4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 NT ZUN DE STEM Steaua op drempel van finale EKRANXl OMDAT I II) NIET I n DAG l| ■HET I WITTE Topvoetbal in Mechelen Napoli neemt afstand van Bayern (TING 4 i VAN BASTEN LEGT FUNDAMENT FINALEPLAATS UITSLAGEN 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De Mos: „Ik heb genoten" 'iül Al a a a lo, autoschade CENTRUM BREDA VOOR PLAAT- EN SPUITWERK DONDERDAG 6 APRIL 1989 MADRID - Voor het eerst in twintig jaar heeft AC Milan weer uitzicht op een finaleplaats in het Europa Cup I-toernooi. Het fundament daarvoor werd gisteravond in de heksenketel van het Ber- nabeu-stadion van Madrid gelegd door Marco van Basten. MAGER UITGANGSPUNT VOOR RETURN TEGEN SAMPDORIA, 2-1 EUROPA CUP I EUROPA CUP II EUROPA CUP III WÊÊM A64I nu voor 4 ji )0 J0 J0, 12.000.- 12.750.- 14.000.- 13.250.- 15.500.- 16.500.- 18.500.- 16.250.- 20.000.- 18.000.- 13.750.- 13.000.- 15.000.- 19.750.- 18.500.- 26.500.- 22.250.- 19.000.- 22.500.- 23.750.- 27.000.- 19.750.- 18.000.- 23.750.- 19.000.- 19.250.- 16.500.- 20.000.- 20.000.- 10.250.- 22.500.- 15.000.- 28.000.- pO-21.00 u. 00-17.00 09.00-18.00 u. Ilftllt HfUT 1ST wpkven 5 - Industrieterrein De Emer-Bredal -j-el 076-416816 - Na werktijd: 01659-4713J BUKAREST (ANP/RTR) - Alleen een wonder kan gteaua Bukarest nog uit de finale van het Europese toernooi voor landskam pioenen houden. Na de ruime overwinning (4-0) op Galatasaray gaat de kam pioen van Roemenië vrijwel zeker op herhaling. In 1986 veroverde de ploeg in Sevilla de belangrijkste prijs van het seizoen ten koste van Barcelona, dat na strafschop pen werd verslagen. Het kan niet anders of de re turn in Izmir - het stadion van Instanboel is wegens een straf van de UEFA nog verboden terrein - wordt een formaliteit. Galatasaray, als eerste club uit Turkije doorgedrongen tot de laatste vier van dit toernooi, had in Bukarest geen been om op te staan. Vanaf het begin- signaal werd de formatie uit Instanboel overklast door de technisch veel betere tegen stander. Het leidde in de achtste mi nuut tot de openingstreffer van Dumitrescu. Galatasaray trok zich daarna massaal terug. Vijf minuten voor rust ging het echter opnieuw mis voor de Turken. Piturca solieerde door de Turkse defensie, Onal vloerde hem en Hagi benutte de strafschop, 2-0. Steaua beheerste het duel ook na de hervatting met snel spel en vlotte combinaties. In de 68e minuut werd het 3-0. Pe- trescu rondde een aanval af, die door Dumitrescu en Laca- tus fraai was opgezet. Hagi verzorgde in de 72e mi nuut de inleiding voor de vierde treffer van de thuisclub. Real komt thuis Door Ted van Leeuwen Dertien minüten voor het einde van het spektakelstuk tegen Real Madrid trof de voetballer van het jaar met een vliegende kopbal de roos. Zijn wonderschone treffer was goed voor de 1-1 en naar Europese maatstaven bete kent deze score dat AC Milan, met de thuiswedstrijd in San Siro voor de boeg, met één been in de finale staat, die op 24 mei in Barcelona gespeeld wordt. Het moet al heel raar gaan, wil Met zijn treffer zette 'Hugol' Leo Beenhakker de trainers- de wereld op zijn kop, want in de voorgaande veertig minuten had AC Milan de wedstrijd ge stoei in Madrid met een inter nationaal succes verlaten. Voor de derde keer in successie lijkt 'De Cup met de grote oren' aan zijn neus voorbij te gaan. Met de 1-1 in het met ruim 90.000 fans gevulde eigen sta dion, kwam Real Madrid nog goed weg. Niet alleen had AC Milan het toptreffen gedomi neerd, maar bovendien was de ploeg halverwege de tweede helft een glaszuivere treffer onthouden. Als enige in het stadion had arbiter Frederiksson Ruud Gullit buitenspel zien staan, toen de sterspeler Milan voor de eerste keer naast het tegen vallende Real bracht. Het was de derde keer dit seizoen dat Milan een loepzuivere treffer geannuleerd zag. Het mocht, in een wedstrijd die op