Prijsexplosie koopwoningen verwacht STUDIEFINANCIERING VIA BANKEN VAN DE BAAN 'Neptunus' opent Hiswa-beurs NEKKRAMP ETHIOPIË Memisa giro 1400 R'dam Vara en Bom slepen elkaar voor rechter 27 miljoen mensen bedreigd 'Ongewenst kind' mag ouders niet kennen Falend beleid BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR UiliSTüÜVL PlNNbNLANU ZAlbHUAG 25 FEBRUARI 1989 DEN HAAG - PvdA-voorzitter Marianne Sint heeft gisteren minister Deetman (Onderwijs) op geroepen zijn 'dubbele belofte' om op te stap pen,echt uit te voeren. 1 vaccinatie kost 50 cent met 25 gulden redt u 50 levens Bestuur Holland Festival weg Braks schort maatregelen visserij op Vader schiet kind en zichzelf dood PvdA en D66 groter dan CDA en WD PvdA kiest nieuwe secretaris Ouders vragen Lubbers bezuinigingsstop Autogordels op achterbank verplicht Kamer wil opheldering strop kruiser Gratie Nederlander met aids in Noorwegen PvdA wijst medewerking Regenbooglijst af Herman Brood onderscheiden Ex-ziekenfondsleden minder naar tandarts T28 DEN HAAG (ANP) - In het begin van de jaren '90 zullen de prijzen van koopwonin gen vermoedelijk fors stij gen. De overheid beschikt dan niet over instrumenten om dit tegen te gaan. Na 1 april wordt bovendien de maximale hypotheek voor koopwoningen die verstrekt wordt met gemeentegarantie, fors verlaagd. Drs. H.J. van Herwijnen, di recteur van de vereniging Eigen Huis, uitte tijdens het congres 'Eigen huis en hypo- theek in de jaren negentig' in Den Haag, felle kritiek op plannen van staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) om het eigen woningbezit krachtig te bevorderen. Bestaat op het ogenblik 55 procent van de woningvoor raad uit huurwoningen en de rest uit koopwoningen, over tien jaar zou die verhouding omgekeerd moeten zijn. Volgens Van Herwijnen is in de nota 'Volkshuisvesting in de jaren '90' van de staatssecreta ris echter niet één concrete be leidsmaatregel te vinden die het eigen woningbezit stimu leert. Alles wordt aan de marktsector of de lagere over heden overgelaten, stelde hij. Alleen de aangekondigde harde bezuinigingen in de huursector, waardoor huren onaantrekkelijk wordt ge maakt, zouden het kopen kun nen bevorderen. Van Herwij nen twijfelt echter aan het po sitieve effect hiervan. Door de vlucht uit de huursector zullen de woningprijzen stijgen. Het aanbod van nieuwbouwwonin gen is niet elastisch genoeg om die ontwikkeling op te vangen. Bovendien zal de nieuwe lage hypotheekrente het prijs niveau eveneens opstuwen. Hetzelfde geldt voor de toe name van koopkracht en posi tieve inkomensverwachtingen. De afgelopen drie jaar stegen de woningprijzen al met 15 procent. Na 1 april wordt de maxi male hypotheek voor koopwo ningen die verstrekt wordt met gemeentegarantie, fors ver laagd. Bij een inkomen van 40.000 gulden zal men ongeveer 3,6 procent minder kunnen le nen, bij 60.000 gulden 9,1 pro cent en bij 70.000 gulden 10,5 procent. De normen voor een maxi male hypotheek worden jaar lijks opgesteld door vijf zoge heten Bemiddelende Organen, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het ministerie van Volkshuisvesting. PvdA: Deetman opstappen Van onze Haagse redactie Volgens Sint is het beleid van Deetman desastreus voor de toekomst van het land. „Met Europa 1992 voor de deur moeten we investeren in men sen", aldus de voorzitter. Sint, die gisteren aan haar tweede termijn als partijvoorzitter be gon, constateerde dat het 'no- nonsense-tijdperk' van de ka binetten Lubbers op zijn eind loopt. „Wat heb je aan een paar tientjes meer als de school in je dorp gesloten dreigt te worden Als je moet betalen voor apo theek en specialist. Als de rei nigingsbelasting omhoog en de huursubsidie omlaag gaat. Als je je zorgen moet maken over vervuilde grond, door de rivie ren en stervende honden", al dus Sint. Gisteren is ook gebleken dat Deetmans plan om de studiefi nanciering bij de banken uit te besteden, definitief van de baan is. Hij en minister Ruding (Financiën) vinden eensgezind dat de privatisering van de stu diefinanciering op deze manier