UITBLAZEN even. Koning: Met Oort niet meer sjoemelen dan met oude belastingstelsel Groene revolutie in VS nog kinderspel vergeleken bij die in Europa Chinese studenten wachten op betere tijden \$0£f KABIN IgJiRgHMDM Japan 'het Nogmaals de liefde WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 15 JUL11989 -DE STEM- PAPIER VOOR UW PEN TV-journaal Zieke kerk? VVD Valkenhorst - PvdA DE STEM DEN HAAG-He de ministerraad niet zonder meer lijn voor grensovt STEL je bent een man van tussen de veertig en zestig. In die le vensfase maken mannen 'een eigenaardig tijdperk door'. Iedere vrouw hoort dat te weten, vindt Doro thy Dix in haar boek Het groote vraagstuk liefde (1942. Zie ook Uitbl. van giste ren). De eigenaardigheid schuilt in het feit dat de man de hort op gaat, „malle, onberede neerde dingen doet, stommitei ten, dwaasheden, hoe je het noemen wilt, maar in elk geval avonturen, die niet met echt scheidingsdreigementen maar met geduld en liefde tot een goed einde geleid kunnen wor den." Wat mevrouw Dix hier bedoelt, maar niet uit haar pen kan krijgen, is dat braaf ge trouwde mannen van middel bare leeftijd verliefd kunnen worden op een ander en aan de zwier willen gaan. Het is niet toevallig dat me vrouw Dix de verliefdheden van de aanstaande grijsaard en grootvader aanduidt met 'malle dingen, stommiteiten en dwaas heden'. In het boek van me vrouw Dix rijst de man op als een kind dat betutteld, gevleid en bedonderd moet worden. „Natuurlijk loont het altijd de moeite een man te vleien, en ernstig naar hem te luisteren als hij over zichzelf aan de gang gaat. Duizenden mannen trou wen om altijd iemand te heb ben die naar ze luistert, en nóg eens duizenden om op be paalde oogenblikken zeker te zijn van een applausje." Omdat de man tenslotte een kind is dat door de vrouw be speeld wordt, tilt mevrouw Dix niet al te zwaar aan de malle dingen, stommiteiten en dwaas heden van de penopauze, alsof het niet meer is dan het equiva lent voor de middelbare leeftijd van het bedplassen uit de kleu terjaren. Als verstandige vrouw wacht je geduldig tot het over gaat. Hij keert wel terug uit „de betoovering van de een of an dere sirene, als de eerste begoo cheling voorbij is." Het heeft voor de vrouw geen zin haar zwierende echtgenoot te volgen op zijn vrolijke weg, want: „de aardigste meisjes willen wel flirten met een halfkalen, oude ren man, maar je hoeft gerust niet te verwachten dat een jon geman zich druk zal komen maken over jóu. Waarom zou irhij dat« doen? Je bent een oudere vrouw, en niet slank ijmeer, en'niet mooido ceert mevriouw Dix, compleet met puntjes, alsof ze het zelf heeft meegemaakt. De jacht op een man, vol gens het recept van Dorothy Dix, is een zeer berekende, als het type man het toestaat ook agressieve operatie. Ze maakt graag vergelijkingen met de hengelaar: „als een meisje dus een man wil vangen, haakt ze aan haar hengel als het ware al dié soort dingen, die voor den man in kwestie de grootste aan trekkingskracht hebben, ze bengelt die voor zijn neus heen en weer, tot hij hapt." Stel de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinr. T5 man is een begerenswaardige weduwnaar: „zorg er dan voor vooral uit te blinken in sympa thie en medeleven. Als hij kin deren heeft, tracht hem dan te overtuigen van het feit dat je een geboren moeder bent. Tracht lief en geïnteresseerd te luisteren als hij je alle deugden van zijn eerste vrouw zit op te sommen. Troost hem een beetje. Geef hem een beetje hoop op nieuw geluk. Maar wat je ook doet, doe het in een snel tempo, of je loopt de kans dat een mededingster met de prijs gaat strijken." Mannen die lang vrijgezel zijn gebleven vormen voor de jagende vrouw een uitdaging apart. Zij hebben immers heel wat