Pinkpop was jarig Kleine mensen 4n weekendje in Mechelen Het ongrijpbare chlamydia VVV BI 'HEERLIJK OM NIET TEGEN BUIKEN EN BILLEN AAN TE KUKEN' zog Anna Bijnsprijs 1989 voor Inez van Dullemen JANSEN B. DE STEM EXTRA DINSDAG 16 ME11989 MECHELEN - Behendig klimt Marina Petri (30) op een stoel. „Zo, ik zit," klinkt het tevreden. Het is nauwelijks te merken, maar toch betekent een voudig gaan zitten voor haar een meer dan nor male inspanning. Even schrikken Groeistoornis Grappen MEDISCHE RUBRIEK COKS VAN EYSDEN 27 Knuffels Linken Lieve Deugd Phlones Suicidal Blues Op de Muren van Pompei Mobiel centru met informati over opleiding in Terneuzen P. de Koster wint wedvlucht Orlear gedipl. orthopedisc schoentechnicus T48' Door Joep Trommelen LANDGRAAF - Een uitge kiend programma en 50.000 mensen waren de verjaar dagstaart voor Pinkpop'89. Organisator Jan Smeets kan terugkijken op 20 jaar festivalhistorie en op een dag vol zon en prima arties ten. Elvis Costello en R.E.M. vorm den de sprankelende afsluiters van een lange, warme dag. Rory Block begon de dag met een breakfastshow van haar blues-repertoire. De sympa thieke Amerikaanse toonde zich zeer in haar nopjes toen KRO's Hubert van Hoof haar een gouden cd voor haar 'Best Blues and Originals' overhan digde. Toch komt een akoesti sche bluesset veel beter tot zijn recht in een kleine, intieme zaal. Het spreekt voor haar dat ze haar muziek toch vol over tuiging bracht voor een volle Limburgse renbaan. Terwijl de zon naar het hoogste punt klom, steeg de temperatuur op het podium. Fishbone zweette agressieve funkrock uit. Het zestal is een levendige op-z'n-kop-band, en liet de blaasinstrumenten over de planken vliegen. Het was de eerste keer feest voor de bühne. Zanger Angelo Christopher Moore ging tekeer als een zwarte Iggy Pop. De Pixies hebben het in zich dé rockband van de jaren ne gentig te worden. Het viertal is zo goed op elkaar ingespeeld, dat het live zo mogelijk nog strakker is en beter klinkt dan op de plaat. Jammer alleen van de geluidsproblemen in het be gin. Hun eerste optreden op een groot festival kreeg het publiek zelfs zover, dat de eerste toegift een feit was. Snel, strak, hard en vol emotie. The Nits speelden letterlijk In The Dutch Mountains. Her kenning bij het publiek, voor misschien niet Neerlands beste, maar wel een sfeervolle band. Henk Hofstede en de zijnen wisten met hun bekendste nummers het publiek op hun hand te krijgen. Iets anders dan de Pixies, maarpetje af. Een ingetogen half uurtje verzorgde Tanita Tikaram. Ze draagt de last op zich van de plotseling ontdekte meidenpop. De 19-jarige toonde echter meer zelfvertrouwen dan me nige oude rot in het vak. De tijd zal leren wie een blijver is: Ta nita maakt in ieder geval een goede kans. Na Rory Block was de Canadees Jeff Healey de tweede bluesartiest op het fes tival. Hij laat een modernere kijk op het genre zien en horen. Maar bovenal is hij een vir tuoze gitarist. Een waardige afstammeling van de 'goden' uit de jaren zestig. Qua tech niek zijn er meer zoals hij, maar Healey maakt de combi natie tussen gevoel en perfec tie. Vijf jaar geleden stond hij nog als opwarmer op de Neder landse en Belgische popfesti vals. Nu is John Hiatt een top per. Bezielde rock and roll is zijn handelsmerk. Hiatt be zingt het gewone leven met zijn goede en slechte kanten. Have Welke b and er ook optrad, het publiek