UITBLAZEN Bouw-cao: veel geven en weinig nemen Vernederende politieke nederlaag Bush Loongolf is te voorkomen Losse melk AMSTERDA DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 25 FEBRUAR11989 WIM KOCK -DESTEM- Bezuinigingen onderwijs PAPIER VOOR UW PEN oTEM FIN. Winst VastNej fors gestegen Cola-bedrijver gaan fusie aan Philips en Fokker trekken de aandact *tn jii h 1 NOG niet zo lang ge leden zag ik ze lig gen, op een schaaltje in de etalage van een En gelse dorpsslagerij. Ik moest echt even kijken of het werkelijk stukjes rug- gegraat waren, elk zo'n twintig centimeter lang. „Van het varken", lichtte de slager toe. „Tegenwoordig", schrijft G. Klaassen in zijn briei over de thuisslacht (Uitbl. van woensdag jJL) „wordt de rugge- graat overlangs doorgezaagd om mooie karbonaden kèrme naoien) te krijgen, maar vroeger hakte men de ribben naast de ruggegraat af." Vervolgens werd de ruggegraat opgedeeld in het soort stukjes dat ik in Engeland in de etalage zag lig gen. Men noemde die stukken 'kasten', aldus de brief en om dat ik dat een vreemd woord vond en ook niet zeker wist of er hasten of kasten stond, pakte ik het woordenboek erbij. Daar vond ik het woord 'kas' als bijvoeglijk naamwoord uit het kuipersvak, in de bete kenis van 'in de lengte gesple ten'. Maar dat doet men nu juist niét bij een ruggegraat waar 'kasten' van gemaakt wor den. Verder vond ik het uit het Engels (cast) afkomstige werk woord 'kasten'. Dit woord komt uit de pijpenfabrikage, waar men er 'het vormen van de pijp' mee bedoelt en hoewel een ruggegraat in zekere zin ook een mergpijp is, bevredigt ook deze vondst mij niet en blijf ik kasten of hasten (meer voud?) maar een vreemd woord vinden waarvoor ik graag een nadere verklaring zou willen zien. Ik herinner me nog onze melkboer die met een ponywa gen zijn klanten afging. De vrouwen kwamen op het geluid van zijn bel met melkkoker of pan naar zijn wagen om hun li ters melk halen. De melkboer tapte de melk uit de bus op zijn kar eerst in een litersmaat en goot de melk daarna over in de pannen van zijn klanten. Die zagen erop toe dat de maatbe ker tot de streep gevuld werd en geheel geleegd werd. Daar werden grapjes bij gemaakt die de ernst van de zaak verraaien. In die tijd lieten wij lege jampotten nog vullen bij de kruidenierswinkel in de buurt. Om de vrouw van de kruidenier werd wel eens gelachen omdat ze, als ze had gemorst, ongege neerd haar vinger langs de jam pot haalde om de gemorste jam op te kunnen likken. Mijn va der sprak toen nog van duimen en voeten, hoewel hij op papier in centimeters rekende. De boeren wisten van bunders en roeden en mijn tante verkocht in haar textielwinkel de stoffen nog per el. Dat was allemaal wel ouderwets, maar er waren nog zoveel mensen die van kindsaf gewend waren geweest in oude maten te rekenen dat ze in het zakenleven en zeker ook onder vakbroeders nog lang gemeengoed bleven. In Engeland maakt men die ont wikkeling nu pas door, sinds de regering enkele jaren geleden T5 besloot het stelsel van maten, j| gewichten en volumes te 'deci- s maliseren'. Benzine kun je er nu zowel per gallon als per liter kopen en een lap tweed per yard én per meter. Het bier en de borrel echter worden nog ex- clusief aan de oude maat ver- kocht: per pint en per éénzesde gill (in Schotland éénvijfde gill). 