Info-avond problemen Sluiskil Alles precies zoals het origineel Kritiek op vertragingstactiek gemeente TERNEUZEN MOETEN BELANGEN BEVOLKING VOOROP STELLEN Gemeente Sas geeft een kans aan de amateurkunstenaars Legpenning voor C. Ockeloen ONBEKEND BEMIND POLITIERAPPORT MARKTIN Ewa Wanat en Janusz Mych in Porgy Bess Terneuzen Soms zit een veilig gevoel in een heel klein kastje. DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 25 FEBRU ARI ,1989 VAN HIMME VERWACHT GEEN WOONWAGENCENTRA VOOR 1991 TERNEUZEN-Het ge meentebestuur van Terneuzen moet ten aanzien van de milieu problematiek in Sluis kil de belangen van de bevolking voorop stel len. Pril Bankoverval MODELBOUWVERENIGING ZUID-ZUID-WEST AL TWAALF JAAR IN DE VAART maar toch Paplepel Historie Springlevend Winkeldiefstal PLAATSELIJK NIEUWS Terneuzen Opening rr it VERENIGING VOOR BRANDWEERCOMMANDANTEN Jubilarissen T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - In navol ging van de bewoners van Othene, de wijk Serlippens en de Reuzenhoeksedij k plaatste ook het raadslid A. van Himme (Links Perspec tief Terneuzen) donderdag avond laat vraagtekens bij de vertragingstactieken van het college van B en W. in zake het verwezenlijken van woonwagencentra. Van Himme vuurde zes vragen tijdens de rondvraag af, waar van er vier direct door wethou der W. Gosselaar werden be antwoord. Het raadslid vroeg zich af of het gemeentebestuur - nu B en W. gedeputeerde staten om uit stel hebben verzocht voor de realisatie van het centrum aan de Reuzenhoeksedij k - daad werkelijk kans zag om nog voor 1 januari 15 nieuwe stand plaatsen te realiseren. Hij drong er voorts op aan om nog dit jaar met de bouw van het kleine centrum in Biervliet - waar volgens Van Himme ove rigens niemand naar toe wil - te beginnen. Van Himme verzocht het college voorts om zich, met het oog op de vervuiling op de lo- katie Reuzenhoeksedij k en het mogelijk niet doorgaan van de bouw van het centrum in Zaamslag in verband met de aanleg van een nieuwe rijks weg, nog eens te bezinnen over alternatieve lokaties om ver dere vertragingen te voorko men. Verder wilde het raadslid van het gemeentebestuur ge daan krijgen dat er een aantal bedrijfsplaatsen op het indus trieterrein werden aangewezen voor industriële activiteiten door woonwagenbewoners. Te meer, omdat volgens Van Himme nu al mensen op het centrum in Sluiskil bezig zijn met het plegen van milieuin vesteringen. Gosselaar antwoordde dat het wel eens vaker moeilijk is om afspraken na te komen. Met de provincie volgt binnenkort een gesprek over het verzoek om uitstel. „Wat de lokatie aan de Reu zenhoeksedij k betreft zijn we van mening dat het vervolgon derzoek naar de bodemveront reiniging snel gebeurd. Voor alsnog acht het college zich ge bonden aan de lokatiekeuzes. We zijn nog niet van plan om met andere lokaties te komen," aldus Gosselaar. Dat er geen belangstelling voor Biervliet bestond wist Gosselaar niet. „Ik weet niets van een enquete onder de mo gelijke bewoners. Als die er is, zou ik graag de bevindingen vernemen. Vooralsnog gaan we er van uit dat Biervliet volgens planning gerealiseerd wordt." Dit betekent volgens Van Himme dat de gemeente Ter- neuzen in eerste instantie kiest voor de realisatie van het cen trum aan de Reuzenhoeksedij k, vervolgens Zaamslag en dan pas Biervliet. „Zoals de zaken er nu voorstaan, met de bo demverontreiniging op de eerst te realiseren centrumlokatie ziet het er naar uit dat er voor 1991 in de gemeente Terneuzen niets gerealseerd wordt," aldus Van