ze vis' Zetten ibeleid 'Geen export revolutie' SWAPO weigert terug te trekken uit het noorden van Namibia Solidariteit na 7 jaar eindelijk erkend IEHEHï Vietnam eind september uit Kampuchea TIJDELIJK: 4 VERSCHILLENDE ROLLEN DROSTE PASTILLES, WAARVAN 1 ROL GRATIS. BUITENLAND ft SOVJET-LEIDER TREKT IN CUBA VAN LEER TEGEN VS DE STEM BUITENLAND DONDERDAG 6 APRIL 1989 DIEFSTAL HAVANA (IPS) - De Sovjetrussische partij leider Michail Gorbats jov vindt dat militaire interventies in Nicara gua moeten worden ge staakt „waar ze ook vandaan komen". Gorbatsjov heeft dit ge zegd in de toespraak die hij gisteren hield voor de Cu baanse Nationale Vergade ring in Havana. De Sovjet-leider zei bezorgd te zijn over de 45 miljoen dollar niet-militaire hulp die het Amerikaanse Congres opnieuw heeft uitgetrokken voor de anti-Sandinistische guerrille- ros. Hij onderstreepte dat Washington een belangrijke rol kan spelen in de terugkeer van vrede op het continent. NIEUWSOVERZICHT 'Verdachte moord Palme aangeklaagd' Paus fel tegen amerikaans feminisme Kapitein 'Exxon Valdez' meldt zich Meer RAF-gevangenen in hongerstaking Bonn: ambassadeur terug uit Roemenië Duitsland onderschept valse dollars Pakistan wil VN-posten in grensgebied President Kosovo afgetreden T48 T21 A s er plaats voor 80 j on een wachtlijst. Een van ;ers: „Net als in een ge- gaat bij ons ook wel s. We zijn niet altijd lie- ar met de groepsleiders e praten. Natuurlijk heb ar, met de een kun je be ten dan met de ander. Eeesten van ons hebben 1 een uitstekerfd contact entor. Soms mag je die We krijgen zakgeld, n naar school, kunnen op zwemmen en paardrij- :en regelmatig uitstapjes, ;t buitenland." roorde: „Met de middelen oeschikking staan, probe- te ervan te maken. Ik ben tuigd dat we een nuttige üjn in Nederland. Zonder i heel wat jongeren uit de h. Ik overdrijf niet. Met 18 len de pupillen hun eigen »n, dan ben je tegenwoor- prderjarig. Juist onze be- ebben het daar soms erg pee. Veel vragen dan ook i een half jaar of een jaar Pr mogen blijven." iben betaald, profiteren it van het plan-Brady, hoe- ze in veel gevallen stuk- armer zijn dan de La- amerikaanse landen, die il aan hun trekken zullen men. Dat wordt 'een premie wanbeleid' genoemd. 'Die landen vrezen boven- pn dat het plan-Brady zo iel geld van IMF en Wereld- ink opslokt, dat er voor fi- mciële steun aan hun ont- ikkelingsprojekten weinig eer overblijft. Of de fondsen m beide intestellingen zou- sn meer dan verdubbeld oeten worden. En daar is einig kans op. Het straatarme Afrika ten- otte mag hopen dat er nog at kruimels van de IMF-ta il in Washington vallen. Veel oden zal dat niet aan de dijk etten. Als er ergens in de wereld ïassaal schulden zouden loeten worden kwijtgeschol- en, dan is het wel daar, zo oncludeerden afgelopen veekeinde honderden parle nentariërs op een bijeen komst in Amsterdam. Maar Amsterdam ligt nu lenmaal ver van Washington !n ach, moet men daar ge- lacht hebben, parlementa riërs moeten voor hun achter- )an nu eenmaal hoog van de oren blazen. Ministers van inanciën, presidenten van :entrale banken en bankiers lebben een andere verant woordelijkheid: macht uitoe- :enen. Verdelen en dus heer- Door Ton Gerrits KAMPUCHEA VRAAGT TOEZICHT POLEN, CANADA EN INDIA BANGKOK - Premier Hun maken van een 600 man tel lende commissie die moet toezien op het terugtrekken van de resterende 50.000 tot 70.000 Vietnamese militai ren in Kampuchea. Voorts nodige Hun Sen een vertegenwoordiger van de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties uit alsmede de voorzitter van de Organisatie van Ongebonden Landen, de Zimbabweaanse premier Ro bert Mugabe, en de Indone sische minister van Buiten landse Zaken, Ali Alatas, om zitting te nemen in de interna tionale toezichthoudende com missie. Vietnam kondigde gisteren met een dramatische politieke manoeuvre aan