ZEELAND Tennisclub krijgt nieuwe verlichting Verkeerd verbonden 'n Dagje pieren steken op de Westerschelde Alleen voor de foto Zeeuwse Babbels What's in a name? E TRAONTSJEN wm "ptee veut de PC KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN De klepel 't Kamerbestuur kan het allemaal best behappen Collegiaal Zwaar tillen DE STEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 25 MAART 1989 MODERNISERING BU 'SCHOONDUKE' Meubilair Zwart zaad WIE tot tien kan teilen, kan de hele wereld bellen, luidt de wervende spreuk waarmee de PTT de telefoon als commu nicatiemiddel aanprijst. Een mevrouw uit St.-Jan steen kwam deze week volko men onverwacht tot de ont dekking dat de telefoon in derdaad ongekende afstan den moeiteloos weet te over bruggen. Ze wilde even wat van zich laten horen aan een familielid dat in België woont, en greep het telefoon toestel. Het internationaal toe gangsnummer van België is 32, daar had ze geen telefoon boek voor nodig, want ze draaide zo vaak Belgische te lefoonnummers. Het nummer gedraaid, en wie schetste haar verbazing, toen de tele foon in het 'Belgische' werd opgenomen en een onbekende stem met een vreemde tong val antwoordde. Nu lustte het familielid van de vrouw een aardige slok, dat was haar bekend, maar deze stem hoorde toch duidelijk niet bij de persoon die zij wilde bel len. Dus legde ze de hoorn maar weer terug op de haak, aanvankelijk niet helemaal begrijpend wat er precies mis gegaan was bij de verbinding. Ze ging bij zichzelf nog eens na wat ze precies gedaan had en kwam tot de ontdek king, wat er mis gelopen was. In plaats van het toegangs nummer 32 te draaien, had de beste vrouw 52 gedraaid, het internationaal toegangsnum mer van Mexico. De gevolgen hiervan zullen pas te merken zijn als de telefoonrekening binnenkomt: het tarief van een telefoontje naar Mexico bedraagt 6,70 gulden per mi nuut. Bijdragen: Harold de Puysseleijr, Ronald Verstraten. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten. TERWIJL DE meeste mensen nog in dromenland verkeerden, trof een groepje fanatieke sportvissers in de haven van Walsoorden de nodige voorbereidingen voor een dagje vis sen op de Westerschelde. Zij deden het voorkomen, alsof zij dit vroege tijdstip gekozen hadden om de grote meute voor te zijn. De werkelijke reden was, dat zij in een genadeloze con currentiestrijd verwikkeld waren met een groepje rivaliserende vissers. Strijd lustig stonden ze in het nachtelijk duis ter te popelen van ongeduld om deze dag geschiedenis te schrijven. Ze voeren het kaaigat uit en nog voor het eerste ochtendgloren werden de net ten uitgeworpen. Dolfken, die voor de eerste keer mee op visvangst ging, volgde geboeid de verrichtingen van de andere vissers. Als beginneling kon hij van hen nog heel wat leren. Helaas eiste de bedrijvigheid van zijn leermeesters iets teveel van zijn aandacht op. De boeg van zijn scheepje, die normaal gespro ken als een mes door de golven sneed, maakte plotseling een verdachte op waartse beweging. Een zandplaat had zich meestergemaakt van ziin boot. Ondertussen draaide de motor echter stug door, waardoor de indruk werd ge wekt dat hij de boot nog verder op de zandplaat wilde krijgen. De enige red dingspoging die bij deze penibele situa tie paste was 'volle bak achteruit'. Ruimschoots te laat ging hij tot deze ac tie over: de sneldraaiende schroef sloeg slechts een grote put in het zand en de achtersteven van de boot zakte steeds dieper weg in de plaat. Ome Theo, die uit bezorgdheid in de buurt van de leerlingvisser was geble ven, overzag de situatie en nam de mari foon ter hand. „Zitte omhoog?", luidde