1 „In mijn kindertijd", zo schrijft een lezer uit Rucphen, „waren de gewone mensen nog gewend prijzen uit te drukken in stuivers en daalders. Appels, peren en aardappelen werden bij de groenteman per kop ge- kocht. Een kop was vijf liter. Net als de melk kocht je ook vloeibare produkten als sla-olie S en azijn per maatje. Ook niet vloeibare waren kocht men per s inhoudsmaat, dus los en niet S voorverpakt. Gedroogde peul- vruchten, meel, suiker werden boven de voorraadbak of - M trommel in de maat (maatvat) geschept. Daarna werd met de strijkstok alles wat boven de rand van de maat uitkwam eraf gestreken. Men moest ook op- letten", aldus de briefschrijver, „dat bij het afstrijken het maat- vat netjes recht werd gehouden zodat er niet stiekem te veel werd afgestreken." Men ziet het: ook het kleinste bedrog is niet van vandaag of gisteren en het bleef evenmin beperkt tot j§ bakker en molenaar die er zulke pijnlijke volksgezegden aan te danken hebben. 1 Domme mensen zijn in de volkstaal altijd een rijke bron E van inspiratie geweest. Dat blijkt wel weer uit de voorbeel- den die A. van Tetering uit M Made me stuurde. Een droel is niet al te snugger. Je kunt ook van hem zeggen: Ge kant'em om gist en keneelwaoter sturen of: hij is zo lomp as 't pèèrd van Christus en dè was 'nen ezel of: hij is zo bot as 'n hakmes. En nu j= we toch aan het schelden zijn: een spurriekoei is een veel te dikke vrouw en een lellebel is haar praatzieke zuster. Alles volgens Van Tetering, die ook de naam verklaart van een van mijn favoriete carnavalsvereni- 5 gingen. Een Pierewaaier, schrijft hij, is er een die graag en veel de bloemetjes buiten zet. M Tot slot heeft u nog wat dia- lect-namen voor dieren tegoed: Uit Kloosterzande: kjèsmus (koolmees); muis'ondjen (we- zei, ook in W-Brab. muishond- E je); pierewurm (regenworm); plattezeug (pissebed). Uit Terneuzen: pimpampoentje (lieveheersbeestje). Uit Rucphen: pieleke (eendags- kuiken); piekapel (vlinder); kieken (kip). Reacties blijven welkom: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. minimi Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, «01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5,01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje «076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Thom Meens EEN collectieve arbeids overeenkomst die 'niet ge makkelijk' (werknemers) tot stand is gekomen met veel 'geven en nemen' (werkgevers). De bouw heeft een nieuwe cao voor zijn 250.000 werknemers. Het akkoord werd na acht onderhandelingsronden bereikt. „Wat heet moei zaam. Vorige keer duurde het negen rondes", zegt on afhankelijk voorzitter Lammers na afloop van de laatste ronde, gistermor gen om half twee. Lammers geldt als de archi tect van de nieuwe cao. Als hij niet werkgevers en werkne mers bij elkaar had geroepen om te zeggen dat er een ak koord moest komen stonden de bouwvakkers vanaf ko mende maandag op de barri caden. De draaiboeken lagen klaar, de plannen waren ge reed. Maar Lammers strooide roet in het stakingseten. Na dat de partijen maandagnacht uit elkaar waren gegaan zon der hoop op een akkoord be sloot Lammers in zijn eentje aan een compromis te werken. Hij vond het volgens ingewij- den niet verkoopbaar dat de hele cao zou worden tegenge houden door de vormgeving van de arbeidstijdverkorting. Werkgevers en werknemers dachten er eigenlijk ook zo over. Staken voor meer loon is één ding, staken voor een an dere verdeling van derooster- vrije dagen is iets heel anders. Beide kampen bevestigen dat Lammers heeft laten we ten dat hij niet langer wenste mee te werken aan dit soort kermisachtige toestanden. Zijn maatschappelijke positie zou het niet toelaten dat hij nachten achtereen verga derde zonder een akkoord. Lammers zelf ontkent uiter aard dat hij de partijen op die manier onder druk heeft ge zet. Onkent zelfs dat hij iets dergelijks heeft gezegd. Hij kan echter niet ontkennen dat werkgevers en werknemers ineens weer aan tafel kropen en nu de bereidheid toonden tot een compromis te komen. Tegen alle verwachting in. Dat compromis mag