UITBLAZEN „Je moet de boer niet lastig vallen met loze kreten" Georgiërs bestookt met gifgas uit Eerste Wereldoorlog 4Dan even FNV: cao- BRAKS: GEEI Verbeter de wereld JORIS SCHOUTEN WEG ALS VOORZITTER VAN BOEREN- EN TUINDERSBOND Priester wil paus voor rechter dagen DE STEMCC Boterzacht WIM KOCK DE STEM -DESTEM- Leed Haags hoogstandje Toekomst Steun Agenda DE STEM BINN SPECIALISTEN DEN HAAG - Ministe: het geheel niet onder c dat de Europarlementa april uitbracht over v Nederlandse zuivelproc WE houden natuur lijk allemaal van het milieu, maar zitten we ook op de af schaffing van de reiskoste naftrek te wachten? Dat dit goed is voor het milieu wil ik als theorie nog wel aanvaarden, maar stel eens dat morgen één op elke tien automobilisten besluit het openbaar vervoer te nemen in plaats van de auto. Wat denkt u dat dit zou betekenen voor het openbaar vervoer respectie velijk het milieu? Japanse toe standen in de trein en een file van 180.000 in plaats van 200 000 auto's. Je ziet het flui- tekruid en de zuring in de ber men opfleuren. Van de verhoging van het huurwaardeforfait begreep ik al helemaal niet wat dit met het milieu te maken zou kunnen hebben. Inmiddels schijnt dit ook verdwenen te zijn uit Lub bers' definitieve voorstel. En de benzine, de loodvrije benzine met nameom maar eens een typisch Binnenhofse stoplap te cursiveren, die zijn we toch gaan tanken terwille van het milieu? Moet daarom dus de li- terprijs omhoog? Ik bedoel maar: ik zou geen autolobbyist genoemd willen worden, maar ik voel natuurlijk wel wanneer ik gepakt word. Hoewel: de soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Het is alleen zo jammer dat er zoveel jaren overheen gaan voor je echt doordrongen bent van de waar heid van dat spreekwoord. Dat moet je ervaren en daar heb je jaren voor nodig. Ik heb Rool- vink nog meegemaakt. Die sprak van 'lood om oud ijzer'. Dat sloeg meen ik op de keuze van het CDA tussen PvdA en WD als mogelijke coalitiepart ners. Hij heeft het geweten, want zulke dingen mocht je niet zeggen, vooral niet in een tijd waarin de PvdA zich nog duchtig profileerde als de te genpool van de WD, wat ze in de regeringspraktijk nooit is ge weest, ik bedoel niet in die mate dat wij kiezers er veel van merkten, daar zorgden de KVP en het CDA dan weer voor. Of je door de hond of door de kat gebeten wordt, nietwaar? In het weekend belde een gepensioneerde collega op. Net terug uit Engeland. „Dat ver plegend personeel hier. Al die drukte om vijf percent!" riep hij door het apparaat. „In En geland voerden de omroepjour- nalisten van de week actie voor vijftien procent, vijftien!, terwijl hun bazen zeven procent bo den. Da's nog eens andere koek niet?" Inderdaad dat is andere koek. Maar, dacht ik bij mezelf, in Engeland ligt de inflatie op acht procent en renten de hy potheken dik boven de tien procent. Dus in Engeland is men gewend met grotere per centages te rekenen dan hier. Dat neemt niet weg dat wij hier de computers van het Centraal Planbureau nodig hebben om voor ons uit te rekenen hoeveel procent wij erop vooruit of ach- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfiï. teruit gaan omdat onze zakja- panner van de Hema niet fijn genoeg is afgesteld om het zelf te kunnen uitrekenen. Ogenschijnlijk -gezien het bovenstaande- zou dus Joris Voorhoeve mijn kampioen voor de volgende verkiezingen moe ten zijn. Ik ben ook voor een schoon milieu, maar evenzeer voor handhaving van de reis kostenaftrek, goedkope benzine en afschaffing van het huur waardeforfait. Ik ben ervoor dat het verplegend personeel goed betaald wordt. Ik ben