rWk MAARTEN DEN BAKKER NIEUWE AMATEURKAMPIOEN VAN NEDERLAND Tourploeg Toshiba rond A - Bomans Belgisch kampioen bij profs SEN Leontien van Moorsel opvolgster Monique Knol AlUtS 'Ik zie het niet meer zitten bij ploeg Raas' Strijd tegen adviseurs Monique Knol uit de strijd genomen ter >alteam ama Bondscoach Kuys kiest WK-ploeg na ronde van Rijnland Palts Verwondingen Rooks en Van der Poel vallen mee RHEDEN - In de winter is hij de stevige boeren zoon op de veehouderij ('45 melkkoeien en een paar dikbillen') van zijn vader, de rest van het jaar heeft hij zijn handen vrij voor het wielren nen. Doseren Wennen Supervorm Dood Post? Commotie Ontdekt Reputatie Argentin Caritoux Richard CHT nds van 2.000 gulden veekamp tussen Ton vorig jaai in het we de gedeede tweede nag wereHkampioen ijd over tvintig par terug als (helman bij ub FC Grcningen en /erhuurd o! verkocht basis bij FC Gronin- ater kreeg tij privê- n met Staney Menzo 'erlegen om;en erva- irg kwam, as lid van iegramp in Suriname. rlands volle;balteam ïen tegen Griikenland 5-3) als zondai in Em- iets meer daneen urn- set van zondajleek er ploeg met Tefer voor voor Blangé nanen de Madat Blangé as spel- herstelde de pleg van balans. ïge' team rond llangé, ma en Benne. »r Henk-Jan H>ld in- tevreden. In de aatste sitie in. jodsma. Alleen di mid- punten op. De Ztideu- ie stellen zonder )imi- sn heupblessure oliep. n Patrick Tamba; zijn [titel bij de protoypes nse duo moest in .ara- e tweetal Jochen Jass cedes 480 km in 3.2(13,88 ibay (Ned/Fra) Jagua*, op Porsche, 4. Taylor/liyr- edstrijden: 1. Schlesslr 55, edstrijden: 1. Mercede 55 RHEDEN (ANP) - Het topje van de nationale vrouwen- wielrennerij is nog vlies dun. Leontien van Moorsel, negentien pas, vorig jaar al tweede, nam de Neder landse titel over van de zon dag vroeg uitgesloten Moni que Knol. Sprekender nog was de vierde plaats van Heieen Hage. De Arnhemse, zonder mankeren voortdurend voorin het veld, trapt nog louter voor haar ple zier mee. „Ik ben aan het af trainen, maar dit is mijn par koers. Een beetje moeilijk, dicht bij huis, daarom wilde ik vrijblijvend nog meedoen". Verder gaan de interesses niet van de rijdster, die meer dan tien jaar het gezicht van het Nederlandse vrouwenfiet- sen mede heeft bepaald. „Zeker geen wereldkampioenschappen meer. Stel je voor, weer de vijf tig kilometer ploegentijdrit. Dat is vijftig kilometer lijden. Nu heb ik alleen maar moeten afzien bij de beklimmingen van de Posbank. Dat vind ik genoeg". Een valpartij in de tweede van tien omlopen kostte, door reglementsovertreding, de kop van Monique Knol. De groep van een dikke zeventig rijd sters ging ook gelijk aan stuk ken. Voorin bleven 27 vrouwen over. Met vrijwel alle bekende namen. Monique en Petra de Bruin, Van Moorsel, De Waal, Westland, Loohuis, Cools, drie keer Groen (Petra, Louise en Margreet), Hage, Van der Meer, Haringa en Minnee waren er bij. En Astrid Donkersloot, jong als Van Moorsel, een kleine criterium-koningin. Alle anderen waren gezien. Donkersloot wilde de eind sprint tegen Van Moorsel ont lopen, maar kreeg bij haar aanval in de slotfase Petra Groen, Hage en tenslote ook Loohuis en Van Moorsel aan haar wiel. Vanaf dat moment nam Van Moorsel, met voor treffelijke steun van