ervaring verzameld in het omzeilen van huwelijken. Het beste is, meent mevrouw Dix, je tegenover een vrijgezel voor te doen als mannenhaatster. Wat ze daar precies mee bedoelt is niet duidelijk want de mannen- haatster moet tegelijkertijd een platonische vriendschap met de vrijgezel aangaan en verder in zijn gezelschap aardig, onder houdend en vroolijk zijn, zodat hij op haar gezelschap gesteld raakt. Is het zo ver, dan ver dwijn je plotseling uit zijn le ven. „Hij zal dan pas goed voe len wat je voor hem betekent, en hij zal uit eigen beweging naar je toe komen om je op z'n knieën te smeken zijn vrouw te worden." Doorzichtiger tactiek is niet te bedenken, zou je zeg gen, maar mevrouw Dix gaat er in 1942 - al of niet terecht, dat kan ik niet beoordelen - vanuit dat alle mannen bünd zijn voor zelfs de meest opvallende en doorzichtige pogingen van vrouwen hen aan de haak te slaan. Mevrouw Dix laat het niet bij getheoretiseer. Ze geeft ook praktische tips. De methode bijvoorbeeld dikwijls door een 'bepaald soort' meisjes toege past om 'een oudere rijke man af te troggelen' van zijn niet meer zo jonge vrouw. Wil ze een zakenman? „Geef .kleine verrukte kreetjes als hij vertelt hoe hij de .katoenaandelem (!)i heeft opgejaagd. Staar hem aan met diepe vereering in je oogen, mompel iets in een richting die erop wijst dat je hem als een groot financieel genie be schouwt." „Maar bovenal, verlies nooit uit het oog", zo gaat me vrouw Dix verder, „dat de ze kerste manier om een man te winnen is hem te vleien." Bij die goede raad sluit ik me graag aan, de lieve lezeres sukses toe wensend bij haar jacht op de sprookjesprins of de 'doodge- woonen' ware Jacob. (Slot). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41©236326. Voor bezorgklachten- ©076-236888 Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. f 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rfinkrplfitipc' Postgiro-Ti 14111 - ABN rek. 520538447. Door Peter Munnix STAATSSECRETARIS KONING van Fi nanciën wijst elke kritiek op het belas tingplan Oort van de hand. Hij had kri tiek op dit plan weliswaar voorzien, maar ligt er niet van wakker. Met name de protesten uit het bedrijfsleven deugen naar zijn smaak niet, omdat de bedrij ven al zo'n driekwart jaar geprofiteerd hebben van de lagere vennootschapsbelasting. De afschaffing en beperking van de ge mengde kosten zoals kantinekosten, zakenlun- ches en relatiegeschenken stammen ook niet uit zijn koker, maar zijn door de politieke par tijen aangedragen. Het verwijt van de fiscalist prof. dr. L. Stevens dat de voorstellen Oort II en III eigenlijk Koning I en II hadden moeten heten, noemt Koning „erg vleiend voor mij, maar niet juist". Ook Oort zelf heeft al vele malen verkon digd dat de onderdelen II en III niet zijn gees teskinderen zijn. „Klopt", zegt Koning. „Maar Oort I had nooit uitgevoerd kunnen worden als II en III er niet waren gekomen. Met het plan Oort was een koopkrachteffect ontstaan, dat de bevolking nooit geaccepteerd had. De finan ciering van het plan was het logische gevolg. De commissie Oort had die ruimte ook niet om eerlijk te zijn. De commissie had de verplichting om bud getair neutraal te werken met een niet-fisca- list als voorzitter. Ze had ook nooit met finan- cieringsvoorstellen kunnen komen, want dan zou ze ten onder zijn gegaan aan verdeeldheid. Met een fiscalist als eerste man zou de commis- Staatssecretaris Koning - FOTODESTEM/JOHANVANGURP sie in de tweede zin van het rapport zijn blij ven steken". Volgens prof. Stevens kan met het nieuwe belastingstelsel flink gesjoemeld worden. Ko ning: „Onzin. Stevens moet uit zijn tijd als in specteur van de belastingen nog goed weten, dat er altijd al gesjoemeld werd. Er zijn vol doende