al tijd voor alle goede doelstellin gen van welk kabinet ook ge weest. Maar: wie zal het beta len hè? Dat is het eeuwige poli tieke dilemma waar ik langza merhand vanaf wil. Ik doe mijn best. Ik probeer zo weinig mo gelijk te lezen over de binnen landse politiek. Dat valt niet mee, want de kranten zorgen er wel voor dat ze koppen maken die mij en u de hand in een re flex beschermend naar de por tefeuille doen reiken, alsof we elk moment tegen een zakken roller kunnen opbotsen. Zo'n belastingverlaging a la Oort, bijgeschaafd door kabinet en Kamer, die gaat ons geld kos ten, dat heeft u zeker ook wel door? Dus lees je maar weer de krant. Drastischer maatregelen zijn nodig. Op mijn bijna- naamgenoot Wim Kok stem men? Ik zie het me nog niet doen. Trouwens Voorhoeve of Kok, wat schiet je ermee op? Dat bedoelde Roolvink toen al, al heetten ze toen anders. Op wie je ook stemt, het draait al tijd uit op het CDA v/h de KVP. Dat is al zo sinds de dag tot waar mijn politieke geheu gen reikt. Romme dus. Ik stem al sinds de dagen van Romme, Oud en Drees. Eerst omdat het van de wet moest, daarna om de kinderen een voorbeeld te geven. Dat laatste is al lang niet meer nodig. Ze stemmen zelf en mijn opvoeding is geslaagd, in zoverre dat ze zelf bepalen op wie en van mij daarvoor geen advies nodig hebben. Dus waarvoor zou ik nog gaan stemmen? Ik ben al zo lang doordrongen van de zekerheid dat het nooit iets zal worden met ons, maar dat tegelijkertijd de parlementaire democratie ook de minst slechte is van alle door de mensheid beproefde staatsvormen, dat ik als kiezer gebruik maak van de vrijheid vervroegd uit het korps te tre den. Laat Joris de pot maar bre ken en wat het milieu betreft: ik koop van mijn laatste fiscale reiskostenvoordeel een zakje kalk tegen de verzuring in de achtertuin. Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Hielp ook dat maar. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda, Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50: per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronkr&lstiPQ' Poslgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Jan Greyn ZITTEND IN de zachte leunstoel van de anti-chambre van de Eerste Kamer is Jo ris Schouten duidelijk op z'n gemak. En zeker omdat het onderwerp hem bevalt: de Nederlandse land- en tuinbouw. Af en toe stoppend om een passerende senator (M/V) te groeten - „Dag Jan", „Dag me neer Van Boven", „Gaat u weg? Tot ziens mevrouw", „Blijf je nog tot half acht?" - schiet Joris Schouten in gedachten door de geschiedenis en door het land. Met zijn licht geraspte stem als van gemalen klei betracht hij op verzoek de gebeurtenissen sinds 1975. Hij komt snel uit op een positieve conclusie: het gemiddelde gezinsinkomen nam de laatste veertien jaar toe. Dat is een wat ge makkelijke conclusie, omdat leden van een boerengezin in die periode niet zelden elders - dus buiten het eigen bedrijf - een baan zoch ten. „Nee, maar ik bedoel het gemiddelde inkomen. En dat heeft alles te maken met de gestegen produktiviteit van de boerenbedrijven. Na tuurlijk bestaan er ook verschillen. In de ak kerbouw is het nog wel het minst rooskleurig. Maar de situatie in de glastuinbouw en de melkveehouderij is uitstekend. En de glastuin bouw zit fantastisch goed in elkaar. Daar kan geen land tegenop," poogt Schouten een loflied aan te heffen. Maar al die met spandoeken behangen land bouwtrekkers in Den Haag een paar weken ge leden, waren die er om minister Gerrit Braks toeterend aan te moedigen voor zijn beleid? „Dat waren akkerbouwers. Die zitten in een diep dal met hun sector, zeker. Daar