tide Tijdstip verkiezingen ongunstig rRAAT' UBBERS EN VOORHOEVE: HOFFELIJK MAAR VERDER NIETS NV en CNVmilieu grote verliezer Van Mierlo (1)66): De coalitie is op Kok: te lang negeren van VVD-wensen breekt de coalitie op Klein links: nu snel Kamerverkiezingen nttSTEM PAGINA 5 WOENSDAG 3 ME11989 ;entellerij Gedwongen Achteloos Instemming Duidelijkheid Premierschap K2 If DEN HAAG (ANP) - Het tijdstip waarop iventuele Tweede-Kamerverkiezingen worden gehouden valt ongunstig. Inge volge de Kieswet dient bij ontbinding van de Kamer binnen veertig dagen kandi- iaatstelling voor nieuwe verkiezingen plaatste vinden. Precies 43 dagen daarna moeten de verkiezin gen worden gehouden. Dat zou ongeveer in jugustus zijn. Dat is in de vakantieperiode; bij voorbeeld ongunstig vanwege de opkomst. Een ander as- ject is dat in die tijd al naar Prinsjesdag wordt jekeken, wanneer er de begroting op tafel moet iggen. Wanneer er nog geen verkiezingen zijn rehouden en er nog een demissionair kabinet 'egeert, is die laatste nog verantwoordelijk voor [e begroting. Dat demissionaire kabinet beslist ook over de latum van de te houden verkiezingen. In geval van een demissionair kabinet blijven alle leden daarvan zitten en wordt doorgeregeerd totdat een nieuw is gevormd. Er zou ook tussentijds een zogenoemd romp kabinet kunnen komen. Wanneer ministers van een bepaalde partij uittreden kunnen de overi gen de regering waarnemen. Daarvoor is wel een kamermeerderheid voorwaarde. Ook zo'n rompkabinet zou een begroting kunnen opstel len. De koningin kan na het uitbreken van een kabinetscrisis op basis van adviezen van alle politieke partijen bij voorbeeld besluiten een informateur te benoemen. Diens taak kan uit eenlopen van een 'lijmpoging' van het gevallen kabinet enerzijds, tot het vormen van een rompkabinet dat kamerontbinding en uitschrij ven van verkiezingen voor zijn rekening neemt. Afhankelijk van de snelheid van de informa teur komt de datum van verkiezingen navenant verder weg te liggen. VVD Partijvoorzitter Ginjaar (links) en minister De Korte (midden) volgen het debat vanaf de ambtenarentribune. - fotoanp CDA aan de werkge-l ekem had laten weten I WIR zou worden afge-l ook Deetman wist del ar de publiciteit te vin-[ s hij in het kabinet hel >it dreigde te delven te-f inister Ruding (Finan-I laaide hij zijn gram vial schreven woord. Veelj het niet uit, want Deet-1 hoest zijn begrotingen! weer bijstellen. Zijnl ministers lieten hem| al te graag in zijn oken, want zolang Ru-I aar Deetman keek, konl over hun begroting vit-f lelijk werd die centen-I zelfs Lubbers teveel. Hij) og onlangs met een te-| iorstel voor de begroting! >mend jaar afstand vanl »s bezuinigingslij n. Soms! .ubbers met pijn denken! gemiste kans om Ru-[ raar het International! aire Fonds te lozen. Del er vindt het royale ge-I an zijn collega's intussen! gortig worden. Hij heeft) innen gezet rlop een and! ieurspost in Washington. alleen binnen de coalitie) t kabinet, ook met het| olitieke deel van de rege- le koningin, ging niet al- in een leien dakje. Tot| ïaal toe moest de maje-| een troonrede met feite onjuistheden voorlezen.) aal moest zij verklaren koopkracht van allen op) ou blijven (terwijl later) dat uitgerekend de echtef wel moesten inleve-j andermaal zei ze keurig! :t land er schoner op was) den, 'met name lucht en| de kerstboodschap mocht I 1de ze een rectificatiel eken. Geen sprake meerl erbetering, maar van een - d die naar het einde loopt I niet snel iets wordt ge- aan het milieu. Minister! Is kreeg zodoende del kans uit de luwte van dill iet te treden. Zijn Natio-| Milieubeleidsplan werd Ij de hoofdmoot van de po-E agenda en - dat zal mor-| jlijken - de bom onder het iet. Lubbers zal mompe-P Zo'n kabinet, eens maar] weer." et was wachten op de val DoorThomMeens DEN HAAG - De eerste die valt is de cameraman van de VPRO-televisie. Hij struikelt over het op stapje naar de ministerstafel, letterlijk. Ruud Lubbers, dan nog steeds premier ziet het gebeuren, naar steekt geen hand om de vallende televisieman op de been te houden. Hij wacht wel netjes af tot de man veer staat voor hij zijn eenzame weg naar de minister tafel vervolgt. het WD-kamerlid is het nooit meer goed gekomen. Dat bleek begin deze week nog eens over duidelijk toen Ruding een plan van de VVD om de milieukos ten te betalen uit de economi sche groei, neersabelde. 