'Gevangene' van sportsysteem Frank Bruno bij voorbaat kansloos OOSTDUITSER UWE-JENS MEY, TOPFAVORIET OP WK-SPRINT: Mike Tyson tegen Frank Bruno 1 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1989 over Proteq en de nu de bon in. ïbrochures, die voor an zo spoedig moge- kerheid en veiligheid ;zen. lbon in en stuur hem ook: 072-180180. K Alkmaar Alkmaar JKE INFORMATIE 'Perestrojka' MIKF. TYSON FAVORIET BIJ WERELDTITELGEVECHT ZWAARGEWICHT BOKSEN Oude mensen Tyson-Bruno: 'nachtwerk' op televisie A61 (s.v.p. aankruisen) van de iden krijgen. mij tot niets. I 9124 1 lboedel Rechtsbijstand en Uitvaartkosten nsrisico kelijkheid iplaats: man vrouw* gehuwd ongehuwd* ngis) op zonder postzegel opsturen naar: nmer48,1800 VB Alkmaar. Alle neuzen wijzen richting Uwe- Jens Mey als het voor vanmiddag en morgen gaat om dé favoriet voor het wereldkampioenschap sprint op de schaats bij de heren. Onder het dak van het Thialf-ijssta- dion in Heerenveen strijden de ner veuze raspaardjes van het internatio nale schaatswereldje om de mondiale kroon, tot aan het eerste startschot eigendom van de Amerikaan Dan Jansen. Zelf wijst de 25-jarige als zoon van een Oostduits diplomaat in het Poolse Warschau geboren Mey die voortrekkersrol van het favorieten- dom af. De meest constante specialist op de 500 en 1000 meter op de ijsbanen van dit seizoen merkt tussen neus en lippen de aanwezigheid op van de Rus Bachvalov, Dan Jansen, Eric Flaim, de Koreaan Bae, de Japanner Ku- roiwa en de wereldkampioen sprint van 1985 en 1986, de Russische 'kleer kast' Igor Zjelesovski. Volgens de student lichamelijke op voeding uit Oost-Berlijn zondag avond stuk voor stuk potentiële kan didaten voor plaatsen op het erepo dium. Kleine, zeer kleine factoren kunnen het WK-sprint in Heerenveen volgens Uwe-Jens Mey een beslis sende wending geven. In het restau rant van de Thialf-hal sprak onze verslaggever Rob van Deursen uitge breid met de Oostduitse schaatscrack. Door Rob van Deursen HEERENVEEN - Hij wordt nauwelijks herkend langs de overdekte Thialf- baan in Heerenveen. Ter wijl het publiek, dat haast trappelend van ongeduld staat te wachten om weer bezit te kunnen nemen van de ijsvloer, de nog rustig rondjes draaiende Jan Ykema hoorbaar herkent, drentelt Uwe-Jens Mey anoniem heen en weer. De training zit er voor hem op. De laatste hand werd ge legd aan de voorbereiding op het WK-sprint van dit weekeinde. Dm het met ca baretier Paul de Leeuw te zeggen: 'Uwe-Jens Mey is er klaar voor'. De oplopende reeks van 1985 zesde, 1986 vijfde, 1987 vierde en 1988 tweede moet eindelijk naar het absolute hoogtepunt geleid worden. Moet, want na zijn gouden greep op de 500 me ter in het Olympische Galgary deze maand op 14 februari een jaar geleden en het zilver op de kilometer achter Nikolai Goel- jajev, verwacht men in de DDR, veel, zo niet alles van de 1.80 meter lange Oost-Berlij- ner. Hij kan dan ook be schouwd worden als een ge vangene van het in het westen vaak verguisde, maar tevens vele malen succesvolle Oost duitse sportsysteem. De ietwat verlegen overko mende, pas vader van dochter Caroline - zij kwam morgen precies een maand geleden ter wereld - geworden Mey onder streept dat zelf. „Na Galgary bekijk ik het schaatsen van jaar tot jaar. Eigenlijk had ik vorig jaar zomer willen stop pen, omdat duidelijk was dat mijn vrouw in verwachting raakte. Maar omdat mijn op volger er niet was, kreeg ik geen toestemming. Andre So- beck is een groot talent. Dat zal hier in Heerenveen blijken. Tot de internationale top behoort hij nog niet. Dat staat