is de eer ste jaren ook weinig heil te verwachten. De ak kerbouw moet op een andere afzetmarkt wachten. Dat lijkt even simpel gezegd, maar het is niet anders. De akkerbouw zit muur vast." Een weinig hoopvolle mededeling van deze boeren-voorman. „Hoop is er wel. Maar we moeten de slappe tijd voor de akkerbouw over bruggen met een braakleggingsregeling om het overschot aan granen en zo te verminderen. Binnen een aantal jaren is er behoefte aan stro en hennep voor de vervaardiging van papier en karton in plaats van het plastic dat nu nog HIJ was jarenlang de radiostem van de land en tuinbouw. Vlak voor de weerberichten van half een kwam Joris Schouten in de ja ren zestig de luisteraar vertellen hoe de agrarische sector ervoor stond en wanneer de pootaardappelen het best de grond in konden. Omdat er toentertijd minder zen ders waren, luisterde niet alleen boer en tuinder naar zijn radio-praatje. Inmiddels is drs. J. Schouten (62) alweer veertien jaar voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB). In juni verlaat hij deze invloedrijke positie. Hij zal zijn tijd dan spreiden over be zigheden voor de Rabobank, Interpolis, di verse bedrijven waarvan hij commissaris is en voor de Senaat waarin hij namens het CDA een zetel heeft. Schouten moet zijn plaats in de Sociaal Eco nomische Raad (SER), de adviesinstantie van de regering, en het Landbouwschap op geven. Alleen al de gedachte daaraan doet hem pijn. Als je gewend bent invloed uit te oefenen op een sector die je lief is, valt het niet mee daar afstand van te doen, zegt hij. Met Schouten beschouwen we de periode waarin hij de katholieke - en al die andere - boeren en tuinders aanvoerde. En hij waagt een blikje vooruit, over het hoofd van zijn opvolger drs. J. Mares heen. De scheidend voorzitter van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders hond, Joris Schouten. - foto qeh dijkstra veel als verpakkingsmateriaal wordt gebruikt. En in de toekomst ligt de mogelijkheid om uit bieten ethanol te maken. Het duurt alleen nog even." Schouten grijpt de kans om zijn begrip voor het verslechterende milieu uiteen te zetten. Want als de akkerbouw grondstof zou kunnen leveren voor de papier- en kartonvervaardi- ging, zouden bossen gespaard kunnen leveren. Is dat niet pas het ware milieubewustzijn? „In de agrarische sector wint het milieudenken terrein," zegt Schouten. Maar wat vindt hij van het verwijt aan boer en tuinder dat ze pas aan het milieu gingen denken toen het pure nood zaak werd. En nu geeft hij ook nog een winst oogmerk aan: boeren-produktie om de bossen te sparen. Schouten neemt het als altijd op voor zijn agrariërs. „Als ik de Nederlanders met hun auto's door het land zie scheuren, als ik hoor dat ze in Noord-Amsterdam weer kolen willen gebruiken voor de aanmaak van elektriciteit en als ik lees dat nogal wat bedrijven in Rijn mond zich niet houden aan de regels, denk ik dat de agrarische sector zich nog keurig ge draagt. De industrie staat toch niet te springen om zijn produktie te verminderen ten behoeve van het milieu? Nou dan." De protestkreten van natuurbeschermers in de jaren zeventig werden in kringen van boe ren en tuinders niet gehoord, of doodgezwegen. Die kreten dreunen niettemin nog door. Had de agrariër niet beter wat eerder zijn oor te luis teren kunnen leggen? „Die kreten klonken inderdaad. Maar nie mand was in staat goed uit te leggen wat er fout ging. De onderbouwing bleef lang uit, het was niet meer dan protesteren. En met loze kreten moet je een boer niet lastig vallen." Schouten heeft het zichtbaar nog moeilijk met termen als 