Dubbelexpositie Galerie Esprit Schönbergkwartet in Singel in Antwerpen Hans Liberg brengt 'Wortel Bach live' Renzo Zacchetti in stadhuis Terneuzen Martine Bijl brengt derde soloprogramma Christian Zacharias met Beethovens pianoconcerto ADEAU. Selgian Blues Night in le Zwoele Kikker Brugge Oude prenten en kaarten Belgisch Medisch Orkest concerteert in De Honte STEM THEATERGIDS WOENSDAG 3 ME11989 fippen Weg' [an Benf ield Hedendaagse Popconcert in Ledeltheater Vlaamse muziek Meirtheater [peelt [nock-out' roumani Diabaté In Media Eeklo kamerorkest Walter Proost >rengt Italiaanse muziek ween van de iugeots? Pinkstershow \/m 13 mei. Nog te zien 0t r i 4 n A ^ivMi 12S TASSEN-SETS. 100 IMPERIAALS. ,5 DERDE editie van de Bel- an Blues Night gaat vrijdag Jnei om 16.00 uur van start J'De Varens' Nieuwe St. An- Idreef in Sint Andries/ ugge (achter het Olympia- EIGENTIJDSE Werk- _,uep Teater (EWT) speelt tot R met 17 juni in het theater aari de Hertstraat 2 in Deur- fc/ Antwerpen een dolkomi- fce klucht van Derek Ben- feld in de regie van Mare Ro- Jrt Elke donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur en jindag om 15.00 uur wordt Pippen Weg' op de plan- fcn gebracht. Bert en Paul zijn goede Tienden van elkaar, wat niet biet dat Paul met de vrouw in Bert slippertjes maakt, kwijl Bert zogenaamd aan Kt joggen is. Wat ze beiden fcrgeten is dat ook de beide Imes dikke vriendinnen in. Het onvermijdelijke ge- fcurt.de vrouwen gaan in |t offensief. Een denderend jel waarbij een aanslag 'ordt gepleegd op de lach- kieren. stadion). De organisatie is in handen van 'de Zwoele Kik ker'. De eerste twee edities waren succesvol en de orga- nisatie bouwt voort op de zelfde basis. Drie zaken zijn belangrijk voor hen kwali teit, variatie en sfeer. Avalanche, in een nieuwe bezetting met een klassiek geschoolde zangeres, bijt de spits af. De Amerikaanse band van Chris Thomas brengt de bluesliefhebbers direct daarna in de juiste stemming. Als hoogtepunt wordt gezien The Tail Gators die rock blues 'swampabilly' met stevige wortels brengen. Samuels een gitarist die ge boren is zonder linkerhand, maar speelt of hij twee paar armen heeft zorgt als muzi kaal fenomeen voor een hoog standje waarna Walter 'Wolfman' Washington een geslaagde synthese brengt van soul, funk, jazz en blues. De voormalige begeleider van Tina Turner eRay Charles is een niet te missen kans voor de echte blues en jazzliefheb bers. Kaarten voor dit evene ment kosten in de voorver koop 600 B. Fr. Op de dag zelf betaalt men 700 B. Fr. HET SCHONBERG Kwartet is in 1976 ontstaan binnen het Schönberg Ensemble. Het bestaat uit Janneke van der Meer (viool) Wim de Jong (viool) Henk Guittart (altviool) en Hans Woudenberg (cello). Het gezelschap treedt woensdag 10 mei op in de blauwe zaal van de Singel in Antwerpen met twee kwartetten van Arnold Schönberg, het tweede en het vierde. Bij het tweede kwartet soleert de Nederlandse sopraan Wendela Bronsgeest. Aan vang 20.00 uur. Het kwartet treedt sinds 1984 zelfstandig op. Bij de pro grammering vormen de werken van de drie belangrijkste componisten van de tweede Weense school Schönberg, We- bern en Berg, het hoofdbestanddeel van het repertoire. Het kwartet speelt echter ook composities van twintigste eeuwse toondichters zoals Milhaus, Schnabel, Cage, Antheil en Nono. Als kwartet specialiseerde de leden zich bij Eugen Lehner in Boston. De musicus was de altviolist van het fameuze Kolisch kwartet dat nauw samenwerkte met Webern, Schönberg, Berg en Bartok. Van het Schönbergkwartet zijn vele plaatopnames ge maakt met werken uit de tweede Weense school. Hans Liberg. - foto bart van leeuwen HANS LIBERG brengt met zaterdag 6 mei met 'Wortel Bach live' zijn derde avondvullende programma in het cultureel centrum in Knokke. Liberg laat een stroom vreemde anekdotes, wonderlijke asso ciaties en vooral veel muziek op zijn publiek los. 