bleef enthousiast a little faith in me. Pinkpop had dat. Romanticus Marc Almond liet de avond invallen. Zijn iet wat gekunstelde liedjes bewe- nen. gen zich tussen Jacques Brei en Engelbert Humperdinck. Al- mond houdt van het overdadi ge. Tatoeages en krokodilletra- - FOTO ANP Jan Smeets heeft bewezen een uit de hand gelopen pick nick tot een instituut te kunnen maken. Pinkpop heeft nog heel wat jaren voor de boeg. Door Raoul van den Booren Marina is namelijk net 1 meter en 8 centimeter groot. Wat voor anderen de gewoonste zaak van de wereld is, wordt voor deze kleine vrouw vaak een hele toer. Zoals even een raam open zetten bijvoorbeeld. Of zorgen dat je bij de slager niet over het hoofd wordt gezien. Marina Petri bracht het afgelo pen weekeinde, samen met nog zo'n vijftig kleine mensen, door in pension Vouwere in het Zuidlimburgse Mechelen. De Belangenvereniging voor Kleine Mensen (BVKM) vierde daar het vijftienjarig bestaan. Uit Nederland, Duitsland en Frankrijk kwamen de feest vierders bij elkaar. Mensen met verschillende beroepen en achtergronden die één ding ge meen hebben: niemand is gro ter dan 1 meter 55. „In het begin is zo'n bijeen komst voor velen even schrik ken," vertelt BVKM-voorzitter Janneke Graamans (35) die met haar 1 meter 33 zo'n beetje bo ven de rest van het gezelschap uitsteekt. „Normaal zie je om je heen alleen mensen van normale lengte. Hier sta je plotseling oog in oog met andere kleine mensen. Je realiseert je dan in eens hoe anderen tegen jou aankijken. Je kijkt daarna toch weer even anders naar jezelf in de spiegel." Maar dat weegt volgens Jan neke niet op tegen de voordelen van dit soort weekeinden. „Eindelijk kun je gewoon ge zellig tegen iemand praten zon der naar boven te hoeven schreeuwen. Je kunt de mensen goed verstaan. Het is heerlijk om niet de hele dag alleen maar tegen de buiken en billen van anderen aan te kijken," al dus Janneke die constateert dat „opvallend veel huwelijken uit dergelijke ontmoetingen ont staan." In Nederland wonen tussen de 10.000 en 15.000 kleine mensen. De korte lichaamslengte wordt doorgaans veroorzaakt door groeistoornissen. Daarvan zijn meer dan 200 verschillende soorten. Sommige zogenaamde endoctrine groeistoornissen zijn te behandelen. Dat geldt niet voor de groei van kinderen met een botgroeistoornis. „Kleine mensen kunnen in elk gezin geboren worden," weet Janneke Graamans. „We hebben hier vrijwel allemaal ouders van normale lengte." De BVKM behartigt sinds 6 april 1974 de belangen van zo'n 200 aangesloten leden. Zo infor meert de vereniging over aan passingen in huis, auto en werk en worden weekeinden georga niseerd om gewoon met elkaar te praten en te dansen. Ook probeert de BVKM het grote publiek een beter beeld te ge ven van kleine mensen. „We la ten ze zien dat die net zo onin teressant kunnen zijn als iedereen," aldus de voorzitter. Het grootste probleem van de kleine mens blijft hoe ande ren tegen hen aankijken. „Op straat vinden ze ons heel bij zonder. De mensen blijven je nastaren of roepen vreemde dingen naar je, zoals kleintje pils of zo. Sommigen proberen voorzichtig met je in contact te komen door te vragen hoe laat het is en vervolgens te infor meren wat je eigenlijk man keert. Dan zeg ik dat ze moeten oprotten. Ik heb geen zin om de hele dag voorlichting te lopen geven. Ik wil gewoon mijn boodschappen doen." Eindelijk een weekendje