ITEM EREDITI D Alex' Yolande laat ons nog koud ONNSTJS slag - Overslag PRINSELIJKE LIEFDE KAN NIET 'ZOMAAR' iCHARREL ZIJN Niet samenwonen Ziekelijk van ons bedrijf te Meer (Grens ben wij vacatures voor: lit naar kandidaten die voldoen de functie-eis: aire dienst- schriftelijk reageren of zich is kantooruren bij: weg E19 ogstraten) België 23315.89.20 I1W i us onze kroon- jpnns is verliefd. Ze heet Yolande, is ■studente, niet van adel, volgens rrïendinnen een spontane flapuit, Iblond en klein van stuk. En ze is al leen paar keer mee op vakantie ge- Feest, met de complete koninklijke familie. De vorstelijke verliefdheid is leus serieuzer dan zomaar een [royale scharrel. Wordt dat burger meisje van 23 met die paardestaart loan misschien onze nieuwe konin- I8,n? Ho, ho! Zoiets roepen wij niet Ito gauw in Nederland. Foor Rlnze Brandsma |Een foto van Willem-Alexander en 'zijn' ld o e Adriaansens, samen met grootva- |,er °emhard op een vliegfeest op Texel, ■naaide alle kranten. Voor de serieuze bla- I was het de eerste foto van Willem- I Alexander en zijn lief. Nederland gaan we verbluffend j„ r> haast ongeïnteresseerd, om met IWin0mances van Öranje. Als een telelens It "^".Alexander en Yolande betrapt op I tui» a een steelse zoen naast het vlieg- lm„u ,an ^jken wij niet op van die ko- nmkbjke kus. F Isp.?6 maiuer> waarop wij in onze bladen, If™eus' babbelend of roddelend, over ons Wngshuis schrijven, verschilt aanzienlijk iHieWa' m 'let buitenland gebruikelijk is. r Been fotografen, permanent op de i 3ür rrmtatiisoon i./i nr. «i, lei .raai nei Bntse koningshuis mee ■van romances, escapades, schandalen Iblirranietelgen. Niet de verziekende pu- Ikam Waar bet Britse koningshuis mee |drJPlj dagelijkse hetze. En ook niet I van j Se belangstelling' die een deel |vr,r., L Se Pers beeft voor Europese |lee<i en' liefdes en vooral hun noê> ons koningshuis duikt ook I rova>,bUltenlandse roddelbladen, zo tuk op |'5 amper op. auwelijks gehinderd door hijgerige pu- I N bliciteit kunnen onze prinsen een redehjk normaal studentenleven leiden. Ook de kroonprins, met pilsjes onder vrienden in een bruine kroeg, flipperen, een keertje met de auto uit de bocht vliegen, de vrien dinnetjes mee op vakantie, zonder echt las tig gevallen te worden. Zo gewoontjes. Toch kunnen we niet blijven doen, of het om zomaar een Nederlandse knul van 22 gaat die verliefd is 'en-wat-dan-nog'. Echt recht op een particulier leven in de openbaarheid, het uiten van een eigen me ning, hebben de leden van ons Koninklijk Huis niet. Door hun positie, de ministe riële verantwoordelijkheid voor hun daden en uitspraken, mogen de Oranjes 'bijna niks', weten kenners van het staatsrecht. Als een serieuze verliefdheid van een van onze prinsen, zeker de kroonprins, uitloopt op een verkering, dan kunnen we dat niet langer afdoen met de nuchtere afstande lijkheid van 'nou èn, laat die jongen toch scharrelen'. Wil de (kroon)prins zijn rech ten op de toekomstige troon houden, dan gelden daar strenge regels voor. De Staten- Generaal, onze complete volksvertegen woordiging, moet voor een eventueel hu welijk toestemming geven. Wil Willem- Alexander koning worden, dan is hij niet volkomen vrij om de vrouw te kiezen die hij wil. Dat geldt voor alle Oranje-troon pretendenten, ook voor de zonen van Mar griet en Pieter. De toestemming is noodza kelijk voor het handhaven 'van de waar digheid van ons vorstenhuis en van het ko ningschap'. Niet alle Oranje-telgen gingen door de knieën, door de Staten-Generaal om toe stemming voor een