>/?7" 1988: de cup, de medailles, het EK LAGEN 1VERZICHT Iwond Plomp duur chte Pool ;n voor 'leerlingroof ea trekken samen op teuw fan Hameren TANDEN it met overwinning DE STEM EXTRA ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI JULI AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER NOVEMBER DECEMBER de zesdaagse van Keulen heeft zich "aan. De Nederlandse gangmaker |tse wielrenner Didi Thurau werden gen in het ziekenhuis opgenomen, s een aflossing van een dernywed- n voet aan het pedaalraster van de angea Hij raakte daardoor uit ba- /erd vervolgens overreden door de ekenhuis werden voor Thurau een vare kneuzing van de linkerenkel lige verwondingen in het gezicht op. schijnlijk niet meedoen aan de Zes- zijn definitieve afscheid van de erse voetbalclub Grasshoppers is It veel te veel geld vraagt in de trans- verdediger Gerrit Plomp, ipers ervan uit, dat Plomp niet naar fgezien van de problemen rond de onal uit Nederland niet de enige die pt de hoofdstad. De club uit Zürich aten op het oog. Een voorkeur is nog iternationale voetbalfederatie FIFA voetballer Andrzej Rudy voorlopig ^e maand achter in Italië, nadat zijn "strijd had gespeeld. Hij traint mo- pioen Monaco. zaak nader te willen onderzoeken, i het buitenland mag gaan voetbal- |chtlijnen heeft elke speler toestem de bond, alvorens hij over de grens igelse voetbalclub Derby County gekregen voor het ronselen van lubs. De eerste-divisieclub trok twee ai Kavanagh van Birmingham City |n Wolverhampton Wanderers. Het profs is streng gereglementeerd in llverhampton 40.000 pond sterling voor Sleeuwenhoek en 25.000 pond ham voor Kavanagh. Deze boete- prdubbeld als de spelers debuteren in County en nog eens de helft moet ze international worden. De gedu- pvendien nog eens 25 procent van de sfers. a heeft het voorstel van Noordkorea vaardigen naar de Aziatische Spelen nen. Details zullen begin maart van demilitariseerde zone tussen beide npische Comité van Zuidkorea, Kim ag in een brief aan zijn Noordkore- Eerder dit jaar weigerde Noordko- Dlympische Spelen, die in het zuiden or het begin van het evenement in ken plaats, die de sportdelegaties van ;r bij elkaar brachten. Jisch kampioen Miloslav Mecir heeft nooi in Perth de tweede achtereen- Jen. Hij verloor met 3-6,2-6 van de hoslowakije zich voor de finale, aar van Australië - Bondsrepu- de ontmoeting met Japan bleef He- won samen met Mecir het dubbel- el tegen Catarina Lindqvist: 6-3,6-2. afwezigheid van bijna zes weken aan met een 6-2,6-1 zege op de Fran- P) - Dirk-Jan van Hameren heeft tij- i Baselga de Pine de 1000 meter ge- Je tweede Nederlandse seizoentij d en ersoonlijk record met 43-honderdste 23-jarige schaatser uit Vleuten zich i de snelste op de 500 meter: 39,20. Bij i Ykema op de 500 meter in 44,37 se- ninkmeijer en Greenleld 4 1/2,8. Lautier en Piket 4,10. Hoeksema 1. het rst- Elfde ronde Europees kampioen- /Dl) schap jeugdschaken in Arnhem, i), 2. Uitslagen: Gelfand (Sov) - Lev 105), (Isr) 1/2-1/2, Drejev (Sov) - Van 9,5), der Werf (Ned) 1-0, Degraeve 103), (Fra) - Djurhuu.s (Noo) 0-1, Van 6. Wely (Ned) - Comas Fabrego 'as- (Spa) afgebroken, Wahls (Wdl) - oma Mrva (Tsj) 0-1, Horvath (Hon) - 86 3. Adams (Eng) 1/2-1/2, Delchev (Bul) - Thorhalsson (IJs) 1-0, Kontic (Joe) - Meessen (Bel) 1-0, Mackay (Sch) - Topakian (Oos) 1/2-1/2, Manca (Sch) - Aschwan- den (Zwi) 1-0, Ryan (Ier) - Ha- 3ro- malainen (Fin) 1-0, Long (Wal) - Almeida (Por) 1/2-1/2, Daiilidis ■oep: (Gri) - Gullulu (Tur) 1-0, Hansen is) - (Den) - Stafrace (Mal) 1-0, Kula erna (Pol) - Ozanne (Gue) 1-0. lunn Stand na elf ronden: 1. Gelfand ren- en Drejev 8 1/2 punten, 3. Pjur- led) huus 8,4. Lev 7,5. Comas Fabrego alif- 6 1/2 en 1 afgebroken partij, 6. Mrva, Delchev 6 1/2,8. Van Wely >un- 6 1, 9. Van der Werf, Degraeve, alif- Wahls, Horvath, Adams