Ito HEK Weerman Willy T)e Wingerd' hoeft niet te verhuizen 10RGANISATIE ZIEKENHUIZEN LEVERT NODIGE GELD OP ervoer MST! Buit van vijftig mille bij overval op juwelier in Oostburg etsbv Leerlingen Oostdijke brengen soundmix-show Half jaar cel geëist voor bezit vals geld Gascontroleur' licht argeloze bewoners op 'Meer animo voor het telen van vlas' Celstraf geëist voor poging tot doodslag DEUREN fëSa 69! A63f TOEKOMST VOOR ZMLK-SCHOOL TERNEUZEN ZIET ER BETER UIT T27 IULST - Het ministerie van WVC heeft het licht pp groen gezet voor de realisering van een me- lisch en sociaal centrum in het voormalige Hul ster ziekenhuisgebouw. bA GOES, 01100-30548 Oproep!!! (Sta)Caravans Frankrijk Costa Blanca J inst onderhoud Botsing tegen bus eist slachtoffer uit Burgh 'iet leven. Haamstede om Zaken zijn zaken ZATERDAG 4 MAART 1989 -SÏ-.ÏS-5- VLASMIDDAG DRUK BEZOCHT GOKVERSLAAFDE DURFDE NIET ZONDER GELD NAAR HUIS TE GAAN Voorraad Brinkman naar Goes DE STEM VANZEELAND I Van onze verslaggever ItERNEUZEN - De toe- I komst van de Terneuzense [school 'De Wingerd' ziet er Iweer een stuk zonniger uit. [Een zware delegatie rondde donderdag besprekingen met het onderwijsministe- rie in Zoetermeer succesvol laf. 'De Wingerd' is een school voor zeer moeilijk lerende kinderen j(ZMLK). Deze maakt deel uit van de Jacob Catsschool, een ichool met verschillende rich- tingen uit het speciaal onder wijs. De ZMLK-afdeling, De Win gerd dus, leek verdreven te worden uit het gebouw waarin de kinderen momenteel les krijgen. „Niet het voortbestaan van de afdeling, maar het ge bouw werd bedreigd", zegt di recteur D. Hogenbirk. Ambte naren van het ministerie von den dat er in het hoofdgebouw van de school voldoende ruimte was voor alle leerlingen. Directeur Hogenbirk: „Dat kwam uit de Londo-regeling. Daarin staan ook allerlei nor men voor de huisvesting. Aan de hand van die regels bere kende het ministerie dat het hoofdgebouw genoeg vierkante meters bood. Voor de ruimte in het andere schoolgebouw zou den we te weinig leerlingen hebben". De leiding van de school ont dekte echter dat het rekensom metje van het ministerie niet klopte. Daarom reisde een de legatie naar Zoetermeer. Naast directeur Hogenbirk trokken leden van het bestuur, van de besturenraad en van het christelijk administratiekan toor in Middelburg naar de randstad. „We konden de desbetref fende mensen daar aantonen dat ze een fout gemaakt had den", zegt een tevreden direc teur Hogenbirk. „Tot 1 augus tus 1990 blijft 'De Wingerd' in het huidige schoolgebouw zit ten. Daarna is er opnieuw overleg met het ministerie. Als dan blijkt dat er voldoende leerlingen zijn, hoeft De Win gerd niet te verhuizen. En daar ziet het zeker naar uit. Wij ver wachten dat er na die datum genoeg leerlingen zijn". edisch centrum komt er Van onze verslaggever Itolgens P. Stevens van het Stafbureau Beleidsontwikke- ng van WVC is het ministerie in principe bereid het be nodigde geld beschikbaar te stellen voor de versterking |ran de eerste lijnszorg in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, en belangrijk onderdeel van het project. prijsbewuste vakantieganl gers bellen nu om de zon-l nige zomergids van Kras! Stervakanties 04199-3622. f op de fijnste campings va» Frankrijk, Italië, Duitsland, Spanje, huurt u bij Vacan soleil. Zwembaden. Altijd zwemwater. Broed 04990-74677. I Italië, Spanje, Duitsland] Denemarken: bung., m partem. Broch. VacansM leil, 04990-74677. compl. inger. flat pal aan] zee, v.a. 195,- p.w. Tc' 03463-53130. Daarbij wordt vooral gedacht aan een uitbreiding van perso- el bij de gezinsverzorging en het kruiswerk. Hoeveel geld er aar Hulst komt, is nog niet be kend. Dat hangt af van een vereenkomst die er nog moet omen tussen het ziekenfonds i de Stichting Medisch Sociaal entrum. Volgens Stevens jirordt daar nu op