Sluiten Suiker Unie gunstig voor woonwagencentrum Sas BRAKS: TREKVOGELS MOGEN GEEN SCHADE ONDERVINDEN Jaarmarkt Koewacht erg matig bezocht Recreatiebelangen neemt zwembad in Breskens over CBR begint in Zeeland met een rijdend theorielokaal FONS v. DORST b.v. Personeel De Honte declareert de medische handelingen Kinderen basisschool vieren boomfeestdag DONDERDAG 6 APRIL 1989 Schapen DEN HAAG - De jacht in het buitendijks gebied van het Verdronken Land van Saeftinghe wordt in principe niet verboden. Rust Onvrede reden voor opzeggen lidmaatschap Zeeuwse Bibliotheek AUTOBEDRIJF Erkende APK-keu ringen AUSTIN ROVER a»* merken Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031' DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De ge sprekken over de woonwa- aenproblematiek die het college van B en W van Sas van Gent sinds enkele maanden voert met gedepu teerde Maris-Koster, heb ben gisteren een onver wachte wending gekregen. Nu de Sasse vestiging van Suiker Unie gaat verwij nen, komt een van de zwaarste argumenten van de provincie - geen indu strie in de nabijheid van het woonwagencentrum - te vervallen. „De situatie is - helaas - heel snel anders geworden sinds gisteren. De sluiting van Sui ker Unie heeft natuurlijk zijn consequenties op milieu-tech nisch vlak en dus ook voor het huidige woonwagencentrum", aldus J. van Rest, burgemees ter van Sas van Gent. In gezel schap van wethouder L. Mar- quinie, gemeentesecretaris W. Zwartelé en enkele gemeente ambtenaren toog zij gisteren voor de derde keer naar Mid delburg. Deze week liet ze zich nog somber uit over het te voe ren gesprek met de gedepu teerde. Maar dat gesprek kwam gisteren in een geheel nieuw licht te staan. Afgesproken werd om eind mei opnieuw overleg te voeren. Vóór die tijd heeft het college nog heel wat 'huiswerk' te doen. Van Rest: „Nu de suiker fabriek weg gaat, zijn er ver schillende alternatieven, ver schillende mogelijkheden voor andere activiteiten. Die zijn natuurlijk nog heel onzeker. Aan ons is nu de taak om te be kijken wat die toekomstige be stemmingen zouden kunnen zijn en wat elk daarvan kan betekenen voor het woonwa gencentrum." De aanwezigheid van indu strie nabij een woonwagenlo catie is voor de provincie een zwaarwegend aspect. Dat geldt ook voor criteria als afstand tot een woonkern, voorzieningen (winkels, postkantoor) en grootte van het centrum. De eisen die de provincie daaraan stelt, hoeven volgens Van Rest Jacht in Saeftinghe mag V-r.;.: V. v V i - '*rWi '.TVT j* vv* 'Boe'. I Van onze correspondent I KOEWACHT - De 97e jaar- I markt van Koewacht kende 1 door het slechte weer een I matig bezoekersaantal. De 1 meeste mensen gaven er I waarschijnlijk de voorkeur I aan, zich te verpozen op de p kermis en de markt, die in jhet Belgische deel van de I grensplaats werd gehouden. I De kleinveemarkt was ondanks I het slechte weer en de concur- I rentie van de kermis een suc- Ices. De Konijnen- en Duiven- I vereniging Westdorpe leverde 122 konijnen, twaalf duiven, vijf I vechtkrielkippen, drie Orping- Itons en twee patrijse leghanen |aan. Burgemeester W. de Graaf jvan Axel reikte de bekers uit laan de kampioenen, die rond Ihet middaguur bekend werden I gemaakt. «Uitslag: Fokvee: Dikbil,vrouwelijk Inïuf tenden; E- Suy(Koewacht). I.' vrouweiijk met twee tan- Meermarkt Goethals (West- ■li;?16]' Mestvee: Dikbil, vrouwe- K^CMeermarkt Goethals (West- «Jïï algemeen Kampioen; Vrou- Kiffi mager: E. Suy (Koewacht); [c vrouwe^Ük zonder tanden: zagerij Van Laere (Axel); Dikbil "annehjk met twee tanden: E. Suy s