Himme. Van onze verslaggever Dit stelde PvdA-fractie- voorzitster A. Stahl-He- melsoet donderdagavond laat tijdens de maande lijkse raadsvergadering. De PvdA-woordvoerster vond het prima dat er grenzen ge steld worden aan de milieube lasting, maar ergerde zich aan het feit dat de door het college aangekondigde bouwstop voor erg veel onrust onder de Sluis- kilse bevolking had gezorgd. Daarop inhakend vroeg D66- raadslid R. Arends waarom het college het verzoek van bewo- nersgroepen uit Sluiskil om een info-avond over de Sluiskilse perikelen te beleggen niet ge honoreerd had. Arends vond het verder een beetje vreemd dat het Terneu- zens gemeentebestuur toch een vergunning heeft aangevraagd om een puinbreekinstallatie te mogen installeren op de ge meenschappelijke stortplaats in de Koégorspolder. „Een der gelijke installatie met een ge luidsproductie van 120 decibel zal toch weer een zwaardere milieubelasting in dat gebied veroorzaken," benadrukte Arends. Het D66-raadslid had zich voorts afgelopen week geër gerd aan uitlatingen van CDA- raadslid W. Goethals in de pers. Volgens de CDA-er, die in het artikel pleitte voor het op trekken van de decibelgrens van 55 tot 65 decibel zouden twee Terneuzense wethouders (J. van Rooijen en J. Doppegie- ter-Thiel) voor een dergelijke verschuiving van de geluidsbe- lastingsgrens te porren zijn. Arends wilde wel eens van de collegeleden weten of dit daad werkelijk het geval was. „Het verhogen van de decibelgrens tot 65 db betekent een vrijbrief voor de industrie in dat ge bied," meende Arends. Wethouder W. Gosselaar (ruimtelijke ordening) ant woordde dat de kwestie van de puinbreker zich nog in een zeer pril stadium bevond. „Voor medio dit jaar de geluidszone ring bekend is wordt er geen puinbereker geïnstalleerd. We hebben alleen GS gevraagd of het mogelijk is om een derge lijke installatie op de stort plaats te plaatsen," aldus Gos selaar. Wat betreft de wethouders die met het stilzwijgend op trekken van de geluidsbelas- tingsgrenzen akkoord zouden gaan was Gosselaar niets be kend. „Daar is in collegever- band nog niet over gesproken," stelde hij. De bevolking van Sluiskil tenslotte zal niet lang meer in onzekerheid moeten verkeren. Het collegelid kondigde aan dat alsnog een informatiebijeen komst met de bevolkingsgroe pen belegd zal worden en wel in de tweede week van maart. ZEVENBERGSCHEN HOEK - Een poging om de Rabobank aan het Plein 1940 in Zeven- bergschen Hoek te overvallen, is gisterochtend mislukt. Twee gewapende en gemas kerde overvallers zijn er, na drie schoten te hebben gelost en te hebben gedreigd een hand granaat te werpen, zonder buit vandoor gegaan. Er ontstond Paniek nadat het personeel hel stil alarm in werking had ge zet. Niemand raakte gewond. Door Frank van Cooten MODELBOUWERS zijn er in allerlei soorten en maten. De een knutselt vliegtuigjes in elkaar, een ander zweert bij treintjes en weer een ander bouwt auto's op schaal na. Daar worden heel wat uurtjes vrije tijd ingestoken. Zo'n hobbyist werkt meestal al leen.. Urenlang zwoegt hij of zij op een zoderka- mertje of in de schuur om ieder miniscuul deeltje op de juiste plaats te krijgen. Als het model gereed is vindt het meestal zijn eindbestemming op een kast of in de hoek van de kamer. Voor de Zeeuwse Scheepsmo delbouwvereniging Zuid- Zuid-West is dit niet genoeg. De 49 leden gaan met hun modellen regelmatig de hort op om te exposeren. Belang stellenden genieten dan mee van oude en nieuwe sleepbo ten, botters en vrachtschepen. De clubleden vinden