'Frö- belwerk', oordeelde de reken meester van het kabinet. En „zelfs het plan van de PvdA is meer solide." Het plan van de WD was bedacht door Frank de Grave. Lubbers wreef giste ren bij wijze van toegift nog meer zout in de wonde door Voorhoeve te verzoeken zijn plan te laten narekenen door de specialist van de fractie. Het debat was toen amper 20 minu ten oud. Toch waren de eerste steekjes al uitgedeeld. Zo had Voorhoeve tegen alle gebruiken in zijn tekst niet vooraf aan de minister-presi dent gegeven. Lubbers werd op die manier gedwongen te luis teren. Een kleinigheidje, maar wel veelzeggend. Zo is Voor hoeve niet. Het zou nog erger worden. Aan het eind van zijn 40 minuten durend betoog (alle lampen op de spreekstoel ston den al 10 minuten vuurrood, ten teken dat Voorhoeve ver over zijn tijd heen was) vroeg de WD-leider aan Kamer voorzitter Dolman toestem ming om bij wijze van uitzon dering al in de eerste termijn een motie te mogen indienen. Dat mocht. En zo kon Voorhoeve al na 40 minuten laten weten dat zijn fractie „de regering verzoekt de belastingaftrek voor het woon-werk verkeer niet af te schaffen en de diesel- en lpg- accijrisverhoging van 540 mil joen te beperken tot 350 mil joen." Voorhoeve verbond aan deze motie de vertrouwens kwestie. Met de motie van wantrouwen maakte Voor hoeve ook aan de laatste twij felaars duidelijk da thij niet verwachtte dat de kabinet oor zou hebben voor de WD-ver- langens. Hij wachtte immers het antwoord van Lubbers op zijn rede niet eens meer af. Duidelijker kan het niet. Het Het voorval zal symbolisch jalijken voor de rest van de .liddag en avond. Lubbers jvacht op de dingen die komen feaan. Als het geluid uitvalt tij- jjens zijn antwoord en als de tamer zich beraadt op het Eindoordeel. Dan valt ook hij figuurlijk. De hele avond is Lubbers hoffelijk gebleven, .naar niet bereid de helpende hand uit te steken. Tenminste niet naar de WD-fractie, eer der het tegendeel. Lubbers laat geen kans voorbijgaan om de WD-frac- tieleider, in één week uitge roeid tot een echte nationale jekendheid te jennen. Als Voorhoeve direct na de aan vang van het debat heeft uitge- [legd waarom de WD vindt dat de automobilist te hard wordt gepakt door de voorgestelde fi nanciering van het Nationaal Milieubeleidsplan, wacht Lub- ers tot hij een uitgewerkte ta- _el voor zich heeft om daarna Voorhoeve te onderbreken. [„Kunt u die tabel van u even omrekenen naar het belas tingstelsel na de invoering van Dort", vraagt Lubbers schijn baar achteloos. Voorhoeve heeft de vraag verwacht en [antwoordt zonder een seconde denktijd: Dat scheelt ƒ200", waarop Lubbers nu verbolgen jrepliceert: „Misschien kunt u het nog even met uw specialist narekenen." De steek is duide lijk. De hele week heeft Voor hoeve geen stap gezet zonder in zijn schaduw Frank de Grave, financieel specialist van de I-fractie en in een eerder [leven werkzaam op de bank waar Onno Ruding de scepter zwaaide. Ruding verruilde de bank voor het kabinet Lubbers De Grave ging van de bank naar de Tweede Kamer. Maan den later kwam Ruding het ka nerlid de Grave tegen in de wandelgangen van het kamer gebouw. „Zo jongen, werk jij hier?", waarop De Grave: [„Nee meneer, ik kom u contro- [leren." Tussen de CDA-minister en Premier Lubbers spreekt voor het debat nog even met WD leider Voorhoeve. wachten bleek later ook niet nodig