dat het alle troepen eind september uit Kampuchea terugtrekt. Het vredesinitatief van Vietnam en Kampuchea staat of valt bij de reactie van de uitgenodigde landen. India en Polen erkennen de regering van premier Hun Sen. Maar Canada erkent evenals de Verenigde Naties de coali tieregering in ballingschap van prins Norodom Sihanouk, waarvan ook de Rode Khmer deel uitmaakt. De Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Ngyuen Co Thach zei gisteren dat de volledige terugtrekking van het leger de weg vrijmaakt voor het normaliseren van de betrekkingen met China, de Verenigde Staten en interna tionale hulporganisaties, zoals de Wereldbank, die de hulp aan Vietnam hebben gestaakt sinds de Vietnamese inval in 1978. Hanoi maakte met de invasie een eind aan het terreurbewind van Pol Pots Rode Khmer. Sihanouk verklaarde dat China zijn wapenleveranties aan de Rode Khmer pas staakt als de troepenterugtrekking is geve rifieerd door de Verenigde Na ties. Vietnam en Kampuchea zet ten met de terugtrekking van het leger het Kampucheaans verzet voor een voldongen feit om Sihanouk te bewegen een politieke oplossing te aanvaar den. Eerdere vredesbesprekin gen tussen premier Hun Sen en prins Norodom Sihanouk in Parijs en Djakarta, hebben de partijen eerder verder uit elk aar gedreven dan dichter bij een politieke oplossing ge bracht. Sihanouk eist de ontbinding van de huidige regering in Kampuchea, maar premier Hun Sen zei gisteren: „Zij heb ben niets te bieden en willen alles. Alleen het Kampuche- aanse volk heeft het recht om via verkiezingen de regering te ontmantelen." Hun Sen onder streepte de noodzaak om mili taire hulp aan de Rode Khmer te stoppen om te voorkomen dat Pol pot opnieuw de macht grijpt en een schrikbewind vestigt. Onder het bewind van de Rode Khmer in de tweede helft van de jaren '70 zijn naar schatting anderhalf tot twee miljoen mensen om het leven gekomen. Hun Sen noemde gisteren naast China met name Thai land dat het de Rode Khmer toestaat om zijn grondgebied te gebruiken als springplank voor zijn guerilla-activiteiten in Kampuchea. Hun Sen neemt het risico dat de burgeroorlog oplaait, maar volgens de giste ren uitgegeven verklaring heeft „Kampuchea het recht andere landen om hulp te vra gen om het Kampucheaanse volk te verdedigen", als buiten landse mogendheden de mili taire hulp aan de guerilla's niet stopzetten. (ADVERTENTIE) Maar zijn veroordeling van militaire interventies in alge mene termen slaat ook op Cu ba, dat de Sandinistische rege ring en de linkse rebellen in El Salvador onder meer met mili taire adviseurs steunt. Het zelfde geldt voor zijn opmer king dat hij tegen „export van revoluties en contra-revolu ties" is. Voor Nicaragua moet een re gionale oplossing komen, zon der inmenging van buitenaf, stelde hij. Gorbatsjovs redevoering was op de keper beschouwd een samenvatting van het beleid dat Moskou ten aanzien van Latijns-Amerika wil voeren. Niet alleen de gewapende con flicten, ook de buitenlandse schuld kwam aan de orde. De Sovjet partijleider waar schuwde dat de regio niet de arena van Oost-West confron taties moet worden. „Mijn land is niet uit op politieke of finan ciële voordelen in Latijns- Amerika. Moskou is niet geïn teresseerd in militaire bases of kernwapens ergens in de re gio", aldus Gorbatsjov. Hij vroeg de westerse naties zich ook te onthouden van der gelijke ambities zodat Latijns- Amerika het evenwicht kan hervinden en zijn problemen oplossen. De Latijnsameri- kaanse naties riep hij op tot een internationale conferentie waar het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan, Midden-Amerika en de Cariben tot kernvrije zone worden verklaard. Castro en Gorbatsjov gingen ook gisteren harde confrontaties uit de weg. Ten aanzien van de buiten landse schuld kondigde Gor batsjov aan dat zijn land voor debiteuren in de Derde