Oostburg is niet bang voor de concurrentie 'In Tholen werkt het' KUUROORD DOMBURG VOLGEND JAAR KLAAR Verbindingsdienst van politie gaat straks naar Bergen op Zoom PLAATSELIJK NIEUWS JAARLIJKS VESTIGEN ZICH VIJFTIEN TOT TWINTIG NIEUWE BEDRIJVEN Grijpstuiver B en W ontkennen gebrek aan bluswater op Tholen Troeteldag in tehuis Middelburg Luisteren en kijken naar vogels in natuurreservaat DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 19 APRIL 1989 Doelgroep Niet bang Bungalows Samenleving Overleg V erzamelgebouw Pendelaars Europa '92 Aardenburg ZEEUWS STEUNPUNT OPGEHEVEN Bibliotheekdag op Tholen T20 Een paar weken geleden werden de plannen van het kuuroord in Cadzand offi cieel bekend gemaakt. Maar wanneer er met de daadwerkelijke bouw wordt ge start is nog een groot vraagteken. In Domburg zijn ze een flinke stap verder. Daar zijn de graafmachines en bulldozers al volop in beweging. Het kuuroord daar staat onder auspiciën van de gemeentelijke Stichting Badplaatsenbelangen Dom burg (SBD). Deze stichting geeft ook de financiële injectie van vijftig miljoen gul den. Als alles meezit wordt het kuuroord Domburg volgend jaar april geopend. „Wij waren al bezig met het uitzoeken van de tegeltjes toen Oostburg pas met een voorzichtige opzet op de proppen kwam", aldus de Domburgse wethouder L. La- bruyère. Door Frank van Cooten DOMBURG - Voor 12,50 kun nen de gasten zich voor een paar uur laten verwennen in diverse baden, fitnessruimten en sauna's. Ook kan men te recht voor een partijtje squash of bowling. Want volgens de wethouder moet ook de Dom burgse inwoner in het kuur oord uit de voeten kunnen. Er wordt gerekend op 2.400 bezoe kers per dag. Het hele jaar door. Met de spoedige realisatie van het project Hof Domburg lijkt het Walcherse dorp in het vaarwater van Oostburg te zit ten. Het kuuroord in Cadzand-Bad staat nog maar net in de stei gers en het zal nog zeker twee jaar duren voordat de eerste gasten worden ontvangen. Het kuuroord in Domburg is dan al een jaar geopend. De Domburgse wethouder L. Labruyère meent dat beide projecten elkaar geen vliegen afvangen. Ondanks het feit dat de vakantieganger in de toe komst kan kiezen tussen twee gelijksoortige kuuroorden. „Het Domburgse heeft een an dere doelgroep", aldus La bruyère. „Wij krijgen veel gas ten uit de Duitse deelstaten Hamburg, Nieder-Sachsen, Rheinland-Pfalz en Nordr- hein-Westfalen. De Neder landse toerist komt vooral uit de provincies Brabant, Gelder land en Utrecht. Cadzand richt zich vooral op het zuiden van Duitsland en België. Wij krij gen maar heel weinig Belgen over de vloer. Dat is zo'n twee procent van ons totale toeris tenbestand". De Oostburgse wethouder, J. de Vries is dezelfde mening toege daan. „Ik ben niet bang voor concurrentie. In Cadzand ko men andere mensen dan in Domburg. Dat het kuuroord in Domburg eerder wordt ge opend, is een bijkomstigheid. De ontwikkelingen rondom het kuuroord in Cadzand gaan ge woon door. We moeten niets overhaasten. Er is geen druk van Domburg". Volgens wethouder La bruyère is ook de filosofie van het Domburgse kuuroord an ders. „De gehele gemeenschap moet er wel bij varen. Anders zou de gemeente niet de nek uitsteken om het project moge lijk te maken. „De gemeente is daar al vanaf 1980 mee bezig. In '85 hebben we definitief de knoop doorgehakt. In Domburg komt de nadruk op het gezond- heidstourisme te liggen. Maar niet overdreven. In Cadzand wordt het een heel park. Een soort