WOV-overleg in nevelen gehuld Diamanten echtpaar in IJzendijke Drie maanden gevangenis voor dronken automobilist [MOGELIJK WERK YOOR HONDERD MENSEN OP TERREIN CSM Proefvlucht voor komst Juliana naar ziekenhuis Dienstverlening voor stelende postbesteller Driehonderd mensen in Oostburg moeten wachten op de kahel DORST 111.00-18.00 uur STOP BIJ ONZE SH0WR00MI Wapenbezit kost vrouw Zierikzee jtwee weken I haalde ^astan^es ^et vuur Aiie Toyota modellen in voorraad! I Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het autobekledingsbedrijf ECA in Assenede (B) wil een nieuwe vestiging bouwen in Sas van Gent. I Angst |Tip [Optelsom I wo"" otte acht weken van, I(lelijk*'3'1 Z8S we'cen voorwaar Opleiding WOENSDAG 3 MEI 1989 Thuisblijven MIDDELBURGER MET GEBRUIK VAN ÉÉN OP ÉÉN: EEN KRATJE PILS PER DAG Irritatie De klad TRONIKA SERVICE Steeds grote keus uit i 100 „First Class" occasion Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VANZEELAND j poor Jan Jansen DEN HAAG - 'Een prettig en positief gesprek'. 'De neuzen wijzen in dezelfde richting'. De Zeeuwse dele gatie die gisteren onderhan delde met minister Smit- Kroes over WOV en PSD, I zou na afloop opening van (zaken geven, maar kwam niet verder dan gemeen- I plaatsen en open deuren. 'Over enkele weken kunnen we I meer zeggen', stelde men voor de zoveelste keer spijkers met koppen in het vooruitzicht. Of een mogelijk demissionaire mi nister dan de hamer mag han teren, bleef al evenzo in neve len gehuld. Over enkele weken. De mi nister moet dan antwoord heb ben op een paar vraagjes die ze nog bleek te hebben over de topgeheime aanbiedingen van de twee-kandidaatbouwers van de oeververbinding. Welke vraagjes? Commissaris der ko ningin dr. C. Boertien, die de delegatie aanvoerde, bleef het antwoord schuldig. Hij be aamde enkel dat Zeeland huis werk heeft meegekregen, en dat men goede hoop heeft dat de minister er een voldoende voor zal geven. Dat het over de centen gaat, staat wel vast. „De vragen han gen samen met de onderhande lingen met de twee bouwers," gaf het gezelschap slechts toe. De financiering van de WOV is van het begin af aan problema tisch geweest. De minister wil dan wel jaarlijks dertig mil joen uittrekken voor het pro ject, maar dat is amper genoeg, zeker nu ze ook de prijsontwik kelingen niet volledig wil vol gen. Wat Zeeland, dat nu vier miljoen per jaar in het vooruit zicht heeft gesteld, extra kan doen, is wellicht haar pran gende vraag. Zolang twee aannemerscom binaties elkaar beconcurreren om te mogen bouwen, kunnen de verantwoordelijke bestuur ders zich nog verschansen ach ter de noodzaak van geheim houding. Maar binnen enkele weken valt 'de finale beslis sing' over de overeenkomst met de aannemers. Een finale be slissing. Het klinkt zo dubbelop dat het er nu misschien een keer van gaat komen. Mogelijk omdat de minister gisteren andere beslommerin- T27 gen had en halverwege het ge sprek de vergaderzaal verliet, bleven de gevreeesde sombere geluiden over de rijksbijdrage aan de Zeeuwse veren uit. De Zeeuwen hoorden opnieuw de toezegging dat het rijk de ko mende vijf jaar dertig miljoen wil besteden aan de PSD. Als de WOV er komt... Hoeveel minder het wordt als die oeververbinding niet doorgaat, bleef onbesproken. In nevelen gehuld. De delegatie wist er een optimistische draai aan te geven: „Iedereen gaat er vanuit dat de WOV er wel komt, zo simpel is dat." Belgisch bedrijf wil naar Sas [Omdat het bedrijf wil uitbreiden en er in Assenede geen [grond hiervoor beschikbaar is, heeft directeur Paul Christiaans zijn oog laten vallen op de terreinen van de voormalige