Animo 2 nu ook titelkandidaat Jeugdtoernooien RIA en Oostburg roloog tiéré SCHAPERS, KOEVERMANS EN SCHULTZ UITGESCHAKELD Andere aanpak van jeugdtoernooi tennisclub Drive Uniek initiatief van tennisclub Phil-ten Sport Medisch Adviescentrum Hulst opent deuren 1 GEN 30 MEI 1989 GELIJK vegen DE STEM SPORT 2 DINSDAG 30 ME11989 PARIJS - Voetbal of tennis? Dat was de keuze waar Paul Haar huis nog maar een paar jaar geleden voor ge steld werd, toen PSV en Eindhoven beiden om het hardst aan het ta lent van voetbalvereni ging Klein Woensel trokken. Roland Garros I José Carlos Mo- I Marseille. De 28- en contract voor Portugese club lozer. ïevereyns |t met het bestuur kt over een drie- 1 mag vertrekken fin zijn eerste sei- pal heeft kunnen evereyns, kan de |rge Kessler heeft i degradatie naar Igoedingssom niet van ruim negen ergang van Seve- erste rechten zou Severeyns naar -kwalificatie - Costa Rica 1-1 ca521254-4 |ie Staten 3 1113 2-2 ala210122-2 202022-2 dor000000-0 it in Jakarta ijkste uitslagen ronde mannen: >ff (Ned) - Nier en) 15-6, 15-11; ,arsen (Den) - Pe- (Ned) 9-15, 15-10, ang Yang (Chi) - k (Pol) 15-1,15-2. TITSLAGEN wicht: Tsjoe- (Bul) w.o.p (4-1) zenga (Ned). Igewicht: Brink V-o.p. (3-2) van Ga- [ito 14.025,20 ont- Tweede prijs: 48 die elk 194,70 gen. Derde prijs: laars, die elk 50,90 gen. en tweede prijs: winnaar. Derde ;lf winnaars, die 27,60 ontvangen. prijs: 258 win- lie elk 8,40 ontvan- Bauer heeft maan- Libéré gewonnen, ains de afstand van /an meer dan 50 ki- ttom won de sprint teloton. Hij ontsnapte ,ste bocht voor de fi de aandacht van de komers. Zijn landge- ofessional Jon Wals- na de tweede etappe in het algemeen it. eede etappe: 1. Longbot- 195 kilometer in 4 uur, 41 n 22 seconden, 2. Rajch utton (GBr), 4. Suarez- pa), 5. Doyle (GBr), 6. 3r), allen zelfde tijd als Tl. klassement: 1. Walshaw 47, 2. Joughin (GBr) op ris (GBr) zelfde tijd, 4. GBr) op 0.04, 5. Stevens e tijd, 6. McKinley (VSt) Knol heeft in de >tappe van de Ronde rwegen de leiderstrui Met het winnen van van het peloton ver- e voldoende bonifica- iden om haar landge- ntien van Moorsel van jositie te verdringen, orsel heeft slechts één achterstand, de etappe, over 92 kilo- iet start en finish in imer, werd gewonnen Finse Vikstedt. Het pe- riveerde op elf secon- :hter Knol werd Van derde. weede etappe: 1. Vikstedt cilometer in 2 uur, 11 mi- 2 seconden, 2, Knol (Ned) Van Moorsel zelfde tijd. Vederlanders: allen zelfde nol. klassement: 1. Knol Van Moorsel (Ned) 0.01, 3. rSt) 0.15, 11. Westland 1.06, uis zelfde tijd, 35. Groen le Bruin 1.20. T14 Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - In de lande lijke tenniscompetitie is het Terneuzense Animo niet al leen met het eerste team kampioenskandidaat, maar heeft de Terneuzense ver eniging de beschikking over een tweede team dat zich na zondag ook in een kansrijke positie heeft gespeeld door een maximale overwinning op Tilburg 3. Na het enigszins teleurstel lende resultaat vorige week te gen MLTC 1 had het team iets goed te maken tegen de koplo per, die een voorsprong van vier