Broodnijd is over bij ons John White's Big Band voor tiende keer in Zuidlandtheater POLITIERAPPORT TUNNEL NET ZO BELANGRIJK Druk programma voor stadomroeper C. Blaeke DUIVENSPORT E. Ranschaert wint bowling BAKKERS ONTMOETEN ELKAAR TIJDENS BAKKERSDAG: PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN A52 PARTEM STAD EN STREEK 3 DONDERDAG 6 APRIL 1989 TERNEUZEN - Een tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneuzen is voor de Zeeuwsch-Vla mingen minstens zo belangrijk als de Weste- schelde Oeververbinding (WOV). Het is nu de tijd om na te gaan of een toltunnel te realiseren is. t Schieter Bonbons Meer deelnemers Aanrijding Diefstal Diefstal Geen voorrang Terneuzen Biervliet Sluiskil Westdorpe Doornik Tielt I T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - John Whi te's Big Band, die bestaat uit 23 geselecteerde muzi kanten uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen, geeft zaterdag 8 en zondag 9 april voor de tiende keer in haar elfjarig bestaan concerten in het Zuidlandtheater. Naast tal van nieuwe nummers wordt tijdens de concerten de nieuwe herkenningsmelodie 'John's Tune' geïntrodu ceerd. Na het succesvolle big-band- festival van vorig jaar, waar veel belangstelling voor be-' stond, verwacht de band ook dit jaar weer te spelen voor een volle zaal. „De concerten in het Terneuzense theater kenmer ken zich vooral door de goede sfeer die altijd aanwezig is. Enerzijds is hier het publiek debet aan, anderzijds is het ge- bodene van een prima muzi kale kwaliteit", zegt pr-mana- ger van de band, Edward Ver mast. De bezetting van de band bestaat momenteel uit 23 muzi kanten en zangeres Thea Ing- hels. Het geheel staat onder lei ding van Johan de Witte. Speciaal voor de concerten in Terneuzen zijn tal van nieuwe nummers ingestudeerd. Klap per op de vuurpijl is het num mer 'Concerto' voor tenor en bariton, dat speciaal voor John White's Big Band is geschreven door André Jean. De componist (alt-sax) en de Belgische top- muzikant Ronny Verbiest (te nor-sax) nemen de solopartij voor hun rekening. Tevens wordt tijdens de concerten de nieuwe herkenningsmelodie geïntroduceerd. Na tien jaar vond men vernieuwing nood zakelijk en weer was André Jean de componist. De naam van deze herkenningsmelodie is 'John's Tune'. De vaste zangeres van de Big Band, Thea Inghels, zingt twee nummers. Voor de pauze 'Sent in the clowns' en na de pauze 'New York state of mind'. Op merkelijke nummers van dit orkest zijn verder 'Fire and Brimstons', 'Hanks Opener' en 'In full swing'. De organisatie is in handen van de Big Band. Leen Beckers uit Tessenderlo heeft de presentatie van beide concerten in handen. Zaterdag 8 april beginnen het concert om 20.00 uur en zondag 9 april om 11.30 uur. Kaarten zijn vanaf heden te re serveren in het Zuidlandthea ter van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur. Verder zijn ook kaarten te ver krijgen bij alle leden van de Big Band. Toltunnel onder het kanaal' Van onze verslaggever Die mening gaf P. Roose, lid van de RPF/GPV-staten- fractie gisteravond ten beste tijdens een openbare verga dering van het Gereformeerd Politiek Verbond in Ter- neuzen. Hulst* OL-14-02 Roose zei ervan uit te gaan dat het rijk aan zo'n tunnel een flinke bijdrage levert. Hij zegde toe zijn best te doen voor Van onze correspondent SAS VAN GENT - In het bowlingcentrum De Vlaan deren te Sas van Gent wer den de afdelingskampioen