CSM-suikerfabriek in de Nederlandse na buurgemeente, ongeveer 40 hectare in totaal. j ECA biedt in Assenede werk aan ruim 700 mensen en denkt er in Sas rond 100 nodig te heb ben. „Wij hebben een monde ling akkoord, de koopovereen komst moet nog getekend wor den, maar wij willen eigenlijk zo snel mogelijk gaan bouwen", aldus Christiaans. „Bedoeling is ook zo snel mogelijk (Neder lands) personeel aan te werven. Ik denk dat wij zo'n honderd i mensen werk kunnen bieden." Woordvoerder mr. Olieman van de CSM in Amsterdam be- vestigde dat mondeling over- J eenstemming met ECA is be- I reikt. „Omdat wij zo snel mo- Igelijk veel gebouwen, inclusief I de zuurstok, gesloopt hebben, kunnen wij een kant en klaar I industrieterrein aanbieden", zo I zei hij. „De uiterlijke streefdatum Van onze correspondente I MIDDELBURG - Fun- I geerde de 41-jarige me- I vrouw P. de V. uit Zierikzee |als 'katvanger' voor ande- I ren, of was zo werkelijk zo I schuldig als zij zelf voor de J politierechter zei te zijn. I Mevrouw De V. stond te- I recht omdat er op 28 juli J wapens in haar caravan en I deels begraven in haar tuin I waren aangetroffen. 1 De vrouw zou de wapens (een I revolver en een gasalarmpi- I stool) en de munitie 'open en I ,'oot' hebben gevonden op een I sloopterrein dat ook voor kin- I deren toegankelijk is. Omdat ze I bang was dat de jeugd zich lover het tuig zou ontfermen, I had ze het meegenomen en ver- I stopt, om het te zijner tijd aan I ds politie over te dragen. I Uit angst voor represailles' en I omdat de eigenaar niet kwam 1 opdagen, was er tenslotte niets Iva" gekomen, zo luidde het I verhaal van de vrouw. Maar I hoewel officier van justitie mr. i empel opmerkte dit niet te I kunnen bewijzen, had hij zo zijn gedachten over de werke- I "Jke toedracht van de zaak. J?e P°litie was op het spoor van Ij1? wapens gekomen na een tip t de omgeving van de vrouw I n sindsdien bestond er het I ermoeden dat zij voor ande- ■„bat zij zo," aldus de officier, I e yoovolgens via een optel- *ot 660 gevangenis- Iti yan twee maanden. Poli- ■perechter mr. Fibbe maakte voor de definitieve overdracht is 1 januari 1990". Punten van onderhandeling zijn nog de plannen om het CSM-terrein tot begin negentiger jaren als opslagterrein voor bieten te ge bruiken en de bestaande sui- kerloods, wat niet direct pas in de bedrijfsvoering van het Bel gisch bedrijf. ECA is momenteel in gesprek met het gemeentebestuur van Sas van Gent omdat het bedrijf een paar infrastructurele wen sen heeft. Men wil een stuk van de te kopen grond afstaan om een behoorlijke verbinding tussen de Poelstraat, Eiken straat, etc. en de rest van Sas van Gent te scheppen. „Nu wordt regelmatig de draad rond het terrein doorgeknipt om mensen een kortere weg naar het centrum te verschaf fen. En ik heb geen goesting steeds met de buren overhoop te liggen". Ook moet er volgens Christiaans speelgelegenheid voor de jeugd komen zodat 'kattekwaad' op het fabrieks terrein kan worden voorko men. „Maandag heb ik hierover nog een gesprek gehad met het gemeentebestuur". Christiaans wil in het nog be staande kantoorgebouw van de CSM een soort opleidingscen trum voor het nieuwe perso neel creëren. „Er kunnen zo'n 25-30 mensen aan de slag daar. Omdat veel Nederlanders part time willen werken denken wij aan een twee-ploegendienst van vijf uur, zodat wij een be drijfstijd van tien uur per dag kunnen halen." Volgens Christiaans biedt zijn bedrijf ook uitkomst aan een aantal mensen dat in Sas van Gent door sluiting van de suikerfabrieken op straat is komen te staan. „Wij hebben onderhoudspersoneel nodig en ook kantoorbedienden. Ik