en Kon- ren- tic 6. Blomdahl heeft zijn voortreffe- de overwinning in Tokyo. Het n de reeks voor de wereldbeker, handen was van de Zweedse bil-. een prestigeduel van de finale. Zijn stspeler Shimada, die in de halve fi- e door Ceulemans te verslaan. Na de Shimada niet meer op tegen Blom- in de finale gemiddeld 2.163 tegen Uitslagen Kobayashi (Jap) 3-0 (15-415-515-9), Ceu- -3 (15-11 13-15 10-15 15-5 13-15). Om de mans 1-3 (6-15 15-6 12-15 7-15). Finale: ■715-315-11. Blomdahl (Zwe) 94 punten, 2. Kobayashi i. Komori (Jap) 45, 5. Müller (WD1) 35, 6. B. Lieberkind (Den) 19,9. Connesson (Fra) T48 1 - Traditionele nieuwjaarswedstrijd KHFC-Oud Oranje eindigt in 2-2. 3 - Mede dank zij een uitstekende Ruud Gullit deklas- seert AC Milan Napoli met 4-1. 4 - Johan Cruijff stapt op bij Ajax. Het bestuur wil niet ingaan op zijn eis zij n contract met twee jaar te verlengen. Spitz Kohn wordt tijdelijk hoofdtrainer. 5 - Leo Visser rijdt in Heerenveen als eerste Nederlan der een tien kilometer onder de veertien minuten (13.58,47). 9/10 - Kees van Loevezijn wordt het 19de slachtoffer in de rally Parijs-Dakar. Hennie Stamsnijder Nederlands kampioen veldrijden. 11 - Rinus Michels haakt op laatste moment af bij PSV. Hij wil een contract voor twee, de Eindhovense club voor vier jaar. Het trainersduo Hiddink/Dorjee blijft gehand haafd. 13 - Ajax verliest ook de tweede wedstrijd om de Super Cup met 1-0 van Porto. 16/17 - Brons voor Yvonne van Gennip op EK-schaatsen achter Oostduitse Ehrig en Kleemann. Michiel Schapers na zege op Yannick Noah bij laatste acht van Australische open tenniskampioenschappen. Russische schaatser Goel- jajev verdacht van handel in dope. PSV verliest eerste competitiepunt: 2-2 tegen FC Twente. 19 - Pat Cash in Melbourne te sterk voor Schapers. 23/24 - Tomas Gustafson met vier afstandszeges Euro pees schaatskampioen Visser wordt in Den Haag tweede, Kemkers derde. Wilander verslaat Cash in finale Austra lische tenniskampioenschappen. Steffi Graf te sterk voor Chris Evert 27 - Rinus Michels tekent voor twee jaar bij Bayer Le verkusen. 30/31 - Leo Visser en Yvonne van Gennip zijn de nieuwe Nederlandse schaatskampioenen. Op de sprint gaan de ti tels naar Christine Aaftink en Jan Ykema. 1 - Ajacied Rob de Wit besluit definitief met voetbal te stoppen Jan Timman plaatst zich voor kwartfinales WK- schaken. 2 - Volgens Spaanse kranten heeft Johan Cruijff een contract bij FC Barcelona ondertekend. 5 - Volleybalteam wint kwalificatietoernooi voor Zo merspelen. 6/7 - Dan Jansen en Christa Rothenburger pakken WK- sprinttitels. Ykema (zesde) en Aaftink (negende) beste Ne derlanders. Rotzooi trappende supporters zorgen voor on derbreking van half uur van Ajax-PSV (0-1). 8 - Thijs Libregts stapt op bij Olympiakos Piraeus. Na het EK volgt hij Michels op als bondscoach. 10 - Tonnie Bruins Slot ook weg bij Aj ax. 13/14 - Opening Winterspelen in Calgary. Jan Ykema verrast met zilver op de 500 meter, achter Uwe-Jens Mey, die een wereldrecord noteert Stefan Edberg verslaat Mi loslav Mecir en wint GP-toernooi van Rotterdam. Vriese- koop tweede in Top Twaalf achter Russin Boelatova. 17 - Zilver (Visser) en brons (Kemkers) in Calgary op de 5000 meter. Gustafson pakt het goud. 19 - Goeljajev pakt goud op 1000 meter voor Mey en Zje- lezovski. Ykema valt, net als wereldkampioen Jansen. 20/21 - Gustafson verovert ook goud op de 10 kilometer en doet dat in een wereldrecordtijd (13.48,20). Het zilver is voor de Oostenrijker Hadschieff, het brons voor Visser. Kemkers valt Op de 1500 meter slkuit Vergeer zijn schaatscarrière met een schamele 27ste plaats af. Het goud is voor de Oostduitser Hoffmann (wereldrecord) 1.52,06, zilver voor de Amerikaan Flaim en brons voor Hadschieff. Rob Druppers loopt in Den Haag wereldrecord op de 1000 meter. 