Hoe de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite Mgt bewoners uiten bezwaren tegen uitbreiding plan moerschans 'Ook apothekers kopen hun medicijnen in buitenland' van Dixhoorn I DE STEM Natuurlijk recreatie? k George Z Sponselee ;zl iENHEID PLAATSELIJK NIEUWS Erepenning tennisclub van Hulst jlieren DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 3 ME11989 informeer naar het effect van Co- adverterer in de dagbli Cebucoj CONCLUSIE O. VERSTRATEN STICHTING LOPG: I Het voltallige college, het be- I stuur van de tennisvereniging, bondsvertegenwoordigers en I andere genodigden waren hier- [bij aanwezig. Stem-redactie op Hemelvaartsdag Wit Onbegrijpelijk Waarnemingen Axel Clinge Graauw Heikant Hulst Kloosterzande Koewacht Ossenisse Stoppeldijk A12 |jubileum, receptie, ving, overwinning, |aham, openbare mag best eens in de pagina 1 is dat niet en duur s per regel of kolom Verplicht a J 2,63. i toto of afbeelding 145 mm rekenen wij jrige tarieven op Inte betaling wordt lend. Foto's worden P76-236442 of geef plaatsing af bij één ririftelijke opgaven gen vóór plaatsing p800 MB Breda, worden uitsluitend pm en adres bekend rling bijgevoegd is. (recht voor teksten enen te weigeren, len bereiken over de Jdt de uitgever zich Se naam van de kend te geven. «nieuws i op donderdag opt onze va- JICUS ■IELS brjaardag te r is van harte hem te ko ten. T22 IS i'vI'I<-11ii.iiii. 11r iivI'I 020-24231 en Hulst zoekt alternatieven HULST - De gemeente Hulst gaat de mogelijk heden onderzoeken om tegemoet te komen aan de bezwaren van de be woners van de Moer- schansstraat, Poorters laan en Liniedijk tegen de uitbreiding van het plan Moerschans met 25 bungalowkavels. Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting in het stad huis. H. van de Boogert, beleidsme dewerker van de afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente, legde de aanwezige bewoners uit, dat er de laatste tijd erg veel vraag naar luxere bouwpercelen bestaat en dat er zo'n twintig serieuze gegadig den zijn, die per se in plan Moersschans willen bouwen. „Het gebied Moerschans leent zich daar ook voor, in de an dere plannen zijn geen locaties beschikbaar die kunnen wedij veren met Moerschans", aldus Van de Boogert. De bewoners die bezwaar hebben tegen het uitbreidings plan verwijten de gemeente 'een hap-snap beleid' te voeren en vinden dat zij geen enkel in zicht hebben in de verdere in vulling van het gebied door de gemeente. „Het gaat nu om een voorlopige invulling. We weten niet wat de gemeente met het gebied als geheel voor ogen heeft", aldus T. Hillaert. Ook P. Smid wilde meer duidelijkheid over de bedoelingen van de ge meente met het plan. „Teken in waar de woonwagens komen en welke alternatieven er zijn voor het trapveldje en de groenstrook die verdwijnt. We willen weten wat voor ideeën er voor dit gebied leven." Wethouder G. van de Voorde verzekerde de bewoners, dat de gemeente de belangen van de bewoners niet uit het oog ver liest en dat de gemeente voor zichtig is met het uitgeven van grond in plan Moerschans. „Ik kan de toezegging doen dat het alleen ingevuld wordt met wo ningen als er ook behoefte aan is, waarbij we rekening houden met de belangen van de bewo ners. Bovendien maken we geen reclame voor het plan Moerschans. Alleen in uiterste gevallen, als mensen alle an dere mogelijke kavels afwijzen, komt het plan Moerschans op tafel." Mevrouw Benjaminsen had zo haar bedenkingen tegen deze uitspraak. Volgens haar is de gemeente wel degelijk bezig met het kweken van een be hoefte. „Ik ben bij algemene zaken geweest en daar werd het mij zelfs aangeboden om achter mij te gaan wonen." De familie Benjaminsen had bovendien een brief bijwaarin een gemeenteambtenaar zwart op wit toezegde dat achter hun bouwgrond 'een vrij gebied