denk dat Sas van Gent heel blij kan zijn met onze komst". Burgemeester ing. J. van Rest weigerde commentaar op deze ontwikkelingen te geven. „Wacht u maar rustig af", zo zei ze. Het diamanten paar - FOTO DE STEM COR J. DE BOEH Van onze correspondent IJZENDIJKE - Gisteren vierde het echtpaar P. van Opdorp-C. van Op- dorp-De Sutter het diamanten hu welijksfeest. Dat gebeurde in het be jaardentehuis Emmaus in IJzen dijke in familiekring. De heer Van Opdorp, geboren in Hoofd plaat is 83 en zijn in Oostburg geboren echtgenote is 80 jaar oud. Beiden genie ten nog een redelijk goede gezondheid. Uit het huwelijk zijn 12 kinderen gebo ren, er zijn momenteel 22 klein- en 12 achterkleinkinderen. Het echtpaar heeft voordat het onge veer een jaar geleden zijn intrek nam in Emmaus altijd gewoond aan het eind van de Havenstraat in Hoofdplaat. Van Opdorp heeft tot aan zijn pensionering altijd gewerkt in de landbouw. Veel tijd voor hobby's was er niet. Tuinieren mocht hij graag in zijn schaarse vrije tijd en verder was hij een hartstochte lijke liefhebber van een sigaartje. Me vrouw Van Opdorp had ook, begrijpelijk met al dat kroost weinig tijd voor hob by's en had het verder druk in de huis houding. Het diamanten huwelijksfeest begon gistermorgen met een samenzijn van het verplegend personeel en de overige be woners van het bejaardentehuis, die werden getracteerd op koffie met gebak. Namens het gemeentebestuur van Oost burg kwam burgemeester J. Kruize het echtpaar feliciteren en bood een fruit mand aan. Verder waren er de gebruike lijke gelukstelegrammen van de konin gin en de commissaris der koningin in Zeeland. TERNEUZEN - Voor het bezoek van prinses Ju liana aan het streekziekenhuis De Honte op nu al de nodige voorbe- verrassingen te staan was deze generale repeti tie bedoeld. De lucht macht moest er zeker van zijn dat er genoeg ruimte en gelegenheid voor de landing van de helicopter is. Want op de dag van de 'koninklijke' landing mag er niets fout gaan. Na de 'echte' landing op 10 mei taxiet de helicop ter over de parkeerplaats waar prinses Juliana uit stapt. Om de landings plaats zijn dranghekken uitgezet. Vervolgens gaat de prinses naar het ge meentehuis voor een ver frissing. Daarna staan de auto's klaar die de prin- voor was het nodig dat de ses naar het streekzie- bemanningsleden de kenhuis De Honte bren- plaatselijke situatie goed gen waar zij om 11.15 uur leerden kennen. Om op 10 de officiële opening ver mei niet voor vreemde richt. woensdag 10 mei gaan reidingen vooraf. De mensen in de omge ving van het stadhuis aan het Oostelijk Bol werk schrokken gisteren op van de plotselinge landing van een helicop ter, serienummer A 494 van de koninklijke lucht macht. De machine daalde neer op het grasveld bij de parkeerplaats. Er sprongen vier beman ningsleden uit die de om geving goed in zich opna men. Op woensdag 10 mei wordt de operatie nog eens dunnetjes overge daan maar dan is de prinses aan boord. Daar- MIDDELBURG - 'Uit pure kwaadheid' op zijn werkgever die die ochtend zijn vriendin had ontslagen, besloot de 31- jarige Goesenaar P. K. het geld, dat hij de vorige dag (op 25 oktober) als postbesteller bij een klant had opgehaald, niet af te dragen. Het ging om een bedrag van ruim 2500 gulden van een rem- bourspakket en voor de politie rechter gaf K. dinsdag berouw vol toe dat hij niet alleen uit 'kwaadheid' had gehandeld, maar ook omdat hij 'zwaar in de schulden' zat. Met het geld betaalde hij prompt een deel van de schuldenlast, maar toen zat de man met een nieuwe 'nog zwaardere' last: „Ik be keek mijzelf in de spiegel en werd niet goed van mezelf," al