te duur wordt. Als gevolg van het afsprin gen van het contract met de banken kijkt Deetman weer te gen een begrotingstekort van bijna 214 miljoen gulden aan. Premier Lubbers ontkende gis teren echter dat dat gat gewild wordt door nog verdere verla ging van de basisbeurs, die toch al lager zou worden door de voorgenomen invoering van de ov-jaarkaartici Een verdere verlaging is niet uitgesloten, maar die heeft dan te maken met zaken als de 27- jarige leeftijd en de beurs voor thuiswonenden in het mbo. Deetman en met hem het ka binet zitten nu echter met de handen in het haar. Het is niet eenvoudig een andere weg te (ADVERTENTIE) vinden voor het privatiseren van de studiebeurzen en -le- ningea Het kabinet is er dan ook gisteren niet uitgekomen. De premier heeft de hoop dat dat volgende week vrijdag wel lukt, maar wilde niet aangeven in welke richting de gedachten van het kabinet gaan. Lubbers wilde gisteravond niet al te zwaar tillen aan de ruzie die deze week ontstond tussen de WD-woordvoerder voor onderwijs, Fransen, en Deetman over de voorgenomen bezuiniging van vijftig miljoen op de kleine scholen in de regio. „Misschien heb ik er een blinde vlek voor, maar ik be grijp de opwinding niet zo best Ik weet dat er tussen Kamer en minister hard onderhandeld is over deze bezuiniging, die in tussen in de begroting vastligt. Maar minister Deetman was gehouden daarover opnieuw met het onderwijsveld te gaan onderhandelen. Zou Fransen minister zijn, hij had hetzelfde moeten doen", aldus Lubbers. De premier wees erop dat de arbitrage-commissie Albeda tot de conclusie is gekomen dat er over de kleine scholen op nieuw zou moeten worden on derhandeld. Hij sloot niet uit dat er verband bestaat tussen dat advies en de demonstraties ten gunste van de kleine scho- lea Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten yGinnekenstraat 118 - Breday HILVERSUM (ANP) - Vara-voorzitter en tv-directeur M. van Dam heeft bij de officier van justitie een strafklacht wegens laster ingediend tegen Frits Bom. Konsumenten- man Bom heeft ondertussen zelf ook plannen om een recht zaak aan te spannen. De Griekse zeegod Nepturms heeft gisteren met zijn drietand een poster onthuld van het schip de 'Eendracht'. De onthulling maakte deel uit van de plechtige opening van de voater- sportbeurs Hiswa '89 in Amsterdam, bijgewoond door staatssecretaris van Economische Za ken Van Rooy (links). De opbrengst van de verkoop van de poster gaat naar de stichting 'Het Zeilend Zeeschip'. totoanp (ADVERTENTIE) Bom en de Vara gingen don derdag met een knallende ruzie uiteen Bom nam ontslag naar aanleiding van wat hij noemde het 'drankprobleem' van zijn baas, die zelf ook Vara-om- budsman was. De Vara verklaarde op haar beurt Bom toch al nadrukke- HET GAAT NIET goed met minister Deetman van Onderwijs. Leerkrachten en vakbondsorganisaties hebben zich massaal te gen hem gekeerd. Zelfs het woord staking - in onderwijskringen een ongekend zwaar middel - wordt regelmatig in de mond ge nomen. De averij die Deetman heeft opgelopen blijft echter niet beperkt tot de krachten in het onderwijsveld. Ook politiek lijken er zware dagen aan te breken voor de omstreden bewindsman. Vooral de laatste weken is de kritiek op zijn beleid opgelaaid. De boosheid bij sommige Kamerleden is zo groot dat ze met premier Lubbers willen praten over de fratsen die Deetman heeft uitgehaald. De bom is gebarsten toen Deetman aankondigde nog een eens een 'nachtje te willen slapen' over de aankondigde bezuiniging van 50 miljoen op de kleine scholen. Deetman was blijkbaar on der de indruk geraakt van het massale protest tegen de voorge nomen bezuiniging. De uitspraak van Deetman is vooral bij coalitiegenoot WD slecht gevallen. Onderwijs-woordvoerder Jan Franssen betoogde dat hij an zijn collega's van het CDA zich wekenlang hebben uitgesloofd om het bezuinigingsplan van Deetman te verdedigen. Het zit hem vooral dwars dat Deetman het moeizaam bereikte akkoord van tafel wil vegen zonder overleg te hebben gepleegd met zijn staatssecretaris Ginjaar-Maas, die