zijn nuchtere vraag. Dolfken was merk baar gepikeerd en blafte terug: „Hoe be doel je omhoog, hoe kom je daar nou bij Ik ga pieren steken op de plaat, nou goed?" Met alle stuurmanskunst die hij machtig was, manoevreerde ome Theo zijn boot richting 'vriend in nood'. Het lag in zijn bedoeling, Dolfken zo dicht mogelijk te naderen en dan een touw over te gooien. De goede bedoelingen en het zeemanschap van Theo ten spijt, be landde ook hij even later op een zand plaat. De bemanning van enkele ander bo ten, die het drama via de marifoon had den gevolgd, spoedden zich nu massaal naar de plaats van het onheil. Ze consta teerden echter al snel, dat er weinig meer te redden viel vanwege het af gaande tij en de diepgang van hun boten. De beslissing viel hen zwaar, maar de twee gestrande boten moesten de vloed afwachten tot ze weer vlot waren. Met pijn in het hart zagen de onfor tuinlijke achterblijvers de rest van de vloot weer vertrekken en trokken zich terug op de boot van Dolfken. Daar werd de tijd gedood met grote kannen koffie en een toevallig gevonden boek speel kaarten. „Hier zitten we dan. Zo droog als een mande en zo vast als nen bout", vatte Dolfken de gebeurtenissen kern achtig samen. Om iedereen met beide benen terug op de grond te zetten, ver volgde hij relativerend: „Afijn, niets aan te doen. Zand erover!" Uren en enkele hartversterkertjes la ter meerden de twee boten af in de ha ven van Walsoorden, zonder vis. Als U binnenkort op een drooggevallen plaat een onbemand bootje ziet liggen, sla dan geen alarm. Als U goed kijkt, ziet U Dolfken een eindje verderop druk bezig. Met pieren steken Met dank aan de leverancier van dit verhaal, Piet Bogaart. NA een breedvoerige discus sie in de gemeenteraad van Hontenisse, waarbij diverse raadsleden hun deskundige mening over de al dan niet verantwoorde vervanging van een gemeentelijke klepel maaier ten beste gaven, be sloot burgemeester A. Kessen het debat met de volgende historische woorden: „We hebben de klok wel horen lui den, maar we weten niet waar de klepelmaaier hangt." OP de Rijksmiddelbare Landbouw School in Schoondijke zijn ze ape trots op hun naambord. De plaquette is helemaal opgeknapt en ze zijn er zo zuinig op,dat het bord voorlopig niet wordt op gehangen. Inderdaad, want dan is het binnen de kortste ke ren weer vies en het moet binnenkort nog prijken op een onderwijstentoon stelling. Voor onze fotograaf wilden ze op school wel een uitzondering maken. Maar nadat het kiekje genomen was, verdween het kleinood onmiddel lijk weer naar binnen. f Beschermd tegen de on gure weersinvloeden. Handig, zo'n naam bord. FOTO DE STEM/COR J. DE BOER IN de ledenvergadering van de Kamer van Koophandel wordt niet alleen verant woording afgelegd over de stukken die de kamer heeft doen uitgaan. Ook wordt er een lijst voorgelegd van re presentatieve activiteiten van het bestuur. Op zo'n lijst komt deelname aan symposia, studiedagen of forumavonden voor. Maar ook vertegenwoordiging bij nieuwjaarsrecepties, beurzen of openingen van bedrijven. „Zeer uiteenlopende zaken", stelde lid van de kamer J. Dees dan ook vast tijdens de deze week gehouden vergade ring. Dees' verwondering, of misschien wel bewondering, gold evenwel een drietal activiteiten in oktober en november van vorig jaar. Zijn oog was gevallen op de opening van een restau- rantin Ossenisse, de pre sentatie van de Muscadet Pfimeur in Sluis en de .Gastronomische Beurs in Brugge (B). „Is dat voor het bestuur wel allemaal te behappen?", vroeg hij zich tot hilariteit van de kamer af. Voorzitter H. Kok kon Dees echter geruststellen. Hij vertelde dat de repre