dus K., die dan ook spoedig daarna het boetekleed aantrok en alles aan zijn werkgever op biechtte. K. raakte zijn baan bij de PTT kwijt en hoorde dins dag twee maanden voorwaar delijk tegen zich eisen met daarvoor in de plaats honderd uur dienstverlening. K.'s raadsman mr. Olie was van mening dat dit wel erg veel was. Toen er nog geen dienst verlening bestond werd een dergelijk feit, gepleegd door iemand die dat nooit eerder had gedaan en bovendien bezig was de schade terug te betalen, met veel minder bestraft, zo stelde de raadsman. Een dienstverlening van honderd uur vond hij, mede in combina tie met de nieuwe baan die K. intussen gevonden heeft, dan ook te zwaar. Politierechter mr. Fibbe bleek gevoelig voor de argu menten en verlaagde de straf tot zes weken voorwaardelijk en 75 uur dienstverlening. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburgse kabeltelevisie maatschappij Retam heeft driehonderd inwoners van Oostburg laten weten nog een week geduld te hebben met het aansluiten op de kabel. De maatschappij komt volgende week direct bij de mensen langs om de kabel aan te sluiten. Diegene die niet thuis is, kan met behulp van een kaartje een exacte af spraak maken. Dit is een nieuwe werkwijze van Retam. Vorige week had de maatschappij immers met de abonnees de afspraak ge maakt dat hun woningen op een bepaald tijdstip werden be- kabeld. De bewoner moest wel thuis blijven om de monteurs vrije doorgang te verlenen. Maar op de bewuste datum waren geen medewerkers van de maat schappij te zien. Vooral bewo ners in de Gratamastraat en De Veerhoek klaagden hierover. Enkelen hadden immers een vrije dag opgenomen om de monteurs behulpzaam te zijn. Maar de maatschappij liet ver stek gaan. Van onze correspondente MIDDELBURG - Van de lange rij rijders onder in vloed die dinsdag voor de politierechter moest aantre den, kreeg de 40-jarige Mid delburger A. H. de zwaarste straf opgelegd: een gevan genisstraf van drie maan den plus nog eens twee we ken voor het onverzekerd rijden met daarnaast een rijontzegging van 24 maan den, waarvan acht maan den voorwaardelijk. Aansluitend zal H. de twee we ken die hem bij een vorige ver oordeling voorwaardelijk wa ren opgelegd, alsnog moeten uitzitten. Voor de politierechter stond een kwaad, maar, zoals zijn verdediger mr. Smit opmerkte, vooral 'gekrenkt mens'. En daar had H., zo vond hij zelf, alle reden toe. „De politie zit mij voortdurend te beloeren en dat ben ik spuugzat." Reden waarom H. zowel op 19 maart als op 23 april de bloedproef weigerde toen hij werd aange houden op verdenking van het rijden onder invloed. Beide ke ren werd bovendien geconsta teerd dat de Middelburger reed tijdens een ontzegging die hem door de politierechter in Dor drecht was opgelegd. Een ten slotte bleek zijn auto niet ver zekerd. Dat H. door de politie in de gaten werd gehouden, was ove rigens niet zo verwonderlijk. Al zes maal eerder was hij ver oordeeld voor het dronken rij den en in Middelburg stond de man bekend als een doorge winterde alcoholist. Zelf gaf hij toe te leven met een gebruik van één op één: een kratje pils per dag. Op 19 maart zouden dat er zelfs twee zijn geweest. „Maar als ik gezellig ga stap pen ben ik niet zo krenterig dat ik de teller ga zitten bijhou den," aldus H., die het precieze 'aantal consumpties dan ook niet kon noemen. Het voortdurend innemen had voor H. overigens tot ge volg dat hij geen geld meer had voor andere zaken en zo was hij enkele malen op heterdaad betrapt bij pogingen tot inbra ken in levensmiddelenzaken. In oktober was hij bovendien toe aan nieuwe schoenen en in het Middelburgse