ligt, waarbinnen niet gebouwd mag worden'. Zij verweten de gemeente dan ook valse ver wachtingen te hebben gewekt. Ook de ontsluitingsweg die aangelegd moet worden om de 25 bungalowpercelen bereik baar te maken, stuitte bij de buurtbewoners op groot verzet. De gemeente ziet echter geen mogelijkheid om aan dit be zwaar tegemoet te komen. Wethouder Van de Voorde be loofde de bewoners aan het eind van de zitting te bekijken hoe de bezwaren vertaald kun nen worden in het plan en toonde zich daarnaast bereid, daarna opnieuw een gesprek met hen te voeren. Van onze verslaggever CLINGE - Niet alleen parti culieren, maar ook Neder landse apothekers kopen hun medicijnen in het bui tenland. Dat is de conclusie van O. Verstraten, lid van de stichting Landelijk Van onze verslaggever HULST - Tennisclub Hul- I ster Ambacht heeft de gou- I den erepenning van de ge- I meente Hulst gekregen. De I penning werd tijdens de I feestelijke receptie van I Hulster Ambacht uitgereikt Idoor burgemeester F. Ja- I cobs. Tennisclub Hulster Ambacht [ontving de erepenning van wege het vijftigjarig bestaan en de sportieve verdiensten op het gebied van de passieve en actieve sportbeoefening en de vorming van de jeugd. Voor redactionele aange legenheden kunt u op He melvaartsdag contact op nemen met Frank van Cooten 01150-30241. B.g.g. 01150-18924. (ADVERTENTIE) M E N S FASHION Noordstraat 23, Terneuzen fflGBLAO VOOR Zl liriWFST NEDERLAND i Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon- J numrners op pagina 2. Openingstijden: 8-3°-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain »an Damme, Frank van Looten, Conny van Gremberghe, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen, nulst: Eugène Verstraeten Uw. editiechef), Harold de Pu'jsseleijr. Advertentie-exploitatie I Inspecteur Zeeland: 95B39nU' privé teL 01150" Overleg Patiëntenbelang Geneesmiddelen (LOPG). Vorige week verschenen in de pers de resultaten van een on derzoek van de Consumenten bond, waaruit bleek dat de me dicijnen in Nederland negentig procent meer kosten dan het gemiddelde in de EG. De bond adviseerde zijn leden dan ook, hun geneesmiddelen in België te kopen in plaats van in Ne derland. Vijf jaar geleden toonde een onderzoek van de stichting LOPG aan, dat Nederlandse apothekers tachtig procent duurder zijn dan hun Belgische collega's. „Het steekt me wel een beetje dat de prijsverschil len van medicijnen tussen Ne derland en andere landen in de EG nog steeds blijven bestaan. Terwijl de stichting LOPG vijf jaar geleden aan de bel heeft getrokken", vertelt Verstraten. „Het leuke van het onderzoek in de Consumentengids is, dat ook Nederlandse apothekers volgens mij hun medicijnen in het buitenland halen", zegt O. Verstraten. Hij ontdekte, dat een Nederlandse apotheek Griekse en Belgische medicij nen verkoopt. „Normaal ge sproken valt zoiets niet op. Maar ik werk mee aan de ge neesmiddelenencyclopedie. Daarin staat, dat tien milli gram tabletten van het medi cijn Feldene het kleurkenmerk 'wit' hebben. Toen ik dit medi cijn in een Nederlandse apo theek kocht, week de kleur van het medicijn af. Die was rood/ blauw in plaats van wit. Eerst dacht ik dat het een fout in de encyclopedie was, maar later bleek dat het medicijn geïm porteerd is uit Griekenland." Een ander voorbeeld dat Ver straten geeft, betreft het ge neesmiddel Ventolin. „Gekocht in een Nederlandse apotheek, maar geïmporteerd uit België, zoals uit de verpakking duide lijk opgemaakt kan worden. In België kost Ventolin omgere kend 11,75, in Nederland 29,55. Dat vind ik fout. De Ne derlandse apothekers houden wel de prijs hoog, maar kopen zelf hun medicijnen wel in het buitenland", aldus Verstraten. Verstraten vindt het onbe grijpelijk dat de gezondheids zorg niet weet waar moet wor den bezuinigd. „Dat