afgelopen week nog de bezui niging onvermijdelijk noemde. De WD pikt die beschadiging van de eigen staatsscretaris niet. De liberalen zijn van mening dat het op die manier wel heel moei lijk wordt om het zonderlinge beleid van Deetman te ondersteu nen. Het CDA brengt de kritiek niet zo hard naar buiten, maar het |s zonder meer duidelijk dat Deetman in eigen kring ook aan ge- toofwaardigheid verloren heeft. Deetman reageert intussen zoals we dat de laatste tijd van hem gewend zijn. Hij slaat om zich heen en claimt zijn eigen gelijk zonder dat met goede argumentatie te onderbouwen. Illustratief ls in dat opzicht zijn kreet 'Wallage kletst uit zijn nek', als reactie °P de kritiek van PvdA-onderwijspecialist Jacques Wallage. Overigens is - ondanks alle emotie - het politieke leven van Deet man niet direct in gevaar. De WD heeft al te vaak laten blijken O'izonder te hechten aan voortzetting van de coalitie. Ook ditmaal zullen de liberalen het wel niet aandurven om Deetman op het be vissende moment af te vallen. dat is jammer. Over het hoe en waarom het zover gekomen is, Kan nog eindeloos worden gediscussieerd. Het is echter een kei hard gegeven dat minister Deetman op dit moment niet goed onctioneert. In het onderwijs wordt geen goed en creatief beleid yevoerd, verwarring en chaos zijn daarentegen troef. Het zou van Wijsheid aetuigen wanneer Deetman zelf de consequentie uit zijn ■aiend beleid zou trekken door op te stappen. lijk de wacht te hebben aange zegd vanwege 'ontoelaatbare nevenactiviteiten'. De advocaat van Konsumen- tenman Frits Bom heeft een schadevergoedingsprocedure tegen de Vara in voorbereiding naar aanleiding van zijn ver trek bij die omroep. Ook over weegt zijn advocaat een strafklacht tegen Vara-voor zitter Van Dam naar aanlei ding van „beledigende, laster lijke dan wel smadelijke pu blieke uitlatingen" aan Boms adres. In een persverklaring weer spreekt Bom met klem „alle kwalijke suggesties die de Vara verspreidt in verband met on zuivere berichtgeving, of de mogelijkheid daarvan in het programma de Konsumenten- man. Alle betrokken medewer kers weten hoe ruim 10 jaar lang iedere vorm van beïnvloe ding door wie dan ook door de Konsumentenman met onge kende felheid is bestreden". Bom verklaart verder dat de Stichting Konsumenten Infor matie tot stand is gekomen met instemming en medeweten van de Vara. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van het Holland Festival, Stichting voor Bij zondere Kunstmanifesta ties, stapt op. Het bestuur meent de finan ciële problemen niet langer de baas te kunnen. Directe aanleiding voor het aftreden van het bestuur vormde de publikatie van kri tische rapporten over drie on derzoeken die enkele organisa tiebureaus hebben ingesteld naar het reilen en zeilen van Holland Festival. De tekorten over de jaren 1985,1986 en 1987 bedroegen te zamen 3 miljoen gulden. Het ministerie van WVC sprong te hulp met een dekkende rente loze lening die zou worden af betaald met een jaarlijkse kor ting van 540.000 gulden op de subsidie van 1,2 miljoen van dat departement. Ook ontvangt men een half miljoen gulden van de ge meente Amsterdam. Vorig jaar werd de eerste afbetaling aan WVC gedaan, maar tevens was er in 1988 een tekort van 300.000 gulden op de exploitatie van het festival van dat jaar. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Braks heeft de maatre gelen die hij voor de IJssel- meervisserij had genomen voorlopig opgeschort in af wachting van nader overleg met het Produktschap voor Vis en Visprodukten. De minister heeft aan die op schorting echter wel een aantal voorwaarden verbonden, zoals onmiddellijke stopzetting van de acties. Verder is afgesproken dat voor een financiële overbrug gingsregeling voor de vissers in beginsel gebruik moet worden gemaakt van bestaande rege lingen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid. De maatregelen die de mi nister heeft opgeschort zijn de invoering van een gesloten tijd van 1 februari tot 1 mei voor de visserij met aalfuiken, aalkist jes en aalhoekwant en enkele