UITBLAZEN Stok achter de deur voor gedwongen doorstroming Namibiërs begrijpen maar weinig van UNTAG-missie Gewetensvrijheid in het geding even Kamer vi HEERMA Berlijn in 1933 In duigen? VOORAL GEMEENTEN ZULLEN HUURWONINGEN GERICHTER MOETEN TOEWIJZEN DE STEM C( DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 28 APRIL 1989 T5 WIM KOCK DE STEM JUISTE VERHOUDING LEERGEZAG EN GEWETEN IS ZOEK DE STEM BINN ALLEEN CDA DEN HAAG -Voorlop zing van huurders d: goedkoop wonen, mat doorstroming van die woningen, TELEKODEE TOEN de televisie vo rige week Adolf Hit ler in herinnering riep met ducumentaires over zijn opkomst en on dergang, zag ik ze weer: de juichende menigten op de trottoirs van Berlijn en München, in het jubelsta dion van Neurenberg. De ar men gestrekt voor de nazi- groet, Heil! Heil!. Hoe vaak heb ik diezelfde beelden al ge zien? Nog altijd vervullen ze me van verbazing. Hoe kon dat gebeuren? Hoe konden die mensenmassa's zo blind zijn? Het antwoord op de vraag is te eenvoudig om bevredigend te zijn. Die mensenmassa's waren zo 'blind' omdat het fascisme in 1933 aantrekkingskracht uitoe fende, maar bovenal omdat die menigten geen weet hadden van wat er zou volgen. Een boek dat '1933' heet, heeft geen ondertitel nodig. Iedereen die rijp en ontwikkeld genoeg is om zo'n boek te kun nen en te willen lezen, weet zonder nadenken dat 1933 het jaar is waarin Hitier de macht over Duitsland greep. Hoe dat politiek precies in zijn werk ging is al door velen beschre ven, maar die kennis leidt niet tot een begrip van wat er met het Duitse volk -niet in de laatste plaats met het 'denkend deel' ervan- gebeurde, in de maanden tussen het moment waarop Hitier legaal het kanse lierschap kreeg aangeboden en de Nacht van de Lange Mes sen, anderhalf jaar later, toen hij zijn absolute alleenheer schappij vestigde en de staats terreur openlijk zijn intrede deed. Toen was het te laat en maakte het voor de geschiede nis niets meer uit of de gewone man wel of niet nog tot inkeer zou komen. Over die periode heeft de Amerikaan Philip Metcalfe zijn opmerkelijke boek '1933' ge schreven. Hij werkte er vijf jaar aan terwijl hij zijn brood ver diende als brugwachter in As toria, Oregon. Metcalfe die wel begreep dat hij niet met de zo veelste oorlogsroman hoefde aankomen, hoe historisch ver antwoord ook, koos voor de biografische benadering. Hij beschrijft de lotgevallen van vijf hoofdpersonen en een flink aantal bijfiguren, mensen wier paden elkaar soms of dikwijls kruisten in het Berlijn van 1933-'34. Op hun dagboeken, brieven, berichten, rapporten en memoires heeft Metcalfe zijn als roman uitgewerkte clus ter biography gebaseerd. De hoofdpersonen zijn de dan nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Berlijn, William E. Dodd, een rechtzinnige libe ral uit het zuiden, geen be roepsdiplomaat maar door Roosevelt speciaal uitgekozen om weerstand te bieden aan de verlokkingen van de nazi's; Dodds opvallend mooie doch ter Martha, die een baan als journaliste laat schieten voor een aanvankelijk vrolijk le ventje in Berüjn; Hitiers pers chef buitenland Ernst 'Putzi' Hanfstaengl, van goede komaf en met een Amerikaase (Har vard) opleiding; Bella Fromm, de joodse society-verslaggeef- ster van de deftige Vossische Zeitung en een bekende ver schijning in de Berlijnse jet-set van die dagen en tot slot de se cretaris-generaal van de Ge stapo Rudolf Diels, Himmlers voorganger. Adolf Hitler komt in het boek ook regelmatig voor, maar hij is een achtergrondfiguur. Het gaat er de schrijver veel meer om hoe zijn hoofd- en bij personen op Hitier en de nazi's reageren. Ambassadeur Dodd moet niets van Hitier hebben al overziet ook hij de werkelijk heid niet. Hij denkt over een jaar wel weer terug te kunnen keren naar zijn Amerikaanse leerstoel geschiedenis, 'omdat Hitier dan wel weer van het po litieke toneel verdwenen zal zijn.' Zijn dochter Martha (die nog leeft en sinds de Ameri kaanse communistenjacht van de jaren '50 in Tsjechoslowa- kije woont) laat zich echter meeslepen door het optimisme en enthousiasme dat zij, op