Doel is bang voor stormvloed EINDELIJK EEN AKKOORD IN LANG SLEPENDE KWESTIE Gemeente: vervuiling in de Zoutestraat is bij ons niet bekend DE STEM Onderzoek sporten voor ouderen Hulst PSD verwacht geen problemen met de windmolens Nieuwe route voor Reinaert de Vos DAIHATSU I IPING anisatie Foto- en Radiomuseum van de gebroeders Witte PLAATSELIJK NIEUWS pTfl STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 6 APRIL 1989 ecorders 2.495.- 999.- 299.- 599.- 499.- 699.- 495.- 295.- 395.- SCHELDEDIJK MOET ZO SNEL MOGELIJK VERSTEVIGD WORDEN Spoorweg HULST - De 'trage' verkeerslichten op de kruis punten Verrekijker en Absdaalseweg met de Rijksweg 60 bij Hulst worden waarschijnlijk nog dit jaar vervangen door modernere verkeersre gelaars. Hoge kosten Advertentie-exploitatie Zilveren speld voor lid gemengd koor GEPASSIONEERDE VERZAMELAARS VAN CAMERA'S EN RADIO'S Vogeltjesmarkt Maf Liefhebbers Oma Koewacht Hulst Lamswaarde Clinge Heikant SPORTRAAD ZIET NIEUWE 'MARKT' T22 ubileum, receptie, ing, overwinning, iham, openbare mag best eens in de pagina is dat niet en duur per regel of kolom I terplicht 2,63. i foto of afbeelding 45 mm rekenen wij ige tarieven op ite betaling wordt end. Foto's worden 76-236442 of geef ilaatsing af bij één iriftelijke opgaven jen vóór plaatsing 800 MB Breda, torden uitsluitend m en adres bekend ling bijgevoegd is. echt voor teksten enen te weigeren, en bereiken over de dt de uitgever zich e naam van de ;end te geven. nieuw» op donderdag Hartelijk gefeliciteerd BRAMMETJE! Tot morgenavond. Jenny, Patrick, Ineke, Laurence, Stanny, Riet, Diana, Dennis, Kees, Li- liane, Chantal, Wim. een belangrijke fier opgeld direkt aan Hig gebruikte Irken: beeld buis en Isamen te bedienen fo „De Spije" I, Sas van Gent (13.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever HULST/DOEL (B) - De be volking van de Belgische plaats Doel maakt zich zor gen over de toestand van het gedeelte van de Schel- dedijk tussen de kerncen trale en de. Verkortingsdijk. Zij willen deze ongerustheid kenbaar maken aan het ge meentebestuur van Beveren door het college een petitie te overhandigen. De Scheldedijk is volgens de voorzitter van de dorpsraad van Doel, G. van de Vijver, mo menteel gedeeltelijk verstevigd :NSTRAAT19 en verhoogd in het kader van het zogenaamde Sigmaplan. „Het stuk tussen de kerncen trale en de Verkortingsdijk is echter nog op de oude hoogte. We weten dat de dijken ver zwaard en verhoogd moeten worden en vinden dat de over heid hier haast mee moet ma ken. De natuur is immers niet te beheersen, er kan altijd on verwacht een stormvloed ko men. Door middel van het aanbie den van de petitie hoopt de be volking van Doel, dat er haast gezet wordt achter de verzwa ring van het stuk dijk. „We willen het probleem nog eens onder de aandacht van de ho gere overheid brengen en vra gen of zij al het mogelijke wil len doen om de dijk zo spoedig mogelijk te verzwaren", aldus Van de Vijver. Uit de reacties van de Doelse bewoners is ge bleken, dat liefst negentig pro cent van hen zich zorgen maakt over de toestand van het stuk dijk. „Natuurlijk is het al jaren lang bekend dat er iets moet gebeuren aan de dijken, maar het wordt waarschijnlijk in verschillende fasen uitgevoerd. Zo zit de uitvoering van de eer ste fase van het stuk waar wij ons bezorgd over maken al in de planning, maar we zien het liever in zijn globaliteit; het zou niet in enkele jaren vol tooid moeten zijn, maar snel ler." Hoewel Van de Vijver uit drukkelijk stelt dat er geen sprake is van een panieksitua tie in het dorp, bestaat er vol gens hem toch de nodige onge rustheid bij de bevolking. „Ik wil niet overdrijven, de Doele naren zijn wel iets gewend om dat ze al jaren in die situatie verkeren. Daarom geloof ik niet dat ze echt paniekerig zijn", legt Van de Vijver uit. „Er wonen ongeveer vier- tot vijfhonderd mensen in de buurt van de Scheldedijk en wij denken dat we bij de laat- sten zijn. Daar