technische maatregelen zoals vergroting van de minimum maas wijdte. Van onze verslaggeefster BREDA - Door de publiciteit rond de zaak-Maria R. zijn ook andere 'onge wenste kinderen' een speurtocht naar hun echte vader en moeder begonnen. Maar net als Maria R. stoten zij hun neus omdat de tehuizen waar ze gebo ren zijn, weigeren de dossiers van hun moeder te openen. Bovendien bepaalt elk tehuis zelf hoe lang de dossiers bewaard worden. Maria R. (61) heeft een rechtzaak aange spannen tegen de Bredase stichting Val kenhorst, voormalig 'Moederheil'. Zij mag het dossier van haar overleden moeder niet inzien. Valkenhorst wilde alle 'oude' dossiers per 1 april vernietigen Tegenwoordig bewaart Valkenhorst de dossiers maar tien jaar. Maar in afwach ting van de uitslag van de rechtzaak wordt er voorlopig geen enkel dossier vernietigd, verzekert directeur Cees Janssen van Val kenhorst. Valkenhorst is een van de dertien Fiom- huizen in Nederland. Navraag leert dat er zulke opmerkelijke verschillen zijn in de behandeling van de dossiers, dat gespro ken kan worden van volstrekte willekeur. Bij Valkenhorst is voor inzage toestem ming van de cliënte nodig. „Ook het perso neel mag er niet in kijken", aldus direc teur Janssen. Merkwaardig is wel dat een medewerkster van Valkenhorst een kind van een ex-cliënte meer over haar vader wist te vertellen (zie weekendbijlage). Kinderen die in 'Huis in de Bocht' in Goirie zijn geboren, hebben meer geluk. Daar wordt het dossier in ieder geval ge opend, maar de maatschappelijk werkster bepaalt welke gegevens openbaar worden. „Onze enige restrictie is dat als de moeder heeft vastgelegd dat zij niet wil dat be paalde gegevens worden vrijgegeven, wij ons daar aan houden", aldus directeur P. Nouwens. Huis in de Bocht bewaart de dossiers 30 jaar. - 'Beth Palet' in Amsterdam bewaart de paperen maar vijf jaar. Dit tehuis is lid van het Werkverband Integratie Jeugd zorg Nederland (WIJN). „Wij zijn gehou den aan hun regels", aldus directeur W. Hony. Inmiddels groeit bij de Fiom het besef dat, de bewaartermijn van de dossiers ver lengd moet worden. Vooral nu blijkt dat steeds meer oudere mensen op zoek gaan naar him 'roots', zegt Tiny Thijssen. Zij is lid van een landelijke adoptie-werkgroep van het FIOM. „Wij zijn de zaken nog aan het bundelen, maar gebleken is al wel dat voor sommige mensen een bewaartijd van 30 jaar nog te kort is. Wij zijn van plan de instellingen te adviseren om de dossiers langer dan 30 j aar te bewaren". NIEUWSOVERZICHT HECHTEL - In het Belgische Hechtel heeft een man gister avond even na zes uur uur zijn 3-jarig dochtertje doodgescho ten. De man schoot zich daarna zelf in het hoofd. Hij werd met spoed overgebracht naar het ziekenhuis van Genk, waar hij op de operatietafel overleed. De man leefde gescheiden van zijn echtgenote en had het zor grecht over het kind. Zijn vrouw kwam het meisje elke vrij dagavond halen. Toen zij gisteravond niet op tijd opdaagde, moet de man in woede zijn ontstoken. De hele inboedel lag overhoop. DEN HAAG (ANP) - De PvdA en D66 genieten samen meer steun onder de Nederlandse kiezers dan de regeringspartijen CDA en WD gezamenlijk. Dat blijkt uit een vorige week door het onderzoeksbureau NIPO gehouden enquête. Het NIPO peilde de aanhang uitgerekend in procenten als volgt: PvdA 37,0, D66 6,4 is samen 43,4; CDA 29,7, WD 13,6 is sa men 43,3. Verder kwam het NIPO tot de volgende getallen, PSP 2,2, PPR 1,8, CPN 1,2, (samen 5,2), SGP 2,3, GPV 2,2 RPF 1,7 (sa men 6,2). Oktober vorig jaar nog zou, als er toen verkiezingen zouden zijn gehouden, de regeringscoalitie van CDA en WD een meerderheid van 77 zetels houden, ondanks een flinke opdon der voor de christen-democraten met een verlies van zes zetels. De teruggang van het CDA zou toen deels zijn goedgemaakt door de winst van de WD met twee zetels. Deze cijfers kwamen uit de bus na een verkiezingsenquête van de NSS. Die peiling gaf toen een lichte terugval te zien voor de PvdA (van 52 naar 50 zetels) en een zetel winst voor D66, die daarmee op 10 zetels zou