er zijn. Er komt een loonsverhoging van 1,25 procent per 1 maart, de prijscompensatie blijft be houden en er komt een vorm van prestatietoeslag. WW- en WAO-uitkering worden aan gevuld tot 80 en 75 procent, er komt per 1 januari 1991 een verbod op het gebruik van as best, er komen 2000 werkerva ringsplaatsen voor jongeren, de VUT-regeling wordt ver beterd en de werktijden bij nachtarbeid worden aange- Over al die zaken bestond al langer overeenstemming. Het enige struikelblok was al drie rondes lang de verdeling van de roostervrije dagen en de snipperdagen. De werkgevers wilden het huidige systeem van de roos tervrije dagen veranderen. Op dit moment kent de bouw vier verplichte adv-dagen in de winter. De overige twaalf adv-dagen worden verspreid over de kwartalen opgeno men. De werkgevers wilden dat veranderen: voortaan zouden acht dagen in de win ter moeten worden opgeno men (zodat de bouw rond kerst en oud en nieuw stilligt) en acht dagen in de rest van het jaar: elk kwartaal twee. Vier snipperdagen die nu in de winter worden opgenomen zouden dan vrij besteedbaar zijn in de zomer. Han Lammers .voorzitter. - foto anp Voor de werknemers was dat onbespreekbaar. Ze wil den niet afzien van de ge woonte om elk kwartaal drie adv-dagen vast te leggen. Een theoretische discussie, maar ze leidde tot verhitte ge zichten en boze woorden aan beide kanten. Tot drie keer toe liep het overleg stuk op dit probleem. Totdat Lammers ingreep. Onder zijn regie (wat hij ontkent) is er nu een akkoord gekomen dat beide kampen tevreden kan stellen. De werknemers omdat de werk gevers hun zin niet (helemaal) hebben gekregen, de werkge vers omdat ze voor volgend jaar de wintersluiting hebben binnengehaald. Het compromis ziet er sim pel uit, zoals elk goed compro mis. De vier vaste adv-dagen in de winter blijven gehand haafd. Het worden er geen acht, zoals de werkgevers wil den. Maar er komt wel een wintersluiting omdat de drie adv-dagen van oktober, no vember en december nu in één blok worden opgenomen aansluitend aan de kerstmis. Dan ligt de bouw toch stil zonder dat er sprake is van een andere opzet van de roos tervrije dagen. Voor de werknemers is dat acceptabel omdat de werkge vers hun zin niet geheel heb ben gekregen (de vier extra roostervrije dagen in de win ter komen er niet). Dat ze des ondanks hebben geschoven met de roostervrije dagen is voor hen aanvaardbaar. „De werkgevers zijn niet geslaagd in hun opzet om van elk kwartaal een roostervrije dag af te halen", zegt CNV'er Van der Meulen. Een schrale troost. Feit blijft dat de bonden hebben ingeleverd. Minstens zoveel als de werkgevers. FNV-on- derhandelaar De Vries ont kent dat niet. Hij zal het ak koord desondanks met een positief advies voorleggen aan zijn leden. „De rest is accepta bel voor ons, het geheel telt." Daarmee zijn stakingen van de baan, als de leden het akkoord tenminste slikken. Maar was het niet beter ge weest om de staking door te zetten en zo de maximale buit binnen te halen? De Vries: „Staken doe je niet voor je lol. Dan moet er ook iets te ver dienen zijn." Die boodschap is duidelijk. Winst zat er hier niet in. Dat gevecht wordt uitgesteld tot volgend jaar als er een nieuwe cao moet komen. Lammers heeft gisteren al la ten weten dat hij dan weer bereid is de kar te trekken. Volgens de wandelgangen heeft hij slechts één voor waarde gesteld: het probleem van de roostervrije dagen moet vooraf worden opgelost. Door Jo Wijnen DE MET zoveel bovenpar- tijdige vriendelijkheid om geven vrijage tussen Ame- rika's nieuwe president George Bush en het Con gres is donderdagavond abrupt geëindigd. De senaatscommissie voor de strijdkrachten besloot na we ken van uitstel, onzekerheid