UITBLAZEN Fractievorming zaak van lange adem Uiteindelijke oplossing in verpleeg-conflict nog ver te zoeken VS hebben geen haast met akkoord over strategische kernwapens 'Be L0URDE! even..u POLITIEÏ SGP hekel CDA overi zondagsri BESTEM' Droge zomers DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 20 JUN11989 _DE STEM- EUROPESE PARTIJEN BEGINNEN NU ONDERHANDELINGEN VOORSTEL KABINET BRENGT VAKBONDEN VOOR GEZONDHEIDSZORG IN LASTIG PARKET UTRECHT (ANP) Tweede Kamer hd gereageerd op het minister Van Aard flict. Waakhon< ZOMERS, zou je on derhand denken, ge ven alleen maar pro blemen. Hangt er geen smog dan wordt het wel te droog. Of je loopt de kans huidkanker te krijgen. Een paar weken geleden reden mijn vrouw en ik op een prachtige, maar wat heiige dag door Snowdonia National Park in Wales, van Beddgelert naar het wegenknooppunt bij - schrik niet - Maentwrog. Zo als we dat in de zomervakanties van de jaren '70 deden, sneden we een stukje af door de smalle weg langs Rhyd te nemen. Je rijdt dan na het oversteken van een stenige hoogte onder de spoorlijn van de Ffestiniog Railway door. Waar de steen woestenij overgaat in een weel derig beschaduwd dal stond vijftien jaar geleden een jonge aanplant van dennen. Een aan tal van die dennen staan er nu nog. Oud in de dood. De schors is er al afgevallen. Lichtgrijs verbleekte skeletten. 'Wat zou daarmee gebeurd zijn?' vroeg mijn vrouw. 'Weet je dat dan niet meer?' antwoordde ik. 'Ze zijn ver brand in de zomer van '76. Een peuk uit een open portier raampje waarschijnlijk.' 'Oh', zei mijn vrouw op een toon van 'hoe zou jij dat nou nog zo pre cies kunnen weten.' Maar die zomer van 1976 staat in mijn geheugen gegrift. Twee redenen zijn daarvoor. De eerste is dat ik dat jaar, rond Pinksteren, een nieuw gazon inzaaide, dat op een enkel buitje na tot diep in oktober uitsluitend op lei dingwater groeide. De belang rijkste geheugensteun echter is dat ik me die zomer het overha len te stoppen met roken en van mijn ervaringen daarmee dagelijks verslag te doen in deze rubriek, parallel met een vijfdaagse tv-cursus tegen het roken. Die zomer kookten in Zuid Engeland de asfaltwegen bijna letterlijk. Toen ik twee jaar la ter mijn auto inruilde, zei de verkoper nog iets over de teer spatjes op de lak. Dagelijks moesten de wegwerkers erop uit om steenslag over het smel tende asfalt te strooien. Hoewel de eindeloze droogte en de op eenvolgende hittegolven heel West-Europa in hun greep hiel den, schreven de Engelse kran ten tot mijn ergernis dagelijks over de British heatwave. Eer lijk gezegd wès het daar ook er ger dan hier. Die zomer werd het altijd groene Engeland grijs-bruin en niet zelden zwart, daar waar berm- en bosbrand- jes hadden gewoed, zoals in het dennenbosje bij Rhyd. Een veenbrand in de heuvels, niet ver van de boerderij in Wales waar wij die zomer logeerden, duurde onze hele vakantie lang. Talloze pubs zaten regelmatig zonder bier. Niet omdat, de brouwerijen er niet genoeg van konden brouwen, maar omdat het distributiesysteem faalde. Lege fusten, kratten en flessen kwamen niet snel genoeg terug naar de brouwerijen om weer gevuld en verzonden te worden. WIM KOCK T5 In september was ik terug in Engeland en het was alleen maar erger geworden. Drink waterreservoirs stonden droog. Er mocht niet meer gesproeid worden. Auto's wassen mocht alleen met afvalwater. De waard van de Eight Bells in Corfe Castle verzamelde er het water van de spoelbak voor. In zijn café hing tegen de muur een noodkreet van de graaf- schapsraad: 'Zuinig met water. Ons bestaan staat op het spel.' In Londen werd een nieuw mi nisterie in het leven geroepen: een ministerie voor de water voorziening. In Nederland was het alle maal wat minder erg, zoals ge woonlijk. De meeste mensen hier genoten van de ongewoon lange, warme zomer. Alleen de boeren hadden reden tot klagen