zich daarom niet zomaar scheep jesbouwers, maar echte vak- lui.Daar is dan ook alle reden toe. De modelbouwers nemen geen genoegen met half werk. Alles aan een model moet identiek zijn. Of het nu om het spanwerk, masten of zelfs het kleinste reddingsboeilje gaat, alles moet er precies zo uit zien als het origineel. Zelfs met een loep zijn ze niet van echt te onderscheiden. Zelfs de mandjes van een visser schip worden met de hand ge vlochten. Deze modellen aanschou wend dwarrelen de gedach ten weer terug naar vroeger, toen de bemanningen van deze scheepjes de strijd aan bonden met de wilde wereld zeeën. „Ja, die tijden waren niet kinderachtig", beaamt Cees van Doorn, ex-secretaris en al tien jaar lid van de ver eniging Zuid-Zuid-West. „Als je toch ziet met wat voor ma teriaal die mensen het water opgingen, slik je toch even. En dat is nu juist het mooie van die modelbouw. Alles precies zo nabouwen zoals het vroe ger was. Maar dan echt alles. Niet alleen de buitenkant. Veel mensen vragen zich de reden af, waarom ook de bin nenkant van een schip exact wordt nagebouwd. Er wordt immers een dek op gelijmd en je ziet er dan niets meer van. Maar ik weet dat er ook nog iets onder het dek zit. Daar gaat het om. Ik moet er niet aan denken dat het interieur van mijn scheepjes niet deugt. Dat heeft voor mij dan totaal geen waarde meer. Dat „Het varen blijft toch in je bloed zitten. En dat geldt voor de meesten binnen onze vereniging - foto de stem/cor j. de boer is de geest van de rasechte modelbouwer. Vaak een pietje precies, maar zo hoort het ook. Jan van de Heuvel is wat dat betreft onze meester- bouwer. Die bouwt echt alles na. Zelfs het basismateriaal vervaardigt hij zelf. Uit open haard hout snijdt hij de plankjes, die hij nodig heeft. Daar heb ik echt respect De scheepjes, zoals Van Doorn ze noemt, zijn hem met de paplepel ingegoten. Hij voer zelf jarenlang op een sleepboot en zijn vader zat op de grote vaart. De meeste clubleden hebben gevaren. „Het varen blijft toch in je bloed zitten. En dat geldt voor de meesten binnen onze ver eniging. Daarom doen we ook veel dingen samen. Je hebt dezelfde achtergrond. En je steekt een hoop van elkaar op. Iedereen heeft wel een spe cialiteit. Want er komt zoveel bij kijken. Met de bouw van een scheepje ben ik wel een jaar bezig. Soms nog wel lan ger. Dat hangt ook vaak van de research af". Cees van Doorn bouwt na melijk alles zelf. Hij gebruikt geen bouwdoos. Hij werkt zo veel mogelijk zoals de scheepswerven van vroeger. Op schaal, wel te verstaan. Hij zaagt uit eikenhout plankjes en stoomt ze boven een vuurtje. Uiterst voorzich tig buigt hij ze dan om en de bouw van het spant kan be ginnen. „Dat deden ze vroeger ook zo", aldus Van Doorn. Al leen natuurlijk veel groot schaliger. Dat vind ik nu juist het leuke van die modelbouw. Ook weten hoe het vroeger gegaan is. Het 'handboek voor de houtscheepmaker' is wat dat betreft mijn bijbel. Daar staat veel in, maar natuurlijk niet alles. Dan moet je op een andere manier aan de bouw tekeningen zien te komen". Met deze gedachte in hèt ach terhoofd passeert weer d( bouw van de Rigoletto de re vue, het vlaggeschip van d« vereniging Zuid-Zuid-West Daar is met man en machl aan gewerkt. Deze replica van een Noorse auto-carriei oogste veel bekijks tijdens de laatste drie koninginnenda- gen. Het gevaarte heeft eer totale lengte van vier metei en is daarmee de grootste van Nederland. Een club in Rot terdam heeft de Nedlloyd Delft gebouwd, die 3,5 meter lang is. „Het heeft heel wal voeten