Lilipaly Zeeuws PvdA-kandidaat BRILSTERN BRENGT VOGELEND NEDERLAND IN REP EN ROER J eugdvakantieweek 16e maal in Hulst pota oMcü ijOmleiding persleiding Rilland-Bath voltooid Eedese bloembakken moeten zorgen voor verkeersveiligheid Overnachtfondvlucht uit Barcelona verloopt erg langzaam Duizenden mensen bij congres in Goes LEASING CENTRUM Zaterdagmorgen meldde de «dale vogellij n van de DBA nog jriomfantelij k de aanwezigheid van de twee brilsterns in een kolonie iroedende visdiefjes. Deze telefoon lijn houdt de 1500 leden van de club en 1 van Duitse en Belgische vogellief - iebbers op de hoogte van de laatste [jaarnemingen van zeldzame vogels Nederland, compleet met de coör dinaten waar ze te vinden zijn. En de [rilstern is zeldzaam, nog nooit gezien i Nederland. JANSEN B.V. Tankval Bunzing Veerboot Javazee brengt jacht in veiligheid Automobilist uit Sluiskil gewond MAANDAG 10 JULI 1989 VERKIEZING TWEEDE KAMER Rioolrecht Aardenburg Motoragent raakt ernstig gewond aar het ergst vin al - daar. is iedereen he eens - het tste wat een lind-alleen- :is kan overkonen, dat was mevrouw. Zon poeslief „Mag jij zomaar hele- alleen op stip, dat is I t..." Maar in éét adem deM of je beer wel n de koffer ?t de trein „want die nentn kleine eren zoals jij altijl mee uit en, hè." Zélf zon poten- bemoeial nu, zie ik nooit eind op solo-toer. jelukkig r - voor die kindeen. Wèl ik aan de praat m!t andere rouwen. Gisteren log, die ekende stadgenote Via de en van haar kofferragentje ndden we bj het kituurbe- en de bereikbaarbid van schouwburg in one stad. meneren klikt ht soms Laatst hield een biurman- ger mij opeens eer adver- ie voor van porceleien vin- I ïoedjes. „Zo'n rotdir» krijgt a vrouw elke verjaadag of :derdag van onze ochter. dstikke duur en wat toetje mee. Zou u daar nu blij zijn oals huizenhoge seeuw troedert, evenals een amp, antie-bustocht of feesin de irt, zo brengt ook een rein- wildvreemde mense tot aar. Tot nu toe. Want ht ju- irende Spoor heeft zin de comst laten voorspden: 11e treinen met maar efst klassen. Wie garancert, ik me dan hetzelfde jijs- rtje zal omhangen als de ltjes-mevrouw. En watals vingerhoedman zich inoelt de gestreepte overhemen t de gewichtige koffertjein vergadercoupé, terwijl ii- ye Flevohof - in de recn- .vagon zit. Is reizen nog v- send en boeiend op die n- r? Want iets dergelijks NS bij zo'n klassedroo h voor ogen zweven. Mi lien zelfs nog een treinst t gediplomeerde oppas-koi kteur voor losreizende kinc er hakke-hakke-puf-puf ach taan...? De supersnelle trein van dt! ekomst gaat zó hard dat if] irgens kan stoppen, las ik nmorgen in de krant. Dat ij ooi, hoeven we er ook niet fferentiëerd en in hokjes óp-I ideelt in, nemen we gewoon izelig met z'n allen de boemel: jeke-tjoek-tjoeke- tjoek. De kan ik nou weten wat lenk" Ludwig simpelweg, ór ik het zelf op papier gezet duidelijk zie wat ik zeg FEMISME or alle geluiden >r z'n lichaam voortge- icht rft de mens een keurig woord bedacht, lar voor 't snurken f ik vergis me- ;taat nog steeds ;n eufemisme. HLUFJOE ieder Natuur, de tover- iS, opelde liefde vast aan cs. o houd ik" dacht ze am- rsand, el pregnant de soort in ind, tar de soort met 'n eigen rarse orkruist nu haar plannen- Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM m rwp* pi jm m m W|IIIIMIIII rn m. VAN ZEELANI T15 'De kick van het waarnemen' AFGELOPEN week ging een schok door vogelend Nederland. Voor de eerste keer in de ge schiedenis was in ons land