Loohuis, het initiatief. „Natuurlijk. Mo nica de Waal en Ingrid Haringa waren er niet bij. Ik moest dus maken dat ik weg kwam. Van Knol kan ik niet winnen, die is sterker dan ik, maar van die anderen kan ik verliezen, om dat het normaal is dat ik onder spanning fouten maak. Ik moet nog groeien. Ik ga dan ook al leen maar naar de Ronde van Frankrijk, omdat ik er wat kan opsteken. Ik weet niet eens wat een berg is. Piet Hoekstra is zuinig op mij en ik ben zuinig op mijzelf. Ik mag van hem bij de wereldkampioenschappen daarom geen vijftig kilometer rijden. Daar ben ik nog te jong voor. Mijn doel ligt in 1992". Leontien van Moorsel won dit seizoen al elf wedstrijden, waarbij de individuele AMEV- tijdrit, de proloog in de Ronde van Noorwegen en was in de laatste vijf jaar drie keèr kam- T2 pioene bij de junioren, een keer tweede bij de vrouwen en nu nationaal kampioene. Haar conclusie na de eerste volwas sen titel: „Ik moet nog sterker worden. Versnellingen die an dere meiden trappen, kan ik niet rondkrijgen". Uitslag: X. Van Moorsel (Boekei) 82 km. in 2.08.13 (gem. 38,373 km/u), 2. Petra Groen (Nieuw-Lekkerland), 3. Donkersloot (Almkerk), 4. Hage (Arnhem), 5. Loohuis-Damveld (Haaksbergen), 6. De Waal (Gouda) op 0.12, 7. Haringa (Amsterdam), 8. Petra de Bruin (Nieuwkoop), 9. Jo- landa Cools (Roosendaal), 10. Westland (Hilversum), 11. Baart- man (Borne), 12. Petra van Grim bergen (Rijnsburg), 13. Van den Hoorn (Leimuiden), 14. Beks (Wouw), 15. Sandy Lutke-Schip- holt (Voorburg). Wilhelmus voor de beste dbeker in Amstelveen MANNEN ZWARE ROEIERS iet stuurman: 1. Dorste:/ Essen (BrD) 6.1247, 2. Triton/Proteus (Ntd) 3.Hammonia/ Waadsbek 6.15,88, 4. Okeancs/Skoll 6.44,51. ;1 twee: 1. Würziurgfer/ gen (BrD) 6.19,97, 2.Spanje 3. De Laak/Asoios De (Ned) 6.42,67, 4. Circinnati 6.48,98. zonder stuurman: 1 Dort- /Blankenstein (BrD) 2. Chemie Halle (DDR) 3. Neste (Fin) 6.4),24, 4. Bruxeiles (Bel) 7.10,2:, 5. vi- Ned) 7.17,70, 6. Argc (Ned) 1. Rienks (Ned) 6.4?,70, 2. Ie (DDR) 6.51,03, 3. Vfrdonk 6.54,10, 4. Zwolle (Ned) 5. Maasdijk (Ned) '.04,68, derman (Ned) 7.04,93. met stuurman: 1. Steler/ Essen (BrD) 7.19,'6, 2. (Ned) 7.30,15, 3. CDRBru- (Bel) 7.42,45, 4. Argo Ned) B. zonder stuurman: 1. Laga/ Spaarne (Ned) 6.02,9i, 2. Skadi/Orca (Ned) 6.09,19, 3. unze/Proteus (Ned) 6.12,13, eanos (Ned) 6.32,27. >el vier: 1. Berlin/Dresten/ (DDR) 5.52,58, 2. Die ley- lereus/Nautilus/Isala (Ned) 9.3. RIC/Corn. Tromp (Nèd) 4.4. Cincinnati (VSt) 6.10,14. 1. Berlin/Rostock/Magde- /Leipzig (DDR) 5.45.41, 2. /Theta (Ned) 5.59,04, 3. Tri- Ned) 6.04,46, 4. Chester (GBr) 9. LICHTE ROEIERS iel twee: 1. Lubeck (BrD) 1, 2. Okeanos/Triton (Ned) 5, 3. Skadi/Njord (Ned) 6, 4. Kungalvs (Zwe) 6.42,70, iteborg (Zwe) 6.53,68, 6. Skoli 6.59,09. t: 1. Van Belleghem (Bel) 10. 