topniveau gespeeld werd, nog een wonder heten dat Real nog enig uitzicht op de finale heeft, want de ploeg werd op alle fronten overklast door het frisse spel van de Ita lianen. Volstrekt tegen de verhou ding in, was de thuisclub de rust met een 1-0 voorsprong in gegaan. Het aanvallende AC Milan zag zich in de 40-ste mi nuut verrast door een door Tendillo doorgekopte corner van Schuster, die Hugo San chez in met een sliding achter doelman Galli schoot. De Mexi caanse scherpschutter benutte daarmee de eerste serieuze kans die de thuisclub zich ver worven had. domineerd. De Italianen had den geheel tegen hun aard in direkt het avontuur gezocht. Op Hollandse wijze koester den zij de aanval als beste ver dediging. Vooral het inschui ven van de centrale verdedi gers Baresi en Rijkaard be zorgden de Milanisti een num- meriek overwicht op het mid denveld, waar Real Madrid zich absoluut geen raad mee wist. Topspelers als Martin Vazquez, ButragUeno en Mi chel gingen in de slag volledig ten onder. De Italiaanse kampioen hield de Spaanse rivaal in een ijzeren greep. De dynamo Gor- dillo was gedwongen op zijn eigen helft te assisteren, terwijl de Madrileens giftanden San chez en Butragueno de bal meestal met een verrekijker moesten zoeken. De enkele keer dat Real de aanval probeerde te zoeken, liep het in de fuik, die door Baresi en Rijkaard be kwaam bediend werd. Doordat de bezoekers de aanval zochten, kreeg het top treffen een onverwacht open karakter, waarin AC Milan spel en tempo dikteerde. Real- eoach Leo Beenhakker had het niet aangedurfd de zwakke Es- teban op te stellen en kwam met de ervaren Tendillo op de proppen. Beenhakker had zijn scheer mes hard nodig, want in de eer ste 40 minuten leek het wel of niet Real, maar Milan een De op de grond liggende Van Basten in de clinch met Michel van Real Madrid. thuiswedstrijd speelde. Toch was het eerste kansje voor Real Madrid, toen Tassotti met iedereen voor de bal blunderde door het leer als een kruk aan Michel te verspelen, die San chez echter niet bereikte. Na die schrikseconde, domi neerde er maar één ploeg, Mi lan. De zwervende Gullit, die werkte als een paard, had bijna succes met een artistieke halve omhaal, maar de beste kansen waren weggelegd voor Marco van Basten. Zes minuten voor de 1-0 viel dook Van Basten alleen voor doelman Buyo op. In plaats van de combinatie met Gullit te zoeken, koos hij voor een zelf zuchtige oplossing, die op de benen van de Madrileense kee per eindigde. Tien minuten eerder had hij, door Donadoni en Gullit in stelling gebracht, een gat in de lucht in plaats van in het net geschoten, omdat hij op het supreme moment uitgleed. Toch was Van Basten, met Baresi, Rijkaard en Donadoni, de sterkste Milanees. De ploeg van trainer Sacchi oogde so wieso fitter en alerter dan Real Madrid, waar de socios naar mate de strijd vorderde steeds vaker uit afkeuring met de be ruchte witte doekjes begonnen te wuiven. Met de geruststellende 1-0 in het achterhoofd voelde Madrid zich na rust wat zelfverzeker der, terwijl het superieuriteits- gevoel van Milan een knauw gekregen had. Dat betekende niet dat Milan na rust in zijn schulp kroop, ook niet nadat Gullits glaszuivere treffer ge schrapt was. Milan liet zich niet ontmoedigen, ook niet door het uitvallen van Gullit. Nauwelijks hersteld van een keelonsteking, liet hij zich een kwartier voor tijd, leegge- speeld, vervangen door Virdis. De grijze duif had de piste nog maar amper betreden, of Van Basten zorgde met een schitte rende kopbal voor gerechtig heid. Hij dook met succes naar een voorzet van Tassotti. Via de kruising en de rug van doel man Buyo verdween de bal over de lijn: 1-1. REAL MADRID - AC MILAN 1-1 (1-0). 