mijn stoppen met schaatsen in de weg. Zodra hij met mij op ge lijkwaardig niveau komt, zal het makkelijker worden om er een punt achter te mogen zet ten. Een internationaal succes volle sporter zit bij ons met dat probleem. Mocht Sobeck dit seizoen niet doorbreken, zal ik verplicht worden om er weer een jaar aan vast te plakken. En dat kan tot en met de Win terspelen van Albertville '92 doorgaan. Bij de vrouwen heb ben de gestopte Kania en Ehrig het geluk dat Kleemann en Mo- ser hun winnende rollen dit seizoen al overnamen. Die kun nen nu rustig verder afbouwen. Al zou het me niets verbazen als Kania nog een keer vrien delijk doch dringend wordt verzocht in ieder geval op de korte afstanden de draad weer op te pakken. Christa Luding- Rothenburger is nu aan haar laatste seizoen bezig en anders dan met Sobeck en mij staat Uwe-Jens Mey (midden) wordt in Cdlgary gehuldigd als Olympisch kampioen op de 500 meter. Links Jan Ykema, rechts de Japanner A kira Kuroiwa. - foto ap Uwe-Jens Mey: „Er isgeen moment sprake geweest van overtraind of oververmoeid zijn. Ik zit helemaal op schema". - fotoap aanvaardt. Hij kan er namelijk vrede mee hebben. En dan vooral omdat internationaal aansprekende overwinningen in de DDR de 'brengers' daar van in materieel opzicht geen windeieren leggen. Een auto is dan bijvoorbeeld al makkelijk beschikbaar; een huis even eens. Daarnaast levert elke we voor haar geen opvolgster 'in de steigers'. Dus daar moet een oplossing voor gevonden wor den". Denk nu niet dat Uwe-Jens Mey met de smoor in zijn lijf de consequenties van het van bo ven af gestuurde Oostduitse sportbestel noodgedwongen reld- of Europese titel een pre mie van 10.000 Ostmarken op. Een bedrag waar weliswaar niet onmiddellijk over beschikt kan worden, maar dat met an dere verdiende toelages direct na afloop van een vierjarige, Olympische cyclus wordt uit betaald. Uwe-Jens Mey wil over die voordelen niet praten. Of mag het niet. De over de Sovjet- Unie uitgestrooide 'Perestroj ka' kent in de Oostduitse auto riteiten geen enthousiaste sup porters. Vandaar dat puur het schaatsen en dan specifiek het WK in Heerenveen, onderwerp van gesprek blijft. „Dit kam pioenschap ontbreekt me nog", zo verbreekt Mey stug de pijn lijke stilte die viel na het vra gen naar de afgeschermde weg van financiën en andere voor deeltjes. „Dat is ook een van de redenen waarom ik na Galgary ben doorgegaan. Vorig seizoen toen Dan Jansen in West-Allis de titel pakte, was ik de sterk ste van allemaal. Dat voelde ik. Alleen door pech kwam ik niet verder dan de tweede plaats". „Vandaag en morgen wil ik dat recht zetten. Al houd ik mezelf steeds voor dat er veel meer kapers op de kust zijn. Eén misslag kan fataal zijn. Het gaat om tienden, nee om honderdsten van een seconde. Daar ligt het verschil tussen winnen en verliezen. Word ik bijvoorbeeld weer tweede be schouw ik dat als een forse ne derlaag. Of er moet zich iets buiten mijn schuld voordoen wat daaraan ten grondslag ligt. Ja, dan betekent dat over macht. In een sprinttoernooi moet gewoon alles kloppen. Je techniek, je snelheid, je kracht en je kop. Vier componenten, die vloeiend in elkaar moeten overlopen. Eén hapering en je bent gezien". Uwe-Jens Mey was eerder in Heerenveen in de ijshal. Tij dens het ijsgala van Ice Pro ductions eind vorig seizoen bij voorbeeld mocht hij de om standigheden van dit week einde voorproeven. „Geweldig om voor zoveel mensen te schaatsen", leverde hem al de meest indrukmakende erva ring op. Een gevoel dat hij in de bijna uitverkochte Friese schaatstempel