punten op had gebouwd. Voor Animo was er maar één uitgangspunt: winnen met een zo groot mogelijk verschil. Zowel Mark Albers als Tim van Veldhoven tekende winst aan in het enkelspel. Albers had daarvoor drie sets nodig tegen John van Ierland, terwijl Van Veldhoven het karwei te gen Nickey van Son klaarde in twee sets: 6-0 6-3. Bij de dames speelde Martine Nijsten de eer ste partij in deze competitie op haar eigenlijke niveau. „Einde lijk weer eens een keer ge speeld als vanouds. Daar wacht ik nu al een hele competitie op", luidde het commentaar van Nijsten na afloop van haar in drie sets gewonnen partij te gen Mariska van Noesel: 1-6 6- 2 Martine van Maarleveld zorgde met haar zege voor een comfortabele voorsprong van 4-0. Animo bleef vervolgens goed bij de les en stond ook in de dubbelspelen geen enkel punt meer af. Met nog twee wedstrijden voor de boeg, tegen Souburg 1 en Smash 1, staat Animo 2 met één been in de overgangsklasse B. In dezelfde klasse moeten Hulster Ambacht 1 en Smash 1 nog blijven knokken voor be houd. Ronald van Remortel be zorgde Smash één winstpunt in de wedstrijd tegen Souburg 1, terwijl Hulster Ambacht na 5-3 verlies tegen Breda 1 één punt voorsprong blijft behouden op MLTC 1, dat met dezelfde cij fers verloor van Pellikaan Tennis 4. Was men vorige week wat optimistischer geworden in het Oostburgse kamp, dit keer moest Ludo et Emergo opnieuw een gevoelige 1-7 nederlaag in casseren tegen Lobbelaer 1. Het enige winstpunt werd behaald door Wilma Kupfter. In de hogere regionen van de competitie speelde het eerste team van CC Zeeland met 4-4 gelijk tegen Unicum 2, maar het blijft desondanks in de ge varenzone van de over gangsklasse A. Serge Carpen- tier was de enige die tot winst kwam in het enkelspel. Hij ver sloeg Martij n Krans in drie sets: 2-6 6-3 6-3. In de overgangklsasse B gaat Animo 1 onverdroten voort. Met 8-0 werd dit keer gewon nen van het op het Melkhuisje spelende Hilversum 4. De Ter- neuzenaren kunnen volgende week, wanneer ze op eigen ter rein spelen tegen Aeolus Oledo 2, de kampioensvlag laten wap peren. Het tweede team van CC Zeeland won met 6-2 van Ready M, terwijl het derde team een gevoelige 0-8 neder laag moest incasseren van het eerste team van Ready M. Het vierde team kwam dit keer wat beter uit de verf. Met 6-2 werd gewonnen van Bernisse. STANDEN Overgangsklasse A: afdeling 5: Zandvoort 27 punten, Juliana 1 20, BTCI 1 en Victoria 2 17, Unicum 2 16, Sittard 3, Heerenduinen 1 en CC Zeeland 111. Overgangsklasse B: afdeling 1: Kralingen 1 32, Volley 2 24, Blerick 1 19, Son 3 17, CC Zeeland 2 16, BTCI 2 10, Ready M 2 6, Brunssum 2 4; afdeling 4: Ready M 1 25, SBOZ 1 22, Stobblek 1 20, GTR/NIP 3 en Lunteren 17, CC Zeeland 3 12, Doornakkers 1 8, Ray Prick 1 7; af deling 7: Ergon/Tesqua 3 26, Fris- selstein 3 en Rapid 1 23, CC Zee land 4 15, ELTC 4 13. Victoria 3 12, Aemstelspelers 2 10, Bernisse 1 6; afdeling 8: Animo 1 29, Hoek van Holland 1 19, Leeuwenbergh 3 17, Wilskracht 1 16, Dash 1 en Pijnac- ker 1 13, Aeolus Oledo 2 11, Hilver sum 4 10. Tweede klasse: afdeling 