens en mi lieu. Dat moet fundamenteel veranderen", aldus het ver kiezingsprogramma van Groen Links. Milieuvriendelijk dat wel, maar ook Natuur en Milieu en Milieudefensie constateren nogal wat manco's in de fi nanciële onderbouwing van het Groen Links-programma. Een echte vergelijking met andere verkiezingprogram ma's is daarom vrij moeilijk. Groen Links vergeet boven dien nogal eens dat we in Ne derland niet op een eiland wo nen. Milieumaatregelen in ons land zullen uit concurrentie- overwegingen altijd in relatie moeten worden gezien met de milieumaatregelen die in het buitenland worden genomen. Maar afgezien van die kri tiek krijgt het milieu bij Groen Links in ieder geval de allerhoogste prioriteit. Die prioriteit bleek ook al in de afgelopen kabinetsperiode. Een onderzoek naar het stem gedrag van de in Groen Links samenwerkende partijen in de Tweede Kamer bevestigt dat beeld. Bij de grote partijen ligt die principiële bereidheid om het milieu prioriteit nummer 1 te geven een stuk gecompliceer der. In feite kennen CDA, PvdA en VVD geen clausule die het milieubeleid be schermt tegen een lagere eco nomische groei. Volgens die partijen moet het milieube leid worden betaald uit de economische groei. Als die groei tegenvalt kan er dus minder milieubeleid worden gevoerd. De PvdA zegt het met zoveel woorden: 'als de groei van de economie mocht tegenvallen dan staan achter eenvolgens koopkrachtbe- houd, in het bijzonder van de laagste inkomens, en publieke bestedingsimpulsen ten be hoeve van de werkgelegen heid en de kwaliteit van de voorzieningen voorop'. Weg milieu dus. Ook de WD laat blijkens het verkiezingsprogramma de aanscherping van het milieu beleid als eerste vallen bij een tegenvallende economische groei. Een tegenvaller van de conjunctuur mag volgens de WD niet ten koste gaan van verlaging van het financie ringstekort maar dient vol gens die partij te worden op gevangen door extra ombui gingen dan wel een beperk tere verlaging van de collec tieve belastingdruk. „De uitgaven gefinancieerd door herschikkingen (waar onder 650 miljoen voor milieu en openbaar vervoer) kunnen plaatsvinden indien en voor zover de hiervoor noodzake lijke' bezuinigingen daadwer kelijk kunnen worden gerea liseerd", aldus de WD. Ook het CDA geeft aan het milieu geen absolute prioriteit en maakt dat beleid afhankelijk van de economische groei. D66 komt op dit punt nog het dichtst bij Groen Links in de buurt en zegt dat in het geval van een lagere economische groei de voorstellen in het ka der van het milieubeleid niet mogen worden aangetast. Ook uit de verkiezingstekst van het GPV kan worden opge maakt dat het milieubeleid bij die partij absolute prioriteit geniet. De politieke strijd bij de komende verkiezingen be perkt zich, zoals meestal, om de marges. En die marges zit ten in de groei van het netto nationale inkomen. Het gaat dan om een bedrag van naar schatting 47,5 miljard gulden in de komende vier jaar, waarvan al 18,4 miljard gul den beleidsmatig is vastge legd. Bovendien leggen de grote partijen nog eens 10,5 miljard opzij voor terugdrin ging van het financieringste kort. Resteert een bedrag van ongeveert 18.5 miljard waar aan nog enkele miljarden kunnen worden toegevoegd voor bezuinigingen op andere delen van der begroting. Al met al geen al te groot bedrag voor nieuw beleid zo als extra milieumaatregelen, zeker als de economische groei nog wat meer (minder dan 2,25 procent groei) tegen valt. Maar ook bij een lagere economische groei leidt het Groen Links-programma tot extra milieubeleid omdat de lagere overheidsinkomens worden gecompenseerd door een hogere groentax (tot 7,3 miljard gulden). De conclusie ligt voor de hand. Het milieu in ons land is kennelijk goed af met een Groen Links-beleid. Maar is dat Groen Links-programma tegelijk ook zo goed voor de andere sectoren in onze sa menleving, voor de concur rentiepositie van ons land of voor het in de pas blijven lo pen met de andere landen in Europa? Daarover zijn de meningen nogal sterk verdeeld. Zelfs demilieuorganisaties Natuur en Milieu en Milieudefensie hebben in hun 'vergelijkend warenonderzoek' de nodige