nu weer hoopt tegen te komen. In Heerenveen wordt gefluisterd dat vandaag en/of morgen op de 500 meter van de heren de magische grens van 36 seconden kan worden doorbroken. De Ameri kaan Nick Thometz zette in maart 1987 in Alma Ata 36.25 als snelste tijd ooit op de schaatssprint neer, terwijl Bachvalov dit seizoen tot 36.41 kwam. Toch geldt Mey's win nende tijd van 36.45 in Galgary vorig jaar officieel nog steeds als wereldrecord. Er zou dus 0.46 van die tijd afgeknabbeld moeten worden om de barrière van 36 seconden te slechten. „Volgens mij niet mogelijk. Al zijn de bochten in Heeren veen ruimer dan die in Calga ry. Ik laat me met die gedach ten niet opzadelen. Dat is hier niet het belangrijkste. De we reldtitel, die staat als doel al leen met stip voorop. Al zou ik bij wijze van spreken met 39'ers en tweemaal 1.15 op de kilometer de titel binnenhalen. Dat zou me geen zier schelen. Een kampioenschap is een kampioenschap. Op welke ma nier je dat resultaat binnen haalt, is helemaal niet belang rijk. Als je maar slaagt. Een wereldrecord is een mooi doel tijdens een wedstrijd per af stand. Hier moet je tegen je grenzen aan schaatsen, maar geen moment er over heen". Tijdens de World Cup-wed strijden van afgelopen week einde in het Oostenrijkse Inns bruck kreeg Mey op de sprint klop van Dan Jansen en Ki- Tae Bae. Op de kilometer troefde Jansen hem opnieuw af. De Oostduitser maakt zich daar niet druk om. „Je moet je zelf af en toe dwingen om niet tot het uiterste te gaan", klinkt het veelbetekenend. En: „In de DDR zijn we tegenwoordig zo ver dat we topvorm heel nauw keurig onder controle kunnen houden. Daarom rijd ik vanaf het begin van dit seizoen vrij wel constant hard. Anderen namen soms rust, ik zocht steeds de competitie op. Er is geen moment sprake geweest van overtraind of overver moeid zijn. Ik zit helemaal op schema". Een toeschouwer vraagt be langstellend Uwe-Jens Mey om een handtekening. „Ik weet. niet wie deze schaatser is, maar het zal wel een goeie zijn. Ik zal kijken of ik hem op de TV her ken. Misschien heb ik de hand tekening van de wereldkam pioen". Dat laatste zal morgen avond meer dan waarschijnlijk niet ver van de werkelijkheid afliggen. Door Ger Gerritsen LAS VEGAS - Het is we reldwijd bekend dat Britten niet vies zijn van een gokje. Belangrijke voetbalwed strijden, paarden- en hon- denrennen, zelfs een 'ko ninklijke' bevalling is voor bookmakers aanleiding de Britten aan te sporen enkele ponden in te zetten op de verwachte uitkomst. Ook het komende titelgevecht in het zwaargewicht tussen Mike Tyson en Frank Bruno zal de Britten verleiden de wedkantoren te bezoeken. Een normaal denkend mens zal zijn dure geld evenwel niet op Frank Bruno zetten. De wed denschappen zullen zich beper ken tot de vraag in de hoeveel ste ronde Mike Tyson zijn te genstander zal vellen. Want behalve Bruno en zijn begelei ders geeft niemand ook maar bén cent voor de kansen van de 27-jarige Brit. Tyson zal ook na zondagmorgen nog steeds we reldkampioen in het zwaarge wicht zijn. Ondanks het feit dat bij zich door allerlei privé-pe- rikelen minder intensief heeft kunnen voorbereiden op zijn confrontatie met Bruno. Tyson is ver van zijn nor male wedstrijdvorm en -ge- Wicht verwijderd. De bewogen maanden, waarin hij een zelf moordpoging ondernam door met zijn auto tegen een boom te rijden, waarin hij op straat, in winkels en discotheken op de vuist ging met wie hem maar voor de voeten liep, zijn huwe lijksmoeilijkheden met de bloedmooie, maar ijskoude Ro bin Givens, zijn uiteindelijke