en deden dat dan ook. Onze nationale waterhuishouding be hoorde tot de beste van de we reld, maar desondanks moest ook hier gewaarschuwd worden tegen verspilling van water. De vervuiling van het water kwam die zomer ook plotseling in een schril licht te staan. Door de Grote Droogte werden we ons meer bewust van de problemen die de watervoorziening be dreigden. Dat dachten we ten minste. „Diepgaand en langdu rig zal de invloed zijn die van de Grote Droogte uitgaat op de manier waarop we met ons drinkwater omspringen", schreef ik die zomer in deze ru briek. Achteraf geloof ik niet dat ik persoonlijk na '76 anders met water ben omgesprongen dan ervoor. Ik hoor zelfs niet tot degenen die nog een tijd lang, uit zuinigheidsoverwegin gen, een baksteen in hun water closet hadden liggen. Ook met de sporen die de droogte, naar ik toen veronder stelde op gezag van deskundi gen, 'nog lange tijd zou nalaten in het landschap' is het geloof ik wel meegevallen. Storm of droogte, als het dode hout ver wijderd is zie je niets meer van het geleden verlies. We zitten al weer in de tweede helft van juni en statis tisch kan de zomer van '89 niet meer kapot. Maar de grote va kantie moet nog beginnen en dan willen we ook goed weer. Ik hoop ook dat iedereen dat krijgt. Tegelijk hoop ik dat het niet weer zo'n zomer wordt als die van '76, toen alles stoffig, dor en dof werd, behalve m'n overvloedig besproeide nieuwe gazon. Die regenloze zomer, toen ik stopte met roken, wat ik maar drie maanden volhield. Van mij mag het wel weer eens regenen. Terwille van de varia tie en de verfrissing van het groen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllimiiuilllllllllllllllllllllllllllllllllllir. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans hoofdredacteur. H. yermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld SS, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452 Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendslraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand f 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/mvrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) R^nbrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Frans Boogaard DE DERDE rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement zijn achter de rug, maar het zal nog zeker tot 25 juli duren voor de precieze krachts verhoudingen bekend zijn. Congsies, coalitievorming en de bekende gelegenheidsaf spraken gaan daaraan vooraf. Maar wel staat vast dat het socialistische blok in het Europees Parlement zijn machtspositie verder heeft versterkt, vooral dankzij een afgetekende winst van La bour in Engeland. De in totaal negen fracties die het Europees Parlement telt zijn nu al druk aan het onderhandelen geslagen om hun onderlinge posities beter af te bakenen. In het parle ment moeten fractieleiders worden benoemd, commissie voorzitters, ondervoorzitters voor het parlement en ook de voorzitter. Binnen de socialistische fractie circuleerde al een paar weken een gedurfd scenario. Volgens dat scenario zouden de socialisten het voorzitter schap voor de eerste twee en een half jaar aan de christen democraten laten, per 1 ja nuari 1993 zouden zij het overnemen. De interne markt is dan wellicht niet voltooid. Onder leiding van een socia listische voorzitter zou het parlement de Europese Com missie en de EG-ministerra- den flink achter de vodden kunnen zitten, aldus eer in leggend voor de volgende Euroverkiezingen. Eventueel zou zelfs voor het J. Delors - foto ar eerst in de geschiedenis van de EG de Europese Commis sie, dan niet meer onder lei ding van de Franse socialist Delors, naar huis kunnen worden gestuurd. De officiële kandidaatstel ling van de Belgische oud- premier Tindemans, die van de socialistische planning blijkbaar lucht had gekregen, doorkruiste vorige week dit scenario. De Westduitse