'Wortel Bach live' is een eenmansvoorstelling, maar het is geen cabaret, geen lezing, geen concert en ook geen toneel. Li berg is de uitvinder van een geheel eigen genre en vermaakt zijn publiek met clavecimbel, bas, een tam-tam uit Guinee en een vleugel. De voorstelling begint om 20.30 uur. Werk van Beniti Cornells. - fotodectem/corj.deboer. DE BEELDHOUWER Renzo Zacchetti exposeert van 8 mei tot en met 13 juni beelden en studies in het stadhuis van Terneu zen. Zacchetti (1901-1988) leefde en werkte in de Italiaanse stad Mi laan, die hij alleen verliet om tentoonstellingen en musea te be zoeken in Italië en de rest van Europa. Hij was actief lid en le raar aan verschillende Milanese kunstacademies en wijdde zijn leven volledig aan de kunst. Als leerling van Eros Pellini in Breza, en vriend van Ciminaghi en Spilinvergo, werkte hij met steen, marmer en brons. Hij was een overtuigd klassieker met als uitzondering enkele voorzichtige experimenten die hij zelf aanduidde als 'abstracten'. De tentoonstelling in het Ter- neuzense stadhuis is geopend op werkdagen tijdens kantoor uren. IN HET Churchillhotel/res- die menig Terneuzenaar en taurant in Terneuzen stelt Zeelandliefhebber zal boeien. Timo de Rijk tot 1 juni een De nadruk ligt duidelijk op collectie oude prenten en kaarten van Zeeland en kaarten ten toon. Belangstel- vooral Terneuzen. De kaarten lenden kunnen vrijblijvend zijn gegraveerd door de een kijkje nemen. Beaulieu en dateren uit de ze ventiende eeuw. Naast de ex- Timo de Rijk studeerde emplaren van Terneuzen kunstgeschiedenis in Leiden hangen er ook kopergravures en kwam tij dens zij n studie in van het Hulster Ambacht, Sas aanraking met oude kaarten, van Gent, Aardenburg en prenten en plattegronden. Sluis. Voor de expositie zocht hij De expositie kan dagelijks een speciale collectie bijeen bekeken worden. BENITI CORNELIS stu deerde aan de Academie voor beeldende kunsten in Meche- len. Hij kreeg vele prijzen, se lecties en vermeldingen. Zijn werk hangt in grote musea en vormt een begeerd object voor privé-verzamelingen. Galerie Esprit in de Gra venstraat in Clinge wijdt de komende weken een expositie aan zijn werk en dat van zijn stadgenoot, de beeldhouwer Ward Dyck. Volgens Beniti Cornells is creativiteit gelijk aan het re organiseren van het door in tuïtie verworven materiaal. Zij inspiratie doet hij op in de natuur. Een vlak, getekend door de tand des tijds zet hem aan tot werken. Schilderen is voor hem een oerinstinct en naar zijn mening ook het voortdurend zoeken naar het absolute. De schilderijen van Cornelis lijken abstract. Ze zijn geschilderd met acryl op een spontane, intuïtieve wij ze. Zo onstaan onverwachte vormen, vlekken en lijnen in geraffineerd gekozen kleu ren. Het zijn uitingen van een diep bewogen innerlijk en Cornelis valt in zijn composi ties ook terug op tekens en symbolen. Ward Dyck studeerde aan de Academie in Mechelen en de Hogere Rijksschool voor Beeldende Kunst in Ander- lecht. Hij maakte studiereizen door Amerika, Italië en Rus land en ontving vele prijzen voor zijn assemblages en Werk van Ward Dyck. - foto de stem/corj.de boer sculpturen. Dyck is een beeldhouwer die de techniek volledig beheerst. Hij schept met zijn bronzen en assem blages in ijzer en staal op de allereerste plaats ruimte. Zijn werk zelf is spannend van vorm en hij maakt gebruik van