en nieuwe onderzoeken Bush' kandidaat voor het ministerie van defensie, John Tower, niet te aanvaarden. Met die beslissing bezorgde de com missie president Bush de eer ste grote politieke nederlaag. Weliswaar moet de gehele Senaat nog een uitspraak doen over Towers kandida tuur voor een van de belang rijkste posities in de Ameri kaanse regering, maar de de mocratische meerderheid in de Senaat zal de 'negatieve aanbeveling' van de commis sie naar alle waarschijnlijk heid overnemen. Bush had het, voor zijn ver trek naar Japan, nog voor To wer opgenomen en diens kan didatuur onverkort gesteund. Vlak voor het weekeinde ont ving dg president een op ver zoek van de senaatscommissie voor de strijdkrachten ge maakte nieuwe rapport over Tower. In dat rapport had de FBI de resultaten van haar onderzoek neergelegd naar herhaalde en nieuwe bewe ringen dat Tower een alcohol probleem zou hebben en bo vendien een notoir rokkenja ger zou zijn. Bush liet weten dat het FBI-rapport Tower van alle blaam zuiverde. „Het- stuk maait alle roddel en ach terklap volledig neer", zei Bush, die herhaalde dat To wer een bekwaam minister van defensie zou zijn. Deze week zette de senaats commissie zich, onder voor zitterschap van de democrati sche senator Sam Nunn, aan het bestuderen van het FBI- rapport. Al spoedig bleek dat vooral de democratische se natoren het stuk met andere ogen bekeken dan president Bush. Enkele democraten ver klaarden meteen Tower niet te willen aanvaarden als mi nister van defensie. Zelfs de republikeinse vice-voorzitter van de commissie, John W. Warner, had zijn twijfels. Donderdagmiddag kwam de Onder voorzitterschap van senator Nunn (achter mi crofoon) verzet een senaatscommissie zich tegen de be noeming van Tower. - fotoap senaatscommissie in besloten vergadering bijeen en het werd meteen duidelijk dat de democratische meerderheid zich volledig tegen Tower zou verklaren. De politieke consequenties van de beslissing van de commmisie zijn - zelfs al gaat de Senaat alsnog tot de benoe ming van Tower over - zeer verstrekkend. Bush zelf heeft vlak na zijn verkiezing in no vember zeer lang geaarzeld met Towers benoeming. Toen de president de knoop ten slotte doorhakte, plaatste hij zich vierkant achter zijn kan didaat. Toch was al tevoren bekend dat Tower grote pro blemen zou ondervinden bij zijn benoemingsverhoren in de Senaat. Die problemen ble- ken nog groter te zijn dan het Witte Huis en Tower zelf had den voorzien. De commissie ging op onderzoek uit naar al lerlei nieuwe beweringen die over Tower werden gedaan. De FBI - die al eerder een on derzoek naar de kandidaat minister van defensie had in gesteld-werd andermaal op pad gestuurd en bracht vorige week het aanvullend rapport uit. Ingewijden in Washington zeggen nu dat Bush zichzelf willens en wetens in moeilijk heden heeft gebracht. Hij had Tower zelf moeten adviseren zijn kandidatuur in te trek ken. De geruchten over To wers persoonlijke levenswijze namen de afgelopen weken zo sterk toe, dat steeds nadruk kelijker de vraag rees of To wer nog wel naar behoren zou kunnen functioneren op de politiek uiterst gevoelige post van minister van defensie. Overigens ontbrak het de ex-senator uit Texas niet aan ervaring. Hij was lange tijd voorzitter van de'senaatscom- missie die hem nu heeft afge wezen. Vervolgens maakte hij deel uit van het Amerikaanse' team dat de ontwapeningson derhandelingen met de Sov jet-Unie in Geneve voerde. Daarna verkocht Tower zijn uitgesproken deskundigheid voor goed geld aan bedrijven die met succes op grote orders van het Pentagon aasden. Dat laatste is Tower zeer kwalijk genomen, maar leek geen echt struikelblok voor zijn benoe ming te zijn. Voor George