geweest. Lubbers hield weliswaar een gloedvol betoog, toonde zich zelfs bereid met het verschil van mening tussen ka binet en WD-fractie door te regeren, maar liet tenslotte we ten dat hij de motie niet zou uitvoeren. „Dat kan zo niet en dat gebeurt zo niet", sprak hij Daarvoor had hij de WD- fractie ruim een vol uur inge peperd dat het milieubeleids plan met volle instemming van de WD-bewindslieden is vast gesteld door het kabinet. De WD heeft de buit vrijwel ge heel binnen, aldus Lubbers. „In de regeling van het huurwaar deforfait zie ik de hand van staatssecretaris Koning en de paragraaf over de kleinscha ligheidstoeslag zou zo uit een spreekbeurt van een WD-mi- nister kunnen zijn weggewan deld", zei Lubbers. En „laat er geen twijfel over bestaan dat de WD-bewindslieden beslis sende invloed hebben gehad op de totstandkoming van dit plan. Hun mening is, ik mag dit wel zeggen, bepalend geweest voor het plan." De litanie hield zo lang aan dat D66-leider Van Mierlo uit eindelijk besloot in te grijpen. „Heeft het kabinet er ook al eens aan gedacht om een CDA- beleid te voeren", vroeg hij Lubbers. Het antwoord bleef uit. Lubbers ging door met zijn beroep op de WD om toch vooral niet vast te houden, aan het kennelijke plan om het ka binet in het zicht van de haven te laten stranden. Maar Voor hoeve was niet te vermurwen. Hij wilde duidelijkheid van Lubbers, nu en direct. „Is de premier bereid de motie uit te voeren", vroeg Voorhoeve. Het antwoord kwam onder doodse stilte. „Neen, maar ik heb over wogen de VVD te vragen de motie aan te houden." Waarop Voorhoeve antwoordde: „Dat lijkt mij niet verstandig." Daarmee verschafte hij de dui delijkheid waarop tot dan toe iedereen had zitten wachten. Gaat de WD om of houdt de WD voet bij stuk, was de vraag die heel den Haag giste ren bezighield. Nog nooit wa ren fractie-medewerkers zo'n belangrijke mensen als giste ren. En zelfs backbenchers die nooit het nieuws halen, waren voor een paar uren heel be langrijk. Maar het antwoord op de vraag, hoever durft de VVD te gaan, hadden ook zij niet. Het bleef bij gissen. Zo kon een VVD-wijfelaar luttele minuten voor de aan vang van het debat nog ont daan zeggen: „Dat iedereen er nu van uit gaat dat het echt crisis wordt, terwijl wij ons punt al meer dan duidelijk hebben gemaakt. Wij hebben onze tanden al laten zien." Een ander wist het tegendeel te be weren: „We accepteren geen mist. Lubbers moet heel duide lijke toezeggingen doen. An ders is het echt uit. Dan maar stemmen." D66-fractieleider Hans van Mierlo als altijd goed voor een betoog vol bon mots zou het en kele uren later herhalen. „Het wordt tijd dat we de kiezers eens gaan raadplegen. Eens kijken wat die ervan denken." Van Mierlo hekelde het kabinet op ongekend felle wijze, waar bij vooral de vijf WD-be windslieden de volle laag kre gen. „Bolkestein lijkt bij ieder een te horen en dat geldt ook voor de bewindslieden de Korte en Korthals Altes. Staan ze nou aan de kant van hun collega Nijpels of aan de kant van fractie-voorzitter Voorhoeve", vroeg hij zich af. Ook Nijpels zelf kreeg de volle laag. „Minis ter Nijpels die om de andere dag in de krant glunderend een boompje staat te planten, schepje in de hand, kindje er bij. Van harte gegund hoor, daar niet van. De enig behoor lijk gesalarieerde plantsoenen dienst van het land. Maar daar kan het natuurlijk niet einde loos bij blijven." Kok (PvdA-fractieleider en in eens veel dichter bij het pre mierschap dan hij ooit had ver moed) had Van Mierlo al voor gegaan in het debat. Terwijl hij uitlegt dat de WD voor alles de partij van de lastenverlich ting wil zijn, kijkt Lubbers op zichtig rond naar de tribunes en dan - als Kok zijn zoveelste giftige pijl naar de WD stuurt - licht lachend naar Voorhoeve. „Steek die maar in je pochet- zak", lijkt Lubbers te gniffelen. Hij lacht te vroeg. Kok doseert zijn venijn