voorbeelden voorhanden van zakendi- ners met twee kinderijsjes of privé aankopen, die geboekt werden als relatiegeschenk. Dat wordt dus nu minder aantrekkelijk. Wat dat betreft voldoet Stevens weer aan de slechtste definitie, die je van een ambtenaar kunt geven: voor iedere oplossing een moeilijkheid beden ken". Dat de collectieve eerlijkheid van het volk door het nieuwe belastingsysteem sterk onder druk komt te staan, bestrijdt Koning. „Vanaf 1 januari krijgt 80 procent van de burgers geen aanslag inkomstenbelasting meer. Die mensen kunnen volstaan met het be talen van loonbelasting. Ik geef toe, dat die 80 procent ook 86 procent had kunnen zijn als we de eerste belastingschijf iets hadden kunnen optrekken, maar dat is een politieke deal ge weest. Als we dat gedaan hadden, zouden inko mens tussen de 50.000 rn 60.000 gulden er teveel op vooruit zijn gegaan. En dat was niet de be doeling". Dat het bedrijfsleven door allerlei boek houdkundige maatregelen van Oort op kosten wordt gejaagd, bestrijdt Koning niet. „De be drijven moeten toch lonen uitbetalen. Dus kunnen ze best - en ook nog goedkoper dan wij - deze handelingen verrichten. Ze vergeten echter dat ze de belastingverlaging via de ven nootschapsbelasting al te pakken hebben. Toen ik op het ministerie kwam was de ven nootschapsbelasting 48 procent en nu is die nog maar 35 procent voor winsten boven 250.000 gulden. Ze moeten nu ook niet overdrijven. Waar ik meer mee te doen heb, is de kruidenier op de hoek. Ik heb voor hem echter geen oplos sing. Ook kan ik er niet toe overgaan dit soort mensen vergoedingen te geven. Dan krijg je het systeem van de een wel en de ander niet, Dat riekt naar willekeur en ik ben voor het ge lijkheidsbeginsel". Prof. Oort en veel fiscalisten hebben kritiek geleverd op het bestaan van de vermogensbe lasting. Oort zegt deze belasting een dubbele heffing te vinden, omdat hij het twee keer be lasten van spaargelden niet juist vindt. Koning ziet dat anders. Hij beschouwt deze belasting als een controle op het heffen van inkomsten belasting en schenkings- en successierecht. Over de hoogte van de vermogensbelasting (8 gulden per 1.000 gulden belastbaar vermo gen) wil Koning best praten. Tweeëneenhalf per duizend gulden zou volgens hem niet onlo- gischzijn. Vooralsnog wil hij geen enkele uitspraak doen, omdat prof. Juck van de Katholieke Uni versiteit Brabant in zijn opdracht met een on- I derzoek bezig is. Het is Koning bekend, dat nogal wat vermogende Nederlanders hun toe vlucht tot België gezocht hebben. Daar bestaat deze belasting niet. Wel hebben de Belgen een bronbelasting van 25 procent op rente. „Die 25 procent is wel eind- heffing en bij ons betaalt zo iemand 60 procent I over die rente. Die verschillen zouden bij ons weg moeten. Dan weet ik zeker dat minder ka pitaal wegvloeit en dat de schatkist er beter van wordt". Daarom wacht Koning met spanning op het rapport van de Tilburgse professor. DE 'GROENE REVOLU TIE' die de afgelopen jaren de politieke kaart van Europa danig op zijn kop heeft gezet, heeft nu ook haar weg gevonden naar de Verenigde Staten. Maar de Amerikaanse Groe nen denken dat het veroveren van een plaats in de nationale politiek zeer moeilijk zal zijn. Vergeleken met Europa, waar de Groenen in negen landen zijn vertegenwoordigd in het parlement, staat de Amerikaanse beweging dui delijk nog in de kinderschoe nen. Het aantal Groenen in de VS groeit echter snel. De mi lieubewuste Amerikanen worden daarbij aangespoord door de toenemende vervui ling van lucht, water en bo dem, zeker na de enorme ramp met de olietanker 'Ex xon Valdez' in maart voor de kust van Alaska. Ook de langdurige droogte waardoor een groot deel van de VS het afgelopen jaar werd getroffen, heeft