gewacht, ordat definitief spijkers met foppen kunnen worden gesla gen. Ook de Ziekenfondsraad noet dan nog akkoord gaan, haar dat zal volgens WVC en probleem zijn. [et geld voor de versterking an de eerste lijnszorg moet amen uit de 'winst' die ge- Behoefte laakt wordt als gevolg van de «rganisatie van de zieken- uizen in Zeeuwsch-Vlaande- is nog onduidelijkheid. Afhan kelijk van de gebruikte me thode laten de uitkomsten van de rekensommetjes volgens Stevens bedragen zien die va riëren tussen één en anderhalf miljoen gulden. Terwijl nog wordt gerekend hoeveel er precies 'over' is, heb ben het ziekenfonds en de Stichting Sociaal Medisch Cen trum de boodschap gekregen zich alvast te beraden over de vraag hoeveel er voor het pro ject in Hulst nodig is. Eerder is er aan WVC zowat zes ton ge vraagd, zodat de uitkomst van het rekensommetje voor de realisering van het Medisch en Sociaal Centrum niet echt be langrijk is. Daarbij zijn de oude zieken huizen in Terneuzen, Sluiskil en Hulst gesloten en is daar voor in de plaats een nieuw Itreekhospitaal in Terneuzen lebouwd. Over de vraag hoeveel fi- lancieel voordeel deze reorga nisatie precies heeft opgeleverd „Het ziekenfonds en de stich ting moeten nu in samenspraak bekijken wat de behoefte in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is. Dat moet resulteren in een overeenkomst. Als die er ligt kunnen wij er bij wijze van spreken onze stempel onder zetten en dan is het voor elk aar", aldus Stevens. Het overleg tussen de Stich ting en het Ziekenfonds is mo menteel nog niet afgerond. )OSTBURG - Een Engels sprekende man heeft gisteren pnd 17.00 uur juwelierszaak 't Goudoppertje in Oostburg (vervallen. en deuren Ivol en verantwoord, irhoudsvrij en dat Laat u eens over de vele amen en deuren. II «heden !®et bedreiging van een vuist vuurwapen nam de man siera- en en een geldbedrag van jond vijftig mille weg. Van de pder ontbreekt momenteel der spoor. I Juwelier Ouweneel heeft de ibbers nog in de benen als sm om een reactie gevraagd brdt: „De man, een Indisch of "abisch type, kwam de zaak tnen. Hij sprak mij in het pgels aan. Plotseling haalde een revolver voor de dag. 1 dat moment stond de tijd ■en stil." pe maakt je wel eens een Vorstelling van hoe het is om Van onze correspondent ÏTEDE - Bij een >ntale botsing tussen een s en een personenauto 'am gisteren de 65 jarige imobilist G.H. Postma tiewerken aan 39. bergen op zoom 044050 nd van 9.00 12.00 uur. let ongeval gebeurde doordat I bestuurder van de persone nauto op de Serooskerkse- "door tot nu onbekende aak- met zijn auto op de kerweg helft belandde. Op dat moment kwamuit te- «overgestelde richting een wis uit de richting Zierikzee. botsing was niet te vermij - Het slachtoffer overleed •Mei en Kim' repeteren druk voor de soundmix-show. FOTO WIM KOQIJMAN Van onze correspondent OOSTBURG - De West-Zeeuws- Vlaamse scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs Oostdijke, brengt ook dit jaar een soundmix- show. Dit gebeurt donderdag 23 maart In de aula van het hoofdgebouw aan de Oost- burgse Nieuwstraat. De leerlingen van de twee eerste leer jaren brengen life-nummers van be kende groepen, artiesten of cabaretiers. Hiervoor wordt in de aula een speciaal decor gebouwd voorzien van een licht en geluidsinstallatie. Het geheel wordt tijdens de voorstel ling een aantal keren onderbroken voor een modeshow, die wordt gepresenteerd door de leerlingen van het vierde en af sluitende schooljaar. De leerlingen showen dan de nieuwe voorjaarscollectie van Groosman uit Sluis. Ook zorgt een balletgroep voor de omlijsting, dit op muziek van bekende popnummers. Het initiatief van dit evenement gaat uit van muziekdocent Pierre Cornells, die daarbij gesteund wordt door een aantal collega's. „Het sluit ook aan bij de vrijetijdsbe steding van de