Center-Pare met hotels en appartementen. Maar wel in de meest gunstige zin van het woord. Ons kuuroord is klein schaliger. Dat moet ook wel, want dat is het karakter van het dorp. Ons grootste hotel heeft niet meer dan veertig ka mers. Dat is aan de ene kant goed, maar je moet aan kwali teitsverbetering doen om de boot niet te missen". Daarom komen er bij het kuur oord 170 bungalows. Dat zegt volgens de Oostburgse be stuurder niet dat iedere bezoe ker van het kuuroord in een bungalow overnacht. „Er zijn altijd mensen die liever een ap partementje in het dorp huren. Die zien het grootschalige bun galowpark niet zo zitten. Van het kuuroord gaat zodoende een wisselwerking uit. Daarom zit het ingeklemd tussen de kern Domburg en de camping Domburg. Het wordt een ge heel. Dit in tegenstelling tot Cadzand. Daar is het kuuroord meer een geheel op zich". De gemeente Domburg wil deze wisselwerking zo snel mo gelij k in de praktijk brengen. Een delegatie gaat langs de deuren van de ondernemers om het kuurooord aan de man te brengen. „De meeste bezoekers huren een hotel of appartement in het dorp. Zodoende profite ren alle Domburgse onderne mers van het project. Het kuuroord is pas geslaagd als alle hotels in de gemeente Domburg daarvan profiteren. Anders hadden wij als ge meente de plannen nooit zo fa natiek gesteund". De directeur van de SBD, J. van Asseldonk beaamt dit. „Het totale produkt moet wor den gedragen door de gehele samenleving van Domburg. Wethouder De Vries- niet bang FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Het mag geen attractiepark worden. Iedereen moet er wat van zijn gading kunnen vinden. Het verblijfstoerisme wordt flink bevorderd. Daarom bou wen we er bijvoorbeeld ook een theater bij. Klein weliswaar, maar uitstekend geschikt voor koffieconcerten of toneeluit voeringen". De nadruk ligt volgens Van Asseldonk niet op het zwaar medisch kuren. „Dat vind ik een enge gedachte. Iemand zou dan op medisch voorschrift naar een kuuroord gaan. Dat is bij ons niet de bedoeling. Het past ook niet bij de doelgroep. Wij richten ons op gezinnen met kinderen, 45-plussers en de groepen boven-modaal. Dat zijn trouwens mensen die al eerder hun voorkeur voor Domburg uitspraken. Dus Oostburg hoeft echt niet bang te zijn dat wij klanten afsnoe pen. Onze gasten voelen zich wel aangesproken door de mo gelijkheid van het meer spor tieve relaxen. Uiteraard heb ben we aparte behandelruim ten, waar een fysiotherapeut actief is. Daar wordt medisch gekuurd. Denk aan een zout- waterbad, de behandelruimten op het gebied van de ademha ling of de massage. Voor ieder is er wat wils". De Stichting Badplaatsenbe langen Domburg beheert naast het kuuroord de Domburgse stranden en exploiteert verder de camping Domburg, een openluchttheater en vier ten nisbanen. Door de realisatie van het kuuroord wordt de camping teruggebracht van 975 tot 540 standplaatsen. Deze ver kleining gaat volgens Van As seldonk niet ten koste van de camping. „Er komen bungalows bij. Onze camping blijft nog steeds onze sterkste troef. Die is altijd winstgevend geweest. Tekorten in de exploitatie van het strand zijn altijd opgevangen door de opbrengsten van de camping. De gemeente heeft nooit bijge sprongen. Dat is toch een unieke situatie. In het geval van het kuuroord gaat dezelfde formule op. Als we met dit pro ject een slecht jaar draaien, kunnen we dat gelukkig door deze constructie opvangen. Maar daar gaan we natuurlijk