'milieubewustwording'. Hij trekt bij het uitspreken van zo'n activistenwoord zijn neus op, alsof buiten de gierton passeert. Voor de (nog een maandje) KNBTB-voorzit- ter tellen alleen keiharde argumenten. „Nog niet zolang geleden kregen we van het ministe rie van Milieubeheer het idee voorgeschoteld voor een serie maatregelen. De boeren moesten zich daar keurig aan houden, maar het minis terie zei niet precies te weten welke effecten zouden zijn. De ambtenaren konden zich vijf tien tot twintig procent vergissen. Waarom moet de boer zich dan precies aan een maatre gel houden?" Het staat voor Schouten vast dat er iets moet gebeuren. „We moeten af van de fosfaten en de nitraten in de grond. Natuurlijk. Zeker weten. Nu gaat alles in goed overleg met milieu-orga nisaties. Niet meer zoals een jaar of tien gele den toen boer en milieu-activist met harde koppen tegenover elkaar stonden. Met een boer kun je goed praten, als je hem maar niet tegen de haren in strijkt. Onze mensen willen verdu veld goede argumenten horen." Somber wordt Schouten als hij aan de ak kerbouw denkt. „De akkerbouwer is teveel meegedreven op de hoge graanprijzen. Nu die prijzen plotseling dalen, is Holland in last. Als je dan zegt, dat ze niet alleen maar op de prijs hadden moeten letten, word je bijna als een verrader beschouwd. De akkerbouwer had minder individueel moeten werken. Maar nu is het te laat. Het beste is als akkergrond voor een deel tijdelijk wordt braakgelegd, wachtend op betere tijden." De milieumaatregelen hoeven geen enkel negatief effect te hebben op de concurrentiepo sitie van de Nederlandse agrariër. „De kost prijs van de produkten zal wel wat stijgen, maar dat geldt ook voor de buitenlandse teler, kweker of fokker. Misschien dat sommigen on gerust zijn over de voorsprong van Nederland op het gebied van milieumaatregelen maar dat zal achteraf ook een voordeel blijken te zijn. De consument wordt ook steeds milieubewus ter en kiest daarom steeds meer voor produk ten die op een verantwoorde wijze zijn gepro duceerd. En dus zit de Nederlandse agrariërs goed." IN de Georgische hoofd stad Tbilisi zijn vrijdag 32 mensen met vergiftigings verschijnselen in het zie kenhuis opgenomen. De slachtoffers hadden bloe men opgeraapt die met gifgas waren besmet. Bewoners van Tbilisi hadden de bloemen neergelegd voor het regeringsgebouw nadat het leger op 9 april een natio nalistische demonstratie uit een had geslagen. De militai ren hadden daarbij gifgas te gen de demonstranten ge bruikt. „We vermoeden dat de huidige slachtoffers het gif gas hebben ingeademd dat zich nog in de bloemen be vond", aldus een lokale partij functionaris. De overheid had gedreigd de avondklok weer in te stel len als de bloemen niet wer den weggehaald. Het gifgas is van een soort dat de Duitsers met vernieti gende uitwerking in de Eerste Wereldoorlog ingezet hebben, zo meldde een vooraan staande Georgische geleerde. Het gebruik ervan tegen demonstranten in de Georgi sche hoofdstad Tbilisi was een 'dolkstoot' voor het Kremlin op het moment dat de leiding van de Sovjetunie probeert te komen tot een vernietiging van alle voorraden chemische wapens ter wereld, meent Mi- chail Vasjakidze, de chef-to- xicoloog van het ministerie van gezondheidszorg in Geor gië. Zeker twee van de 20 men sen die bij de rellen omkwa men, overleden als gevolg van de uitwerking van gifgas. De anderen werden met schop pen en stokken gedood. In een vraaggesprek met de Zarja Vostoka, de krant van de communistische partij in Georgië, identificeert Vasja kidze de gevaarlijke chemi sche stof in het gas als