oewacht); Mestvee jong: P. van lessche (Hoek). Vette koeien, .mooie billen. zwart bont: E. Suy (Koewacht). Guisling: T. Huiskes (Koewacht). Ardenner blauw: T. Huiskes (Koe wacht). Paarden: Merrie koud- bloed: F. Engels (Overslag); Pony I Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het ver- Plegend personeel van het streekziekenhuis De Honte declareert vandaag alle medische handelingen waarvoor ze niet zijn op- I geleid. I declaraties worden ver- i stuurd naar de AbvaKabo die er verder voor zorg draagt. ln. het kader van de strijd om vijf procent loonsverho- 1 Stag, n ^6Ze Sebeurtenis is voorlo per van de actie van volgende week woensdag. Dan worden bepaalde medische handelin gen geweigerd. Welke dat zijn wordt nog uitgezocht De acties van volgende week maken deel uit van het draaiboek dat gisteren met gejuich door het actie-comité van De Honte is ontvangen. Dat draaiboek moet nog for meel aan de directie worden voorgelegd. Als er niets ver anderd barsten volgende week de serieuzere acties goed los. Tot aan dat moment be perkt het personeel van het streekziekenhuis zich tot lu dieke acties. Zo gaat men maandag massaal naar het arbeidsbureau in Terneuzen om zich in te laten schrijven voor een beter betaalde baan. Het actie-comité van ver pleeghuis Ter Schorre zit in middels ook niet stil. Deze houdt morgen om 16.00 uur een bijeenkomst voor het per soneel. Tijdens deze bijeen komst worden de mensen in gelicht over de acties die op stapel staan. Momenteel wordt nog hard gewerkt om het draaiboek rond te krijgen. G. Braks. 'Jacht in prin cipe niet verboden'. - FOTO OE STEM JOHAN VAN GURP Land van Saeftinghe. Braks schrijft dat deze milieu-argu menten ook gelden bij het afge ven van jachtvergunningen in andere natuurgebieden in ons land. - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER haflinger: F. Engels (Overslag); (Westdorpe). Algemeen kampioen Merrie warmbloed: N. Vermeire mannelijk: Slagerij Van Laere (Koewacht); Friessche merrie: L. (Axel). Kleindieren: Duiven, A. Marshall. Algemeen kampioen Hamelink; Kippen, J. Schoonen- vrouwelijk: Goethals meermarkt berg; Konijnen, L. Bakker. Van onze Haagse redactie De jachtvergunning die begin deze maand afliep zal ech ter alleen worden verlengd als vaststaat dat ganzen en andere trekvogels van de jacht geen schade ondervinden en als door de jagers geen schade wordt toegebracht aan de landbouwgewassen in het binnendijkse gebied. Dit schrijft minister G. Braks (Landbouw en Visserij) in ant woord op vragen van de PvdA- kamerleden Feenstra, Swil- dens-Rozendaal en Lillipaly. In het verleden zijn van veel kanten bezwaren opgeworpen tegen de jacht in dit unieke na tuurgebied. Vooral ganzen en andere trekvogels zouden schade ondervinden door een verstoring van de rust door het optreden van de jagers. In de afgelopen tien jaar is het aan tal grauwe ganzén in het Ver dronken Land van Saeftinghe opgelopen van 1.000 tot 14.000 en het aantal kolganzen van 2.000 tot 12.000. Minister Braks schrijft dat bij de uitoefening van de jacht in het gebied van Saeftinghe 'sprake kan zijn van plaatse lijke verstoring van de daar aanwezige trekvogels'. Jacht op grond van de Natuurbescher mingswet in dit gebied is vol gens de minister echter alleen toelaatbaar als trekvogels daarvan geen schade ondervin den. De aanvraag voor een nieuwe jachtvergunning zal volgens Braks ook worden be oordeeld aan de hand van de vraag of de jacht nog wel strookt met de belangen van het beweidingsproject in het Van onze verslaggever MIDDELBURG - Herhaal delijk zeggen mensen