niet van uit. We hebben niet voor niets een grondig haal- baarheidsondezoek laten ver richten". Voor dat onderzoek is het bu reau Hospitallity Consultance ingeschakeld. Hetzelfde bureau waar OOstburg gebruik van heeft gemaakt. „Dat onderzoek leverde stapels raporten op. Oostburg heeft daar geen ge bruik van gemaakt. Ze voerden liever zelf een onderzoek uit. Dat is hun volste recht", aldus wethouder Labruyère. „Maar het is toch frappant datje bij het kuuroord in Cadzand de- In goed een uur gaat de telefoon een keer of tien. Ondernemers met be langstelling voor Tholen. Gemeentelijk acquisiteur Kees Nuijten spreekt met hen over hectaren en ar beidsplaatsen, over in vesteringsbedragen en een problematische inrit. Vraagt of het redelijk is als dat binnen een week is opgelost. Ze zijn er onge twijfeld, de met acquisitie belaste ambtenaren in gemeenten elders, die van stoel zouden willen rui len. Want 'In Tholen werkt het'. Daar vestigen zich aan de lopende band bedrijven. Door Joyce Ernest De slogan 'In Tholen werkt het'-te lezen op allerhande promotiemateriaal - is inge geven door Amsterdam 'dat het heeft'. De kreet haalde de landelijke pers toen hij op een heurs onder die van Amster dam werd gehangen. „Je moet soms een beetje stun ten", zegt Nuijten. Het is nog maar een jaar of vijf geleden dat het in Tholen helemaal niet werkte. 26 Pro cent van de beroepsbevolking was werkloos, een percentage oat anno '89 tot zeven is te ruggedrongen. De vooruit zichten waren begin jaren mchtig somber. Een tijd van doemdenken. De Tholenaren wenstep daaraan niet mee te doen. Integendeel, men stelde dat de situatie noopte er hard tegenaan te gaan. Gemeentelijk acquisiteur Kees Nuijten: 'Je moet soms een beetje stunten'. In een gemeentelijke be- eidsnotitie werd gestructu- aangegeven hoe de pe- mhele positie kon worden verbeterd. Geen ellenlang discussiestuk, maar snel te ealiseren mogelijkheden. »Het college en de gemeente- aad hebben het belang on erkend en met woord en rf ondersteund" zegt Nuij- n over de politici. Die durf- n hun nek uit te steken en niet bang om een waren grijpstuiver uit te geven. Het gemeentelijk aanbod: een lage grondprijs, de moge lijkheid van een gemeente lijke premie van twintig pro cent, een tamelijk uniek ge meentelijk fonds voor de ver strekking van een risicodra gende financiering, de instel ling van één loket en goede afspraken met banken en ac countants. Dit garandeert de ondernemer een totaal pakket en een snelle procedure. Nuij ten zegt met voorbeelden bij de hand: „Het komt regelma tig voor dat we vandaag een gesprek hebben en de onder nemer drie, vier weken later start". Tholen heeft nu het grootste bedrijfsverzamelgebouw van Nederland. Beginnende on dernemers kunnen er snel en voordelig terecht en later naar een eigen locatie door stromen. Kleinschalige be drijven. Vaak met originele produkten zoals de pinda branderij, de uienspecialitei- ten of de sorbetfabriek die louter natuurlijke ingrediën- ten verwerkt. Wekelijks melden zich nieuwe geïnteresseerden. „Of het maar doorgaat? In die zin dat wij mikken op het klein en middenbedrijf. De groot schalige industrie komt niet naar Tholen. Laten we geen illusie hebben. De groten in vesteren voor miljoenen. Die vragen of wij IPR-gebied (in vesteringspremieregeling, red) zijn, waarin ze 25 procent van hun investeringen van de staat terug krijgen. Dat kun nen wij niet bieden. Daar naast willen wij de industrie op de Tholense