Botsing met EG over mediawet 0 stingstelsel in Europa FNV-leden houden vast aan verdere ATV KABINET NIET ZONDER MEER AKKOORD MET EG-RICHTLUN In de rij voor een medaille BEVEILIG' yy I )e^re|yd Sobere rol overheid centraal op opening van CD A-partij raad BINNENLAND Telegraaf-verhalen over 'Tamils op vakantie' door rechter veroordeeld Japan 'helpt' T5 DESTEM BINNENLAND ZATERDAG 15 JUL11989 DEN HAAG - Het kabinet gaat volgende week in de ministerraad van de Europese Gemeenschap niet zonder meer akkoord met de Europese richt lijn voor grensoverschrijdende televisie. Politie treedt op tegen illegale telefoon DE STEM COMMENTA AR. Verkiezingen Tweede Kamer MS v? NIEUWSOVERZICHT Pleidooi voor luchtvaartboycot Zuidafrika Beloning van 25.000 gulden in Fagel-zaak BP Chemicals zorgde voor stankoverlast SLM keert maximaal 58.000 dollar uit Westduitse gijzelhouder blijft zwijgen Politie Den Bosch ontmaskert drugsbende Actie in Leiden tegen bezoek Bush nee te doen heb, is de kruidenier leb voor hem echter geen oplos- ik er niet toe overgaan dit soort ïdingen te geven. Dan krijg je in de een wel en de ander niet. willekeur en ik ben voor het ge- iel". i veel fiscalisten hebben kritiek t bestaan van de vermogensbe- :egt deze belasting een dubbele len, omdat hij het twee keer be- argelden niet juist vindt. Koning s. Hij beschouwt deze belasting le op het heffen van inkomsten- :henkings- en successierecht, ogte van de vermogensbelasting 1.000 gulden belastbaar vermo- ng best praten. Tweeëneenhalf ïlden zou volgens hem niet onlo- wil hij geen enkele uitspraak rof. Juck van de Katholieke Uni- ant in zijn opdracht met een on- is. Het is Koning bekend, dat mogende Nederlanders hun toe- gië gezocht hebben. Daar bestaat niet. de Belgen een bronbelasting van rente. „Die 25 procent is wel eind- ons betaalt zo iemand 60 procent Die verschillen zouden bij ons Dan weet ik zeker dat minder ka- reit en dat de schatkist er beter acht Koning met spanning op het le Tilburgse professor. T28 mocraten' worden genoemd, door hun houding in milieu zaken. De vorming van een natio nale partij bleef op de laatste conferentie achterwege, maar Berry gelooft dat de kans daarop groot is op de volgende in 1990 in Colorado. 'Dat zou wel eens onze oprichtingsbij eenkomst kunnen worden als politieke partij', zei zij. Smmige Groenen, die van zichzelf zeggen dat zij een 'ecologisch' of 'groen' leven le leiden, vinden dat het ware te doel van de beweging moet zijn de Amerikaanse bevol king te leren een te worden met de natuur. Dat is van veel groter belang dan politieke actie. r- de :i- en jn en >r- ei- let an eg en oei ok ers in- ld, sie tij me •ad :he en ind tij- ve- m- is". van een eds minder gebouwd op verdien ste en meer en meer op sjoemel waarbij zoontjes en dochters van partijbonzen het eerst baantjes en studiebeur zen krijgen";-• mrr i Dit jaar zei mijnheer Ku zijn partijlidmaatschap op en spijkerde een pamflet met be weegredenen op de universi teitsmuur. „Wij zijn niet te vreden met die zogenaamde vrijheid en democratie in het China van vandaag", zegt Ku. „Wij willen vrijheid van keu ze, bewegingsvrijheid, van geloof en het recht op vrije meningsuiting". Maar de da gen dat hij dit van de daken schreeuwde zijn voorbij. De studenten en docenten kijken met een beetje jaloezie en veel hoop naar de verrich tingen van hun collega's die naar het buitenland zijn ont snapt. De schijnwerpers van de internationale belangstel ling volgden hen naar Parijs, New York en Hongkong. De studentenleiders in bal