Concertreeks Zeeuws Orkest Studio Peer in Brugge Expo buitenlandse kunst in Kontrast Verwacht in 'Bellamy' 'Fiati Kwintet' verzorgt concert in Kloosterzande Enesco Kwartet en Ranki in serie 'Mozartpiano' Hoboïst Nielandt speelt solo in werk van Martinu Youp van 't Hek in Zuidlandtheater Kamerorkest Walter Proost 'Dubbeltalent' in Hessenhuis DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 6 APRIL 1989 Blues en jazz in Porgy Bess Rob de Nijs met 'Zilver extra' BZN voor derde keer in Hulst Luk Wijns in Ledeltheater Tine Ruyssaert speelt 'Callas en ik' Tejater Marrein in De Piek The Vernon Walters in OJC Jamasj Uit West naar Brussel Teater Pepijn met 'Een stille dag' Jordans in Axels streekmuseum T1 HET HONDERD jaar oude Zeeuws Orkest verzorgt deze week driemaal een concert. Het voorjaarsconcert is afwisselend en voor het publiek erg aantrekkelijk. Het wordt uit gevoerd in Goes in de Grote Kerk (10 april), in de Concertzaal in Middelburg (13 april) en het Scheldekwartier in Vlissingen (14 april). Aanvang telkens 20.00 uur. De Amerikaanse pianist Malcolm Frager is als solist aange trokken. Het orkest wordt geleid door diri gent Lex Veelo. Het programma bevat werken van vier verschillende componisten. Vier Europeanen met een zeer eigen stijl. Voor de pauze wor den de Ouverture Carnaval Romain van Hec tor Berlioz, het Minuetto Serio van Zoltan Kodaly en het Ricercare van Hendrik An- driessen gespeeld. Het concert wordt na de pauze besloten met het tweede pianoconcert van Johannes Brahms. De pianist Malcolm Frager is geboren in 1935 in St. Louis. Hij begon zijn pianostudie op vierjarige leeftijd en gaf zijn eerste recital als zesjarige. Hij debuteerde met orkest toen hij tien jaar was in het pianoconcert KV 453 van Mozart. Hij trad op met bijna alle grote orkesten in de wereld. Frager won in 1959 en 1960 twee belangrijke wedstrijden, waaron der het bekende Koningin Elisabethconcours in Brussel. Hij realiseerde vele plaatopnames en trad op in zeventig landen. Het Zeeuws orkest brengt voor de pauze drie zeer verschillende composities. De ope ning is feestelijk met de 'Carnaval Romain' van de Franse componist Berlioz. De ouver ture is knap geïnstrumenteerd en de expres siviteit is groot. Het is een wervelstorm van klanken, die de indruk geven van een groot vuurwerk tijdens een bruisend feest. Het 'Mi nuetto Serio' van Kodaly is een hommage aan de Hongaarse onafhankelijkheidsoorlog. Het 'Ricercare' van de Nederlandse componist Andriessen een symfonisch geheel van vele tegenstrijdige thema's vol contrast en contra- puntiek. Het concert wordt besloten met het be kende tweede pianoconcert van Brahms. Een werk met de lengte en het karakter van een symfonie, dat door alle grote pianisten op hun repertoire genomen wordt. Toegangskaarten voor de drie concerten worden verkocht bij de VW kantoren in Goes, Vlissingen en Middelburg, het muziek centrum in Goes en boekhandel Bikker in Vlissingen. IN DE Nederlands Her vormde kerk van Klooster zande treedt zaterdag 8 april het 'Fiata Kwintet' op. Een ensemble van jonge beroeps musici, dat een een aantrek kelijk programma met com posities voor blaasinstrumen ten brengt. BLUES PROMOTION is de stichting die er voor gezorgd heeft dat er vrijdag 7 april een concert van formaat wordt gegeven in 'Porgy Bess' in Terneuzen. Doug Maccleod en zijn band zorgen voor een avond vol bluesmuziek. Het concert begint om 21.00 uur. Het voor programma wordt verzorgd door Herman Broek en zijn FFFF Band. Dat betekent een aardige