schappen gehouden van de Nederlandse Bowling Fede ratie. Verschillende Zeeuws-Vlaamse deelne mers en deelneemsters wa ren succesvol in deze strijd, die gekenmerkt werd door een spannend verloop. Vooral bij de dames kwam de Bowlingbond Sas van Gent goed voor de dag. In de B/C- klasse was er een eerste plaats voor Erna Ranschaert, die clubgenote Emmy Neve vooraf ging in de eidnstand. In de D- klasse ging de eerste plaats naar Martisa Rammeloo van de organiserende vereniging uit Sas van Gent. UITSLAGEN HEREN A/B-klasse: I. A. Kuijpers, Breda 2341 pins; 2. L. Snapper, Etten- Leur 2325 3. P. van der Hooft, Sas van Gent 2301. C-klasse: 1. P. Huijsmans, Ooster hout 2285; 2. M. Locks, Etten-Leur 2243 3. A. Sartain, Sas van Gent 2230. D-klasse: 2. C. van de Bunder, Breskens 2118; 2. E.M. Howard, Hoogerheide 2079; 3. M. Slokkers, Etten-Leur 2067. DAMES B/C-klasse: 1. E. Ranschaert, Sas van Gent 2208; 2. E. Neve, Sas van Gent 2193; 3. G. van de Bergh, Et ten-Leur 2193. D-klasse: 1. M. Rammeloo, Sas van Gent 1988; 2. C. van Tillo, Etten- leur 1863, 3. W. Beute, Oosterhout 1735 pins. een studie naar de mogelijk heid van ondertunneling van het kanaal. Naast de tunnel noemde hij de WOV essentieel voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Geen WOV betekent, en dan kijk ik naar 1992, dat Zeeuwsch- Vlaanderen totaal van de rest van Zeeland zal vervreemden. Wie dat wenst, moet zich tegen de komst van de WOV verzet ten", aldus Roose. Volgens hem zal het 'slechten van de economische grenzen' na 1992 betekenen dat het be drijfsleven zich in zijn totaliteit gaat richten op Vlaanderen. „En het Belgische bedrijfsleven zal zich ervan bewust worden dat zich hier een nieuwe markt aandient. Als die bal eenmaal gaat rollen, zou er meer kun nen volgen. Ik denk aan ver volgonderwijs en aan de volks gezondheid." Roose vindt - hij pleitte daarvoor in de Provinciale Sta ten - dat er een ombuiging plaats moet vinden van de geldstroom die naar de wel zijnssector gaat, naar de sector milieu. „Want onder welzijn wordt heel wat gerangschikt wat we best kunnen missen", aldus het statenlid. Vervolgens stelde hij dat een aantal wel zij nsinstellingen in Zeeland zoals instellingen voor kerke lijk jeugdwerk en de sportraad zou kunnen verdwijnen, 'omdat de overheid daar geen taak heeft'. In dat verband wees hij op de perikelen rondom de Pro vinciale WV. „Daar zit men nu met een weggelopen direc teur, een weggelopen secretaris en een gefrustreerde voorzitter, die zijn functie graag zal laten vallen. Een duidelijk voorbeeld dat een juiste visie op de over heidstaak veel gemeenschaps geld kan sparen", aldus Roose. Van onze correspondent SLUIS - In de jaren zeven tig waren het aantal stads omroepers in Nederland op de vingers van één hand tel len. Dat is in de laatate tien jaar veranderd. De folklore is weer in en vele jaar markten, braderieën en verkopingen gaan weer ge paard met de bel en de stem van de stadsomroeper. In 1986 zag de stichting Stads en Dorpsomroepers in Steen- wijk het levenslicht. Thans staan er 42 omroepers inge schreven. Er werd ook een Ne- oerlands kampioenschap ge houden. Sluizenaar Cees Blae- Vr meest ervaren omroeper an Nederland, werd nationaal hampioen. In 1941 nam hij hij e °ver van zijn vader. niet13^61?