Turken zijn bereid tot omscholing Othene winnaar van buurtvoetbaltoernooi Joris Voorhoeve: 'Schelde en Maas in 1992 schoon' Reünie van PJZ is druk bezocht BEWONERS KOEGORSPOLDER GESCHOKT OVER PUINSTORT 89 Finale kampioenschap wipschutters in Axel Negen ton voor beter riool in Biervliet POLITIERAPPORT uzense Expositie en promotiefilm VVV Terneuzen CITROËN* BOEREN BALEN VAN LUTEYN 'U heeft ons arm gemaakt' 1989 T50 DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 13 JUN11989 T16 ONDERZOEK WERKZOEKENDE MIGRANTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN: SLUISKIL - De ge meente Terneuzen is bezig in de Koegorspol- der illegaal puin te storten. W. DE BLOCK Diefstal WD TOCH KOPPELING WATERVERDRAGEN aren onderdeel FOTO WIM KOOYMAN celoen. rras. verenigingen en adetten uit ivenloop, ritten met paard Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een groot deel van de werkzoekende migranten (hoofdzakelijk Turken) in Zeeuwsch- Vlaanderen is bereid zich om te scholen. Dat is nodig ook omdat hun ge ringe vooropleiding vaak een obstakel is bij het vinden van een baan. Het feit dat ze bui tenlander zijn verergert dat probleem alleen maar. Die conclusies komen naar voren uit een onderzoek van het opbouworgaan Stichting Zeeland en het arbeidsbureau Terneuzen, waarop 73 van de 176 werkzoekende migranten in Zeeuwsch-Vlaanderen rea geerden. 43 Geënqueteerden bleken bereid tot omscholing, vooral de jongeren willen dat. Opvallend gegeven is verder dat bijna de helft van de onder vraagden liet weten ooit terug te willen keren naar het moe derland. Met name in de leef tijdsgroep 27 tot 50 jaar en on der vrouwen kwam dat verlan gen naar voren. In het alge meen blijken de migranten be hoefte te hebben aan voorlich ting over beroepskeuze en ar beidsmarkt. Hoewel nog niet de helft van de migranten in Zeeuwsch- Vlaanderen reageerde op de enquête is het resultaat van het onderzoek volgens de initia tiefnemers redelijk betrouw baar. Zij stelden alleen vast dat relatief veel Turken uit Axel het formulier invulden, en maar weinig uit Terneuzen. De consulent buitenlanders van de Stichting Zeeland, H. Akdag verbindt aan het onder zoek de aanbeveling om met iedere werkzoekende buiten lander individuele gesprekken aan te knopen over de kansen op de arbeidsmarkt. Vervol gens kunnen taalcursussen, volwasseneneducatie, beroeps gerichte opleidingen en bemid deling hen een stapje verder op weg helpen. Gemeentelijke so ciale diensten en het arbeids bureau zouden daarbij moeten samenwerken. Een goede bege leiding is volgens Akdag essen- tiëel: anders kunnen 'aller hande misverstanden de demo tivatie versterken'. 'Terneuzen stort illegaal' ischepen. leer het ist •misattracties, n met paard en bezichtigen. In de lomde onnen. Start en rke-Race. Start en ogRace. e Zonnebloem. nieuwe politiebus) Nederland. aeland tie bezoeken Itoertocht irkesten, pt een concert door raties van Veilig nent raderiesfeer, inschepen pen mogelijk tot 16.00 uzense havenfeesten. It •sten geopend met - FOTO J 06" Van onze correspondent Het puin dient om een ter rein te verharden en om een scheidingsinstallatie te plaatsen met een compos- teringsterrein. Het is de bedoeling dat later ook nog een puinbreker op dit terrein komt. Op het terrein rust wel een bestemming stort plaats, maar er is geen stort- vergunning afgegeven. Een anonieme brief met een dergelijke strekking ontving zaterdag R. Bruggeman, bewo ner van de Koegorsstraat in Sluiskil. „Wij, de elf bewoners van de cluster Koegorsstraat zijn geschokt", zegt hij in een eerste reactie. In de brief wor den zware beschuldigingen ge uit aan het adres van de ge meente Terneuzen en Gedepu teerde Staten (GS). Zo maakt de anonieme schrijver gewag van het feit dat GS spoedig po sitief zullen beslissen over de aanvraag voor een scheidings installatie. Oogluikend wordt nu het puinstorten al toegela ten. „Dit is tegen de wet. Waar de gemeente een voorbeeldfunctie zou moeten vervullen negeert zij de wet zelf. Er is al bezwaar gemaakt tegen de plannen om het puin van