zonder grappen en grollen van de grote medemens. - FOTO THIJS HABETS De puberteit is de moeilijkste tijd voor mensen met groei stoornissen. Op school en dans les, waar een gelijkwaardige partner moeilijk te vinden is, beginnen de problemen. „Vergelijk het maar met men sen met rood haar. Die worden altijd uitgescholden voor vuur toren. Je moet constant jezelf waarmaken. Ik denk dat dat ook de reden is waarom de meesten van ons een baan heb ben. We hebben van kindsa- faan geleerd voor onszelf op te komen." De meesten groeien later over die problemen heen. Lies Steegs (51) uit Gemonde zit zelf al lang niet meer omhoog met haar lengte van 1 meter 28. „Mijn kinderen hebben er meer moeite mee. Die hebben zelf een normale lengte, net als mijn man. Mijn moeder was zelfs groot voor een vrouw: één meter vijfentachtig." Kleine mensen zijn vaak mid delpunt van spot en grappen. Niet altijd even leuk, maar tij dens het weekeinde in Meche len wordt ook onder elkaar heel wat afgelachen, en niet zëlden oVérde 'éigen lichaams lengte. De meest populaire dlj- enkletser'Wordt' échter geheim gehouden voor de buitenwe reld. Kleine mensen hebben ge leerd voorzichtig te zijn. „Als die grappen in de krant komen hoor je ze de volgende dag overal om je heen," zo luidt het. Ook de fotograaf wordt vrien delijk verzocht door de knieën te gaan en geen foto van bo venaf te maken. „De mensen kijken al genoeg op ons neer." De sfeer tijdens het week einde is opgeruimd. „Als klein mens ben je nog altijd een stuk beter af dan extreem lange mensen," zo weet mevrouw Steegs die iemand bij de KLM kent van wel twee meter der tig. „Die langen passen alleen in hele grote dure auto's. Ze steken met de helft van hun li chaam uit bed. Wij liggen altijd in een heerlijk royaal bed. En...ik heb nog nooit mijn hoofd tegen het plafond gesto ten." Door Jan Paalman GESLACHTSZIEKTEN, elk kind kan u dat tegen woordig vertellen, zijn ziekten die je kunt oplopen als je 'het' doet. Gonorroe en syfilis - ofwel druiper en sief - zijn de beroemd ste geslachtsziekten. Maar van chlamydia infectie heeft u waarschijnlijk nog nooit gehoord. Toch komt deze sexueel over draagbare ziekte minstens net zo vaak voor als gonorroe en richt het minstens net zo veel schade aan in de vorm van buitenbaarmoederlijke zwangerschappen en blij vende onvruchtbaarheid bij vrouwen. Die onbekendheid bij het grote publiek is niet zo ver wonderlijk. Dat deze eigen aardige bacterie zo vervelend kan uitpakken weten artsen ook maar pas een jaar of tien, en bovendien gaat het micro beest buitengewoon achter baks te werk. De klachten lij ken tamelijk op die van go norroe, tenminste, als er al klachten zijn. Want dat is het geniepige van chlamydia: in heel veel gevallen weet de eigenaar niet dat hij de onge lukkige bezitter is van deze bacterie. Wat zijn die klachten dan? Mannen kunnen 2 tot 3 weken na een (meestal) nieuw sexu eel contact gaan klagen over een niet al te overvloedige troebele dan wel heldere af scheiding uit de pisbuis. Soms is dat alleen 's morgens het geval. Plassen kan moeilijk gaan of brandend pijnlijk zijn en sommige patiënten klagen alleen maar over een 'jeuke rig' gevoel in de pisbuis of hebben een vaag gevoel dat er iets niet in orde is. Dit alles kan, maar hoeft niet: een kwart van de mannen heeft nergens last van, maar kan toch de ziekte verspreiden. Dat geldt des te meer voor