schaal en maat houden". Als je Nuijten vraagt waar door het Tholen lukt bedrijf na bedrijf binnen te halen, zegt hij dat het een kwestie is van het boerenverstand ge bruiken. Ervan overtuigd zijn dat geïnvesteerde energie ooit rendement oplevert. Incalcu leren dat niet alles lukt. „In het begin waren er tegen vallers en nu nog. De risico dragende gemeentelijke fi nanciering is niet gekoppeld aan zekerheid, maar in ver trouwen in de ondernemer. Klapt een bedrijf dan kun je naar je centen fluiten. Met de Deense koekjesfabriek gin gen we de mist in. Die kreeg problemen met de houdbaar- heid van het koekje. Dat is all in the game". „Ook in ander opzicht heb je tegenvallers. Ondanks de leuke contacten die we met bedrijven hebben, scoor je niet met allemaal. Je mag blij zijn als er van de twintig geïnteresseerden twee, drie doorgaan. Maar als je de ba lans opmaakt, is die meer dan positief. We kunnen jaarlijks gemiddeld vijftien tot twintig bedrijven aan het Tholense toevoegen". Ondanks de positieve ontwik keling is het niet allemaal bo tertje tot de boom. Uit cijfers van de Gewestelijke Arbeids Bureaus bleek onlangs dat zestig procent van de Tho lense beroepsbevolking over kortere of langere afstand pendelt. Vooral de lange-af- standpendelaars baren de ge meente zorgen. Bij een econo mische neergang gaan die het eerst eruit. „Ons doel voor de komende jaren is die zestig procent te rug te brengen tot vijftig of veertig. Daarvoor wordt het huidige beleid voortgezet, maar moeten ook nieuwe subsidiestromen worden aan geboord. En we moeten voort durend alert zijn: welke be weging is er op de markt, wie heeft nieuwe plannen en wil investeren? Wie zit klem?" De ontwikkelingen in West-Brabant houdt Tholen nauwlettend in de gaten. Geen gelegenheid wordt door het gemeentebestuur nagela ten om aan te dringen op - FOTO DE STEM DICK DE BOER spoedige totstandkoming van de Zoomweg. Tegelijk is de blik gericht op Europa '92. Volgens professor Van der Zwan, die onlangs sprak op een ondernemers avond in Tholen, krijgt het bedrijfsleven dan een extra dimensie. Er zal een algemeen optimisme ontstaan. De eco nomische groei zal langer du ren dan normaal. Tholen speelt ook daarop in. Er is een beleidsnotitie in de maak: Tholen na(ar) 2000. „Deze gaat in op de jaren dat we bezig zijn. We moeten nu onze positie bepalen. Zijn we inderdaad op de goede weg? Hoe moeten we verder? Wat moeten we daarvoor doen? Het is goed te kijken waarmee we bezig zijn en waar we eventueel tekort schieten. We gaan zeker niet met de armen over elkaar zit ten. Dan glijd je af en is het proces niet meer te stuiten. Je moet nooit arrogant zeggen: ze komen wel op me af. Je zal zelf heel actief moeten blij ven". Aardenburgse brandweer in De Stem van dinsdag 18 april. COLLECTE - De collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft 1786,10 opgebracht. IJzendijke BRANDWEER - De Aarden- J burgse brandweerman P. de Smet is bevorderd tot hoofd brandwacht. Zijn collega J. Verploeg is sedert afgelopen weekeinde brandwacht eerste klas. Beide bevorderingen waren abusievelijk niet ver meld in het bericht over de BOLLING - Bolclub Molen- zicht hield op haar banen een puntenbolling. 