Bush, die alles heeft gezet op een uiterst vriendelijke en open politieke relatie met het Amerikaanse Congres, is de afwijzing van Tower een nederlaag van de eerste orde. De afwijzing is bovendien het begin van de onvermijdelijke politieke con frontatie tussen de republi keinse president en de demo cratische meerderheid in beide huizen van het Congres. De gebeurtenissen van don derdagavond markeren bo vendien het einde van Bush' presidentiële wittebroodswe ken. Het Congres heeft de nieuwe president iets langer dan een maand de gelegen heid gegeven zijn 'vriende lijkheidsoffensief' te voeren alvorens tot een succesvolle tegenaanval over te gaan. Voor George Bush is don derdagavond het president schap pas echt begonnen. Door Max de Bok TOEN PREMIER Lubbers enige weken geleden in zijn onnavolgbaar taalge bruik de loonstijgingen die in een aantal cao-onder- handelingen waren afge sproken 'aan de stijve kant' noemde, bedoelde hij gewoon: te hoog. Maar wat is te hoog On danks de tot nu toe overeen gekomen en de nog te ver wachten loonsverhogingen ziet het er niet naar uit dat de gemiddelde stijging van de loonkosten over dit jaar veel hoger zal uitkomen dan de 2,5 a 3 procent die het Planbu reau in september van het vo rig jaar berekende. Dat komt dan vooral omdat de cao's die vorig jaar werden afgesloten met een looptijd van twee jaar slechts een geringe loonsver betering inhielden. Dit jaar is maar een klein deel van de cao's aan vernieuwing toe. Het zijn allemaal éénjarige contracten. Dat betekent dat vrijwel alle cao's volgend jaar aan het onderhandelingspro ces zullen worden onderwor pen. Jaar op jaar is de vakbewe ging bereid geweest haar looneisen te matigen. Zij deed dat op grond van de slechte economische situatie en van uit haar besef dat stijgende loonkosten zouden doorwer ken in verder oplopende werkloosheid. De vakbewe ging stelde tegenover haar bereidheid te matigen wel de eis dat overheid, werkgevers en werknemers de handen in een zouden slaan om de werk loosheid te lijf te gaan. Daar toe werden in de Stichting van de Arbeid afspraken ge maakt. Die werkten een tijdlang, maar onvoldoende. Het tij voor arbeidstijdverkorting keerde toen de economie aan trok. De aantrekkende econo mie bracht weliswaar vele nieuwe arbeidsplaatsen maar die konden de omvangrijke hard kern van de (langdurige) werkloosheid nauwelijks aantasten. Werkgevers wer den hoe langer hoe onwilliger om de strijd tegen de werk loosheid mee te voeren. Niet te ontkennen valt dat de economie weer enige ruimte biedt voor loonsverho gingen. Het gaat de bedrijven beter, de winsten stijgen. Er zit weer 'vlees en vet aan de botten' zoals NCW-voorman Weitenberg dat uitdrukt. Maar de conclusie dat er dus weer wat te verdelen valt, trok Weitenberg, kennelijk onder druk van de onderhan delende achterban, schielijk in. Een andere werkgevers voorman, VNO-voorzitter Van Lede, sprak over 'de euforie van de dikke porte monnee' en waarschuwde dat de loonstijgingen de werkge legenheid in gevaar brengen. Bij de sombere waarschu wingen van Lubbers en Van Lede steekt de reactie van CDA-fractieleider De Vries af als een frisse lentebloem. Ma tigen moet, vindt ook hij. Maar dan moeten de werkge vers wel het klimaat scheppen waarin van de vakbeweging de bereidheid tot matigen ge vraagd kan blijven worden. Dat klimaat ontbreekt, aldus vrij vertaald De Vries, als de aanwezige financiële ruimte in de eerste plaats naar de sa larissen van de directieleden gaat en pas daarna naar het cao-personeel. Het klimaat wordt ook niet bevorderd als de werkgevers niet of onvol doende ingaan op de verlan gens van de vakbeweging om een deel van de ruimte te be steden aan herverdeling van