43. Sanchez 1-0, 77. Van Bas ten 1-1, scheidsrechter: Fredriks- son, toechouwers: 95.000, gele kaart: Tassotti (AC Milan). REAL MADRID: Buyo; Chendo (Paco Llorente), Sane his, Gallego en Tendillo; Michel, Martin Vas- quez, Schuster en Gordillo; Butra gueno en Sanchez. AC MILAN: Galli; Tassotti, Bare si, Rijkaard en Maldini; Donadoni, Colombo (Costacurta), Ancelotti en Evani; Gullit (Virdis) en Van Bas ten. Beenhakker begrijpt er niets van Van onze verslaggever MADRID - „Ik begrijp er niets van. Hé-le- naaal niets. Milan heeft op zijn niveau gespeeld, dat is hoog. Maar Real speelde ver onder de normale standaard. Dat is vreemd, maar het gebeurt al het hele Europa Cup-seizoen." Real Madrid-trainer Leo Beenhakker zocht na af loop van de voor hem te leurstellend verlopen kra ker tegen AC Milan naar antwoorden. „Misschien is het de spanning, of de verantwoordelijkheid, ik weet het niet. Zeker is dat het publiek het authen tieke Real Madrid niet ge zien heeft. We hebben veel te statisch gespeeld en voor geen enkel gevaar gezorgd". Toch ziet 'Don Leo' nog wel mogelijkheden voor de return. „Natuurlijk, de 1-1 betekent dat we in de uitwedstrijd tenminste één keer scoren. Dat is een klein voordeel voor Milan. Zijn Milanese collega Arrigo Sacchi was al evenmin tevreden. „Het resultaat is voor Milan aan de krappe kant. We hadden nog meer lef moe ten tonen. Maar dat zal zeker bij de return gebeu ren". Over de geannuleerde treffer van Gullit, na Bel grado en Bremen de derde strop vanwege arbitraal falen, was de oefenmees- ter mild: „Ach, laten we edelmoedig oordelen over de arbitrage". i#l Door Jacques Hendriks MECHELEN - In een an derhalf uur lang aantrek kelijke wedstrijd heeft KV Mechelen in de eerste halve finale van de Euro pacup II Sampdoria Genua nog niet van zich af kun nen schudden. Dank zij een treffer van Gianluca Vialli die 2-1 bete kende, een kwartier voor tijd, kunnen allebei de ploegen nog hopen op een plaatsje in de fi nale. KV Mechelen-trainer Aad de Mos kon de wedstrijd tegen de Italiaanse nummer 3 be ginnen met een bijna 'ideaal' elftal. Alleen de reeds lang geblesseerde Clijsters ont- ?I?k. Koeman, Hofkens en De Wilde, zaterdag in de topper tegen Anderlecht (1-2 neder- a§) nog geblesseerd, waren weer op tijd fit verklaard door de medische staf. De terugkeer van dit drie tal zorgde ervoor dat De Mos Z1ch een tactisch foefje kon veroorloven. In plaats van Mare Emmers stond Erwin oeman nu libero. De rappe Emmers werd centraal op het Middenveld geposteerd, om geven door nog eens vier spe lers, Hofkens, De Wilde, Bos man en Versavel. Met zo'n zwaar bezet en rap midden veld wilde De Mos ervoor zor gen dat de geroutineerde, in ternationaal gelouterde Sampdoria-middenlinie geen vat kreeg op het spel. Dat lukte aardig, de 'belegen' mannen, de Spanjaard Victor (32), de Braziliaanse equiva lent van Frank Rijkaard, To- ninho Cerezo (34) en Dossena (31) werden met de regelmaat van de klok overlopen door de "jonge honden' van Mechelen. De thuisclub had bovendien het geluk dat Genua-trainer Boskov (onder andere ex- trainer van Feyenoord en ex- Real Madrid) het had aange durfd de niet geheel fitte rechtsachter Mannini toch op te stellen. Gevolg, de eerste 20 minuten kon 'vlo' Polleke de Mesmaeker zijn gang gaan op de linkervleugel. Een fraaie combinatie over diezelfde lin kerflank zorgde ook voor de vroege openingstreffer. De Mesmaeker bereikte in de elfde minuut Versavel die vanaf de achterlijn de geheel vrijstaande Ohana vond, 1-0. Sampdoria, dat in de Euro pacup nog nooit verder was gekomen dan de achtste fina le, stelde moeizaam wat orde op zaken, al duurde het een kwartier eer Boskov Mannini verruilde voor Stefano Pelle grini, de broer van libero Luca Pellegrini. De Italianen groeven zich bepaald niet in, zochten regel matig de aanval, forceerden, maar kwamen niet verder dan een vijftal corners en een fraaie volley van Vialli die door Preud'homme over het doel werd getikt. Diezelfde Vialli liep na een charge op de Mesmaeker tegen zijn derde