twijfels. Groen Links scoort dan wel hoog op de 'groentax' maar 'toch geven wij u hier mee geen stemadvies', aldus de milieuorganisaties. „Milieu is wezenlijk, maar niet het enige in de wereld". Von Weizsacker Door Rink Drost ZOWEL de Republikaner als de Bond der Verdrevenen hebben gisteren ernstige kritiek geuit aan het adres van de Westduitse bondspresident Richard von Weiz sacker. Zij verwijten het staats hoofd ongrondwettelijk gedrag met zijn brief van maandag aan zijn Poolse collega Jaruzelski. Ter gelegenheid van de Duitse overval, op Polen op 1 september 1939, waar mee de Tweede Wereldoorlog begon, had Von Weizsacker in de brief verze kerd, dat Polen zijn westelijke grenzen zeker mag achten. Van Duitse zijde zal, aldus de Duitse president, geen aanspraak wordengemaakt op voor malige Duitse gebieden die na de oor log door Polen zijn geannexeerd. Deze officiële uitlatingen van het staatshoofd zijn zowel bij de Bond der Verdrevenen als bij de rechtsradicale partij Republikaner in het verkeerde keelgat geschoten. Zij houden vast aan de stelling dat het Duitse Rijk zoals dat op 31 december 1937 bestond nooit is opgeheven. Tegen de kritiek van Re- publikaner-woordvoerder Harald Neubauer hebben politici van de libe rale partij FDP hun stem verheven. Maar de kritiek van voorzitter Her- bert Czaja van de Bond der Verdreve nen is tot nu toe slechts voor kennisge ving aangenomen. „De grenzen van Polen en Duitsland moeten veilig zijn," stelt Czaja in een persverklaring, „maar waar de gren zen van Duitsland verlopen, kunnen slechts in vrijheid overeengekomen regels van een vredesverdrag beslis sen. Op het wettelijke uitgangspunt en een vervolgens in onderhandelingen vast te stellen akkoord mag en kan geen grondwettelijk orgaan vooruitlo pen met politieke verklaringen. Dat is een gebod van de grondwet, een ver plichting opgelegd door het Duitsland- verdrag, het resultaat van de uitwisse ling van notities betreffende de ver dragen met Oostblokstaten met de bondgenoten in 1970 en het gevolg van de verklaring van de vier bezettings machten van 5 juni 1945, die annex aties van Duitsland naar de stand van 1937 zonder vredesverdragen uitsluit." „Het Bundesverfassungsgericht (het gerechtshof dat wetten, verdragen, maatregelen van bestuur en dergelijke aan de grondwet toetst) heeft verbin dend voor alle grondwettelijke orga nen de medeverantwoordelijkheid van de Bondsrepubliek Duitsland voor alle posities van geheel Duitsland vastge steld." Czaja wijst er voorts op dat het Bundesverfassungsgericht heeft vast gelegd dat de Bondsrepubliek zich in de verdragen met de Oostblokstaten niet verplicht heeft, iets na te laten aan de vertegenwoordiging van de be treffende posities tot het moment van een vredesverdrag. Vooral de rechtsradicale en rechts- extreme partijen en de bonden van verdrevenen uit vroeger Duitse gebie den houden vast aan de grenzen van 1937. Om hun de wind uit de zeilen te nemen verklaarde deze zomer nog de voorzitter van de in Bonn meerege- rende Beierse christelijke partij CSU, Theo Waigel, dat er nog steeds Duitse aanspraken bestaan op door Polen en de Sovjet-Unie geannexeerde vroegere Duitse gebieden. Bondskanselier Kohl moest eraan te pas komen om de poli tieke gemoederen tot bedaren te bren gen en Waigel, die tevens minister van financiën in Bonn is, het zwijgen op te leggen. Door Rinze Brandsma In ons land is de dodelijke immuunziekte aids haar beangstigende greep aan het verliezen. Niet zonder opluchting spreken des kundigen voorzichtig over een epidemie, die over haar hoogtepunt heen zou zijn. Over een ziekte, die 'redelijk onder de knie' is. Een epidemie op haar re tour? Het valt dus allemaal wel mee met die griezelige seks-ziek- te? „Als dat de boodschap zou zijn, dan is die ongelukkig. Het is niet waar, dat aids over haar hoogtepunt heen zou zijn. Uit het oogpunt van pre ventie kan zo'n conclusie ge vaarlijk zijn. De verspreiding van het virus onder homo's en druggebruikers gaat nog steeds door. Er zijn nu ook aanwijzingen, dat de gedrags veranderingen naar veiliger seks onder homo's niet zo be stendig is als we wel hoop ten." „En over