arde klap voor omroepbestel P#P SPI AAI an den ende gaat commerciële televisie maken met tv 10 Casino Breda. Pixies doen meer met 'Doolittle' Spaanse klanken van Duncan Dhu Ze zij n er weer, de echte gitaristen Michael Jackson liet tv-ploeg Veronica toe ion T Machteloos Koekoeksnest Aan flarden EXCLUSIVE OILILY STORE l/att. 5 KooKslanden. 1 min. Draaiplateau. SHARP IAGNETRON Inh. 30 liter, or 2 borden. bruin. m KLEUREN TV Fldbuis. urstations. :he zenderzoeker, i x37x37. ARISTOIMIX KLOKRADIO kubusmodel. |en. Aanduiding. ng Mikro-Electro, kom maar praten! ONISCH E CHAAL batterij. ichakelt zichzelf uit. 89,- Er is al een Philips gezichtssolarium vanat Als iemand het niet goed doet, moet hij ook weg. Die houding wordt vaak voor rechts versleten." Jan Blokker, publicist DE STEM T2 Zo zal de nieuwe tv-studio in Aalsmeer van Joop van den Ende er uit komen te zien. - FOTO VAN OEN ENDE PRODUCTIONS or Jan Koesen IILVERSUM - Het Neder- ndse omroepbestel heeft in harde klap gekregen, bekend is gemaakt dat op van den Ende in zee aat met de commerciële |r- zender TV 10. 10 gaat vanaf 1 november pn half vijf 's middags tot elf Lr 's avonds uitzenden op de abel, via de satelliet zeven da- en per week. 1 Hilversum heeft mokkend jereageerd, KRO en AVRO la ten weren dat ze de samenwer- ng met van den Ende willen jerzien als mocht blijken dat jjn betrokkenheid bij TV 10 »t rechtstreekse concurrentie Lat leiden. Alleen de TROS, Ie al jaren een innige band Jet de zelfstandige producer in alsmeer heeft, heeft aange- jbndigd serieus te willen sa- lenwerken met de nieuweling. JjWaar al jaren zonder veel Lcces over gepraat is, met pme door de AVRO, TROS en eronica, heeft Van den Ende nnen enkele maanden klaar- ispeeld. Hij zal een grote drei- ng zijn voor 'Hilversum', om- At de uitzendingen van TV 10 l het Nederlands zullen zijn en Var. den Ende zijn stal van pa- [idepaardjes meeneemt. (ADVERTENTIE) I t I H 0 lEMARKTSTRAAT 47 BREDA 076-212569 TV-10 zal een redelijk com pleet programma uitzenden, compleet met nieuws, sport, drama en amusement. Toppro- gramma's, die tot dusver wa ren ingekwartierd bij de KRO, TROS en AVRO, verschijnen straks vermoedelijk alleen op TV-10. Van den Ende maakt programma's als 'Wedden Dat' met Jos Brink, de 'Honeymoon- kwis' met Ron Brandsteder, de shows van Henny Huisman en de shows van André van Duin, stuk voor stuk goed voor een enorm kijkerspubliek en hoge waardering. Joop van den Ende wordt al gemeen directeur bij TV-10, dat opgericht is door ing. Peter Jelgersma die ook Radio 10 be zit, een commerciële radiozen der. TV-10 en Radio 10 opereren via een truc die mogelijk is ge maakt door gaten in de Media wet. In Milaan bestaat al enige tijd een Nederlandse vereni ging die een tv-zender bezit, TV 10, die programma's in het Nederlands maakt voor Neder landers die in Italië wonen. Een dergelijke zender is er ook in het Spaanse Benidorm. Deze bestaande zender is door Jel gersma enige tijd geleden over genomen. Jelgersma begon met Radio 10, alleen op te vangen via de kabel. Het is een kleine moeite om de programma's be halve naar Italië ook door te' zenden naar Nederland. En de Omroepwet staat hier voorals nog machteloos tegen. Van den Ende en Jelgersma Wessel van Diepen en Michael Jackson. FOTO VERO NICA Ron Brandsteder: met de Honeymoon-quiz naar TV 10? - FOTOANP Van onze rtv-redactie HILVERSUM - In het kader van het popspekta kel 'Rock over Europe', dat Veronica vanavond rechtstreeks vanuit Theater Carré in Am sterdam uitzendt, worden aan drie topartiesten de zogenaamde European Rock Awards uitgereikt. De gelukkigen zijn de Britse zanger Sting, de Franse synthesizer-vir tuoos Jean-Michel Jarre en Michael Jackson. Michael Jackson krijgt een speciale Children of the World Video Award en werd uitverkoren door kinderen tussen acht en twaalf jaar van over de hele wereld. Sting en Jean-Michel Jarre komen zelf naar Amsterdam om de prijs in ontvangst te nemen. Michael komt niet en dus ging Veronica naar Michael. Het lukte Rob de Boer Produkties, de firma die voor Veronica dit pro gramma maakt en ook voor het wekelijkse poppro gramma 'Countdown' te kent, toestemming te krij gen Michael Jackson thuis in Los Angeles te mogen op zoeken. Zo kon het gebeuren dat Michael Jackson uit handen van Veronica-presentator Wessel van Diepen de spe ciale onderscheiding in ont vangst nam. Wessel mocht vier uur in het gezelschap van de ster in diens land goed doorbrengen. 