18: Laatjes Kaai 1 25, Lobbelaer 1 23, Dash'35 3 18, Krimpen-Y 2 16, BTCI 4 13, Oud-Beijerland 3 12, Polanen 1 11, Ludo et Emergo 1 9; afdeling 19: Tilburg 3 29, Animo 2 25, Sou burg 1 21, Breda 1 13, Pellikaan Tennis 4 12, Hulster Ambacht 1 11, MLTC 110, Smash 17. Derde klasse: afdeling 34: Marken- daal 2 25, Mattemburgh 1 24, Animo 3 en Tilburg 7 22, Huyber- gen 1 18, MLTC 2 12, Eegedima 1 en Souburg 2 3; afdeling 35: Warande 4 29, Breda 2 21, DOS 1 18, De Schans 1 17, Stobblek 1 en De Schelde 114, MLTC 3 9, Roosendaal 3 6. HERENCOMPETITIE Derde klasse: Teteringen 1 24, Animo 1 18, Noord-Beveland 13, Goirle 1 12, Vierhoeven 1 10, Til burg 2 8, Lacoste 1 7, Kapelle 14. Vierde klasse: De Bocht 1 21, 't Halve Manatje 2 en Animo 2 17, DOS 16, Hulster Ambacht 1 12, Roosendaal 6, Bosschenhoofd 5, BLTV 2 2 punten. 4Wie is die Paul Haarhuis?' Haarhuis zelf besliste an ders: tennis, en geen voet bal; „voetbal geeft me een mindere kick, bij tennis moet je tenminste al je punten zelf maken". Als Slobodan Zivojinovic het voor het zeggen gehad zou heb ben, ondervond Haarhuis nu wellicht nog de naweeën van het kampioensfeest van de Phi lips Sport Vereniging. De Joegoslaaf met het pos tuur van Rambo kwam giste ren dank zij Haarhuis niet ver der dan de eerste ronde van Roland Garros. In zijn eerste optreden in een Grand Slam- toernooi, in de eerste vijfsetter die hij in zijn leven speelde, versloeg de voetballer die ten nisser werd de tenniser die be ter body-builder had kunnen worden. Drie uur duurde de partij (5-7, 6-1, 6-2, 3-6, 6-4), de zon schroeide het gravel dicht, maar Haarhuis oogde na afloop zo fris als een hoentje. In plaats van te gaan douchen ging hij bij het reserveringbu reautje op Roland Garros een uur in de rij staan om een oefenbaantje voor vandaag te bespreken. „En nu mag ik nog maar een uurtje trainen", zei hij daarna opgewekt, „ik had misschien beter twee uur in de rij kunnen gaan staan, had ik misschien twee uur mogen trainen". Het zal allemaal niet zoveel uitmaken want Haarhuis ('Who the hell is (W)horehou- se?' riep de mondiale tennis- pers na afloop in koor) heeft de afgelopen dagen in Parijs meer op de baan gestaan dan de meeste andere spelers. Niet al leen door de drie uur tegeii 'Bo bo' Zivojinovic, maar ook dank zij de drie partijen (tegen San- soni, Theine en Pambianco) die hij in het kwalificatietoernooi op weg naar het hoofdtoernooi als winnaar afsloot. De 23-jarige Haarhuis is een verfrissende verschijning. Niet door het gebrek aan zweet druppels op de baan, maar door zijn innemend optreden, dat wordt gekenmerkt door een ■-in door Léon Krijnen groot gevoel voor humor en een totaal gebrek aan capsones. Verfrissend, vergeleken met sommige van zijn collega's die denken dat ze Jezus zijn. „Die partij heeft wel drie uur geduurd, maar het was minder zwaar dan het er uit zag op die baan. Ik heb niet echt hoeven sjouwen, omdat alle rallies zo kort duurden. Dat heb je met Zivojinovic. Hij slaat ver schrikkelijk hard, maar toch ook niet alles in. Ik had beslo ten om gewoon zoveel mogelijk terug te