hun lidmaatschap van de Zeeuwse Bibliotheek op uit onvrede. Dat is gebleken uit een telefonische enquête onder lezers die de Zeeuwse Bibliotheek de rug hebben toegekeerd. Vooral het gebrek aan ïntor- matie over essentiële zaken als openingstijden en kortingen op het lidmaatschapbedrag wer den veel genoemd. Tevens 'klaagde' men dat bepaalde boeken, vooral 'bestsellers', vaak uitgeleend zijn. De telefonische ondervra ging vormde de voorbereiding op een uitgebreidere schrifte lijke enquête onder ongeveer 300 ex-leden die nu is gestart. De Zeeuwse Bibliotheek wil uit dit onderzoek precies te weten komen wat de redenen zijn van mensen om soms na jarenlang trouw lid te zijn geweest op te stappen. Dit onderzoek, waarvan de resultaten nog voor de zomer worden verwacht, volgt op een eerste onderzoek onder bijna 3.000 lezers van de Zeeuwse Bi bliotheek. Van dat onderzoek worden de resultaten deze maand bekend. Beide onder zoeken zullen de basis vormen van verdere acties om de bil- biotheek voor zoveel mogelijk mensen aantrekkelijk te ma ken. niet onoverkomelijk te zijn. Ze wijst daarbij op uitzonderingen die landelijk nogal eens voor komen. „We moeten kijken of er situaties zijn, vergelijkbaar met die in Sas van Gent. Daar mee in het achterhoofd willen we proberen een zo optimaal mogelijke situatie te bereiken. Proberen de wensen van de be woners zelf te honoreren en ook rekening te houden met die van de kernen", aldus Van Rest. Leerlingen van de Casper van der Heijdenschool aan het tverk in de Zuidsingel in Axel. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever HULST/AXEL/ KLOOSTERZANDE/ SLUISKIL - In het kader van de Nationale Boomfeestdag waren de leerlingen van verschillende scholen in Zeeuwsch- Vlaanderen gisteren in de weer, om een aantal jonge bomen bij te planten. In Axel ontving chef open bare werken C. van Grem- berge ongeveer 36 leerlingen van de Casper van der Heij denschool, waarbij hij de hoop uitsprak dat de jeug dige planters ook in de toe komst mee zullen werken om de natuur iri stand te houden. Verder was aanwe zig J. Kooiman van Bos- en Landschapsbouw, die erop toezag, dat de bomen op de juiste manier geplant wer den. Het college van B en W van de gemeente Axel kon wegens verplichtingen el ders niet op de plantdag aanwezig zijn. In het park plan Zuidsingel plantten de scholieren vijf essen. Zo'n dertig leerlingen van de Ma- rij keschool plantten in de Marijkestraat nabij hun school zes berkebomen. In de gemeente Honte- nisse werden door de leer lingen van de Sandersschool en-Ter Duinen bomen ge plant bij de school. Wethou der openbare werken J. Joossen sprak de scholieren toe. Hij wees de kinderen er op, dat deze dag in het leven geroepen is na de laatste wereldoorlog, vanwege de kaalslag die aangericht was door de bezetters. Verder sprak hij de hoop uit, dat de boomplantdag een bijdrage kan leveren om de jeugd vertrouwd te maken met al les wat groeit en bloeit. De wethouder wees de scholie ren erop, dat zij er in de toe komst zorg moeten blijven dragen voor de natuur. Ook in Vogelwaarde werd door veertig kinderen van De Schakel nijvere arbeid verzet ter gelegenheid van de boomfeestdag. Buiten een aantal heesters, werden ook notebomen, kastanjebomen en prunussen geplant door de scholieren. De nationale boomfeest dag bleef in de gemeente Terneuzen beperkt tot Sluiskil. Daar plantten de leerlingen van de St. Anto- niusschool jong groen aan het Honoré Colsenhof De lagere schoolkinderen uit de gemeente Hulst kwa men gisteren niet in actie tijdens de boomplantdag. Vanwege