scheiding, hebben uiterlijk geen maar innerlijk destemeer sporen nagelaten. Een sport man die zoveel meegemaakt beeft in zo'n korte tijd kan niet optimaal in geestelijke en li chamelijke conditie zijn. Maar iedereen is er van overtuigd bat Mike Tyson dat tegen Frank Bruno, de Britse kolos, niet nodig heeft. De vraag is al leen hoe lang blijft Bruno staan mgen de 'mean machine'. De Tijdens de persconferentie voor hun gevecht om de wereldtitel kijken Frank Bruno (links) en titelverdediger Mike Tyson (rechts) niet echt vrolijk. Promotor Don King oogt een stuk opgewekter. fotoap bookmakers wrijven zich ver genoegd in de handen. Frank Bruno en zijn begelei dingsstaf hebben uiteraard een andere mening. De 27-jarige Brit vertelde onlangs in een in terview: „Toen ik achttien jaar werd, schreef mijn broer op een keukenmuur: Ik word in 1986 wereldkampioen. Hij wilde dat ik daar mijn handtekening on der zette. In mijn jeugdige overmoed en om de feest vreugde te verhogen, heb ik dat toen maar gedaan. 1986 heb ik niet gehaald, maar we hebben van die zes een negen gemaakt. Als ik tegen Mike Tyson in de ring sta, zal ik steeds aan die dag van mijn achttiende ver jaardag denken en zal die boodschap op die keukenmuur in mijn achterhoofd geprent staan. In mijn land is de boks- sport enorm populair. Het enige dat ontbreekt, is een aan sprekende titel. Ik wil de eerste Brit zijn die deze eeuw wereld kampioen in het zwaargewicht wordt. Ik wil laten zien dat ik beter ben dan Joe Bugner of Henry Cooper". Frank Bruno kan veel willen, doen is tegen Mike Tyson een heel ander verhaal. Frank Bruno verloor van zijn 34 ge vechten alleen van James 'Bo- necrusher' Smith en van Tim Whiterspoon. Maar juist die nederlagen kwamen erg hard aan. Vooral het verlies tegen Whiterspoon. In eigen huis, Wembley, sloeg de Amerikaan zijn volkomen weerloze slacht offer in de elfde ronde knock out. Een bittere nederlaag. Frank Bruno dacht aan stop pen, maar zijn manager Terry Lawless wist hem over te halen opnieuw te beginnen. „De weg naar de top is lang en moei zaam," hield Lawless zijn pupil voor. „Maar eens zul jij de beste van de wereld zijn. Grote boksers als Joe Louis, Rocky Marciano, ja zelfs Muhammad Ali hebben hun carriere gelei delijk aan opgebouwd. Zij heb ben zich niet laten haasten door hun omgeving. Je mag als zwaargewichtbokser de zaak niet forceren, dan kan alleen maar een averechtse uitwer king hebben". Terry Lawless vergat - bewust of onbewust - de bliksemcar rière van Mike Tyson. De man die als twintigjarige de jongste wereldkampioen aller tijden werd en die sindsdien zijn te genstanders geveld heeft als een houthakker jonge boompjes in de bossen van Ca nada. En net deze Mike Tyson is tegenstander van Frank Bruno in de nacht van zaterdag op zondag. Voor Frank Bruno wellicht het laatste gevecht, waarin hij pakken geld (zeven miljoen) kan verdienen, want zonder 'wonder' betekent Las Vegas het eindpunt van Bru no's loopbaan. Na zondagochtend zal het laatste hoofdstuk aan het boek Frank Bruno worden toege voegd. Daarna zal het met een luide klap worden dichtgesla gen. Gefluisterd wordt dat Mike Tyson dit jaar een slordige 80 miljoen gulden bij elkaar zal slaan. Alleen al het onderonsje met Bruno levert hem meer dan zestien miljoen op. Daarna zal hij het in Rio opnemen te gen de Braziliaan Rodriguez en mogelijk komt het nog voor het eind van het jaar tot een con frontatie met George Foreman, een gevecht dat mogelijk een recordbeurs zal opleveren. Tyson zelf is niet zo gechar meerd van een ontmoeting met de voormalige