lingschap in Hongkong kre gen deze week meer dan 300.000 gulden van een onder steuningcomité. Zij moeten het verzet levend houden tot de sluimerende democratise ringsbeweging in China zelf weer een kans krijgt,-menen de achterblijvers. ind ing te oe- TD- be- er- op een een de ,on- :ing fid?' als VD- oek, cess op de beid voor :nle- >aget de n de vens tuur ken- men rond het deze 'artij be- A1 zet ik nog zo'n bril op, ik bespeur daar bitter wei nig van, eerder het tegen deel om deze zwaksten in de maatschappij te helpen. Laat het zijn dat een voor zitter slechts een gedeelte lijke verantwoordelijkheid draagt, maar toch wel een belangrijke als voorgesteld wordt om de dossiers per 1 april 1989 te vernietigen en als Valkenhorst een gehee andere houding inneemt dan de andere veertien FIOM-huizenWaarom Dat Valkenhorst zonder beroepsgeheim haar werk zaamheden niet goed meer zou kunnen vervullen is niet waar, Valkenhorst is geen kraamkliniek meer. overdrachtelijke zin zoU men Valkenhorst een ge subsidieerde herberg kW' nen noemen. Waarom dan deze, starre houding ten op zichte van de zwaksten in de samenleving; getoond doo het bestuur van Valken horst, met mevrouw "er- spaget als voorzitter C. W. Nannes Utrecht UTRECHT (ANP) - De overgrote meerderheid van de leden van de Diensten bond FNV wil doorgaan met arbeidstijdverkorting (ATV). Slechts tien procent is er tegen, de rest is voor, al vindt een kwart van de le den wel dat de bond op kor ter werken wat minder de nadruk moet leggen. Pat blijkt uit een enquête die de bond onder 1560 leden hield' over het arbeidsvoorwaarden beleid. CAO-coördinator M. Spanjers ziet in de enquêtere sultaten een 'krachtige onder steuning' van het beleid dat de bond voor de komende jaren in het hoofd heeft. De dienstenbond wil con form in meeijarenbeleid van de vakcentrale FNV naar een werkweek van 35 uur in 1993, een doelstelling die trouwens niet alleen de FNV maar de hele Europese vakbeweging voor ogen staat. Bij een kortere werkweek denken de leden van de dien stenbond vooral aan een extra vrije dag. Roostervrije dagen zijn volgens de bond bij 44 pro cent van de leden favoriet. Op het gebied van de lonen blijkt bijna 60 procent van de achter ban bereid af te zien van extra looneisen om mensen met een uitkering niet te veel achter te laten lopen. Wel vinden de le den dat de bond de beschikbare loonruimte volledig moet opei sen en dat de werkgevers niks cadeau mogen krijgen. Spanjers weet nog niet pre cies met welk eisenpakket de bond voor 1990 de boer op gaat. Maar hij verwacht dat de prij zen in '90 met twee tot drie pro cent zullen stijgen. De produk- tiviteitsstijging in de bedrijven raamt hij ook op circa drie pro cent. Dan kom je uit op een to tale loonruimte van circa zes procent. Wat Spanjers betreft kan daarvan ongeveer de helft in het loonzakje terechtkomen wat dus een looneis betekent van een procent of drie. De rest kan gestopt worden in de werkgelegenheid en bij voor beeld 'verzilverd' worden in de vorm van minstens een uur ex tra atv. Ook bij de banken en de ver zekeringsbedrijven - waar de bond op het punt van verdere atv tot nu toe geen poot aan de grond kreeg - wil Spanjers op nieuw een poging wagen om de daar geldende 38-urige werk week te doorbreken. Hij verwacht dat de werkge vers in die sectoren zullen bij draaien al was het alleen al omdat ze volgens de vakbonds bestuurder korter werken no dig hebben als middel om de verdergaande automatisering in het bank- en verzekerings wezen zonder ontslagen te la ten