Wereld een eenzijdig moratorium op aflossing en rentebetaling wil overwegen. Hij stelde de op richting voor van een speciaal agentschap binnen de VN dat zich moet bezighouden met de schuldencrisis. Gorbatsjov heeft geen duide lijke uitspraak gedaan over ge heel of gedeeltelijke kwijt schelding van de miljarden schuld die Havana heeft. Daar over is veel gespeculeerd. De Cubaanse president Fidel Cas tro ontweek de afgelopen da gen vragen daarover: „De schuld van Latijns-Amerika is een probleem; die van Cuba niet," zei hij. In zijn toespraak maakte Gorbatsjov duidelijk dat er geen sprake van is dat Moskou de steun aan Havana vermin dert. Wel gaf hij aan dat Cuba's economie, nog sterk centraal geregeld, efficiënter moet wor den. Gisteren tekenden beide lei ders een 25-jarig vriendschaps- en samenwerkingsverdrag. Dat paste uitstekend bij de verdere sfeer van het bezoek, dat van ochtend ten einde loopt. Zowel Gorbatsjov als Castro ontwe ken confrontaties en onder streepten het stabiele karakter van hun vriendschap en het wederzijdse begrip. HARARE (RTR/DPA) - De leider van de Namibische be vrijdingsbeweging SWAPO, Sam Nujoma, heeft geweigerd zijn guerrillastrijders terug te trekken uit het noorden van Namibia. De afgelopen dagen zijn bij ge vechten tussen strijders van de Zuidwestafrikaanse Volksor ganisatie en Zuidafrikaanse politie-eenheden ongeveer 200 doden gevallen. Nujoma beschuldigde de vredesmacht van Verenigde Naties in Namibia (UNTAG) van nalatigheid en Zuidafrika van pogingen de onafhanke lijkheid van Namibia tegen te houden. Naar aanleiding van het VN-verzoek de SWAPO- strijders terug te trekken zei hij„Wü vechten al 23 jaar in Namibia...het is een belediging van onze intelligentie". De regering van Zuidafrika heeft de nationalistische guer rillastrijders in het noorden van Namibia opgeroepen de wapens neer te leggen en hen een vrijgeleide aangeboden voor een veilige aftocht naar Angola. Een zegsman zei dat de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof 'Pik' Botha, het voorstel heeft gedaan in een brief aan de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, en in een uitzending van de Namibische radio. Botha heeft de VN gevraagd speciale posten op te zetten waar de opstandelingen van de Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo hun wapens kun nen inleveren en vanwaaruit zij over de grens kunnen wor den begeleid naar hun bases in Angola. De Verenigde Staten en Ca nada hebben ondertussen aan geboden een luchtbrug te orga niseren om sneller VN-troepen naar Namibia over te brengen, zo meldde VN-secretaris-gene- raal Javier Perez de Cuellar op zijn beurt. WARSCHAU (ANP/RTR) - Het onafhankelijke Poolse vakverbond Solidariteit, de eerste niet-officiële vakbewe ging in een communistisch land, heeft gisteren na een ze ven jaar durende lange mars van vervolging en onder drukking de weg kunnen inslaan naar een wettige status. Met de leider van Solidariteit, Lech Walesa, die in de Oostzee haven Gdansk mede aan de wieg stond van het verbond, sloot de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Czeslaw Kiszczak, een akkoord over economische en sociale hervormingen in ruil voor een zekere democratisering van de Poolse samenleving. De aanleiding to-, de in fe bruari begonnen „i'onde-tafel- besprekingen" die uitmondden in het akkoord, was de zware economische en sociale crisis in het land. Polen kent een grote buitenlandse schuld, regelma tig werden stakingen gehouden tegen de lage levensstandaard (een arbeider verdient rond 150 gulden per maand), de volksge zondheidsdiensten zijn van het niveau van een Derde-Wereld land, en de diep gelovige ka tholieke bevolking keerde zich af van het communistische be wind. Deze zaken speelden reeds een grote rol toen in augustus 1980 door geheel Polen stakin gen uitbraken tegen de prijs verhoging