DE STEM ZQM FRFDl T I F De vergane glorie van Krabbendijkel DEST D Felix Mi GolfoorI L Veurne, het een sleper lieftallig Vlaams stadje Rotterdam bezien vanaf Prijspakket naarj Sas van Gent ZATERDAG 15 JUL11989 ie kleine spoor wegstations. Vergeten haltes waar de haastige Intercity niet meer stopt maar zonder respect dwars door raast. Alleen met de stoptrein te be reiken, haast niemand komt er meer. Afgedankt in deze eeuw van jakkerende doelmatigheid, ademen de gebouwen nog die romantische sfeer van vroeger, toen reizen meer was dan domweg snel van plaats veranderen. Station Krabbendijke is een voorbeeld van verloren gran deur. Door Cees Maas Achter het stoffige glas van de gesloten voordeur hangt een dienstmededeling. 'De kaartverkoop van dit station is in handen van boekhandel Van Velzen BV, Dorps straat 83'. Een grafschrift in NS-blauw vertelt de reiziger dat de loketten gesloten zijn, dat op tien minuten wandelen naar het centrum van dit orthodox-christelijke dorp een reisbiljet gekocht kan worden. „Moet u ver?" informeert de waard van het nabijgelegen 'Stationskoffiehuis' (bord aan de gevel ook al in hetzelfde blauw) be reidwillig, als de reiziger zich neerzet aan de stamtafel voor een kopje koffie. „Naar Breda? Dat is een beetje link. Tot Bergen op Zoom kun je het risico wel lopen zon der kaartje te gaan, dat doen zovelen hier." Station Krabbendijke heeft geen loket- Li C T dorpelingen uit die naar Bergen op Zoom n of de weekmarkt in Goes zijn geweest. Een paar schoüeren staan even verderop op het perron te kwallen. De grote fietsenstalling de vuilwitte ramen bijna allemaal inge gooid, de hangdeur voorgoed ontwricht, telt 25 fietsen. Van de forensen van Krab bendijke. Het witgepleisterd gebouw herinnert aan die treinromantiek in het begin van deze eeuw. Een sliertje sjiek, een bepaald soort architektuur dat je in andere gebou. wen net niet aantreft. Spoorwegstations moesten imponeren, ook al komt het ont werp van Station Krabbendijke uit een la van Rijkswaterstaat en zijn er in den lande tientallen soortgelijke stations neergezet. Ze heten 'Waterstaatsstations', de archi tect is naamloos gebleven. Station Krab bendijke werd 121 jaar geleden (1 juli 1868) geopend als een Station der Vijfde Klasse, toen ook al het kleinste type in Ne derland. Klein, maar niet zonder karakter. Dat zie je nog aan deze wachtkamer, die niet gesloten is. Een hoog plafond, een houten lambrizering rondom. Voor de nu dichtge metselde schouw met geglazuurde bakste nen zijkanten hebben zich eens reizigers aan het houtvuur gewarmd. Later kwam er naast de ingang een kolenkachel, weer wat later een gashaard. De afdruk van de po ten staat nog in de vloer. De lambrizering op die plek is gebalkerd. Je kunt je voorstellen dat het hier eens statig toeging. Toen de notabelen uit Ber gen op Zoom en Roosendaal hier uit de stoomlocomotief traden om in de nabijge legen Bathse-polder te gaan jagen, bijvoor beeld. Nu is het een zwijneboel. Afgeklo ven kippebouten liggen onder de grijsge- verfde houten banken, twee dikke lage ta fels, met ijzeren poten vandalenbestendig aan de vloer geklonken, dragen lege friet- bakjes en andere zooi. De klok is uit de muur gerukt, het snoer bengelt doelloos te gen de wand. Wat is een wachtkamer zon der klok? Een groot reclamebord aan de wand prijst sigaretten aan: 'Go where the flavour