verlopen. Van onze Haagse redactie Het liefst zou het kabinet zien dat vooralsnog wordt af gezien van een stemming over de richtlijn. Maar als dat niet kan zal Ne derland zijn stem alleen dan aan de richtlijn geven als de Europese Commissie - het da gelijks bestuur van de EG - in een verduidelijkende verkla ring aan de bezwaren van Ne derland tegemoet komt. Aanneming van de richtlijn houdt in dat Nederland geen enkele mogelijkheid meer zou hebben de commerciële omroe pen TV 10 en Veronique tegen te houden. Premier Lubbers wilde gisteren na afloop van de vergadering van het kabinet niet zeggen op welke verduide lijking precies Nederland zal aandringen. Wel gaf hij aan dat het gaat om verduidelij king van het begrip 'buiten landse zender' De premier verheelde niet dat zijn demissionnaire kabi net zwaar verdeeld is over het omroep-vraagstuk. De WD- bewindslieden, zo zij Lubbers, 'gaven er de voorkeur aan de gehele zaak te laten rusten.' Op grond van die uitlating mag worden aangenomen dat de WD-bewindslieden zich door de CDA-ministers hebben la ten overstemmen. >ob Dat geldt ook voor het be sluit om minister Brinkman (WVC) te machtigen alsnog twee voorstellen tot wijziging van de mediawet bij de Kamer in te dienen. In eerdere instan tie had het kabinet besloten daarvan af te zien omdat de zaak in de Tweede Kamer fel omstreden is. Brinkman splitst zijn voorstel nu echter in twee ën: één tot uitbreiding van de reclamezendtijd (waarvoor in de Kamer wel een meerderheid bestaat) en één tot wijziging van het artikel van de media wet waarin de toelating van buitenlandse programma's wordt geregeld. Wat die wijziging zal inhou den - bemoeilijking van het zenden door TV 10 en Veroni que of juist het wegnemen van belemmeringen - hangt af van de gang van zaken in de Euro pese ministerraad. Gaat de richtlijn niet door dan kan Brinkman proberen alsnog door een wijziging van de me diawet de commerciële omroep buitenshuis te houden. Gaat de richtlijn wèl door - maar dat hangt zeer van Ne derland af, omdat België, De nemarken en Griekenland te gen zijn - dan is de mogelijk heid om commerciële omroep te weren uiterst klein. Tenzij de verduidelijking die Nederland van de Europese Commissie vraagt daartoe alsnog een handhvat zou bieden. In dat geval is het niet uitgesloten dat TV 10 en Veronique procedures zullen aanspannen bij het Europese Hof van Justitie te Luxemburg. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het openbaar ^ministerie gaan zeer bin nenkort optreden' tegen be drijven die volharden in de verkoop van niet goedge keurde telefoontoestellen en andere randapparatuur voor telecommunicatie. Het beleid waarbij de leveran ciers ruim een half jaar onge moeid werden gelaten is defi nitief voorbij. De opsporingsambtenaren van het departement gaan de meest 'treffende en spectacu laire' gevallen van overtreding op een rijtje zetten. In overleg met de officier van justitie wordt daarna tegen de foute bedrijven proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de wet op de telecommunica tievoorziening. De deelnemers aan de Drentse rijwielvierdaagse staan in de rij voor een medaille. Bijna alle 27.000 deelnemers hebben de tocht uitgereden en een fietsplak verdiend. - - fotoanp rtoia Van onze verslaggever AMSTERDAM - De Telegraaf zal een serie recente artike len over Tamil-vluchtelingen uitvoerig rectificeren. DE 'KOFFER MET GELD', waarmee de Japanse premier Uno naar de Westerse economische top in Parijs toog, blijkt bij aan komst daar met nog meer miljarden