kontrasten. (hol/bol, hard/zacht). Behalve assem blages maakt Ward Dyck ook juwelen en vervaardigt hij ook litho's. De expositie duurt tot 4 ju ni. Galerie Esprit is geopend van vrijdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur en op donderdag van 13.30 tot 21.00 uur. Op eerste en tweede Pinksterdag is de galerie ge sloten. De gehele tentoonstel lingsperiode kunnen belang stellenden films en videoban den bekijken over het werk van de beide kunstenaars. L'Escaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin, Petrie Klinckha- mers en Guido Eckhardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Galerie Esprit Clinge. Tentoon stelling van schilderwerk van Beniti Cornelis en assemblages en sculpturen van Ward Dyck. Tot 4 juni. Open vrijdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 urn en donderdag van 13.30 tot 21.00 uur en na afspraak. M.I.A.T. (Museum voor Indu striële Archeologie en Textiel) Gent Tentoonstelling 'Indruk ken'. De Gentse drukkerswereld belicht. Tot 14 januari 1990. Ge opend van dinsdag tot en met zondag van 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur. Galerie Bellamy Vlissingen. Ex positie sculptuur in keramiek en textiel van Adrie de Fluiter. Tot 7 mei. Geopend dinsdag tot zater dag van 10.00 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zeeuws Museum Middelburg. Tentoonstelling *Een keuze uit de aanwinsten 1988'. Nieuwe aanko pen, gerestaureerde werken en schenkingen zaols werken van Schütz, Dibbets en Romeinse vondsten uit Aardenburg. Tot 8 mei. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Stadhuis Terneuzen. Tentoon stelling van beelhouwwerken van Renzo Zacchetti. Tot 14 juni. Geopend op werkdagen tijdens de kantooruren. Poldermuseum Lillo-fort. Vaste collectie met uitgebreide verza melingen over de historie van de polderbevolking. Tot 2 november. Geopend op zon- en feestdagen van 12.00 tot 18.00 uur en op aan vraag. Galerij 'De Vuyst' Lokeren. Ten toonstelling *Paul Delvaux 200 tekeningen 1920-1930*. Tot 9 mei. Gelijktijdig een expositie met werken van internationale beel dende kunstenaars 'Het Lentesa lon'. Tot 9 mei. Geopend elke dag van 10.00 - 12.00 en 14.00 - 18.30 uur. NMB-bank Oostburg. Expositie van schilderijen van de Belgische schilderes/dichteres Monica Cat- toor. In de maanden april em mei. Geopend maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. woensdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 17.00 uur. Den Hoekzak Oostburg. Exposi tie van sieraden en keramiek. Tot zaterdag 20 mei. Geopend van maandag tot vrijdag van 8.00 - 12.00 en 13.00 - 17.00 uur. Op za terdag van 10.00 tot 12.00 uur. Galerie Equilibrist Sint Niklaas. Tentoonstelling van sculpturen van Walter Daems. Tot 29 mei. Geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Stichting Beeldende Kunst Zee land Kuiperspoort 22 Middel burg. Expositie 'Structures of desire' van Jan van Leeuwen. Toto 21 mei. Geopend van dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. VERSCHILLENDE BANDS verlenen hun medewerking aan het popconcert dat door de Stichting Centrale voor Jeugd en Jongerenwerk in West Zeeuwsch-Vlaanderen is georganiseerd. Vrijdag 5 mei treden zij aan in het ledeltheater in Oostburg. Op het programma diverse stijlen en afwisse lende muziek. Het concert be gint om 19.00 uur en de vol gende bands treden op Cor ner Cats, 7 a Date en the Miles Browning Band. De Tröcke- ner Kecks worden opgevoerd als hoofdmoot. Deze formatie oogst veel succes in Neder land. De kaarten voor dit pop concert zijn in de voorver koop verkrijgbaar in Café 'Martkt 15' in Oostburg, 'de Waterput' in