is'. Die raad opvolgen is direct de eerste trein hier vandaan pakken. Met grote tussenpozen doet een voorbij- razende Intercitytrein de ramen van de I wachtkamer rinkelen. Een kuch hier, ga' seconden na. De tjposteloosheid van deze I omgeving is enorm. De NS wil het gebouw verhuren en heeft de gemeente Reimerswaal gevraagd gegadigde te zoeken. De slopershamer gaal I er dus niet meteen tegenaan. Wonen kun I je er niet, met al het Intercity-lawaai I Maar, meldt een NS-woordvoerder, atelier of zo is het prima te gebruiken, er is I natuurlijk ruimte zat. Zo kan Krabbendij ke, eens Station der Vijfde Klasse van dt I Nederlandsche Spoorwegen, deze eeu» - FOTO WILLEM MIERAS nOg door. ten meer, maar zwartrijders erbij. Het hart is eruit. Vorig jaar september besloot de NS dat het aantal gepleegde lokethande lingen de moeite en het geld niet meer loont er een beambte neer te zetten. De be ambte die er voorheen zat woonde op de tweede verdieping. „Nog vroeger hadden we een echte chef," zegt de bejaarde man in de wachtkamer somber. „Die was niet alleen hier baas, maar ook over het vol gende station, Kruiningen. Nu is het niets meer, en als ze dit gebouw slopen wat ik gehoord heb, zit het dorp met een groot gat." De man gaat boodschappen doen in Bergen op Zoom. Hij is één van de weini gen die het station regelmatig gebruiken, zegt hij. „Alles is auto tegenwoordig, me neer." De stoptrein doet Krabbendijke tweemaal per uur aan en laat dan enkele Deze puzzel is een combinatie van kruis woordraadsel, doorloper en cryptogram. De cryptische zinnen zijn vet gedrukt. HORIZONTAAL: 2. Vogel; 5. componist zit in de business; 9. bijwoord; 14. zaak voor zieken en beleg gers; 17. voorzetsel; 19. Peruaans vorst; 21. Spaanse stad; 24. joon; 25. voorvoeg sel; 26. lap; 27. bijwoord; 28. kaartenboek; 29. deel van de bijbel; 30. opgeld; 31. di- rekt; 33. bijbelse naam; 34. Ned. vissers plaats; 36. ter gedachtenis; 38. knaagdier; 40. samarium; 42. handschriften; 44. deel van de bijbel; 46. familielid; 47. etage; 56. ten bedrage van; 57. schapenprodukt; 58. Chinese maat; 59. mollig; 60. muzieknoot; 61. mannetjesdier; 62. Koninklijke Land macht; 63. herkauwer; 64. naar mijn me ning; 66. die regeerder is een ijskouwe; 68. durende strijd; 69. Japans spel; 71. streek; 73. geloofsbelijdenis; 74. bediende; 76. smeersel; 78. smeersel; 80. dat zijn buurten om uit de weg te gaan; 81. larve; 82. bloed vat; 83. luisteren; 84. appel; 85. rust; 86. koraaleiland. VERTICAAL: 1. Afbeelding; 4. afsluiting; 5. herkauwer; 6. papegaai; 8. Parijse nachtclub; 9. plaats in Duitsland; 10. vernis; 13. echtgenoot; 15. bid; 16. water in België; 18. voorzetsel; 20. windrichting; 22. geur; 23. mollig; 32. concurrent; 35. heimelijk; 37. zachtaardig; 39. bak; 40. dierenverblijf; 41. halfaap; 42. kledingstuk; 43. staaf; 44. eertijds; 45. hardnekkig; 46. kleur; 47. azijn; 49. om zetbelasting; 50. senior; 51. muzieknoot; 52. voegwoord; 53. godsdienst; 54. deel van de bijbel; 63. lekkernij; 65. insekt; 66. verlof; 67. geneesmiddel; 68. gierigaard; 69. echtgenoot; 70. aanmoediging; 72. fa milielid; 73. centweight (afk.); 74. familie lid; 75. en dergelijke; 76. dronken; 77. broeder; 79. takje. DOORLOPERREGELS: Horizontaal: 48. Muziekinstrument, wissel loop, zeilboot, electrode; 55. verzamel- boek, land in het Verre Oosten, scherp rie kend