23 - Bonnie Blair schaatst in wereldrecordtijd (39,10) naar goud op de 500 meter. Zilver en brons gaan naar Ro thenburger en Kania. Go Ahead-trainer Nico van Zoghei met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld 24 - Yvonne van Gennip verrast iedereen op de drie ki lometer. Goud en een wereldrecord (411,94) zijn de belo ning. Mario Been voor drie jaar naar Pisa. 25 - De Finse skispringer Matti Nykaenen pakt zijn derde gouden plak. Frank Rijkaard gaat voor Real Zara- goza spelen 27/28 - Het blijft feest rond Yvonne van Gennip. De Haarlemse pakt ook het goud op de 1500 en 5000 meter en behaalt een supertrio. Christa Rothenburger is de snelste (1.17,65, wereldrecord) op de 1000 meter. Het ijshockeygoud gaat naar de Sovjetunie. Katarina Witt pakt het goud bij het kunstrijden. 2 - In Bordeaux zet PSV via een 1-1 gelijkspel een goede stap in de richting van de halve finale van het EC-toer- nooi voor landskampioenea 5/6 - Europese indoortitels voor Nelli Cooman, Frans Maas en Elly van Hulst Eric Flaim wordt wereldkam pioen schaatsen in karikatuur van een wedstrijd op Me- deobaaa Leo Visser eindigt als tweede. De Nederlandse ijshockeytitel is voor Nijmegea De eerste wielerklassie ker, de Omloop Het Volk, gaat naar de Belg Ronny van Holen. 8 - De eerste contacten tussen Ajax en Kurt Under wor den gelegd. Een dag later tekent hij voor één seizoen 9 - Ajax wint in Bern eerste EC-kwartfinale tegen Young Boys met 1-0. Bosman scoort 12/13 - Drievoudig Olympisch kampioene Yvonne van Gennip eindigt op het WK-schaatsen in Skiën als tweede achter Karin Kania. Sean Kelly brengt Parijs-Nice op zijn naam. Peter Winnen (vijftiende) is de beste Nederlander. 16 - PSV heeft aan 0-0 tegen Bordeaux genoeg om de halve finale te bereiken van het EC-toernooi. Ajax doet hetzelfde in het toernooi voor bekerwinnaars. De 1-0 thuiszege op Young Boys wekt echter slechts de lachlust van het publiek op. Erich Maechler wint de Tïrreno- Adriatico. Adri van der Poel (twaalfde) is de beste Neder lander. 19/20 - Laurent Fignon verrast met zege in Milaan-San Remo. 21 - Brons voor Vriesekoop en Kloppenburg op EK-ta- feltennis. Het herenteam wordt dertiende en promoveert naar de A-categorie. 23 - Het Nederlands voetbalelftal dwingt op Wembley respect af met een 2-2 gelijkspel tegen Engeland. Jong Oranje kwalificeert zich voor de halve finale van het EK door een 2-1 zege na verlenging op Spanje. 26/27 - Erik Breukink wint het hooggenoteerde Crite rium National. Pim van de Meent weg bij FC Den Haag. Christ van der Smissen pakt Europese titel bandstoten. 31 - Ronald Koeman krijgt grote last met zijn uitspraak, dat een doodschop soms geoorloofd is. 3 - Eddy Planckaert verslaat Phil Anderson in de sprint en wint de Ronde van Vlaanderen; Adri van der Poel kan uitstekend ploegwerk niet afmaken Bom-incident legt Feyenoord-FC Den Haag een kwartier stil. 5 - Ajacied Ronald Spelbos zet punt achter voetbalcar rière. 6 - PSV toont Europese klasse door in Madrid Real op 1- 1 te houden. Ajax staat met één been in EC-halve finale na 0-3 zege bij Olympique Marseille. 7 - Erik Breukink winnaar Ronde van Baskenland. Om een transfer naar Toulon af te dwingen spant John Bos man een kort geding aan. Uiteindelijk zal de Ajax-speler bij KV Mechelen belanden. 9/10 - Na vijf maanden blessureleed maakt Marco van Basten bij AC Milan zijn rentree. En scoort een fantas tisch doelpunt Na vijftien jaar afwezigheid wordt Ton Sijbrands weer Nederlands damkampioen Parijs-Rou- baix wordt prooi voor een knecht: Dirk De Mol. 13 - RKC kampioen van de eerste divisie. Rolf Gölz helpt Ploeg Raas met zege in Waalse Pijl aan eerste klassieker- winst 14 - FC Den Haag en Ajax moeten wegens wangedrag van hun supporters één wedstrijd zonder publiek spelen. 