'Rock over Europe' brengt verder optredens van Holly Johnson, Jason Donovan, Sheena Easton, Stevie Nicks, Golden Earring, The bang les, Eendy Lisa, Roxette, Duran, Duran en Joe Jack son. De uitzending begint om 22.05 uur op Nederland 2. (ADVERTENTIES) hebben als derde partner de fi nancier Macko Laseur van het consortium Venture Capital Investors bv, die het merendeel van het benodigde kapitaal zal opbrengen. TV 10 zal 125 miljoen per jaar kosten. De zender maakt geen aanspraak op de omroep bijdrage en de STER, zoals de rest van ons bestel. Hilversum krijgt jaarlijks 1,3 miljard uit bijdrage en STER. TV 10 heeft deze mogelijkheid niet. Zij zal zichzelf moeten bedruipen en wel via zelf-verzamelde recla me. Op de nieuwe zender zal 5 procent van de zendtijd aan re clame worden besteed, net zo veel als nu op de Hilversum- men. De studio van Van den Ende te Aalsmeer zal grondig worden verbouwd. Ook dit kost de no dige tientallen miljoenen. Om roepen is vreselijk duur. Een Journaal bijvoorbeeld kost al gauw 40 miljoen per jaar, reden waarom andere omroepen daar nooit aan begonnen zijn. Zon der Joop van den Ende zou TV 10 nooit dit succes geboekt kun nen hebben. De ondernemende producer te Aalsmeer, die zich van timmerman heeft opge werkt tot een geduchte kracht in de omroep, heeft jaren goede zaken met de omroepen ge daan. Hij had het inititief, het lef en het ondernemersschap om enorme shows te maken die veel te duur waren voor 'Hil versum'. Zij hebben hem zelf in huis gehaald en de kans gegeven om buitensporig uit te groeien. Steeds meer lieten ze aan 'Joop in Aalsmeer' over, die goede waar leverde voor een schap pelijke prijs, en die uitstekend met de artiesten kon opschie ten. Maar Van den Ende is nu een koekoek geworden die de andere vogels uit het nest dreigt te werpen, waarin hij brutaal is neergestreken. Van den Ende moest het laatste half jaar gedogen dat de omroepen steeds meer op zijn program ma's beknibbelden vanwege bezuinigingen. Zo moest 'Wed den Dat' van Jos Brink dat soms meer dan 9 miljoen kij kers trok (ook uit Duitsland en België) slinken van tien tot acht en later slechts zes afleve ringen per seizoen. De omroepen hebben Van den Ende ook nog niet laten weten wat zij met hem van plan zijn, het komende seizoen. Van den Ende besloot vier maanden ge leden daar niet meer op te wachten en is toen gaan zoeken naar andere mogelijkheden, die hij via TV 10 van Jelgersma vond. Met de opkomst van TV 10 lijken de commerciële plannen van AVRO, TROS en Veronica, die zich hiertoe verenigd had den, aan flarden te zijn gescho ten. Deze club heeft jaren ge roepen commercieel te worden, maar als puntje bij paallje moest komen, durfde geen van de drie het veilige nest van ons omroepbestel te verlaten. Ook de plannen van Veroni ca's Rob Out, om via Luxem burg het commercirele pad op te gaan, lijken afgeschoten door de sensationele nieuwe verschijning op de buis. De ka belexploitanten lijken sympa thiek tegenover de nieuwe plannen van Van den Ende te staan. Casema-directeur G. Deelman heeft meegedeeld al een serie gesprekken met TV 10 gevoerd te hebben. Het pro bleem is echter dat de kabel nogal vol zit. De exploitanten zijn van de minister verplicht om de Nederlandse drie netten in hun pakket op te nemen. Maar ruimte voor TV 10 kan ook gevonden worden door an dere zenders eruit te wippen, zoals Sky Channel, dat geen succes is geworden. Er zijn volgens