vrouwen. De meeste vrouwen hebben aanvankelijk geen enkele last van de aanwezig heid van de chlamydia-bacte- rie. Dat maakt het zo verra derlijk, want, zoals een arts onlangs schreef, 'bij chlamy dia zit het venijn in de staart' doordat het bij misschien wel 8 op de 100 geïnfecteerde vrouwen ernstige complica ties veroorzaakt. Bij hen klimt de bacterie via de baar moeder de eileider in met een eileiderontsteking tot gevolg. Dat kan heel opvallend gaan, met hoge koorts en pijn in de onderbuik of zeer sluipend, maar het resultaat is er dan niet minder om. Door de ontsteking verkle ven de wanden van de eilei der. Als de eileider geheel verstopt raakt dan kan de eicel de baarmoeder niet meer bereiken en is de vrouw onvruchtbaar. Bij een gedeel telijke verstopping is de kans groot dat een bevruchte eicel als het ware in de eileider blijft hangen zodat de zwan gerschap zich in de eileider voltrekt. In het laatste geval is er dan sprake van een bui tenbaarmoederlijke zwan gerschap. Welnu, onderzoek in bin nen- en buitenland wees uit (maar precieze cijfers ontbre ken) dat chlamydia minstens net zo vaak onvruchtbaar heid bij vrouwen veroorzaakt als gonorroe. In Scandinavië wordt eileiderontsteking in 30 tot misschien wel 70 procent van alle gevallen door chla mydia veroorzaakt. Treedt er toch zwangerschap op, dan kan het kind bij de geboorte een nare oogontsteking oplo pen of anders wel een long ontsteking. Wat er tegen te doen? In principe is een chlamydia-in- fectie heel gemakkelijk te be handelen met een antibiotica kuurtje. Voorwaarde is wel dat de infectie op tijd wordt opgespoord en daar zit hem nou de moeilijkheid: de chla- Bij vrouwen veroorzaakt chlamydia in 8 procent van de gevallen een eileider ontsteking. Raakt de eileider dan geheel verstopt dan is onvruchtbaarheid het gevolg. Bij een gedeeltelijke verstopping kan een bevruchte eicel daar als het ware blijven hangen en ontstaat er een bui tenbaarmoederlijke zwangerschap. mydia bacterie laat zich bui tengemeen moeilijk betrap pen. Stel dat de patiënt al klachten heeft en daarmee naar de huisarts gaat. Wat dan? De huisarts zal dan waarschijnlijk een onderzoek doen op gonorroe en niets aantreffen. Zou het misschien chlamydia kunnen zijn? Om daar achter te komen kan hij verschillende testen doen. Het meest betrouwbaar is de kweek, maar die is duur en op de uitslag moet je 3 tot 6 dagen wachten. Daarbij is, zoals eerder gezegd, de chla- mydia-bacterie een eigenaar dig microbeest, want anders dan normale bacterieën laat het zich alleen in levende cel len kweken en niet ieder la boratorium is daartoe in staat. Bovendien moet het uitstrijkje binnen het uur op het lab zijn, of binnen 4 uur mits gekoeld met smeltend ijs. Makkelijker zijn de zoge heten 'directe antigeentests', maar die hebben weer het be zwaar dat ze tamelijk onbe trouwbaar zijn. Valt zo'n test negatief uit, dan heb je de ziekte zeker niet. Maar als de test positief is dan is dat he laas slechts een sterke aan wijzing voor de aanwezigheid van het ziekte. Dat is verve lend, want men streeft er naar om de patiënt niet met één, maar met net zoveel re cepten naar huis te sturen als hij of zij contacten heeft ge had. Tja, en hoe moet je dat nu thuis verkopen, want voorlichters hebben helaas korte metten gemaakt met het leugentje dat je sexueel overdraagbare ziekten ook op het toilet kunt oplopen. Som mige mensen