2. Göbel (Ned) 7.04,24, 3. ieke (Laga) 7.10,55, 4. Gunder 7.11,46. bel vier: 1. Zwitserland S0, 2. Okeanos/De Hunze/ :as/De Laak (Ned) 6.09,90, 3. i/Argo/Aegir/Amstel (Nèd) 73,4. Spaarne/Naarden (Ned) "0. zonder stuurman: 1. Rodd- mndet (Zwe) 6.17,44, 2. Ne- :/De Hoop (Ned) 6.28,48, 3. d (Ned) 6.28,64, 4. Nereus d) 6.28,83. t: 1. RIC/Skadi/Triton/Vi- /Proteus (Ned) 6.00,20, 2. Or- ITiton/ Viking (Ned) 6.15,69, 3. ar (Ned) 6.23,10,4. Njord (Ned) 11. VROUWEN r zonder stuurvrouw: 1. Dy- (10 Berlin (DDR) 6.39,17, 2- iwigshaten/Saar/Wannsee |D) 6.42,74,3. Dortmund/Osna- ck (BrD) 6.49,22, 4. Heidel- g/Karlstadt (BrD) 7.01,06, 5 ;anos (Ned) 7.13,00, 6. Proteus ld) 7.15,57. bbel twee: 1. Hanau/Regens- -g (BrD) 7.07,65, 2. Koln/Hei- berg (BrD) 7.12,97, 3. Willem Ikeanos (Ned) 7.17,41, 4. Brus- Brugge (Bel) 7.20,48,5. Willem Ijord (Ned) 7.46,56,6. RIC (Ned) ,10. ee zonder stuurvrouw: 1. Dy no Potsdam (DDR) 7.27,53, 2. eanos/Nereus (Ned) 7.29,78, 3- dwigshafen/Saar (B rD) 7,82, 4. Nereus (Ned) 7.53,00, 5. ga (Ned) 7.57,75. ff: 1. Brandin (Zwe) 7.32,53,2. dache (BrD) 7.34,50, 3. Van Et- .oven (Ned) 7.37,08, 4. HaSS- i inn (BrD) 7.44,72, 5. Schuster fD) 7.48,73, 6. Bredael (Bel) ibbél vier: 1. Potsdam/Berlin/ esden (DDR) 6.25,26, 2. De >op/Willem 3/Gyas/Njord ed) 6.57,36. ht: 1. Berlin/Potsdam (DDjv 6,89, 2. Okeanos/ Hunze/ Wil' n 3/Nereus/Triton (Ne® 2,68, 3. Orca/Asopos/Njord/Pe xip (Ned) 6.48,66, 4. Triton/Or- /RIC (Ned) 7.03,41. Van onze sportredactie RHEDEN - Bondscoach Piet Kuys stelt pas na de inter nationale Ronde van Rijn land Palts de ploeg samen voor het wereldkampioen schap in Chambéry (Frank rijk). Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat Kuys de ploeg zal samenstellen uit renners, die aan de wedstrijd in de Bonds republiek deelnemen. Die ploeg bestaat uit: Rober van de Vin, nationaal kampioen Maarten den Bakker, Anthony Theus, tidie Bouwmans en Martien okkelkoren. Voor de zesde plaats komt Harm Janssen in tjanmerking. Van onze sportredactie RHEDEN - De verwondin gen van Steven Rooks en Adrie van der Poel vallen mee. Beide toprenners raakten na tachtig kilome ter van het Nederlands kampioenschap betrokken in een grote valpartij. Rooks bloedde uit beenwonden, die hij opliep tijdens de Ronde van Zwitserland. „Ik had kun nen doorrijden", vertelde de bergkoning, „maar uit voor zichtigheid ben ik toch maar afgestapt". De hoofdwond van Adrie van der Poel zag er aanvanke lijk lelijk uit. Nadat het bloed was weggeveegd, was een en kele hechting bij de eerste hulp-post voldoende om het gat te dichten. John Talen en Mar cel Arntz liepen schaafwonden aan hun heupen op. Door Jacques Eestermans Ook als sportman boert-ie goed. Vorig seizoen als eerste jaars-amateur baarde hij al opzien door in de Coors Classic, de goed bezette open etappe-wedstrijd in de Ver enigde Staten, twaalfde in het eindklassement te worden. Vijf keer eindigde hij toen bij de eerste tien in de uitslag. De prestaties van de renner uit de nationale selectie van bondscoach Piet Kuys, die hem als eerste man ziet van zijn WK-ploeg voor de individuele wegwedstrijd in Chambéry, vertonen dit jaar een duidelijk stijgende lijn. Hij won reeds de Omloop van de Braakman en werd ach ter de Oostduitser Liese tweede in Olympia's Ronde. Sinds zaterdag is Maarten den Bakker ook de amateur kampioen van Nederland op de weg. Als er één coureur bij de natio- snapping zouden zitten. Een nale titelstrijd in Rheden aan- aantal jongens uit de ploeg was spraak mocht maken op het de afgelopen weken licht ver- rood-wit-blauwe tricot, was het wel de twintigjarige uit Abbenbroek. Geen van de 130 deelnemers was op het par koers rond de Posbank immers zo nadrukkelijk in beeld als Den Bakker. In