gas, uitgave. Verticaal: 2. Vrouw van adel, bestelling; 3. water in Spanje, vis met puree voor de ar men, Engels telwoord; 7. beroep, wind moet niets hebben van een vogel; 11. zeld zaamheid, Arabisch havenstad, klankweer kaatsing; 12. senator, scheikundig element, aardigheidje van een knorrepot. De letters in de vakjes: 24-2-61-69-85-44- 64-19-16-69 en 80-27-33-58-75-84-25-10- 49-79-69 vormen twee sleutelwoorden. P. de Bruijne uit Sas van Gent is de win-1 naar geworden van het Stem-verrassuip I pakket van de afgelopen week. Met hot I derden anderen wist hij de sleutelwoord:' I Wimbledon en Tour de France te vind® Hij krijgt zijn prijs zo spoedig mogr thuisbezorgd. Ook deze week kunt u weer meedit. naar zo'n Stern-verrassingspakket. Al I u hebt te doen, is de puzzel correct oplos-1 sen. De juiste oplossing levert twee sleutel-1 woorden op. Zet die sleutelwoorden °P een briefkaart en stuur die voor wo naar De Stem Puzzel-redactie, 3229,4800 MB in Breda. Mew duidelijk over: „Nee, ne: word niet de opvolger Bom, omdat Frits uniek dan een opzicht. Ik br een soort van magazine verlengde ligt van TV M< ik samen met Annette va gedaan. Er komen konst ken in. Bij Frits kwamen duele problemen aan d< maken geen etalage vi en kwel. We beginnen op elke twee weken, 35 min Door Jan Koesen Felix Meurders is al jaren l evolutie die loopt van DJ tot 1946 werd hij in Maastricht de HBS studeerde hij enkelel geografie aan de Katholiek^ van Nijmegen waar hij voq aan de opstand tegen de A was zo gefascineerd door ra< studie eraan gaf en met de r blijvende relatie aanging. Hij kjockey met toppers als 'De (later 'De Nationale Hit| Meurders Methode' en 'Zoel iHf. Felix Meurders. Fiefhebbej het boek al jaren op de i dan de onvertaalde vers| kerenmoord was er voc ook de Nederlandse ver markt te krijgen. Door Cees Maas The Marsh-Arabs' van de dekkingsreiziger Wilfred uitgebracht in 1964. Het is geschreven door een man die luxe met tussenpozen van lj onder de meest zware on tussen de mensen leefde waa Thesiger is eens betiteld als de grote Victoriaanse reizigl eeuw te laat geboren'. 'The I ts een van de weinige werkl reisboeken van de twintigs' gaat over de bevolking van 1 van Irak, daar waar de EufJ gris samenvloeien. De Arabij, sigers gastheer waren, leefl strekte moerassen op eiland] vende aangelegde eilanden, kende rieten huizen. In dat ontoegankelijke gebiel renlang onbereikbaar voor f van de Irakese overheid, maa log tussen Irak en Iran heeft: gedaan. De gruwelen in he.' van sommige stammen, de in bekend geworden rivier Shati er de oorzaak van dat Thesi bedoeld een monument is g| een totaal verdwenen cultuuif Dat gegeven maakt het reisvj kwart eeuw geleden actueel t tot de vertaling 'De Moer. n 8rafschrift, maar schittl vaart geschreven, dat wel. DJ leren hadden zich wat dal etere necroloog kunnen wea Slger. Want zijn boek getuil en veel begrip voor mensen! e en van Irak als paria's el oen beschouwd en die leefde! 