welhaast perfect. Na Voorhoeve is Bert de .Vries (CDA) aan de beurt en daarna Lubbers. „De leden van het kabinet gaan ruziënd, zwalkend en bakkeleiend over de straat. Hoelang kan dat naar uw mening nog door gaan?", vraagt Kok onschuldig aan Lubbers. De oppositielei der waakt ervoor om de toon van zijn verhaal te hard te ma ken. Hij zal de VVD niet terug drijven in de armen van het CDA. Van Mierlo zal daarover zeggen: „Het is duidelijk, me neer de voorzitter, voor de op positie zijn er vandaag geen heldenrollen weggelegd." Die mening wordt door de overige spelers gedeeld. Van der Vlies (SGP) heeft boven zijn tekst het woord cri sisdebat staan. Hij geeft het ruiterlijk toe. Een crisis over de euthanasie ware hem liever ge weest. maar die kwam er niet. Dat onderwerp komt niet meer aan de orde. „Wij krijgen nu de gelegenheid tot bezinning", zegt Van der Vlies. Ook hij re kent dus op crisis. Schutte (GPV) zegt het weer anders. „Met een variant op de laatste troonrede kunnen we vandaag zeggen: „Het gaat goed met het kabinet, met name met de WD-ministers." Een subtiel pesterijtje naar Lubbers. Die had de koningin laten zeggen dat het milieu schoner was ge worden, met name lucht en water. Later moest Lubbers erken nen dat hij dat niet had mogen laten zeggen. Het was aantoon baar onjuist. Daarom immers was er een milieuplan nodig. Dat werd gemaakt door Nij pels. De VVD'er die nadat hij werd gewipt als fractie-voor zitter, een ministerie in de luwte moest krijgen, het werd milieu. Nijpels zal ook daar worden gewipt en opnieuw door zijn eigen VVD. Lubbers zat er gisteren bij en keek er naar. Hij stak geen hand uit. Voorhoeve mocht de klus al leen klaren. De kiezer doet straks de rest. ten. d is dat minister De Ko-| hitect van het nu gevalle" :h deze week in een inter-1 iet weekblad Vrij Neder- tander toont van samen- ;t de PvdA. in dat interview met na- list Lubbers zich zo thuis- le sociaal-democraten en I kan opschieten met PvdA-1 :r Kok. Dat is dan dezelfde die nog niet zo lang gele- LA nog een lang verblijf i" e toewenste. hij gelijk krijgt met zij"! ing hang in de eerste I ran de kiezers. Een even-I poging wordt in politiek I niet waarschijnlijk geacht elk geval tot mislukken ge- al naar de stembus dus dit in juni voor het Europees dan in september voor de imer. le tweede keer zal blijken I le gezegde, dat wie breekt) igeld doet. Door het force-1 :ze crisis verspeelt de VVD de reiskostenaftrek, maar waarschijnlijkheid ook haar en volgend kabinet. UTRECHT (ANP) - Het mi lieu is gisteravond de grote verliezer geworden. Dat ptellen de vakcentrales FNV en CNV in een eerste reac tie. Voor de vakcentrale CNV is de M van het kabinet niet onver wacht gekomen. Het kabinet is iitgeregeerd, zoveel was de laatste tijd wel duidelijk ge- Worden. Het naar huis gaan van het kabinet levert volgens het CNV twee verliezers op: het hhlieu en de werkloosheidsbe strijding. „De kans is groot dat milieu maatregelen op de lange baan worden geschoven en dat is ge- hen de staat van het milieu een ramp. Bovendien dreigt er stagnatie voor allerlei maatre gelen voor bestrijding van de Werkloosheid die nu ter behan deling in de Tweede Kamer 'in aldus de vakcentrale. Op zich is het milieu overi gens wel een val van een kabi net waard, meent het CNV. De vakcentrale noemt het zaak dat snel mogelijk weer een kahi li aan het werk is. Ook voor de FNV is het mi lieu dinsdagavond de grote verliezer geworden. „Het mi lieu is ondergeschikt geworden aan onderlinge perikelen tus sen de coalitiepartijen. Het kostenvraagstuk heeft over heerst", aldus een FNV-woord- voerder in een eerste reactie. 'Het slagveld overziend' maakt de FNV zich zorgen over de ontstane situatie. Een groot aantal zaken blijft liggen, zoals het milieu, de positie van uit keringsgerechtigden en 'ook niet onbelangrijk' de cao voor het ziekenhuiswezen, zo somt de woordvoerder op. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) betreurt het in hoge mate dat het lijkt alsof het Nationaal Milieu Beleidsplan de oorzaak is van de val van het kabinet. Volgens het VNO is het wezen lijke probleem echter het on vermogen van de politiek om financiële ruimte voor de uit voering van het milieuplan te vinden binnen het totale over heidsbudget. Zo reageerde het VNO op de kabinetscrisis. De grootste werkgeversorganisatie had kennelijk al rekening gehou den met de val van het kabinet, want ze kwam al dinsdagavond om ongeveer half 8 - in de pauze van het Kamerdebat - met haar reactie. Het VNO vindt dit des te na vranter nu er sprake is van een sterk meevallende economische groei die naast het herschikken van prioriteiten een gezonde fi nanciering mogelijk had moe ten maken. Blijkbaar is het zelfs tijdens zo'n periode van meevallers voor de regering onmogelijk nieuwe prioriteiten gestalte te geven zonder andere Het VNO heeft in het verle den telkenmale aangedrongen op de publikatie van het NMP in overleg met het bedrijfsle ven. Nu dreigt het NMP weer naar achteren te worden ge schoven. Een slechte zaak, al dus het VNO. Ook anderszins acht het VNO een kabinetscri sis slecht voor de economie. Ondernemingen zijn immers gebaat bij een duidelijk en con sistent beleid. Het VNO wijst erop dat het mede door de kabinetten-Lub- bers I en II gevoerde beleid de economie een keer ten goede heeft genomen. Dit vertaalde zich in een betere positie van het bedrijfsleven en een spec taculaire groei van de werkge legenheid. Het beleid heeft de laatste jaren evenwel erg aan kracht ingeboet, aldus de werkgevers organisatie. Het VNO heeft er herhaaldelijk op aangedrongen dat dit beleid op belangrijke onderdelen moest worden bij gesteld. Wat nu blijft in Den Haag is onzekerheid over het econo misch beleid, over het gezond- maken van de overheidsfinan ciën en over de nieuwe eisen die aan ondernemingen zullen worden gesteld in het kader van het te voeren milieubeleid, aldus het VNO. Het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond NCOV betreurt de val van het kabi- net-Lubbers in hoge mate. „Aan een succesvol beleid komt een abrupt einde". De maat schappelijke schade die hier door optreedt staat in geen ver houding tot het geschilpunt als zodanig, aldus het verbond in een reactie. DEN HAAG (ANP) - De eigenlijke politieke aan leiding voor het crisisde bat over de financiering van het milieuplan is dat de WD tot de slotsom is gekomen dat zij stelsel matig door coalitiepartij CDA niet serieus wordt genomen. De WD mag af en toe even de spierballen laten zien, maar uiteindelijk is het het CDA of premier Lubbers die de dienst uitmaakt. PvdA-fractievoorzitter Kok gaf deze analyse dins dag in zijn eerste bijdrage in het debat met premier Lubbers over de WD-ver- langens tot wijziging van de dekking van het milieu plan. 'De neerbuigende behan deling van de WD leidt er nu toe dat de minister-pre sident bereid moet zijn tot een diepe knieval om het vertrouwen van de WD- fractie te behouden', stelde de oppositieleider. Hij gaf Lubbers het wel gemeende advies er zelf maar mee te kappen: 'Het is buigen of barsten, een te ken dat de machteloosheid en krachteloosheid van de coalitie messcherp illu streert. Heeft de minister president er zelf nog ver trouwen in door te modde ren in een tijd dat om daad kracht en bestuurskracht vraagt?'