ze geen vijf procent meer willen geven, ak koord. Maar op andere terrei nen ligt ik weet niet hoeveel bloot. De geneesmiddelenbran che wordt onaangeroerd gela ten." O. Verstratenhet steekt me wel een beetje dat de prijsverschillen van medi cijnen tussen Nederland en andere landen in de EG nog steeds blijven bestaan - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER Uiteindelijk zijn we stuk voor stuk zo hypocriet als de donder natuurlijk. „Red het tropische regenwoud!" roept iemand en wat roe pen we hem na: „Ja, red het tropisch regenwoud!" Links en rechts maken ge meentebesturen zich on- dersterfelijk belachelijk door te verklaren: „In onze gemeente geen hardhout meer!" Welke gemeenteraad heeft zich ooit en bloc hard ge maakt om één boom te red den? Ja, tegenstemmen als je weet dat de meerderheid toch voor is, kan ik ook. Overigens, die eeste roeper die heeft meer dan gelijk: het tropische regenwoud moet gered wor den. Dat een tropisch gemeen teraadlid vraagt aan ons: „Waar zijn jullie bossen ge bleven?" zal wel niet op het journaal komen! „Rietsuiker eten," bedenkt iemand en wat doen we (en ook weer sommige gemeente huizen): rietsuker eten. Dat er nauwelijks iets grootschali- gers, monoculturisch en na- tuurvernietigender te noemen is dan ruikerrietplantages vergeten we dan meer even. Want die dingen groeien van huis uit ook niet in rijtjes. En ook dat tegelijkertijd onze eigen boeren naar de Kgaan. U hoort mij niet zeggen, dat ik daar direct over wakker lig, maar het is on dertussen wel zo. We worden lid van Green peace en van het Wereldna- tuurfonds; we lopen tehoop tegen de aantasting van de ozonlaag en weet ik wat we nog allemaal meer doen en we moeten dat doen, Greenpeace en Wereldnatuurfonds steu nen, tegen die spuitbussen protesteren, maar dan zegt Braks: „Oosterschelde na tuurgebied," en dan is de liefde uit. Dan zijn er mensen die gaan opeens tekeer als d'n duvel in een wijwatervat. Want dan wordt er in hun eigen tuintje gewied en dan wordt het anders. De KNWV (Koninklijke Ne derlandse Watersport Vereni ging) maakt het nog veel gek ker. Die zegt: Oosterschelde; natuurlijk recreatie. Die wil én natuur én recreatie! Dat is pap willen eten en tegelijker tijd pap willen overhouden. Dan kan niet. Ja, wel in ze kere mate, maar een gebied aanwijzen als beschermd na tuurgebied en tegelijkertijd de recreatie alle vrijheid ge ven, dan kan niet. Je kunt niet eens volstaan met bevriezen, je zult moeten terugdraaien. Dat zal zeer doen en dat zal ook de eerste keer niet zijn. Toen Saef- tinghe werd aangewezen als beschermd natuurgebied was het afgelopen voor de bot- trappers, fuikenvissers en lamsoresnijders van Nieuw- Namen en Kieldrecht. Toen de Veluwe, toen de Boschplaat op Terschelling, toen de Ver dronken Zwarte Polder, toentoen moest de recreatie inleveren, een stap of zo wat terugdoen. Drieteenstrandlopers. Laten we ze opnieuw een beetje kans geven Dat zal in de Oosterschelde ook moeten. Recreatie en na tuur zijn twee dingen die elk aar heel vaak en heel moeilijk verdragen. We zijn het er bo vendien nagenoeg met zijn al len over eens dat het areaal natuur in ons land al gedaald is tot beneden het minimum. Dan moeten we zo verstandig en bereid zijn om water, niet in dé, maar in ónze wijn te doen. We zullen de natuur nog meer moeten gaan ontzien. Minder recreatie in en nabij natuurgebieden, minder auto rijden, minder bemesting, minder chemische bestrijding. Want veel van deze dingen hebben niets met een goede of gezonde bedrijfsvoering te maken, maar alles met ge makzucht. Stappen terug doen zal zeer doen. Willen we evenwel de wereld voor ons zelf leefbaar houden dan moeten we na tuur behouden. Dan moeten we inleveren, ik en gij. Ook in de Oosterschelde! Overal trouwens en dat zal zeer