pen af Omzet legale casino's blijft groeien CDA wil weer naar Zuidafrika duinrell 'VERBOD OP WESTERSE INVESTERINGEN OPHEFFEN' Grootscheepse verkeerscontrole I )e?e|Hd lOOl 'Bemanning Maassluis deed wat nodig was' BINNENLAND I nfl STEM BINNENLAND WOENSDAG 3 ME11989 DE STEM COMMENTAAR Goed moment Ziekenfondsen willen helpen bij cao-conflict verplegers Deetman laat privatiseren studielening onderzoeken 2,5 MHJOEN BEZOEKERS VERGOKTEN RUM 300 MILJOEN GULDEN 'ICHTEN MAAK DE BLITS IN DE BLITS DE FLITS Info; 01751-14765 SCHEEPSRAMP BIJ ALGERIJNSE KUST VOOR SCHEEPSRAAD 1 NIEUWSOVERZICHT Salto blijft seks-clip op kabel aanbieden Twee mannen stikken in mesfreservoir Westduitse toerist vermist IJsselmeervissers akkoord met beperking 'Bolderkar-vader' vrijgesproken 'Beul van Ommen' definitief vrij T5 T28 bieden via grens- lend onderwijs met Jle middelen toch te Als de Jordaanse >kkoord gaat, zal Palestij nen op de Jordaanoever [ósie kunnen wor- erd door gebruik te de faciliteiten van Jnse televisie. Met evelen hebben de |n ook een eind ge- onderwij sactivi- karmee de Pales- scomité's die in alle rpen en vluchtelin- i zijn opgericht, op basis hebben ge- Ichade zoveel moge- prken. et de meeste onder- Imaatregelen heb- aeli's als gevolg van jiene schoolsluiting pkt. Een Palestijnse wijst erop dat de gebrek aan regel- iiscipline op school naandenlange erva- het vrijbuitersbe- btraat onhandelbaar len. erkt volkomen ave jongeren zwerven de hele dag in bp straat. Ze begin- fchistische trekken te J Ouders kunnen hun iniet meer in de hand Ze luisteren gewoon Het ouderlijk gezag y,e intifadah verloren lln het straatleven Ie Palestijnse jonge- trd dat ze ook voor Iniet meer bang hoe- In. Ze schrikken voor er terug. De Israëli's el verder van huis." n hun onderzoek een lling. Enerzijds zij 'Wet- en regelge- |n voor homoseksuele er achter op de reali- i adoptie voor homo- I ouders niet mogelijk, |en lesbische vrouwen uiten van voortplan- hnieken en is het voor Sders niet mogelijk ïapsrechten te ver- J Het onderscheid tus- Iro- en homoseksuele Jioemen zij voorts on- (tig. zijds propageren zij Jting van het onder- |p deze wijze zou het zijn een beeld te van homoseksueel Ihap over langere ter- fooral de ontwikkeling dnderen heeft hun be lling. et tegen lesbisch hap zou net als accep- ilang de kinderen nog volwassenen hebben len, voorbarig zijn. Nu petgever van onrecht- |eid betichten staat ge- accepteren van les- buderschap. Wat raar pns voortgaand onder- dig blijkt. pnderzoeksters kiezen id voor de lesbiennes, or de kinderen die zij lengen. Een dergelijke 1 krijgen vrouwen niet koorgehouden, maar er tiiets anders over dan de kabinet Lubbers geven. Gelijkschake- m homo- en hetero- izou op dit moment niet jidervindelijk in het be- (in het kind zijn. s is de nieuwe eed van wel iets nieuws, zeggen irs en Merks, maar op !s het afleggen van een teitsverklaring niet zo De kerk kent al meer ij ftien eeuwen dezelfde fsbelijdenis. eeuwenoude credo is nu het aanvaarden van een uitgebreid met drie be- die theologisch zo vaag eformuleerd dat er, ook raf, praktisch alles on tschoven kan worden; praktisch alles tot ge- aak verheven kan gaan en. Bijvoorbeeld ook ïlijke opvattingen zoals ;elegd in encyclieken. Dit ;an en mag niet onge- :t gebeuren, hoeverre er een reële is dat bisschoppen het •ek aangaan met de theo- van het Wiesbadener [ad/Keulse Verklaring, is wis. De eerste ervaring tegen, want mgr. Karl nann, voorzitter van de tduitse bisschoppenconfe- ie, kwam terug op zijn ere toezegging om prof. >ert Greinacher namens Wiesbadener Beraad te angen. Dmende herfst wil de in- ationale stuurgroep in elk il meer duidelijkheid heb- of een Europese vereni- van katholieke theologen nskansen heeft. Van onze verslaggever BREDA - De legale casino's i jn Nederland, waaronder dat in Breda, blijven groeien. Het aantal bezoe kers stijgt, de omzet nave nant nog harder omdat het I gemiddelde bedrag dat de bezoeker vergokt, ook stijgt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de