16/17 - PSV 'geruisloos' Nederlands voetbalkampioen. De Etiopiër Densimo snelt in de Rotterdam-Marathon naar een nieuw wereldrecord: 2.06,49. Adri van der Poel wint Luik-Bastenaken-Luik UEFA schorst Ronald Koe man voor drie EC-wedstrijden naar aanleiding van zijn 'doodschop-uitspraken'. De straf wordt later terugge bracht tot één duel. 19 - Real Madrid kan 1-1 gelijkspel niet wegwerken en PSV stapt 'koninklijk' in EC-finale. Datzelfde lukt Ajax ondanks een 1-2 nederlaag tegen Olympique Marseille. Sean Kelly wint Gent-Wevelgem. 23/24 - Proloogspecialist Jelle Nijdam bewijst ook een klassieker aan te kunnen. De Gold Race wordt gewonnen door de coureur uit de ploeg Raas. EK-titel kunststoten naar Jean Bessems, Jan Brunnekreef wordt in Dongen tweede. 27 - Drukte op de transfermarkt: Peter Bosz naar Tou lon, Stan Valckx naar PSV en Tom Krommendijk rond met Feyenoord. Ab Fafié op staande voet ontslagen bij AA Gent. 1 - AC Milan verslaat Napoli in eigen huis en is zo goed als Italiaans kampioea Michel Dernies fietst naar de Grote Prijs van Frankfurt. 3 - Westduitse voetbaltitel voor Werder Bremea 4 - Espanol in eerste UEFA Cupfinaleduel veel te sterk voor Leverkusen: 3-0. Ton Lokhoff voor drie jaar Feyen- oorder. 7/8 - AZ dupe van afspraak tusssen Volendam en PEC Zwolle en degradeert. Smolarek voor drie jaar naar Feyenoord. Gerard Nijboer wint Amsterdam-Marathon, maar blijft 38 seconden boven Seoul-limiet. Ivan Lendl winnaar invitatietoernooi Ede. 10 - Sonny Silooy moet wegens oogblessure afhaken voor EK-eindronde. 12 - Piet den Boer bezorgt met zijn doelpunt tegen Ajax KV Mechelen de Europa Cup voor bekerwinnaars. Danny Blind krijgt rood. PSV behaalt de 'dubbel' door in de Ne derlandse bekerfinale Roda JC met 3-2 te verslaan. 14/15 - Club Brugge Belgisch voetbalkampioen, Wim bledon stunt in Engelse Cup Final tegen Liverpool. Sean Kelly wint de Ronde van Spanje, maar Matthieu Hermans is met zes etappezeges de meest succesvolle coureur. Ge rard Veldscholten verrassend winnaar van de Ronde van Romandië. RBC wint vierde periode en speelt naeompeti- tie. 16 - Mark Verkuyl naar Ajax, Stefan Pettersson rond met de Amsterdamse club. 18 - Bayer Leverkusen maakt na de 3-0 nederlaag in de uitwedstrijd tegen Espanol het onmogelijke waar: na ver lenging en strafschoppen wordt de UEFA Cup gewonnen. Stephen Roche ziet af van een start in de Tour. 19 - Contacten Rij kaard-AC Milan in vergevorderd sta dium. Hij zal later voor drie j aar tekenen. 22/23 - Robert de Wit werkt in Eindhoven naar uitste kend Nederlands record tienkamp. Topjudoka Irene de Kok stopt 24 - Oranje begint EK-aanloop met 2-1 nederlaag tegen Bulgarije. 25 - PSV bekroont superseizoen met behalen van Europa Cup. Hans van Breukelen stopt in de finale tegen Benfica (0-0) de beslissende strafschop. De spelers verdienen er 50.000 gulden per man mee. 28/29 - FC Groningen wint naeompetitie en mag mee doen aan UEFA Cuptoernooi. 31 - Ben Johnson blijkt ernstige peesblessure te hebben. 1 - Michels vindt in het oefenduel tegen Roemenië (2-0) zijn 'ideale' elftal. Rinus Israel stapt op bij Feyenoord. 2 - MW promoveert via naeompetitie naar eredivisie. RBC speelt geen rol van betekenis en eindigt als derde. 4/5 - Erik Breukink wint barbaarse rit in Giro. Oranje oefent in Kerkrade tegen Roda JC (4-1). Chaos rond ver koop EK-kaarten in Zeist. Wilander vernedert Leconte in finale Open Franse tenniskampioenschappen. 7 - De enige treffer van Quick in oefenduel tegen Oranje (8-1) bezorgt Michel Dreis landelijke bekendheid. 8 - Feyenoorder André Hoekstra naar RKC. 9 - De Oranje-pas, die voor registratie van de EK-sup- porters moet zorgen, blijkt waardeloos. 10 - Het EK gaat kleurloos van start. In het openings duel spelen West-Duitsland en Italië met 1-1 gelijk. 