reis, overal in Duitsland meent waar te nemen. Zij raakt be vriend met Gestapo-chef Diels en het duurt maanden eer ze langzaam tot het besef komt wat er gaande is en dan is ze wel weer journaliste en diplo- matendochter genoeg om vriendschappelijk contact met Diels te houden terwille van de inlichtingen die ze van hem krijgt. Rudolf Diels is de meest in trigerende figuur van het gezel schap. Hij lijkt niet in de wieg gelegd voor het nationaal-so- cialisme. Hij heeft eerder een sociaal-democratische achter grond en hij wordt door zijn omgeving als een briljante ju rist beschouwd. Toch wordt hij de eerste secretaris-generaal van Goerings Gestapo. Ambi tie, opportunisme, machtshon ger drijven hem. Om zich te handhaven in de slangenkuil is hij meedogenloos, maar tegelijk verzet hij zich tegen de uitwas sen in de pas opgerichte con centratiekampen en vooral te gen de brute bruinhemden van de SA. Hij schopt het ook niet ver en in 1934 redt hij zijn le ven door districtscommissaris in Keulen te worden. Philip Metcalfe geeft een boeiend en vrij gedetailleerd beeld van het dagelijks leven in de hogere kringen in het Berlijn van Hitlers revolutie, toen nog niemand wist van holocaust en Stalingrad, van vuurstorm of atoombom. De vraag: 'hoe kon dat?', die de tv-beelden oprie pen is verdrongen door een an dere: 'hoe zou ik hebben gerea geerd?' Philip Metcalfe. 1933. Uitgeve rij Balans. Prijs 35,- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom, Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150, Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. J 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrolatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Mathieu Kothuis DE KRITIEK op de ont- werp-nota 'Volkshuisves ting in de jaren Negentig' richtte zich eind vorig jaar met name op de doorstro ming in de huursector en de woonlastenontwikke ling. Het eerste punt heeft staats secretaris Heerma (Volks huisvesting) in zijn defini tieve nota, voorlopig althans, ingeslikt. Het tweede, de woonlastenontwikkeling, blijft onverkort overeind. De huren zullen in de komende jaren met minstens drie pro cent per jaar toenemen. De huurverhoging ligt in ieder geval één procent boven de inflatie om zo langzaam maar zeker de bouwsubsidies te kunnen verminderen. Heerma was vorig jaar nog een fervent voorstander van gedwongen doorstroming, het verhuizen van huurders die naar hun inkomen een te goedkope woning huren. Een storm van kritiek was het ge volg. In zijn definitieve nota, die Heerma gisteren aan de Tweede Kamer aanbood, is geen sprake meer van ge dwongen verhuizing. Pas in 1995 wil het kabinet bekijken of die doorstroming ook met andere middelen is gelukt. Zo niet, dan moet die doorstro ming alsnog worden bevor derd met tijdelijke huurcon tracten en woonvergunnin gen. Zo houdt Heerma toch een stok achter de deur. Toch is het uiterst merk waardig dat de staatssecreta ris juist dit cruciale punt in de nota heeft ingeslikt. Immers de 'scheefheid', de ongelijke verhouding tussen huur en inkomen, is enorm. Naast de ongelijkheid in de woonlasten tussen huurders gaan er jaar lijks miljoenen verloren waarvoor in de volkshuisves ting zeker een betere bestem ming is te vinden. Het beleid van Heerma is er nu op gericht tot het jaar 2000 ongeveer 200.000 huurders die te goedkoop wonen te laten verhuizen naar een duurdere huurwoning. Maar ook dan wonen er nog ca. 550.000 huur ders te goedkoop. Vooral op advies van de SER (Sociaal Economische Raad) is Heerma gezwicht. Zo was de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten wel voorstander van een door stromingsheffing of huurbe lasting. Toch is Heerma niet de enige schuldige voor deze scheefgroei. Uit een woning behoefte-onderzoek in '86 bleek dat bijna veertig pro cent van de huurders die 'te goedkoop' wonen best willen verhuizen als ze maar een ge schikte woning konden vin den. Dat lukt ze kennelijk niet en Heerma concludeert dan ook terecht dat in een aantal regio's veel te weinig nieuw bouwwoningen worden ge bouwd. Gemeenten moeten hun