christen-democraat Egon Klepsch, zelf officieus kandi daat, zocht daarop contact met zijn landgenoot Rudi Arndt, scheidend voorzitter van de socialistische Euro fractie. Klepsch bood Arndt steun aan voor een onmiddel lijke kandidatuur van de Spaanse socialist Baron Cres- po. Arndt ging daarmee na ruggespraak akkoord. „Wij wisten niet of we van de Regenboogfractie steun zouden krijgen voor de kandi datuur van Crespo. Door dit aanbod hadden wij de Groe nen niet meer nodig. En tege lijk hielpen wij de Westduitse christen-democraten van het probleem-Tindemans af," al dus een goed-geïnformeerd socialist. Daarmee is feitelijk ook de tweede Parlements voorzitter al bekend: Tinde mans kan na een mislukte gooi naar het voorzitterschap een tweede poging vergeten. Bovendien zal dan het aureool van Europese erva ring dat hem nu na acht jaar ministerschap op Buiten landse Zaken nog omgeeft, veel minder tot de verbeel ding spreken. De weg voor Klepsch is daarmee vrij. Nu het voorzitterschap van het nieuwe parlement aldus al ver geregeld lijkt, kunnen de Europese fracties zich volle dig aan de verdere onderhan delingen wijden. Daaronder valt het op handen zijnde ak koord tussen de socialisten en christen-democraten, die sa men (zie elders deze krant) voor de komende vijf jaar een beperkte coalitie willen aan gaan op de onderwerpen mi lieu, sociaal beleid en Euro pese eenwording. Maar tege lijk moeten kleinere splinters in het nieuwe Europees Parle ment nog onderhandelen over Leo Tindemans - fotoap toetreding tot één van de gro tere politieke stromingen. Dat geldt op Europees vlak voor de Groenen, Europees Rechts, de Spaanse conservatieven en voor nog een reeks kleinere fracties. Op basis van de vrijwel volledige uitslag gisteravond liggen de papieren nu als volgt: de Europese socialisten bezetten in het nieuwe parle ment 181 zetels (was 166), op grote afstand gevolgd door de christen-democraten, die don derdag en zondag 107 zetels hebben behaald (was 112). De kans is evenwel groot dat de Spaanse conservatieven aan sluiting zoeken bij de Euro pese Volkspartij, waardoor de christen-democraten alsnog op 122 zetels zouden komen, tie Europese democraten (Deense, Spaanse en Britse conservatieven) komen samen op 49 zetels (was 66), maar houden er na het vertrek van de Spaanse conservatieven maar 34 over. De communisti sche fractie gaat van 48 naar 41 terug en onthoudt daarmee links een meerderheid. De liberale fractie lijdt marginaal verlies (van 46 naar 44), de verenigde Euro- democraten gaan van 30 naar 19 zetels terug. De nieuwe Re genboogfractie telt 25 leden, maar zal door toetreding van de Franse Groenen uiteinde lijk op 34 zetels komen. Voor Europees Rechts geldt het zelfde. De door de Fransman Jean-Marie Le Pen geleide fractie telt nu 15 zetels, maar krijgt naar alle waarschijn lijkheid nog versterking van Dillen (Vlaams Blok) en de Westduitse Republikaner, wat deze fractie uiteindelijk naar 22 zetels tilt. De resterende 21 parlemen tariërs, onder wie Bertens (D66) en Van der Waal (SGP/ GPV/RPF) zijn politiek nog dakloos. Zij kunnen zitting nemen in de fractie van de niet-ingeschrevenen, een puur-technisch samenwer- J. Bertens - fotoanp kingsverband waarvan Van der Waal ook de afgelopen vijf jaar al deel uitmaakte, of, in het geval van Bertens, aan sluiting zoeken bij een andere politieke fractie. Ook daar over zal pas de volgende we ken duidelijkheid ontstaan. Door Thom Meens HET KABINET is bereid extra geld uit te trekken voor de verpleging. „Daarmee moet een oplossing bereikt kunnen worden", zei premier Lubbers vrijdag trots toen hij het besluit van het kabinet naar buiten bracht. Lubbers juicht wel erg vroeg, lossing in het slepende con- Het is nog maar de vraag of de oplossing die het kabinet voor ogen staat (vier procent loonsverhoging voor ver pleegkundigen die onregel matig