. De enige echte crisis is die van het vertrouwen, Kok - foto de stem/johan van gurp meent Kok, het vertrouwen bij de WD met een drei ging van lastenverhoging in de koersvastheid van het CDA en de eigen geestver wante ministers. Hij verwijt de WD- fractie zelf angst om con cessies te moeten doen als partij 'voor alles en boven alles van lastenverlichting'. De WD onderschrijft naar Koks zeggen in het milieuvraagstuk weliswaar luidkeels het principe 'de vervuiler betaalt', maar diezelfde WD schrikt bij de dreigende afschaffing van het reiskostenforfait terug als de vervuilende automobilist de kosten moet ophoesten. Kortom: 'Milieubeleid mag wel wat kosten, maar liefst niet te opvallend'. DEN HAAG (ANP) - 'Of je het leuk vindt of niet, de coalitie is op. Er is bij de regeringspartijen sprake van een structu rele humeurigheid ten opzichte van elkaar. Het wordt tijd om de kiezers te gaan raadplegen'. Dat was de conclusie van D66-fractieleider Van Mierlo in het debat over het milieubeleid. Van Mierlo zei de WD- fractie alleen te kunnen volgen, waar de liberalen tot de slotsom komen dat het onderling vertrouwen tussen de regeringspartijen dusdanig is verminderd dat voortzetting van de coalitie onmogelijk is. De bezwaren van de WD tegen de finan ciering van het milieube leid deelt D66 niet. D66 vraagt, aldus Van Mierlo, er al jaren om het autogebruik af te remmen. Ook met fiscale middelen. 'Realiseert de WD-fractie zich wel dat de autokosten de afgelopen jaren met tien procent zijn gedaald, ter wijl de kosten van het openbaar vervoer met der tig procent zijn gestegen?', zo vroeg Van Mierlo. Hij noemde het een illu sie te denken dat het mi- Van Mierlo - foto de stem/johan van gurp lieuvraagstuk kan worden aangepakt zonder dat er au wordt geroepen. Het mo ment om echte keuzes te maken is voor de WD aan gebroken. En wat gebeurt? De milieu-euforie is gestikt in zijn prijskaartje, aldus Van Mierlo. De fractieleider van D66 had kritiek op de opstelling van minister Bolkestein (Defensie). die hij opportunisme ver weet. Waar staat Bolke stein? Bij het kabinet of bij de WD-fractie?, zo wilde Van Mierlo weten. Omdat de publieke tribune overvol zat, luisterden belang stellende aan de ingang van het Tweede Kamergebouw via radio's naar het spoeddebat. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - De kleine linkse partijen constateerden dat de coalitie CDA-VVD al ja ren in politieke onmin heeft geleefd. De PPR uitte vooral grote verbazing over de brief van Lubbers van dinsdagmor gen. In alle toonaarden, al dus PPR-fractievoorzitter mevrouw Beckers, werd de voorlopigheid van het Na tionaal Milieubeleidsplan beklemtoond. Volgens Beckers was het NMP echter in het geheel niet voorlopig bedoeld. Zij vroeg Lubbers haar helder heid te verschaffen over 'de nu ineens opduikende voor lopigheid'. Beckers vroeg uitleg over waarom het het kabinet zoveel moeite heeft gekost om het eens te wor den over een zo vaag en zo voorlopig plan als Lubbers in zijn brief beschrijft. De WD heeft in voort durende politieke onmin met het CDA geleefd, aldus Beckers. Zij zei alleen maar waardering te kunnen heb ben voor de houding van de WD-fractie. 'Al zijn ze tot deze stap gedwongen door de onkunde, respectievelijk de onwil van hun eigen mi nisters. Een komend kabi net zal eindelijk moeten kiezen voor minder korte- termijnhandel, meer visie en meer moed', aldus Bec kers. Verbazing ook bij frac tievoorzitter mevrouw Van Es van de PSP. 'Links staat vooralsnog met stijgende verbijstering te kijken hoe kabinet en coalitiepartners steeds verder vastraken in een onontwarbaar kluwen van politieke keuzen'. Zij wees op de daarbij ontstane machtsconflicten en min derwaardigheidscomple xen. Het milieu is de grote verliezer, zo constateerde zij. Volgens de PPR blijkt dat de liefde voor een schoon milieu niet erg diep lijkt te gaan bij de WD. Volgens Van Es begrijpt de WD vooral de platte psy chologie van de autorijder goed. 'Maar om het nu om te buigen tot het opkomen voor de beurs van de men sen met de lage inkomens gaat iets te ver', aldus Van Es, die zich niet zei te kun nen herinneren dat de WD zich in het verleden krach tig heeft verzet tegen het overloopbeleid. Het kabinet ligt in een crisis, aldus Van Es. 'Schrijft u nu maar ver kiezingen uit'.

de Stem | 1989 | | pagina 5