6De stemming zit er eindelijk weer in' EEN VOORJAAR VOL TEGENSLAGEN JELLE NIJDAM ZATERDAG 22 APRIL 1989 ARON WINTER EN AJAX BARSTEN VAN ZELFVERTROUWEN Dwingen JU® MICHILS Zn. Erelijst Doesburg Toekomst •w Ted van Leeuwen 'ELYSTAD - „De stem- nS ziter eindelijk weer in Ajax. Je merkt het aan spelers, ze zijn gezelliger, 'lijven langer hangen na de ;ainingen en de wedstrij- Eni het is weer leuk in het wshome, dat is het lang geweest. Eigenlijk het «Ie seizoen niet". Winter, net 22 jaar ge- Ween, 118 serieuze wedstrij- ■MnAjax 1,26 doelpunten en interlands, is weer het Bijna een jaar lang zat J in een diep dal. Hij ging Uswaar mee naar de EK, «ar kwam bij Rinus Michels el wj de beste zestien. Winter b*. status van tribune- ant. ginter, terugkijkend: „Daar e vormcrisis waarschijnlijk !wen' I11 ging er vanuit vninste bij de beste zestien te Nu had ik dezelfde sta sis een jongen als Koever- X-vreseJijk. Dat ik niet W] de beste zestien hoorde, pW?- Dat voel je in de etK- v*er' horen er WJ. Doordeweeks gaat het ■maar op de wedstrijddag k de dag ervoor is het erg. Cteii5.deEKééngrote isÜLiü miin plaats door een ork! d verspeeld. In de Riding, in Nederland irtiitt n we onderling Ik moest een zóne Door meneer Michels sdrukkelijk gezegd, dat ik achterin moest blijven. Maar dat deed ik niet. Ik kwam op. We wonnen met 4-0, ik had er twee gemaakt en één voorbe reid. Voor mijn gevoel was het heel goed gegaan. Na die partij kwam meneer Michels met zijn kritiek. Die was gericht aan jongens, die hun taken niet hadden uitgevoerd. Ik voelde me aangesproken. Ik dacht: hij bedoelt mij. Ben ik als een gek tekeer gegaan. Achteraf bleek dat meneer Michels mij hele maal niet bedoelde. Maar om dat ik dat niet wist, maakte ik een helevervelende, gefor ceerde voorbereiding door. Ik deed veel te veel en dus niks goed. En toen ik erachter kwam hoe ik me wel moest ge dragen, was het te laat. Toen stond de ploeg vast". „Oh, er was best te praten met meneer Michels. Hij stond daarvoor elk moment open. Ik had echter niet zo'n goed con tact. Dat onderhield hij met de grote jongens: Van Basten, Gullit, Van Breukelen, Koe man. Ik heb één keer een ge sprek met hem aangevraagd. Dat was nadat hij in de kran ten kritiek over mij begon te spuien. Toen ben ik naar hem toegegaan. Hij vond het heel leuk dat ik zelf kwam. Het leek wel of hij me via de kranten tot dat gesprek wilde dwóngen". „Ik heb veel geleerd van die EK. Ook van mijn vormcrisis, die erop volgde. Teruggekomen bij Ajax, was Kurt Linder de nieuwe trainer. Onder hem De provincie Limburg is vandaag het strijd toneel van de 24ste editie van de Amstel Gold Race, de laatste van de voorjaarsklas siekers, die meetelt voor de wereldbeker. Vorig jaar beklom een renner als winnaar het erepodium in Meerssen, die niemand daar verwacht had. Jelle Nijdam. Detijd- rijder gaf in het heu velland een nieuwe richting aan zijn toe komst met een in drukwekkende vlucht over 189 kilometer, waarvan de laatste 45 solo. Dit seizoen heeft de 25-jarige profwielren ner uit Klein-Zundert echter nog geen potten kunnen breken. Verre van dat. Een impo sante reeks tegensla gen kenmerkt voor hem de competitie in I. Maar Jelle Nij dam zit (nog) niet bij de pakken neer. )oor Jacques Eestermans lilaan, 18 maart. Op het Dom- lein in het hartje van de loorditaliaanse industriestad nachten tweehonderd wieler- irofs in de stromende regen op iet startschot voor de eerste rereldbekerwedstrij d van het eizoen. Twaalfhonderd kilo- neter noordwaarts, in Klein- iindert, draait Jelle Nijdam ich nog eens om in bed. Geen ffilaan-Sanremo voor hem. 