^ heeft hi->. al of Sluis als Jantie van brengenSchap over te ^^dat wekelijkse werk sen rm v. •|aar vier concour- iik to Programma, name- 4veLmei Formerend, 2 juli juli Steenwijk augustus Dokkum. Hooge- ■cht ,vo°r dit seizoen zijn hoensrha Nede*ands kam- ,?fn op 20 september nm U Utrechtse Winkelcen- 'ereldkarn 9atharÖne en het reidkampioenschap. Cees Blaeke neemt deel aan het wereldkampioen schap. FOTO WIM KOOYMAN Het wereldkampioenschap is een driedaagse gebeurtenis die dit jaar in Gent wordt gehou den. Op 9 juni zijn er de voorse lecties op het St.-Pietersplein. De halve finale is de volgende dag voorzien op de Graslei en de finale 11 juni via een optocht naar de Korenlei. Juliën Pau wels, een goede vriend van Cees, is als Gentse 'Bellemans' gastheer van dit wereldkam pioenschap. Als voorbereiding gaan Cees en Juliën deze we reldkampioenschappen op ge paste wijze promoten in de an dere Vlaamse steden. Cees Blaeke gaat in zijn 48e jaar als stadsomroeper opgewekt zijn drukste seizoen tegemoet. Kijken en proeven bij de bakkersdemonstratie. FOTO WILLEM BLAUW ONAFZIENBARE rijen op lange tafels: Brood in allerlei soorten, vormen en maten. Eierkoeken, worstebroodjes, koekjes, gebak in schier ontelbare variaties, bonbons en peperkoeken. Een oudere bakker loopt kritisch op een van de broden af. Beklopt het, pakt vervolgens een sneetje brood op, ruikt eraan en voelt met zijn vingers hoe het kruimelt. Een broodje verderop, hetzelfde ritueel. Bakkers beoordelen eikaars produkten en zijn niet eens ongenegen recepten uit te wisselen. Want: 'de broodnijd is bij ons al lang over' en 'we zijn een kleine branche, samen staan we sterk'. Honderden bakkers ontmoeten elkaar. Door Ans van Goch HET Bredase Turfschip was gisteren omgetoverd in een reusachtige bak kerszaak. Het congrescen trum vormde namelijk het decor van de Bra bantse Bakkersdag en dit tweejaarlijkse evenement werd voor de zestiende keer gehouden. Een geanimeerd treffen van bakkers en leerling-bakkers uit Zuid-Nederland. Maar tegelijkertijd een kritische beoordeling van eikaars bak- produkten. Want aan een Bakkersdag zijn onverbreke lijk vakwedstrijden begon nen. Speciaal dit jaar was de deel name van de vakgenoten uit België. Aan hun voorman, A. de Klerck, dan ook de eer om de Bakkersdag te openen. De Klerck noemde het doel van deze Bakkersdag tweele dig. Op de eerste plaats ko men beroepsmensen, de bak kers zelf dus, in contact met de toeleveringsbedrijven, zo wel van grondstoffen als van apparaten. „De bakkers wor den de evolutie in beide sec toren gewaar en dat is heel belangrijk." En op de tweede plaats, aldus De Klerk, wordt -vanwege f 7 "L* Zo zag een bakkerij er anno 1925 uit. de wedstrijden, die een ge zonde naijver bevorderen de nadruk op de kwaliteit van de produkten gelegd. Het 'internationale' treffen tussen Nederlandse en Belgi sche bakkers noemde hij mede in het licht van Europa 1992 belangrijk. „Want we zijn een kleine branche in onze landen en samen staan we sterk." Toch zijn in ons land nog on geveer 3.000 ambachtelijke bakkerijen te vinden tegen over 115 industriële bakke rijen. En hoewel een hedendaagse bakkerij met haar geavan ceerde apparatuur onder hand ook op een fabriekje lijkt, is er wel degelijk een onderscheid, zegt F. Olfers, lid van het organiserend co mité. „Bedrijven waar een gaasmat-oven wordt ge bruikt, noemen wij indu striële bakkerij. Zo'n gaas mat-oven is een hele lange oven die constant broden 'spuwt'." Niettemin heeft de schieter, het langstelige plateautje waarop in vroeger tijden de broden in de oven werden ge schoven, al