in de aarde gehad voordat dit pronkstuk in hel water lag", blikt Van Doorn nog eens terug. „Want het is tevens radiografisch bestuur baar. We maken zowel stati sche als varende schepen. We vonden de bouwtekeningen van de Rigoletto nergens te rug. We trokken zodoende de stoute schoenen aan en schre ven naar de eigenaar in Zwe den. Een paar weken later ontving ik een keurig pak ketje met alle originele bouw tekeningen. Ik moest al mijn meubels aan de kant schuiven om deze tekeningen in zijn geheel uit te leggen". De vereniging begon met haar grootste project in augustus '86 om het voor ko- ninginnendag '87 in de vaart te hebben. „We hebben echt letterlijk alle zeilen moeten bijzetten. Maar het resultaat mocht er zijn. We haden er namelijk ook een sluis met sleepboten bij gemaakt. De massaal opgekomen toe schouwers zagen nu het vol ledige plaatje van de auto carrier, die de sluis van Ter neuzen binnenvoer. Alles was radiografisch bestuurd. Prachtig gewoon. Maar we hebben het nu twee jaar ge daan. Het is nu tijd voor iets anders. Ik wilde de Rigoletto ook eindelijk slopen, omdat hij zoveel ruimte in beslag neemt. Maar dat vindt ieder een zonde. Ik ben er geen voorstander van om dit ritu eel voor de komende konin- ginnendag voor de derde maal te herhalen. Maar het Oranje-comité vindt het zo leuk. Daar moeten we nog heel hard over denken". De Rigoletto is niet het enige grote project van Van Doorn en consorten. De Terneuze- naar bouwde een tijd geleden een maquette van de oude ha ven van Terneuzen met de scheepswerf. Een stukje his torie in een notedop. Het pronkstuk reisde van de ene naar de andere tentoonstel ling, maar nu vindt hij het welletjes. „Ik denk dat ik er kachelhout van maak. Het neemt teveel ruimte in mijn schuurtje in. Ik heb nog aan geboden om het aan de ge meente Terneuzen te geven. Maar er is nog niemand van de gemeente ko men kijken. De heer Vosveld heeft een tijd geleden beloofd dat hij kwam kijken, maar hij is nooit komen opdagen. Dat is toch uiterst merkwaar dig". Cees van Doorn haalt zijn ideeën vaak uit boeken. „Ik lees een boek en kom een schip tegen. Dat lijkt me wel aardig om na te bouwen, denk ik dan. Mijn grootste wens is de bouw van de Helena, de vrachtvaarder waar mijn va der op heeft gevarea Het is eigenlijk gek. Ik heb al veel scheepjes gebouwd, maar het schip van mijn vader is er nog niet aan te pas gekomen. Maar de historie is zo moei lijk te achterhalen. Ik heb er alleen een schilderij van. Ze kwamen ook overal met dat scheepje. Daarom wil ik het ook dolgraag nabouwen. Maar dat zal nog heel wat moeite kosten". De Zeeuwse scheepsmodel bouwvereniging Zuid-Zuid- West bestaat nu twaalf jaar. Leen But uit Middelburg was de oprichter. „We kunnen dus eigenlijk de naam 'Zeeuwse' niet meer gebruiken. Vroeger waren we over heel Zeeland vertegenwoordigd. Nu nog al leen in Terneuzen. Maar dat is niet erg. De vereniging is nog springlevend. Er komen ieder jaar nog leden bij. We staan ook nog regelmatig op een tentoonstelling. Zo geven we eind augustus acte de pre- sance in het gemeentehuis van Hulst. En dat zijn nu juist de leuke dingen. Je modellen aan het publiek laten zien. Daar doen we het ook voor". OOSTBURG - De 53-jarige Y.L.O. uit Oostburg werd gis- TnLraaL termiddag betrapt bij een winkeldiefstal in een super markt te Oostburg. Zij had voor ƒ103 boodschappen onder haar kleren verstopt, en wilde zonder te betalen de winkel verlaten. Het winkelperso neel hield haar aan, en le verde haar over aan de rijks politie te Oostburg, die