van vlees. Arbeiders onder leiding van Lech Walesa bezetten de Lenin-scheepswer- ven in de noordelijke haven stad Gdansk en rebelleeerden openlijk tegen hoe de commu nistische staat werd geleid. Op 31 augustus 1981 teken den de stakers in Gdansk en de regeringsonderhandelaar, vice-premier Jagielski, een 21 punten tellende overeenkomst, waarbij het recht op vrije vak bonden en het recht op staken werd erkend. In oktober kreeg het onafhankelijke vakverbond Solidariteit een wettelijke sta tus en zei het tien miljoen leden te hebben. De oplopende crisis leidde er "echter toe dat partijleider Ja- ruzelski op 13 december 1981 de staat van beleg afkondigde. So lidariteit werd verboden ver klaard en duizenden aanhan gers, maar ook Lech Walesa, werden gevangen gezet. Een jaar later besloot de regering na hevige rellen Walesa vrij te laten. Op 22 juli 1983 hief Jaru- zelski de staat van beleg op en werd een gedeeltelijke amnes tie van kracht voor politieke gevangenen. In weerwil van het verbod op vakbondswerk kondigde Wa lesa in september 1986 de op richting aan van de Voorlopige Raad van Solidariteit, die Lech Walesa heeft na zeven zware jaren 'zijn' vakbond door het vuur weten te slepen. - FOTO AP openlijk vakbondsactiviteit in bedrijven door heel Polen be gon. Een nieuwe golf stakingen en rellen brak uit in april vorig jaar na een reeks door de rege ring doorgevoerde prijsverho gingen. De arbeiders eisten dat Solidariteit door het bewind in Warschau werd erkend. Eind augustus stelde de Poolse regering voor „ronde- tafelbesprekingen" te voeren met de oppositie op voor waarde dat Walesa er in slaagde de stakingen te helpen beëindigen. Walesa had de grootste moeite de aanhangers van Solidariteit te overtuigen van de noodzaak de stakings acties te beëindigen. Een nieuw fenomeen deed zijn intrede; jonge radicalen, die Walesa te toegevend vinden en met vér gaande eisen de straat op gaan. Eind november 1988 kreeg Walesa voor het eerst gelegen heid op de Poolse televisie een debat te voeren met de leider van de officiële vakbonden. Walesa hield zich staande, maar terwijl zijn populariteit onder de bevolking daalde, nam het vertrouwen bij de autoriteiten toe. Op 6 februari van dit jaar begonnen in Warschau dan eindelijk de 'ronde-tafelbe sprekingen'. De besprekingen en de bereidheid van het be wind in Warschau te praten over beëindiging van het machtsmonopolie van de com munistische partij hadden vol gens bronnen in Warschau de goedkeuring gekregen van de Sovjet-partijleider, Michail Gorbatsjov. Voor Solidariteit eindigde gisteren de lange en zware weg naar officiële erkenning met de ondertekening van het ak koord. Solidariteit krijgt de ge legenheid de stem van de Poolse oppositie te vertegen woordigen in de media, met een eigen dagblad, weekbladen en dertig minuten televisie per week. STOCKHOLM (RTR/AFP/DPA) - Een 42-jarige Zweed die vo rig jaar december werd gearresteerd in verband met de moorc op de Zweedse premier Olaf Palme op 28 februari 1986 wordt door het openbaar ministerie in staat van beschuldiging ge steld. Er is nu voldoende bewijs verzameld om het tot eer rechtszaak te laten komen. Het openbaar ministerie heeft ge vraagd om de gevangenisstraf van de verdachte met nog eens twee weken te verlengen. In de tussentijd wordt de aanklacht opgesteld, aldus het openbaar ministerie. De verdachte heeft steeds ontkend dat hij Palme heeft vermoord. Hij heeft altijd verklaard dat hij op de avond van de aanslag in een nachtclub vertoefde, zei zijn advocaat. WASHINGTON (NCNS) - Paus Johannes Paulus II heef scherpe kritiek op het 'radicale feminisme en de polarisatie' die hij onder de Amerikaanse religieuzen heeft waargenomen. De religieuzen zijn volgens de paus mede verantwoordelijk vooi de afneming van het aantal roepingen, omdat zij er niet in sla gen volgens hun roeping en