het zonder twijfel meest levendige kam pioenschap van de laatste ja ren, slechts een derde deel van de renners haalde het einde van de keiharde strijd, was hij niet uit de frontlinie weg te denken. Maar beter dan de rest do seerde hij zijp krachten op de warme omloop. Daarom kon hij in de laatste ronde als enige tweemaal reageren op de aan val, die de zeer verrassende Jan Goedendorp op zo'n tien kilometer voor de eindstreep had ingezet. Hij haalde zijn vroegere clubgenoot en trai ningsmaatje ('zo nu en dan rij den we nog wel eens samen een blokje om') vierduizend meter voor de finishlijn in en won vervolgens met een fietslengte voorsprong de felbegeerde titel. Maarten "den Bakker kon zijn emoties direct na afloop nauwelijks de baas, maar na de officiële plichtplegingen had de Zuidhollander zich alweer vol ledig in de hand. Nuchter als een doorgewinterde professio nal deed hij zijn verhaal. „Het was een slopende wedstrijd, nooit was het ook maar één moment rustig. Maar het liep allemaal zoals we ons dat had den voorgesteld. Hoewel, ik moet er eerlijk bij zeggen dat het eigenlijk niet de bedoeling was dat Rober (van de Vin) en ik al in de eerste de beste ont- MONTLUCON (AFP) - Ploegleider Yves Hezard van Toshiba heeft zijn formatie bekend gemaakt, die za terdag in de Ronde van Frankrijk van start gaat. Het zijn de Fransen Laurent Bezault, zaterdag tweede in de strijd om de nationale titel, Martial Gayant, Philippe Leleu, Mare en Yvon Madiot, Fabrice Philipot, Pascal Poisson, Denis Roux en de Westduitser Andreas Kappes. De laatste won twee etappes in de Ronde van Zwitserland. kouden geweest en het plan was, dat zij zich in de eerste koershelft zouden opofferen. Toevallig reden wij voorin, toen het tot een afscheiding kwam en dan moet je wel mee. Maar we hebben het rustig aan gedaan, trouwens iedereen in die kopgroep. Het was voor ons allemaal duidelijk dat het nog te vroeg was voor de beslissing. Vanaf het moment dat we in gelopen waren, werd het een slijtageslag. Nou, dan moet je gewoon zorgen dat je er steeds bij bent van voren, want het is niet te bepalen wanneer de de finitieve schifting tot stand komt. Toen Jan (Goedendorp) demarreerde, heb ik goed rond gekeken. Zowat iedereen zat er doorheen. Dat was voor mij hét moment. Ik sprong achter hem aan met Duin en Verwey. Die twee klapten even later volle dig in elkaar. Honderd meter voor me zag ik Jan een paar keer schakelen en ik wist met een dat ik goed zat. En nu sta ik dus hier, als kampioen. Ik moet er echt nog even aan wennen". Wennen was het voor de inge wijden ook, dat een actie van Jan Goedendorp de titelstrijd uiteindelijk openbrak. Na de vroege vlucht van het tiental Elfrink, Naberman, Wolsink, Koerts, Mulders, Van der Zwaan, Den Bakker, Van de Vin, Thebes en Vink, die van kilometer 20 tot 95 duurde, en de talloze schermutselingen nadien, ging de 23-jarige ren ner uit Oudenhoorn in de slot fase op de solotoer. Wie was dan wel die Goedendorp, vroeg menigeen zich af. Begrijpelijk, want hij was tot voor kort een zeer behoorlijke criterium renner, die elk seizoen zijn prijsjes meepikte, maar meer ook niet. „Zo was het, ja, maar de tijden zijn veranderd", liet de nummer twee zijn gehoor aan het eindpunt stralend we ten. „Ik