huwelijk te vragen. Irene en Christina volgden uitsluitend de stem van hun hart. Zij trouwden op eigen houtje. En deden afstand van hun recht op de Nederlandse troon, waren niet langer troonpretendent. Zover is het bij Willem-Alexander nog niet. Nog lang niet, suggereren ingewijden. Hij is immers pas 22, is eerder verliefd ge weest en waarom zou hem dat niet vaker overkomen? Voor de Rijksvoorlichtings- dienst - in het verlengde van de regering - ligt nog geen taak in zijn verliefdheden. Het officiële standpunt daar luidt: de prins heeft vele vrienden en vriendinnen. Het behoort tot zijn privacy, wie hij wel of niet meeneemt op vakantie. Hij is net 22, halverwege zijn studie, niet toe aan het stichten van een gezin en van een verloving is nog geen sprake. Bovendien zou het al lereerst aan de koningin en de prins zelf zijn, een eventuele verloving bekend te ma ken. Door regelmatig vriendinnetjes van haar zoons mee uit te nodigen benadrukt de koningin nog eens: wat dat betreft zijn wij een normaal gezin. Er is geen sprake van, dat Alex' lief van adel moet zijn. De tijd is voorbij, dat een huwelijkspartner te min was, omdat het een freule of jonkvrouw betrof, zoals ten tijde van koning Willem III. Prins Claus was wel van (lage) adel, Pieter niet en hij was even welkom als schoonzoon. De eisen aan de vrouw van onze troon pretendent zijn redelijk en logisch. Iemand die tegen die klus is opgewassen, flinke meid, beetje laconieke levenshouding, een goed stel hersens. Van onbesproken ge drag, dat wel, politiek niet te geprofileerd, geen ouders met een dubieus verleden. En als nu Willem-Alexander, geraakt door de tijdgeest, kiest voor samenwonen? Kan niet. Het staatsrecht oordeelt streng: trou wen is voor de Grondwet belangrijk, in verband met de erfopvolging. In onze con stitutionele monarchie heeft het huwelijk van de troonpretendenten een wezenlijke functie. Het is voor de regering en de Sta ten-Generaal een instrument om de .bezet ting van de troon te regelen. Hoe modern de prins ook, hoe verlicht vorstenhuis en samenleving, een prins mag niet hokken; hij kan niet om een huwelijk heen. Een ho moseksuele liaison past een koning hele maal niet, denk alleen al aan de erfopvol ging- Koningin Beatrix gaat, in haar moder ne, zakelijke opvatting van het koning schap, zelf ook verfrissend nuchter om met de liefdes van haar zoons. Geen verstop pertje spelen voor de fotografen en stie kem gedoe, maar openlijk mee op vakan ties. Wat weten we van Yolande? Ze is 23, derdejaars studente massa-communicatie aan de Universiteit van Amsterdam, facul teit politieke en sociale wetenschappen. Ze woont op een etage in een oud pandje er gens in de Jordaan. Ze hockeyt en skiet. Haar ouders wonen in een villa in Blari- cum, haar vader, mr. Willem Adriaansens, is verkoopdirecteur bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De twee geliefden hebben elkaar in 1988 Yolande Is 23 en derdejaars studente massa-communlcatle aan de Universiteit van Amsterdam. Ze woont op een etage In een oud pandje ergens In de Jordaan. Ze hockeyt en skiet. foto anp leren kennen op een feestje bij de familie Orlandini (ex-KLM-baas) in het Gooi. Yolande ging met de koninklijke familie eerder dit jaar mee op wintersport naar Lech in februari en naar het koninklijk buitenhuis in het Toscaanse Tavarnelle bij Florence. Wie haar kent noemt haar een frisse meid, spontaan, naturel. Willem-Alexander combineert zijn stu die geschiedenis in Leiden met functionele verplichtingen. Hij blijkt geen studiehoofd, haalde