pro- ces-verbaal opmaakte. BRESKENS - Uit de vakan tiewoning van H.K. (Duits land) is een workmate en een cirkelzaag gestolen ter waarde van vierhonderd gul den. De inbrekers zijn binnen gekomen door het forceren van een deur. KAPELLE, 24 februari - Sla na tuur, st. 490 st.: kl. 2 81 0,18 0,29. Andijvie glas, 240 kg: kl. 1A 1,20- 1,30, B 0,80. Boerenkool, 160 kg: kl. 2 0,14. Radijs bos, 220 bos: kl. I MI 0,37-0,50. Spruiten ongeschoond, 370 kg: kl. 1 E 1,16. Kl. 2 A 0,64- 0,94, B 0,30-0,31. Witlof, 470 kg: kl. 2 A 0,64-0,94, B 0,30-0,31. Witlof, 470 kg: kl. 2 A 1,80-1,90, B 1,10. Prei, 70 kg: kl. 2 A 0,63-0,93, B 0,38. Savooie kool groen, 120 kg.: kl. 1B 0,37. Kl. 2 A 0,25-0,33. Witte kool, 160 kg: Kl. 2 BI 0,08-0,09. Kroten kg, 70 kg: kl. 2 A 0,51, B 0,47. Uien kg, 110 kg: kl. 3 BO 0,07, MI 0,06. Peterselie bos, 310 bos: kl. 1 0,55-0,62. Selderij bos, 280 bos: kl. 1 0,55-0,83. Late aardappelen, 670 kg: kl. 2 BO 0,17, MI 0,07-0,12. AMSTERDAM, 24 februari - Aardappeltermijnmarkt: "In bintje 40/50 mm april '89 kwa men 6 contracten tot stand tegen 21,60-21,40. In bintje 50 mm maart '89-levering kwamen 5 contrac ten tot stand tegen 19,50, voor april '89-levering 312 contracten tegen 22,80-21,80, mei '89 levering 34 contracten tegen 24,20-23,30, juni '89-levering 46 contracten tegen 25,30-24,00 en april '90-le- vering 8 contracten tegen 29,50. De stemming was kalm tot goed prijshoudend. BRIDGE - De bridgeclub Emergo speelde in haar loka liteit restaurant De Milliano een competitiewedstrijd. Uit slag groep A: 1. mevrouw Bruyns-de heer Koopman, 2. dames Sandrini-Van de Dries, 3. echtpaar Lichte- veld. Groep B: 1. heren Sandrini-Van Dijk, 2. echtpaar Berbers, 3. echt paar Juffermans. Groep C: 1. mevrouw Vogels-de heer Koch, 2. mevrouw Ver- aart-de heer Timmer, 3. dames Cornelis-Timmer. VAKBONDSWINKEL - De rijdende vakbondswin- kel van de Dienstenbond FNV doet woensdag 1 maart weer Terneuzen aan. Op het Schoolplein kan deze keer informatie krijgen over allerhande belastingzaken In de bus is een belastingdeskundige aanwezig. Ook kan men te recht voor andere zaken. De bus staat in Terneuzen van 10.15 tot 15.30 uur. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het ge meentebestuur van Sas van Gent heeft gemeend om amateurkunstenaars die in de gemeente actief zijn een kans te moeten geven om hun werk ten toon te kun nen stellen. Om die reden wordt er vanaf zaterdag 4 maart maandelijks elke eerste weekeinde en de daaropvolgende maan-en dins dag een expositie ingericht in de burgerzaal van het Sasse gemeentehuis. Burgemeester J. van Rest opent die zaterdag dan officiéél de eerste tentoonstelling. De bedoeling is verder om alle amateur-kunstenaars de ko mende maanden, met uitzonde ring van juli en augustus, aan bod te laten komen. Voor de wisselexposities komen nu al 26 niet-professionele kunstenaars in de verschillende disciplines in aanmerking. De eerste wisseltentoonstel ling bestaat uit werken van beeldhouwer H. de Jong en schilderijen van L. de Buck. De officiële opening vindt op genoemde datum plaats om 10.30 uur. De tentoonstelling is elke eerste weekeinde van de maand te bezoeken van 10.