leerlingen, zoals knal lende muziek, swingen en show", aldus Cornelis, die dit jaar werkt met toe gangskaarten. „Vorig jaar kwamen er meer mensen dan wij verwachtten waardoor onze zaalcapaciteit te klein bleek en bezoe kers teleurgesteld moesten wordea Dit willen we nu voorkomen door een aantal kaarten in omloop te brengen, aangepast aan de zaalcapaciteit". Die toegangskaarten kunnen vanaf 13 maart worden besteld in het hoofdge bouw te Oostburg of in de dependance van de scholengemeenschap in Schoon- dijke. te worden overvallen. Toch reageer je in zo'n situatie an ders dan wat je zelf gedacht had. De overval duurde slechts zeven minuten; het leken er wel zeventig. In een vloek en een zucht griste de man geld en sieraden weg. Gelukkig voor ons kwam er een klant binnen waardoor de man in zijn werk gestoord werd en vervolgens te voet het hazepad koos". De rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen sloeg na de overval groot alarm. Omdat men vermoedde dat de dader richting België ging, werd aan alle grensposten in Zeeuwsch- Vlaanderen streng gecontro leerd. De rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het volgende signalement van de dader: de man, een zuidelijk type, is ongeveer 1.70 m. lang. Hij heeft zwart haar en een tenger postuur. Op het moment van de over val droeg hij een ski-jack en een spijkerbroek. De man was eerder die dag door getuigen in Oostburg gesignaleerd met een rode rugzak. De rijkspolitie West- Zeeuwsch-Vlaanderen ver zoekt getuigen van de overval zich bij haar te melden. De ju welierszaak is meteen na de overval gesloten voor het pu bliek. R. Ouweneel: „Vandaag zijn we weer normaal geopend. Za ken zijn zaken, het gewone le ven gaat door. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het voorhanden hebben van een aantal valse 'snippen' in juni van het vorig jaar, is gisteren voor de Middel burgse rechtbank een ge vangenisstraf geëist van zes maanden tegen de 35-jarige M.H. uit Bergen op Zoom. Eerder werden voor het uitge ven van de biljetten de Vlissin- gers T.H. en T.D. veroordeeld. Tijdens het onderzoek in hun zaak werd H. genoemd als de gene die de Vlissingers de valse honderd-gulden-biljetten zou hebben geleverd. Toen de politie hem hierover aan de tand wilde voelen, bleek H. 'verdwenen' om pas in sep tember weer boven water te komen. Op dat moment werd door T.D. zijn eerder bij de rechter commissaris afgelegde verkla ring herroepen en kwam hij met een heel ander verhaal. Hij en T.H. zouden M.H. als leve rancier genoemd hebben om hem 'een hak te zetten' als straf voor het feit dat hij D. een on deugdelijke auto zou hebben verkocht. D. was door de verdediging als getuige opgeroepen om de rechtbank te vertellen welke verklaring nu de juiste was. Onder ede bevestigde de ge tuige dat hij wenste te blijven bij zijn tweede verklaring.Bij de aankoop van de auto zou T.H. de verdachte een zak valse. snippen hebben getoond, maar deze zou gezegd hebben daar 'niet in geïnteresseerd' te zij a 'Een onwaarschijnlijk ver haal', vond officier van justitie mr. Huijgen, die de getuige erop wees dat de vriendin van T.H. er bij was geweest toen de Vlissingers hadden gesproken over de levering van een hoe veelheid valse honderd-gul- den-biljetten door de man uit Bergen op Zoom. Maar de getuige volhardde in zijn verklaring, waarna de officier proces-verbaal liet op maken wegens meineed. D. werd ter plekke aangehouden en in de zaak tegen M.H. doet de rechtbank over 14 dagen uit spraak. Van onze correspondente MIDDELBURG - Gokverslaving leidde op 18 november tot een poging tot doodslag op een 51-jarige vrouw, waarvoor de 27-jarige Middelburger M.W. gisteren voor de meervoudige strafkamer te Middelburg terecht stond. W. had die dag meer vergokt dan hij kon verantwoorden en laat in de middag over woog hij in een