chloro- acetofenon. „Deze stof werd door Duitse troepen in de loop van de Eerste Wereldoorlog twee keer gebruikt tegen de troepen van de Entente (Rus land, Frankrijk en Groot- Brittannië)", zegt de gifdes- kundige in het dagblad. „In allebei de gevallen wa ren de gevolgen zeer tragisch. Verscheidene duizenden sol daten liepen ernstige vergifti gingsverschijnselen op. Sindsdien is het niet meer ge bruikt bij militaire acties". Volgens de autoriteiten in Moskou schoten de soldaten traangas op de menigte af. Uit nog lopend onderzoek moet blijken of de soldaten een sterker gas gebruikten. Chloro-acetofenon, dat langs synthetische weg bereid wordt, veroorzaakt ernstige verwondingen aan lichaam sorganen alsmede irritatie van de ogen, hoesten en hoofdpijn, aldus Vasjakidze. Russische tanks staan voor het Georgische regeringsgebouw. Het leger had de nacht ervoor met gifgas uit de Eerste Wereldoorlog op demonstraten geschoten. De uitwerking ervan hangt af van de gebruikte concentra ties van het spul. De chemische stof, een irri terend wit kristal, kan in een oplossing gebruikt worden als traangas en staat ook wel be kend als fenacyl-chloride. Dp een internationale conferentie over chemische wapens in Pa rijs heeft de Sovjetunie in ja nuari verklaard dat ze dit jaar eenzijdig een begin zou maken met het vernietigen van haar voorraden chemi sche wapens. Moskou, dat zegt dat het over 50.000 ton van dergelijke wapens beschikt, voert op de VN-ontwapeningsconferentie in Genève het pleit voor een mondiaal verbod op derge lijke wapens. Volgens de Zarja Vostoka is - foto afp chloro-acetofenon maar één van de chemische stoffen die soldaten gebruikten om een menigte van 10.000 mensen uiteen te drijven, die vier da gen nachten achtereen Geor gische liederen gezongen had den onder het zwaaien met nationale vlaggen. Het chemi sche spul werd in het theater instituut van Georgië gescho ten waar een aantal van de demonstranten dekking had gezocht, aldus de krant. Het laboratorium van het Georgische ministerie van ge zondheidszorg heeft vastge steld welke soort gas er ge bruikt werd door een analyse te maken van voedselresten die in het instituut gevonden zijn. In dezelfde Georgische krant staat dat woensdag 70 kinderen uit de wijk waar dé demonstratie heeft plaatsge had, in een ziekenhuis in Tbi lisi zijn opgenomen met symptomen die doen vermoe den dat zij gifgas hebben in geademd. Twaalf andere kin deren werden op 21 april in het ziekenhuis opgenomen omdat zij de gevolgen hadden moeten ondervinden van een gas dat hun centrale zenuw stelsel had aangetast. De patiëntjes gaan vooruit maar zij hadden sneller kun nen herstellen als de troepen van het ministerie van bin nenlandse zaken de artsen meteen verteld hadden wat voor soort gas zij gebruikt hadden, schrijft de krant. Naar Krasnaja Zvezda, de krant van de Sovjetstrijd krachten, schrijft zijn er meer dan 30 aanvallen op soldaten in Tbilisi geweest sinds het voorval met het kwalijke gas. Eén majoor ligt met een her senschudding in het zieken huis. In een tunnel van de me tro was hij op het hoofd gesla gen. IN de categorie 'klein, maar intens menselijk leed' aan dacht voor het CDA-Kamer- lid Ad Lansink. Lansink werd afgelopen week in de Tweede Kamer hét slachtoffer van de besprekingen over de invoe ring van de ov-jaarkaart voor studenten. En dat kwam heus niet doordat Lansink op het allerlaatste moment zijn zin niet kreeg of zijn parlemen taire keutel moest intrekken. Dat gebeurt wel vaker. Nee, Lansink past de rol van slachtoffer omdat hij een bezoek aan de voetbalinter land Nederland-Westduits- land in