geruime tijd plaats moeten maken voor diverse machineriën. Zo zijn er apparaten om gebak of brood te vormen of te kne den, horen deegspuitmachi- nes tot de gebruikelijke uit rusting van de gemiddelde bakker en zijn decoreerma- chines ook niet meer uit een beetje bakkerij weg te den ken. Een schril contrast met het romantische beeld van de met wit meel bestoven am bachtsman, die onder meer met schieter, balans, deegrol ler en niet te vergeten met zijn blote handen, moest doen. En een heel nieuwe trend valt in bijvoorbeeld super markten waar te nemen, daar wordt het brood gebak ken waar de klant bij staat. Daartoe worden ook speciale bakkerijen ingericht. „Of ze gebruiken daar voor gebakken spul, dat uit indu striële bakkerijen komt", zegt Olfers. Toch stoten de technische ontwikkelingen de bakkers het brood niet uit de mond. „Een bakker rekent natuur lijk ook. En de investering in zo'n machine, die een hoog produktievermogen heeft, weegt niet op tegen het beta len van loonkosten aan per soneelsleden." Wat er allemaal te koop is op bakkerij-gebied was gisteren in het Turfschip te zien. Zak ken gist - nog steeds brood nodig voor bakprodukten- staan broederlijk naast een stand waar informatie te krijgen is over financiering en verzekeringen in de bak kerij-wereld. Bonbons in allerhande kleu ren en vormen in de buurt van een kraampje waar het panda-brood wordt gepro moot. Kwikjes en strikjes om taarten en verpakkingen te decoreren, zakken om stok brood of croissants in te ver- FOTO ARCHIEF DE STEM pakken en een rek met bak platen worden afgewisseld met een standje waar brood- warmers, een stenen plaatje waarop brood warm gehou den kan worden, te zien zijn, soorten room en bakkers- margarine, de onontbeerlijke apparaten en brood, veel brood plus gebak en andere lekkernijen. Tijdens de opening van de bakkersdag werd nog even extra aandacht besteed aan de vakwedstrijden. H. Jongejans, directeur van Gist-Brocades uit Dordrecht, constateerde dat daarvoor steeds meer belangstelling is. Zo is de Brabantse deelname aan een dergelijke uitdagin gen met liefst tachtig procent toegenomen. Ook de Zeeuwse bakkers schuwen het compe titie-element niet: twintig procent meer deelnemers. Volgens Jongejans zijn der gelijke wedstrijden nuttig. „Competitie leidt tot goede vergelij kingsmogelij kheden. En draagt bij tot verbetering van onze produkten." Want hoewel broden (van een soort althans) zo op het oog er ongeveer hetzelfde uitzien, kunnen ze onderling aanzienlijk verschillen. Want, zo legt een van de deelnemende bakkers nog uit, de kwaliteit van een brood hangt af van een aan tal factoren. Zo letten vak mensen op volume, afwer king, kleur van de korst, fijn heid van rijs en aroma. En uiteraard speelt ook de smaak een belangrijke rol. AXEL - De automobilist A. E. uit Axel kwam gistermorgen omstreeks 11.30 uur rijdend over de Kanaalkade in zijn woonplaats in aanrijding met een hond die de weg wilde ovrsteken. Daarbij werd zijn voertuig aan de rechterzijde beschadigd. Het dier, dat bij de botsing met de personen auto gewond moet zijn ge raakt, rende weg. De rijkspo litie in Axel verzoekt de eige naar of eigenaresse contact op te nemen met het groeps- bureau van de rijkspolitie in Axel. HOOFDPLAAT - R.C. uit Hoofdplaat deed bij de rijks politie aangifte van diefstal van een schaap. De ooi, die pas had geworpen, werd in de nacht van dinsdag op woens- Aanrijding dag gestolen