sentatieve taken zoveel mogelijk worden verdeeld. „En alleen de héle leuke dingen doe ik zelf", voegde hij er lachend aan toe. ALTIJD aardig, als je door je collega's geholpen wordt. Maar collegialiteit kan ook aangewend worden om een grap uit te halen. De eigenaar van een vis kraam moest dit onlangs aan den lijve ondervinden. Als vaste bezoeker van de markt in Zierikzee, werd hij er door zijn collega's op attent ge maakt, dat het voortaan ge daan was met het bakken en roken van palinkjes, schar retjes en andere zeevruchten. Tenzij hij zijn viskraam zou voorzien van een milieu vriendelijke ontluchtingspijp met een lengte van pakweg zo'n meter of tien. Geschrokken zag de brave viskramer zijn nering in het gedrang komen en monteerde de pijp op zijn kraam. Zo doende konden de bezoekers van de markt in Zierikzee zich vergapen aan een wel zeer in het oog springende mobiele viswinkel. Het is de omzet van de visverkoper vast ten goede gekomen MOETEN er wel of geen ex tra parkeerplaatsen bij als Albert Heijn zich op het Hul ster 's Gravenhofplein ves tigt? Die vraag houdt de ge moederen in Hulst bezig. Zo meende PvdA-raadslid Annelies van Wees deze week nog dat die extra plaatsen he lemaal niet nodig zijn. „Als ik boodschappen bij AH moet doen, zet ik mijn auto net zo gemakkelijk op het Oranje- bolwerk. Da's amper drie mi nuten lopen". „Ja", reageerde wethouder Gerard van de Voorde, „als je een rolletje pepermunt koopt. Maar er zullen mensen zijn die heel wat meer meenemen. Die tillen daar letterlijk en fi guurlijk zwaar aan". Ze krijgen in Cadzand wel kuren. B en W Oostburg: het blijft een vreemde vogel. Waar blijft de ton van Don? Als ze doorgaan met slopen kunnen ze Vereniging Oud Ter- neuzen straks opheffen. tVentevogel wordt geKruizigd. PvdA Sas van Gent: waar vuur is is Brand. Na die CDA-brief was in Aardenburg het gemeentehuis te f klein. Dat Medisch Centrum wordt echt een knaller. Nieuw beleid Hontenisse: na woonwagenbewoners nu bejaar den aan de rand van de kern. Wielrenner: hier krijg ik echt de ribbels van. Voorzichtige acties tuinbouw. Wat wil je met al die glazen kas- sen. Wie gaat er dokken voor het droogdok? Eén gevolg van de WOV is al bekend: Hontenisse wordt 60 mille lichter. Niet de huurder, niet de verhuurder, maar justitie ging met het meeste geld strijken. Zekatel en NKM: geen kink in eikaars kabel leggen. DE afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de platte landsjongeren bestaat 50 jaar. In dat kader willen ze op 10 juni een reünie organiseren. Dus zijn ze op zoek oude no tulenboeken. Dat kan nog een hele puzzel worden want in de afgelopen halve eeuw is de organisatie nogal eens van naam veranderd. Eerst heette het ZJL, toen ZPM, vervolgens LJG en uit eindelijk PJG. Tegenwoordig gaan ze officieel door het le ven als PJZ, maar voor alle gemak houden ze het zelf nu maar op 'de plattelandsjonge ren'. Hoe dan ook, wie nog wat archiefmateriaal heeft van een der genoemde organisa ties kan bellen naar 01157- 1395. Zo'n week duur veel langer as dank van tevoren docht! 't Zit zo: de maondagmerrend enk mijnen maot weggebrocht; ze gint'r 's e weeksken tussenuit naor Loerdes meette bus. Ik zeejvoor fakansie, maor eerluk gezeed om te beewegen dus. „Euh makkeluk! En was e week? Da's ommerst zo verbij aoij'k duzend keren gezeed. Zieje, ze zat wa tussen meej mij. „Wie zurgt'r voor ouw eten; pakte gij wel schone sokken op tijd en wie zoekt'r ouwen bril? Die zijj'ommerst ook alt kwijt. Zouwde nie gaon eten bij ouw zuster, bij ulder Marie?" „Dan zijnk veesteveel gebonnen! Att'r op aon kom eet'k 's nie, maor nen petetter schellen da zal