beschikbaar werk en aan maatregelen ten gunste van langdurig werklozen. Als de Vries volledig had willen zijn, had hij er nog iets bij moeten zeggen. En wel dat de weigering de koppeling te herstellen tussen de loonont wikkeling in het bedrijfsleven enerzijds en de ambtenaren salarissen en uitkeringen an derzijds het klimaat voor ma tiging ook niet heeft bevor derd. Belangrijkste voorwaarde om de loongolf tegen te hou den is dat de koppeling op een of andere wijze wordt her steld. Het is niet langer aan vaardbaar mensen met een uitkering en ambtenaren niet te laten delen in de stijgende welvaart. Niet aanvaardbaar en niet langer te verdedigen. Zelfs niet als men wijst op be rekeningen van het Centraal Planbureau, die aangeven dat herstel van de koppeling tus sen sociale uitkeringen, mini mumloon en ambtenarensala rissen aan de loonontwikke ling na ongeveer acht jaar de werkloosheid doet oplopen met 100.000 a 120.000 personen. Het CPB berekende ook dat het garanderen van koop- krachtbehoud door belasting verlaging de werkloosheid op termijn doet dalen. Ook op dit punt heeft De Vries nu het voortouw geno men. Hij vindt het gelijk op laten lopen van lonen en uit keringen verantwoord bij voortgezette loonmatiging. Dat is wat de vakbeweging wil. Als de voortekenen niet bedriegen wordt dat ook de inzet van het nieuwe CDA- verkiezingsprogramma, zij het dat nog niet duidelijk is welke soort koppeling het CDA voorstaat. Men kan den ken aan -De Vries sugge reerde dat eerder- aan een koppeling aan de prijzen in plaats van aan de lonen. Maar het probleem daar van is dat dan nog de afstand tussen uitkeringen en lonen groter wordt. Weliswaar is er dan sprake van een door braak in vergelijking met het in de achterliggende jaren ge voerde beleid, maar van een zoveel mogelijk gelijkwaardig opgaan van lonen en uitkerin gen - zoals door premier Lub bers geopperd - komt het dan niet. Een andere methode om de loongolf in te dammen is het verlagen van de lastendruk (premies en belastingen). Nog afgezien van het feit dat een belastingverlaging veel meer geld kost dan herstel van de koppeling en ze de hogere in komens bevoordeelt boven de lagere en laagste, kan en moet het geld dat voor lastenver lichting beschikbaar zou zijn beter worden besteed. Aan de kwaliteit van ons bestaan: milieu, onderwijs, infrastruc tuur. Langzaam maar zeker groeit in de politieke partijen dat besef. Alleen de VVD schijnt in haar nieuwe ver kiezingsprogramma toch weer te willen insteken op verdere lastenverlaging. Voor Bert de Vries ..bakens. foto de stem/johan van gurp het CDA, de PvdA en D66 is belastingverlaging voorlopig taboe. Maar de vraag hoe de drei gende loongolf te voorkomen, kan niet wachten op goedge keurde verkiezingsprogram ma's, kabinetsformatie en nieuw regeerakkoord. Het probleem moet al dit najaar worden opgelost. De rege ringspartijen en het kabinet beseffen dat zeer wel. Niets zou voor hen vervelender zijn dan een verkiezingsjaar in te moeten met onrust aan het loonfront, met vakbondsacties die de verkiezingscampagne dorkruisen. En de campagne in te moe ten met een voortgezette nul lijn voor de mensen met een uitkering is al evenmin een vrolijk makend perspectief. Kiest men niet zelf voor her stel van een vorm van koppe ling, dan wordt een koppeling afgedwongen door de econo mische realiteit: hoge loon stijgingen en groeiende infla tie. Men kan dan wel probe ren de schuld voor het ont staan van die realiteit af te schuiven op de vakbeweging, maar dat zou al te doorzichtig zijn. Een uitweg uit het dilemma zou gevonden moeten worden in het sluiten van een nieuw centraal akkoord. Voor de vakbeweging in het zicht van verkiezingen niet aanlokke lijk. Immers een akkoord aan de vooravond van verkiezin gen, die voor de coalitie die men heeft bestreden van vi tale betekenis worden, komt strategisch gezien vervelend uit. Maar toch moet de positie van de mensen met een uitke ring en ons aller belang bij een gezonde economie de doorslag geven. REAKTIE op het stuk: 'On derwijsbonden dreigen in minister Deetmans val te lopen' in dagblad De Stem van donderdag 23 februari 1989. De schrijver - Ad Burger - gaat in dit stuk in op de (Phyrrus?) - overwinning die de onderwijsbonden be haald zouden hebben m.b.t.