'g gebied vol ongedierte en mg eten. 6 1 De reiziger is eigenlijk meer' Primitieve leefomstandighed' f re^e ^vsL'liüving om zich- naar materiaal vd a omschrijft hij zijn dranJ ënvS V?e' Enëehen ian mij, nam° ng voelde ik een msf e vo°r het traditionele! die toe zijn aan rust en niet houden van urenlang achter het stuur zitten om een stukje paradijs op deze jachtige aarde te bereiken kunnen met een verblijf in Veurne hun hartje opha len. Door Jeanette Vergouwen De hoofdplaats van het Veurne-Am- bacht is vooral bekend vanwege de boe teprocessie. Een eeuwenoude traditie met een Spaans karakter. Op de laatste zondag van juli trekken honderden ano nieme boetelingen gekleed in een lange pij met kap en een loodzwaar kruis op de schouder door de straten van het West Vlaamse stadje. Figuranten beelden evangelie taferelen uit. De processie die om 15.30 uur begint biedt een ontroe rend schouwspel en is uniek in Europa. Veurne is een klein maar lieftallig Vlaams stadje in het land van de Ijzer. De streek met de ontelbare poldergrachten die het groene landschap klieven en waar schilderachtige boerderijen her en der ver spreid liggen. Een streek waar de bomen ontbreken omdat ze het hebben moeten af leggen tegen de zilte zeewind. In die streek ligt Veurne temidden van de landelijke rust en ongereptheid. Het trekt als een magneet de toeristen naar zich toe. In de 9e eeuw zou hier al een burcht hebben gestaan om Vlaanderen tegen de invallen van de Noormannen te verdedi gen. In de 11e eeuw werd de zich uitbrei dende nederzetting hoofdplaats van het Veurne-Ambacht. Het kreeg een belang rijke bestuurlijke functie in het graafschap Vlaanderen en in de loop der eeuwen kende het vele economische ups and downs, verwoestingen en bezettingen. In de eerste wereldoorlog werd er het hoofd kwartier van het Belgische leger gevestigd. In die bewogen periode was het plaatsje vrijwel onvermijdelijk het doelwit van her haaldelijke aanvallen. De stijlvolle herenhuizen en de monu mentale gebouwen rond de Grote Markt vormen het bewijs van een 17e eeuwse bloei. Vele bouwstijlen van gotiek via lan delijke renaissance tot klassisisme en ro coco zijn te herkennen. Zo ook de Spaanse sfeer, een overblijfsel uit de 16de eeuw toen Veurne een Spaanse garnizoenstad was. Zij die de streek op een zeer speciale wijze willen leren kennen,kunnen dit doen Karei Appel, Remco Campert, Hugo Claus, Corneille, Ed van der Elsken, Rudy Kousbroek en hun opvolgers in de jaren zestig: Mark Brusse, Jan Cremer, Bernard Holtrop, Jacqueline de Jong, Paul de Lus- sanet, Willem van Malsen en vele anderen. Ruud Meijer opent de tentoonstelling die tot 12 augustus duurt. AMSTERDAM - Liefhebbers van de tango kunnen tussen 26 juli en 6 augustus in het Koninklijk Theater Carré in Am sterdam hun hart ophalen. In die periode treedt dagelijks, behalve op maandag, Tango Argentino op. De groep bestaat uit de dertig beste tangovertolkers van de we reld. AMSTERDAM - in de maanden juli en augustus worden op zondag- en maandag ochtend om 10.30 uur rondleidingen gege ven in het Tuschinski Theater in Amster dam. Het Canon Tuschinski Theater is een voorbeeld van Art Deco met daarnaast uitingen van de Jugendstil en stijlkenmer ken van de Amsterdamse School. De bouwkunst en inrichting van het theater is nog steeds een goed voorbeeld van het streven van de jaren twintig naar het sa mengaan van de schoonheid tussen kunst, toegepaste kunst en architectuur. De rond- leingen duren circa 75 minuten en worden gegeven in het Nederlands, Engels, Frans en Duits. Toegang vijf gulden. EMMELOORD - De Poldertoren in Em- meloord is een 65,3 meter hoge watertoren met daarop een vergulde windwijzer in de vorm van een kofschip, dat vroeger op de Zuiderzee voer. In de toren hangt een ca rillon