nationale Stichting Cas inospelen waaronder de zeven officiële casino's vallen. In 1988 trokken de zeven ca sino's in totaal 2.450.000 bezoe- kers, veertien procent meer dan in 1987 (toen 2.143.000). De omzet, dat wil zeggen het totale bedrag dat de bezoekers be steedden, steeg in 1988 tot ƒ318,2 miljoen (in '87 274,8 miljoen), de gemiddelde inzet per bezoeker steeg van 128,- in 1987 tot 130,- in '88. Door dit resultaat steeg de winst van de stichting Casino 53,1 miljoen in 1987 tot 59,8 miljoen. In 1988 werd 64,7 mil joen aan kansspelbelasting en btw aan de fiscus afgedragen (1987: 56,8 miljoen). De toename van de winst komt vooral doordat het Casino Breda een vol jaar draaide en door de opening van het Casino Groningen in het laatste kwar taal. De resultaten van de casi no's Scheveningen en Rotter dam stegen met respectievelijk zes en twee procent, terwijl Zandvoort met twee procent daalde vanwege de bouwacti viteiten in- en om het casino. De overige casino's - Breda, Amsterdam en Valkenburg - realiseerden een praktisch ge lijkblijvend resultaat. Van het totaal aantal bezoe kers neemt het Casino in Breda dertien procent voor haar reke ning. Dat komt neer op 311.000 bezoekers. Daarvan komt 7% uit België. De omzet per bezoe ker is vrijwel overal gelijk. De stichting Nationale Casi nospelen heeft vorig jaar 46,9 miljoen geïnvesteerd. Dit jaar wordt ƒ37 miljoen geïnves teerd, waarvan 20 miljoen in een nieuw casino in Nijmegen. In augustus zal in Nijmegen het achtste officiële Neder landse casino worden geopend. Het totale aantal medewerkers zal na de opening van Nijme gen circa 1.800 bedragen. Voor dit jaar verwacht de stichting een iets beter be drijfsresultaat dan 1988. Verder pleit de stichting opnieuw voor een uitbreiding van het aantal officiële casino's, alsmede een uitbreiding van het aantal spelsoorten in de casino's. Ook benadrukt de stichting dat de overheid ernst moet maken met het vervolgingsbeleid van de vele illegale casino's. I DEN HAAG (ANP) - Als de EG-gedragscode voor Zuidafrikaanse filialen van Westeuropese bedrijven wordt aangescherpt en goed wordt na- I geleefd, kan dit volgens het wetenschappelijk in stituut van het CDA reden zijn om het verbod op nieuwe Westeuropese investeringen in Zuid afrika op te heffen. Maar het instituut acht het onmogelijk de aanbevelingen j van deze code dwingend op te leggen aan de Zuidafri kaanse filialen en dochterondernemingen van bedrijven uit EG-landen, of het niet naleven ervan strafbaar te stellen. H. de Haan, zou dergelijk op treden niet effectief zijn, en bo vendien Nederland op kosten jagen. Slechts indien de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Zuidafrika veroordeelt wegens het in gevaar brengen van internationale vrede en veiligheid, kan volgens het CDA worden overwogen in Zuidafrika wonende Nederlan ders die in Zuidafrikaanse krijgsdienst treden de Neder landse nationaliteit te ontne men. In de Veiligheidsraad heb ben de Westerse landen met het vetorecht - de VS, Grootbritta- nië en Frankrijk - zich steeds verzet tegen het aanmerken van Zuidafrika als een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid. De code omvat aanbevelingen 1 over zaken als het minimum loon voor zwarte arbeiders, de I positie van zwarte vakbonden, vakopleiding, arbeidsomstan- I digheden etcetera. Het instituut is voorstander I van het stopzetten van de luchtverbindingen tussen I Zuidafrika en de EG-landen, een verbod op de invoer van I Zuidafrikaanse steenkool, een verbod op kredietverlening aan Zuidafrika en een stop op ex portkredietgaranties, en maat regelen die een negatieve in- I vloed hebben op de goudprijs. Voorwaarde is wel dat deze I maatregelen worden genomen [door de 24 Westerse geïndus- 1 trialiseerde landen van de I OESO, of ten minste door alle I EG-landen. Maar in de EG [blokkeren het Verenigd Ko- ninkrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Portugal een uit- breiding van het bestaande sanctiepakket: verboden van de invoer van ijzer, staal, gou- j den munten, nieuwe investe- ringen en nieuwe nucleaire sa- menwerking. I Het CDA-instituut vindt dat [Nederland «iet het voorbeeld J van Frankrijk en Denemarken moet volgen, en eenzijdig ver- dergaande sancties tegen Zuid- afrika moet nemen. Volgens de voorzitter van de CDA studie- commissie Zuidafrika, prof. dr. Engeland en de VS hebben tot nu toe bindende sancties te gen Zuidafrika, en uitspraken over dat land als een bedrei ging van internationale vrede en veiligheid,, kunnen tegen houden. Volgens hoofdstuk VI van het VN-Handvest kan de Veiligheidsraad alleen maar - voor alle bij de VN aangesloten landen verplichte - sancties uitvaardigen indien de raad meent dat sprake is van een be dreiging van internationale vrede en veiligheid. (ADVERTENTIE) \De flitsende waterglijbanen in Duin- rell! En, bedwing ook de andere spannende attrakties: de nieuwe (natte) zweefmolen, de Kikker 8- baan, de Cycle Monorail, noem maar op. Als een speer naar Duin rell dus, als je de blits wilt maken! Wassenaar daar kikker je vat °P! [TOT VIER UUR gistermiddag wilden de hardnekkigste politieke loptimisten zichzelf nog wel aanpraten dat het misschien op 't nip- Ipertje toch nog goed zou kunnen komen. Maar VVD-fractievoor- Izitter Voorhoeve maakte aan dat optimisme al met zijn optreden jin eerste termijn een eind, door zijn harde eisen meteen in een Imotie neer te leggen. De trend voor het verdere verloop van het debat was daarmee gezet. De val van het kabinet werd daarmee Igeen vraag, maar een kwestie van uren en van procedure. |Het kwam de duidelijkheid ten goede dat WD-fractievoorzitter Voorhoeve geen moeite deed te verbloemen dat hij alles of niets 5 speelde. Hij kon natuurlijk ook nauwelijks anders, na het stand punt dat de VVD de laatste dagen steeds onwrikbaarder innam. Het ging daardoor in het debat vanaf het eerste moment niet om jinvul-oefeningen maar om de politieke macht. De eis die Voor- [noeve meteen op tafel legde en waarvan hij natuurlijk allang wist •dat Lubbers die niet zou kunnen en willen volgen, kon alleen [maar worden opgevat als vastbeslotenheid om nu aan de coalitie leen eind te maken. ^De tegenstelling tussen WD-fractie en kabinet werd gisteravond |jn het debat nog scherper. Wat de WD verwerpelijk vindt, heeft |het kabinet tot hoeksteen van milieubeleid gemaakt: het reiskos tenforfait moet weg. Lubbers noemde dat voornemen 'bewust be- i eid' en legde er voortdurend de nadruk op dat de WD-bewinds- peden een sleutelrol speelden bij het tot stand komen van dat ka- ■binetsbesluit. jnet is goed dat de coalitie tussen CDA en WD nu aan een einde gekomen. Want de irritatie over en weer tussen de partners steeg met de week. De partijen waren zichtbaar op elkaar uitge keken. Geen verstandige basis om op door te gaan. de twee kabinetten Lubbers hebben gedurende de zeven jaren van hun bestaan moeten opereren in ongemakkelijke omstandig heden. Gedwongen door een veel te hoge werkloosheid en een onverantwoord hoog financieringstekort, legden Lubbers en de vakministers zich vast op een beleid dat op de hoofdlijnen voort durend door bezuinigingsdwang moest worden bijgesteld. Dat heeft gaandeweg veel energie van de ministersploeg gevergd en veel kritiek ontmoet in de samenleving. En het heeft bij de WD- Ptactie geleid tot het gevoel dat met name CDA-premier Lubbers nn coalitiepartner niet serieus genoeg neemt. Daarom mag het jtweede kabinet Lubbers het karwei niet afmaken. eenmaal zover is, moet de zorg voor het milieu de poli tieke inzet voor de komende jaren worden. De samenleving zal hoe dan ook een fundamentele keuze moeten maken. Ver voegde verkiezingen komen wat dat betreft op het juiste mo- Nee, de agent en de monteur op de foto zijn niet aan het proberen om op hun hoofd te gaan staan. Ze zijn dmk bezig de onderkant van een personenwagen te bekijken in het ka der van een grootscheepse verkeerscontrole op de Al bij Naarden. Aan de controle werd deelgenomen door maar liefst 