doen, veel zeer misschien, want dat doet een afscheid (bijna) altijd en zeker als het van een goed leven is. Ook van een goed le ven in de Oosterschelde. De gierzwaluwen zijn terug. De eerste melding kwam uit Hulst (2 exemplaren) en wel 25 april net nog voor de mid dag. Eddv Taelman was de waarnemer. Hij zag er die dag nog zes en de daarop volgende dagen zijn er steeds meer ge zien. De vroegste datum vanaf 1982 is voor Hulst 30 april. Ze zijn dus tamelijk vroeg en dat mag aardig lij ken, maar er is nog geen en kele huiszwaluw gemeld en dat is verontrustend. Normaal zijn die zo'n dag of tien voor de gierzwaluw weer present. Geen van de waarne mers waarmee we regelmatig contact onderhouden heeft die soort dit jaar al gezien. An ders is het met de beflijster. B. van Goethem, Tasdijk Kloos- terzande, meldde de 26e een koppeltje dat al ongeveer een week in die omgeving ver bleef. Ook de roodborsttapuit heeft inmiddels de Tasdijk opgezocht. F. Wagenaar uit Hulst zag diezelfde dag aan de Liniedijk zes bef lijsters die er enige dagen zijnblijven han gen. Op donderagavond zagen E. Taelman en J. Weemaes daar ter plekke tien beflijsters, waaronder tenminste vier mannetjes. Hilde Deiman uit Hulst werd - ook op woensdag - verrast door ene draaihals, een vogeltje verwant aan de spechtenfamilie. Daags tevo ren was er een koppeltje zwartkoppen toegekomen. Rond de Liniedijk zingen vanaf vorige week donderdag inmiddels drie nachtegalen aldus Jo Weemaes. KAARTING - Showkorps Thalia hield de laatste kaar ting van het seizoen. Uitslag bieden: 1: de heer Impens; 2. F. Lippens; 3. de heer Man- naert. Jokeren: 1. mevrouw Van Ham; 2. mevrouw Ver- helst; 3. mevrouw Hamelink. Eindstand bieden: 1. B. van de Bos, 307 punten; 2. de heer Mannaert, 297 punten; 3. J. Dieleman, 285 punten. Eind stand jokeren: 1. mevrouw De Waal, 138 punten; 2. mevrouw De Beer, 122 punten; 3. M. de Beer, 117 punten. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de zevende wedstrijd van de voorjaarscompetitie in De Halle. Uitslag groep A: 1. Kock-Pel, 2. Moeiliker-Pei, 3. echtpaar IJsebaert, Groep BI: 1. Scheele-Vermunt, 2. echt paar Huisman, 3. echtpaar Van Loon. Groep B2: 1. Kraayenbrink-Kuyk, 2. Löchter/Danschutter, 3. Kaan-De Jonge. Groep Cl: de heer en mevrouw Pieters, 2. echtpaar Van Asperen, 3. Grootveld-De Feyter. Groep C2: 1. echtpaar Jasperse, 2. echtpaar David, 3. Van de Water-De Haan. Groep C3: 1. Keeman-Knöpker, 2. Van Bunderen-De Meyer; 3. echt paar De Wever. FAMILIEDAG - Traditiege trouw houdt de voetbalver eniging AZW als afsluiting van het seizoen een familie dag. Deze keer zaterdag 5 mei. „Evenals voorgaande ja ren is iedereen welkom bij deze bijeenkomst, die in het teken van de gezelligheid staat", aldus AZVV-secreta- ris Jan Scheele, die samen met zijn mede-bestuurders een keur van spelletjes op de rol heeft staan. Voor de jeugd is er onder andere een spel- lenkermis en een speurtocht. De ouderen kunnen zich ver maken tijdens een oriëntatie- tocht. Een gezellig samenzijn in de avonduren vormt het sluitstuk. KOOR OPGERICHT - Na en kele voorbereidende bespre kingen is sinds vrijdag het r.- k. gemengd zangkoor een feit. De bedoeling is dat dit koor, naast het mannenkoor en het jeugdkoor, zelfstandig op treedt en de liturgie regelma tig muzikaal gaat ondersteu nen. Tot het repertoir gaan behoren de eenstemmige Ne derlandse gezangen met daarnaast meerstemmige muziek zoals de missen van Perosit en Brückner en meer stemmige lofgezangen in zo wel Nederlands, Latijns als andere talen. Het koor staat onder leiding van de kerkmu sicus J. van Driel uit Terneu zen. Het bestuur bestaat voorlopig uit voorzitter J. Loef en secretaris J. Oude Kempers. Het koor telt mo menteel 22 personen, zestien dames en zes heren. Er is dus nog behoefte aan met name