de verspreiding van het virus weten we nog zo weinig. De sprong naar de al gehele bevolking, naar de he tero's, wordt wel degelijk ge- WO "4** *11 rp- maakt." De arts drs.. Bart Eijrond, hoofd van het Nationaal Bu reau Aidsbestrijding.in Am sterdam, weigert mee te jube len in het 'valt-wel-mee'-koor van de laatste weken. Want ook in Nederland sterven jaarlijks nog honderden, vaak op mens-onterende wijze, aan de gevolgen van aids. En aids blijft dodelijk, niet te genezen. Maar intussen lijkt de 'mo derne pest' zich bij ons te be perken tot de bekende risico groepen, homo-mannen en spuitende drugsverslaafden. De epidemie zet zich wel voort, maar - zoals dat offi cieel heet - de curve vlakt af. Hoe dodelijk ook, het blijft om relatief geringe aantallen gaan. Een volks-brede hetero- ziekte, zoals in grote delen van Afrika, lijkt het bij ons niet te worden. Voor de moda le, niet al te woest levende he tero blijft de ziekte uit de buurt. „Als we reëel zijn, dan moe- 7^ ten we dat bekennen", zo geeft ook deskundige Eijrond toe. „De gemiddelde hetero loopt aanzienlijk minder risico dan de gemiddelde homo." Een collectieve volksangst voor vreemdgaan is dus onno dig? De vrijere 'recreatie'- seks die wij onszelf in de ja ren '70 zijn gaan toestaan, is niet helemaal de 'Russische roulette' waar we bang voor werden? Ook dat moet de nationale coördinator aids-voorlichting toegeven. „Zo benauwd voor wisselende partners hoeven hetero's niet meer te zijn. We weten ons redelijk te bescher men. Er is vurig gepleit voor monogamie als dè oplossing. Dat is zeker ook heel veilig, maar het is één van de oplos singen. Als aidsvoorlichters hebben we er altijd naar ge streefd, aids te bestrijden, niet om het seksleven van de men sen te veranderen, tenzij dat risicovol is." Eijrond plaatst toch, tussen alle rooskleurige optimisme en opluchting, kanttekenin gen. Aids wordt nog altijd overgedragen via onbe schermde seks. En blijft een ernstige, bedreigende, dode lijke ziekte. Die regelmatig de bruggen neemt van de homo wereld en de drugsscene naar de hetero's.al trad dan de besmetting in praktisch alle gevallen op door de bekende risico-contacten (biseksuele contacten, onbeschermde seks - zonder condoom - met 'he- roïne-prostituées'). „Wie is 'gemiddeld'? Wat weet je van het seksleven van dat leuke contact in het café? Waren al haar of zijn eerdere partners wel zo 'gemiddeld'?" Voor optimisme bij mensen, die ziek zijn of worden door aids is helemaal geen reden. Bij wie, na eerdere besmet ting met het HIV-virus (dat kan wel vijf jaar of langer te rug geweest zijn) het sluime rende HIV de trekker over haalt, is het perspectief nog onveranderd de dood. Een middel als AZT/ Retrovir/zi dovudine vertraagt slechts de aftakeling. Eijrond: „De patiënten le ven langer, heel mooi voor hen, maar voor de samenle ving wordt hun verzorging zo ook duur. Kunnen de patiën ten, kan de samenleving die hoge kosten van medicijnen en verzorging blijven opbren gen? Aids komt steeds meer bij de kansarmere burgers, overal op de wereld. Kijk maar naar de drugsspuiters. De ziekte zakt naar de sociale onderlagen. Dat is triest." AZT is nog steeds het enige - en peperdure - medicament, dat de verwoesting door aids- besmetting in je lijf remt. Ook bij seropositieven (wel besmet met het HIV-virus, maar - nog - niet ziek) vertraagt het de ziekmakende werking van HIV. Dat laatste is recent uit Amerikaans onderzoek geble ken, al werd het allang ver moed. Maar ook in ons land kan AZT alleen nog voorge schreven worden aan patiën ten die al ziek zijn door aids: experimenteel en mondjes maat. Opnieuw: omdat deze aids- 'remmers' schaars en peper duur zijn, kunnen ze niet meehelpen, de ziekte echt in te dammen. AZT is er slechts voor de 'happy few'. Veel be smetten weten ook niet eens, dat ze seropositief zijn. Hoe hard de medische/ pharmaceutische wetenschap ook werkt aan middelen tegen aids, middelen die immers goudgeld opleveren, roem en dank van de geschokte mens heid, een beschermend vaccin wordt niet voor 1995 ver wacht. Op het gebied van de 'remmers' worden wel meer vorderingen gemaakt; die zijn al tamelijk