opwarmer. De toe gangskaarten kosten de avond zelf 17,50. Een dag later (zaterdag 8 april) is er een jazz-concert in Porgy Bess. Op het pro gramma de Tritones met Rocky Jazz in een zeer eigen stijl. Verder Ganga uit België met op klassieke leest ge schoeide jazz en de Terenu- zense pianist Anton van Prooyen. Aanvang 21.21 uur. Het ensemble is opgericht in 1981. De vijf leden studeer den aan het Brabants Conser vatorium in Tilburg en vorm den toen al een kwintet. Vele concerten in binnen- en bui tenland volgden en de groep maakte ook enkele radio-op names. De naam van het kwintet is afgeleid van het Italiaanse 'stromento da fia- to', wat letterlijk 'blaasin strument' betekent. Het re pertoire omvat blaaskwintet- ten van klassiek tot en met hedendaagse muzieklitera tuur. In 1984 soleerden vier leden van 'Fiati' tijdens het jubi leumtournee van het Nesko in de 'Sinfonia Concertante' van Mozart. De groep was in 1985 het enige Nederlands ensem ble dat laureaat werd in het Internationaal Concours voor kamermuziek in Colmar. Vele concertreizen door Frankrijk volgden en er werden radio- en plaatopnames gemaakt. Dit jaar oogstte het kwintet veel succes met een viertal uitvoeringen van de komische opera 'Der Schauspieldirek- tor' van Mozart, in een be werking voor blaaskwintet en vier vokale solisten. Het arrangement is van klarinet tist Maarten Jense. Het Fiati Kwintet bestaat uit Karen-Inge Broekhuis (dwarsfluit), Lex Bergink (hobo), Maarten Jense (klari net), Jan van den Eynden (hoorn) enHans Wisse (fagot). Op het programma de ouverture van 'Der Schaus- pieldirektor'.Het blaaskwin tet in g klein van Franz Danzi en het menuet uit de eerste serenade van Johannes Brahms (arrangement). Ver der nog composities van Pou- lenc, Hugo de Groot en van Beethoven (de vijfde in een Bossa Nova stijl). Het concert begint om 20.00 uur. BZN. DE BEKENDE Nederlandse groep BZN treedt zaterdag 8 april voor de derde maal op in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. Zij brengen hun programma 'Endless Dream'. Het concert is uitverkocht. Het vindt plaats in de Noordhal van Den Dullaert. Aanvang 20.00 uur. Het programma wordt nogmaals gebracht op veler verzoek. BZN trad al eerder op in Hulst in april '86 en no vember '87. Het succes was groot. De zaal was bij beide concerten steeds uitverkocht. BZN treedt op in de vol gende samenstelling: Carola Smit (zang), Jan Keizer (zang), Jan Tuyp (basgitaar), Dick Plat (toetsen), Dirk van der Horst (gitaar) en Jack Veerman (drums). DE TWEEDE voorstelling van de Vlaamse acteur Luk Wijns is getiteld 'Alleen'. Wijns treedt zaterdag 8 april om 20.00 uur op in het Ledel theater in Oostburg. De stijl van het programma 'Alleen' is niet simpel in een vakje te stoppen en laat zich nog het best omschrijven als toneelkleinkunst, met dien verstande, dat aan de verha lende lijn, de improvisatie en de humor niets tekort wordt gedaan. Wijns probeert het publiek twee uur lang te boeien met het meeslepende verhaal van een enigszins vereenzaamde, lichtkreupele jongen. Blije, soms absurde passages worden afgewisseld met dichterlijke en ontroe rende momenten. Kaarten zijn in voorver koop te verkrijgen bij het Le deltheater, Den Hoekzak, boekhandel Van De Walle, VW Sluis en VW Oostburg. Rob de Nijs. - FOTO ARCHIEF DE STEM MEER DAN vijf en twintig jaar zit de Nederlandstalige artiest Rob de Nijs al in het vak. Hij is zeer populair en zijn concerten bestaan uit nummers van kwaliteit. Ook afwisseling staat hoog in het vaandel van De Nijs geschre ven. Momenteel is hij op toernee met zijn programma 'Zilver Extra'. Op 11 en 12 april staat hij op het podium van de Eli- sabethzaal in Antwerpen. De zanger wordt begeleid door de negen-mans grote 'Spring- band'. Aanvang 20.30 uur. MET DE 'Militaire' symfonie (nr. 100) van Haydn opent het Kon. Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. de Poolse dirigent Jan Krenz het concert dat morgen, vrijdag 7 april, wordt uitgevoerd in de Blauwe Zaal van de Singel in Antwerpen. Het zwaartepunt van het programma ligt ech ter bij componisten uit de twintigste eeuw. Het concert voor hobo en orkest van Bohuslav Martinu wordt vertolkt door de jonge Belgische hoboïst Luk Nie landt. Hij kreeg in 1985 de Annie Rutskyprijs en begon daarna aan een beloftevolle carrière. In 1986 ontving hij de Tenuto-prijs. Martinu's uitgebreide oeuvre vormt de neerslag van een bewogen en afwisselend leven. De compo nist benadrukte in zijn werk steeds de grote existentiële vragen over vriendschap, liefde en dood. Het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt besloten met de derde symfonie van de Poolse componist W. Lutos- lawski. Hij ontwikkelde in de zestiger jaren zijn eigen stijl, die hij steeds trouw is geble ven. Hij geldt als een van de grootste toondichters van de tweede helft van deze eeuw. MARIA CALLAS was eens een gevierd operazangeres. In het soloprogramma 'Callas en ik' speelt Tine Ruyssaert de 'diva'. Vrijdag 8 tot en met dinsdag 11 april in het Thea ter Area in de St. Widostraat in Gent. Aanvang telkens 20.00 uur. Rondscharrelend in haar kamertje in een tehuis voor bejaarde kunstenaars dwaalt zij door haar herinneringen. Opgegroeid in een kleinbur gerlijke nieuwbouwwijk, is haar carrière één wanhopige poging zich daaraan te ont worstelen. Het heeft haar echter alleen maar dieper het moeras ingetrokken. Zij zong en liet zich vieren op de ver keerde plaatsen en in een verkeerde tijd. In Duitsland tijdens de oorlog ontdekte zij de liefde van man en kind en leerde het groot verdriet om het verlies te dragen. Haar le ven bestond uit kunst. Het le ven zelf heeft zij gemist. De grote dramatische sopraan blijkt een eenzame en droe vige vrouw. DE SLEUTELWERKEN voor het Mozartconcert dat dins dag 11 april wordt gespeeld in de Blauwe zaal van de Singel in Antwerpen zijn de twee pianokwartetten. Het is een opdrachtwerk waarmee Mo zart een nieuw kamermu ziekgenre schiep. Geen lichte, gemakkelijke werkjes, maar een versmelting van een strijkkwartet en een piano concert. Zo bezitten de com posities het intieme van het strijkkwartet en het briljante van de piano. Uitvoerders zijn de Hon gaarse pianist Deszö Ranki en het Enesco Kwartet. Ranki won op jeugdige leeftijd al verschillende pianoconcour sen waaronder de bekende Lisztwedstrijd. Hij treedt re gelmatig op als solist bij grote orkesten en onder beroemde dirigenten. Het Enesco kwartet bestaat uit Constantin Bogdanas (viool) Florin Szigeti (tweede viool) Liviu Stanese (altviool) en Dorel Fodoreanu (cello). TEJATER MARREIN bestaat uit Margreet de Groot, Reina Sanderse en Wim Riemens. Het drietal brengt zondag 9 april het door Peter van Straaten geschreven toneel stuk 'Een lichte lunch' in De Piek in Vlissingen. Aanvang 16.00 uur. FRED DELFGAAUW van Studio Peer kreeg in 1986 een hoge Nederlandse toneelonderscheiding, de Hans Snoek prijs. Delf- gaauw is dan ook een begaafd artiest. Hij acteert en speelt met poppen op een zo meesterlijke wijze dat het lijkt dat de poppen mensen zijn. In de