werken en twee procent verhoging voor alle anderen in de gezondheidszorg) voor de betrokken vakbonden ac ceptabel is. Het kabinet geeft tachtig miljoen gulden voor verhoging van de onregelma tigheidstoeslag van verpleeg kundigen. Zestig miljoen gul den wordt vrijgemaakt voor werkervaringsplaatsen voor 2.500 tot 3.500 leerlingen en twintig miljoen voor scholing en vorming. Een nog onbe kend bedrag tenslotte gaat naar personeeluitbreiding. Om hoeveel mensen het gaat en om hoeveel geld is ondui delijk. Lubbers zei vrijdag zelf al dat het nooit meer kan zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Maar toch. Lubbers en de zijnen vinden dat ze een op- flict dichterbij hebben ge bracht. „Verpleegkundigen die onregelmatig werken, krijgen een loonsverhoging van vier procent. Mensen die geen onregelmatige diensten draaien - en dus minder werkdruk hebben - gaan er twee procent op vooruit", re kende Lubbers trots voor. Die loonsverbetering komt voor rekening van het pen sioenfonds PGGM. Dat ver laagt de pensioenpremie nog dit jaar van veertien procent naar twaalf procent. Dat le vert een koopkrachtverho ging op van 1,2 procent. Bovenop de premieverla ging (1,2 procent loonsverho ging) komt dan de 0,75 procent loonsverhoging die het kabi net van meet af aan heeft ge boden. Dat levert een totale loonsverhoging op van 1,95 procent voor alle 200.000 wer kenden in de gezondheids zorg. Voor de verpleegkundigen die onregelmatig werken, heeft het kabinet dan nog een extraatje. Zij mogen met zijn allen tachtig miljoen gulden verdelen. Dat leidt tot een loonstijging van vier procent. Daarmee blijft het kabinet slechts één procent onder de looneis van vijf procent die de bonden hebben gesteld. Tot zover heeft Lubbers ge lijk als hij zegt dat hij een op lossing dichterbij heeft ge bracht. Maar er kleven nog wel wat bezwaren aan het ka binetsvoorstel. Zo is de verlaging van de pensioenpremie niet meer dan een sigaar uit eigen doos. Die premie is immers eerst door de werkenden in de sector op gebracht. Het geld is nodig om de pensioenen in de toekomst veilig te stellen. Het kabinet zegt dat de pensioenvoorziening niet in gevaar komt. Het PGGM heeft altijd teveel premie ge vraagd, zegt Lubbers. Dit jaar zou een pensioenpremie van ruim tien procent genoeg zijn om de pensioenvoorziening veilig te stellen. Lubbers heeft dat het be stuur van het pensioenfonds - waarin onder meer de^ grote bonden zitting hebben - goed ingepeperd. Aanvankelijk te vergeefs. Van de pensioenen blijf je af, heeft het PGGM maanden geroepen. De om mezwaai die nu is gemaakt, heeft dan ook een andere re den. Het kabinet heeft vrijdag besloten de overwinsten van de pensioenfondsen in de toe komst te belasten. Pensioen fondsen die teveel geld oppot ten, moeten óf de premie ver lagen, óf de minister van fi nanciën zijn rechtmatig be- lastingdeel geven. Het PGGM is een van de fondsen waar van de reserves veel groter zijn dan redelijkerwijs nodig is voor de pensioenvoorzie ning van de leden. Een slimme zet van het ka binet, maar weinig fraai. En het blijft nog maar de vraag of deze slimme zet het einde van het conflict daad werkelijk dichterbij brengt. Want de vakbonden die be halve verpleegkundigen ook andere werkenden in de ge zondheidszorg vertegenwoor digen, worden door de oplos sing van het kabinet in een moeilijke positie gebracht. De bonden zullen het niet kunnen verkopen dat de 80.000 ver pleegkundigen er tweemaal zoveel salaris bij krijgen als de andere werkers in de gezond heidszorg. Het verhaal van de onregelmatige diensten gaat daarbij niet op. Er zijn wel meer mensen die onregelma tig werken. Aan de AbvaKabo (FNV) en het CFO (CNV) is nu de on dankbare taak om mensen die vier maanden lang zij aan zij actie hebben gevoerd, uit te leggen dat de een tweemaal zoveel loonsverhoging krijgt als de ander. De WIO (de actiegroep