110 ambtenaren van gemeente- en rijkspolitie, Mare-- chaussee, Wegenbelasting en Technische Dienst. - fotoanp ZEIST (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) is bereid om met de partijen in het conflict rond de cao-ziekenhuiswezen om tafel te gaan zitten en naar een oplossing te zoeken. De voorzitter van de VNZ De Vries zei dit desgevraagd naar aan leiding van opmerkingen die hij maakte op de algemene vergade ring van zijn organisatie in Zeist. Daar zei hij dat de VNZ, als door de acties de zorg in gevaar komt, een minstens even grote verantwoordelijkheid heeft ais het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform (LP/CP). Volgens hem hebben de verpleegkundigen terecht aan de bel getrokken met de eis hun beroep aantrekkelijker te maken door een betere honorering. Ook De Vries meent dat de vooruitzichten niet gunstig zijn: de bevolking veroudert, de vraag naar zorg neemt toe en het aantal werkers in deze sector dreigt terug te lo pen. Hij vindt het onjuist de hele gezondheidszorg als 'trendvolger' over één kam te scheren. Volgens De Vries is het mogelijk dat deze sector als gevolg van de decentralisatie in het kader van het plan-Dekker af kan komen van de koppeling met de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren, een koppeling die erg veel proble men veroorzaakt. De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) heeft inmiddels laten we ten niet dat zij „niet op de hulp van de ziekenfondsraad zit te wachten". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) heeft bankier Leblanc en top-manager Van der Zwan,opdracht gegeven de mogelijkheden te onderzoeken voor het privatiseren van studieleningen. Beiden moeten voor 1 augustus rapport uitbrengen aan de mi nister. Uit het aanstellen van de commissie blijkt dat Deetman nog immer serieus denkt over privatisering of verzelfstandi ging van de studieleningen. Nu verstrekt het ministerie van Onderwijs die leningen nog. Dat kost Onderwijs zo'n 500 miljoen per jaar. Van der Zwan is (scheidend) vice-voorzitter van de raad van bestuur van Vendex en oud-di recteur van de Nationale In vesteringsbank (NIB). Leblanc is vice-voorzitter van de raad van bestuur van Van Lanschot en voormalig directeur-gene raal rijksbegroting van het mi nisterie van Financiën. Daarnaast wil Deetman la ten onderzoeken of het moge lijk is te bezuinigen op studiefi nanciering door 'langzame' studenten te korten in hun ba sisbeurs. Zo'n maatregel sluit aan bij de Harmonisatiewet, die het recht op studiefinancie ring en een laag collegegeld be perkt tot in principe zes jaar. De maatregel, die in ieder ge val bij de VVD op sympathie kan rekenen, heeft als nadeel dat het het systeem van studie financiering ingewikkelder maakt. Zowel privatisering van de studieleningen als het korten op de basisbeurs van langzame leerlingen moet Deetman uit de financiële problemen helpen. Deetman heeft zich in het kabi net vastgelegd op een bezuini ging van ƒ200 miljoen in 1990, oplopend tot ƒ750 miljoen in 1994. Een deel van die bezuini gingen kan Deetman putten uit de 'vergrijzingspot'. Voor de rest heeft de minister nog geen oplossing gevonden. Door Rinze Brandsma AMSTERDAM - „Kapitein en bemanning van de tan ker Maassluis hebben ge daan wat mogelijk was. Niemand had de snelle ver slechtering van het weer kunnen voorzien, samen met de hoog oplopende gol ven, van 7-8 meter. Nie mand ook had de snelle af braak van de Maassluis te gen de betonnen blokken van de havendam kunnen voorzien." De inspecteur van de scheep vaart Konink legde de schuld voor de vreselijke scheepsramp van de Maassluis, in de nacht van 14 op 15 februari dit jaar op de Algerijnse kust, bij het weer. De ramp, die zich zeer snel voltrok, kostte 27 opvaren den het leven. Slechts twee In donesische bemanningsleden, overboord gespoeld en op de dam geworpen, overleefden. Toch bleven voor de scheep vaartinspecteur veel vragen onbeantwoord. De Raad voor de Scheepvaart behandelde dinsdag in de Amsterdamse