effectief. Door Jan van de Ven EEN ingevroren embryo is vlees noch vis. Een embryo buiten het lichaam is geen ding, maar ook geen persoon plegen juristen te zeggen. Het neemt een tussenpo sitie in, waarmee niemand op dit moment raad weet. Over één stelling zijn juristen het wel met elkaar eens: een embryo verdient een bijzondere plaats, dicht bij de mens en ver van materie zonder persoonlijkheid. De eensgezindheid komt tot stand op grond van bestaande regelgeving. De wet maakt onderscheid tussen zaken en personen. Aard en bestemming van een embryo verhinderen de ma terie als een zaak te zien. Maar een persoon is het ook niet, nog niet. Vandaar de tussenpositie. Gevolg van de vermeende plaats in het recht: niemand kan eigendom van een embryo claimen, zo rede neert mr. P. Vlaardingerbroek, me dewerker van de vakgroep jeugd- en familierecht van de universiteit in Tilburg. Ook al moet het weefsel door in planting de status van mens nog krijgen; door de samenstelling kan het als een mens-in-wording worden beschouwd. Vooralsnog zonder rech ten. Zodra de inplanting heeft plaatsgevonden houdt het recht re kening met het aankomende leven. Het komt bijvoorbeeld in aanmer king voor een erfenis, mits het kind levend op de wereld komt. Waar man en vrouw sperma en eicellen aan een medische deskun dige hebben afgedragen om via de reageerbuis-methode het begin van een nieuwe mens tot stand te bren gen, omdat dit langs natuurlijke weg onmogelijk is, maken in beginsel be treffende man en vrouw uit wat de bestemming van het embryo zal zijn. Na inplanting en volgroeiing van een kweek mogen de leveranciers van zaad en eicellen over het voorlopige lot van het reserve materiaal beslis sen. Wil een paar na verloop van enige tijd nog een kind, dan moet het zie-, kenhuis reserve kweekjes voor de volgende dracht bewaren. Besluiten man en vrouw het bij één kind te la ten, dan moet de dokter gevolg geven aan een verzoek van het paar om overgebleven embryo's te vernieti gen. Verder reikt hun bevoegdheid niet. Onder normale omstandigheden zal een paar ook geen andere bedoe lingen hebben, omdat het immers louter gericht is op het krijgen van eigen kinderen. De problemen beginnen, wanneer man en vrouw na het krijgen van een kind zich niet verder interesseren voor 'hun' reserve embryo's. Of wan neer zij zich door een medische staf laten ompraten de kweekjes niet te laten vernietigen. Dan krijgt een zie kenhuis een pakhuisfunctie. Em bryo's 'stapelen' zich op en de verlei ding ontstaat om daar iets mee te doen: gebruiken voor medische ex perimenten of beschikbaar stellen Reageerbuisbevruchting aan paren, die een embryo willen adopteren. Draait de praktijk die kant op, dan krijgt de mens-in-wording meer en meer de status van 'ding', van wat juristen onder 'zaak' verstaan. Dan zou er gesproken en gehandeld kun nen worden als ging het om eigen dom. Als de Rotterdamse gyneaco- loog Drogendijk voorstelt overblij vende embryo's te 'gebruiken' dan beseft hij klaarblijkelijk niet wat hij daarmee losmaakt. „Over eigendom kan de mens be schikken", filosofeert Vlaardinger broek. „Hij kan er de bestemming van bepalen." Zodra genetisch mate riaal zijn natuurlijke, menselijke functie kwijtraakt en tot eigendom verwordt, stelt de beschikkings macht de samenleving voor nog niet gestelde vragen. Vlaardingerbroek:' „Een zaaddo nor stelt op dit moment belangeloos zaad beschikbaar om iemand te hel pen. Heeft hij de eigendom van zijn zaad? Dan zou hij in theorie kunnen bepalen wie ermee mag worden ge holpen." Zonder schending van zijn anonimiteit, welke in het kader van het afstammingsrecht momenteel ter discussie staat, stelt een eigenaar, dat zijn produkt niet is bedoeld voor vrouwen met een gekleurde huid, of voor vrouwen met rood haar, of voor lesbiennes. Neemt de rechtspraak het nadruk kelijker op voor het belang van het kind, een waarneembare tendens, en krijgt het'kind onder alle omstandig heden het recht zijn vader te kennen, dan ontstaat er waarschijnlijk so wieso een praktijk, waarin de zaad donor zeggenschap over het gebruik van zijn zaad opeist. Dat gebeurt dan op andere dan louter eigendomsg- ronden. Krijgt een embryo handelswaarde, dan zouden leveranciers van zaad en eicel de bestemming van een mens- in-wording kunnen bepalen. Zonder dat er geld voor de eigendomsover dracht aan te pas komt zullen de 'ouders in potentie' hun kind niet aan een willekeurig paar ter adoptie overdragen. Standsverschillen gaan dan onder meer de volgroeiing van de baby bepalen. Een embryo mag ingeplant worden in het lichaam van een vrouw uit dezelfde stand en lie ver nog uit een hogere stand. 