willen dan een sterker bewijs dan een directe antigeentest en in dat geval kan een kweek alsnog zeker heid bieden. De gezondheidsautoriteiten weten ook wel dat zelfs in deze verlichte tijden nog steeds een taboe op geslachts ziekten rust. Wie niet naar zijn huisarts wil, kan in de grote steden zoals Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag terecht in speciale 'laagdrempelige' poliklinie ken. De behandeling is daar bovendien gratis. In andere steden verwijst de GGD (zie telefoonboek) gratis door naar de polikliniek dermato logie. Maar beter dan genezen is voorkomen, en dat kan, net als met alle andere geslachts ziekten, ook met chlamydia heel eenvoudig door het ge bruik van het condoom. Dit simpele voorbehoedsmiddel ging bijna kopje onder tijdens de sexuele revolutie van al weer meer dan tien jaar gele den, maar beleeft, nu de sexuele revolutie als alle an dere revoluties haar eigen kinderen dreigt op te vreten een nieuwe zegetocht. Of zo als ik onlangs een Oudere Jongere van rond de veertig spijtig hoorde zeggen: „Wij moeten als enige generatie voor de tweede keer aan het condoom." Het kind heeft 27 speelgoedbeesten, - in haar kamertje, box, speelhoek, ledikantje, spulletjeskist, kinderwagen. Ze zitten op de bank in de huiska mer, lachen het toe vanaf de commode in har eigen domein, hangen met ape-armen aan een touw vanaf het plafond in de gang, grijnzen met bere-snoe- ten over de rand van de karton nen doos met plastic blokken. Ze zijn grappig, goeiig, guitig, gezellig, geinig, grimmig soms, maar hoe dan ook altijd bijzon der geliefd bij de volwassenen, die er mee kwamen aandragen. Want de een na de ander waren die bezweken voor verleidelijke snoetjes en donzige vachtjes. Zo kwamen de 27 speelgoed beesten in kindje's leven. Een bonte verscheidenheid, te veel om op te nomen. Te veel ook om in één baby- en kleutertijd lekker doorleefd of stuk ge speeld te krijgen. In de benade ring en de terminologie van 1989 vallen ze trouwens niet onder de categorie speelgoed; het zijn knuffeldieren. Is dat een ander ras dan de ouwe beer van twintig of vijftig jaar terug - de snuit kaal ge kust, zaagsel schemerend door scharnierende schouders, één lamme poot van het over de grond slepen achter een spe lend kindje aan Is de synthe tisch pluchen, was- en droog- machinebestendige, pimpel paars of gifgroen of knalkar mijn (maar wél kindvriendelijk) geverfde teddy van reuzenfor- maat uit een ander nest Zeker is dat elk afzonderlijk exemplaar van de nieuwsoor- tige menagerie een kortere stamboom heeft dan Winnie de Poeh, het trouwe kameraadje van Janneman Robinson. En op een enkele uitzondering na zijn knuffeldieren van ander karakter dan goeie ouwe beer of lobbes de hond. Die pastten met hun sleetse lijven zo won derwel in kinderarmpjes wann- neer die troost zochten. Ze kro pen ook altijd ongevraagd mee diep onder de dekens bij het kind met angstdromen. Ver stopten zich tussen kleertjes en speelgoed in de koffer voor de logeertpartij bij opa en oma. Of waren kwijt, zomaar opeens wég, - en dan kon een radeloos kind niet slapen, niet eten, niet verder. Dat was vroeger - toen ouders nog of ze wilden of niet kinderen kregen. Bij trossen, ritsen, per dozijn of meer, soms wel eens 27 op een rij. En toen diezelfde ouders per kind slechts één, hooguit twee speel- goedbeesten namen. Daar is een merkwaardige verandering in