wereldkam pioen, die ondanks zijn veertig jaren en een dosis overtollig vet, aan een indrukwekkende come-back bezig is. Foremans manager Dennis Rappaport heeft Tyson een meer dan vor stelijk aanbod gedaan. Als 'Iron Mike' zijn titel op het spel wil zetten tegen de veteraan, garandeert Rappaport hem een jaarsalaris van een 1 miljoen gulden tot aan het eind van zijn leven. „Het geld is natuurlijk verlokkelijk", is het commen taar van Tyson, „maar ik denk ook aan mijn imago. Ik wil niet de geschiedenis ingaan als iemand die zich heeft verrijkt met het aftuigen van oude mensen. Laat Foreman nu maar rustig een paar zak centjes verdienen met gevech ten tegen boksers uit de tweede en derde garnituur. Het grote werk moet hij aan super-atle ten overlaten". Foreman is het niet eens met 'Iron Mike'. De nog altijd vriendelijk ogende, inmiddels kalende, puncher is vastbera den nog eenmaal een gooi te doen naar de wereldkroon. „Toen ik voor de eerste keer na mijn afwezigheid in de ring verscheen, woog ik 121 kilo. De mensen die aan de ring zaten lachten me uit. Ze vergaten dat ik in enkele maanden tijd bijna 30 kilo had afgetraind. En ook nu zou ik nog meer kilo's kun nen kwijtraken. Ik vind dat niet nodig, want ik ga van het standpunt uit: hoe zwaarder de bokser, hoe harder hij stoot. Ik ben niet bang voor Tyson. Hij misschien wel voor mij. Vrij wel alle onttroonde wereld kampioenen Ali, Frazier, Pat- tersson en Holmes hebben ooit de kans gekregen op revanche. Larry Holmes werd van stal MIKE TYSON m16 Tegenstanders I debuut 1988 knocked out 1 gevechten 36 gestagen of gestopt. gewonnen 36 ROCKY MARCIANO 122 Leeftijd 271 198 kg Gewicht 104 kg| 1182 cm Lengte 192 cm[ 1180 cm bereik 210 cm| 1109 cm Borstomvang (normaal) 116 cm| |l14cm Borstomvang (uitgezet) 124 cm |40cm Biceps 45 cm| |86cm Middel 86cmj |68cm dij 63cm| |50cm Hals 44cm| |33cm vuist 35cm| |35 Aantal gevechten 34| |35 Gewonnen 321 l° Onbeslist °l |o Vedoren 2| FRANK BRUNO 4 4 Tegenstanders debuut 1982 knocked out of gevechten 34 gestopt. gewonnen 32 gestopt 1956 geveenten 49 gewonnen 49 g 2 2 JQELOüls debuut 1934 gestopt 1961 gevechten 66 gewonnen 63 C, 1 2 3 4 6 5*-o «Z' MQHAMMEPAU debuut 1960 gestopt 1981 gevechten 61 gewonnen 66 gehaald, nadat hij meer dan twee jaar niet meer gebokst had. Ik had twaalf jaar niet in de ring gestaan toen ik 1987 aan mijn come-back begon. Maar ik heb niet de fout gemaakt meteen weer het hoogste te willen. Ik ben begonnen met een soort warming-up voor het grotere werk". Die warming-up lijkt bijna voltooid. Foreman heeft in veertien gevechten al zijn te genstanders tegen het canvas geslagen. Hij heeft met opzet kleinere tegenstanders uitge kozen om vast te kunnen wen nen aan het Tyson-type. Zelf heeft hij de huidige wereld kampioen nog nooit aan het werk gezien. „Dat hoeft niet. Ik ken dat soort types. Joe Frazier bokste hetzelfde. Hij bleef maar komen, maar moest toch het onderspit delven. Ik tilde hem zeker dertig centimeter van de grond". Dat gebeurde allemaal zes tien jaar geleden in Kingstown, de hoofdstad van Jamaica. „De George Foreman van 1989 zou die van 1973 verslaan. Ik stoot harder en beter dan toen. Waarom krijg ik dan geen kans dat te bewijzen in een gevecht met Tyson?", vraagt 'Big Dad dy' zich af. MAASTRICHT - Het gevecht tussen Mike Tyson en Frank Bruno wordt vannacht recht streeks door de Duitse tv (ARD) uitgezonden. De uitzen ding begint om 03.20 uur. Het einde van de uitzending is voorzien voor 05.50 uur, het geen redelijk optimistisch ge noemd mag worden. V

de Stem | 1989 | | pagina 7