met een speciaal programma zijn propadeuse in 214 jaar en dat duurde aan zienlijk langer dan wat daar normaal voor staat. Temidden van zijn mede-studenten een ge wone jongen op gympen, in sweatshirt en felgekleurd jack. Een oer-Hollandse bier drinker, die de gezelligheid opzoekt, met liever een pilsje in een volks café of op een terras dan in een chique tent, flipperen, si garetten, voorliefde voor snelle auto's en oog voor mooie meiden. In mei vorig jaar vloog hij met zijn Ford Sierra XRi 4x4 bij Leiden uit de bocht en belandde in een sloot. Auto in de prak, prins een nat pak. Met de fotografen gaat hij tegenwoordig tamelijk verstandig om. Minder kwajon gensachtig dan in zijn jonge jaren, toen hij met propjes naar ze schoot vanaf het bor des van Soestdijk, met zijn vinger naar zijn hoofd wees, zijn tong uitstak en riep 'Ne derlandse pers, oprotten!' (Moeder Beatrix reageerde met 'Alex, ga je mond met groene zeep spoelen!') In februari wekte een fotograaf zijn woede nog wel en kreeg een klap en een verwensing, toen hij op het vliegveld van Zürich op Yolande wachtte en als eerste de fotograaf schietklaar uit het vliegtuig zag stappen. Toch is er in ons land niet één fotograaf, die de kroonprins continu op zijn melen totogra zijn fuel zit. En al wordt de prins zoenend gekiekt, die foto heeft niet de lading van die be roemde allereerste, heimeüjke foto van Beatrix en Claus in mei '65, hand in hand wandelend in de tuinen van Drakensteyn. Dat was een onthulling, een foto die de hele wereld overging.in ons land pas gepubliceerd nadat de Daily Express dat fedaan had. Maar dat handje van een roonprinses die de dertig nadert betekent nu eenmaal meer dan de innige zoen van haar zoon van net in de 20. Richard Kaan, directeur van fotopers bureau Benelux Press en uitgever van 'Ons Koningshuis', volgt het koningshuis al tientallen jaren. ('Nee, niet met fotografen in de bosjes om Yolande te kieken.') Hij kent ook, door de gretige afname van royalty-foto's en -nieuws in vooral de Duitse pulppers, het verschil in benade ring. „Een ziekelijke belangstelling. Bijvoor beeld in de tijd dat Claus ziek was, met de pressies kampte." De Nederlandse media konden goed uit de voeten met de welda dig openhartige benadering door de RVD, die ook door prins en koningin zo gewild werd. Westduitse bladen als Bild lieten daar echter de meest wilde fantasie op los, inclusief speculaties over zelfmoord en af treden. Richard Kaan zag de belangstelling van de Westduitse bladen voor ons vorstenhuis een jaar of vier geleden afnemen: „Over ons koningshuis wordt nu in de Duitse bladen positief geschreven. Geen schanda len. De klad zit in royalty-verslaggeving. Ook bij ons. Neem een blad als Privé: daar verdwenen de lezers, toen Willem-Alexan der en Irene te hard aangepakt werden." De huidige koningin en haar gezin gaan soepeler om met de publiciteit, ze heeft een Erofessionele benadering: de 'nieuwe zake- jkheid'. Net als haar vader Bernhard, die ook gemakkelijk en vlot met pers en publi citeit omging. Wat betekent dat, een koninklijk huis dat vrij van de schichtigheid van vroeger met de publiciteit omgaat? Hoge oplages voor babbelbladen? Wasmanden vol knip sels bij de RVD over de romances van onze prinsen uit binnen- en buitenland? Vergeet het maar. Bijna gewone jongens zijn het. Doodgewoon af en toe verliefd. Op frisse, gewone meiden. Geen droog brood aan te verdienen, geen fotograaf in de struiken. Elk volk krijgt toch de koning - en koningin - die het verdient. J

de Stem | 1989 | | pagina 23