gevuld te zijn dan bij zijn ver trek uit Japan al was gesuggereerd. De komende vijf jaar wil To kio maar liefst 180 miljard gulden in de Derde Wereld pompen. Voorwaar een gebaar waarmee Uno in Parijs goede sier maakt. Zeker als men het vergelijkt met wat de Verenigde Staten - op het wereldtoneel toch graag nog steeds als 'number one' gekwalifi ceerd - de schuldenlanden te bieden heeft. Zo moet Polen het met een schamele 220 miljoen gulden doen, terwijl de Flongaren nog geen 60 miljoen gulden Amerikaanse steun te verwachten nebben. Toch roept dat Japanse gebaar een aantal vragen op. Is hier slechts sprake van een goedgevende natie, die met het elders in Je wereld verdiende geld geen raad weet? Welke tegenprestaties moeten de arme landen leveren om voor die miljarden in aanmer king te komen? Zit er achter die Japanse sinterklazerij een zorg vuldig uitgestippeld beleid om de toch al formidabele financiële 9reep van Japan op de wereld nog verder te verstevigen? Is het 'and van de 'Rijzende Zon' bezig de wereld financieel te wurgen om haar vervolgens te onderwerpen? Japanners zelf reageren uiterst verontwaardigd als hen dergelijke wagen voor de voeten worden geworpen. Maar er is voldoende aanleiding voor. Met de miljarden die Japan elk jaar verdient met net dumpen van goedkope artikelen op de Westerse markten, wordt in diezelfde landen geïnvesteerd dat het een lieve lust is. ~T lnvesteerden Japanse bedrijven in 1987 alleen al in de VS voor ruim 400 miljard gulden. Westeuropa moet het met minder topr'n '87 net 14 miljard gulden), maar met het wegvallen van ^.binnengrenzen in het vooruitzicht schieten de Japanse be- arijven in Westeuropa als paddestoelen uit de grond, up de top-tien van financiële instellingen in de wereld worden de erste plaatsen door Japanse banken bezet en mocht er dan al korl t^Tler'kaanse bank een plaatsje naar boven opschuiven, dan omt dat niet door eigen verdienste maar omdat Japanse beleg gers er de nodige miljarden in stoppen. Japan verovert zo de In a se financië|e wereld. af u 'anclen van de Derde Wereld gaat dat Japan minder goed Dan derha|ve voor de hand de forse stijging van de Ja- danS6 ontw'kkelingshulp eerder daarmee in verband te brengen ten me1 '0IJter 9u|beid. Want de 'koffer' van Uno zit niet vol gif- aan h aar vo' 'enin9en, die de arme landen met handen en voeten voor Japanse Qeld-'gever' binden. Akkoord, op aantrekkelijke wat i aarden en met een 'a9e rente- Maar niettemin. Bovendien, indnc?PT we' aan 'Q'Hen' verstrekt, moet - zoals in de Westerse Dancok ?nden 9ebruikelijk is - vooral worden besteed bij Ja- Amorii, 'ven' Zo sniid' bet mes aan twee kanten, naar S were'ds grootste schuldenland, staat erbij en kijkt er- In de editie van vandaag zal de Telegraaf op de voorpagina - en de Amsterdamse middag editie, de Courant Nieuws van de Dag op pagina 3 - moeten erkennen, dat de krant niet had mogen publiceren 'dat tiental len Tamil-vluchtelingen, van wie de asielaanvraag in Neder land in behandeling is, pro bleemloos naar Sri Lanka op vakantie zijn gegaan.' De Telegraaf haalt hiermee volledig bakzeil, als gevolg van een kort geding voor de Am sterdamse rechtbank, dat vrij dagmiddag diende. Het geding was aangespannen door de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, die de rectificatie eiste. In een reeks van voorpa gina-artikelen had de krant beweerd, dat Tamil-vluchte lingen, die in ons land politiek (ADVERTENTIE) M l s 1 ?