- de jongste bezuinigingen in het onderwijs. Aan het lezen van dit stukje hield ik toch t enigszins bittere smaak in 'in mond over. Allei. -st moet mij van het hart di.t de tot nu toe ge voerde acties niet enkel en alleen van de bonden af komstig zijn. De voorge stelde bezuinigingen doen op veel - kleine - scholen zo'n rechtstreekse inbreuk op het dagelijkse schoolge beuren, dat niet alleen di recteuren en leraren, maar ook ouders massaal hun stem laten horen. Nergens in het artikel bespeur ik enige verwijzing naar het gegeven dat in deze acties schoolteams, ouders en be sturen één breed front ma ken! Ook lees ik nergens dat de jongste bezuinigings voorstellen een breed pak ket van maatregelen be helst, dat uit meer bestaat dan alleen bezuinigingen op de kleine scholen. Maar jarenlange werker varing in het onderwijs en vakorganisaties hebben mij geleerd dat niet elke journa list zich goed verdiept in za ken waar het over onder wijs gaat en daar leer je wel mee leven. Maar de laatste alinea's van het gewraakte stuk ma ken mij echt boos. Dhr. Bur ger stelt hier onomwonden dat 'de Onderwijsbonden alleen geïnteresseerd zijn in kwaliteit, als het henzelf geen geld kost". Zo'n uit spraak getuigt van zoveel onbegrip, dat dit mij aan het schrijven zet. - Allereerst nodig ik dhr. Burger uit eens de gereali seerde onderwijsbezuini- gingen van de afgelopen ja ren te bekijken. Vele malen hebben scholen en ouders geprotesteerd tegen bezui nigingsmaatregelen die rechtstreeks de kwaliteit van het onderwijs onder mijnden. Door de extra for matie-kortingen van 1985 en 1986, de beruchte 4-jarigen- maatregel van 1987 zijn op veel scholen klassen onver antwoord groot geworden of krijgen bepaalde groepen kinderen minder onderwijs. Door de leerlingenstop in het speciaal onderwijs van 1988 wachten inmiddels zo'n 250 kinderen uit Breda op een plaatsje op een school, waar zij misschien geholpen zouden kunnen worden. Als leraren en ouders hiertegen protesteren, gaat het niet aan om dit af te doen met de uitspraak dat 'een kleine aanslag op de portemonnee van de onderwijzer' door onderwijsbonden afgewe zen wordt. Tot slot nog één vraag aan dhr. Burger. Mogen on derwijsgevenden en hun vakorganisaties opkomen voor hun eigen inkomen of is dat alleen voorbehouden aan andere beroepsgroepen, zoals chauffeurs, bouwvak kers en journalisten? Ik vind het jammer dat in een dergelijk 'achtergrond'- artikel zo oppervlakkig om gegaan wordt met de mate rie. Hierdoor wordt weer de - ontzettend verkeerde - in druk gewekt, dat mensen die in het onderwijs werken niet zo moeten zeuren, want ze verdienen toch zo veel en hebben zoveel vakantie. Ik denk dat met mij veel mensen die werkzaam zijn in de zgn. collectieve sector (ik denk hierbij ook aan verpleegkundigen, politie en brandweer) en daar zeer veel energie en tijd inste ken, net als anderen het zelfde recht hebben op een adequate beloning en dat zij met afgeschilderd mogen worden als een stelletje ver edelde 'uit de staatsruif eters'. En daarom ben ik boos. L. Koks Breda Van onze verslaggever BREDA - VastNed tx gingsmaatschappij een uitstekend jaar ad de rug. De netto-winst