nieuwbouwprogramma's in de toekomst dus beter afstem men op de behoeften van deze doorstromers. De goedkope woningen die vrijkomen kun nen dan worden bestemd voor de lagere inkomensgroepen. De bezuiniging tikt dan door in een lagere huursubsidie die. deze laatste groep nodig heeft. Ook met het beter toewij zen van woningen kunnen ge meenten de 'scheefheid' in de huursector verminderen. Heerma onderzoekt nog om de verhuurder de mogelijkheid te geven tijdelijke huurcon tracten af te sluiten. Dat con tract kan dan worden opge zegd als blijkt dat de huurder na een aantal jaren te goed koop woont. Een belangrijke pijler van het volkshuisvestingsbeleid blijft de bevordering van het eigen-woningbezit. Het per centage eigen woningen in ons land lag altijd een stuk la ger dan in het buitenland. Die achterstand is grotendeels in gelopen. In '85 lag het percen tage eigen woningen (van de totale woningvoorraad) op 43 procent. Heerma wil dat per centage naar 50 tot 55 procent in 2000 opvoeren. Met investe ringspremies voor woningen tussen de 130.000 en 200.000 gulden wil het kabinet het eigen woningbezit bevorde ren. Vooral in die sector be staat een groot tekort aan koopwoningen. Ook met de verkoop van so ciale huurwoningen moet het( eigen woningbezit toenemen. Dertien procent van de huur ders heeft belangstelling voor koop van hun woning. Aan het eind van de j aren negentig zouden zo 10.000 huurwonin gen per jaar kunnen worden verkocht. Toename van het eigen wo ningbezit betekent echter niet dat de woonlasten tussen eigenaren en huurders ook gelijk zullen oplopen. In de ja ren zeventig stegen de woon lasten van huureigenaren sterk, vooral door de hoge hy potheekrente. In de jaren tachtig liepen de woonlasten van de huurders sterk op. Die woonlasten kunnen nooit ge lijk opgaan. Daarvoor zijn de verschillen te groot. Volgens Heerma kan de woonlastenstijging van huur ders wel beperkt worden door een betere woningtoewijzing en door de individuele huur subsidie. De huurdersorgani saties vinden dat echter een grove ontkenning van de praktijk in veel gemeenten. Huurders zijn nog veel te vaak aangewezen op wonin gen die in vergelijking met hun inkomen te duur zijn. Ook de RAVO (de Raad voor de Volkshuisvesting) is bang voor onaanvaardbare woon lastenstijgingen als de huur jaarlijks met minstens drie procent toeneemt. Heerma gaat er in zijn nota wel heel gemakkelijk van uit dat de jaarlijkse huurverho ging kan worden opgevangen door economische groei en lastenverlichting. Hoe dat is te verenigen met de achter blijvende inkomens van uit- keringsgerechtigen en oude ren is een zaak die Heerma in de Tweede Kamer zeker nog zal moeten uitleggen. De huurdersorganisaties, bonden voor ouderen, stich tingen voor studentenhuis vesting en bewonersgroepen in de grote steden zijn erin ieder geval niet gerust op. Als de plannen van staatssecreta ris Heerma doorgaan vrezen ze naast de forse huurverho gingen een verslechtering van hun rechtspositie. Van 22 tot 27 mei houden ze daarom een aktieweek die wordt afgeslo ten met een grote landelijke manifestatie in Rotterdam. Staatssecretaris Heerma geeft toelichting op de nota. - FOTO ANP Door Jim Freeman SERGEANT Martin Fok ker kan het uitstekend vinden met de bevolking van Katatura, de zwarte woonwijk in de Namibi- sche hoofdstad. Als ze zijn Engels niet begrijpen, praat hij heel langzaam en heel eenvoudig Neder lands. Ze antwoorden - langzaam en eenvoudig - in het Afrikaans. De lange, blonde, 31-jarige Nederlander, met de lintjes van vorige VN-vredesmissies naast zijn parachutistenin signe op zijn borst, is een op vallende figuur in Katatura. Kwajongens krioelen rond zijn benen en bedelen als jonge honden om aandacht. Onder elkaar spreken ze één van de inheemse talen, waar van Namibia er minstens tien telt. Maar zodra ze Martin Fokker iets willen vragen, gaan ze over op de Afrikaanse mengtaal. Het huidige Afrikaans is een verbastering van het Ne derlands dat hier werd ge sproken nadat Holland zuide lijk Afrika koloniseerde in de zeventiende eeuw. „Die mensen zijn zo nieuwsgierig. Het