de [aanwezigheid van een brilstern rastgesteld. Een aan de visdief verwante vogel waarvan de [dichtstbijzijnde broedkolonie in lauretanië (West-Afrika) te nnden is. )at was op dinsdag 4 j uli op een errein van Dow Chemical in de fieuw Neuzenpolder II, de vroe gere Mosselbanken. Sven later draaide de telefoon cirkel van de Dutch Birding As sociation (DBA) op volle toeren en dinsdagavond al meldden ich de eerste vogelaars, afkom stig uit het hele land. Zij wilden iet eigen ogen dit kleine wondei aanschouwen om vervolgens het lier op hun 'scorelij st' aan te te- tenen. De geestdrift kende geen renzen toen niet één, maar uit eindelijk twee brilsterns hun op- rachting in Zeeland hadden ge laakt. x>r Rein van der Helm Opgelucht haalde een aantal voge- laars adem. Ze hadden geen kans ge- jien een extra-vrije dag op te nemen, lelukkig, de vogels, zouden er mis- [chien nog zitten tijdens het vrije weekend. Ze trokken erop uit en voor en dauw werden woonplaatsen s Aken (Did), Ronsse en Antwerpen I), Amsterdam, Rijswijk, Medem- blik, Rijswijk en Alkmaar verlaten, fichting Zeeuwsch-Vlaanderen. [.Niets houdt DBA'ers tegen", had srder de Hulster bioloog George jSponselee al gezegd. „Geen tankval len, schrik- of prikkeldraad. Als het |pm een zeldzame waarneming gaat, iopt een aantal van hen desnoods jioor een muur". Dat hoefden ze zaterdag en zondag Zeeuwsch-Vlaanderen niet. De feuto's konden geparkeerd worden bij het monument aan de Paulinahaven. Hst restte was een wandeling van fo'n anderhalve kilometer langs een istige Westerschelde. Dan, vlakbij fee Braakmanhaven, konden de vogel liefhebbers, uitgerust met in drukwekkende telescopen en verre kijkers - een enkeling met professio- A- Vanuit alle windstreken kwa men de vogelaars naar de voorma lige mosselbanken. nele geluidsapparatuur zich com fortabel nestelen op de dijk, die een vrij uitzicht biedt op het terrein waar de brilsterns waren gezien. Het was op deze plek waar biologie student Hans Schekkerman uit Cas- tricum dinsdag 4 juli samen met Pe ter Meininger van de Deltadienst vo gels aan het ringen was en plotseling werd geconfronteerd met de brilstern. Een vreemde vogel, zogezegd. „Een prachtige vogel", verbetert Wim Wisse van vogelvereniging De Steltkluut. „En een prachtige waar neming. Geen tropische vogel die uit een volière is ontstnapt, maar een dier dat op eigen kracht naar Zeeland is gekomen. Volkomen uniek". De zaterdag verstreek zonder dat de vogelaars, die nog geduldiger dan vis sers moeten zijn, een schim van de brilsterns zagen. De vogels leken ge vlogen. Wat ze wel zagen waren hon derden konijnen, een groot aantal vis diefjes, een paar zwartkopmeeuwen (best vrij zeldzaam, zij het niet voor DBA'ers) en een enkele bunzing. „Die bunzings wonen in een paradijs", zegt Steltkluutlid W. Poortvliet. „Konij nen bij de vleet". Poortvliet had de vogels dinsdag al gezien. „Ze waren aan het baltsen en ik heb ze zelfs horen roepen. Ik ben blij dat ik ze gezien heb, maar ik zou er geen verre reis voor over hebben. In nog geen honderd jaar". Geen echte DBA'er. Nee, dan die jongens uit Haarlem. Met openbaar vervoer gekomen tot aan de zeesluizen in Ter- neuzen. Een Terneuzense vogelaar bracht ze uiteindelijk naar de Pauli nahaven. Ze kwamen zaterdag tever geefs. Geen brilstern liet zich zien en enigszins teleurgesteld gaven zij het tegen de avond op. Met een mede-vo gelaar konden ze mee tot het dichtst bijzijnde station: Kruiningen. Geen brilsterns maar wel honderden konijnen, een groot aantal vis diefjes, een paar zwartkopmeeuwen en een enkele bunzing zagen de vo gelaars. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Ferdi Hieselaar uit Haamstede en zijn Haarlemse vriend Evert van Huijs- steeden praatten op de parkeerplaats nog wat na. Wat hen bezielde? Nou, het is toch wel de kick van het waar nemen, het met eigen ogen aanschou wen van een vliegende zeldzaamheid. Ja, Ferdi houdt een scorelijst bij. „Voor mijzelf hoor, ik stuur niets in. Want die grote jongens met die lange lijsten zijn toch niet te benaderen. Er zijn er bij die hebben er heel veel voor over. Als die in Den Helder 's middags om vier uur horen dat er iets zeld zaams te zien is in Maastricht en het is nog een paar uur licht, dan sprin gen ze in de auto en zijn ze weg. Voor die gasten is het waarnemen van zeldzame vogels net zoiets als het spa ren van zeldzame postzegels. Zo fana tiek ben ik nou ook niet". Ook de twee Duitse vogelaars had den het al voor gezien gehouden, evenals de vier Belgen, waarvan de Antwerpenaar eerder in de week de sterns wel had mogen aanschouwen. Wijnand ten Haaf hees rond 17.00 uur zijn telescoop op de schouder. Rich ting Rijswijk. „Voor mij is deze af stand toch wel heel erg ver, maar het is zo uniek, die kans wilde ik niet la ten voorbijgaan. Ik weet niet of ik morgen terugkom". Misschien was Wijnand er gisteren wel. Want zondagmorgen om 08.00 uur meldde de Vogelllijn dat één bril stern zaterdagavond om 17.40 uur was waargenomen vanaf de veerboot Kruiningen-Perkpolder. Hij foura- geerde in gezelschap van enkele meeuwen op het water. „Je houdt het niet voor mogelijk", zei gistermorgen Gerald Oreel uit Amsterdam, redac tie-secretaris van het DBA-clubblad. „De hele dag zat Guus van Duin uit Diemen tevergeefs op de dijk. En uit gerekend op de boot naar huis ziet hij die vogel." De andere vogelaars op de boot hadden letterlijk het nakijken. Hoewel door Guus gewaarschuwd za gen zij slechts één stip in de verte. Zondagochtend om 10.00 uur ston den alweer vier auto's op de parkeer plaats bij de Paulinahaven. Deurle, Waregem, Alphen aan de Rijn en Oostburg, meldden de stickers van de autodealers. De brilstern is goed voor een groot aantal kilometers. Van onze verslaggever HULST - De zestiende Jeugdvakantieweek wordt in de gemeente Hulst gehouden van zater dag 29 juli tot en met za terdag 5 augustus. Alle spelen hebben ook dit jaar weer een bepaald thema. ptt jaar is gekozen voor 'Als ik eens kon toveren'. Alle kinderen van de ba sisschool kunnen meedoen aan de spelen voor twee kwartjes per spel. Om iedereen te laten weten at de Jeugdvakantieweek van start gaat, wordt zater dag 29 juli een lawaaioptocht gehouden in de kernen Graauw, Nieuw-Namen en Clinge. Zondag 30 juli trekt de optocht door de straten van Hulst, St.-Jansteen en Heikant. Het vertrek van de lawaai optocht in Hulst vindt plaats om 19.00 uur op twee plaat sen, de Moerschansschool en gemeenschapscentrum Den Dullaert. De hele stoet trekt dan langs De Blaauwe Hoeve naar 't Jagertje. Met de op voering van de musical 'De tovenaar van Alkmaar' wordt de week daarna ge opend. Tijdens de Jeugdvakantie week worden in alle kernen in de gemeente behendig heidsspelen en andere activi teiten georganiseerd. Op vrijdag 4 augustus ko men alle kinderen uit de ge meente naar Hulst, om samen het Vrijdag Surpise-spel te spelen. De kinderen van St.