een bijdrage geleverd aan de discussie. Wetenschappers waarschuw den dat het klimaat in de we reld nadelige gevolgen onder vindt van het kappen van ontbossing en de afbraak van de ozonlaag. Toch is er maar een hand vol Amerikaanse politici die haar verkiezing te danken heeft aan de groene zaak en dan vaak nog slechts voor ta melijk onbeduidende functies in kleine gemeentes. Vergeleken met Europa stelt dat niet veel voor. Zo zijn er in Westduitsland meer dan 3.000 Groenen die een lande lijke, provinciale of lokale po litieke post bekleden. En ver der zitten in Frankrijk zo'n 1.800 Groenen in de gemeente raad. De Amerikaanse milieu- bewusten hebben de laatste tijd echter wel wat successen geboekt. Bijna drie weken ge leden stemden de inwoners van Sacramento County in de staat' Californië bij voorbeeld voor het sluiten van een nu cleaire energiecentrale. De 'Rancho Seco'-centrale werd daarmee de eerste nucleaire krachtcentrale in de VS die is gesloten na een volksstem ming. De overkoepelende lande lijke organisatie van de Ame rikaanse Groenen begint in middels te denken aan een nationale politieke rol. Ruim 200 lokale afdelingen hebben zich al aangesloten. Maar de Groenen realiseren zich wel dat het zeer moeilijk zal zijn naast de traditionele Demo cratische en Republikeinse partijen te werken. 'De vraag is niet of wij in staat zijn een nationale partij te vormen, maar of we dat wel willen', zei Jeff Land onlangs op de mede door hem georga niseerde conferentie in de staat Oregon. Aan deze derde bijeenkomst van Groenen na men zo'n 250 afgevaardigden deel. Een van de Amerikaanse Groenen van het eerste uur, Dee Berry, zei dat het zeer moeilijk is in de VS een poli tieke partij op te richten. 'We zijn juist op weg naar een po litieke rol voor de groene be weging. Maar het is erg moei lijk, hoewel op plaatselijk ni veau al succes is geboekt'. De Amerikaanse politiek wordt vanouds slechts door twee partijen bepaald, waar tussen het zeer moeilijk op treden is voor derden en de Groenen weten dat maar al te goed. Toch blijven zij de laat ste tijd niet onopgemerkt in Washington, waar verschei dene Democratische leden van het Congres 'groene De mocraten' worden genoemd, II door hun houding in milieu-1 zaken. De vorming van een natio- II nale partij bleef op de laatste I conferentie achterwege, maar I Berry gelooft dat de kans I daarop groot is op de volgende I in 1990 in Colorado. 'Dat zou I wel eens onze oprichtingsbij- eenkomst kunnen worden politieke partij', zei zij. Smmige Groenen, die van I zichzelf zeggen dat zij een I 'ecologisch' of 'groen' leven I leiden, vinden dat het ware I doel van de beweging moet zijn de Amerikaanse bevol king te leren een te worden I met de natuur. Dat is van veel I groter belang dan politieke] actie. Door Philip Smucker (IPS) DE STUDENT neemt slok jes uit het flesje Pepsi Cola en zegt nadenkend: „Een revolutie in China is nu niet aan de orde". De studenten houden zich ge deisd en je moet ze zoeken in snackbars of achteraf-ka- mertjes. De cola-drinkende jongen heeft zijn hoop geves tigd op zijn collega's die naar het buitenland wisten te ont vluchten. Voor de studenten in China zelf zit er weinig an ders op dan wachten op betere tijden, meent hij. Na het bloedbad op het plein van de Hemelse Vrede, nu alweer ruim een maand geleden, is het tij gekeerd. „Grote demonstraties op straat en de kracht van de massa werken nu niet meer", aldus de student, die begrijpe lijkerwijs anoniem wil blij ven. De studenten beriepen zich op de wet en op de rede, „maar het is partijpolitiek en niet de wet, die met ijzeren vuist de 'volksdictatuur' leidt". Hoewel een grote stilte is neergedaald in studenten kringen, is Het oude elan niet volledig zoek. De