is voor hen ook heel raar om hier in Ka tatura leden van de Verenigde Naties aan te treffen," zegt Fokker, die ook onder de VN in Libanon en Egypte diende. Marechaussee Leo Simons en vragende Namibië* „Ze lopen steeds het kan toortje binnen en vragen ons wat we hier eigenlijk doen." De uit Zaandam afkom stige sergeant Fokker is één van de 33 Nederlandse mare chaussees die verspreid zijn over een uitgestrekt gebied in Namibia. Terwijl het land worstelt om het juk van 23 jaar oorlog van zich af te wer pen en zich onafhankelijk te maken van Zuidafrika, moet de kleine delegatie, onder commando van luitenant-ko lonel Klaas Roos, erop toezien dat de overgang naar vrije verkiezingen in het land vreedzaam verloopt. „In de twaalf jaar dat ik nu bij de Nederlandse mare chaussee zit, heb ik nooit eer- - FOTOEPA der zo'n situatie meege maakt," vertelt Fokker. „Je bent hier volkomen op jezelf aangewezen. De andere leden van het contingent zitten heel ver weg. In Libanon (waar hij negen maanden diende in 1987) en in de Sinai in Egypte (als lid van de internationale vredesmacht in 1982) waren we toch altijd met een hele club." „Wat deze operatie nu zo interessant maakt, is dat je de kans krijgt om met politie mensen van andere landen samen te werken, zodat je in aanraking komt met hun ma nier van werken." Naast zijn klussen in het buitenland voor de Verenigde Naties, was sergeant Fokker acht jaar lang in dienst bij de Amsterdamse politie. Eind vorig jaar werd hij daar be naderd met de vraag of hij de blauwe baret van de VN weer op wilde zetten. De politiemannen die zich als vrijwilliger aanmeldden voor de UNTAG, de VN-vre- desmacht in Nabimia, brach ten een week in een trainings kamp door alvorens ze een kleine twee weken geleden afreisden naar Namibia. De training was vooral ge richt op 's lands politieke ge schiedenis, geografie, klimaat en wat we hier zoal konden verwachten, lacht sergeant Fokker. „Ze vertelden ons echter niet wat er van óns verwacht werd. Niemand scheen toen te weten wat we eigenlijk pre cies voorstelden." Voor de meeste Namibiërs is die vraag nog steeds niet beantwoord. Vanwege hun racistische beleid wordt de Namibische politie al zeker een generatie lang gewan trouwd. De naar schatting ze ventigduizend bewoners van Katatura zien sergeant Fok ker en zijn handjevol Neder landse en Ierse collega's die het UNTAG-kantoor beman nen als de nieuwe handhavers van gezag en orde. Ze waren dan ook hevig teleurgesteld toen ze vernamen dat de UN- TAG-mannen en -vrouwen geen rechterlijke macht had den. „We zijn hier alleen om toe te zien op de activiteiten van de Namibische politie en er voor te zorgen dat ze het ge zag en de orde op een eerlijke manier - handhaven," legde UNTAG politiecommissaris Stephen Fanning uit bij de opening van het kantoor in Katatura. In het kader van het VN vredesplan voor Namibia, zal de Nederlandse marechaussee tot uiterlijk april volgend jaar in Namibia gestationeerd blijven. Het land moet dan, volgens schema, onafhanke lijk zijn. Het werk van de Verenigde Naties is spannend en beslist een uitdaging, maar zal ser geant Fokker de volgende keer dat ergens de hulp van een internationale vredesmis sie wordt ingeroepen, ook weer meegaan? „Daar heb ik nog niet zo over nagedacht; Namibia is voor mij nog zo'n nieuwe er varing," overpeinst Fokker. „Maar, nee, ik denk dat ik te rugga naar mijn familie en mijn vriendin. Je kunt nu eenmaal niet eeuwig een zwerver blijven." Door Jan Bouwmans Het is niet alleen de onge kende concentratie van rechtsmacht in handen van de paus, die de theolo gen van de Keulse Verkla ring tot publiek verzet heeft gebracht. Misschien nog meer is het de poging van het huidige pauselijke leergezag om zich meester te maken van het persoon lijke geweten. Het breek ijzer hiervoor is 'Humanae Vitae', de encycliek waarin paus Paulus VI in 1968 elke vorm van kunstmatige ge boorteregeling als immo reel verbood. Hoe het dat verbod is vergaan onder de katholieken, is ge noegzaam bekend: de grote meerderheid negeert het om dat de morele argumentatie