==PI WAARMERK VOOR VAKWERK DEN BOSCH 073-14 44 14 V BREDA 076-14 39 86 asiel hebben gevraagd, voor vakantie naar hun land Sri Lanka zijn teruggekeerd. Met andere woorden: het levensge vaar, waarvoor zij gevlucht zijn, zou kennelijk toch niet zo groot zijn. In de artikelen ci teerde het dagblad de Neder landse ambassadeur in Sri Lanka, J.Daman Willems. Op grond van de artikelen reeks stelde VVD-kamerlid Wiebenga vragen. Minister Van den Broek van Buiten landse Zaken antwoordde eer der deze week al, dat hem van die verhalen niets gebleken is. Ook sprak hij het bericht tegen, dat in EG-verband een onder zoek naar dit soort gevallen zou zijn gedaan. De ambassadeur zelf heeft ontkend de geci teerde uitlatingen te hebben gedaan. De Telegraaf zou ze hem in de mond hebben gelegd. 'Artikelen met een hetzerige toon', hield de advocaat van de Vereniging Vluchtelingenwerk (VVN) rechtbankpresident mrBAsscher voor. „Koppen en artikelen met een sterke suggestie dat Tamils niet deu gen, asiel aanvragen en vervol gens met hun Nederlandse bij standuitkering terug naar Sri Lanka op vakantie gaan. Op lichting dus." Mr. Doeleman, de advocaat van Vluchtelingenwerk met voorzitter Jan Nico Scholten. - fotoanp Volgens de advocaat, mr. H. Doeleman, hebben de publicaties veel kwaad gedaan. Het Nederlandse publiek is om de tuin geleid, de Tamil-asiel- zoekers in een kwaad daglicht gezet. Terwijl recente rappor tages bewijzen, dat de situatie op Sri Lanka voor Tamils nog steeds buitengewoon gevaar lijk is. „De Tamils zijn hiermee ge stigmatiseerd, de Telegraaf heeft ze besmet verklaard, ze durven de straat niet meer op uit angst uitgescholden te wor den. En het is niet voor het eerst, dat de Telegraaf zo on juist en kwalijk over de Tamil- vluchtelingen heeft geschre ven." De hoofdredactie van de Te legraaf was al bereid gebleken, gas terug te nemen. De krant wilde wel een verklaring af drukken om de aantijgingen tegen de Tamils af te zwakken, maar geen harde rectificatie, zoals de VVN eiste. Die rectificatie kwam er toch, na bemiddeling door de rechtbankpresident en enkele schorsingen voor beraad. De krant neemt het beweerde te rug: geen sprake van een 'diep gaand onderzoek', maar hoog uit informele contacten tussen Europese ambassadeurs in de hoofdstad Colombo. En geen aanwijzingen dat tientallen Tamil-asielzoekers uit Neder land voor vakantie naar Sri Lanka zijn teruggekeerd. Te genstribbelend aanvaardde de hoofdredactie van de Telegraaf tenslotte de rectificatie, zonder dat mr. Asscher vonnis hoefde te wijzen, maar wel met enige aandrang en een tekst van zijn kant. VVN-voorzitter Jan Nico Scholten kon toch niet hele maal tevreden zijn. „De recht zetting komt er, dat was onze inzet voor het kort geding. Maar inmiddels is al groot kwaad geschied. Dat is nooit met een rectificatie te herstel len. Er is wantrouwen gewekt tegen vluchtelingen in het al gemeen en de Tamils in het bij zonder. Het is diep-treurig, wat de Telegraaf daarmee heeft ge daan." BUSSUM (ANP) - Het CDA moet verantwoord voortbou wen op een sobere rol van de overheid. Voortdurend zal de vraag gesteld moeten worden of er iets wel of niet door de overheid gedaan moet wor den. Kan een maatschappelijke organisatie die taak niet beter overnemen? En zo niet, kan er dan wellicht een andere taak van de overheid verdwijnen. Deze kritische benadering van het takenpakket van de overheid stond vrijdag cen traal in de openingsrede van CDA-partijvoorzitter Van Velzen op de eerste dag van de verkiezingspartijraad. Van Velzen pleitte voor een grotere rol van maatschappe lijke organisaties. Ze moeten niet