slaan, dan maakt hij de fouten wel. Dat werkte. Bo vendien was het lekker warm, mijn weertje, dan draai ik goed, en dan kan ik wel de hele dag op de baan staan. Van re gen wordt ik depressief". Voor januari van dit jaar wilde Haarhuis de top-250 ha len, maar toen was hij al door geschoten naar 170 en door de overwinning op Zivojinovic breekt hij door de 150-grens heen, waar hij voor deze zomer op mikte. Gisteren verdiende hij im mers weer wat ATP-punten, naast 6400 dollar. Geld interes seert hem minder dan punten, maar het een hangt uiteraard onverbrekelijk samen met het ander. Winnen betekent pun ten, punten brengen geld. Spijt van zijn sportieve keuze heeft hij vooralsnog niet. „Tuuuuuurlijk niet, dit is het mooiste leven dat er is. Dit is 'the time of my life', aldus de Eindhovenaar wiens volgende tegenstander de in Roemenië geboren Westduitser Christian Saceanu is en wiens volgende doel ook wel weer bereikt zal worden: de nummer een van Nederland worden. Ook al omdat het met de hui dige nummer een, de heer Schapers, de laatste tijd niet echt lekker gaat. De Rotter damse bijna-veteraan en aan voerder van de vaderlandse tennistop heeft dit jaar niet langer dan een dag op de ge malen baksteen aan de Avenue de Porte d'Auteuil mogen ver toeven. Twee sets tegen een stond hij op baan 10 voor tegen Leonardo Lavalle, maar die had aanzien lijk meer adem over dan zijn tegenstander. Als een aange schoten hert, hijgend en puf fend, liep Schapers de laatste twee sets over het bloedhete gravel; 6-7 (6-8), 6-3,4-6,6-3, 6- 3 voor de Mexicaan die zich in de stoffige oven kiplekker en thuis voelde. Toen was er op de aan baan 10 grenzende baan 12 ook al een vroegtijdig einde gekomen aan de aspiraties van Mark Koe vermans. De speler uit Berg- schenhoek was de laatste we ken bezig aan een opvallende opmars op de ranglijst, onder meer door in Rome over de ruggen van Carlsson, Clerc en Narguso de kwartfinales te ha len. Hij trof het in Parijs niet met de loting, want de Zweed An ders Jarryd is niet de minste. Niet alleen voelt hij zich prima thuis in Parijs, waar hij ooit het dubbeltoernooi won, hij be schikt ook over genoeg erva ring om van tactiek te veran deren als de zaken niet naar wens verlopen. Koevermans had de eerste set gewonnen met 6-3 en stond in de tweede met 3-0 voor toen Jarryd het roer radicaal om gooide. Achterin kreeg hij geen vat op de met een extreme vorm van topspin geslagen bal len van Koevermans, waarna hij de baseline de baseline liet en onversaagd de aanval zocht. UITSLAGEN Mannen, eerste ronde: Jarryd (Zwe) - Koevermans (Ned) 3-6, 7-6 (7-1), 6-1, 6-3; Krickstein (VSt, 14) - Vogel (Tsj) 4-6, 6-3, 5-7, 6-2, 6-0; Hlasek (Zwi, 6) - Arrese (Spa) 6-4, 1-6, 2-6, 6-4, 9-7; Connors (VSt, 9) - Strelba (Tsj) 6-2, 2-6,6-4, 6-3; Prpic (Joe) - Dennhardt (BrD) 7-5, 6-4, 6- 2; Rahnasto (Fin) - Lundgren (Zwe) 6-4, 6-4, 6-2; Haarhuis (Ned) - Zivojinovic (Joe) 5-7, 6-1, 6-2, 3-6, 6-4; Tulasne (Fra) - Mecir (Tsj, 8) 2-6, 6-4, 6-1, 6-3; Saceanu (BrD) - Grabb (VSt) 6-3, 3-6, 7-5, 6-2; Wi- lander (Zwe, 4) - Carbonell (Spa) 