steeg in met 78 procent van 5.4 mi gulden naar 9.6 miljoen. I roerend goed-beleggings feuille verdubbelde pra van 108 miljoen gulden t miljoen. Het aantal uitstaande wone aandelen nam toe 893.480 naar 1.171.482. Aan deelhouders wordt een dend voorgesteld van 8,24 den in contanten of 3,52 in tanten en 4 procent in aa len. Er zijn vorig jaar 48 or rend goed objecten aan dt leggingsportefeuille td voegd. Gezien de aanhoud' vraag van beleggers naar roerend goed zullen de vangsrendementen in 1986 daling te zien kunnen gt Dit betekent bij de voorg men uitbreiding van de Ned portefeuille dat het tante rendement over het 1989 mogelijk enigszins 1 uit kan vallen. Dit zal echter, bij gelijk vende economische omstan heden, naar verwachting V den gecompenseerd door waardestijging van de staande portefeuille. Van onze verslaggever BREDA - De Nederl; Coca-Cola Bottelmi schappij gaat Bottelmi schappij 't Gooi te overnemen. Dit bedrij: een dochterondernen van Menken Landbouw heer te Wassenaar. De Nederlandse Coca-( Bottelmaatschappij (NCCB vorig jaar ontstaan uit een sie tussen Bottelmaatscha] Dongen en Bottelo uit Scl dam. Toen al bestond het vc nemen de twee andere pro centen van Coca-Cola-prod ten, namelijk Bottelms schappij 't Gooi en Fresh Fris uit Ede, tot de nier combinatie toe te laten trede Bij de overname zullen gi gedwongen ontslagen val] Uiterlijk eind september v dit j aar wordt de produktie 't Gooi overgenomen door dere vestigingen van de NC( Verkoop en distributie verh zen later, voornamelijk naar vestiging in Amsterdam. Bij 't Gooi werken 63 meru en bij de NCCB momenteel 5 Na de fusie zal het bedrijf omzet hebben van 330 mi Ij, gulden. De belangrijkste p: dukten van het bedrijf zijn ca-Cola, Fanta, Spr, Schweppes, Green Spot en V toria. Ondertussen zijn ook de q derhandelingen over een m gelijke overname met Fresh- fris uit Ede begonnen. AMSTERDAM (ANP) - Daags na de catie van de jaarcijfers was Philips dag het meest verhandelde fonds op e tenbeurs en optiebeurs, waar de bel, stelling van het publiek uitging naar ca Mogelijk hebben de opbeurende woon van topman Van der Klugt effect ges teerd. Philips verliet de markt een d( beitje duurder terwijl de andere druk handelde multinationals, Koninklijke en Unilever, zeer licht prijs gaven. Ook in Fokker was de handel levend» noemen. In de ochtend schoot de ki van ƒ32,90 naar ƒ34,50 maar d winstnemingen werd de stijging uiteii lijk beperkt tot dertig cent op 33,20, De koersen van de belangrijkste delen liepen na een hogere opening n jesmaat op, maar de discontoverhogi de VS en de daaropvolgende lagere ning van Wall Street zorgden voor een rugslag. De stemmingsindex sloot al al 0,3 hoger op 163,8. Op de obligatiemarkt moesten meest verhandelde (jongste) staatslen gen nog 0,2 procent terug, zodat de ti dens tot rentestijging nog doorzette. De NMB won 4,50 op 217. De gr( banken komen volgende week met jaart fers. Amro won 0,30 op 79,90, terv ABN pas op de plaats maakte. Aegon en Amev gaven licht prijs, t< wijl Stad Rotterdam en Nationale-Nedi enden prijshoudend bleken. Heineken Grolsch moesten wat terug. Hunt Douglas viel op met een stijging v. 1,90 op ƒ92,50. Van Ommeren Cete won 0,40 op 39,20. Bij de kleinere fondsen was Holec ei uitschieter met een winst van 1,80 120,30. Staal Bankiers viel op met e koerswinst van 1,20 op 28,20. Tul Computers verliet de markt 2,40 dui der op ƒ60,40. Ook VRG, Center Paro Crown Van Gelder en Nagron lieten aa dige stijgingen zien. Daar stonden verlii «n tegenover van Samas en Wegenr Macintosh gaf 3 prijs op 41 op de p- oiicatie van jaarcijfers eR Medicopharnv die na beurstijd met jaarcijfers kwar verloor 1,30 op 78,20.

de Stem | 1989 | | pagina 2