met 48 klokken. Voor toeristen be staat de mogelijkheid om de poldertoren te beklimmen, waar vandaan men een riant uitzicht over Emmeloord en omgeving heeft. De poldertoren aan de deel is ge opend tot 15 september van maandag t/m vrijdag van 10-16 uur. De toegang is 2,50 gulden per persoon en kinderen t/m 16 jaar betalen één gulden. PURMEREND - Elke donderdag in juli en augustus worden in Purmerend de his torische kaasmarkten gehouden. Tijdens deze donderdagen wordt de toerist het ver voer van de kaas naar de Kaaswaag, het keuren, het kopen en het wegen van de kaas getoond. De Purmerendse kaasmarkt wordt gehouden aan de voet van het stad huis in het centrum van Purmerend. Be zoekers kunnen hier terecht van 11-13 uur en de toegang is gratis. AMSTERDAM - Gedurende de zomer maanden juli en augustus worden er in de Stadsschouwburg in Amsterdam dagelijks rondleidingen gegeven om 12.00 uur. Kaarten voor de rondleiding worden ver kocht aan de kassa van de Stadsschouw burg. Kosten: 5 gulden p.p. incl. een kopje koffie en een brochure over de Stads schouwburg. wandeling rond de Markt laat bij de be zoeker een geweldige indruk na. De prach tige gebouwen getuigen van een roemrijk verleden. Neem het stadhuis, het is een sierlijk gebouw in Vlaamse renaissance stijl. Het bestaat uit twee delen met ervoor een mooie pui. Binnenin, rijke zalen die bekleed zijn met Corduaans leer en Utrechts fluweel. Oude schilderijen en Doornikse tapijten dragen bij aan het smaakvol geheel. Het 17e eeuwse gerechtshof bezit een grote schouw en een zwierige gotische Bel forttoren. De Sint Walburgakerk werd ver woest door de Noormannen en toen start ten de inwoners van Veurne een presti gieus project de bouw van een grote kerk met een gewelf van bijna dertig meter hoog. Daarna volgde een tijd van tegenslag in de vorm van vernieling en brand en we deropbouw. Het interieur is nog steeds in drukwekkend met koorgestoelte in Vlaamse renaissance stijl, de vermaarde H.Kruis relikwie en talrijke schilderijen waaronder een Pieter Pourbus en een Boucquet. De Sint Niklaaskerk is een typische hal lenkerk met drie even grote beuken. De stoere toren dateert uit de 13e eeuw. Hierin hangt de Mariaklok 1379), een van de oudste Wokken van Vlaanderen. De be volking heeft de klok de bijnaam 't Bomtje gegeven. Vanuit de toren heeft men een overzicht over het IJzerslagveld. Voor de lekkerbekken biedt Veurne- Ambacht voldoende kansen. Streekspecia- liteiten zijn de gedroogde hesp en het potjesvlees. Een oud gerecht dat gemaakt is van kalfs-, konijnen- en kippenvlees. Een lekkernij die de meest hongerige ma gen tot bedaren brengt. Voor de dorstigen is er de trappist van Westvleteren...een go dendrank. APELDOORN - In de maanden juh en augustus kan men op het traject Apel doorn- Dieren weer regelmatig een oude stoomtrein zien rijden, een van de treinen van de Veluwsche Stoomtrein Mij. Zo'n nostalgische treinrit kan gecombineerd worden met een huifkartocht. De stoom trein vertrekt 's-morgens vanaf Apeldoorn en rijdt vervolgens via Beekbergen naar Loenen. Om een uur vertrekt de huifkar voor een tocht door onder andere het na tuurgebied de Loenermark en het Loe- nense bos. Na afloop van de huifkarrit krijgen de deelnemers een pannekoek. BRUINISSE - In Bruinisse vindt vandaag de laatste dag van de visserijdagen plaats. Bezoekers kunnen hier