Stadsschouwburg in Brugge speelt hij dinsdag 11 april twee producties: 'Weg van Waan', een poëtische benadering van het conflict tussen de kunstenaar en zijn kunstwerk, en Droom'. Voor dit werk liet hij zich inspireren door het ko ningsdrama 'Macbeth' van Shakespeare. Omdat de tijd de grootste vijand is van Macbeth speelt de voorstelling zich af in een enorm vestzakhorloge. Aanvang 20.00 uur. IN VLAANDEREN verzorgen twee jonge orkesten steeds vaker concerten. Het Nieuw yelgisch Kamerorkest o.l.v. n Caeyers en het Kameror kest Walter Proost. Het gezelschap onder lei- n®.van dirigent Proost ver- orgt zes concerten dit jaar in oe Blauwe zaal van de Singel. Maandag io april vindt het vierde concert in de reeks plaats om 20.30 uur. Het programma wordt ge opend met 'Music for Hallo ween' van Gistelinck. Daarna speelt Karol Golebiowski de solopartij in het Orgelconcert van Poulenc. Het concert wordt afgesloten met de Ju piter (nr. 41) symfonie van Mozart. JOHN WHITE'S BIG BAND GEEFT TWEE CONCERTEN IN TERNEUZEN VORIG SEIZOEN viel Youp van 't Hek al in het Zuidland theater in Terneuzen te be wonderen met de eerste voor stellingen van zijn theater programma 'Hond op het ijs'. Vanwege de enorme bezoe kersaantallen van de voor stelling toen, komt Van 't Hek vandaag opnieuw naar Ter- neuzen met dit programma. In deze voorstelling is de conferencier een man die lie ver droomt dan in de harde wekelijkheid van het alle daagse leven te staan. Wie de voorstelling vorig jaar moest missen, of wie het allemaal nog een keer mee wil maken, krijgt nu de gelegenheid. De voorstelling begint om 20.00 uur. Voor de tiende maal geeft John White's Big Band zater dag 8 en zondag 9 april twee concerten in Terneuzen. De bezetting van de band bestaat uit 23 muzikanten, onder lei ding van dirigent Johan de Witte en aangevuld met zan geres Thea Inghels. Speciaal voor deze concerten heeft de band nieuwe nummers inge- studeerd. Eén van de hoogte punten moet het stuk 'con certo voor tenor en bariton' worden, dat geschreven is door André Jean voor John White's Big band. De compo nist zelf (altsax) en de Belgi sche muzikant Rony Verbiest (tenorsax)n nemen de solo partijen voor hun rekening. Tijdens de concerten zal de groep ook een nieuwe her kenningsmelodie spelen, geti teld 'John's tune'. Zangeres Thea Inghels brengt twee nummers ten gehore: 'Send in the clowns' en 'New York state of mind'. Het concert op Youp van 't Hek. zaterdag 8 april begint om 20.00 uur, zondag 9 april is de aanvang 11.30 uur. Toegangs kaarten zijn telefonisch te re serveren bij het Zuidland- - FOTO JANSWINKELS theater, of kunnen voor de aanvang van het concert aan de zaal gekocht worden als het concert nog niet uitver kocht is. Toen het kwartet zich in 1979 vestigde in Parijs kwam ook de internationale doorbraak. Het viertal musiceerde op alle grote concertpodia in de we reld. Het verwierf bekend heid door de Haydninterpre- taties en de vertolking van werken van hedendaagse componisten. Naast de twee pianokwartetten KV 478 en 493 worden ook nog de twee strijkkwartetten KV 575 en 465 (Dissonantenkwartet) uit gevoerd. Aanvang 20.00 uur. DE UIT Hoorn afkomstige The Vernon Walters geven zaterdag 8 april een concert in jongerencentrum Jamasj in Terneuzen. De muziek van de groep drijft op de jaren zeventig punk en gaat over fascisme, racisme en censuur. De band werd eind 1986 opgericht en geniet inmiddels zowel binnen als buiten ons land een aardige bekendheid. The Vernon Walters spelen in Jamasj samen met de band