identiteit te leven. Bovendien is dt gezagsuitoefening binnen sommige orden te slap. Dat blijkt ui een brief van de paus aan de Amerikaanse bisschoppen. D( brief geeft de resultaten weer van een studie naar de religieuze orden en congregaties van een pauselijke commissie onder lei ding van aartsbisschop John Quinn van San Francisco. HAUPPAUGE/NEW YORK (DPA/UPI) - Joseph Hazelwood, de kapitein van de in de Prince Williamsbaai in Alaska aan de grond gelopen supertanker 'Exxon Valdez', heeft zich gisteren in Hauppauge in de staat New York gemeld bij de autoriteiten. Hazelwood, die vorige week vrijdag door de oliemaatschappij Exxon werd ontslagen en sedertdien voortvluchtig was, meldde zich bij officier van justitie Patrick Henry in het dis trict Suffolk. De kapitein wordt ondermeer beschuldigd van dronkenschap terwijl hij het commando over het schip voerde. BONN (DPA) - In de Bondsrepubliek is gisteren het aantal le den van de extreem linkse groepering Rote Armee Fraktion (RAF) dat in hongerstaking is, met vier uitgebreid. In Nordr- hein-Westfalen sloten zich drie RAF-leden en in de gevangenis in West-Berlijn één aan bij de actie, waarmee zij willen berei ken dat zij in grotere groepen samen worden ondergebracht. De regeringswoordvoerder Friedhelm Ost herhaalde het standpunt van de regering in Bonn „dat onze democratische rechtsstaat zich niet mag laten chanteren". BONN (AFP) - De Westduitse regering heeft besloten haar ambassadeur in Roemenië terug te roepen voor overleg. Met deze stap wil Bonn uiting geven aan zijn bezorgdheid over de situatie van de mensenrechten in dat land. Ook hebben de Westduitse autoriteiten besloten een voor deze week afgespro ken bijeenkomst af te zeggen van de Duits-Roemeense econo mische commissie. FRANKFURT (RTR/AFP) - De Westduitse politie heeft drie mannen aangehouden in verband met de vondst van valse 100- dollarbiljetten ter waarde van 25 miljoen gulden. De valse Amerikaanse bankbiljetten werden gemaakt in een werk plaats in het gebied Odenwald ten zuiden van Frankfurt. Ze werden gedrukt op papier van hoge kwaliteit dat vanuit Oost- Europa was betrokken. Slechts honderd valse biljetten van honderd dollar zijn in de Bondsrepubliek, Hongarije, Israël en de VS in omloop gebracht. Ze konden als vals worden herkend floor dat ze te licht van kleur waren en kleine drukfouten ver toonden. Een niet ontplofte bom op de grens tussen Pakistan en Afghanistan De regering van Pakistan heeft zich bereid verklaard bespre kingen te voeren over het installeren van grensposten van de Verenigde Naties langs de grens met Afghanistan. Dit heeft een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard. De woordvoerder zei dat zijn regering instemt met de VN-posten, hoewel daarin niet is voorzien in het akkoord van Genève. Kabul heeft Pakistan herhaaldelijk beschuldigd van steun aan de mujaheddin en eiste daarom zes waarnemersposten van de VN om de vluchtroutes van de op standelingen naar Pakistan beter te kunnen controleren. BELGRADO (RTR/AFP) - De president van de Joegoslavische zuidelijke provincie Kosovo, Remzi Koljgeci, is gisteren afge treden in een nieuwe fase van de politieke zuiveringen na de etnische rellen onder Albanese inwoners. De 41-jarige Koljgeci is het jongste politieke slachtoffer na de felle onlusten in maart onder Albanese inwoners van Kosovo, die protesteerden tegen de beperking van het zelfbestuur van de provincie. Daarbij kwamen zeker 24 mensen om het leven. Koljgeci erkende giste ren in een verklaring zijn „objectieve en persoonlijke verant woordelijkheid" voor de rellen tussen demonstrerende inwo ners van Kosovo en Joegoslavische veiligheidstroepen. De campagne tot inperking van de autonomie van Kosovo, een provincie in de republiek Servi'e, werd geleid door de Servi sche partijleider, Slobodan Milosevic.

de Stem | 1989 | | pagina 5