voortdurend met wen- senlijstjes naar de overheid stappen. In zijn rede wees Van Vel zen de beschuldiging van PvdA-partij voorzitter Sint, als zou het CDA zich 'lafhar tig' opstellen bij de bestrij ding van de werkloosheid, volstrekt van de hand. Sint heeft ons standpunt blijkbaar niet goed begrepen. Arbeidsplaatsen die niet structureel bleken te zijn, al dus Van Velzen. Het CDA ziet meer in goed overleg tussen werkgevers en werknemers en het scheppen van voor waarden waarbinnen dit overleg succesvol kan plaats vinden. Het CDA wil in de ko mende kabinetsperiode de huidige abortuswetgeving aan een nader onderzoek on derwerpen. Een evaluatie van de wetgeving is volgens de partijraad gewenst, omdat inmiddels betere diagnosti sche technieken tijdens de zwangerschap beschikbaar zijn gekomen. Slechts met grote moeite kon de partijraad een voor stel weren om commerciële televisie in Nederland toe te staan. Met één stem verschil werd een amendement daar toe van de afdeling Den Haag in de betrokken deelraad ver worpen. Door de procedure die op de partijraad wordt gevolgd - het verkiezingsprogramma wordt op de eerste dag in hoofdstukken door verschil lende deelraden behandeld - is het nu maar de vraag of de voltallige partijraad zich vandaag op de tweede en laatste dag nog over dit on derwerp kan uitspreken. -J Ik begin nu een beetje te begrijpen wat ze met 'Melk, de witte motor' bedoelen. Bij Vlaardingen zijn in melk stoffen aange troffen die een auto wellicht kunnen laten rijden, maar die in melk niet te verteren zijn. Het gaat om polychloordibenzoparadioxinen (PCDD) en polychloordibenzofuranen (PCDF). Dat is een hele mond vol rotzooi. De rommel is afkomstig van de Afvalverwer king Rijnmond. De koeien in de buurt dachten rustig te kunnen grazen, maar ze zijn nu zelf te grazen genomen. Als ik een koe was, nam ik acuut de uierlatten. En als koeien die rotzooi binnenkrijgen, hoe is het dan met mensen gesteld? De polder waar de koeien grazen heet, wrang genoeg, Licke- baert. Je zult zien dat we straks de koeieneuzen ook niet meer kwijt kunnen aan Frankrijk. U denkt wellicht: wat ligt die Merijn weer over het milieu te melken, maar het moet beste mensen. Als we zo ver gekomen zijn dat we met het verbranden van ons afval onze melk vervuilen dan is het wel heel erg met ons ge steld. Vroeger, toen dit land nog argeloos was, konden we roe pen 'Wie wint er, da's geen kunst, da's Joris Driepinter'. Nu is melk een witte motor die rap een katalysator behoeft. Nog even en de melkfabrieken stoten smog uit. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Drie van de vier grote medefinancie ringsorganisaties voor ontwikkelingsprojecten, HIVOS, ICCO en NOVIB, en de SNV (Stichting Nederlandse Vrijwilligers) hebben de politieke partijen gevraagd het opzeggen van het luchtvaartverdrag met Zuidafrika in hun verkiezingspro gramma's op te nemen. De rooms-katholieke medefinancie ringsorganisatie CEBEMO heeft het verzoek niet onderschre ven. Eind 1987 ondersteunde CEBEMO nog wel een verzoek aan Van den Broek om het luchtvaartverdrag te beëindigen. UTRECHT (ANP) - Het openbaar ministerie heeft een belo ning van 25.000 gulden uitgeloofd voor tips die leiden tot aan houding van de dader(s) van de moord op restauranthouder Gerard Fagel. Fagel werd op 9 juni in zijn slaapkamer boven zijn restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin vermoord. Daarna zijn vijf verdachten aangehouden, maar die zijn in middels allen in vrijheid gesteld. Het AVRO-programma Op sporing Verzocht