Deelman nog diverse problemen op te lossen, zoals de kwestie van auteurs rechten en de reactie van het publiek. Maar de formule van Van' den Ende en Jelgersma lijkt aantrekkelijk voor het grote publiek dat voornamelijk geïnteresseerd is in snel en op pervlakkig amusement, iets waar Joop van den Ende in uit blinkt. pXCLUSI LYSï |L¥ S1QM IE- Veemarktstraat 62-64 Breda 076-216371 Casino Morgen Gesloten. In verband met "de herden king der gevallenen" zal het casino op donderdag 4 mei de gehele dag gesloten zijn. Vanaf 5 mei, 14.00 uur bent u weer van harte welkom. Bijster 30. PIXIES UIT Boston is een band die momenteel een aparte plaats in de rock 'n roll inneemt. Wie wil horen hoe hun derde plaat 'Doolittle' live klinkt moet 15 mei naar de renbaan in Landgraaf om het viertal tijdens Pinkpop aan het werk te zien. Een vet basloopje, enkele tellen later de drums en plot seling scheurende gitaren met de soms fluisterende, soms schreeuwende stem van zan ger Black Francis. Zo zitten veel nummers van Pixies in elkaar. Ze hebben hun roots duidelijk in de punk, maar ook nog veel verder terug in ue tijd. Pixies maken rock 'n roll, op hun eigen manier. Muziek boordevol agressie en energie, intrigerend en mys terieus. Prettig gestoord. Maar ook subtiel en soms ont roerend. De teksten gaan over hefde en sex, dood en verval. Pixie spreken dierlijke taal, vandaar de titel van de plaat. In een gelimiteerde oplage is 'Doolittle' voorzien van een zestien pagina's tellend tekst boek met op de teksten geba seerde foto's van Simon Lar- balestier. Verhelderend, want Black Francis schrijft zijn teksten snel en puur via asso ciaties. Thema's en emoties zijn wel in een bepaald ver band terug te vinden, maar zitten nooit een verhaallje. Kunstfoto's kunnen zijn her- senspinsles wel in beeld bren gen. Mooiste nummer van de plaat is 'Monkey Go to Hea ven', waarvoor zelfs strijkers uit de kast zijn gehaald. In dit nummer is goed te horen hoe strak Pixies-nummers zijn opgebouwd. Langzaam bouwt men naar een climax, om in een seconde weer terug te vallen naar het beginthema. EINDREDACTIE WIM VAN LEEST Dan wakkeren de gitaren van Francis en Joey Santiago het briesje weer aan tot wind kracht 12. Ook 'Tame', 'Deba- ser' en 'Gouge Away' hebben zo'n impact. Met Doolittle hebben Pixies binnen twee ëneenhalf jaar een vaste plaats in de popwereld ver overt. Toch is de plaat iets minder sterk dan de vorige 'Surfer Rosa'. Want bassiste/zange- Pixies. res Kim Deal komt minder met haar zang aan bod. En dat is voor de liefhebbers - FOTO ANDREW CATLIN jammer van dat geile stemge luid. Joep Trommelen GOEDE POP hoeft niet altijd uit Engeland of Amerika te komen. Dat bewijst de Baski- sche groep Duncan Dhu op hun 'Cry for Our Times'. Met een soort Doe Maar status in het eigen land, vond de pla tenmaatschappij 'Les Disques du Crepuscule' uit Brussel het niet onverstandig hun 'El Grito Del Tiempo' uit 1987 voor het grootste deel in het Engels te vertalen en op nieuw te laten inzingen. De plaat is nu in Nederland, Bel gië en Japan uitgebracht. Duncan Dhu maakt de beste nummers als componis ten Mikel Erentxun en Diego Vasalo schrijven in de sfeer van Schotse groepen als Aztec Camera en Deacon Blue. Wie wil kan er zelfs een vleugje MENSEN DIE genoeg hebben van het werk dat bijvoor beeld de hitfabriek Stock, Aitken Waterman voort- I brengt, kunnen met de net op J de markt verschenen cd (ook °P plaat en video) van 'Night of the Guitar' weer even te- rog in de muziekhistorie. Miles Copeland, directeur van i Platenmaatschappij IRS en manager van onder meer sting, vond het tijd om de vergeten echte gitaristen van stal te halen. En hij heeft een piqe grijsaards bijeen weten j te rapen: Randy California (Spirit), Pete Haycock (Cli max Blues Band), Steve Howe (Yes), Steve Hunter (Lou Reed/Alice Cooper), Robby Krieger (Doors), Alvin Lee (Ten Years After), Andy Po well (Wishbone Ash), Ted Turner (Wishbone Ash) en