komen. AMSTERDAM - Met een neuslengte voorsprong is Allard Beek (46) uit Nijmegen gisteren gekozen tot secretaris van de PvdA. Beek kreeg van het partijcongres enkele procenijes meer - 52,5 tegen tegen 47,5 procent - dan de Amsterdamse kandidaat Rombouts. Beek, door partijgenoten omschreven als „open en nieuwlink- sig" toonde zich gisteravond ingenomen met zijn uitverkiezing op deze belangrijke partijpost. Hij is de opvolger van Wim van Velzen die kandidaat is voor een zetel in het Europees Parle ment. VOORBURG (ANP) - De drie grootste landelijke ouderorgani saties hebben premier Lubbers gevraagd nu eens een punt te zetten achter de bezuinigingen in het onderwijs. Het zijn de Nederlandse Katholieke Oudervereniging (NKO), de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) en de Ouder raad Protestants Christelijk Onderwijs (OPCO). De verenigingen vrezen voor „grote en blijvende maatschappe lijke schade. De zwakken dreigen ten onder te gaan door ge brek aan middelen, zorg en aandacht". DEN HAAG - Nieuwe auto's zullen vanaf 1 juli van dit jaar ook op de achterbank veiligheidsgordels moeten hebbea Voorlopig komt er echter geen draagplicht. Minister Smit- Kroes (Verkeer) wil eerst het vrijwillig gebruik van veilig heidsgordels en kinderzitjes op de achterbank stimuleren. De ministerraad besloot gisteren ook het voeren van één of meer extra rechter-buitenspiegels (trottoir-en breedtespiegels) voor grote vrachtauto's verplicht te gaan stellea DEN HAAG (ANP) - De vaste Kamercommissie voor Financiën wil voor 1 april van minister Ruding antwoord op 35 vragen naar het financiële risico voor de staat wegens betalingsachterstanden van Peru. Het betreft niet alleen de kosten van modernisering op de ADM-werf van de Almirante Grau, de voormalige krüiser De Ruyter, maar ook een betalingsachterstand van 83 miljoen gulden voor de aankoop van de kruiser De Zeven Provinciën en andere Nederlandse oorlogsschepen. De Staat loopt een financieel risico omdat hij optreedt als herverzekeraar van de Nederlandse Credietverzekeringsmaatschappij (NCM). In politiek Den Haag wordt gevreesd dat de schade maximaal zou kunnen oplopen tot een kleine 600 miljoen gulden. OSLO (ANP) - De Noorse koning Olav V heeft een Nederlander met aids die in zijn land gevangen zit, gratie verleend. De man, die 3 jaar geleden was veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, had geen leven meer in de landsgevangenis Ila nadat was uitgelekt dat hij besmet was met het aidsvirus. Dit was gebleken bij een onderzoek in augustus 1987. Medegevangenen vroegen het ministerie van Justitie hem niet langer als koster te laten fungeren in de kerk van de gevangenis daar zij vreesden dat hij het virus zou kunnen verspreiden via het brood en wijn voor de communie. Het ministerie wees dit verzoek af, maar bevestigde wel dat de man besmet was, wat er volgens zijn advocaat toe leidde dat hij werd geïsoleerd. Het is overigens nog altijd niet bekend waarom de Nederlander werd veroordeeld. AMSTERDAM (ANP) - De PvdA wil bij de komende Europese verkiezingen in juni geen lijstverbinding met de Regenbooglijst (voorheen Groen Progressief Akkoord). De afwijzing stoelt vooral op de negatieve invloed van een lijstverbinding op de verdeling van restzetels tussen de deelnemende partijen. Het PvdA-partijbestuur noemt de kans aanzienlijk dat de PvdA dan een zetel verliest aan een van de kleinere partijea Gisteren heeft popzanger Herman Brood de Conamus- onderscheiding, een gouden harpje, gekregen voor "zijn lichte muziek door de jaren heen'. Brood kreeg de onder scheiding uit handen van NOS-voorzitter Joop van der Reijden. fotoanp UTRECHT (ANP) - De 700.000 mensen die zich in 1986 bij de opheffing van het vrijwillige ziekenfonds particulier moesten verzekeren gaan minder vaak naar de tandarts. Een onafhankelijk onderzoekbureau heeft een daling vastgesteld van 25 procent voor vullingen, extracties (trekken') en tandsteen verwij dering, van 50 procent voor röntgenfoto's en van 75 procent voor instructie mondhygiëne.

de Stem | 1989 | | pagina 11