uit een weiland J gelegen aan de Zeedijk nabij Hoofdplaat. geen voorrang aan een bestel busje bestuurd door R. D. uit Aardenburg. Bij de aanrij-' ding die volgde kwam M. te vallen en raakte daarbij ge wond. Hij werd per ambu lance overgebracht naar het Sint Antonius ziekenhuis in Oostburg. Beide voertuigen werden licht beschadigd. SLUIS - Gisteren deed L. de K. uit Sluis bij de rijkspolitie in West Zeeuwsch Vlaande ren aangifte van diefstal van zijn aan het Walplein te Sluis geparkeerd staande perso nenauto. Het voertuig moet zijn ontvreemd na 02.00 uur woensdagmorgen. Het betreft een Mazda RX 7, kenteken KF-82-ZY. HOOFDPLAAT - De brom fietser L. M. uit Oost-Sou burg verleende gistermorgen rond acht uur op de kruising Oostlangeweg-Dij keputte IJZENDIJKE - De automobi list A. C. uit IJzendijke ver leende gistermiddag op de kruising Parkzicht-Rijksweg 61 geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door L. M. uit Nieuwvliet. Bij de aanrijding werden beide voertuigen beschadigd, doch liep niemand enig letsel op. RUILAVOND - De postzegel vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren houdt maandag 10 april de maandelijkse ruilavond in de bovenzaal van Du Com merce aan te Markt, aanvang 19.30 uur. Er wordt een vei ling gehouden van postzegels en munten en er is een verlo ting voor de leden. Bij de nieuwtjesdienst kunnen nieuwe uitgiften worden af gehaald en in de winkel zijn diverse artikelen te koop. IJSCLUB - De IJsclub gaat zaterdag 15 april schaatsen in Wilrijk in België. Men kan daar zowel op noren als op kunstschaatsen rijden. Wie mee wil kan zich voor 8 aril opgeven bij E. de Wever, Gentsestraat 83. Het vertrek is om 09.00 uur vanaf de Markt en men is terug om 13.00 uur. FANCY FAIR - In de hal van De Komme wordt vrijdag 7 en zaterdag 8 april een fancy fair gehouden. De opbrengst is bestemd voor de actie 'Verfkwast'. Deze actie is op touw gezet om de rk kerk aan de buitenkant op te schilde ren. Er worden ook loten ver kocht in Biervliet en de pol ders. De eerste prijs van deze loterij is een beeld naar keuze van de winnaar. OLIEBOLLEN - Het Konin gin Wilhelminafonds bestaat dit jaar veertig jaar. In deze veertig jaar is vooral door de geldelijke steun veel vooruit gang geboekt in de bestrij ding van kanker. Op het ge bied van borstonderzoek is echter nog een lange weg te gaan. Om hieraan een steentje bij te dragen houdt het Koningin Wilhelmina fonds afdeling Sluiskil een oliebollenactie zaterdag 8 april. OUD PAPIER - Leden van de Nederlands hervormde kerk halen vrijdag 7 april weer oud papier op in de kern. REIS - De stichting Welzijn voor Ouderen houdt voor alle zestigplussers een reis door De Kempen met daarna een show in dancing Kapelhof te Ravels-Eel, waarin onder an dere Henk van Montfoort op treedt. Deze reis is gepland op maandag 24 april, vertrek om 09.00 uur en aankomst om 20.00 uur op het Ir. Lelyplein. Belangstellenden kunnen zich tot vrijdag 14 april opge ven op het kantoor van de Rabobank. ZWARTSNUVERS - Carna valsvereniging De Zwartsnu- vers houdt maandag 10 april zowel een bestuurs- als een ledenvergadering. De be stuursvergadering begint om 19.30 uur en de ledenvergade ring om 20.30 uur. Naast de afwikkeling van het afgelo pen carnaval wordt een com missie gevormd, die zijn steentje moet bijdragen aan de organisatie van koningin nedag zaterdag 29 april. De vergaderingen zijn in café Atlanta. HEITJE - De