zitten de bewo ners nu achteraan, om er ver andering in te krijgen. Overi gens ben ik er zeker van over tuigd dat we de steun van het gemeentebestuur van Beveren gaan krijgen om de hogere overheid aan te sporen er snel iets aan te doen", besluit de voorzitter van de dorpsraad. Stoplichten Hulst vervangen aanbod is door Rijkswaterstaat positief ontvangen, zodat er nu een definitieve overeenkomst in de maak is. Van onze verslaggever Dat is de verwachting van de Hulster wethouder G. van de Voorde, nu de gemeente Hulst na veel touwtrekken een akkoord heeft bereikt met Rijkswaterstaat. Deze instantie moet de instal laties vernieuwen, maar dat is nog steeds niet gebeurd van wege onenigheid over de finan ciële bijdrage van de gemeente Hulst. De kwestie sleept al een jaar of drie en volgens wethou der G. van de Voorde hadden de verkeerslichten al veel eer der vervangen moeten zijn door exemplaren die sneller reageren op het verkeersaan bod. Door plaatsing van mo dernere installaties zal de ver keersstroom sneller afgevoerd kunnen worden. Aanvankelijk stelde Rijkswa terstaat de eis dat de gemeente Hulst ruim 200.000 gulden moest bijpassen voor de ver vanging van de verkeerslich ten. „Wij hebben steeds gesteld dat het niet terecht is dat wij voor hoge kosten moeten op draaien voor een voorziening die eigenlijk tot de taken van Rijkwaterstaat behoort". Op zijn beurt blijft Rijkwaterstaat er bij dat de gemeente wel de gelijk een bijdrage moet leve ren. Om uit de impasse gekomen hebben burgemeester en wet houders van Hulst voorgesteld om dan maar een ton uit de ge meentekas bij te spijkeren. Dit Een doorbraak is er nu'ook in de onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen over het tracé van de voormalige spoorlijn Hulst-Sint Niklaas. De NS heeft Hulst laten weten het tracé te willen afstoten. De gemeente heeft een stuk van het voormalige stationsterrein nodig voor de reconstructie van het kruispunt aan de Absdaal seweg. Volgens wethouder Van de Voorde zal het weinig pro blemen opleveren dat stuk grond te verwerven. Wat er met het tracé zelf gaat gebeuren is nog niet be kend. „Vanaf de Zoetevaart tot aan de Rijksweg 60 zijn er wel liefhebbers voor", weet de wet houder. „Wij bekijken nog of de gemeente wellicht iets kan doen met de rest van het tracé". Aan de andere kant van de grens is de oude spoorwegbed ding inmiddels omgetoverd tot wandel en fietspad. De ge meente Hulst voelt er voorals nog weinig voor om dat pad op gemeentelijk grondgebied door te trekken. Van onze verslaggever I HULST - Bij de gemeente Hulst is nog niets bekend I over een mogelijke bodem verontreiniging op de loca- I tie voor een toekomstig woonwagencentrum in de Zoutestraat. Volgens omwonenden zou er van vervuiling wel eens sprake (ADVERTENTIE), officiële dealer GARAGE OU PONT TONEUZEN BV Industrieweg 37 4 538 AG Temeuzen Tel. 01150-81125 OAGBUDVOOR ZUIDWEST-NEDERLAND van de krant. Kantoren temeuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon- nummers op pagina 2. Openingstijden: 830-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Ier neuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Romain van Damme, Frank van Looten, Conny van Qremberghe, Ronald Verstraten, Oor de Boer finf Ton Zoomen (sport). S es: Jan Jansen. fniuS,: fU9ène Verstraeten te5hef)'Haroldde "specteur Zeeland: C. 95839 PnVé,el-01150- kunnen zijn, omdat het perceel jarenlang door de dienst ge meentewerken is gebruikt om snoeiafval te verbranden. Daarbij zou, om het hout te laten vlam vatten, kwistig ge bruik zijn gemaakt van oude autobanden en heel wat liters dieselolie. Bovendien zou er door onbekenden in het verle den regelmatig illegaal afval zijn gedeponeerd. Wethouder G. van de Voorde zegt desgevraagd over de kwestie nog 'geen zinnig' woord te kunnen zeggen. „Net als bij een nieuwe woonwijk zal er ook voor deze woonwa genlocatie een bodemonder zoek moeten komen", aldus de wethouder. „Maar dat