voelde dat ik meer in mijn mars had dan leuke resul- éteÊtt? Maarten den Bakker is Nederlands kampioen. Streekgenoot Jan Goedendorp weet zich verslagen. - fotoanp taten behalen in koersjes rond de kerk. Daarom ben ik aan het begin van dit seizoen van Delta Spijkenisse overgestapt naar Tempo Soest. Bij die club heb ik meer mogelijkheden grote wedstrijden te rijden en tot nu toe gaat dat me niet slecht af". Goedendorp liet voor de eerste maal van zich horen tijdens Olympia's Ronde. In de rit door de Limburgse heuvels eindigde hij als derde. Bij die gelegen heid verdiende hij ook zijn startbewijs voor het NK. Za terdag in Rheden vestigde hij zijn naam, al is het, in tegen stelling tot Den Bakker, voor lopig afwachten of hij zijn ver worven faam in de toekomst waar kan maken. „Ik hoop het. Want eerlijk is eerlijk, van daag stak ik in een supervorm en in dat opzicht is het nog veel vallen en opstaan", bekende de MTS'er, die vanwege zijn voor bereidingen op de nationale ti telstrijd een aantal examens de mist in zag gaan. De uitstekende conditie van Goedendorp leverde hem zilver op en daarmee was hij dik te vreden. „Tijdens de laatste be klimming van de Posbank kon ik de grote versnelling niet meer ronddraaien. Ik moest een paar keer schakelen, Maar ten kwam bij me en het was over en sluiten. Och, natuurlijk is het jammer dat je niet wint, maar dat de titel bij een vriend terecht komt, verzacht de te leurstelling". Achter Den Bakker en Goeden dorp legde Ron Verwey beslag op de bronzen medaille. Een uitstekende prestatie van de negentienjarige pupil uit de ploeg van Arie Hassink, die zich in februari van dit jaar in de Ronde van Taiwan nog dood had gewenst. Hij werd daar sa men met een paar ploegmak- kers in het ziekenhuis opgeno men met verdrogingsver- schijnselen. „Een hel was dat", lispelde de totaal uitgeputte renner zaterdag tijdens de persconferentie. „Als ik toen dood was gegaan, had ik het helemaal niet erg gevonden. Wekenlang heb ik daarna diep in de put gezeten. Mijn moreel was compleet gebroken. Pas in Olympia's Ronde kwam ik er Van onze sportredactie RHEDEN - De Sectie Beroepsrennen van de KNWU gaat de strijd aanbinden tegen het groeiende peloton adviseurs van de Nedeilandse profs. Sectie-voorzitter Theo Mang- nus vertelde zondag bij het Ne derlands kampioenschap in Rheden: „Het aantal zoge naamde Sport BV's neemt steeds meer toe. De renners menen zo een spaarpot voor la ter te hebber. Dat zijn ver keerde advieztn. Onze licentie houders hebkxn zich verplicht deel te nemer aan het Natio naal Wieier Fcnds. Dat is trou wens de allerleste investering voor later. Dtelname aan het NWF is ook dcor het ministerie van financiëi verplicht ge steld". Het ministerie krijgt binnen kort een brief van de Sectie Be roepsrennen, waarin wordt ge wezen op die verplichting en het kwaad van de Sport BV's van de externe adviseurs. In die brief worden man en paard niet genoemd. Mangnus noemde zondag ook geen na men. Ook niet die van Johan Franke en oud-bondscoach André Boskamp, die openlijk voor hun adviseurschap zijn uitgekomen. „We kunnen renners niet verbieden een adviseur te ne men. Wel kunnen wij hen wij- zen op hun verplichtingen. Dat zullen we ook doen in een ge sprek met de renners". VERVOLG