het slechte weer werd hier besloten de boom plantdag een week te ver schuiven. Voor het beweidingspro gramma in het Verdronken Land van Saeftinghe is in to taal 1,2 miljoen gulden uitge trokken. De schapenhouderijen die in '83 ten dienste van het natuurbeheer in het natuurge bied zijn opgezet hebben in to taal 1200 schapen voor het be weiden van de schorren. Tegen de verlenging van de jachtvergunning in Saeftinghe is de afgelopen maanden mas saal geprotesteerd door allerlei natuurbeschermingsorganisa ties, waaronder de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Ook de gidsen die de excursies in het Land van Saeftinghe leiden hebben zich fel tegen voortzet ting van de jacht gekant. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Stichting Recreatiebelangen Breskens neemt definitief het zwembad De Veste over. „De onder nemers zijn akkoord gegaan met ons voorstel", zei wet houder A. de Feijer gisteren tijdens de commissie open bare werken. Hij doelt hiermee op een eerder gestuurde brief waarin het voorstel van de gemeente werd geschetst. De stichting neemt het zwembad over voor het symbolische bedrag van een gulden. Van de investering van twee miljoen in het project neemt de gemeente Oostburg de helft voor haar rekening. Het college gaat volgende week met de Stichting Recrea tiebelangen om de tafel zitten om de details door te spreken om de puntjes definitief op de i te zetten. Dat werd hoog tijd. De Stich ting had tot 1 april de tijd om de knoop door te hakken. Vlak voor deze datum viel de brief in de bus van het gemeentehuis. Daarin werd de toezegging van de Stichting kenbaar gemaakt. Recreatiebelangen heeft grootse plannen. Het zwembad veranderd in een elkweervoor- ziening met een sporthal. Dit project is onderdeel van de ver anderingen waarmee de kust lijn van West-Zeeuwsch Vlaanderen in de komende tijd te maken krijgt. Tijdens de bijeenkomst van volgende week worden de handtekeningen onder de over eenkomst gezet. Van onze verslaggever GOES TERNEUZEN Zeeuwen die hun rijbewijs willen halen, zullen voor taan het theorie-examen moeten afleggen in een rij dend examenlokaal. Het CBR (Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen) be gint met een rijdend kan toor omdat het in stand houden van vaste lokalen in Zeeland te duur wordt. Dat komt omdat die lokalen maar enkele dagen in de week worden gebruikt en voor de rest van de tijd geen functie hebben. Hetzelfde geldt voor de regio Zuid-Limburg. Zeeland moet de rijdende examenbus daarom delen met deze andere uithoek van Nederland. Het rijdende theorielokaal staat vandaag voor het eerst in Goes. Ook morgen staat deze CBR-bus (een trekker met op legger, waarvan de oplegger is ingericht als theorie-examen lokaal) in Goes. In het rooster Het rijdend theorielokaal van het CBR. Vandaag voor het eerst in Goes. van het CBR staat de bus de eerste drie dagen van de week in Zuid-Limburg, de donder dag en de vrijdag zijn gereser veerd voor Zeeland. In de voor lopige planning komt de bus elke vrijdag naar Goes. Vanaf mei komt de bus eens in de veertien dagen op donderdag naar Terneuzen. De andere twee donderdagen van de maand staat de bus dan weer in Goes. De CBR-bus (door het CBR 'motec' gedoopt) komt te staan op het parkeerterrein van waar in Goes en Terneuzen de prak tijk-examens worden afgeno men. De bedoeling is dat de CBR- bus ook voor andere CBR-acti- viteiten wordt gebruikt, onder meer voor promotie-doeleinden en voor incidentele bijscho- lings-cursussen op het gebied van verkeerskennis.

de Stem | 1989 | | pagina 15