'loegleider Jan Raas heeft em naar huis gestuurd. Een ermer met maagklachten, vergehouden aan verkeerd oedsel in de Tirreno-Adriati- o, kan de Zeeuw in de Prima- era niet gebruiken. "almthout, 22 maart. Na een oio van negen kilometer wint elle Nijdam de Omloop van lenego. Het is zijn eerste sei- oenszege. int-Niklaas, 2 april. Een lauw zonnetje begeleidt het iloton bij de start van de londe van Vlaanderen op het aaie marktplein van het laamse stadje. Jelle Nijdam wit zich in prima conditie. Op e Oude Kwaremont rijdt hij in de spits van de eerste toep, even verderop, aan de oet van de Patersberg, is hij in ten velden of wegen meer te ekennen. „Lek, ik reed verdo- ie net voor een bocht lek. Er tien drie ploegmakkers voor ie, maar ze waren al de hoek De Amstel Gold Race wordt vandaag voor de 24ste maal gereden. De eerste uitgave werd in 1966 gewonnen door de Fransman Jean Sta- blinsky. Nadien is de Limburgse klassieker vooral een Nederlands- Belgische aangelegen heid geweest. Liefst dertien keer ging de overwinning naar een landgenoot. Jan Raas is met vijf zeges de absolute recordhouder. De Zeeuw was van 1977 tot en met 1980 onafgebroken de sterkste in de Gold Race. In 1982 liet hij triomf nummer vijf noteren. ERELIJST 1966: Jean Stablinsky (Fra) 1967: Arie den Hartog (Ned) 1968: Harrie Steevens (Ned) 1969: Guido Reybrouck (Bel) 1970: Georges Pintens (Bel) 1971: Frans Verbeeck (Bel) 1972: Waller Planckaert (Bel) 1973: Eddy Merckx (Bel) 1974: Gerrie Knetemann (Ned) 1975: Eddy Merckx (Bel) 1976: Freddy Maertens (Bel) 1977: Jan Raas (Ned) 1978: Jan Raas (Ned) 1979: Jan Raas (Ned) 1980: Jan Raas (Ned) 1981: Bernard Hinault (Fra) 1982: Jan Raas (Ned) 1983: Phil Anderson (Aus) 1984: Jac Hanegraaf (Ned) 1985: Gerrie Knetemann (Ned) 1986: Steven Rooks (Ned) 1987: Joop Zoetemelk (Ned) 1988: Jelle Nijdam (Ned) was ik in München nog in inge vallen bij Oranje. Toen speelde ik heel slecht. Nou zeg. Dat ik geselecteerd was, verbaasde me al". „Wie me uit dat dal gehaald heeft? Mijn omgeving, hier thuis, mijn ouders, mijn zaak waarnemer Hans Oosting en vooral Lloyd (Doesburg, reser vekeeper van Ajax, red.). Hij heeft me aangepakt, me erop gewezen wat ik verkeerd deed. Lloyd Doesburg heeft ook Ri chard Witschge uit de put ge haald. Zijn inbreng voor Ajax is groot. Hoe dat gaat? Nou, met praten en schoppen". „Ik heb begrepen wat het is om topspeler te zijn. Ineens. Ik weet nu wat kan en wat niet kan. Ik deed teveel naast het voetbal. Ik ging nog weieens buiten de deur eten, ahum. Nu weet ik dat je voor topvoetbal veel moet laten. Serieus moet leven. Fit moet zijn. Voor spe lers met een mindere aanleg is dat een logische levenswijze, maar voor mij niet. Voor mij is alles makkelijk gegaan. Voor mij is het leven altijd een spel geweest. Toen ik ernaast stond, maar weer in vorm kwam, was er voor mij aanvankelijk geen plaats. Pas na weken, het was tegen FC Twente, mocht ik in vallen. Toen wist ik: dit ge beurt me nooit, nooit weer. Dat gevoel hebben jongens als Ri chard Witschge en Wim Jonk ook. Mede daarom zijn we nu zo sterk. Mentaal dan". „Voetbal is geen werk. Dat wordt gezegd en daar zit wel wat in. Ik weet wel dat het mijn werk is, maar ik zie voet bal ook nog steeds als mijn hobby. Maar aan de andere kant, verlies je, dan heb je geen premie. Maar het is natuurlijk andere koek dan acht-en-een- half uur achter de lopende band. Dat zou ik niet volhou den. Jaah, ik weet wel wat werken is. Nou ja, vakantie werk dan. Heb ik eens gedaan. Werkte ik bij een bedrijf dat hondevoer maakte. Kwamen er op een transportband allemaal kluiven aan. Moest ik in dozen stoppen. Gék werd ik ervan. Twee weken, toen ben ik weg gegaan. Ben ik bij een schoon maakbedrijf begonnen. Dat was wel leuk. We werkten voor de gemeente. Nieuwbouw en leegstand. Ramen lappen, op ruimen, dat werk. Maar er werkte een kerel die dacht dat ik zijn persoonlijk sloofje was. Ben ik dus ook mee opgehou den. Toen kwam