Europese gele kaart op. Wat betekent dat hij bij de return in Genua niet mee kan doen. Vanaf de tweede kaart bete kent immers iedere gele prent een schorsing. Ook Sanders van Mechelen liep tegen zijn tweede en dus strafbare kaart op. Na de pauze liet Sampdoria alle Italiaanse voetbalprinci pes volledig in de kleedkamer achter en bestookte het doel van Preud'homme. Het speelde nog een graadje feller, merkte dat KV langzaam maar zeker moegestreden raakte en kreeg ook kansen. Mancini dwong de uitste kende Waalse doelman tot een redding, niet veel later ge volgd door een poeier van Ce rezo. Preud'homme kreeg de bal niet klemvast, maar had geluk dat invaller Pellegrini en Vialli elkaar in de weg lie pen en rebound verprutsten. In de 67ste minuut greep de Mos, die kort na rust al Wil mots voor de lichtgeraakte Ohana had gewisseld, in. Hij haalde de Mesmaeker eruit en stelde een extra verdediger, Deferm, op. Deze kon meteen mee naar voren voor een hoekschop en kopte bij zijn eerste balkontakt 2-0 in. KV Mechelen leek op rozen te zitten. Sampdoria gaf zich echter niet gewonnen. Met het risico van een Mechelse coun ter zette het de tegenstander steeds meer vast, wat een kwartier voor tijd resulteerde in de aansluitingstreffer, 2-1 door Vialli uit een slecht ver werkte hoekschop. De Ita liaanse international bewees daarmee nog maar eens zijn waarde voor het elftal, iets wat de Sampdorianen zich over veertien dagen, als Vialli er niet bij kan zijn, misschien nog meer zullen beseffen. KV MECHELEN-SAMPDORIA 2-1 (1-0), - 11. 1-0 Ohana, 67. 2-0 Deferm, 74. 2-1 Vialli, scheids- Keeper Gianluca Pagliuca van Samdoria pikt de bal weg voor een hoog op springende Johnny Bosman. - fotoanp rechter: Galler l/.wi), toeschou wers: 14.500, gele kaarten: Vialli en Victor (Sampdoria), Sanders (Mechelen). KV MECHELEN: Preud'homme, Sanders, Koeman, Hofkens, de Wilde, Emmers, Bosman, Versa vel, Ohana (50. Wilmots) en de Mesmaeker (67. Deferm). SAMPDORIA: Pagliuca, Man nini (27. S. Pellegrini), Lanna, L. Pellegrini, Pari, Dossena, Cerezo, Vierchowod, Victor, Vialli en Mancini. MB Steaua Bukarest (Roe)-Galatasaray (Tur). Real Madrid (Spa)-AC Milan (Ita) ...4-0 ..1-1 Hij zette drie verdedigers op het verkeerde been en bood Ba- lint, even eerder in het veld ge komen voor Ungureanu, een niet te missen kans, 4-0. STEAUA BUKAREST - GALA TASARAY 4-0 (2-0). 8. Dumitrescu 1-0, 40. Hagi (strafschop) 2-0, 68. Petrescu 3-0, 72. Balint 4-0, scheidsrechter: Correja (Por), toe schouwers: 30.000 STEAUA: Lung; Petrescu, Ungu reanu (Balint), Bumbescu en Stoica; Iovan, Lacatus, Dumitrescu en Piturca; Hagi en Rotariu. GALATASARAY: Simovic; Demi- riz, Tanman, Onal en Yuvakuran; Altintas, Tutuncker, Prekazi en Demiral; Colak en Koe. Barcelona (Spa)-Sredets Sofia (Bul)4-2 KV Mechelen (Bel)-Sampdoria (Ita)2-1 Napoli (Ita)-Bayern München (BrD)....-2-0 VfB Stuttgart (BrD)-Dynamo Dresden (DDR)1-0 De Duitser Reuter (rechts) verliest een kopduel van Careca, terwijl Maradona (links) opzij gezet wordt door Olav Thon. - FOTOEPA NAPELS (ANP/DPA) - Napoli heeft twee doelpunten af stand genomen van Bayern München in de eerste halve finale in het UEFA-bekertoernooi. Careca voor en Car- nevale na de rust schoten de thuisclub in de heksenketel van Sao Paolo naar de rustgevende 2-0. Het stadion van Napels trilde op zijn fundamenten. De om woners vreesden voor hun hui zen. De 85.000 toeschouwers waren al twee uur voor de wedstrijd in hun element. Ben gaals vuur, een blauw-witte vlaggenzee, de randverschijn selen beloofden een gala-voor stelling, maar de uitvoering viel tegen. Napoli speelde heel voor zichtig. Het was bevreesd voor de mogelijke tegengoal. Het hield de defensie en het mid denveld gesloten en viel in traag tempo aan. Bayern München speelde met overtuiging. Het tactisch concept oogde goed. Flick op Maradona, Reuter en de Noor Johnsen op