sfeer is meer die van: „Wij moeten nu de tijd in ons voordeel laten wer- Het Plein van de Hemelse Vrede in Peking is weer 'schoon' ken". De bejaarde, conserva tieve leiders in de communis tische partij hebben voorlopig het pleit in hun voordeel be slecht, maar zij hebben niet het eeuwige leven, zo redene ren veel studenten. De nabije toekomst ziet er voor de voorstanders van meer democratie slecht uit. Al 33 demonstranten zijn geëxe cuteerd en 2.000 anderen zit ten in de cel in afwachting van een vonnis. Hervor mingsgezinde voormannen moeten op de televisie boete doen. De media zetten alle zeilen bij om de 'contrarevolutionai ren' zwart te maken. De vroe gere partijleider Zhao Ziyang, die teveel sympathie heeft ge toond voor de democratise ringsbeweging, wacht een ge- ri9 Ï99ÜT9\ ansrainim rechtelijk onderzoek, -niu Maar studenten eq,uniySr- siteitsdocenten trekken de vergelijking met het oude kei zerlijke China, waar tronen wankelden als de heerser zijn legitimiteit door corruptie en machtsmisbruik had ver speeld. Ook de 'nieuwe kei zers' heersen volgens het eeuwenoude principe van 'buze shoudan', dat ruwweg valt te vertalen met 'geen middelen kiezen' of 'het doel heiligt de middelen.' Maar ook de huidige machthebbers hebben het 'Hemelse man daat' om te regeren verspeeld, aldus een student. Een voorbeeld van de erosie van het aanzien van de partij is een professor, „noem me maar mijnheer Ku". Hij trad toe tot de communistische partij toen hij 18 jaar was en ontpopte zich tot een lichtend voorbeeld voor andere partij leden. Hij reisde de halve we reld af. „Hij was een aanzien lijk man hier op de campus", zegt een student. Maar mijnheer Ku viel van zijn geloof. „Ik voelde me een hypocriet: de partij is steeds minder gebouwd op verdien ste en meer en meer op ge sjoemel waarbij zoontjes en dochters vampartijbonzen het I eerst baantjes en studiebeur- zen krijgen"; r ir - .- Dit jaar zei mijnheer Ku zijn partijlidmaatschap op e spijkerde een pamflet met be-1 weegredenen op de universi- teitsmuur. „Wij zijn niet te-1 vreden met die zogenaamde] vrijheid en democratie in het China van vandaag", zegt Ku „Wij willen vrijheid van keu-1 ze, bewegingsvrijheid, van] geloof en het recht op vrije] meningsuiting". Maar de da- gen dat hij dit van de daken schreeuwde zijn voorbij. De studenten en docenten kijken met een beetje jaloezie en veel hoop naar de verrich-1 tingen van hun collega's die naar het buitenland zijn ont snapt. De schijnwerpers van] de internationale belangstel- ling volgden hen naar Parijs, f New York en Hongkong. De studentenleiders in l lingschap in Hongkong kre-1 gen deze week meer 300.000 gulden van een onder- steuningcomité. Zij moeten het verzet levend houden t de sluimerende democratise ringsbeweging in China zelf I weer een kans krijgt,-menen] de achterblijvers. \eB,eJ2!s Se V' ZAT IK maandagavond kwart voor zeven, net de af was gedaan, met een kopje koffie gezellig op de bank, komt ons buurjochie van ze ven binnen wandelen. Of hij een glaasje water mag. Ik geef hem wat limonade en vervolgens komt hij even naast mij zitten voor de tv. Journaal van zeven uur was net begonnen. Krijgen we een item te zien over bejaardentehui zen, waaruit blijkt dat wan neer je als opa of oma al niet wordt afgeperst door je kleinkinderen, je zéker wel langdurig door die vriende lijke verzorgers wordt vast gebonden op je bed of opge sloten op het toilet. Voor de stomsten wordt dit alles nog een visueel duidelijk ge maakt. Brengt de nog stom- meren onder ons wellicht op een idee. Over ideeën gsproken, het 'leukste' moest nog komen. Terwijl menig kind in zijn pyama op een of ander te kenfilmpje zat te wachten, kreeg het ondertussen een nieuw fenomeen voorge schoteld: wurg-sex. Ten eerste werd ons een blik ge gund in de Gaykrant, met van die leuke foto's en inte ressante terminologie, alle maal duidelijk in beeld. Daarna zagen we een scène uit een film waarin even werd voorgedaan hoe en wat met wurg-sex en of dat nog niet genoeg was scha kelden we tenslotte nog even over naar de poel des verderfs van ons land, ook wel Amsterdam genoemd, waar vanuit de lucht inge- zoemd werd op een boven kamertje in een van die mooie grachtenpanden, al waar een naakte kerel ons zijn rijk gevulde kleding kast toonde. Dit, om vervol gens zijn colberts, hemden en pantalons opzij te schui ven en van achteruit de kast een lang wit koord en wat sex-blaadjes tevoorschijn te halen, waarna hij deze laat ste open en bloot op de grond wierp en een strop begon te maken in het koord. Wat hierop volgde laat zich raden. En toen kwam Erwin Krol. Herman had moeite zijn lachen in te houden maar ik dacht er een dag later nog aan. Ben ik achterlijk? Viktor Staudt Tilburg MET VERBAZING heb ik gelezen (De Stem van 6 juli) dat de moraaltheoloog prof dr Rob van Kessel vindt dat de rk-kerk erg ziek is. Het is voor mij duidelijk dat hij geen of weinig vertrouwen heeft in God en een kleinge- lovige is. De mensen verlaten de kerk, omdat zij juist klein- gelovigen zijn en zij geen of weinig vertrouwen in God hebben. Ze vertrouwen meer op de sociale, politieke en economische vraagstuk ken. We begrijpen het leven vaak verkeerd. Volgens mij zijn we allemaal armzalig en doodziek. De kerk is he lemaal niet ziek en j uist zeer goed en toch erg moeilijk. We willen beweren dat we alles veel beter weten dan God en, nog erger, dat som migen de toekomst kunnen voorspellen. Ik vertrouw niet meer op de maatschappij van nu. Want die is harteloos en on menselijk. De mensen van de politiek worden steeds meer verwaand, en denken zelf te kunnen uitmaken wat de meerderheid wilt. Ik vraag me af of het geen tijd wordt dat we elkaar moeten helpen en dat we méér naar God luisteren i.p.v. ons wen sen te vervullen. Ik vind de schuldgevoelens van Rob nogal vreemd. Als we het werkelijk goed willen ma ken, dan zullen we geen schuldgevoelens meer heb ben. Dan voelen we ons vrij van de zonden. De kerkvernieuwing wordt vaak verkeerd begre pen en misbruikt. De men sen denken werkelijk dat zij zelf mogen uitmaken wat zij willen i.p.v. opnieuw te luis teren naar God. Als we alle maal weer op God vertrou wen dan zal de kerk zeer druk bezocht worden. Ik hoop werkelijk dat wij alle maal samen weer vertrou wen in God hebben. De emancipatie en de bevrij dingstheologie hebben meestal meer slechte dan goede invloed op de mens heid. L. Peeters Rijsbergen HET LEDENBLAD van de WD heeft (in tegenstelling tot de CDA-krant) een ad vertentie voor het boek South Africa The Solution geweigerd. Dit boek bepleit de invoering van een Zwit sers kantonmodel in een toekomstig 'Een man, een stem Zuid-Afrika'. Tot de 'initiatieven die Nederland moet ontplooien de regering van Zuidafrika ertoe te brengen het apartheidsbe- leid te beëindigen' (WD- verkiezingsprogram) be hoort blijkbaar niet de er kenning van het recht op een federaal stelsel in een toekomstig een man, een stem Zuidafrika. Of ziet de WD een Zwitsers kanton model als een 'voortzetting van het apartheidsbeleid?' De schrijvers van het als advertentie door het WD- ledenblad geweigerde boek, Leon Louw en Francess Kendall staan inmiddels op de nominatielij st voor de nobelprijs voor de vrede! L. Nelen Kruisland DE Partij van de Arbeid zegt 'op te komen voor zwaksten in de samenle ving'. Mevrouw Verspaget is afgevaardigde van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer en tevens voorzitter van het bestuur van de Stichting Valken horst. In hoeverre heeft men