toch zo geen oppermarten ge ven en dat stiksken vlees braojen! Dao zijn wel moeluker dingen in't leven. Gao nou maor rustug weg, ik slaon d'r mij gemakkeluk deur. Pakt ouw grief nou maor t'oop en dan wijjer geen gezeur." Ik wist nie da d'n week zo lank kost duren Free, en dan da d'eten klaormaoken, da val om de miledju nie mee. Mijn kóólen die waoren nog op geen stikken naor gaor, dan vielen mijn petetters al as papp van makaor. Z'aoi op 'n brief ken geschreven oe ank mee mijn vlees most be ginnen, maor daor aoi'k geen juinen aon, ik kost mijnen bril niemer vinnen. Free, g'aoi 't mescssien achter mijn emaol nie gezocht, maor tegen dazze thuiskwam enk eur 'n blommeken gekocht. Da d'enk van eel mijn leven nog nie gedaon, geloofde gij da, maor zeggen dagge blai zijt.jao, da's daor'm ook nogal wa. „Ik zien ouw zo gjern," emmen da d'in onzen jongen tijd, lank gelejen, geen onderdduzend keren gezeed, toen ammen nog vreejen. Nou gaota niemer af eeh, maor geloofde gij mij ank zeg: Da's't daor'm deur aoi! Zij pinkten zij e traontsjen weg. zaterdag 25 maart ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Vlissingen ('t Anker) 10 u. ds. C. J. van der Ploeg (gez. dienst). zondag 26 maart HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg, 10.30 u ds. H. Valk. Axel, 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet, 11 u. ds. Meeuse. Breskens, 9.30 u. ds. R Nummer dor. Groede, 9.30 u. ds. Schokking. Hoek, 10 u. dhr. De Best en ds. W. van Meeuwen. Hontenisse, 11 u. ds. B. van der Wel. Hoofdplaat, 10 u. dr. C. Lecompte. Hulst, 9.30 u. ds. B. van der Wel. Nieuwvliet, 11 u. dhr. Van Es. Oostburg, 10 u. ds. M. Lorler. Philippine, 10 u. dienst te Sluis kil. Schoondijke, 9.30 u. ds. Hooger- werf. St.-Anna ter Muiden, dienst te Sluis. Sint-Kruis, 9 u. ds. H.Valk. Sluis, llu. prof. Van Gennep. Sluiskil, 10 u. ds. J. Boersma en dhr. A. Freund. Terneuzen, Grote Kerk: 10 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Herder kerk: 9 u. ds. M. van der Meer en 19 u. ds. C. de Rooij. Opstan- dingskerk: 10.30 u. ds. C. de Rooij. Waterlandkerkje, 11 u ds. P. de Vries. IJzendijke, 9.30 u. ds. Meeuse. Zaamslag, 10 u. ds. R de Jonge, 19 u. ds. De Haan en ds. De Jonge. Zuidzande, 9.30 u. dhr. Van Es. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk (Herv./Geref. dienst in St. Baafs- kerk). Breskens: 9.30 u. gezam. dienst in Herv. Kerk: ds. R Nummerdor. 17 u. mevr. Taalman, Terneuzen. Oostburg: 10 u. gezam. dienst in Herv. Kerk ds. M. Lorier.. Schoondijke: zat. 25/3:22 u. paas wake. zond. 9.30 en 14.30 u. ds. E. Hoogerwerf. Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. dhr. D. de Best Terneuzen: (Opstandingskerk) 17 u. ds. J. Juijens. (Goede Herder kerk) 10.30 u. ds. J. Juijens. GEREFORMEERDE KERK (VRIJGEMAAKT) Zaamslag: 9.30 u. ds. A. Kruizin- ga. 15 u. ds. A. Kramer, Hoek. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: zond.: 10 en 15 u. lees- dienst. Maand: 9.30 u. leesdienst. DOOPGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Postma. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. Goudswaard Hulst (Den Dullaert): 19.30 u. dhr. Zwaanswijk. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9.30 u. Gezam. dienst in Herv. Kerk: ds. R. Nummer dor. Cadzand: 9 u. ds. L. Mietus. Nieuwvliet: 11 u. gezam. dienst dhr. D.v. Es. Retranchement: 10.30 u. ds. L. Mietus. NIEUW APOSTOLISCHE KERK Terneuzen/Hoek (Molendijk8, Hoek): zond. 9.30 u. dienst. Goes (Turfkade 1): Elke 2e en 4e zondag 9.30 u. dienst. Vlissingen (A de Westerbaan 20, W-Souburg) - zond. 9.30 en 16 u. woensd 20 u. dienst LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10 en 17 u. dienst. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN DEREN Hulst Hontenisse ea Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Verster, Kloosterzanae, tel. 01148-1775. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. L. Heynen, tel. 01150-12531. Aflevering 90 HET Lied van de Smid was, zoals wij het in deze rubriek opna men, niet compleet. Mevrouw De Loos uit Hulst bezorgde ons de Zangbundel voor het Nederlandsche Leger, 1915, en daar staat het volledig in. Ook R. Martinet uit Heikant kent het. Hij schrijft ons: -Bijgaand het feestlied dat werd gezongen op 'den tèèrdag' van de schutterssociëteit Sint- Sebastiaan te Koewacht in 1954. De voorzitter op dat feest was de bekende molenaar en schutter van Koewacht Mien Misseghers. Omdat René Baes de dorpssmid van Koewacht was, werd het Lied van de Smid gezongen. Ik was ook lid van de schuttersvereniging, dus ik heb het feest meege maakt. Het programma was als volgt: eerste acht café's bezoe ken, daarna eten in café Van Hove. Menu: soep met veel bal letjes, polderpetetten, spruiten en een zeer grote biefstuk. Voor en na de maaltijd werd op be vel van de voorzitter voorgebe den door René Baes. Een klein gebed was er ook voor alle overleden leden. Na de maal tijd werden oude liederen ge zongen. Tijdens het feest wer den de nieuwe leden gedoopt! - Het Lied van de Smid Een smidje in zijn smisse Die zong den helen dag. Zijn stemme klonk zo helder Bij iéd'ren hamerslag. Hij zong zo blij Van tokke, tokke tok. Hij zong zo vrij Van kloppe, kloppe, klop, Het klonk zo lustig dan, Het liedje van den zwarten man. Een meisken op haar kamer Die had dat lied gehoord. Haar hartje ging aan het jagen Bij smidjes aardig woord. Het ging zo snel Van tokke, tokke, tok. Het ging zo fel Van kloppe, kloppe, klop. Het sloeg zo teder dan Bij 't liedje van den zwarten man. „Och smidje van hierover, Leer mij dat schone lied." „Lief meisken, 'k zal 't u leren als mij mijn geerne ziet! Kom zing met mij Van tokke, tokke, tok. Kom zing met mij Van kloppe, kloppe, klop. Wij zingen samen dan Het liedje van den zwarten man." Het meisken werd zijn vrouwtje, En hij haar beste man. En kleine kleuters kwamen, Die zonge mede dan. Zij zongen blij Van tokke, tokke, tok. Zij zongen vrij Van kloppe, kloppe, klop. Het klonk zo lustig dan Het liedje van den zwarten man. Pegam Van onze correspondent SCHOONDIJKE - Leden van de tennisvereniging Schoon dijke zijn vandaag (zaterdag) weer actief. Voor de tweede keer wordt op de twee tennisbanen verlichting aange bracht. De huidige verlichting dateert uit 1985 en stond bij het tennissen in de weg. Secretaris T. Ghijs: „De ver lichting die we nu aanbrengen is tien keer zo sterk. Je praat dan over 120.000 watt. We halen zaterdag twee masten weg en alles wordt op één mast ge plaatst. Het is een modernise^ ring met een professioneel ka rakter. Het kost de club toch 10.000. Hier zit geen cent sub sidie bij. Alles betalen we uit eigen middelen" Vandaag verwijdert een kraan met een giek de oude palen Die worden net boven de grond af gezaagd. Daarna wordt de ver lichting aangebracht op een hoogte van zestien meter. Het meubilair in de kantine is ook al vernieuwd, evenals de ge- luidsinstrallatie. De buitenkant van de kantine is ook niet ver geten. Enkele leden van de club hebben die van een nieuwe verflaag voorzien. Ghijs: „We hebben op dit moemnt een actief bestuur. We kunnen ook veel met onze fi nanciële middelen doen. Alles betalen We zelf. En na deze uit gaven zittten we heus nog niet op zwart zaad. Ik denk dat dit vrij uniek is voor Zeeuwsch- Vlaanderen."

de Stem | 1989 | | pagina 27