Lesly West (Mountain). De ouwe jongens toeren momenteel door Europa. Maandag werd muziekcen trum Vredenburg in Utrecht bezocht en platgewalst door het gitaargeweld van deze snarenbeulen. De cd 'Night of the Guitar' is een live-registratie van het optreden dat de negen gita risten op 26 november op het Hammersmith Odeon Po dium in London gaven. De cd is een aardige weer gave van wat de mannen nog kunnen. De registratie bevat dertien nummers waaronder mijlpalen Hey Joe, The king will Come en All along the Watchtower. Pete Haycock mag op de cd de spits afbijten. Hij brengt twee nummers van zijn 'No speak'-elpee 'Guitar and Son' ten gehore. Als je naar Hay cock luistert, dan hoor je Jeff Beck, Duane Allman en Larry Carlton. Haycock is de subtielste gitarist van de ne gen die op deze registratie te horen zijn. De andere 'kna pen' hakken er behoorlijk op los, grijpen soms behoorlijk mis en vergeten wat nootjes. Maar irritant is dat zeker niet. Was het niet Jimi Hen- drix, die op een valsgestemde gitaar nog de fraaiste klan ken voortbracht? Zo is het ook met deze cd gesteld. Het klinkt allemaal niet perfect, maar wel eerlijk en echt. Een verademing tussen al het kille electropop-gedoe van de laatste jaren. De meest in het oog sprin gende verschijning op de cd is Robby Krieger, de gitarist van de legendarische groep Doors. Krieger draagt, samen met Steve Hunter, met de klassie ker 'Love me Two Times' zijn steentje bij. Op het laatste nummer 'All along the Watchtower' van Bob Dylan, geven de 'gitaargoden' een laatste solo weg. Peter Vierenhalm van onze eigen The Nits in herkennen. Sterk melodieus, met melancholieke teksten over heimwee, verloren en herwonnen hoop. 'A Place to Be', 'Beauburg Strut' en 'El Rio del Silencio' zijn sterke popsongs. Akoestische gita ren en sfeervol en ingetogen toetsen zijn de lekkerste stuk jes in de paëlla. Alleen de produktie had wat ruwer ge kund. De plaat klinkt nu iets te digitaal en steriel. De groep gaat echter vol komen het schip in als de drie leden teveel terugvallen op rock 'n roll thema's. Dan klinkt het zeer clichématig en krakkemikkig. De evergreen 'Twilight Time' doet daar nog een schepje bovenop: het nummer zou zo van het eerste beste amusementsorkest kunnen komen. 'Cry for Our Times' is derhalve een wissel vallige elpee, maar interres- sant voor degenen die hun oren eens in andere landen te luister willen leggen. De Bas- ken uit San Sebastian moeten alleen leren Bask (of Span jaard) te blijven. Net als de Schotten bevinden zij zich in een cultureel isolement. En de positie van underdog is een goede voedingsbodem voor creativiteit. Senores, doe er uw voordeel mee. JT De agenda voor de komende weken ziet er als volgt uit: Bee Gees, 5 mei in Rotter dam (Ahoy) UB40, 15 mei in Brussel (Vorst Nationaal) en 3 en 4 juni in Rotterdam (Ahoy) Marianne Faithfull, 18 mei in Antwerpen (Kon. Elisa- beth-zaal) Santana, 28 mei in Den Haag (Congresgebouw) Simply Red, 16 juni in Rot terdam (Ahoy) Elvis Costello, John Hiatt, REM, Rory Block, The Nits, Marc Almond, Fishbone, Jeff Healey Band, Tanita Tikaram en Pixies, 15 mei in Landgraaf (Pinkpop). Bangles, 26 mei in Rotter dam (Schouwburg) Cure, 6 mei in Heerenveen (Thialf-stadion) Diana Ross, 20 april in Brussel (Vorst) en 16, 17 en 18 mei in Rotterdam (Ahoy) Lou Reed, Neil Young, Pi xies, Tanita Tikaram e.a., 1 juli in torhout en 2 juli in Werchter. Rory Block, 13 mei in Til burg (Noorderligt) Peter Hamill solo, 11 mei in Tilburg (Noorderligt) Bobby Byrd, Maceo Parker, Lyn Collins e.a., 3 mei in Tilburg (Noorderligt) Bob Dylan, 10 juni in Den Haag (Statenzaal) en 11 juni in Brussel (Vorst) Eric Clapton, 6 en 7 juli in Den Haag (Statenzaal) Pink Floyd, 13 mei in Werchter (festivalweide) en 10 juli in Nijmegen (Gof- fert-stadion) Simple Minds, 14 juli in Rotterdam (Feyenoord-sta- dion) Paul Simon, Van Morrison e.a., 18 juni in Nijmegen (Goffert-stadion)

de Stem | 1989 | | pagina 23