Antic Hay, die voort is geko men uit de groep Indirekt. Antic Hay bestaat uit Wiebke (zang), Rick (basgitaar), Lex (lead-gitaar), Ko (drums) en Ruud (gitaar). Hun muziek- kan het beste vergeleken worden met de punk-rock uit het eind van de jaren zeven tig. De band bedient zich vooral van teksten die geba seerd zijn op sociaal-politieke omstandigheden en persoon lijke ervaringen. Het dubbel concert begint om 21.30 uur. UIT WEST gaat woensdag 12 april naar Brussel waar in het paleis voor Schone Kun sten het Symfonie orkest van Baden-baden o.l.v. Michael Gielen een Beethovenconcert verzorgt. Op het programma het be kende Tripelconcert met de solisten Yo-Yo Ma (cello), Pe ter Serkin (piano) en Gidon Kremer (viool). De bus ver trekt om 16.00 uur aan het Le- delplein in Oostburg. Verdere inlichtingen via den Hoekzak. TEATER PEPIJN brengt ma gisch theater voor kinderen. De interesse van kinderen voor magie en hun grenzeloze fantasie zijn het uitgangs punt van de voorstelling 'Een stille dag', die woensdag 12 en donderdag 13 april gegeven wordt in het cultureel cen trum in Knokke. Pepijn wil weg uit de drukte en besluit op zijn eenlje te gaan vissen. Hij weet ergens een mooi plekje, maar een vo gelverschrikker probeert hem daar weg te jagen. Na lang aandringen vertelt de vogel verschrikker dat hij een ge heim bewaakt... Woensdag begint de voorstelling om 10.00 uur, donderdag om 10.00 uur en 14.00 uur. Werk van Theo Jordans. FOTO DE STEM/COR J. DE BOER DE IN Groede wonende beel dend kunstenaar Theo Jor dans stelt zijn werken ten toon in het Streekmuseum in Axel. Aquarellen, litho's en tekeningen vullen de speciale zaal in het museum waar re gelmatig exposities worden gehouden. Jordans studeerde aan de Minerva academie in Gronin gen. Het Groningse landschap met zijn wijdsheid verlaten heid en sobere maar sterke accenten zou zijn eerste inspi ratiebron worden. Dat Jor dans koos voor Zeeuwsch- Vlaanderen in 1985 is gezien zijn affiniteit met het land schap begrijpelijk. Jordans houdt ervan om er op de fiets op uit te trekken en de histo rie en het rijke Vlaamse land in schetsen en aquarellen vast te leggen. In zijn Groningse tijd be steedde hij vooral aandacht aan de lithografie waarbij de gradaties van grijs en zwart- witcontrasten kenmerkend waren. Ook maakte hij wer ken in acryl en met gemengde technieken. In Zeeuwsch- Vlaanderen gaat zijn voor keur uit naar de aquareltech niek. Hij is van mening dat de lucht, het land, het water en het licht beter met waterverf worden geschilderd. Zij werk wordt gekenmerkt door ruimte, strakke lijnvoering en een breed ritme. De tentoonstelling in het streekmuseum 'Het Land van Axel' auurt tot en met 29 april. Het museum in Axel is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. HET OPEN jongerencentrum Kontrast uit Hulst brengt zater dag 8 april een tentoonstelling met een internationaal tinlje. Getoond worden onder meer kunstwerken, schilderijen, teke ningen en foto's. Het Engelse duo The Apostles toont tekeningen en aquarellen in het kader van hun art-tour. De Belgische Trees den Braban der exposeert schilderijen en twee leden van de groep Anti- Dote stellen tekeningen en foto's ten toon. Action-painting wordt geleverd door Barst en Co en Amy Me brengen onder andere collages en werk van de Amerikaanse kunstenaar Zan Hoffman. De zaal is open om 14.00 uur. 