- Jansteen, Heikant, Clinge, Nieuw-Namen en Graauw worden met de bus opge haald. Het spel wordt gehou den op 't Jagertje. Het begint om 10.00 uur en duurt tot on geveer 16.00 uur. Zoals de naam al aanduidt, zit deze dag vol verrassingen. De afsluitende activiteit vindt zaterdagmiddag 5 augustus plaats. Dan geeft theatergroep Narcis om 14.00 uur een voorstelling in Den Dullaert. Narcis speelt het spannende sprookje 'De ge heimzinnige rots'. :t een pil. Het adres blijft: De Klein® ;m, postbus 3229, 4800 Mn eda. [an onze verslaggever OENSDRECHT - De om- Jpding van de afwaterpers- 'v in® van ^et industriege bied Moerdijk naar Ril- ,and"Hath is voltooid. Hei Isarwei in de polders langs Ce A 58 op de grens tussen «eland en Brabant, be stond uit verschillende in liepen. Met de voorberei den is anderhalf jaar ge- noeid geweest. a totaal moest afgelopen week n stuk leiding over een lengte n een kilometer worden pagemaakt. Op de punten Bertf verbinding werd on- llmjn is een zogenaamde rfws (afsluiter) gemon- die het afvalwater in de euwe leiding stuurde. Kort daarvoor moest een stuk oud leiding worden doorgebrand en uit de leidingstraat worden ge tild. Op het punt waar de om leiding aansloot op de be staande leiding werden de zelfde handelingen verricht. Het aanbrengen van de af sluiters moest gebeuren in zes uur. Gedurende die tijd werd de afvoer van het water via de persleiding op een laag pitje gezet waardoor het water de kans kreeg zich in reservoirs op te hopen. Langer kon de druk niet worden opgehouden omdat anders de reservoirs rpet over stort te maken kregen. Het karwei speelde zich op twee punten af in een bouwput die onder water was gezet. Voor het aanbrengen van de afsluiters is een duikersploeg ingezet. Voor het optrekken van de doorgezagade stukken oude leiding werd groot mate rieel ingezet. De aannemerscombinatie Van Lee en Westerlo kreeg be gin deze week met een fikse te genslag te maken. Een van de twee roestvrijstalen flenzen werd samen met ander bouw materiaal van het terrein ge stolen. Er is overgewerkt om een vervangende flens te ma ken. Die is vrijdag tijdelijk op een van de punten aange bracht. Over enige tijd wordt die vervangen door een roest vrijstalen flens, waarvoor de levertijd twee maanden is. De omleiding is nodig in ver band met de aanleg van de Zoomweg Zuid. Op de afval waterpersleiding zijn de ge meenten Bergen op Zoom en Roosendaal aangesloten. Ook het industriële afvalwater uit Moerdijk wordt via de leiding naar de rioolwaterzuiverings installatie in Rilland afge voerd. Het Hoogheemraadschap West-Brabant heeft plannen om een tweede leiding naar Rilland te leggen om de be drijfszekerheid te kunnen ga randeren. Volgens een woord voerder van het ingenieursbu reau Lievense BV uit Breda, dat toezicht houdt op de uitvoe ring van het karwei, kan de lei ding echter nog jaren mee. „Het stuk dat wij eruit hebben ge haald was nog bijna in perfecte staat, nauwelijks aangetast. Toch wel een teken dat die lei dingen een hele tijd mee kun nen". BRESKENS - De Breskense reddingboot Javazee heeft zondagmorgen het jacht Carpe Diem in veiligheid gebracht. Om 11.30 uur werd brand ge meld aan boord van het jacht Het scheepje lag tussen Bres- kens en Nieuwesluis op de Westerschelde. De reddingboot Javazee was zeer snel ter plaatse. Daar constateerde men dat geen brand was uitgebro ken, maar dat de uitlaatpijp van de motor - die onder de ka juit loopt - lek was waardoor rook in de kajuit kwam. Van onze correspondent CADZAND - Sluiskillenaar A. C. raakte zaterdagmid dag bij een verkeersongeval op het kruispunt Potjes bij Cadzand gewond. De man moest met een gebro ken heup per ambulance wor den overgebracht naar het An- tonius ziekenhuis in Oostburg. Het ongeval gebeurde door dat hij geen voorrang ver leende aan de automobilist R. S. uit Eist (Gelderland). Beide auto's werden aanzien lijk beschadigd. (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Iedere donderdag orthop. SPREEKUUR schoenen Volgens afspraak semor °rthop' tel. 076-148168 schoenen steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.-VI.) AARDENBURG - Raadslid H. van Rie (D66) heeft een initiatief-voorstel ingediend om een aantal straten in Eede verkeersveiliger te maken door middel van het plaatsen van bloembakken. Van Rie wil hiervoor geld laten uittrekken uit de zestigduizend gulden die voor de le fase van het Dorpsplan Eede zijn gevoteerd. In de Scheidingstraat, Dorpsplein, Brieversstraat en Mgr. de Backerestraat wil het raadslid forse bak ken laten plaatsen om op die manier automobilisten te dwingen langzamer te rij den. Volgens hem wordt hier soms gereden met snelheden van 80-90 kilometer per uur. „De bloembakken kunnen tevens bijdragen aan een verfraaiing van het straat beeld". In zijn voorstel aan de raad uit Van Rie nog eens zijn ongenoegen over het feit dat de raad van de aanvan kelijk beschikbaar gestelde 60.000 gulden twintig mille reserveerde voor de bouw van een voetbalkantine 'alsof dit een noodzakelijk uit te voeren werk was'. Om te voorkomen dat nog meer van dit geld aan dit soort onverwachte zaken wordt besteed, stelt Van Rie tevens voor geld uit te trek ken voor het plaatsen van bushokjes langs de rijksweg, zodat de bushalte niet meer zo dicht bij het kruispunt hoeft te zijn en de Grein- straat gedeeltelijk te her straten. De commissie Alge meen Bestuurlijke Zaken buigt zich donderagavond 13 juli over het voorstel. De vergadeirng begint om 19.30 uur. De raad van Aardenburg besloot augustus vorig jaar eenmalig het aantal honden in de gemeente te controle ren, dit met het oog op de te innen hondenbelasting. Van de 1450 uitgereikte aanmel dingsformulieren kwamen er slechts 669 ingevuld terug bij de gemeente. 781 Aar denburgers lieten het afwe ten. B en W willen de men sen nog eens benaderen en als er dan nog weigerachti- gen zijn die met een per soonlijk bezoek te vereren. Op het niet-invullen van het formulier staat overigens een geldboete van 1250 gul den. Van onze verslaggever GOES - Het huidige Zeeuwse Tweede-Kamerlid John Lili paly mag wat de Zeeuwse PvdA'ers betreft een nieuwe ter mijn dienen in de volksvertegenwoordiging. Zaterdagmor gen plaatsten de afgevaardigden van de Zeeuwse afdelin gen tijdens een gewestvergadering in de Prins van Oranje, hem op een verkiesbare tweede plaats achter de onaantast bare lijsttrekker Wim Kok. Een unanieme beslissing. dat volgens hem een goed con gres was geweest. Hoewel de lijstsamenstelling eigenlijk het onderwerp van de vergadering was, kaartte de afdeling Schouwen-Duiveland nog even het tolvrij maken van de Zee- landbrug aan. Men maakte zich zorgen dat de brug ook na 1991 nog niet zonder betaling te pas seren zou zijn. En dat was wel een van de programma-punten van de PvdA bij de Statenver kiezingen. Afgesproken werd dat wanneer de Statenfractie er niet meer mee uit de voeten kan, de fractie gaat overleggen met de leden. De delegaties, door vakanties niet helemaal