Careca en Carne- vale. En achter het trio libero Augenthaler als corrector. Na poli bracht er weinig tegen in. Het lag veertig minuten aan de Beierse ketting. Totdat Reuter een fout maakte, de bal verspeelde aan Maradona, die ogenblikkelijk Careca in stelling bracht. Te gen zijn schot was Aumann geen verweer: 1-0. „Zo goed spelen en dan zo'n dom doelpunt tegen", kreunde trainer Heynckes. Carnevale kreeg geel, waardoor hij over veertien dagen in München langs de kant zal toekijken. De zelfde speler dwong Aumann tot een prachtige save, net zoals Kögl de Napolitaanse doelman Giulani tot een reflex dwong. Bayern speelde na de pauze met de zelfde koele benadering. Maar viel na een kwartier we derom in de fout. Onnozel bal verlies op het middenveld leidde een subtiele een-tweee combinatie tussen Maradona en Careca in, waarna de bal op de voet van Carnevale beland de. De linkspoot aarzelde geen moment en schoof de bevrij dende 2-0 in het net. De Vesuvius schudde, de flatbewoners renden in paniek de straat op. De orkaan van toejuichingen had de weerklank van een aardbeving. Voor Maradona was de wed strijd voorbij. De geblesseerde Argentijn liet zich vervangen. Napoli drong niet meer aan. Het legde het accent op het handhaven van de nul. Bayern moet over veertien dagen drie maal scoren om de finale te be reiken. Een haast onmogelijke opgave tegen de uitvinders van het cattenacio. Zeker zonder regisseur Thon, die tegen zijn tweede gele kaart opliep. NAPOLI (ITA) - BAYERN MÜN CHEN (BRD) 2-0 (1-0). 40. Careca 1-0, 59. Carnevale 2-0, scheidsrech ter: Vautrot (Fra), toeschouwers: 85.000 (uitverkocht), gele kaart: Careca, Carnevale (Napoli) en Thon (Bayern). NAPOLI: Giulani; Ferrara, Reni- ca, Francini en Corradini; Fusi, Alemao, De Napoli en Carnevale; Careca en Maradona (Carannante). BAYERN: Aumann; Nachtweih, Augenthaler, Johnsen en Flick; Reuter, Dörfner, Thon en Kögl; Wohlf ahrt en Ekström (Eek). Van onze verslaggever MECHELEN - Hoewel de 2-1 van Sampdoria-speler Gian luca Vialli een kwartier voor tijd een streep door de reke ning was voor heel Mechelen, bleef oefenmeester Aad de Mos optimistisch ten opzichte van de return, over twee we ken in Genua. „Ik geloof zeker dat wij in staat zullen zijn ons te plaatsen voor de finale. Vialli is er niet bij en bovendien, daar in Genua hoeven wij niet zoals vanavond het tempo te maken. Wij kunnen ons dan be perken tot de counter en ook daar zijn wij zeer bedreven in." De Mos verweet zijn spelers niet dat in de tweede helft Samp doria meer en meer het heft in handen kreeg. Hij had dat min of meer ingecalculeerd. „Als je dat enorme tempo van ons bekijkt, dan vind ik het knap dat we het ruim een uur volgehouden hebben. In de eerste helft hebben we gespeeld zoals we wilden. Veel over de vleugels, terwijl Emmers met zijn snelheid Cerezo onder druk zette. Toen hadden we ook de mogelijkheid om al op 2-0 te kómen. Na rust tapten zij uit een geheel ander vaatje. Ze sloegen het middenveld over en bedienden met lange ballen Mancini en Vialli, die nog maar eens bewezen hoeveel klasse ze in huis hebben." De Mos, die Sanders (mandekker op Vialli) en Versavel apart noemde als uitblinkers, liet ook niet na zijn medische staf een hele grote pluim te geven. „Ze hebben het onmogelijke mogelijk ge maakt Dag en nacht zijn ze met de Wilde, Hofkens en Koeman bezig geweest. Zo zie je hoe belangrijk het is dat ook een medische staf professioneel is." Ook over de taktische truc om Koeman en Emmers 'nieuwe' plaatsen toe te wijzen in het elftal - Koeman libero in plaats van linkshalf, Emmers mid in plaats van libero - was de Hagenaar content. „Emmers zette Cerezo goed onder druk. Het was trou wens niet alleen daarom dat ik voor deze opstelling had gekozen. Erwin Koeman had geen wedstrijdritme, dan kun je beter libero spelen dan op het middenveld."

de Stem | 1989 | | pagina 9