52 Boilers streden om de hoogste eer. Willy Cornelis pakte de eerste plaats. Uitslag: 1. Willy Cor nelis, 2. Herman Goossens, 3. Rinus Scherbeyn. Een maquette van het toekomstige kuuroord in Domburg. Links het bungalowpark, daarnaast komt het eigenlijke kuuroord (het witte gebouw midden op de foto). Ook is voor zien in een groot aantal parkeerplaatsen (uiterst rechts). zelfde ideeën terugziet waar wij in het begin van de jaren tachtig over spraken". Ondanks het aparte onder zoek is er wel het nodige over leg tussen beide gemeenten ge weest. „Je moet niet bepaalde zaken copiëren", aldus wethou der Labruyère. Je rijdt elkaar dan in de wielen. De plannen moeten op elkaar zijn afge stemd. In de contacten tussen Oostburg en Domburg bestaaat geen wanklank. Ook de provin cie was volledig op de hoogte van onze plannen en juichten deze toe. Voor Domburg is dat een logische zaak. Wij hebben een bepaalde traditie in het ge- zondheidstoerisme. De realise ring van het kuuroord is daar een logisch gevolg van. Daarom heb ik een beetje het idee dat het hele gezondheidsidee van Oostburg meer een gedachte van de projectontwikkelaar is en niet zozeer van de gemeente. Maar over deze gedachtengang moet ik uiteraard voorzichtig zijn". Wethouder Labruyère ziet de toekomst al voor zich. De Dom burgse hotelhouders, die in de folders een driewekelijks ar rangement aanbieden met een weekje kuuroord. „De onderne mer mag zelf weten of hij zijn arrangement op het kuuroord afstemd of niet. Wij laten hem vrij in zijn keuze. Maar ik ben ervan overtuigd dat de Dom burgse ondernemer het kuur oord bij zijn arrangementen betrekt. Zo'n elkweervoorzie- ning is een prima aanwinst. En vooral Duitsers zijn zeer ge voelig voor het gezondheidstoe- risme. Dat is een echt 'kuur- volk', alhoewel het de laatste jaren wel wat afneemt. Ons kuuroord is wel op de Duitse toerist afgestemd. Het voldoet aan alle strenge Duitse eisen. En dat zijn er nogal wat". Van onze verslaggever THOLEN - Volgens het college van B en W van Tholen is er geen sprake van dat de brandweer op het eiland door ge brek aan bluswater branden niet adequaat zou kunnen be strijden. De SGP-raadsleden Dijke en Heijboer trokken dit in twijfel bij een brand in februari in een woonschuur aan de Krokkeweg in Scherpenisse. In een brief aan het college vroegen de raadsleden zich tevens af of er in de omgeving en in het Tho lense buitengebied in het alge meen wel voldoende brandkra- nen zijn. B en W antwoorden dat er bij de desbetreffende brand geen gebrek aan bluswater is geweest. De brandweer consta teerde al meteen dat het blus water uit de sloten ontoerei kend zou zijn en liet daarom een tankwagen aanrukken. Het is wel zo, zeggen B en W, dat er in het buitengebied niet bij elke woning een brand- kraan is en er dus in wezen te weinig zijn. Daarmee is reke ning gehouden door afstem ming van het brandweermate riaal. De Tholense brandweer beschikt over een tankwagen, tankautospuiten en de moge lijkheid om deze over grote af stand water te laten pompen. Uitbreiding van het aantal brandkranen moet gebeuren in combinatie met een verzwaring van het leidingnet. Maar daar hangt volgens het college een stevig prijskaartje aan. BERGEN OP ZOOM - In het nog te bouwen nieuwe poli tiebureau van Bergen op Zoom wordt over enkele jaren ook de politieverbindingsdienst voor West-Brabant (tot en met Tilburg) en Zeeland ondergebracht. De regionale steunpunten, die deze dienst nu heeft in Zeeland en bij Rotterdam, worden dan opgeheven. De politieverbindingsdienst heeft te maken met alle com- municatie-apparatuur van de politie, zoals mobilofoons, por tofoons, telex, fax en dergelij ke. De dienst, die werkt voor zowel de rijks- als de gemeen