koffietent wat hem te doen stond. Zonder geld naar huis gaan durfde de man niet, en hij bezon zich dan ook op een manier om het verloren bedrag weer aan te zuiveren. In de koffietent zag hij ook weer de vrouw die hij enkele ogenblikken eerder in het winkelcentrum had opgemerkt. Met een tas vol boodschappen zat ze bij een kop koffie wat bij te komen, waarna ze af rekende en te voet haar weg naar huis vervolgde. W. liep met haar mee en knoopte een praatje aan, waarop de vrouw niet inging. In het flatgebouw nam de vrouw de lift naar boven en ook hier volgde W. haar. Plotseling zag ze hoe de man de ceintuur van zijn regenjas aftrok en die om haar nek slingerde, terwijl hij 'geld' eiste. In doodsnood wees het slachtoffer op haar boodschappentas, maar W. reageerde hier niet op en trok de ceintuur alleen maar vaster aan. Op de tiende verdieping stopte de lift en wist de vrouw te ontkomen. W. wandelde naar zijn eigen woning en kon daar zes dagen later worden aangehou den. Het geld in de boodschappentas had hij onaangeroerd gelaten. Waarom hij dit geld niet had gepakt, terwijl hij het toch zo nodig zei te hebben, kon W. niet vertel len. Evenmin wist hij waarom hij gepro beerd had de vrouw te wurgen. Voor justitie reden om de man te laten onderzoeken door een psychiater, die ove rigens tot de conclusie kwam dat hij 'ge heel toerekeningsvatbaar' was. Officier van Justitie mr. Tempel eiste tenslotte een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan zeven maanden voor waardelijk met daarnaast begeleiding door de reclassering. Uitspraak over 14 dagen. HET vorige weekeinde was somber, koud en nat. Het eerste maart-weekeinde zat wisselvallig en zeer zacht zijn. Van daag kan de dag beginnen met een lichte motregen, maar daarna wordt het droog en verschijnt de zon. De zuidelijke wind is erg zwak en het ziet er naar uit dat het een leuke voorjaarsdag wordt. Temperaturen van 11 tot 13 graden. Dat alles hebben we te danken aan een zwakke rug van hogedruk. Morgen begint de dag ook goed, maar naarmate die vordert komt er meer bewolking. Het blijft droog, maar het zeer zonnige karakter van vandaag halen we niet. De wind blijft zuidelijk zeer zwak en deze zuidelijke luchtstro ming jaagt de thermometers nog meer de hoogte in. U zult ervaren dat het tussen de 13 en 15 graden wordt Misschien dat aan het begin van de avond wat motregen of lichte regen valt. Dat is afhankelijk van de snelheid waarmee een zwakke storing, nu nog ten westen van Ierland, naderbij komt Voor maandag weer opklaringen en verdere stijging van temperatuur, waarbij we zelfs mogen denken aan 16 graden. Maar na maandag nemen de regenkansen nadrukkelijk toe en daalt ook de temperatuur naar 12 tot 13 gradea De lente is aangebroken, althans kalendermatig. Op 1 maart is de lente begonnea Astronomisch nog niet, dat ge beurt rond 21 maart, zoals u weet Wel kunnen wij u al be richten dat in de nacht van 25 tot 26 maart onze klokken weer een uur vooruit gedraaid moeten wordea Dan gaat in geheel Europa de zomertij d in. Tussendoor een mededeling aan hen die gaan skieëa In dé Belgische Hoge Venen ligt een halve meter sneeuw. De lang laufpistes zullen vandaag, volgens een mededeling van de Toeristische Dienst geopend wordea U zult zich wel moeten haasten, want met de eerder in deze bijdrage omschreven hoge temperaturen zal de sneeuw gaan smeltea U weet inmiddels ook dat de winter van 1988-1989 de warmste van de twintigste eeuw is. De gemiddelde tempera tuur- in december, januari en februari, was 5,3 gradea Nor maal komen we uit op 2,2 gradea De warmste winter voor deze was 1849-1850 met 5,5 gradea Velen schrijven dit toe aan het broeikast-effect, veroorzaaakt door te veel kooldio xide. Maar daar had men in 1850 nog geen weet vaa Pessi misten hebben berekend dat als gevolg van de temperatuur stijgingen in 2025, dus over 36 jaar, de zeeën met 1.20 meter gestegen zullen zjja Maar maakt u zich daar maar niet druk over. Deze rekenaars zijn aarts-pessimistea Weerspreuken: 'Is maart zacht in wil, verwacht dan een guur april.' 