de kaasfa- briek. Dat heeft niet langer dan een dag geduurd. Ik moest van die kilo-kazen verplaatsen. De hele dag, van het ene schap in het andere. Ik zag jongens op vorkheftrucks rijden. Dat wilde ik ook, maar het mocht niet. Ben ik weggegaan. God, je stonk een uur in de wind". Het contract van Aron Win ter loopt aan het eind van dit seizoen af. Ajax heeft zich nog niet bij hem gemeld, maar zal dat zeker doen. Hij zegt er van uit te gaan bij Ajax te blijven. „Vlak voor de EK zijn ze bij me geweest. Ze wilden mijn con tract openbreken. Daarop heb ik niet gereageerd. Ik vond het te vroeg. Ik heb gegokt op een goede EK. Het is anders gelo pen. Ajax is daarna niet meer gekomen". „Ja, het klopt, ik wil per se miljonair worden. Dat is mijn grote doel, in mijn beroep kan het, dus wil ik er gebruik van maken. Bij Ajax word je dat niet. Wat denk je, 68 procent belasting. Maar die gedachten staan even op een zijspoor, want als alles tegenzit denk je niet aan miljonair worden. Hoewel, het begint nu weer te komen. Ik heb geen haast. Er valt door Ajax met mij te pra ten over een nieuw contract. Eén jaar. Twee op zijn hoogst. Want het buitenland trekt. Ita lië, Spanje. Frankrijk in min dere mate". „Ik wil er nog niet teveel aan denken, laten we nou eerst maar eens kampioen worden. We staan nog maar één puntje achter. _j „Ik betwijfel of het publiek het leuker vindt, dat de top breder is geworden. Men ziet toch graag vedetten, renners die er echt bovenuit steken. Maar ik ben bang dat je aan het einde van het seizoen de si tuatie hebt, dat de nummers drie tot en met dertig ongeveer hetzelfde puntentotaal achter hun naam hebben staan. Wat zegt zo'n stand dan nog. Ze ma ken mij niet wijs dat er iemand te vinden is, die dat een inte ressante ontwikkeling vindt. Als ze mij vragen wat me het liefst is, de twaalfde plaats in het FICP-klassement of het winnen van een klassieker en de 35ste plaats op de ranglijst, kies ik onmiddellijk voor het laatste". Mocht Jelle Nijdam er van daag niet in slagen zijn voor jaar te redden, dan is er altijd nog de Ronde van Frankrijk. „Ja, ja, dat weet ik wel, maar wat je voor die tijd verloren hebt, kun je mooi nooit meer goedmaken. Tuurlijk, een rit- zege of de gele trui, prachtig. Maar zo'n succes beschouw ik dan toch als een pleister op de wonde. Sinds ik weet dat ik de kwaliteiten heb om een klas sieker te winnen, ben ik pas te vreden als ik er eentje te pak ken heb. Zolang het niet zover is, vul maar in....". 'Moed houden en hard fietsen' Aron Winter: „Ik heb begrepen wat het is om topspeler te zijn. Ineens. Ik weet nu wat kan en wat niet kan. - fotoanp trainden we gewoon slecht. De conditie vloog achteruit, dat merkte iedereen. Onder Kohn en Van Gaal is alles omge draaid. Ze hebben de discipline aangetrokken. Tot in de details. Eerst gooiden we alle handdoe ken gewoon op de grond, van Spitz en Louis moesten we ze in de daarvoor bestemde mand gooien. Het kwam me erg over dreven voor, maar ik geloof toch dat dit soort kleine dingen de doorslag geeft. Kohn is de baas. Duidelijk. Nee, tussen Cruijff en zijn assistent Bruins Slot was niet meer afstand dan tussen Kohn en Van Gaal. Ook Cruijff overlegde veel. Kohn, Van Gaal en Hulshoff doen dat ook". „Ik speelde niet best en tegen Feyenoord kwam ik er zelfs naast te staan. Vreselijk, wat baalde ik. Ze hadden niks ge zegd, Kohn en Van Gaal, maar ik had het op de training al zien aankomen. Een tijdje daarvoor hadden ze al wel verteld dat ze me niet zo scherp vonden en niet zo geschikt voor die positie in het midden. Wat ook meege speeld zal hebben, vlak ervoor om en konden me daardoor niet horen roepen. Ik heb daar twee minuten staan wachten op een ander wiel. Weg kansen. En weet je, ik was super die dag, voelde m'n benen niet