'Ouders' hebben immers het beste met hun kinderen voor. Mr. S.v.d.Goor, die in opdracht van het ministerie van WVC een rapport schrijft over ethisch omstreden vraagstukken in de gezondheidszorg, komt tot de niet omstreden bevin ding, dat het familierecht, het af stammingsrecht en het adoptierecht de nodige aanvulling behoeft. Waar de belangen van het kind in wordt geregeld, gaat de wetgever uit van een natuurlijke conceptie en van be staande kinderen. Gaan sperma en eicel buiten het lichaam een verbinding aan en blijkt de celdeling zich te voltrekken, dan zou naar heersende opvatting de me dische wetenschap de reserve-em bryo's - die uitsluitend zijn bestemd om mislukkingen op te vangen - geen eigen waarde mogen toekennen. In het balanceren met het embryo tussen 'zaak' en 'persoon' staat echter niet vast bij welke van de twee rechtsbegrippen het mensje-in-wor ding zal uitkpmen. Dat hangt mede af van het opgang makende zelfbe schikkingsrecht van patiënten. Vol wassenen hebben een zwaarder we gende stem over eigen leven of dood. En ouders beschikken (in samen spraak met behandelende artsen) over leven of dood van onmondige kinderen. Draaien ouders en 'ouders in po tentie' er de hand niet voor om van het embryo een 'ding' te maken, dan levert die zienswijze voor weten schappelijke ontwikkeling van de ethiek nog vele kopzorgen. MORGEN: •EMBRYO VERNIETIGEN OF INPLANTEN' DEN HAAG (ANP) - de Opperste Sovjet v Nederland om hulp tering van de landbc gaat het om het v< bouwproduktie rond Van Nederlandse zijde heid uitgesproken de f. Deskundigen van beid de komende maanden i Volgens Boerlatski zijn land zich in een autoriteiten realiserei Van onze verslaggever Dat komt doordat TBS-inrichtingen saldo minder behar Eind 1988 zouden op g de verschillende sta lijke regelingen 532 m genomen moeten ziji er maar plaats was mensen. Op grond da< er plannen om tegen ruimte voor honde klanten te maken. VALKENSWAARE - Wie bij de politie kenswaard de maand een wapen dat vanaf volgend in het kader van d wet Wapens en verboden is, maaki een gratis reisje na: Een woordvoerder ve kenswaardse politie meegedeeld. In het kader van t wet zijn met ingang tember tal van wape den waarvan het bei niet strafbaar is. He der meer om werpste sen, windbuksen str wapens en dergelij ke In de maand septer nen die wapens word verd op de politiebu ministerie van Jus daarvoor een vergo schikbaar die variee kwartje tot 75 gulden De Valkenswaarc wil het inleveren s Daarom krijgt ieder daarvoor in aanme mend wapen inleve tentie. Dat kan zijn een de Valkenswaardse gratis excursie in he dion in Eindhoven o: nement op het zwembad. Bovenc iedereen meedoen a< rij met als inzet een vliegreis naar Pari; en de boeken word politie zelf betaald, attenties heeft de geboden gekregen. AAN DE DISCUSSIE derwijs is voorlopig staatssecretaris Gin 3 procent personeel De uitspraak van d< ging van de pijnlijke heeft geleden. Het c soneelsstop in het boodschap aan de De president van de Ginjaar-Maas in stri over te gaan. De staatssecretaris hardnekkigheid te I tingsmaatregelen aE rechter haar had ve terdeur alsnog binni Het is terecht dat d nen van Ginjaar-M toestanden in het sf 375 leerkrachten er geweest. Het speciaal onden kige afloop van het lang de wereld niet De groei van het sp is een illusie om te zal worden uitgetrc staatssecretaris Gir schrijding van het o Er zal een oplossir tieve begeleiding vi niet aantast, maar v van het leerlingen-a Het plan om tot r« tussen reguliere s heeft de goedkeuri male' scholen moe om zoveel mogelijk Een dergelijk selee niet ten koste gaan trokken leerlingen, worden aangegaan

de Stem | 1989 | | pagina 2