11/12 - Voor Oranje begint het EK met een kater. Van de Sovjetunie wordt, ondanks een veldmeerderheid met 1-0 verloren. Ierland verrast Engeland met dezelfde cijfers, terwijl Spanje met 3-2 te sterk blijkt voor Denemarken. Jan Lammers wint de 24-Uursrace van Le Mans. Andy Hampsten brengt de Giro op zijn naam. Erik Breukink eindigt als tweede, Johan van de Velde wint het pun tenklassement. De Russin Galina Tsjitsjakova realiseert een nieuw wereldrecord verspringen: 7.52 meter. 14 - Italië houdt de spanning in het EK er in door Spanje met 1-0 te verslaaa West-Duitsland schakelt Denemar ken uit: 2-0. 15 - Marco van Basten is terug. Tegen Engeland (3-1) scoort de spits, die door Rinus Michels in de openingswed strijd uit de basis werd gehouden, driemaal. De Russen spelen moeizaam gelijk tegen Ierland (1-1). 17 - Rudi Voller elimineert met twee treffers Spanje. Ook Italië wint met 2-0, waardoor Denemarken puntloos huiswaarts keert. 18/19 - Oranje kruipt tegen Ierland door het oog van de naald. Een late treffer van Wim Kieft bezorgt de ploeg een halve finaleplaats tegen West-Duitsland De Russen straffen Engeland genadeloos af: 3-1. 21 - Eindelijk. In Hamburg schudt Oranje het trauma van de in 1974 verloren WK-finale van zich af en pakt de Duitsers met 2-1 in. Koeman en Van Basten (hij weer) sco ren. 22 - In de EK-finale moet het Nederlands elftal het weer opnemen tegen de Russen. Zij verslaan het favoriete Italië via schitterend voetbal met 2-0. 23 - Op Wimbledon schakelt Wally Masur in de tweede ronde John McEnroe uit 25/26 - Nederland staat op zijn kop, Oranje is Europa's beste voetbalploeg. Mede dank zij een sublieme treffer van Marco van Basten wordt de Sovjetunie in München met 2-0 verslagen. De vaderlandse wielertitels gaan naar Monique Knol (dames), Erwin Kistemaker (amateurs) en Peter Pieters (profs). 2/3 - Rinus Michels gaat over tot de orde van de dag en start zijn werkzaamheden bij Bayer Leverkusen. In La Baule gaat het jaarlijkse Tourcircus van start Peter Ste- venhaagen wordt achter Bontempi tweede in de 'prèface'. Steffi Graf blijkt niet te stuitea Op Wimbledon geeft zij Martina Navratilova in de finale geen enkele kans. 4 - Boris Becker moet in de eerder wegens regen afge broken Wimbledonfinale zijn meerdere erkennen in Ste fan Edberg. Dank zij winst in de ploegentijdrit mag Post- renner Teun van Vliet zich in het Tour-geel hullen. 5 - Weer Nederlands succes in de Tour: Jean-Paul van Poppel sprint naar de etappezege. 7 - Teun van Vliet raakt zijn gele trui kwijt aan ploeg maat Henk Lubberding. Etappewinst is er voor Jelle Nij dam. Yvonne van Gennip en Leo Visser besluiten hun eigen weg te gaan. 8 - Nijdam neemt het geel over van Lubberding. 9/10 - Steve Bauer doet goede zaken in de Tour. Hij is de nieuwe gele truidrager. Sergei Boebka vestigt in Nice een nieuw wereldrecord met de polsstok: 6.06 meter. In Neu- brandenburg werpt de Oostduitse Gabriele Reinsch de discus naar 76,80 meter, een nieuw wereldrecord. 12 - Van Poppel bewijst in de Tour opnieuw zijn sprint talent 13 - De eerste bergetappe in de Tour wordt een prooi voor de Colombiaan Parra. Edo Ophof naar AZ. 14 - Alpe-d'Huez heeft weer een Nederlands gezicht. Steven Rooks wint, Gert-Jan Theunisse wordt tweede. Breukink komt op grote achterstand binnen. Pedro Del- gadoinhetgeel. 16/17 - Ook in de Pyreneeën heerst Delgado. De nummer twee in het algemeen klassement, Rooks, kan de Span jaard nauwelijks meer bedreigen. Florence Griffith snelt op de 100 meter naar een superrecord: 10.49 seconden. Haar schoonzus Jacky Jonyer verbetert haar eigen we reldrecord zevenkamp tot 7215 punten. 19 - Delgado en Theunisse verdacht van dopinggebruik. Van der Poel en Van Poppel sprinten naar etappezeges. 21 - Delgado en Theunisse positief bevonden. De Neder lander krijgt wel, de Spanjaard geen strafminuten. Theo Snelders van FC Twente naar Aberdeen. 