Sluiskil-Oost naar het terrein te brengen en het daar te laten breken. Nu wordt overwogen om het met een mobiele puinbreker in Sluiskil-Oost te breken. Ze wil len dat zonder hinderwetver gunning doen, anders moeten ze het naar de Dekkerspolder brengen", zegt R. Bruggeman. Het steekt de bewoners van de Koegorsstraat des te meer omdat hen beloofd is - en een uitspraak van de raad Terneu zen ligt hieraan ten grondslag - dat voor dit gebied niets zal worden ondernomen voordat de werkgroep gebiedsgerichte benadering een rapport over dit zwaar belaste gebied uitge bracht heeft. Bruggeman: „De werkgroep heeft ons gebied er hog niet uitgelicht. Zodoende is iedere bedrijvigheid illegaal. jEr komt nog bij dat de ge- leente bij de aanvraag voor jeen scheidingsinstallatie nog leeds geen akoestisch buiten- |papport heeft overlegd. Volgens 'le afvalstoffenwet moeten Ge- leputeerde Staten de aanvraag lan ook als niet ontvankelijk erugzenden. Dit is echter niet !ebeurd." In de anonieme brief wordt 'ermoedelijk de reden duide lijk. 'Rond iedere breker moet 'n geluidwal komen. Bij Ter- leuzen moet geen wal komen, ik niet voor het stof. Gedepu- rde Staten willen het storten de toekomst uitbreiden, na kijk om de vuilverwerking an Zeeuwsch-Vlaanderen te 'ncentreren.' Bruggeman: „De bewoners ezen geluid- en stofoverlast. is altijd gezegd dat de Koe- ;orsstraat de grens vormt tus- 91 agrarisch- en industriege bied. Wij vrezen dat dit in de "«komst ondanks de beloften let nagekomen zal worden." De bewoners hebben raads- Arends (D66) ingescha ald om hierover vragen te !llen. Arends: „Als de be ëdigingen waar zijn ne- sert de gemeente Terneuzen ,er uitspraak van de raad, de 'woners van de Koegorsstraat de wet. Indien het terrein il- 'gaal wordt verhard eis ik on adellijke stopzetting en sluit me aan bij de eisen van de "'oners van de Koegors- at. Deze willen dat het ter- ■ln in de oorspronkelijke staat ordt teruggebracht. Verder ent de aanvraag van de ge beente Terneuzen voor een leidingsinstallatie wegens onbreken van een akoes- buitenrapport als niet ltvankelijk te worden gede- ineerd." Bet raadslid stelt deze vra- h aan de orde tijdens de van- 'ag te houden commissiever- ring voor milieu en open werken. Schrijversbuurt in duel met de Oude Vaart. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Aan het goed bezette buurtvoebal- toernooi namen dit jaar twaalf ploegen deel. Othene won voor de derde keer het sportief verlopen toernooi, waarvan de op brengst bestemd is voor De Zonnebloem afdeling Groot-Terneuzen. „Dit jaar hebben we twee ploegen van het Zeldenrust- college teleur moeten stellen omdat we slechts op twee vel den konden voetballen. Vol gend jaar hopen we van drie velden gebruik te kunnen maken. Een verzoek voor een derde veld gaat nu al naar de gemeente Terneuzen," zei Hans van Leeuwen, een van de organisatoren. Voordat de wedstrijden begonnen werd een minuut stilte in acht ge nomen voor de slachtoffers van de vliegramp in Surina me. Er werd gespeeld in twee poules. In de strijd om de eer ste plaats won Othene van Oranjebuurt en werd voor de derde keer winnaar van het buurtvoetbaltoernooi. Wet houder W. van Walraven reikte na afloop de prijzen uit. „De gemeente Terneuzen onderschrijft de doelstelling van het toernooi. Het is goed dat buurtverenigingen elkaar op het sportieve vlak ontmoe- ten. Daarom ook moet dit ini tiatief doorgang vinden en zullen we kijken of het toer nooi volgend jaar uitgebreid kan worden," zei hij. De fair playcup ging naar De Schil- dersbuurt, dat door de KNVB-scheidsrechters was uitgeroepen tot sportiefste ploeg van het toernooi. Eindstand: 1. Othene, 2. Oran jebuurt, 3. Serlippens 1 WNS, 4. Oude Vaart, 5. Schrijvers 1, 6. Componisten, 7. Bloemenbuurt, 8. Schrijvers 2, 9. Zeehelden/Zel- denrust, 10. Schildersbuurt, 11. Serlippens 2,12. Bomenbuurt. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN - Onder het motto 'Wonen, werken en re creatie in de gemeente Terneu zen', wordt van woensdag 14 juni tot en met 30 juni een ex positie gehouden in het VW- kantoor in Terneuzen. Tijdens de expositie is de nieuwe promotiefilm van de gemeente Terneuzen doorlo pend te zien. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de Terneuzense VW, in samen werking met het bureau voor lichting van de gemeente. Ver der wordt meegewerkt door de Kring Werkgevers in de Ka naalzone, verschillende haven bedrijven, recreatiecentrum De Braakman, de Regionale Wo ningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen en de Terneuzense woningbouwver eniging. De tentoonstelling valt te be zichtigen tijdens de openingsu ren van hetVW kantoor. Daarnaast is het VW kantoor tijdens de Havenfeesten extra geopend, om zoveel mogelijk belangstellenden kennis te la ten nemen van de expositie en de promotiefilm. De expositei is zaterdag 17 en zondag 18 juni geopend van 14.00 uur tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Van onze correspondente AXEL - Op het schutter- sterrein van de Schutters vereniging Axel vond de fi nale van de strijd om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. Voor het persoonlijke kam pioenschap hadden zich via voorronden vier schutters ge plaatst. Het werd een span nende strijd waarbij het een gevecht om puntjes was. Uit eindelijk was de uitslag: 1. S. Hopmans (Tilburg) 11 punten, 2. C. Saman (St. Jansteen) 10, 3. J. Sorber (Graauw) 9, 4. J. van Iwaarden (Aardenburg) 8. Voor de strijd om het kam pioenschap met viertallen had den zich via de voorronden ne gen ploegen geplaatst. Bij deze groepen behaalde Steen 2 het kampioenschap. Het viertal E. Verschueren, J. de Letter, E. Savooy en E. van Hove wisten 45 punten te behalen. Tweede werd het viertal uit Graauw met 39 punten en het derde viertal kwam uit Gilze-Rijen met 38 punten. Tevens vond op dezelfde dag het kampioenschap voor de jeugd plaats. Bij dit individuele kampioenschap werd B. Jansen uit Aardenburg eerste met 6 punten, J. Geernaert eveneens uit Aardenburg werd tweede met 6 punten en C. Vermandei uit Koewacht werd derde met 6 punten. Na afloop reikte voorzitter J. Bruggeman van de Zeeuws- Vlaamse Bond de prijzen uit. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 TERNEUZEN - In de nacht, van zondag op maandag zijn in Terneuzen twee personen auto's gestolen. Vanuit een garage aan de Haarmanweg verdween een Renault type 20 TS van F. ter B. uit Terneu zen. Het voertuig draagt als kenteken DR 28 NP. Van een parkeerplaats aan de Jan van Galenstraat werd ontvreemd de personenauto van H. M. uit Amsterdam. Deze Renault 5, automatic 1300, bouwjaar 1980 is lichtgroen metaliek van kleur. Van onze verslaggever GOES - „U, meneer Lu- teyn..." De vinger priemt beschuldigend in de rich ting van de WD-senator. „U heeft ons arm gemaakt." Zelfs op een snikhete ver kiezingsavond in Goes, waar de opkomst omge keerd evenredig is aan de stand van de thermometer, proberen boeren hum gram te halen. Luteyn's verleden achtervolgt hem. Hij is al lang geen voor zitter meer van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, of van het Landbouwschap, maar kennelijk heeft-ie het toen wel verprutst voor wat in middels zijn politieke achter ban is. „Met dat marktgerichte beleid van u heeft u de akker bouwers een slechte dienst be wezen." En meer van zulke be schuldigingen. Als ze ten lange leste de mi crofoon loslaten verweert de part-time akkerbouwer en se nator zich op de handigste ma nier: Braks heeft het gedaan. Want die keek te weinig naar nieuwe afzetmogelijkheden. Hij had - een verwijt dat vaker klinkt onder akkerbouwers - meer oog voor de veehouderij en andere sectoren. De WD wil de akkerbou wers wel helpen, is tegen de verlaging van de graanprijzen, spil van het akkerbouwbedrijf. Maar ja, 'we hebben nu een maal geen meerderheid in de Tweede Kamer'. Luteyn ver hult niet zijn aloude opvatting dat de akkerbouw meer naar de markt moet kijken. „Want uiteindelijk bepaalt die wat de boer verdient, maar je kunt die markt wel verruimen." Bijval van Voorhoeve verstomt de op positie. De enige zowat op deze ook voor de WD-top zweterige en daarom misschien