van verpleegkundigen en ver zorgenden) kan wél tevreden zijn. Die club kijkt alleen maar naar verpleegkundigen en verzorgers. Die hebben de volle buit (bijna) binnen. Het zelfde geldt voor de NMV, de vakbond voor verpleegkundi gen. Maar WIO en NMV samen hebben lang niet zoveel ver pleegkundigen in hun achter ban als de bonden van FNV en CNV. Zolang die twee niet mee willen werken aan een CAO, staan kabinet en werk gevers machteloos. De kans dat de leden van deze twee bonden de ongelijke loonsver hoging slikken, is gering. De meerderheid van de leden be hoort tot het niet-verplegend personeel. Er is geen enkele reden voor hen om het ak koord, zo dat er al komt, te ac cepteren. De vakbonden realiseren zich dat terdege. Ze hebben vrijdag al gezegd dat ze blij zijn met de toezeggingen van het kabinet, maar er in één adem aan toegevoegd dat ze over de besteding van de mil joenen heel anders denken. De bonden willen het liefst dat het geld wordt gebruikt om de totale loonruimte te vergro ten. Over de verdeling van de loonruimte kunnen werkge vers en werknemers dan overleggen. Maar dat wil het kabinet niet. Een nieuwe patstelling ligt voor de hand. Bemidde laar Van der Reijden heeft voorlopig nog werk genoeg. De actievoerders ook. NA EEN PAUZE van ze ven maanden hebben de Verenigde Staten en de Sovjetunie gisteren in Ge- nève de onderhandelingen over vermindering van de kernwapens voor de lange afstand (Start) hervat. De Amerikaanse president George Bush heeft aange kondigd dat hij in grote lijnen de onderhandelings positie van zijn voorgan ger Ronald Reagan zal overnemen. Er is echter minstens één be langrijk verschil. Daar waar Reagan streefde naar een spoedig akkoord, heeft zijn opvolger het Start-overleg in middels een minder promi nente plaats op zijn prioritei tenlijstje toebedeeld. Voor het eerst prijken nu de Weense beprekingen over de conventionele (niet-nucleaire) strijdkrachten boven aan de ontwapeningsagenda en 'zo hoort het ook', zei onlangs de Amerikaanse onderminister van Defensie Paul Wolfowitz. Door op de rem te gaan staan heeft Bush het ver wachtingspatroon rond de on derhandelingen over de stra tegische kernwapens in ieder geval flink naar beneden ge schroefd. Werd er vorig jaar nog - wellicht tegen beter we ten in - een verwoede poging gedaan Reagans president schap af te sluiten met een Start-verdrag, nu zou Bush naar verluidt al tevreden zijn als de overeenkomst op tijd klaar is voor de presidents verkiezingen van 1992. Sovjet-functionarissen vin den dat te laat. Hoewel Mos kou ook veel belang heeft bij een snel akkoord over ver mindering van de conventio nele bewapening (dat biedt immers het meeste soelaas voor de zieltogende Sovjet economie), ziet het Kremlin daarin echter nog geen reden om het maar wat rustiger aan te doen in de Start-besprekin gen. De Sovjetunie stelt zich officieel nog steeds ten doel alle kernwapens af te schaf- fèn en wil wat dit betreft de dynamiek die met het INF- akkoord over de vernietiging van de middellange-afstands- raketten ontstond, niet verlo ren laten gaan. Om de vaart in de Start onderhandelingen te houden, moeten de onderhandelaars een oplossing zien te vinden voor de ruim 1.000 paragrafen die nog open zijn blijven staan in het circa 300 pagina's tellende ontwerpverdrag dat Reagan en Gorbatsjov hebben nagelaten voor Bush. Een van de problemen gaat over de vraag of een Start verdrag moet worden gekop peld aan een akkoord over be perking van het Amerikaanse SDI-onderzoek naar een in de ruimte geplaatst afweersys teem tegen vijandelijke ra ketten. Moskou staat op een dergelijke koppeling en eist dat Washington zich houdt aan de strikte interpretatie van het uit 1972 daterende ABM-verdrag. Dit legt verre gaande beperkingen op aan het ontwikkelen van een de- fensieschild tegen raketten. Washington wil zich echter het recht