rook zag opgaan. Toen Lansink aan het begin van de week de agenda van de Tweede Kamer bestudeerde, leek er geen vuillje aan de lucht. De christen-democrati sche voetballiefhebber, in het bezit van twee kaarljes voor de ere-tribune in de Kuip, had op woensdagavond geen parlementaire verplichtin gen. Niets leek een visite aan de 'wedstrijd van het jaar' in de weg te staan. Maar dat was buiten de waard - in dit geval Kamer voorzitter Dolman - gere kend. Zeer tot ongenoegen van iedere voetbalminnende Binnenhof-bewoner besloot Dolman een deel van de ver gadertijd op woensdagavond in te ruimen voor een inder haast opgevoerd debatje over de ov-kaart. En daar zat dus studiefinancierings-specialist Lansink: in de kamerbankjes aan het Binnenhof in plaats van op een ere-tribune in Rotterdam-Zuid. Eén troost voor Lansink: de wedstrijd was, hoewel op het eind nog even spannend, nau welijks om aan te zien. En verschilde daarin feitelijk niet van het debat in de Tweede Kamer. „HET is als bij een over lij- dens-advertentie: Toch nog onverwacht legt het kabinet het loodje". (D66-leider Hans van Mierlo reageert op de kabinets-el- lende) Het was - eerlijk is eerlijk - het weekeinde van Rudolf de Korte, vice-minister-presi- dent en (nog wel) politiek lei der van de WD in het kabi net. Zijn gedraai heeft de toch al ruimschoots aanwezige crisissfeer in het kabinet en daarbuiten dit weekeinde steeds verder aangewakkerd. Hij veranderde in 48 uur drie maal van mening, zonder vooraankondiging, zonder overleg en vooral zonder mo tivering. Eerst zegde hij vrijdag nacht eenzijdig het compro mis op dat donderdagnacht moeizaam werd bereikt in WD-kring. Daarmee werd de situatie in het kabinet op scherp gezet. De Korte nam afstand van het WD-plan om het milieubeleid uit de be lastingopbrengsten te beta len. „Dat is in strijd met onze beloften aan de kiezer", merkte hij op, wijzend op het eeuwige WD-adagium dat er lastenverlichting voor de burger moet komen. „We moeten aan onze poli tieke toekomst denken, er ko men straks weer verkiezin gen aan", hield hij zijn colle ga's in de WD-top voor. Dat argument ging minister Smit-Kroes toch echt te ver: „Als er één is die zich geen zorgen hoeft te maken over zijn politieke toekomst, is het toch wel De Korte", ver zuchtte ze met groot gevoel voor humor. tir Lansink IN de strijd van René van der Linden tegen de kater die hij als gevallen bewindsman op liep, heeft zich iemand uit on verwachte hoek gemeld. Di recteur Joop van den Berg van het wetenschappelijk bu reau van de PvdA neemt het voor zijn provinciegenoot Van der Linden op. „Van der Linden misleidde de Kamer, maar onopzettelijk", schrijft Van den Berg in het maand blad van het wetenschappe lijk bureau, de Wiardi Beek manstichting. Van den Berg dook voor deze gelegenheid in de poli tieke geschiedenis en ont dekte dat Limburg al eerder een bewindsman op Buiten landse Zaken leverde, met wie het ook al niet goed af liep. Jonkheer mr. Paul van De Korte - foto's de stem/johan van gurp der Maesen de Sonbreff uit Maastricht werd in maart 1862 door Thorbecke naar Den Haag gehaald om minis ter van buitenlandse zaken te worden. Op 2 januari 1864 stond Van der Maesen met lege handen, zoals Van der Linden 124 jaar later. Bij het aantreden van Van der Maesen werd een feeste lijk lied gecomponeerd: 'Wie vriend is van zijn land en staat Stem heden met ons in Luid klinke 't lied voor Lim burg's zoon Hier onze dalen rond'. „Maar Limburgers op Bui tenlandse Zaken, er rust geen zegen op", constateert Van den Berg, zelf Limburger. Van den Berg komt tot de conclusie dat 'de dienst' (de