zal in zijn uitzending van donderdag 20 juli aandacht besteden aan de moordzaak. ANTWERPEN - Vrijdagmorgen hebben de Antwerpse milieu- politie en het Centrum voor Lucht- en Waterverontreiniging (CLW) de veroorzaker van geurhinder in het Antwerpse kun nen identificeren. Het gaat om het bedrijf BP Chemicals, dat op de linkerover in Zwijndrecht is gevestigd en dat ondertussen ook de feiten heeft toegegeven. Donderdagavond liepen bij de Antwerpse politie weer talrijke telefoontjes binnen met klachten over een ondraaglijke geur in de omgeving van Zwijndrecht, Burcht en de Hobokense polder. Mensen werden misselijk en sommigen hadden braakneigin gen. Eerder deze week kampten dezelfde inwoners ook al met stankoverlast, die de geur had van verbrand plastic. AMSTERDAM (ANP) - De SLM zal maximaal 58.000 dollar (bijna 124.000 gulden) per slachtoffer uitkeren aan nabestaan den van de vliegramp in Suriname. In beginsel moeten die dan wel naaste familieleden zijn en economisch gebonden geweest aan één van de slachtoffers. De hoogte van dit bedrag is geba seerd op het Verdrag van Warschau. Dit heeft de advocaat van de SLM, mr. W.H.van Baren, vrijdag meegedeeld. HEERLEN (ANP) - De verhoren van de Westduitse drugsver slaafde Uhe B. (31) door de Heerlense politie, hebben niets op geleverd. Volgens de politie blijft B. zwijgen omdat hij aan het afkicken is en daardoor volledig apathisch en ongeïnteres seerd. Vandaag zal hij worden voorgeleid aan de officier van justitie. De door Uhe B. twintig uur lang gegijzelde vrouw, we duwe E. Scheijens-Stikkelbroek (52) is ingetrokken bij een be vriende kennis in Heerlen. Via hem liet zij weten zich uitste kend te voelen. De politie hoopt dat de moord op de Westduitse taxichauffeur Horst Wendland met de arrestatie van B. wordt opgelost. Dat zou dan te danken zijn aan het gijzelingsdrama. B. heeft over de moord tegenover zijn vriendin verklaringen afgelegd. DEN BOSCH (ANP) - De rijkspolitie in het district Den Bosch en de gemeentepolitie van Oss hebben weten te verhinderen dat een omvangrijke internationale handel in het chemische verdovende middel XTC van de grond is gekomen. Tijdens een onderzoek naar een voor de regio Den Bosch omvangrijke co caïnehandel stuitte de politie op een laboratorium voor chemi sche drugs. In totaal zijn in verband met deze zaak tien mensen aangehouden. Twee van hen zijn inmiddels weer vrij. Vorig jaar oktober begon een team van de rijkspolitie in Den Bosch en de gemeentepolitie van Oss een onderzoek naar cocaïnehan del. Dit concentreerde zich op de 34-jarige L. van V. jiit Lith. Gedurende het onderzoek bleek dat hij betrokken was bij ver vaardiging van XTC. LEIDEN (ANP) - Onbeken den hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een bronzen herdenkingsplaat aan de buitenkant van de Pieterskerk in Leiden met rode verf besmeurd. In een verklaring zegt de actiegroep 'De Geest van William Brad ford' dat de actie gericht is te gen de komst van de Ameri kaanse president Bush vol gende week maandag naar Leiden. De plaquette aan de buitenkant van de kerk her innert aan het verblijf van de Pilgrim Fathers, waarvan bush een afstammeling is, in het begin van de zeventiende eeuw in de Sleutelstad. Burgemeester C. Goekoop van Leiden reageert laconiek gereageerd op het besmeuren van de plaquette. 'Och', zo zei De besmeurde kingsplaat. hij, 'het hoort er bij'. Ook elders in de stad zijn leuzen geschil derd tegen de komst van president Bush volgende week maan dag naar Leiden.

de Stem | 1989 | | pagina 3