23/24 - De zege in een Tour, die een geur van bedrog om zich heeft, komt voor Delgado niet meer in gevaar. Steven Rooks eindigt als tweede. Hij wint ook het bergklasse- ment De rode trui is voor Frans Maassen, de witte voor Erik Breukink. De Belg Planckaert wint het puntenklas sement 25 - De meest besproken renner van de Tour, Gert-Jan Theunisse wint de Ronde van Boxmeer. 27 - Jan Raas heeft genoeg van zijn supersprinter Van Poppel. 31 - Axel Koenders toont zich in het Westduitse Roth 's werelds beste triathleet. 2 - Problemen voor Cruijff. Zijn Spaanse collega's wil len hem niet op de trainersbank. 5 - De KNVB schenkt Cruijff een erkend trainersdiplo ma. „Wegens zijn verdiensten voor het Nederlands voet bal". Mario Been schittert in zijn eerste wedstrijd bij Pisa. 6/7 - Feyenoord wint eigen toernooi, Ajax wordt in het Amsterdam 713-toernooi slechts derde. Zijn eerste 100 me ter na een blessure legt Ben Johnson ruim onder de tien seconden af: 9.90. Menno Oosting wordt Nederlands ten- niskampioen. 8 - Thijs Libregts presenteert zich in Zeist. Hij wil geen imitator worden van zijn voorganger Rinus Michels, maar zal wel diens lijn doortrekken. 11 - Matt Biondi waarschuwt de Olympische concurren tie. Met kaalgeschoren hoofd zwemt hij een fabelachtig wereldrecord op de 100 meter vrije slag: 48.42. 12 - 'Duikboot' David Berkoff verbetert het 100 meter rugslagrecord tot 54.95. 13/14 - Frans Maassen wint Ronde van België. De da- mes- en herenhockeyteams blijken tijdens een internatio naal toernooi in Amstelveen te sterk voor de concurrentie. 15 - De profronde van Nederland gaat van start met een zege voor Jelle Nijdam. In Modena overlijdt Enzo Ferrari. 16 - Feyenoord contracteert Peter Houtman. 17 - Wielrenster Connie Meijer overlijdt plotseling. Harry 'Butch' Reynolds schrijft in Zürich geschiedenis. De Amerikaan verbetert het 20 jaar oude wereldrecord van Lee Evans op de 400 meter tot 43.29. 20/21 - De start van de nieuwe voetbalcompetitie kent een nederlaag voor Ajax (2-1 tegen Fortuna S) en punt verlies voor PSV (2-2 bij Feyenoord). Steven Rooks wint de klassieker 'Kampioenschap van Zürich', Thierry Marie de Prof ronde van Nederland. 23 - De Russische international Zavarov tekent voor driejaar bij Juventus. 27/28 - Diskwalificatie van Steve Bauer levert de Ita liaan Maurizio Fondriest de wereldtitel wielrennen op. John van den Berk uit Oss wordt wereldkampioen motor cross in de 250 cc-klasse. Zijn plaatsgenoot Dave Strijbos grijpt in de 125 cc-klasse net naast de titel. 30 - Een doorbraak in de Russische sport. Topprestaties in Seoul zullen in klinkende munt worden uitbetaald. 2 - Opmerkelijke transfer in de wielerwereld Super- sprinter Jean-Paul van Poppel tekent voor twee jaar bij Peter Post. 3/4 - Het Olympisch dorp in Seoul wordt geopend. IJs brand Chardon stuurt in Apeldoorn zijn vierspan naar de wereldtitel. 7 - Het Europa Cuptoernooi voor bekerwinnaars begint voor Ajax slecht In Lissabon wordt met 4-2 van Sporting verloren. FC Groningen (1-0 tegen Atletico Madrid) en Roda JC (2-0 tegen Vitoria Guimaraes) winnen. 8 - De Cubaan Sotomayor verbetert het wereldrecord hoogspringen tot 2,43 meter. 9 - In Potsdam werpt de Oostduitse Petra Felke de speer naar 80 meter, een wereldrecord. 10/11 - Steffi Graf en Mats Wilander zijn op Flushing Meadow niet te verslaaa 14 - Het Nederlands elftal ontsnapt in het WK-kwalifi- catieduel tegen Wales aan een debacle. Een late treffer van Gullit zorgt voor een 1-0 overwinning. 15 - Lillehammer krijgt de Winterspelen van 1994 toege wezen. 