gebeurt pas als we een concreet plan op tafel hebben. Uiteraard mag er geen sprake zijn van vervui ling, want het gaat tenslotte om mensen". De wethouder ver wacht dat het, als er al sprake van bodemverontreiniging is, allemaal wel zal meevallen. „Het is al een hele tijd geleden dat daar die verbrandingen hebben plaatsgevonden. Bo vendien breekt de natuur ook nogal wat af. Als er al iets in de bodem zit zal dat niet ernstig zijn". Van onze verslaggever HULST - Op de algemene ledenvergadering van het Hulster gemengd koor werd een van de leden gehuldigd, vanwege het vijfentwintig jarig lidmaatschap van het koor. De jubilaris, W. Snuverink- Steinrotter, werd gesierd met de zilveren speld van de Ko ninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen en ontving tevens de bijbehorende oorkonde en een bos bloemen. DE GEBROEDERS Witte uit Axel zijn fanatieke hobbyisten. J. Witte is een gepassioneerd verzame laar van alles wat met fo tografie te maken heeft, zijn broer M. Witte inte resseert zich voor oude radio's. Ongeveer tien jaar geleden begonnen de beide broers met het op bouwen van hun verza meling. Vier jaar geleden waren de collectie oude fotocamera's en oude ra diotoestellen zo fors uit gedijd, dat ze hun verza meling thuis niet langer kwijt konden. Zij kochten een vervallen pand aan de Bastionstraat in Axel en openden daar in juli 1986 het Foto- en Radio museum. Door Harold de Puysseleijr „IN DE DRIE seizoenen dat we open zijn, hebben zo'n 4500 mensen een bezoek gebracht aan ons museum", vertelt Jo han Witte. „Als je bedenkt dat het museum puur een hobby voor ons is, vind ik dat niet slecht. We vragen geen entreegeld, draaien zonder subsidies en betalen alles uit onze eigen middelen. Onder houd van het gebouw, electri- citeit, verwarming en uiter aard nieuwe aankopen voor de collectie." Zijn eerste toestel kreeg Witte van een kennis. Zo links en rechts vergaarde hij er langzaam aan meer en maakte de verzamelaars- koorts zich van hem meester. „Nu haal ik de fotocamera's overal vandaan. Beurzen, veilingen, maar ook wel rom melmarkten. Een antieke En gelse camera uit 1900 heb ik voor honderd gulden op de kop getikt. Dat was op de Vo geltjesmarkt in Antwerpen. Iedereen liep er aan voorbij, maar ik dacht, hé, die wil ik wel hebben. Het toestel is ze ker tien keer zoveel waard." Een ander pronkstuk uit zijn verzameling kocht hij daar ook. „Een houten Talbot reiscamera uit 1850. Stond zo maar dichtgevouwen tegen de muur, niemand die er naar omkeek. Voor tachtig gulden gekocht, maar dat kwam ook omdat hij niet compleet was. Er zat namelijk geen lens bij. Die heb ik weer ergens an ders opgescharreld. Nu het toestel compleet is, vertege- woordigt het een waarde van vele tienduizenden guldens. Dan heb je geluk." Zo heeft elk toestel uit zijn verzameling wel een verhaal. Maar dat vindt Witte ook het aardige van zijn liefhebberij. „Je hebt natuurlijk ook kapi taalkrachtige verzamelaars. Die leggen zonder blikken of blozen een ton contant op ta fel als ze op een beurs een ca mera kopen. In feite zijn dat geen echte verzamelaars, die zien het meer als een vorm van geldbelegging. Dat vind ik niet leuk. Bij mij heeft elk stuk zijn eigen verhaal. Voor sommige toestellen die ik ge kocht heb, heb ik gewoon minder moeten eten. Ik ben helemaal maf van fotogra fie", vertelt Witte. Toen hij pas begon te ver zamelen, kocht hij wei tien tot twintig camera's per jaar. Dat is inmiddels afgelopen, nu gaan de broers op zoek naar echte museumstukken. Johan Witte met twee Duitse Volksradio's. De kleine voor de gewone man, de grote voor de beter gesitueerden. Johan Witte met een camera van bakeliet. „Het wordt zelfs een obsessie. Je slaapt er niet van als je iets weet staan, dat veel geld kost." De gebroeders Witte zijn echte liefhebbers. Ze verza melen niet, om de hele collec tie in de toekomst te verkopen om er stil van te gaan leven. „Natuurlijk hebben de stuk ken een bepaalde geldwaarde. Belangrijk is ook de histori sche waarde. In dit museum is de hele evolutie van de fo tografie en het radiotoestel te zien." Op antiekmarkten en bra derieën proberen de broers wat meer bekendheid aan het bestaan van hun museum te geven. „Juist kleine musea zouden wat meer aandacht moeten krijgen." Hij noemt de Belgen zijn meest trouwe bezoekers. „Belgen hebben veel meer interesse in cul tuur. Een Nederlander denkt gelijk dat een bezoek hem geld kost. Dat is dus niet zo." De laatste aanwinst: een antieke 3D-projector. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER In stille periodes trekken de twee broers zich terug in een loods achter het museum, om nieuwe aanwinsten te restau reren. „Met elke fotocamera die je hier ziet kun je zo een foto maken, en ook alle ra dio's spelen nog echt", meldt Witte niet zonder trots. Op de begane grond van het museum staat in het teken van de fotografie, boven is de radio-afdeling, waar de an dere broer de scepter zwaait. De hele evolutie van het ra diotoestel valt daar te bewon deren. Van toestellen uit het begin van de jaren twintig, tot radio's uit de jaren vijftig en zestig. „Als we mensen rondleiden, hoor je wel eens reacties als 'hé, zo'n radio had oma vroeger ook staan'. We geven overigens altijd een rondleiding. Het is voor veel bezoekers immers moeilijk om de juiste weg te vinden in het museum. In het begin was het wel moeilijk wat je de mensen precies moest vertel len. In de loop der jaren is dat echter steeds beter gaan luk ken. Er valt erg veel over te vertellen, maar het is belang rijk om het niet te technisch te maken." Het Foto- en Radiomu seum, aan de Bastionstraat 45 in Axel, is geopend op vrij dagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur en op zaterdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur. Verder op telefonische af spraak met de gebroeders Witte. ROMMELMARKT - Muziek vereniging EMM houdt zater dag 8 april een rommelmarkt op het parkeerterrein bij het terrein van de W Koewacht. De rommelmarkt begint om 9.00 uur. Om 10.30 uur wordt een antiekveiling gehouden. OUD PAPIER - Leden van muziekvereniging EMM ha len woensdag 12 april oud pa pier op in de kern. SOOS - De Afasievereniging, regio Zeeuwsch-Vlaanderen, komt dinsdag 11 april bijeen in De Blaauwe Hoeve. De soos begint om 13.30 uur, op het programma staat een leuke kwis. MILIEU - Het Katholiek Vrouwengilde houdt een avond in Den Dullaert, waarop Sabine Verburg van de Zeeuwse Milieufederatie komt praten en voorlichting geven over de zorg voor het milieu in en om het huis. Dit gebeurt maandag 17 april om 20.00 uur. Een avond waarop, gezien de actualiteit van het onderwerp, grote belangstel ling wordt verwacht. BRIDGE - Bridgeclub Lams waarde speelde wedstrijden van de voorjaarscompetitie. Uitslag: 1. Van Aart-Van der Wielen, 2. Smulders-Van Puyvelde, 3. De Booy-Aarts. Ruitenboertoernooi: 1. Van der Wielen-De Waal, 2. Van Cauteren-De Booy, 3. De Kort-Joossen. Vierde avond voorjaarscompetitie: 1. Van Waterschoot-De Schrijver, 2. Smulders-Van Puyvelde, 3. Van Hootegem-Heizler. Vijfde avond voorjaarscom petitie: 1. Van Aart-Baggen, 2. Smulders-Van Puyvelde, 3. Van Kruyssen-Pouwels. KAMPIOENSCHAP - Tij dens een gezellige avond werd het kampioenschap van de kaartclub Schoppenboer in café De Landbouw bekend gemaakt. Uitslag: 1. T. van Spaendonck, St.