6- 3, 6-3, 6-3; Michibata (Can) - Svan- tesson (Zwe) 6-4, 6-4, 6-4; Wood- forde (Aus) - Furlan (Ita) 6-0, 6-3, 6-2; Berger (VSt) - Nargiso (Ita) 6- 4, 3-6, 6-3, 6-2; Perez (Uru) - Vojti- sek (BrD) 6-0, 6-3, 6-2; Cancelotti (Ita) - Pate (VSt) 4-6, 6-1, 6-4, 6-2; Yzaga (Per) - Oresar (Joe) 6-4, 6-2, 6-2; Vysand (Sov) - Mronz (BrD) 3- 6, 7-6, 2-6, 7-6, 6-3; Fleurian (Fra) - Raoux (Fra) 2-6, 7-6, 7-6, 5-7, 6-4; Gomez (Equ) - Clerc (Arg) 7-6, 3-6, 6-1, 6-3; Mayotte (VSt, 7) - Kratz- mann (Aus) 6-1,6-2,6-3. Vrouwen, eerste ronde: Fernandez (VSt, 15) - Herreman (Fra) 6-2, 6-3; Simpson (Can) - McGrath (VSt) 6- 1,6-3; Date (Jap) - Torres (VSt) 5-7, 6-3, 6-0; Gomer (GBr) - Derly (Fra) 2-6, 6-3, 7-5; Tanvier (Fra) - Ha- kami (VSt) 6-0, 6-1; Coetzer (ZAf) - Martinek (BrD) 6-4, 6-1; Bollegraf (Ned) - Van Rensburg (ZAf) 3-6, 6- 3, 6-2; Sabatini (Arg, 2) - Nishiya (Jap) 6-0, 6-0; Thompson (Aus) - Lindqvist (Zwe) 6-3, 2-6, 6-4; Ha- nika (BrD) - Niox-Chateau (Fra) 6- 7, 6-0, 6-3; Provis (Aus) - Faber (VSt) 4-6, 6-4, 6-0; Quentrec (Fra) - Kohde-Kilsch (BrD, 13) 4-6, 6-2, 8- 6; Sukova (Tsj, 5) - Mesjki (Sov) 7- 5, 6-1; Decheaume (Fra) - Hen- ricksson (VSt) 6-3, 6-4; Garrison (VSt) - Allen (VSt) 6-2,6-2. Door Kees Hamelink SAS VAN GENT - „Het roer moest worden om gegooid om het toernooi nieuw leven in te bla zen", ventileert Marcel Schelfaut, het kersverse bestuurslid van tennis club Drive in Sas van Gent. Al jaren houdt de Sasse vereniging een jeugdtoernooi, bedoeld voor met name de regio nale jeugd. Dit jaar wordt dit toernooi ge houden van 26 juni tot 2 juli. Het toernooi is destijds van start gegaan in de vorm van een invitatietoernooi, waarbij de omliggende ver enigingen werden uitgeno digd per leeftijdsgroep kin deren op te geven. De be langstelling was in de reeks van jaren altijd goed. Men kende zelfs jaren met zo'n honderd deelnemers en dat was voor de banencapaci- teit het maximum. Het was toen al geen invitatietoer nooi meer, maar ieder kon vrij inschrijven. „Vorig jaar ontvingen we slechts 43 inschrijvingen", zegt Schelfaut. „Joke van Que- kelberghe, die het toernooi vorig jaar leidde, overwoog zelfs het niet door te laten gaan". Het toernooi ging even wel toch door, maar het was duidelijk dat men naar andere wegen moest gaan zoeken om het nieuw leven in te blazen. „De belang rijkste oorzaak voor het ge brek aan deelnemers vorig jaar was het seniorentoer- nooi in Axel. De sterkere jeugd trok massaal naar Axel en wij stonden met lege handen", aldus Schel faut. „Dit jaar valt het weer samen met het toernooi in Axel, maar voorzover ik heb begrepen, moet men nu wel senior zijn om daaraan te kunnen deelnemen". Het is overigens merk waardig dat de belangstel ling minder werd. Alom hoort men de opmerking dat het aantal toernooien in de omtrek minimaal is, ter wijl het tijstip gunstig ge noemd kan worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen be staat alleen nog het jeugd toernooi van Animo in Ter- neuzen. Dit geldt als een toernooi voor de nationale jeugdranglijst, zodat de be langstelling van de 'minde