17 - De Olympische Zomerspelen gaan in Seoul van start. Op de eerste dag verrast het Nederlands volleybal team de Fransen en slaat Regilio Tuur wereldkampioen Kelcie Banks knock-out 18 - De vaderlandse zwemafvaardiging presteert zwak jes in Seoul. Favoriet Matt Biondi wordt op de 200 m vrije slag verrast door de onbekende Australiër Duncan Arm strong. Het Nederlandse volleybalteam krijgt les van de Amerikanen. 19 - De herenhockeyers komen, na een fikse zege in de openingswedstrijd tegen Argentinië nu niet verder dan een teleurstellend gelijkspel tegen Spanje. Zwemmer An thony Nesty bezorgt Suriname de eerste gouden medaille uit de Olympische geschiedenis. 20 - De hockeydames openen het Olympisch toernooi so ber: 3-1 zege tegen Amerika. De Turk van Bulgaarse af komst, Nairn Suleymanoglou, baart opzien bij het gewich theffen opzien met zijn gouden plak. 21 - Ontslag Kurt Linder bij Ajax een feit. Spitz Kohn wordt hoofdtrainer, Louis van Gaal zijn assistent. In Seoul hebben de herenhockeyers na de nederlaag tegen Australië het lot niet meer in eigen hand Zuidkoreaanse boksofficials belagen arbiter na verliespartij van landge noot. 22 - Een zwemsucces voor Nederland. De 4x100 vrije slag estafetteploeg verovert zilver. Carla Beurskens komt in de marathon niet verder dan de 33ste plek achter winnares Rosa Mota. De Russin Elena Sjoesjoenova draagt de gou den turnkroon. 23 - In de mooiste sprintfinale aller tijden snelt Ben Johnson naar het goud en een wereldrecord (9.79 sec.). De overwinning van de Canadees zou echter niet zonder ge volgen blijven. Ook voor Nederland is er een gouden plak. Roeiers Nico Rienks en Ronald Florijn winnen de finale in de dubbel twee. De eerste dopinggevallen worden ook be kend. Twee 'gouden' Bulgaarse gewichtheffers mogen hun medaille inleveren. 24 - De volleyballers vallen door een nederlaag tegen Argentinië buiten de hoofdprijzen. Jacky Joyner ziet een droom in vervulling gaan. De zevenkampster pakt goud en verbetert haar eigen wereldrecord. Het bestuur van Ajax stapt, bevreesd voor rellen, op. 25 - Wielrenster Monique Knol verrast met goud. Voor de hockeyheren is een 2-0 zege op Pakistan voldoende voor het bereiken van de halve finale. De Tsjech Mecir gooit Michiel Schapers uit het Olympisch tennistoernooi. Onbe kende Kenyanen heersen op de loopnummers. 26 - Ben Johnson op dopinggebruik betrapt. De Cana dese sprinter levert zijn gouden plak in en vertrekt naar huis. Australië houdt de hockeydames uit de finale. Greg Louganis wordt de beste schoonspringer uit de Olympi sche geschiedenis. 27 - Ook de hockeyheren missen de finale. West-Duits land is te sterk: 2-1. Steve Lewis verslaat op de 400 meter verrassend 'Butch' Reynolds. 28 - Tuur door Roemeen Dumitrescu uit toernooi gesla gen. Voor Arnold Vanderlijde is de Amerikaan Mercer een maatje te groot. Florence Griffith snelt binnen anderhalf uur op de 200 m. naar twee wereldrecords. En goud. 29 - Judoka Ben Spijkers tevreden met brons. Metaal van datzelfde gehalte is er voor het kanoduo Derckx/Cox. Fatale wissel op 4x100 meter estafette kost Carl Lewis 'ze kere' gouden plak. 30 - Brons voor de hockeydames, Groot Brittannië wordt met 3-1 verslagen. De volleyballers doen het uitstekend met een vijfde plaats. Weer een dopinggeval. Dit keer blijkt het paard Olympic Sunrise van Rob Ehrens positief. 1 - Kenyaanse atleten blijven goud halen. Peter Rono (1500 m) en John Ngugi (5000 m) zijn de nieuwe kampioe nen. Han Kulker redt het gezicht van de Nederlandse atle tiek met een zesde plaats. Florence Griffith wordt met drie gouden en een zilveren plak de koningin van de Spe len, maar is nog geen Fanny Blankers-Koen. De Ameri kaanse volleyballers zijn veel te sterk voor de Russen. Steffi Graf heeft geen moeite met Gabriela Sabatini, dus goud. 2 - De Fransman Pierre Durand springt op de rug van Jappeloup verrassend naar goud. Op de marathon eindi gen Gerard Nijboer en Marti ten Kate resp. als dertiende en vijftiende. De Olympische Zomerspelen in Seoul wor den gesloten. 