-Jansteen; 2. F. Piessens, 3. J. Bracke, 4. J. de Burger, 5. L. Buyze, allen Clinge. EXCURSIE - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut houdt zondag 9 april een wandelexcursie in de WMZ-bossen te Clinge. Het vertrek is om 09.30 uur aan Interjute. Voor deze tocht wordt het aanbevolen laarzen te dragen. Excursieleider is Edie Bogaert. De wandeling duurt tot ongeveer 11.30 uur. KOERSBAL - Aan een mid dagje koersbal van de Katho lieke Bond voor Ouderen in gemeenschapscentrum 't Heike namen 34 personen deel. Uitslag: 1. M. Jansens- M. Herman, 2. C. van Goe- them-S. van Houte-Ferket. Van onze verslaggever CLINGE - De Sportraad Hulst gaat bekijken welke moge lijkheden er zijn om in de gemeente Hulst een project spor ten voor ouderen van de grond te krijgen. De aandacht zal daarbij in de eerste plaats uitgaan naar subsidiekansen die er blijkbaar op landelijk niveau zijn. „Als er mogelijkheden liggen", met zich ookt te richten op de zegt secretaris A. Bogaart, „dan starten we in Hulst met een project". Volgens Bogaart gaat het bij sporten voor ouderen om een geheel nieuwe en snel groeiende 'markt'. „Daarbij moet niet gedacht worden aan bejaarden, maar wel aan vijf tig-plussers, die steeds meer aan sport gaan doen. Vooral sporten als badminton, tafel tennis en tennis, die dus ook op wat oudere leeftijd nog uitste kend beoefend kunnen wor den". Het besluit om de mogelijk heden te onderzoeken is inge geven door de discussie rond het sportstimuleringsproject voor de jeugd. De belangstel ling daarvoor is dit jaar aan zienlijk minder dan vorige ja ren. Daarom voreg het Sport- raadbestuur zich af of het roer wellicht moet worden omge gooid. Tijdens de vergadering van Sportraad spraken de leden de voorkeur uit om door te gaan jeugd. Voor kinderen is het be langrijk dat ze een sport kun nen kiezen, terwijl het project voor kleinere verenigingen een goede kans biedt zich te pre senteren. Uit landelijk onder zoek is gebleken dat jongeren in de leeftijd tussen acht en twaalf jaar de meeste garantie bieden voor blijvende sportbe oefening. De mening van de Sportraad is dan ook dat het project zich op deze leeftijdsca tegorie moet blijven richten. Onderzocht wordt ook de mogelijkheid voor een school sportcommissie. Daarin zouden vertegenwoordigers van de Sportraad, gemeente en het on derwijs zitting moeten hebben. Zo'n commissie zou sportacti viteiten, waarbij verenigingen het onderwijs willen betrek ken, kunnen coördineren. Het gaat daarbij niet alleen om kennismakingsactiviteiten als bij het sportstimuleringspro ject, maar ook om wedstrijden en schooltoernooien. Van onze verslaggever PERKPOLDER - De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) verwacht geen problemen bij de aanleg van een windmolenpark rond de veerhaven bij Perkpolder. Directeur D. Oostinga van de PSD zei dat gisteren desge vraagd naar aanleiding van het plan voor negen windturbines dat is ontwikkeld door het be drijf Energy Connection. „Volgens de tekeningen die wij gezien hebben staan de- windmolens ruim om ons ter rein heen", aldus Oostinga. „Wij denken men de techniek van deze turbines zo onder de knie heeft dat we ook niet bang hoeven te zijn voor afbrekende wieken of zo. Wel hebben we nog even gekeken of de molens wellicht valse echo's kunnen veroorzaken op de radar, maar ook wat dat betreft verwachten we geen moeilijkheden". Burgemeester A. Kessen van Hontenisse zegt dat door de aanleg van het windmolenpark de recreatie op de Scheldedijk bij Perkpolder niet in het ge drang zal komen. „Het ontwik kelen van verblijfsrecreatie zal wat moeilijker worden, maar voor de dagrecreatie kunnen de molens zelfs een aanvullende attractie vormen". Van onze verslaggever HULST - Doorgewinterde kenners van Reinaert de Vos leggen momenteel de laatste hand aan de nieuwe Reinaertroute. Bij het uit stippelen van de nieuwe route is zoveel mogelijk re kening gehouden met zowel het historische- als het toe- ristisceh aspect. Het nieuwe Reinaertpad kent het beeld van de sluwe vos Rei naert, nabij de Gentsepoort in Hulst, als vertrekpunt. Van daar loopt het pad via Absdale en St.-Jansteen naar Meer- donk. Over De Klinge en het douane-kantoor bij De Paal gaat het pad naar Stekene. Wie het Waaslandse Rei naertpad wil blijven volgen, gaat via Sinaai en Belsele naar Sint-Niklaas. Van daaruit kan men nog even overwippen naar Nieuwkerken. Via Temse en Steendorp is er tot slot nog een uitloper naar Rupelmonde. Het pad houdt op bij het Mercato- reiland.

de Stem | 1989 | | pagina 17