nieuwe mannelijke leden, da mes zijn eventueel ook wel kom (vanaf 16 jaar). BINGO - Buurtvereniging de Boemerang houdt vrijdag 5 mei om 20.00 uur de laatste bingo van het seizoen in het buurthuis aan de Mozart- straat. KOERSBAL - Aan de door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen gehouden koersbalmiddag namen acht tien personen deel. Uitslag: 1. mevrouw De Kraker-P. Ras, 2. mevrouw Van Dorseiaer-de heer Vereist, 3. dames Buysse-Roden. HENGELEN - Hengelvereni- ging De Clingse Hengelaars houdt zaterdag 6 mei de eer ste wedstrijd op zout water die meetelt voor het kam pioenschap. Er wordt gevist aan de Wilhelmuspolder op de Westerschelde van 14.45 tot 17.45 uur. De loting van de plaatsen gebeurt aan de dijk ongeveer een uur voor aan vang van de wedstrijd. Er mag alleen gevist worden met strandpieren. De prijsuitrei king is om ongeveer 19.00 uur in clublokaal De Troubadour. JONGERENKOOR - Het Jongerenkoor heeft dringend behoefte aan nieuwe leden. Jongens en meisjes die be langstelling hebben, maar het koor eerst eens willen horen zingen, hebben daar de gele genheid voor tijdens de mis viering van zaterdag 6 mei om 19.00 uur. Dan zingt het Jongerenkoor onder leiding van M. Willaert-Bauwens. Het thema van de dienst is: Kom heilige geest. Voorgan ger is pastor J. van der Hey- den. DAUWTRAPPEN - De na- tuurbèschermingsvereniging De Steltkluut houdt donder dag 4 mei een dauwtraptocht. Om 05.00 uur wordt verza meld op het parkeerterrein van De Sterre aan de Gra venstraat. In de mooie omge ving van De Sterre worden vele vogels verwacht. Aan het einde van de excursie wordt tegen een geringe vergoeding ontbeten in de kinderboerde rij van pe Sterre. TRIMCLUB - Trimclub St.- Aloy rijdt zaterdag 20 mei met fietsliefhebbers uit Axel, Terneuzen, Westdorpe en Kloosterzande de Elfsteden tocht in Friesland. De 230 ki lometer lange tocht voert hen langs bekende plaatsen, zoals Bolsward, Leeuwarden, Sta voren en Barthlehiem. Het 35-koppige peloton vertrekt om 07.00 uur in Bolsward en hoopt rond 17.30 uur terug te zijn voor een gezamenlijk avondmaal. Vrijdag 19 mei om 16.00 uur vertrekken de wielerliefhebbers uit Graauw. TOPBILJART - In zaal De Block werd een topbiljart- wedstrijd gehouden waaraan 28 personen deelnamen. Uit slag: 1. P. de Smet, 2. A. Thijs, 3. W. van Damme, 4. J. van Boven, 5. F. Hecke. VIERING - De NCB, KVO en KPJ houden vandaag een bij eenkomst in de basiliek van de H.-Willibrordus. Er wordt een eucharistieviering gehou den waarin een bezinning plaatsvindt op het gebruik van de viering van de kruis dagen voor Hemelvaart. Hierin wordt gebeden voor de vruchten der aarde. De eucharistieviering wordt voorgegaan door pastoor J. van der Heijden en begint om 19.00 uur. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Vogel houdt zater dag 6 mei een clubwedstrijd op de Westerschelde nabij Hoogstuk. De wedstrijd duurt van 14.30 tot 17.30 uur. Er mag alleen met zeepieren gevist worden. Inschrijven in café De Kastanje. MISVIERING - Muziekver eniging EMM verzorgt tijdens de mis donderdag 4 mei in de r.-k. kerk de muzikale bege leiding. Er wordt een zestal werken gespeeld van Mozart en James Last. De eucharis tieviering begint om 09.00 uur. BINGO - Het Feest- en Acti viteitencomité houdt vrijdag 5 mei om 20.00 uur een grote lentebingo over tien ronden in Hof ter Nesse met vele waardevolle prijzen. Boven dien wordt er een gratis ver loting georganiseerd met mooie prijzen. KAARTINGEN - De Katho lieke Bond van Ouderen, af deling Stoppeldijk, houdt donderdag 4 en 11 mei om 14.00 uur prijskaartingen in de voormalige kleuterschool aan het Rapenburg in Vogel waarde. De spelsoorten zijn bieden zonder roem en joke.- ren. (ADVERTENTIES) Noordstraat 23, Terneuzen Noordstraat 23, Terneuzen

de Stem | 1989 | | pagina 17