niet overtuigt, integendeel. Al bij verschijnen waren er ook niet weinig bisschoppen die daarop zinspeelden. In het al gemeen werden de katholie ken herinnerd aan de leer van het Tweede Vaticaanse Con cilie over het persoonlijke ge weten: „Het geweten is de meest verborgen kern en het heiligdom van de mens, waarin hij alleen is met God wiens stem binnen in hem weerklinkt." Het concilie wil daarmee, zo betoogde prof. dr. Karl Merks vorige week op de studiemid dag van de Theologische Fa culteit Tilburg, de plicht tot gehoorzaamheid jegens het geweten onderstrepen. Het persoonlijke geweten is met andere woorden laatste norm en maatstaf. Natuurlijk, het moet gevormd worden met objectieve morele normen, maar hiervoor is voor het concilie de vrijheid een onver vangbare voorwaarde, aldus Merks. Het geweten van een we reldwijde meerderheid der katholieken bleek in de jaren na 1968 het verbod van kunst matige geboorteregeling af te wijzen. De afgelopen tien jaar deden moraaltheologen er over Humanae Vitae verder vooral het zwijgen toe. Waarom heeft de Keulse Ver klaring dat zwijgen nu ver broken Op 12 november 1988 sprak paus Johannes Paulus II in Rome een internationaal congres voor moraaltheologen toe, dat werd gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de encycliek. De deelnemers aan dit congres waren overigens uiterst zorg vuldig geselecteerd: elke cri- tische stem ontbrak. Voor de huidige paus is de encycliek ook een van de hoekstenen van zijn beleid: Humanae Vi tae moet alsnog door allen aanvaard worden. Telt voor deze paus het ge weten dan niet meer Jawel, zo bleek op het congres in Ro me, maar hoe Over de rela tie gezag en geweten zei de paus daar letterlijk: „Omdat het leerambt van de kerk door Christus de Heer is ingesteld om het geweten te verlichten, betekent het dat men de ka tholieke opvatting van zowel het leerambt als van het zede lijk geweten afwijst, wanneer men zich beroept op dit gewe ten om juist de leer, die het leerambt verkondigt, te be strijden." Johannes Paulus II stelt met andere woorden het leer gezag boven het geweten. En hij brengt hierhij meteen het al of niet katholiek-zijn zelf in het geding. In de vragen derwijs gestelde woorden van prof. Merks: „Wil de paus zeggen dat een katholiek te genover de uitspraken van het leerambt geen beroep meer kan doen op zijn gewe ten, wil hij/zij werkelijk ka tholiek zijn Het geweten ondergeschikt maken aan het (leer)gezag is nu juist in strijd met de ka tholieke traditie zelf. Want, zo zei Merks, één zaak is volgens de traditie zeker: wij zijn al tijd gehouden volgens ons ge weten te handelen, zelfs wan neer het geweten dwaalt. Hij citeerde de onomstreden Tho mas van Aquino: „Ofschoon datgene wat een dwalend ge weten voorschrijft, niet over eenkomt met de wet van God, zo wordt het toch door degene die dwaalt, als wet van God zelf begrepen. Vandaar dat hij in wezen, wanneer hij hiervan afstapt, juist op die manier afstapt van de wet van God...". Johannes Paulus II draaide dit op dat Romeinse congres helemaal om door te verkondigen dat het geweten, dat de leer van Humanae Vi tae afwijst, God zelf ver werpt. Hieruit blijkt dat er van de kant van het leergezag in de katholieke kerk een poging gaande is om het geweten van mensen aan zich onderge schikt te maken. Anders ge zegd, om de onfeilbaarheid van de paus praktisch onbe grensd te maken door het ge weten als laatste obstakel uit te schakelen. Want de leer van Humanae Vitae behoort niet tot de categorie 'onfeil bare leer': zij is geen geloofs dogma, maar Johannes Pau lus II heeft er die lading nu onwettig aan gegeven. Deze greep naar de macht over het geweten is eigenlijk niks meer of minder dan een 'geestelijke coup'. Deze coup is het ultime ant woord van het katholieke leergezag op de verandering van de fundamenten zelf van de moraal welke zich in onze kuituur aan het voltrekken is. Een verandering die naar het oordeel van het leergezag een directe bedreiging van de kerk zelf is, omdat die een- heidsontwrichtend in plaats van eenheidsbevorderend zou uitwerken. Die