voltallig, moes ten over de rest van de lijst een aantal keren stemmen. De derde plaats op de lijst was voor vakbondsbestuurder Tjeu Strous, die bij stemming werd verkozen zowel boven Martha Blom uit Goes als Toine Huijs- mans uit Graauw. Martha Blom kwam uiteindelijk als vijfde op de (Zeeuwse) lijst te staan en Toine Huijsmans ze vende. In zijn openingswoord wees gewestvoorzitter L. Labruyère nog even op het PvdA-congres, Van onze duivensportmedewer ker TERNEUZEN - Van de ruim honderd deelnemende duiven aan de wedvlucht vanuit Barcelona hadden er gisteravond slechts vier het thuishok bereikt. De deelnemende duiven aan deze 'koninginnevlucht' die zo wel ook in nationaal- als in in ternationaal verband wordt vervlogen, werden zaterdag morgen om 10.00 uur in de Spaanse stad aan het lucht ruim toevertrouwd. Zeker niet onder gunstige weersomstan digheden, met hoge temperatu ren en een bewolkte lucht. De eerste drie duiven in Ne derland zijn gemeld door lief hebbers uit Limburg. Interna tionaal wordt de eerste prijs zeer waarschijnlijk gewonnen door een duif van een combina tie uit het Westduitse Uhlm- bach, zondagmorgen om 09.14 geklokt. De vier Zeeuwse dui ven die gisteravond thuiskwa men zijn van: C. Dominicus uit Goes, 17.03 uur, M. van Hekken Kloetinge 17.52 uur, L. School meester IJzendijke 18.19 uur en de combinatie Reinhout-Baljus uit Middelburg om 18.23 uur. Het ZNB-concours vanuit Limoges, tevens provinciale wedvlucht voor Zeeland dat was gepland op zaterdag 8 juli kon die dag en ook gisteren geen doorgang vinden. Bij gun stig weer word het convooi vandaag gelost. Wel doorgang vond zaterdag de wedvlucht van de afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van zater dagvliegers vanuit Tours. Vroegst gemelde Zeeuwsch Vlaamse duiven hierbij waren: H. de Feijter Zaamslagveer 1264mpm. J. Reinhout Breskens 1261mpm. J. Pijpelink Terneu- zen 1255mpm. G. de Waal Osse- nisse 1245mpm. Van onze verslaggever AARDENBURG - De lasten van een ingrijpende recon structie en aanpassing van de riolering in het gebied haven/ Peurssensstr aat/ Draaibrugseweg in Aar denburg zijn niet op te brengen uit de lopende be groting. Het college van B en W van Aardenburg denkt dat dit te kort kan worden opgeheven door het invoeren van een rioolrecht van vijftig gulden per jaar per aansluiting en een verhoging van de onroerend goedbelasting. De commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken gaat hierover donderdaavond 13 juli praten. De commissie komt vanaf 19.30 uur bij een. GOES - Het Wachttoren Genootschap, beter bekend als Jehova's Getuigen, hiel den van 7 tot en met 9 juli een districtscongres in de Zeelandhallen in Goes. Het was de eerste van een serie van acht en speciaal bestemd voor de het district Zuidwest- Nederland. De opkomst van ruim zes duizend mensen zondag was meer dan de organisators aan vankelijk haden verwacht en ijlings moesten uit omliggende plaatsen stoelen worden bijge sleept. De aan- en afvoer van de congresgangers had nogal wat voeten in de aarde, maar mede met behulp van de politie kon alles in goede banen worden geleid. BRESKENS - Zaterdag morgen omstreeks 03.00 uur raakte een motoragent van de rijkspolitie ernstig ge wond. De man reed op het strand bij Breskens met zijn voertuig te gen een houten paal. Hij liep daarbij een zware hersen- schuddig en twee gebroken handen op. Een beslagen motorbril is vermoedelijk de oorzaak van het ongeval.

de Stem | 1989 | | pagina 5