eens". Wevelgem, 5 april. Het is snij dend koud en het regent pij- pestelen als het peloton zich in hoog tempo rept naar de heu- velzöne in Gent-Wevelgem. Jelle Nijdam geeft zijn thermo- jack af bij de ploegleiderswa gen. Hij wil zo weinig mogelijk ballast meedragen in de finale. „Ik dacht dat ik me wel warm zou rijden in de laatste twee uren. Een volkomen foute ta xatie, zeg maar een vreselijke blunder. Nog nooit heb ik het zo koud gehad als toen. Op een ge geven moment kon ik mijn stuur zelfs niet meer vasthou den. Het had geen zin door te rijden. Samen met Gert Jakobs ben ik in de bezemwagen ge stapt. Gert was er nog beroer der aan toe dan ik. Hij wist niet eens meer waar hij was, laat staan welke koers hij reed". Roubaix, 9 april. De tribunes langs de beroemde wielerbaan stromen al aardig vol met men sen, die de apotheose van de wedstrijd door de Hel van het Noorden van dichtbij willen meemaken. De eerste renners melden zich intussen in het be ruchte Bos van Wallers, onder wie Jelle Nijdam, in vierde po sitie. Aan het eind van de kas- seienstrook is het echter lang wachten op hem. „Lek, weer lek. Ik schoot zo tussen het pu bliek door de sloot in, verloor m'n ene schoen en bleef met de andere vastzitten aan het pe daal. Dat was tobben, geen ge zicht. Het duurde minuten voor ik weer op de fiets zat. Ik kon wel janken. Op zo'n moment vraag je je echt af of het niet veel leuker is om een baantje te hebben op een lekker warm kantoortje". Bavikhove, 14 april. De Omloop van het Leiedal wordt net in de plooi gelegd, als Jelle Nijdam zijn band leeg hoort sissen. Na een knappe achtervolging weet hij toch weer aansluiting te vinden. Tijd om een blaasje te nemen, krijgt hij echter niet. „Geloof het of niet, maar het was weer prijs. Weer lek, on voorstelbaar. Om moedeloos van te worden". Klein-Zundert, deze week. Teckel Max krult zich behaag lijk in een hoekje van de bank. De Wurlitzer uit 1954 braakt een rock&roll-liedje uit. Jelle Nijdam schenkt koffie in en presenteert een verse appel flap. Aan de vooravond van de Amstel Gold Race is er bij hem van stress weinig te merken. Althans, aan de oppervlakte. „Je wilt niet zeuren over al die pech, hè. Maar eerlijk gezegd vreet het natuurlijk wel aan je. Waarom ben ik steeds aan de beurt? Die gedachten. Je schiet er alleen niks mee op. Het is Jelle Nijdam over de Amstel Gold Race: „Ik moet me niet gaan wijsmaken, dat ik weer zo'n kans krijg als verleden jaar". foto de stem/ben steffen een kwestie van moed houden, hopen op betere tijden en hard fietsen. En dat kost me geluk kig nog niet al teveel moeite". De Zuidlimburgse heuvels. Nog niet zo gek lang geleden huiverde Jelle Nijdam al als ze ter sprake kwamen. Sinds zijn overwinning vorig jaar lopen de rillingen echter niet langer over zijn rug als het routeboek 'pukkels' in het landschap aan geeft. „Die tijd is voorbij. Ik weet nu dat ik ook op zo'n par koers mijn mannetje kan staan. Maar alles moet wel meezitten, zoals afgelopen seizoen. Want laten we eerlijk zijn, als jon gens als Rooks en Criquielion op één van die hellingen even flink doortrekken op het bui tenblad ben ik gezien. En zo gaat het in de meeste gevallen natuurlijk wel in de Gold Ra ce". Jelle Nijdam in de verdedi ging? „Oh, nee hoor. Maar ik moet me niet gaan wijsmaken, dat ik weer zo'n kans krijg als verleden jaar. Bovendien is het dit seizoen nog moeilijker dan het al was om een wedstrijd te winnen. Op wie moet je je rich ten? Het is niet meer zo, dat je een mannetje of tien goed in de gaten moest houden. Dat zijn er wel veertig of vijftig geworden. Renners die voorheen genoegen namen met hun rol als helper, zijn fanatieker gaan rijden. Al lemaal voor de punten, want daar draait het hele spel nu om".

de Stem | 1989 | | pagina 11