Terneuzen, 'Boo' in Sluis, drogisterij Castelijn in Breskens en 'de Media' in Eeklo. Op de avond zelf beta len de bezoekers een rijks daalder meer. MARTINE BIJL had drie re denen om het derde theater programma te maken. Het plezier in het theaterwerk, het succes van de eerste twee soloprogramma's en het ge voel dat ze daarin nog nioet alles gezegd had. Haar derde solopro gramma brengt zij vrijdag 5 mei in het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' in Hulst. Aanvang 20.00 uur. De regie is in handen van Berend Boude- wijn en de teksten werden ge schreven door de cabaretière zelf, Henk van der Molen, Jan Boerstoel, Jos Brink en Kees Stip. Martine Bijl wordt be geleid door het combo met de muzikanten Pierre Boersma, Charly Angenois, Henk van der Molen en Louis Debij. Het derde programma heeft geen titel. Wel een the ma, want het gaat over rela ties, vooral die tussen man nen en vrouwen. Als titel kwam 'M/V' nog het dichtst in de buurt, maar om tal van redenen is daar toch niet voor gekozen. Dan maar zonder titel heeft 'het impressariaat gedacht. Tenslotte kan ieder een zich wel voorstellen wat een avondje Martine Bijl voorstelt. In dit programma gaat Martine Bijl echter een be duidende stap verder. Ze heeft haar publiek heel wat te vertellen. De kaarten kosten twintig gulden en zijn te verkrijgen in 'Den Dullaert'. Houders van een CJP/PAS 65 betalen een rijksdaalder minder en scholieren van 13 tot 19 jaar mogen voor een tientje bin nen. NA DE officiële opening van het streekziekenhuis 'De Honte' verzorgt het Belgisch Medisch Orkest o.l.v. Michel De Bock woensdag 10 mei om 20.30 uur een concert. Het concert vindt plaats in een mobiel paviljoen dat speciaal voor de gelegenheid is opgetrokken. Het orkest dat louter uit mensen uit de medische- en paramedische sector bestaat brengt een interessant programma. Het concert wordt geopend met de Elegie voor strijkers van Tjaikowski waarna de stichter van het orko6t Bernard De Spiegeleir soleert in het pianocon certo nr. 12 van Mozart. Na de pauze speelt hij nog twee werken voor pianosolo 'Les collines d'Anacapri' en 'Feu d'Artifices' van Claude Debussy. Het orkest, dat aantreedt in de kleine bezet ting (strijkers, hobo's en hoorns) besluit het optreden met de twaalfde symfonie van Haydn. De opbrengst van het concert komt ten goede aan het kankerfonds. CHRISTIAN ZACHARIAS is de solist in het vijfde pianoconcerto van Lud- wig van Beethoven. Het wordt zater dag 6 mei gespeeld in het kader van de miniserie 'Beethoven ontmoet Bar tok',in de blauwe zaal van de Singel in Antwerpen om 20.00 uur. Het concerto in Es mikt vooral op de grandezza en meer op het brede effect dan op de melodie. De compositie ademt een militaire sfeer, met de mar tiale ritmes, de agressieve thema's en doorgaans triomfantelijke motieven. De pianist Zacharias studeerde in Karlsruhe en Parijs en won verschil lende internationale prijzen. Hij speelt in kamermuziekverband met het Al- ban Berg kwartet en het Guarneri- kwartet en vormt een trio met de vio list Ulf Hoelscher en cellist Heinrich Schiff. Hij realiseerde tal van platen met Mozart en van Beethoven opna men. Bela Bartok componeerde drie jaar lang niet tijdens de tweede wereldoor log. In 1943 kreeg hij een opdracht ter wijl hij in het sanatorium verbleef. Hij componeerde daarna het concerto voor orkest. Een werk dat de allures heeft van een werkelijke symfonie en soms doet denken aan de zevende symfonie van Van Beethoven. Bartok verwerkte in het werk zijn gelatenheid en het ge voel van eeuwige eenzaamheid in het eerste deel. Het tweede deel is melan cholisch en het derde bevat