wat matte campagne-dag. De liberale Euro-kandidaten beklagen zich niet voor niets over een gebrek aan belangstelling. Hooguit veertig aanwezigen beluisteren hun speeches; geen van hen zal er wakker van liggen. Maar zo bereiken ze in ieder geval nog meer oren dan 's middags in het verkiezingskraam op de Goese markt, waar de afwezig heid van de echte coryfeeën zich vertaalde in de afwezig heid van publiek. Van onze verslaggever GOES - Zowel het Schelde- als het Maaswater moet in 1992 schoon zijn. Geven de Belgen daarvoor spijkerharde ga ranties, dan kan wat WD-voorman Joris Voorhoeve be treft begonnen worden met het uitdiepen van de Wester- schelde. keling'. En daarvan kunnen zo wel Belgische als Nederlandse havens profiteren. Verdieping van de Schelde achtte hij dan ook een weder zijds belang, als de Belgen er maar de stopzetting van lozin gen tegenover stellen. Voorhoeve zag nog meer voordelen als Nederland en België eindelijk de waterver dragen zouden kunnen be krachtigen. „Dan wordt wel licht het onderhandelingskli maat met betrekking tot de TGV en het vliegveld Beek ook verbeterd." Daarmee gaf Voorhoeve gister avond op een spreekbeurt in. Goes nadrukkelijk aan de kop peling tussen Schelde- en Maasverdrag te willen hand haven. De Nederlands-Belgi sche commissie Biesheuvel/ Poppe moet volgens hem de de tails maar uitwerken. Wat de Maas betreft wees Voorhoeve op het belang van de drinkwatervoorziening voor zo'n twee miljoen Nederlan ders. Het gehele Westerschel- debekken biedt naar zijn idee 'uitstekende perspectieven voor verdere economische ontwik- Van onze correspondent HOEK-De Plattelandsjongeren Zuid (PJZ) afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen vierden zaterdag het vijftig-jarig bestaan met een reünie in De Braakman. Zowel het orkest LJG als de volksdansgroep van een halve eeuw geleden waren voor de reünie weer bij elkaar gekomen om een op treden te verzorgen. Aan de oproep van het bestuur om de reünie te bezoeken gaven zaterdag zo'n 160 personen ge hoor. Meer dan de organisatie had durven hopen. De reünie werd om 16.00 uur geopend door Simon van Hoe ve, voorzitter van de feestcom missie. Aansluitend zongen de reünisten het bondslied. Al wa ren de jonge loten uit het Zeeuwse land allemaal wat jaartjes ouder geworden, het lied klonk nog als weleer. Een groot succes was ook het optreden van het huisorkest van de jaren vijftig. LJG speelde toendertijd met hun muziek de hele zaal plat. Ook nu kregen ze de zaal mee met de songs van vroeger. Ook de volksdansgroep van weleer liet zich niet onbetuigd en gaf spe ciaal voor deze gelegenheid een demonstratie van hun kunnen. Verder was er een overzichts tentoonstelling met fotomate riaal, kranteknipsel en oude programmaboekjes. Tot slot was er een gezellig samenzijn en werd de reünie besloten met het Zeeuws-Vlaams volkslied. Van het hele feest is een vi deo-opname gemaakt, die te zijner tijd aan de leden getoond zal worden. S. Hopmans uit Tilburg legt aan tijdens het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - Om de riolen in de kern Biervliet en in de Zuidlandstraat in Terneuzen op te knappen, is ruim 9,3 ton nodig. De aanpassing van de riolering in Biervliet is de grootste hap; dik acht ton. Dat werk wil het college van B en W van Terneuzen onder hands aanbesteden bij zes be drijven uit Terneuzen. Open baar aanbesteden zal niet veel finacieel voordeel opleveren, denken B en W. Zij menen dat deze methode gunstig is voor de regionale wekgelegenheid. De riolering in de Zuidland straat in Terneuzen is ook hard toe aan een opknapbeurt. De afgelopen twee jaren zijn re gelmatig noodoplossingen uit gevoerd omdat de weg verzak te. Onlangs is het riool bekeken met een camera. Daaruit is ge bleken dat de voegen van de riolering hard aan verbetering toe zijn. De kosten van de re constructie zijn 110.000 gulden. De voorstellen om riolen in de kern Biervliet en de Zuidland straat geld uit te trekken, ko men woensdag aan de orde tij dens de commissie openbare werken.

de Stem | 1989 | | pagina 17