ambtenaren op BZ) een ferm vooroordeel koesterden tegen de twee genoemde Limburg se, katholieke bewindslieden. Van der Maesen moest het politieke loodje leggen omdat hij een ander beleid voerde tegenover Polen dan de ko ning. Van der Maesen was daarbij misbruikt door de ko ning die naar buiten - via de minister - een terughoudend beleid suggereerde, maar die stiekem - via de Russische Tsaar - een felle anti-Poolse diplomatie voerde. Van der Maesens ministe riële verantwoordelijkheid botste met het gedrag van de Koning, Van der Linden stootte op eigenzinnig gedrag van ambtenaren bij de pas poortaffaire, concludeert Van den Berg. HET wordt weliswaar een korte vergaderweek voor de Tweede Kamer, maar wel de belangrijkste sinds het aan treden van het kabinet-Lub- bers-II. Enig agendapunt: het meningsverschil tussen de WD-fractie en het kabinet over de financiering van het milieubeleid. De Senaat laat vandaag minister Deetman (Onder wijs) weten hoe hij denkt over diens beleid. Aanleiding is de behandeling van de be groting van Deetmans depar tement. EINDREDACTIE AD BURGER GRONINGEN/ UTRECHT - Volgens FNV-voorzitter lenburg is het beter de onde delingen over de verpleeg-c te zien van het te voeren arl voorwaardenbeleid voor 199( Inzet van het conflict is imme alleen de looneis van 5 procent zeker ook een goede gezondhei in Nederland, meent Stekele die dit zei op een 1 mei-bijeer in Groningen. Stekelenburg noemde het g „van de gekke dat iedereen vir de verpleging gelijk heeft, ma Van onze Haagse redactie In een uitvoerige brief aan nister onomwonden: „De h« onderdelen in zijn rapport Dankert is op een groot a< door onzorgvuldig". „Mijn onderzoek geeft geen ba sis aan tendentieuze uitspra ken van de heer Dankert zoals 'De zuivelproducenten hebbel een manier gevonden om twe keer de EG-begroting voor de zelfde liter melk te belasten" ei „De lidstaten liegen en bedrie gen dat het een lieve lust is Daarnaast concludeer ik da Piet Dankert BEST (ANP)-De pries ter/europarlementariër Herman Verbeek (PPR) wil dat dat de paus voor het internationale hof van justitie wordt ge daagd omdat hij het ge bruik van condooms blijft verbieden. De lijsttrekker van de PPR, CPN, PSP, Groene Partij Nederland en EVP voor de Europese verkie zingen zegt dit in een in terview met de Gay krant. Verbeek noemt het standpunt van de paus 'een misdaad tegen de mensheid, omdat het do den kost'. De paus zelf keerde zich maandag tijdens zijn be zoek aan Madagascar op nieuw fel tegen het ge bruik van voorbehoeds middelen. Het 'exporteren' van dergelijke middelen naar de Derde Wereld noemde de kerkvorst een vorm van 'imperialisme'. WANNEER BESCHULDIGIN dat door de beschuldigde z standig die weerlegging te w de resultaten van het onderz heeft gehouden, naar aanlei Europarlementariër Piet Dank Die maakte enkele weken gel Landbouw van Nederland, B trokken zouden zijn geweest ter. Dankzij een bepaald p twee keer geld aan een liter EG-begroting onnodig op kos Op de beschuldiging werd m de landen die zich aangespr ter van Landbouw Braks ont wollige verklaring, waaruit o Pen dat echte goede control omdat de EG-voorschriften z Het onderzoek door ambten van de vaste Kamercommiss andere conclusies, zo rapp daarom geen aanleiding de F Dat lijkt ons een erg simpele lijk onderzoek op initiatief va dat Braks rapporteert 'op b verder meldt dat de voorsc' ^nd 'doeltreffend' zijn uitge daaraan toe dat het bij de wege onduidelijke en oncon wil. hoeft daarin misschien n doeltreffende uitvoering van er wel aan twijfelen of elke E gekomen. Laat dat maar een

de Stem | 1989 | | pagina 2