voorbehouden op het nemen van uitgebreide proe ven met onderdelen van een anti-raketsyteem. Toch lijkt op dit punt toe nadering mogelijk, aangezien in de VS steeds meer vraagte kens worden geplaatst bij de haalbaarheid van het vooral door Reagan gepushte Star- Een Tomahawk-raket onderweg van de oost- naar de westkust van Amerika. - fotoap wars-plan. Begin juni werd bekend dat zelfs de Ameri kaanse legertop meent dat de VS niet langer het recht moe ten opeisen een eventueel SDI-schild in gebruik te ne men. Maar anderzijds zijn er in Washington functionarissen die menen dat men de moge lijkheid van minder science fictionachtige en goedkopere SDI-varianten dient open te houden. Al met al verwachten westerse waarnemers niet dat de VS op korte termijn water bij de wijn zullen doen op dit punt. De twee partijen verschil len verder van mening over een verbod op mobiele, op land geplaatste raketten. De VS willen deze raketten ge heel verbieden, tenzij er een manier wordt gevonden om hun aantal adequaat te con troleren (verifiëren). Hoewel de Sovjetunie, dat met de SS-24 en SS-25 over twee moderne mobiele raket ten beschikt, een totaal ver bod afwijst, ligt hier het pro bleem eigenlijk vooral in de VS zelf. De Amerikaanse poli tiek is verwikkeld in een dis cussie over de wenselijkheid van mobiele raketten, en de uitkomst daarvan is moeilijk te voorspellen. Centraal in het debat staat de zorg om de kwetsbaarheid van de op land gestationeerde kernraketten (ICBM's). Men is bang dat Moskou, door de toe genomen precisie van zijn ra ketten te land en ter zee (on derzeeërs), in één klap de kern van het Amerikaanse strate gische arsenaal kan uitscha kelen. Het Amerikaanse vergel dingsvermogen, dat essentieel is voor de nucleaire afschrik king, zou minder kwetsbaar kunnen worden gemaakt door de op land geplaatste raketten mobiel te maken. Kennelijk niet gehinderd door het Ame rikaans Start-voorstel voor een verbod op mobiele raket ten stelde Bush in april voor de MX- en Midgetman-raket- ten respectievelijk op spoor wagons en vrachtautos te sta tioneren. In het Congres zijn de me ningen echter verdeeld. Er wordt gewezen op de hoge kosten, terwijl niet iedereen de noodzaak van twee ver plaatsbare raketsystemen vermag in te zien. Ook hebben de invloedrijke voorzitters van de defensiecommissies van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, respectieve lijk Sam Nunn en Les Aspin, voorgesteld dat uitsluitend mobiele raketten met meer dan één kernkop worden ver boden. De Amerikanen zullen dus wat dit probleem aangat vooral zelf orde op zaken moeten stellen, voor er in Ge- nève op dit vlak zaken kun nen worden gedaan. Een moeilijk vraagstuk be treft verder de vanaf opper vlakteschepen en onderzeeërs te lanceren kruisraketten (SLCM's). Moskou wil een be perking van deze systemen, maar Washington stelt dat deze relatief kleine wapens zo gemakkelijk te verbergen zijn dat een akkoord daarover amper te controleren zal zijn. En dan zijn er ook nog de door vliegtuigen af te vuren kruisraketten (ALCM's). De vraag is hoe die geteld moeten worden. De VS willen dat iedere bommenwerper met zulke wapens aan boord aan gemerkt wordt als lanceer- middel voor tien kruisraket ten. De Sovjetunie staat erop dat gekeken wordt naar hoe veel kruisraketten zo'n vlieg tuig maximaal kan meene men. Bij deze problemen gaat het in feite om de uitwerking van de principe-overeenkomst die onder Reagan en Gorbatsjov werd bereikt. Zij kwamen overeen dat het aantal strate gische kernwapens met 50 procent zou worden geredu ceerd. Beide partijen mogen ieder over niet meer dan 6.000 kernkoppen en 1.600 lanceer- middelen (bommenwerpers en vanaf land en vanuit on derzeeërs af te vuren ballisti sche raketten) beschikken. Van de 6.000 kernladingen mogen er niet meer dan 4.600 op ballistische raketten ge plaatst worden. Ook moet