's Avonds om 21.00 uur wordt er een concert gegeven door de Hahamandad Family. DE EXPOSITIE van de beel dend kunstenaar Adrie de Fluiter in de reeks 'Skulptuur in keramiek en textiel' wordt zaterdag 8 april muzikaal ge opend. De workshop muziek van de Kunstzinnige Vorming Vlissingen speelt enkele wer ken o.l.v. Dies le Due. De groep wordt samengesteld uit spelers die de volgende in strumenten spelen saxo foons, gitaren, klarinet, dwarsfluit, keyboard en drums. Galerie Bellamy is geopend van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met za terdag 6 mei. KUNSTENAARS DIE meer dan één vorm van de kunst beoe fenen zijn niet zeldzaam. Een veel voorkomend verschijnsel is de aantrekkingskracht die de visuele en plastische kunsten uitoefenen op diegenen die zich bewegen in het literaire genre. In het Hessenhuis aan de Falconrui 53 in Antwerpen loopt tot 13 mei een expositie rond het thema 'Dubbeltalent'. Kunste naars die zowel schrijven als schilderen of beeldhouwen wor den hier belicht. Enkele voorbeelden zijn Hugo Claus, Robjee, Jan Fabre, Jan Wolkers, Lucebert, Günther Grass en Pierre Klossowski. De tentoonstelling is toegankelijk van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 13 mei wordt de expositie besloten met een 'free podium' waarbij ook de exposanten en medewerkende auteurs aanwezig zullen zijn. CEscaut Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit uit Clinge. Churchill Hotel Terneuzen. Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin, Petrie Klinckha- mers en Guido Eckhardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Galerie Esprit Clinge. Tentoon stelling 'Zicht op Zeeland'. Wer ken van Wim Bakker, Helmut Lothar Günther, Henny Huser, Ernest Joachim, Matthy Murre, Nelly van Nieuwenhuyzen, Leendert van der Pool, Kees Rovers en Cees de Valk. Tot 24 april. Open vrijdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur en donderdag van 13.30 tot 21.00 uur. M.I.A.T. (Museum voor Industri- rele Archeologie en Textiel) Gent. Tentoonstelling 'Indruk ken'. De Gentse drukkerswereld belicht. Tot 14 januari 1990. Ge opend van dinsdag tot en met zondag van 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur. Galerie Bellamy Vlissingen. Ex positie sculptuur in keramiek en textielvan Adrie de Fluiter. Tot 7 mei. Geopend dinsdag tot zater dag van 10.00 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. Zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zeeuws Museum Middelburg. Tentoonstelling "Een keuze uit de aanwinsten 1988'. Nieuwe aanko pen, gerestaureerde werken en schenkingen zaols werken van Schütz, Dibbets en Romeinse vondsten uit Aardenburg. Tot 8 mei. Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Museum voor Sierkunst Gent Tentoonstelling 'Disegni di des ign'. Werk van vijf Zweedse ke ramisten. Tot 16 april. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 uur. Museum Arnold van der Haegen Gent. Expositie 'Als de maïs spreekt'. Prehistorische monu menten aan de Hogeweg. Tot 8 april. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. Museum Arnold van der Haegen Gent. Tentoonstelling 'Een Hol lands soldaat penseelt Gent'. Aquarellen van Wynants. Tot 8 april. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 - 12.30 en 13.30 - 17.00 uur. Streekmuseum Axel. Tentoon stelling van aquarellen, litho's en tekeningen van Theo Jordans. Tot 30 april. Geopend van woens dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Galerie Trouvaille' Terneuzen. Expositie van ingekleurde teke ningen van Linda Salva. Tot 1 mei. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag tijdens de winkel uren.

de Stem | 1989 | | pagina 25