ren' niet bijster groot is. Tot twee jaar geleden kende ook Axel nog een jeugd toernooi, maar dat is in middels ter ziele. In Sluiskil worden aan het eind van het seizoen de Zeeuws- Vlaamse jeugdkampioen- schappan afgewikkeld, zo dat de spoeling voor de ten nissende jeugd al met al mager is. Aan de opzet van het toernooi is overigens niet veel veranderd. „Hoe er ge speeld gaat worden, is ook dit jaar weer afhankelijk van het aantal inschrijvin gen. In princpe hebben we plaats voor 120 partijen. Ik hoop dat we dit keer dit aantal zullen bereiken", zegt Schelfaut. Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - De voetbalverenigingen RIA en Oostburg hielden toernooien voor de jeugd. Paul Haarhuis zorgde voor een grote verrassing door de Joegoslaaf Zivojinovic te verslaan in vijf sets. - foto marcel bekken De jeugd van SV Oostburg ma nifesteerde zich sterk in het eigen jeugdtoernooi. Zowel de B-junioren, C-junio- ren als F-pupillen pakten de winst. Bij de D- en E-pupillen werd het toernooi gewonnen door Sluis, AZW en Hoek. Bij de B-junioren gaf het Engelse Gidea Park Rangers een inter- Door Kees Hamelink PHILIPPINE - De tennis vereniging Phil-ten in Phi lippine bestaat dit jaar vijf tien jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft het bestuur een uniek initiatief geno men om het jubileum de no dige luister bij te zetten. De sleur van de traditionele re cepties moest maar eens door broken worden, vond men in het mosseldorp. Zo kon het gebeuren dat een idee geboren werd om met de eigen leden een bootreis te gaan maken. Voorzitter van de jubilerende vereniging Thijs Geuze is de verantwoordelijke persoon voor dit idee geweest. „We meenden dat we voor iets moesten kiezen, waar met name de eigen leden van kon den profiteren. Dus geen recep ties, geen toespraken, geen offi ciële plichtplegingen", legt Geuze uit. Thijs Geuze hanteert sinds 1982 de voorzittershamer en doet dat op een wijze, die wel- llicht representatief is voor de hele vereniging. „Bij ons staat in de vereniging de gezelligheid voorop", zegt hij. Dat is overi gens iets wat altijd wel aanwe zig is geweest, ofschoon er sprake was een bestuurscrisis, voordat Geuze aan het roer kwam. Bestuurslid Henk Guil- liet, man van het eerste uur, kan daar nog over meespreken: „Crisis zou ik het niet willen noemen. Ik denk dat er destijds sprake was van een zekere ver zadiging, zowel bij de leden als binnen het bestuur". Bij de oprichting in mei 1974 droeg de vereniging aanvanke lijk de naam Ten-Phil, maar ergens in den lande bleek er al een vereniging te bestaan met een bijna identieke naam. Een simpele verandering resul teerde in de huidige naam. Een spectaculaire groei heeft de vereniging nooit gekend, maar typerend was het hoge leden aantal bij de oprichting. „We zijn destijds van start gegaan met 150 leden, maar dat moest ook wel, anders had de vereni ging het daglicht nooit aan schouwd. Van gemeentewege ging men pas akkoord als wij konden aantonen, dat er in Philippine behoefte was een tennisvereniging. Nou dat lukte dus", aldus Geuze. De vereniging