de Sovjetunie het aantal zware ICBM's halveren. Dat laatste was een cen trale eis van de Amerikanen, die in de Sovjetrussische SS- 18 de grootste bedreiging zien voor hun op land gestatio neerde arsenaal. Dus ook via het ontwapeningsoverleg pro beren de VS de vermeende kwetsbaarheid van hun land- raketten te verminderen. De Amerikanen willen voorkomen dat hun vergel- dingscapciteit te veel komt te rusten op de ballistische ra ketten aan boord van onder zeeërs. Men wil niet, zoals de uitdrukking luidt, 'téveel eie ren in één mand plaatsen'. En zeker niet als die ook een ge makkelijk doelwit zouden kunnen worden voor de nieuwe aanvalsonderzeeërs van de Sovjetunie. Vandaar het streven van Washington om enerzijds via het Start-overleg de dreiging van de potentiële first-strike- wapens van de Sovjetunie zo veel mogelijk te elimineren. Anderzijds moet de kwets baarheid van de eigen wapens worden verminderd. Maar aangezien men nog niet pre cies weet met welke middelen deze laatste doelstelling dient te worden verwezenlijkt, zal de maandag beginnende ge spreksronde van zes weken waarschijnlijk nog niet veel zoden aan de dijk zetten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het D6( merlid Engwirda wil staatssecretaris Eve (Economische Zaken) o dering over diens be kenheid bij het ver van een investeringsp: aan een bedrijf in En Evenhuis had bij een ter van dat bedrijf een lening voor privé-do< den lopen. Engwirda vindt dat Ev« hierdoor „op zijn minst i druk heeft gewekt dal Van Otterloo (PvdA) turele oplossing biedt, dering' voor en Lansir stel 50 procent kans. Van Aardenne heeft v<j steld de totale uitgaven specialistische hulp drié lang te bevriezen op het i| van 1989. Onderlinge ver| vingen moeten wel mof zijn. Als de uitgaven het budget toch overschrijden den de tarieven evenredig! ten worden verlaagd. S* listen die de desbetrel overeenkomst niet wilier nen moeten een soort strl ting krij gen van tien proc Van Aardenne is in js begonnen met een ben Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CD/ zich alleen wat aan de dagsrust gelegen ligge het goed uitkomt. Dat verklaarde de Staatk Gereformeerde Partij gL naar aanleiding van de i name van premier Lu, lijsttrekker Penders en voorzitter Van Velzen as tv- en radio-verkiezinl gramma op zondagavond. De SGP herinnert erai ze verheugd was toen de1 kopstukken niet wilden ren toen de PvdA enkele 1 geleden op zondag haar i zingsprogram presenteer „Nog geen maand lalL, het CDA volop mee as verkiezingsspektakel. Va waardering van een maa' leden voor het CDA-gelj niet meer over dan eer klank." (ADVERTENTIE) I 7 dagen met bezoek aan Parijs en I Hotel vlak bij de grot; in Lourd| pension t 595,=; bel voor prog 073-131491 Kristal Reizen Den Bo ow ANVR-reisbureau. DE SAMENSMELTING vê Groen Linkse verbond isa stejrd met de samenweri tVPenonafhankelijken. 1 "oor klein-linkse begrippl gerealiseerd. Ditmaal nie die steeds als uitkomst h Pen consequent vasthiei jaar onderhandelen bleef I £elfs de neergang van de Kamerverkiezingen kon r drug helpen. Het zette maar eensgezindheid bindende factor werd aiyi ^as het toverwoord dat Groen Links. i Het spectaculaire succes! den van Europa dient als I "f Nederland niet mogelijll moment is er rijp voor. Da ffd met ons milieu moei Partij die zich het meest tf randeerd op succes rekerf waarbij komt nog dat de s oofwaardige is Zjj hebbl rX® Partijen - verdacht I riTt i?eeft steeds hun volW at de toendertijd misken! gen gelijk binnen halen, povendien is een sterk G! vorH6 Nederlandse politiel erdnngen. Regeringsveri- Qplftniet te 2iJ'n weggelel 9eeft aan dat Groen Link '«"-problematiek voorsta en dat met hun beginsel! at is zeer te prijzen, majf u tgangspunten niet bruiH lussen het wenselijke en I np r?mP voor de Padij i „P 2lcd wil gaan nemen. at, dan blijven de ander;

de Stem | 1989 | | pagina 2