Koopmansbeurs de Algerijnse ramp. Waarom bracht de Maassluis geen tweede anker uit, toen het eerste het niet hield: dat had een naburige ét# Li* A De tanker Maassluis, nog half boven het water uitstekend. - fotoanp Britse tanker ook gedaan, toen het weer verslechterde? Of was dat op de Maassluis toch gepro beerd? En was het motorvermogen misschien onvoldoende - en niet snel genoeg krachtig - om het ongeladen grote schip tegen de aanstormende hoge golven en windkracht 9 te doen optor nen? Was wel voldoende bal- Iastwater aanwezig om de schroef onder water te houden? De inspecteur gaf alvast aanwijzingen om bij de haven van Skikda - internationaal bekend als riskant - te anke ren. Niet zonder meer op de door de autoriteiten aangewe zen plekken, maar ruimer uit de kust en bij slecht weer ver der buitengaats. De Algerijnse havenautori teiten hadden de schuld voor de fatale scheepsramp bij de be manning van de Maassluis ge legd: te dicht bij de strekdam geankerd, geen tweede anker uitgebracht. Inspecteur Konink was het daar niet mee eens. Voor de Raad van de Scheep vaart getuigden officieren en een gezagvoerder van Ned- Uoyd-zusterschepen. Het was niet gelukt, een van de twee In donesische varensgasten naar Amsterdam te halen. Hun ver klaringen werden voorgelezen door voorzitter mr. Roggen van de Raad, die zei een zo grote ca tastrofe nog niet eerder te heb ben meegemaakt. De omgeko men zeelieden werden met een ogenblik stilte herdacht. Uit de (karige en summiere) weerberichten en uit de satel liet-weerkaarten kon de storm, een plotseling opgezweepte Mistral, niet voorzien worden. Ook voor de andere bij Skikda liggende schepen was de storm een complete verrassing. Bin nen één uur veranderde het weer van rustig tot een loeiende storm van 9 Beaufort, de golfslag van 1 meter tot ze ker 7 meter hoogte. Een waar schuwing was er niet. Dat me teorologen van het Franse weerkundige instituut staak ten, moet ook een rol gespeeld hebben. Ingeroepen sleepboothulp vanuit Skikda bleef uit, net ais helicopterhulp of bijstand vanaf de pier. Daar kwam zelfs niemand, op de noodoproepen van de Maassluis, kijken. Zo kon vanaf het tegen de dam snel kapot beukende en weg zinkende schip geen lijn uitge bracht worden en geen enkele opvarende gered. De Raad van de Scheepvaart zal later uitspraak doen over de toedracht van de ramp, vooral om daar voor de zeevaart le ring uit te kunnen trekken. J/ V 15 „Moeder, moeder, het kabinet is gevallen!" „Kijk dan ook uit wat je doet Joris.„Maar het was mijn schuld niet. Ik was al leen maar met mijn autootjes aan het spelen. „Ik heb wel tegen een poot gebotst, maar dat het kabinet al zo wankel was dat het meteen viel, kwam niet door mij. Ik denk eerlijk gezegd toch dat jullie die kast wat wankel op poten hebben gezet." Vorig jaar nog, toen ik een la opentrok op zoek naar mijn nieuwe paspoort, kreeg ik die kast ook al bijna op mijn nek. Ik heb toen het zoeken maar gestaakt en de la voorzichtig geslo ten, anders was het toen al gevallen. „Het is nog een geluk dat mijn autootjes onbeschadigd zijn gebleven. Zo'n kabinet is makkelijk te vervangen, maar mijn autootjes zijn uniek en met veel moeite bij elkaar geschar reld." „Gelukkig kan zo'n kabinet moeiteloos gedumpt worden. Er zit niets blijvends in. Vervuilend is zo'n kabinet niet. Binnen vier jaar is het helemaal vergaan. Dus eigenlijk moet u blij zijn dat ik u er van af help. Zullen we morgen maar meteen een nieuw gaan kiezen?" Merijn AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Amsterdamse Lokale Te levisie (Salto) gaat nog zeker een week door met het uitzenden van een seks-videoclip op de Amsterdamse kabel ondanks de mededeling van het commissariaat voor de media dat de uit zending in strijd is met de mediawet. Een woordvoerder van Salto heeft dat dinsdag desgevraagd medegedeeld. Salto zendt sinds enige tijd een clip uit op de kabel waarbij be langstellenden een vrouw kunnen bekijken die zich langzaam van haar kleren ontdoet. De beelden