heeft daarna nog enkele keren kunnen pro fiteren van, zoals Henk Guilliet het typeert, „De goede tijd. We hebben in die periode geknokt voor een clubhuis, omdat dat gewoon noodzaak was. We hadden geen wasgelegenheid. Het omkleden gebeurde in een oude caravan. We kregen uit eindelijk een forse subsidie, waarna we weer aanklopten bij de gemeente voor de ba nen", aldus Guilliet. De vereniging had de be schikking over twee hard court banen, die na een aantal jaren aan renovatie toe waren. „Ik kan me herinneren dat een grote onderhoudsbeurt 50.000 gulden zou gaan kosten. Toen hebben we beslist om twee gra- velbanen aan te leggen, waarna het complex werd voorzien van lichtmasten", me moreert Geuze. Voorzichtig blikt hij naar het braaklig gende grasveld achter de ba nen, ooit als proef dienend voor de aanleg van een grasbaan. „Dat veldje kan plaats bieden aan een derde baan", merkt hij veelbetekenend op. Terugkomend op de bootreis, afgelopen zaterdag om 14.00 uur vertrok men vanuit Philip pine met een bus naar Gent, waar men gelegenheid kreeg wat te winkelen. Om 19.00 uur volgde de inscheping. Het ver blijf aan boord was geheel ver zorgd, met een diner en orkest, waarna men rond het midder nachtelijk uur weer aanmeer de. Het vijftienjarig bestaan was beslist niet onopgemerkt voorbij gegaan. nationaal cachet aan het ge heel. EINSTANDEN F-pupillen: 1. Oostburg Fl, 2. Zaamslag, 3. Oostburg F2, 4. Clinge, 5. Biervliet. E2-pupillen: 1. Hoek, 2. Oost burg, 3. Aardenburg, 4. Ter neuzense Boys, 5. IJzendijke. El-pupillen: 1. AZW, 2. Hoek, 3. Koewacht, 4. Oostburg, 5. Breskens, 6. Hontenisse, 7. Sluis, 8. Zaamslag. D-pupillen: 1. Sluis, 2. Schoon- dijke, 3. IJzendijke, 4. Oost burg, 5. Breskens. C-junioren: 1. Oostburg Cl, 2. Bentille, 3. Graauw, 4. Schoon- dijke, 5. Oostburg C2. B-junioren: 1. Oostburg, 2. Biervliet, 3. Gidea Park Ran gers, 4. Sluis. Het jeugdtoernooi van RIA gaf als winnaars Aardenburg, De Klinge, RIA en De Pinte. Ook hier een internationale be zetting, met veel Belgische teams. EINDSTANDEN F-pupillen: 1. Aardenburg, 2. Terneuzense Boys, 3. Bonhei den, 4. De Klinge, 5. Ertvelde, 6. IJzendijke, 7. Hontenisse, 8. Philippine, 9. RIA, 10. Corn Boys. E-pupillen: 1. De Klinge, 2. Ertvelde, 3. Bonheiden, 4. Phi lippine, 5. RIA El, 6. Corn Boys, 7. IJzendijke, 8. RIA E2, 9. Terneuzense Boys, 10. Spui. D-pupillen: 1. RIA, 2. Rijme- nam, 3. Zeebrugge, 4. Philippi ne, 5. Graauw, 6. Terneuzen, 7. Assenede, 8. Corn Boys. B-junioren: 1. De Pinte, 2. Phi lippine, 3. Zelzate, 4. RIA, 5. Assenede, 6. IJzendijke, 7. Zee- brugge, 8. Kruisland. Van onze sportmedewerker MIDDELBURG/HULST - In een ge deelte van het voormalige St.