gekomen. Nu nemen ouders één, hooguit twee kinderen. En elke kind krijgt - of het dat wil of niet - trossen, ritsen, dozij. nen honden, apen, poezen, tij gers, kalfjes, fantasiebeesten, soms wel 27 stuks. Het meeren- deel zit al startklaar in de baby kamer nog vóór die wordt be woond. Want tante Rietje kwam met een lekker loedertje van een hond, vriendin Nettie plantte als verrassing een panda op de zesmaandsbuien, en Liesje, en de buurvrouw, de oma's, voetbalvriend Jan zelfs, ze kochten zich allemaal blauw aan geknuffelte. En ze zullen daar onverschrokken en onge remd nog jaren mee doorgaan. De enige die nuchter blijft temidden van deze euforie is kind zélf. Het koos zich uit het totale aanbod één steun en toe verlaat voor alle dag en vooral nacht; de rest wordt gewoon genegeerd. Makkelijk is dat niet. De 26 verstotenen zijn er ger dan Big Brother. Overal waar het kind kruipt, speelt, eet, slaapt, lacht of lieve geluid jes maakt, dringen zij zich knuffelgeil op. Maar het kind houdt stand. Opeens staat daar in de ka mer op de grond een groot groen beest van plastic: „Kijk, dat is een kikker, zeg maar kik ker." De ouders van het kind tillen kikkers rug als een deksel eraf, willen dat ze gaat zitten, roepen 'bah' en 'vies' en 'poep' met bijbehorende onsmakelijke geluiden. Zijn ze nu helemaal gek geworden? Ze mag dan geen affiniteit tonen met de beestenboel in huis, dit gaat te ver. Zo'n lieve knuffel openma ken en er dan met je blote bil len bovenop gaan zitten, daar kun je als verstandig kind niet aan meedoen. Ook nu houdt ze stand. En zoekt troost bij de oude vertrouwde luier. Oud President Abram Lin coln, als knaapje al eng bij de pin- coln, werd dan ook president door hoogst efficiënt boven de rest uit te blincoln. Voetnoot: Als u nog niet wist dat Honest Abe Lincoln zijn achternaam uitsprak als linken' dan merkt u het hier aan het rijm. Wist u dat allang, maar vindt u dat Abe niet zo "honestis als zijn bijnaam suggereert, bijv. door het lezen van zijn uit spraak: 'The American people is the last hope of mankind on earth' dan mag u de slotregel van het limerickje vervangen door 'door 't stom kiezersvolk te verlincoln' Ik ben ten onderste boven verheugd, dat ik in mijn jeugd nooit echt heb gedeugd. De tijd om te deugen voor elke man is als hij werk'lijk niet anders meer kan. 'Phlonel, you phlapdrolls, Come on, phlonel You're not my off-spring only my clone! Het ging mij slecht en eerlijk gezegd was ik het leven meer dan beu, maar buiten floot een kneu. Ik kapte er mee, gaf mij zelf mijn congé en nam mijn adieu aus sé- rieux, maar buiten floot er een kneu. Dies sjok ik nog door met een worm in mijn oor en een: 'Hup en allez, Nom de Dieu', want buiten fluit nog een kneu. 'Nolite te scrotumferi mini- mare' staat groot op een muur in Pompei Het is oud Latijn uit mijn pu ber gymj aren voor: Laat je niet naaien door patjepeï Idiot's delight Wat wil je worden als je groot bent, Lieve kleine malloot? Wat ik nu ben, lieve Pappie, maar dan echt in het groot: De echte volwassen dorpsi dioot. AMSTERDAM (ANP) - De Anna Bijnsprijs 1989, die is be doeld om de aandacht voor de 'vrouwelijke stem' in de let teren te bevorderen, is toegekend aan de schrijfster Inez van Dullemen. Zij ontvangt de prijs van 10.000 gulden voor haar gehele oeuvre, dat zich volgens de jury onderscheidt door opmerkelijke veelzijdigheid. Van Dullemen kreeg