worden zonder geluid uit gezonden maar via een 06-nummer kunnen geïnteresseerden het bijbehorende geluid ontvangen. Het commissariaat vindt de uitzendingen in strijd met de mediawet omdat omroepin stellingen niet dienstbaar mogen zijn voor het maken van win sten door derden. AALTEN (ANP) - Twee mannen zijn maandagavond in Aalten door verstikking om het leven gekomen in een mestreservoir. Het ongeval gebeurde op het loonbedrijf van een van de slacht offers. De man kwam te zamen met een van zijn werknemers op nog onverklaarbare wijze in het mengmestreservoir terecht toen zij bezig waren met het mengen van gier en mest. De poli tie vermoedt dat beide slachtoffers door de giergassen be dwelmd zijn geraakt, vervolgens in het reservoir zijn gevallen en door verstikking om het leven zijn gekomen. In het mestre servoir stond een ongeveer een meter diep mengsel van gier en mest. EGMOND AAN ZEE (ANP) - In Egmond aan Zee is maandag vermoedelijk de eerste badgast van het zomerseizoen langs de Noordhollandse Noordzeekust verdronken. Volgens de Alk- maarse rijkspolitie hebben ooggetuigen de man rond het mid daguur de zee in zien gaan. Hij is daarna niet teruggekeerd naar het strand, waar zijn kleding lag. De reddingsbrigade van Egmond aan Zee heeft maandag en dinsdag tevergeefs naar de man gezocht. De politie zegt vrijwel uit te sluiten dat hij elders het strand heeft bereikt, maar heeft nog geen melding Van een vermissing ontvangen. Op grond van verklaringen van oogge tuigen en onderzoek van de kleding vermoedt de politie dat het om een Westduitse toerist van middelbare leeftijd gaat. RIJSWIJK (ANP) - De beheercommissie IJsselmeer van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft zich, zij het niet van harte, neergelegd bij een beperking van de visserij op het IJsselmeer met 50 procent. De ongeveer 100 IJsselmeer vissers wilden zelf een beperking van 75 procent, maar minister Braks (Visserij) is hier niet mee akkoord gegaan. De beperking houdt in dat de vissers minder intensief gaan vissen. De beperking is noodzakelijk om de visstand in het IJsselmeer de kans te geven weer op peil te komen. Voor vissers die door de beperking in fi nanciële problemen komen, zai geen speciale steunregeling worden getroffen. Zij zullen een beroep moeten doen op be staande sociale voorzieningen en zelfstandigenregelingen. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft een 27-jarige man uit Spijkenisse vrijgesproken van het plegen van incest. De man werd ervan beschuldigd dat hij zijn 4-jarig dochtertje dat het Medisch Kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen bezocht sexueel had misbruikt. Officier van justi tie mr. Moraal eiste twee weken geleden een jaar gevangenis straf tegen de man, die aanvankelijk tegenover de politie be kende maar die bekentenis later weer introk. De rechtbank acht niet wettig en overtuigend bewezen dat de man de ten laste gelegde feiten heeft gepleegd. Er is volgens de rechtbank te weinig bewijs om tot een veroordeling te komen. 'De Beul van Ommen' hier rechts op de foto in het nazi kamp 'Erika'. fotoanp DEN HAAG (ANP) - 'De beul van Ommen' is definitief vrij. De Hoge Raad der Nederlanden besloot dinsdag de vrijspraak van de voormalige kapo en oberkapo uit kamp Erika in Ommen, in stand te houden. De rechtbank in Den Haag heeft bij het vrij spreken van de nu 70-jarige R. de R. geen fouten gemaakt. De officier van justitie die in cassatie ging bij de Hoge Raad is daarom door dit hoogste rechtscollege niet ontvankelijk ver klaard. Dit was door De R.'s raadsman, mr. J. Qjöcrona ook be pleit. De raadsman overweegt nu een schadeclaim namens zijn cliënt in te dienen. De in de Bondsrepubliek wonende De R. moest zich in januari 1988 voor de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag verantwoorden voor mishandelin gen die hij in 1942 en 1943 in kamp Erika bij Ommen zou heb ben verricht en die in één geval tot de dood van een slachtoffer zouden hebben geleid.

de Stem | 1989 | | pagina 3