terecht voor brade rie, kermis en een vlootshow (om 13.30 uur) ter gelegenheid van het begin van het mosselseizoen. De toegang tot de visserij- dagen is gratis. DEVENTER - in het speelgoed- en blik museum in Deventer kan tot en met 17 september de tentoonstelling 'klein' Wedg wood, oud en nieuw bekeken worden. Uit de collectie van onder aandere het Wedg wood museum bij Stoke-on-Trent en uit die van een aantal Nederlandse musea toont het speelgoed-en blikmuseum deze zomer een collectie van oude en nieuwe kinderserviesjes en van andere produkten, die Wedgwood voor kinderen maakte. De tentoonstelling wordt vooraf gegaan door een historisch overzicht van de geschiede nis van Wedgwood en zijn produkten. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00- 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 14,00-17,00 uur. EINDHOVEN - Op initiatief van de VW Eindhoven is de brochure '1 kilometer kunst in Eindhoven' uitgebracht. Deze brochure omvat een kilometerlange wan delroute langs musea, galerieën, opmerke lijke winkels en karakteristieke cafés in Eindhoven. Van elk object staat in de kunstbrochure de naam, het adres en de Wie Rotterdam eens van een andere kant wil zien, kan dat doen per rond vaartboot. ANP Verder Landinwaarts is een agenda van culturele en toeristische evene menten. Nadere informatie over de ver melde activiteiten is te verkrijgen bij de genoemde instanties en bij de plaatse lijke of Streek-VW's. openingstijden vermeld en wordt een korte omschrijving gegeven van wat er te zien of te koop is. De brochure is voor één gulden verkrijgbaar bij de VW in Eindhoven. EXLOO - In het centrum van Exloo wordt vandaag het 'festival oude ambachten' ge houden. Bezoekers kunnen demonstraties van circa 140 ambachten bekijken, waar onder kantklossen, leerbewerking, stoelen- matten en een barbier. Verder treden er verschillende muziek- en dansgroepen op en zijn er speciale kinderattrakties. Het festival heeft plaats van 10.00-17.00 uur. De toegangsprijs is zes gulden voor vol wassenen en drie gulden voor kinderen van 6 tot 16 jaar. ROTTERDAM - Voor liefhebbers van stoomsleepboten en voor al diegenen die de ontwikkelingen in het Rotterdamse 'wa terstadsgebied' eens van de andere kant willen bekijken worden er in juli en augus tus speciale rondvaarten met de stoomsle per 'Dockyard V' georganiseerd. De rond vaarten vertrekken vanaf museumschip 'Buffel' op zondag 16 en 30 juli en 13 en 27 augustus vanaf 1300 uur. De rondvaarten duren circa 30 minuten en vertrekken elk heel uur. De kosten zijn drie gulden voor volwassenen en kinderen tot 11 jaar twee gulden. AMSTERDAM - Gisteren werd bij Arti et Amicitiae in Amsterdam de expositie 'Parijs verplicht (1945-1970)' geopend. Te vens werd een gelijknamig boek van Ruud Meijer gepresenteerd. In 'Parijs verplicht' en de tentoonstelling wordt een beeld op geroepen van de Parijse 'scene' met in de jaren vijftig schrijvers en kunstenaars als H8I ■O De markt van Veurne en de Sint Niklaaskerk. - FOTO ARCHIEF DE STEM met een paardentram. Elke zondag- en vrijdagmiddag in augustus vetrekt bij de Dienst van Toerisme een voertuig dat de deelnemers voert langs smalle, rustige we gen naar de dorpen Beauvoorde en Zoute- naaie of doorheen de 'Moeren', een droog gelegd moerassige gebied. Het stadje heeft iets. Het is sfeervol. Een

de Stem | 1989 | | pagina 24