een elegie, een soort doodszang. Het concerto werd de laatste manifestatie van een vulkanische creatieve kracht. Het Koninklijk Filharmonisch Or kest speelt dit briljante concerto voor orkest onder leiding van Günther Neu- hold. Martine Bijl - foto janswinkels Christian Zacharias speelt de solopartij in het vijf de pianoconcerto van Beethoven. Dirigent Günther Neuhold - fotos archief de stem AAST DE aktiviteiten als ïmengd koor treedt 'Fiori usicali' uit het Waasland ok vaak op als organisator in concerten met heden- aagse Vlaamse klassieke uziek. Vrijdag 5 mei is er een con- «rt in de feestzaal van het adhuis in Sint Niklaas om i.30 uur. Op het programma erken van Gabriël Ver- hraegen, Herman Roel- raete, Marcel Poot, Willem erstens en Jo van Eetvelde. De werken worden uitge- oerd door het Lokers kamer- tast o.l.v. Jo van Eetvelde. iedewerking verlenen de so- iten Jenny van Eetvelde- toop (orgel) Hans de Volder lariton) Rik Vaneyghen (alt- ixofoon) en Stefaan Verde- em (hobo). De toegang is gratis. AN DE rand van de margi- aliteit leefde in het Antwer- en in de vijftiger jaren een ex-Europees kampioen «aargewicht. Rudi Waege- nans, de ex-bokser werkt nu een vetsmelterij. Zijn touw heeft hem in de steek :e)aten en hij is verslaafd aan kank, eenzaam, verwaar- isd en vol nostalgie naar lijn roemrijk verleden. I In een delirium slaat hij rijn beste vriend en vroegere ■erzorger Vic neer en breekt |e erecode van de toenmalige ritaers: nooit iemand buiten fe ring geweld aandoen. Het toneelspel is geschre den door Bart van Broeck- poevn en wordt door het ge selschap van het Meirteater ïdere woensdag, donderdag, Tijdag, zaterdag en zondag gespeeld om 20.30 uur. Nog tot 13 mei. BE MALINESE prins van de *ora, Toumani Diabaté geeft Vrijdag 5 mei een concert in De Media in Eeklo. Aanvang 01.00 uur. 'e kora is een 21-snarige arpluit die een sleutelrol pervult in de traditionele Ma- fjnese muziek. Het is een prachtig instrument dat door öe spelers zelf wordt ge bouwd en waarmee zowel be geleidende stukken kunnen Ivorden gespeeld als solostuk- jken. Toumani Diabaté is een pan de bekendste bespelers in het westen van de kora. Hij pam al verschillende platen fP en komt sinds enige jaren Tegelamtig naar Engeland, paar hij via optredens op het ,r°mad festival bekendheid terwierf. KAMERORKEST Walter Proost is opgericht in 1985. Het «staat uit een selectie van musici uit het orkest van de ex- ppera voor Vlaanderen, het Koninklijk Filharmonisch orkest ph een aantal onafhankelijke musici. De volledige bezetting tom4 Ult 45 musici en het repertoire is uiteenlopend, gaande u tot de hedendaagse componisten. rio Q-aanc'ag me* treedt het orkest op in de blauwe zaal van i?lngel in Antwerpen. Aanvang 20.30 uur. van t i pro8ramrna de derde suite van Respighi, een werk t^S'ey.het concerto in d van Torelli en het overbekende L Vler jaargetijden' van Vivaldi. Het orkest wordt geleid poor de gastdirigent Rino Marrone en als solist treedt op de "holist Dimitri Ivanov. I Peugeot 205 Al bijna Icocht. Dus met recht jr. Of kiest u voor de eugeot 405? fid talent, zult u ont- kort ook verkrijgbaar [ng. Een auto die u door de week en voor bby's en vakanties. Er vanaf 31.360,-. l nog de Peugeot 505, I comfortabele limou- fs te over. Ihow in de Peugeot- waar prijzenfestival! I prijzen in de wacht 1 even naar de show- i hoort en ziet u wat u een extra feestelijke [maken. 31 redenen om bij ons 31640-43950. BREDA, JAN \NGE BRUGSTRAAT 53-55, EN ZN, ST. JANSTRAAT 58, TRAAT 1, TEL: 01684-2390. K3SENDAAL, BR0CAR BV, 3ARAGE 80. prijs 5,95 5 prijs 4,95 9 prijs 3,95 e prijs

de Stem | 1989 | | pagina 25