'Kraait de haan in de nacht, wordt ander weer verwacht.' YERSEKE - Een man die zich voordeed als gascon troleur heeft in Yerseke en 's Gravenpolder de bewo ners op slinkse wijze geld afhandig gemaakt. Met het praatje dat hij een gas lek op kwam sporen, vroeg hij de bewoners respectievelijk 95 en 135 gulden voor de controle. Volgens de nep-controleur zou er sprake zijn van een gas lek in de straat. Met het praatje dat hij al bij diverse mensen in de straat de gasconcentratie had opgemeten, kwam hij twee woningen in de gemeente Rei- merswaal en 's Gravenpolder binnen. Na een vluchtige blik op de gasmeter, maakte hij in 's Gra venpolder ook nog van de gele genheid gebruik om voor 65 gulden te ontvreemden.. Voor zijn 'verdienste' vroeg de man een ruime vergoeding, die uiteraard contant moest wor den betaald. Het signalement van de 'con troleur' luidt als volgt: Leeftijd 30 a 35 jaar en 1.80 lang. Hij heeft half-lang donker krul lend haar, en een tenger pos tuur. Hij droeg een donker kleurige jas en een blauw grijze broek. De politie verzoekt eenieder die het slachtoffer is geworden van deze nep-controleur of de gene die aanwijzingen kan ge ven contact op te nemen met de politie te Kruiningen of in Heinkenszand. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 I GEREEDSCHAP- Van onze correspondente ST.-JANSTEEN - De problemen in de akkerbouw hebben tot gevolg dat de animo voor de vlasteelt toeneemt. Dat zei ir. H. Boersma, secreta ris van de commissie vlas van het hoger produktschap voor akkerbouwprodukten. Hij eta leerde deze mening tijdens de jaarlijkse vlas-middag die gis= teren in het gemeenschapscen trum De Warande te St-Jan- steen werd gehouden. Er was volop belangstelling. De inleiders gaven een uit eenzetting over de ontwikke lingen rondom de teelt van het vlas, de marktontwikkeling en de promotie van de vlaspro- dukten. Ir. H. Boersma, secretaris van dë commissie vlas van het hoger produktschap voor ak kerbouwprodukten pleitte in zijn inleiding met als onder werp 'het vlas en de vlaswereld in Nederland' met name voor saamhorigheid om zodoende de gemeenschappelijke belangen beter te kunnen behartigen. De vlassector in Nederland heeft in de afgelopen drie jaar enorme investeringen gedaan. A. Daenekindt, directeur van het algemeen Belgisch vlasver- bond te Kortrijk gaf in zijn in leiding over de marktontwik keling van het vlas en de vlas- produkten een overzicht van statistische gegevens in de ver koopcijfers en de prijsontwik keling. Uit zijn betoog bleek verder dat er in België een catastro fale voorraad aanwezig is. Daenekindt vindt het dan ook belangrijk dat de promotie van het vlasproduk ter hand wordt genomen. Als laatste inleider pleitte J. Libeert van Libeco NV te Meu- lebeke met als onderwerp de afzet van vlasprodukten voor het motiveren van de wevers om meer vlasprodukten te ge bruiken. Getracht moet worden om met de vlasprodukten de markt te gaan veroveren. Met name deze laatste uit spraak gaf aanleiding tot vra gen bij de aanwezigen over de hoge kostprijs van de vlaspro dukten. Hetgeen vooral veroor zaakt werd door de arbeidsin tensieve verwerking. GOES - Op uitnodiging van het CDA Zeeland komt minister Brinkman (WVC) op maandag 20 maart naar Zeeland. In de Prins van Oranje in Goes houdt de minister een in leiding over onder meer de re gionale omroep en 'cultuur in de regio'. De CD A-bij eenkomst begint om 19.30 uur, maar is pas na de pauze, als Brinkman aan het woord komt,' openbaar. Nadat de bewindsman zijn verhaal heeft afgestoken is er nog gele genheid tot discussie.

de Stem | 1989 | | pagina 19