tepolitie, heeft de laatste jaren met steeds meer apparatuur te maken gekregen. In eerste instantie wordt het nieuwe politiebureau aan de Zwarteweg te Bergen op Zoom gebouwd voor de Bergse ge meentepolitie, die in het hui dige bureau al jarenlang veel te krap zit. Begin volgend jaar gaat voor de nieuwbouw de eerste spade de grond in. Over ongeveer twee jaar volgt de in gebruikname. Het is de bedoeling dat de politieverbindingsdienst dan 400 vierkante meter van het nieuwe gebouw krijgt. Een aantal voorzieningen wordt dan door deze dienst samen ge bruikt met de gemeentepolitie van Bergen op Zoom. Het gaat hier bijvoorbeeld om de recep tie, de kantine, vergaderloka len en dergelijke. 1 Van onze verslaggever THOLEN - In de bibliothe ken in Tholen en St. Anna- land worden tijdens de lan delijke bibliotheekdag op zaterdag 22 april tal van ac tiviteiten gehouden. De bibliotheek in Tholen is van 13.00 tot 16.00 uur open. Er wordt onder meer een poëzie- werkplaats 'Tholen dichter bij' gehouden, waarbij men kan spelen met taal. Men kan zich hiervoor tot 21 april opgeven. De bibliotheek in St. Anna- land is open tussen 11.00 en 16.00 uur. Een blazersgroep van Accerando, leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool en een Jazz balletgroep treden op. P. Markus, commissaris van politie in Bergen op Zoom, ziet het medegebruik van het nieuwe gebouw door de verbin dingsdienst best zitten. „We maken regelmatig ge bruik van deze dienst. En als ze bij ons zitten hoeven we straks niet meer zover te lopen. Geke ken is nog naar het apart huis vesten van deze dienst. Maar dat is veel duurder dan deze oplossing." Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het personeel van Huize De Veerse Singel schaart zich achter het protest van het verplegend personeel dat alweer weken vecht voor een betere cao. Huize De Veerse Singel is een tehuis voor moeilijk lerende kinderen. „Wij vormen een klein deeltje van het personeel dat on der de ziekenhuis-cao valt", zegt een woordvoer der van het tehuis. „Wij willen duidelijk maken dat we de acties onder steunen". Het personeel doet dat door donderdag uit te roe pen tot troeteldag. „Het woord zegt het al, we ver troetelen de kinderen ex tra. Ontbijt op bed en we brengen ze naar school, 's Middags doen we allerlei spelletjes. Het is een van de weinig manieren om te laten zien dat we het eens zijn met de eis van vijf procent". Van onze verslaggever KNOKKE - Natuurliefhebbers die het observeren van zangvogeltjes en het luisteren naar de vogelzang hoog op hun verlanglijstje hebben staan, kunnen binnenkort weer terecht in het natuurreservaat Het Zwin. Maandag 1 en maandag 15 mei (tweede pinksterdag) worden er in Het Zwin twee 'vroeg- morgen-wandelingen' gehou den. Onder deskundige leiding trekken de belangstellenden dan in alle vroegte het natuur reservaat in. Om vijf uur wordt begonnen met de rondgang. Plaats van samenkomst is de ingang van Het Zwin. Door het zeer zachte weer begon de broedperiode in Het Zwin dit jaar heel vroeg. In de reigerskolonie die zich in de duinbosjes bevindt, zijn al heel wat jongen uit het ei gekropen. De laatste weken heeft Het Zwin een paar opmerkelijke gasten kunnen noteren. Zo is de zeldzame zwartkopmeeuw te ruggekeerd. Op 27 maart vlo gen er tussen de duizenden kokmeeuwen twaalf zwartkop meeuwen. Beheerder Guido Burggraeve ontdekte verder twee bokjes, veertig ijsgorzen en twee boomleeuwerikken.

de Stem | 1989 | | pagina 17