bedreiging wordt zelfs ervaren als een kwestie van erop of eronder. Die fundamentele verande ring bestaat erin dat niet lan ger de van buitenaf opgelegde normen voor mensen goed of kwaad bepalen, maar aller eerst het eigen geweten. De innerlijke ervaring van goed en kwaad in het eigen gewe ten wordt steeds sterker de absoluut verplichtende norm van mensen. Deze ontwikke ling wil de huidige leiding van de R.K.Kerk met alle macht keren. Hetgeen Hans- jacob Stehle, de Vaticaanse correspondent van het gere nommeerde Westduitse opi nieweekblad Die Zeit, tot de constatering bracht dat het hoge spel dat de paus op dit punt speelt, alleen maar kan zijn ingegeven door het be wustzijn dat het leergezag vecht voor een, zeker wat Hu manae Vitae betreft, verloren zaak. Wat voor theologen de con sequenties zijn van de poging van het leergezag om het ge weten aan zich te onderwer pen, laat zich niet moeilijk ra den. Het leergezag kan van die kant geen enkele tegen spraak dulden. Dat onder mijnt de kritisch-weten schappelijke basis van de theologie-beoefening zelf. En brengt theologen in gewetens conflict. Niet voor het eerst overigens in de kerkgeschie denis. DERDE AFLEVERING. VOLGT VOLGENDE WEEK SLOT I MEER ACHTERGROND OP PAGINA VIER OI va oveereen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De CDA fractie in de Tweede Kame staat alleen in haar wil te geloven dat regeling de milde dood oveer. j.omstig het wetsvoorstc van de regering, moet leide tot strengere vervolgin van artsen. Alle andere fracties zijn va oordeel dat het wetsvoorsh niet meer en niet minder is da een aanpassing aan de huidif rechtspraktijk en dat dus h< vervolgingsbeleid niet zal woi den verscherpt. In die menin willen zij door minister Kor hals Altes (Justitie) worden b< vestigd. Het verschil van opvattir Gee Verder komt er een jaarl stens drie procent, blijft voor woningeigenaren er duele huursubsidie en geh Verder komt er een onderzoc naar een structurele verhogii van het huurwaardeforfait (h bedrag dat een woningeigena. bij zijn belastbaar inkomt moet tellen). De opbrengst daarvan k: dan worden gebruikt voor ve laging van de overdrachtsb lasting die wordt betaald bij aankoop van een huis. Dit zijn enkele punten uit 'Nota Volkshuisvesting in jaren Negentig' die staatssecr taris Heerma (Volkshuisve ting) gisteren naar de Twee Kamer heeft gestuurd. De no is al door het kabinet vastg steld. Eind vorig jaar stak er storm, van protest op to< Heerma in zijn ontwerp-no maatregelen voor gedwongi doorstroming van huurde voorstelde. In de definitie' (ADVERTENTIE) BREDA. MARKENOAALSEWEG 121. Ta. 076 - 20 02 02 HET 'ORAKEL' van Frieslan landelijke politiek verdwenen pulariteit van WD-fractievo naam van Hans Wiegel meer ken. Slechts om reden van zijn v bij de behoudende achterba het oog op de naderende v spreekbeurten in het land te niet zijn wanneer hij zulke g te laten zien dat hij nog lang Zoals altijd speelt Wiegel zij de wijze man in de luwte van nadrukken dat het hem aan danks dat - hij kan het ook n gevraagd om zijn mening te Dus - diepe zucht - vooruit De valse bescheidenheid dr zichtbaar van. De eerlijkhei Wiegel keer op keer demons tieke verhoudingen niet verlo blemen voordoen in zijn W de achterban moet bespelen. De kwestie met de milieuheff van. Naar alle waarschijnlijk beslissing over het milieupla 9en drie voorgenomen heffi verkeer verdwijnt, het huu~ ters wordt hoger en de brand ln het kielzog van Joris Voo z'jn partij hiermee nooit akk immers aan zijn kiezers verpl Het verbazingwekkende is d 9el aangetekende verzet n eerdere protesten van fracti toevallig dat Voorhoeve - v contact zocht met Wiegel -1 topberaad rond de tafel zat. De inmiddels weer gewaard WD echter niet meteen uit het kabinet hebben zich akk Premier Lubbers, inclusief d de man niet naar om zich do der van de wijs te laten bren hen extra complicerende fa de fors gegroeide weerstand is gewonnen voor het Nation bezuinigingen die hij zijn coll 9en, leek hij om te zijn. De k nacht 'in duigen valt' - om moet niet uitgesloten worden

de Stem | 1989 | | pagina 2