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur op zaterdagen, op zondagen van 13.30 tot 17.00 uur, op maandagen van 19.00 tot 21.00 uur en op dinsdagen van 13.30 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - IN het kader van de Poolse weken in Ter neuzen, treedt het Poolse duo Ewa Wanat en Janusz Mych zaterdag 25 februari op in jazzcafé Porgy Bess in Ter neuzen. Het duo maakte jarenlang deel uit van de Novi Singers, een we reldberoemd vocaal en instrumentaal ensemble. Sinds twee jaar treden Wanat en Mych gezamenlijk op, met, zoals zij zelf zeggen, een programma voor twee stemmen en vier handen (piano en viool). Op hun reportoire staan klassieke muziek, ballades, popu laire en romantische muziek en jazz. Het concert begint om 21.00 uur. (ADVERTENTIE) Electronische beveiliging Burgemeester C. Ockeloen krijgt uit handen van brand weercommandant J. Bruggeman de legpenning van de Ne derlandse Vereniging van Brandweercommandanten - foto de stem/cor j. de boer Van onze correspondent TERNEUZEN - De Neder landse Vereniging van Brandweercommandanten heeft bij wijze van hoge uit zondering en op voordracht van het brandweerkorps van Terneuzen, burgemees ter C. Ockeloen de vergulde legpenning toegekend. Ockeloen kreeg de legpenning gisteren uit handen van brand weercommandant J. Brugge man uitgereikt tijdens de jaar lijkse bindingsavond. De wederzijdse trouw van burgemeester Ockeloen en het Terneuzense brandweerkorps bleek ook gisteravond weer overduidelijk. Alhoewel hij nog in het ziekenhuis vertoeft, wilde de burgemeester per se zelf onderscheidingen uitrei ken aan de brandweerlieden. Dat hij hierbij zelf zou worden onderscheiden was een volsla gen verrassing voor hem. Aan gedaan door deze blijk van waardering was het enige dat hij kon zeggen: „ik ben er stil van". Brandweercommandant J. Bruggeman memoreerde dat de burgemeester sinds 16 februari 12,5 jaar de functie van Ter- neuzens burgemeester vervult. „U heeft op een eigen wijze lei ding gegeven aan het korps. Tijdens oefeningen en branden was u er altijd. Nooit was u na drukkelijk aanwezig, anders gezegd, u liep ons niet voor de voeten. Al die tijd bent u een steun voor ons geweest. Het korps zal hiervan nog jaren de vruchten plukken". Vervolgens reikte hij de legpenning uit, waarin de tekst gegraveerd staat 'uit waardering 14-2-'89'. Het was voor de elfde keer dat burgemeester Ockeloen de vrijwilligersmedailles en on derscheidingen uitreikte. „Ook dit jaar heeft ons korps weer veel onderscheidingen, in to taal zo'n 33. Het Terneuzens korps is hiermee een erg trouw korps. Vanavond eren we die mensen die lang trouw zijn en blijven aan het korps. Ik ben blij dat ik er vanavond bij ben", aldus Ockeloen. Vervol gens reikte hij de onderschei dingen uit. Medaille 10 jaar: C. Francke, A Si- mons, A. Zegers. Jaarteken 15 jaar: C. van Aken, P. de Zeeuw, J. de Zeeuw. Jaarteken 20 jaar: C. De Bruyn, A Camphens, A Faas, P. Hamelink, P. Priester, M. de Schrijver, P. van de Velde, J. Hamelink. Jaarteken 25 jaar: J. Verlinde. J. de Visser, C. van Cleemputte, H. Eek hout, T. de Groot Jaarteken 30 jaar: C. Mechielsen. Bronzen brandweerkruis 12V» jaar: J. Dees, J. de Jonge, A Meertens, A Caluri, A de Ritter, J. Staal. Zilveren brandweerkruis 25 jaar: J. Bruggeman, J. Verlinde, J. de Visser, C. van Cleemputte, H. Eekhout, T. de Groot Zilveren brandweergesp 30 jaar: C. Mechielsen. Eervol ontslag bereiken functionele leeftijd: R. Pielaat Eervol ontslag op eigen verzoek: M. de Schrijver, A. Caluri, A Meertens. Aanstellingen: P. Poppe, W. Dumez, P. Hamelink. Diploma's: hoofbrandwacht: A Ze gers, P. van Hermon, B. Hamelink, H. Overbeeke; brandwacht tweede klasse: G. Dijkstra. EHBO: L. Stof fels, W. de Feyter, F. Maas, A Si mons, C. Maas, M. Riemens, J. Brug geman. Toets jeugdbrandweer: San- der Hammer, Alex Hamelink, Peter Durinck, Jacky de Priester.

de Stem | 1989 | | pagina 25