bij de gebeurtenissen rond Valkenhorst gedurende het laatste jaar iets van deze doelstelling van de Partij van de Arbeid kunnen be speuren Al zet ik nog zo'n bril op ik bespeur daar bitter i nig van, eerder het tegen-1 deel om deze zwaksten in de| maatschappij te helpen I Laat het zijn dat een voor-I zitter slechts een gedeelte I lijke verantwoordelij khez I draagt, maar toch wel eejl belangrijke als voorgestel'I wordt om de dossiers per-| april 1989 te vernietigen e als Valkenhorst een geW andere houding innee®'] dan de andere veertien FIOM-huizen 1 Waarom? Dat Valkenhorst zon® beroepsgeheim haar werk-1 zaamheden niet goed ®r" zou kunnen vervullen is n waar, Valkenhorst is ff kraamkliniek meer. overdrachtelijke zin 1 men Valkenhorst een 1 subsidieerde herberg Wjj nen noemen. Waarom'* deze starre houding ten V zichte van de zwaksten in® samenleving; getoond het bestuur van ValW'l horst, met mevrouw "er'| spaget als voorzitter C. W. Nannes Utrecht UTRECHT (ANP) overgrote meerderh de leden van de Di bond FNV wil di met arbeidstijdvei (ATV). Slechts tien is er tegen, de rest is vindt een kwart vai den wel dat de bond ter werken wat mil nadruk moet leggen. Dat blijkt uit een ene de bond onder 1560 lec over het arbeidsvoorw beleid. CAO-coördin< Spanjers ziet in de en Bot Van onze Haagse redact! Het liefst zou het ki gezien van een stem Maar als dat niet kan derland zijn stem alle aan de richtlijn gever Europese Commissie - gelijks bestuur van de een verduidelijkende ring aan de bezwaren derland tegemoet komt. Aanneming van de houdt in dat Nederlai enkele mogelijkheid m hebben de commerciële pen TV 10 en Veroniqi te houden. Premier wilde gisteren na afloop vergadering van het niet zeggen op welke ve lijking precies Nederl; aandringen. Wel gaf dat het gaat om verc king van het begrip landse zender' De premier verheel dat zijn demissionnair net zwaar verdeeld is C omroep-vraagstuk. De bewindslieden, zo zij L 'gaven er de voorkeur gehele zaak te laten rus grond van die uitlatii worden aangenomen WD-bewindslieden zi< de CDA-ministers heb ten overstemmen. Dat geldt ook voor sluit om minister Br (WVC) te machtigen twee voorstellen tot w van de mediawet bij de in te dienen. In eerdere tie had het kabinet daarvan af te zien on zaak in de Tweede Ka omstreden is. Brinkmai zijn voorstel nu echter i ën: één tot uitbreiding reclamezendtijd (waan de Kamer wel een meen bestaat) en één tot w van het artikel van de wet waarin de toelati buitenlandse progr; wordt geregeld. Wat die wijziging zal den - bemoeilijking zenden door TV 10 en que of juist het wegnen belemmeringen - hangt DE 'KOFFER MET GEI naar de Westerse econ komst daar met nog mei trek uit Japan al was ge kio maar liefst 180 miljai Voorwaar een gebaar w Zeker als men het verge wereldtoneel toch graat ceerd de schuldenlarj met een schamele 220 i n°g geen 60 miljoen g hebben. Toch roept dat Japans slechts sprake van een de wereld verdiende gel moeten de arme landen king te komen? Zit er ac vuldig uitgestippeld bek greep van Japan op de 'and van de 'Rijzende Z om haar vervolgens te o Japanners zelf reageren vragen voor de voeten aanleiding voor. Met de net dumpen van goedk wordt in diezelfde lande investeerden Japans voor ruim 400 miljard g doen (in '87 net 14 milj: e EG-binnengrenzen in dn)ven in Westeuropa al: dp de top-tien van finan eerste plaatsen door Ja een Amerikaanse bank omt dat niet door eigei wloter de nodige milja se financiële wer< m de landen van de De Flet ligt derhalve vo< Panse ontwikkelingshulp an met louter gulheid. aa ™aar vol leningen, c S de Japanse geld-'g w^tTaarden en met eei inrt ?Pan wel aan 'gifte oan i!?'anden 9ebruiki Amf6, bedriiven. Zo snij, naar' Werelds 9ro'

de Stem | 1989 | | pagina 2