VAN SPORT 1 „Ik heb mijn langste tijd in de ploeg van Raas gehad. Ik zie het voor de toekomst, na wat vandaag gebeurd is, in deze ploeg niet meer zitten. Toen ik ontsnapt was, reed ik als een raket. Ik luisterde naar de luid sprekers en hoorde de microfo- nist zeggen dat mijn voor sprong 30 seconden bleef. Ik liep niet verder uit en toen wist ik dat mijn ploeg bezig was me terug te pakken. Er waren vijf kopmannen aangewezen, Maassen, Nijdam, Cordes, Sol- leveld en Tolhoek. Ik zou moe ten helpen, terwijl ik in de Ronde van Zweden merkte dat ik in topvorm ben. Ik was echt niet op de ploeg uitgekeken, maar dit doet de deur dicht. Ik voel het als verraad. Ook al zou Raas mij alsnog in de Tour- ploeg opstellen, ik ga niet mee. Dat kan ik niet opbrengen". In Rheden deed het gerucht de ronde dat Jean-Paul van Pop- pel wil proberen Nico Verhoe ven, die in het verleden voor hem dikwijls de sprint heeft aangetrokken, bij de ploeg van Post onder te brengen. Nico Verhoeven bevestigt het ge rucht. „Het klopt, ik heb met Van Poppel gesproken, hij wil mij graag erbij hebben. Ik heb echter ook met andere ploegen gesproken. Het is een spel van vraag en aanbod, hoe kun je anders je prijs weten?". Ver hoeven reed naar zijn hotel, nam een douche en verdween snel naar huis. „Nee, ik heb niet meer met Jan Raas gesproken, wat zouden we elkaar nog moeten zeggen?". De nieuwe kampioen Frans Maassen trok zich van de com motie in zijn ploeg niet veel aan. „Wij hebben tactisch heel sterk en vooral op zekerheid gemanoeuvreerd. In de Ronde van Vlaanderen gingen Ver hoeven en ik vóór de Oude Kwaremont in de aanval. Ik ben daarna in een bocht onder uit gegaan. Als dat niet ge beurt, wint waarschijnlijk mijn ploegmaat Edwig van Hooydonck nooit die ronde. Zo is de koers nu eenmaal". Frans Maassen (1 meter 81 bij 72 kilo) is door Raas ontdekt in de Ronde van Zweden. Daar fi nishte hij als amateur in 1986 als tweede achter de befaamde Franse prof Gilbert Duclos- Lassalle. Maar vóór Joop Zoe temelk. Maassen paste zich snel aan aan het profmilieu. In 1987, zijn eerste jaar als prof, fi nishte hij in het wegkampioen- schap als achtste. Vorig jaar sprintte hij in Rheden naar de negende plaats. In de belang rijkste Italiaanse klassieker Milaan-San Remo werd hij dit jaar tweede, nadat Fignon hem op de Poggio had losgereden. De val in de Ronde van Vlaan deren verziekte de rest van zijn voorjaar. Intussen had Maassen de repu tatie opgebouwd een man voor de toekomst te zijn. Zijn spe ciale trainingen achter een mo tor stelden hem in staat een ra zendsnelle slotkilometer te rij den. Hij hééft intrinsieke snel heid, waardoor hij bij zijn de buut al de rode trui in de Tour kon winnen. Het is nog maar een paar jaar geleden dat hij zich als trimmer op het wieier- baantje van Geleen meldde en beleefd vroeg of hij mocht mee rijden. Maassen werd door de renners met argwaan bekeken, want hij droeg gewone sport schoenen, die snel van de trap pers zouden kunnen schieten. Men vond hem eigenlijk een gevaar voor de veiligheid in het peloton. Frans Maassen is tot op de dag van vandaag een ge vaarlijke concurrent gebleven. Maar nu in sportieve zin. Van onze sportredactie RHEDEN - Voor Olympisch- en nationaal kam pioene Monique