-Li- duina-ziekenhuis in Hulst gaan van daag de deuren open van het tweede SMA in Zeeland. Regionale sporters kunnen nu bij drie artsen en een fy siotherapeut terecht voor behande ling, sportondersteuning en een reeks van andere adviezen. „Een tweede Sport Medisch Adviescen trum was gezien de drukte in ons eerste onderkomen in Vlissingen een bittere noodzaak. Steeds meer sporters raken er van doordrongen dat alles grenzen heeft. Daarbij onderkent men meer en meer het gevaar van blessures, verkeerde voeding en noem maar op. Met name de groep zo genaamde ongeorganiseerden heeft, naast veel teamsporters of georganiseerde indi viduele sporters, deze ondersteuning no dig- Kijk in dat verband maar eens naar het prijskaartje dat jaarlijks aan werk verzuim en medische behandeling hangt. Het gaat om miljoenen. Tonnen daarvan zijn waarschijnlijk te bezuiningen, alleen al door goed preventief te werk te gaan", legt Ton Kienhuis, secretaris van de Zeeuwse Sportraad, waar de SMA's onder vallen, uit. Zoals gemeld draait de SMA in Vlissin gen naar behoren. Aan de ene avond per week die men open is, heeft men intussen te weinig. Dit tekort wordt steeds groter, omdat de sporters de weg naar de SMA meer en meer inslaan. Kortom, wat vijf jaar geleden bij de clubs als een 'aardig heidje' werd ervaren, is uitgegroeid tot een ondersteunende groep, die niet meer weg te denken is. Wat het onderkomen in Hulst betreft, is Ton Kienhuis eveneens optimis tisch. „Momenteel zijn er al heel wat Zeeuws-Vlamingen, die regelmatig Vlis singen aandoen. Die groep kan in het ver volg in Hulst terecht. Zij het dat de aan meldingen voorlopig nog via Vlissingen blijven lopen". De sportbegeleiding in Hulst berust in handen van de arts Piet Hopmans uit Lamswaarde. Deze sportspecialist kan verder rekenen op de steun van zijn colle ga's Bert Schulte uit St.-Jansteen, Barend den Oude uit Hulst en op die van fysiothe rapeut Jan-Pierre d'Aubioul. Dit viertal behandelt op de dinsdagavonden de sport- problemen en geeft individuele dan wel groepsadviezen. Specifieke taken waarmee zij te maken krijgen, zijn gespecialiseerde sportkeurin gen, inspanningsonderzoeken, elektro- tt cardiografie, longfunctie-onderzoek, sportspreekuren, voedingsadviezen, trai ningsadviezen en blessurebehandeling. Al dit soort zaken rond het sporten staan voor elke sporter open. Of dit nu de topsporter is of de jogger. Elk gebied kent zijn eigen aspecten en daar speelt men op in. In het kader yan voorkoming van bles sures, dan wel het behandelen van opgelo pen Ietsels, start 30 augustus een cam pagne onder het motto: 'Blessures, blijf ze de baas'. Een drie miljoen gulden kostende landelijke actie. Als speerpunt neemt men in de eerste fase het voetballen. Zeeland presenteert zich op 12 september met een bijeenkomst en een partij zaalvoetbal met prominenten. Ton Kienhuis: „In dat kader willen wij eveneens gratis enkele teams volledig con troleren. Dat wil zeggen dat bijvoorbeeld de Zeeuwse voetbaltoppers Vlissingen en Hoek gevolgd gaan worden. Deze groepen vanuit sportmedisch oogpunt bekijken en begeleiden, met alle tussentijdse controles en keuringen die nodig zijn, kan mogelijk bijzonder interessante gegevens boven water krijgen". Dat de SMA in Hulst met zijn drie volle dig ingerichte onderzoekkamers daarin een belangrijke rol kan en zal gaan ver vullen, behoeft weinig uitleg. Piet Vonck. De atleet is een regelmatig SMA-bezoeker. foto «vim kooyman

de Stem | 1989 | | pagina 9