Trefcenter koos hij een paar laarzen die hij meteen maar aantrok. Zijn eigen oude schoenen liet hij ter plekke achter en zo wandelde H. voorbij de kassa. Maar, zo deelde H.'s raads man tevreden mee: „Intussen is H. bezig met de aanpak van de kern van alle problemen en heeft hij contact gezocht met het ZCAD. En dat geeft hoop voor de toekomst," zo besloot mr. Smit. De hoogste boete was dins dag voor de 54-jarige A. B. uit Terneuzen: 5500 gulden, met daarnaast twee weken voor waardelijk en een rijontzeg ging van twaalf maanden, waarvan acht maanden voor waardelijk. B. was op 29 juni 'blijven hangen' op een receptie in Hoek, waar hij zich boven matig tegoed had gedaan aan bier en jonge jenever. Rond half een die nacht reed hij naar huis, maar voor hij zijn woning kon bereiken knalde B. tegen een geparkeerde auto. Later bleek dat de Terneuzenaar ge reden had met een alcoholpro millage van 2.34. De 65-jarige Belg F. D. uit Ninove weigerde op 12 oktober de bloedproef nadat hij in Westdorpe was aangehouden. Politiesurveillanten hadden gezien hoe hij slingerend de hele breedte van de weg nodig had, terwijl hij afwisselend en zonder reden snelheid min derde of juist opvoerde. Een maal bracht hij zijn auto zelfs helemaal tot stilstand voor een tegenligger en toen besloten de politiemannen maar eens te gaan 'snuffelen'. D. gaf toe dat hij tijdens een mosselmaaltijd in Philippine een fles wijn had leeggedron ken, maar dat hij eigenlijk 'verschrikkelijk ziek' was door medicijnen die hij die ochtend had ingenomen. Tot een blaa- sprestatie in de ademanalyse- apparatuur kon hij dan ook niet komen, 'en bloed laat ik niet prikken', zo liet de Belg weten. Met de hem opgelegde boete van 1500 gulden en de twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf had D. geen moeite. Maar de rijontzegging van ne gen maanden (die alleen voor Nederland geldt) was blijkbaar onoverkomelijk: „Maar meneer de rechter," riep de man ver twijfeld, „hoe moet dat nu met mijn wekelijkse mosselmaal tijd in Philippine." „Dat is mijn zorg niet," zo besloot de politie rechter, die vervolgens over ging naar de volgende zaak. „We hebben alle mensen op gebeld om de eerder gemaakte afspraak te vergeten", ver klaarde de woordvoerster van Retam, Alita van der Aa. „Sommigen namen niet op. Die mensen waren dus niet op de hoogte van de afzegging. Die hebben tevergeefs op onze mensen gewacht. Onze excuses hiervoor. De abonnees krijgen sowieso een brief in de bus waarin wij onze excuses aan bieden en begrip tonen voor de verandering". Volgens de woordvoerster is de nieuwe werkwijze gemakkelij ker en het voorkomt irritatie bij de abonnee. „Als we afspra ken maken, zitten onze mon teurs daaraan vast. Maar ze kunnen obstakels tegenkomen die niet waren voorzien. Dus bellen ze te laat of helemaal niet aan bij diegene die moet worden aangesloten. Om dit te voorkomen bellen we pas aan als de kabel direct gebruikge- reed is. De monteur heeft zoge zegd de kabel in de hand. Een simpele ingreep en de abonnee kan direct van de kabel ge bruik maken. Als we voor een gesloten deur staan doen we een kaartje in de bus. De des betreffende persoon kan ver volgens een afspraak voor een exacte datum maken". In de gemeente lijkt overigens de klad in de verdergaande be kabeling te zitten. Deze week zijn er praktisch geen druk in de weer zijnde monteurs te be speuren. „Het is deze week in derdaad wat rustig", zegt Alita van der Aa. „Dat komt door de vakantie. Maar vanaf volgende week gaan we weer volop aan de slag om iedereen zo spoedig mogelijk van kabeltelevisie te voorzien".

de Stem | 1989 | | pagina 15