Knol heeft het Nederlands kam pioenschap wielrennen in Rheden gisteren precies elf kilometer geduurd. De grote favoriete voor de titel werd door de jury uit de wedstrijd genomen, omdat zij na een valpartij een wiel van ploeggenote Cora Westland had aangenomen. Een flinke blunder, want dat was in strijd met de reglementen. Een nationaal kampioenschap dient individueel te wor den verreden, al kan niemand zich de laatste keer herinne ren dat dit ook daadwerkelijk gebeurde. Profs, amateurs en ook de vrouwen rijden al sinds mensenheugenis in ploegverband. De diskwalificatie van Knol was daarom hypocriet, maar wel conform de regels. Monique Knol en ploegleider Piet Hoekstra van de na tionale selectie reageerden gelaten. „We kunnen tegen de beslissing niets inbrengen", zei Hoekstra. „Cora Westland heeft een wiel afgegeven, zoals dat in elke wedstrijd ge beurt. Alleen tijdens het kampioenschap mag dat niet". Knol: „Voor de start werd nog eens benadrukt, dat het een individuele wedstrijd betrof. In de koers vergeet je dat. Ik had me veel van het kampioenschap voorgesteld, maar het was dus snel afgelopen. Ik baal daar verschrikkelijk van, maar wat kun je doen? Ja, keihard trainen voor de Tour de France. Daar wil ik revanche nemen". WAREGEM (AFP) - Carlo Bomans heeft zondag, op het snelle parkoers van Waregem, de sprinters verrast in de strijd om de Belgische wielertitel. een beetje bovenop, maar toen raakte ik weer betrokken bij een valpartij. Maar sinds vo rige week voel ik me echt opge knapt, al heb ik vandaag in de laatste kilometers weer alle maal sterretjes gezien. Ik kon gewoon niet meer mee, toen Den Bakker op de Posbank achter Goedendorp aan ging. Gelukkig had ik nog net genoeg lucht over om Duin voor te blijven. Nu heb ik in elk geval op het podium gestaan, anders was iedereen me morgen al vergeten". Uitslag: 1. Den Bakker (Abben broek) 204 km. in 4.49.24 (gem. 42.294 km/u), 2. Goedendorp (Oudenhoorn), 3. Verwey (Schalk wijk) op 0.47, 4. Duin (Ilpendam) op 0.51, 5. Akkermans (Nieuw-Vosse- meer) op 0.55, 6. Janssen (Delft), 7. Rasch (Uithoorn), 8. Teuben (Hee renveen) op 1.02, 9. Stroucken (Munstergeleen), 10. Maas (Dor drecht), 11. Van Steen (Dongen), 12. Venema (Heerhugowaard), 13. Theus (Bergeyk), 14. Kistemaker (Oldenzaal), 15. Melsen (Roosen daal), 16. Kokkelkoren (Noordwij - kerhout), 17. Tak (Oud Gastel), 18. Elfrink (St.-Isidorushoeve), 19. La- gerweij (Woubrugge), 20. Van de Vin (Budel-Schoot), 21. Kops (Hei- loo), 22. De Heij (Heerlen), 23. Jans sen (Klimmen), 24. Boorsma (Gor- redijk), 25. Nederlof (Oostvoorne) allen dezelfde tijd als Teuben. Van de snelle mannen, die, in weerwil van de passages van de Nokereberg, tot de favorie ten werden gerekend, zat al leen Eddy Planckaert in de laatste ontsnapping. Oud-kam pioen Etienne de Wilde, Eric Vanderaerden en Wim Arras misten de slag. De Wolf en Haghedooren werden in de slotfase verrast door een demarrage van Planc kaert, de man uit de ploeg van Adrie van der Poel kwam wel aan het wiel. De dertigjarige sprinter van reputatie moest zich in de spurt verrassend ge wonnen geven. Niet Planckaert, maar zijn stalgenoot René Martens was echter de grote verliezer, om niet van de hele ploeg te spre ken. Na een door niemand se rieus