bekendheid door romans als 'Vroeger is Dood' en 'De vrouw met de vogelkop'. Daarnaast schreef zij tal loze reisverhalen. De jury noemt als kenmerk van haar werk 'het belang dat aan het alledaagse wordt toegekend, de aandacht voor individuen boven groeperingen of systemen, de ongeromanti- seerde aanpak van kwesties van leven en dood en het besef dat al les onherroepelijk voorbij gaat'. Deze onderwerpen behandelt Van Dullemen zonder in heroïek of pathetiek te vervallen, aldus de jury. De jury bestond dit jaar uit Rudi van Dantzig, Renate Dorre- stein, Margot Engelen, Cox Habbema, Kristin Hemmerecht en Gerda Meijerink. Eerder werd de in 1985 in het leven geroepen prijs toegekend aan de schrijfster Josepha Mendels en de dichte res Ellen Warmond. weerijssingel 63-65, breda, (overzijde singel re< Zee Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het mobie formatiecentrum van de i ting Beroepsopleidingen en Waterbouw is woensdf mei de hele dag in Terne aanwezig. Van 10.00 tot 17.00 uur i nen belangstellenden de bus bezoeken, die bij het westelijk Arbeidsbureau de Rosengracht staat. In de bus wordt infonr gegeven aan jongeren (w zoekenden en schoolverla en volwassenen over oplei gen en het werk in de gr< water-, spoor- en wegenboi Veel jongeren kiezen na LBO-opleiding voor een p tijkopleiding. Deze opleidir verlopen volgens de wet op leerlingwezen en geven he kans om vier dagen te wei en praktijkervaring op te Dat kan gebeuren bij een vidueel bedrijf of bij een drijf dat is aangesloten bi; samenwerkingsverband, het samenwerkingsver! Praktijkopleidingen Grc Water-, Spoor- en Wegenb (SPG) Zeeuwsch-Vlaandi Het SPG Zeeuwsch-Vlaa ren heeft plaats voor vijf 1 lingen vakman wegenboui rioleringen, vijf leerlii straatmakers en drie leei gen machinist/machinen teur wegenbouwmachines. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De eerste vinciale wedvlucht in dit zoen gehouden vanuit Orlt is gewonnen door een duif P. de Koster uit Clinge. Gek zaterdagmorgen om 11.21 liet de vogel een gemidd snelheid voor zich noteren 1.544,972 meter per minuut, het concours werd door oude duiven deelgenomen, wedvlucht kende een snel loop. J. Giele, Axel, 11.18 uur, 1541 mpi de Bruijn, Heikant, 11.20 uur, ropm; L. van Vliemberghe, Gra 11.25 uur, 1539 mpm; P. Verstra St-Jansteen, 11.22 uur, 1533 n Adri Thijs, St.-Jansteen, 11.21 1533 mpm; G. Schalkens, Koew 11.20 uur, 1529 mpm; P. Ba< Westdorpe, 11.18 uur, 1527 mpm; Poorter, Axel, 11.21 uur, 1527 n. A. de Caluwé, Sluiskil, 11.21 uur, mpm; Joh. de Block, Koewacht, uur, 1522 mpm; C. de Cock, Bot Pelle, 11.27 uur, 1519 mpm; R uc !uwé, Sas van Gent, 11.18 uur, ujpni; H. van de Veeke, Westdr J1.20 uur, 1518 mpm; Ch. de Heikant, 11.24 uur, 1513 mpm; to. Iwaarden, Kruiningen. 11.38 uur, ™pm; J. Dane, Sluiskil, 11.23 1511 mpm; M. Buysse, Oostburg, dur, 1510 mpm; J. de Block, I wacht, 11.24 uur, 1510 mpm; Ed Goethem, St.-Jansteen, 11.26 151Vmpm; B. van de Branden, 11.27 uur, 1510 mpm; L. de Br Heikant, 11.25 uur, 1510 mpm; Jc Mul, Philippine, 11.23 uur, 1507 r fjHeeteson, Kloosterzande, 11.33 :J05mpm; J. Verstraten Terneo U.29 uur, 1501 mpm. ;M. (ADVERTENTIE) GESPECIAUSEER Iedere donderdag 0rt SPREEKUUR sctr Volgens afspraak senior orth tel. 076-148168 steunzolen inlays voor sport- trimschoe Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwahénstraat 21, Hulst (Z.-

de Stem | 1989 | | pagina 4