welpen, kabou ters, gidsen en verkenners van de Wewekabogroep gaan zaterdag 8 april langs de deu ren om de Inwoners van het dijkdorp van hun karweitjes te verlossen. Tot nu toe is deze actie ieder jaar een groot suc ces geweest. De heitjes (kwartjes) worden besteed voor de aankoop van nieuwe spel- en kampeermateriaal. De leiding verkoopt ook dit jaar bloemen aan de Bern- hardstraat ten bate van een goed doel. Was het vorig jaar Greenpeace die de opbrengst in ontvangst mocht nemen, dit jaar gaat de opbrengst via het landelijk Scoutingsbu- reau naar het scouting-ont- wikkelingsproject 'Waterput ten in Noord-Jemen'. TERNEUZEN - Voor de liefhebbers in de kring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de afdeling Zeeland begon het nieuwe vliegseizoen slecht. De duiven konden afgelopen zon dag niet worden gelost in het Belgische Quievrain. Ook de dag daarop werden de weersomstandigheden te ongunstig bevon den om de vogels aan het luchtruim toe te vertrouwen, dus geen wedvluchten. Kring Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen loste zondag 2 april de duiven in Doornik wel en kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen deed dat in Tielt. Eendracht Maakt Macht Terneuzen, 310 duiven, hoogste snelheid 1095 meter per minuut; 1. Jos Dieleman, 2. J. Peeman, 3,4 en 8. M. Risseeuw, 5. Jos Koch, 5. F. van Cleemputte, 7. F. Mollet, 9. Jac. Wisse, 10. A. van Eijk. De Reisduif Philippine, 203 duiven, 1129,02 mpm: 1 en 2. W. Lauret, 3. Em. Lauret, 4. A. Rammeloo, 5 en 7. Joh. de Mul en zonen, 6. J. Bakker, 8. Roegiers-Visser, 9. H. van de Hemel, 10. B. Siben. Moet Moed Vooruit Boschkapelle, 82 oude duiven, 1043,9 mpm: 1. P. Dobbelaar, 2. A. Wauters, 3. J. Cappendijk, 4 en 5. D. Dobbelaar, 6,7,8 en 10. Th. van Damme, 9. W. Dobbelaar. Met 60 jaarlingen, 1016,22 mpm: 1. J. Cappendijk, 2. M. Visser, 3. Jac. van Doorn, 4. Th. van Dam me, 5. D. Dobbelaar. Volharding Westdorpe, 56 duiven, 1119,9 mpm; 12 en 5. A. de Krijger, 3. combinatie Gijsel-Istas, 4. P. Baecke. De Vrede Sas van Gent, 94 duiven, 1094,49 mpm: 1. R. de Caluwé, 2 en 5. B. van de Berghe, 3 en 4. G. Dellaert, 6 en 10. Th. van Zeele, 7 en 9. P. Goossen. De Reisduif Sluiskil, 176 duiven, 1129,49 mpm: 1 en 7. J. Harms en zoon, 2: A. Snoeck, 3. C. van Biezen, 4,5 en 6. J. en R. Dane, 8,9 en 10. P. Claes. Verwachting Axel, 59 duiven, 104822 mpm: 12 en 5. M. Dieleman, 2 en 4. J. van Bellen. VZV Hoofdplaat, 290 duiven: 1,3 en 9. P. de Poorter, 2. A. van de Broec- ke, 4 en 10. B. de Poorter, 5,6,7 en 8. H. Calon. Steeds Sneller IJzendijke, 189 duiven, 1126 mpm: 1. H. Dellaert, 2,5 en 7. P. Neve, 3. J. Claeys, 4. combinatie Groosman, 6. A. Dellaert, 8. P. Del laert, 9. A. du Puy, 10. F. Dieleman. Eerste de Beste Schoondljke, 41 duiven; 1,3 en 5. Cl. de Wever, 2 en 4. C. Boogaard. KAPELLE, 5 april - Groenteveiling: Bloemkool natuur, 350 st, kl. 1 06 270- 290, 08 240-200, kl. 2 06 280,08 100-240,10 60-160, 12 80. Rabarber, 170 kg, kl. 1 82, kl. 2 82-86. Radijs bos, 410 bos, k. 1 FN 47-48, kl. 2 GR 35-38, MI 27-38. Spinazie glas, 40 kg, kl. 2 GR 81-121. Prei, 330 kg, kl. 1 C 59-67, kl. 2 A 57-61, k. 3 A 53-55. Rode kool, 100 kg, kl. 2 A 55, Al 52. Sa- vooie kool groen, 120 kg, kl. 2 A 83-91, B 39. Witte kool, 130 kg, kl. 2 Al 39. Uien kg, 470 kg, kl. 2 GR 38-42, MI 25-27. Sel derij bos, 340 bos, kl. 1 35-36, kl. 2 28. Late aardappelen, 430 kg, k. 2 BO 21, MI 11-55.

de Stem | 1989 | | pagina 19