genomen aanval van Schoovaerts, Cerami, Debak- ker en Seynave, die meer dan zeven minuten winst namen, begon de wedstrijd pas echt in de laatste dertig kilometer. De groep van Planckaert was met vijf renners bij de eerste zes tien zeer sterk vertegenwoor digd. René Martens werci/pls knecht naar voren gestuurd, maar leek op weg naar de titel. Met nog een handvol kilome ters te rijden bezat hij een voorsprong van tien seconden op zijn naaste achtervolgers. Pech met zijn versnellingsap paraat bracht hem van kans hebber in de rijen van kanslo zen. Planckaert nam het initia tief over, maar werd in zijn specialiteit verslagen door Bo mans. Uitslag: 1. Bomans 242 km. in 5.56, 2. Planckaert, 3. De Wolf op 0.09, 4. Haghedooren z.t., 5. Criquielion op 0.26, 6. Boessens z.t., 7. Frison op 0.32, 8. Museeuw, 9. Ludwig Wil- lems, 10. Van Keirsbulck allen de zelfde tijd als Frison. Moreno Argentin is zondag Ita liaans wielerkampioen gewor den. De vroegere wereldtitel houder (1987) was de snelste na een wedstrijd over 256 kilome ter door de Apenijnen. Argentin onttroonde in Ge nua in de sprint Gianni Bugno, die als tweede eindigde. Derde werd de neo-prof Giorgio Fur- lan. Uitslag: 1. Argentin 256 km. in 6.18.58, 2. Bugno, 3. Furlan, 4. Cola- ge, 5. Zaina, 6. Giovannetti, 7. Cas- sani, 8. Giupponi, 9. Amadori, 10. Passera. Eric Caritoux is kampioen van Frankrijk gebleven. De 28-ja- rige titelverdediger versloeg na 260 kilometer op een omloop in Montlucon Laurent Bezault en Martial Gayant. Laurent Fignon, de winnaar van de laatste Ronde van Italië, finishte in het peloton op twee minuten en acht seconden. Uitslag: 1. Caritoux 260 km. in 6.34.26, 2. Bezault op 0.06, 3. Gayant op 0.14,4. Leclercq, 5. Rué, 6. Boyer, 7. Lavenu op 0.17, 8. Jourdan op 0.19, 9. Pelier op 0.21,10. Gaigne op 0.29. De Zwitser Pascal Richard heeft in Chiasso de strijd om de wielertitels van Zwitserland, de Bondsrepubliek en Luxem burg gewonnen. De Westduit ser Dariusz Kaiser eindigde als tweede op 2 minuten en 41 se conden. Pascal Triebei ein digde met een achterstand van ie meer dan twintig: minuten als -i eerste Luxemburger. o? Het kampioenschap in Chiasso was uitzonderlijk zwaar door het sterk geacci denteerde parkoers en door de hoge temperatuur. Van de 62 renners die vertrokken, kwa men er slechts achttien aan de eindstreep. Richard, wereldkampioen veldrijden van 1988, had voor namelijk concurrentie van zijn landgenoten. Een slotaanval van Kaiser verminderde zijn voorsprong nauwelijks. Kaiser, 27 jaar, tweeëneenhalf jaar ge leden uit Polen naar de Bonds republiek vertrokken, was de aanvoerder van het Westduitse contingent van twintig man, tegen 39 Zwitsers en drie Lu xemburgers. De Duitse prominenten Gölz en Dietzen vertrokken niet we gens blessures, Kappes en Stumpf stapten, met verkoud heid, snel uit het zadel om hun Tourstart niet in gevaar te brengen. Uitslag: 1. Richard (Zwi) 217 km. in 5.33.11, 2. Kajzer (BrD) op 2.41, 3. Rüttimann (Zwi) op 3.02,4. Nieder- berger (Zwi) op 3.22, 5. Hilse (BrD) op 6.07, 6. Jarmann (Zwi) z.t., 7. Pulliini (Zwi) op 6.48, 8. Gianetti (Zwi) op 7.55,9. Müller (Zwi) z.t., 10. Steinmann (Zwi) z.t„ 17. op één ronde Triebei (Lux). Argentin: kampioen van Italië.

de Stem | 1989 | | pagina 13