3 - Ajax-bestuur beschuldigd van fraude bij de trans fers van Tahamata en Kieft. 5 - PSV koopt de Braziliaan Romario, de uitblinker van het Olympisch voetbaltoernooi. Krachttoer Ajax mislukt, opnieuw nederlaag tegen Sporting Lissabon (1-2). FC Gro ningen overtreft zichzelf in Madrid en schakelt Atletico uit. Ook Roda JC bekert Europees verder. De 1-0 neder laag in Portugal tegen Vitoria heeft geen gevolgen. 9 - Peter Pieters nu échte topper. De TVM-coureur wint de klassieker Parijs-Tours. 15/16 - Ruud Gullit lijkt niet fit voor de WK-kwaüfica- tiewedstrijd tegen West-Duitsland. Bosman vervangt hem op voorhand. Wielrenner Fred Rompelberg, op jacht naar wereldsnelheidsrecord, overleeft val bij 209 km per uur. Charly Mottet wint de Ronde van Lombardije. 17 - Gullit krijgt van AC Milan geen toestemming naar München af te reizen. Onduidelijkheden over EK-afreke- ning nemen toe. 19 - Oranje levert een prestatie van formaat door West- Duitsland op 0-0 te houden. Maar de wedsrijd is niet om aan te zien. In dezelfde WK-groep spelen Wales en Fin land met 2-2 gelijk tegen elkaar. 22/23 - De Spaanse topper Real Madrid-Barcelona, of wel Beenhakker-Cruijff eindgt in een 3-2 zege voor de thuisclub. Gullit voor eerste keer in deze competitie in ba sis AC Milan Zijn rentree is niet overweldigend. 26 - De Europacuptoernooien beleven de heenwedstrij den van de tweede ronde. PSV vernedert FC Porto in het toernooi voor landskampioenen: 5-0. Roda JC neemt wei nig afstand van Metallist (1-0) en FC Groningen mazzelt tegen Servette (2-0). 29/30 - Peter Houtman maakt met drie doelpunten tegen Willem II een droomrentree bij Feyenoord. Ayrton Senna wint voor de achtste keer dit seizoen een Grand Prix en pakt de wereldtitel formule 1. De Nederlander Jos Sasse loopt zijn tweede marathon. En met succes. De Achterhoe ker wint 'Frankfurt'. 1 - De matige prestaties van Bayer Leverkusen bezor gen Rinus Michels veel kritiek. 2 - Romario maakt debuut bij PSV. Met weinig succes, want de Eindhovenaren verliezen met 2-0 van Haarlem. De Rus Tsjizjov wordt wereldkampioen dammen, Ton Sij brands bekroont zijn rentree op dit niveau met een tweede plaats. Overigens gedeeld met Anatoli Gantwarg. 5/6 - Blessures blijven Ruud Gullit kwellen. Tegen Ver ona scoort de AC Milanspeler, maar valt vervolgens weer uit. Steve Jones en Grete Waitz winnen de marathon van New York. Hennie Kuiper zet in Oldenzaal een punt ach ter zijn wielerloopbaan Rik Smits maakt zijn Ameri kaanse debuut als profbasketballer. John McEnroe doet weer eens van zich spreken Met het tennisracket dit keer. Hij wint het rijk gedoteerde ECC-toernooi in Antwerpen 9 - Na de 5-0 zege in eigen huis stelt PSV in de EC-re- turn tegen Porto teleur. Er wordt met 2-0 verloren. FC Groningen redt het dank zij een 1-1 gelijkspel tegen Ser vette. Roda JC schrijft historie. Via een 0-0 gelijkspel te gen Metallist wordt de kwartfinale van het EC-toernooi voor bekerwinnaars bereikt. 10 - AC Milan elimineert via strafschoppen Rode Ster Belgrado. Olympic Sunrise, het paard van Rob Ehrens wordt naar de Verenigde Staten verkocht 12/13 - Honderdste Feyenoord-Ajax (1-2) kent weinig hoogtepunten. Bennie Wijnstekers neemt na dertien jaar officieel afscheid van Feyenoord. Eric Willaarts terug bij FC Utrecht 14 - AC Milan verbiedt Gullit zich bij Oranje te melden Reekers, Huistra en Eijkelkamp debuteren. 16 - Het verzwakte Nederlands elftal houdt nederlaag tegen Italië tot 1-0 beperkt. 19/20 - Kosice wint voorronde EC-ijshockey. Nijmegen wordt op eigen ijs tweede. Tjerk Terpstra en Anja Bol- laart winnen de IJssel Cup, de traditionele opening van het schaatsseizoen. Gabriela Sabatini de sterkste in Mas- terstoernooi. 22 - FC Groningen is in het UEFA Cuptoernooi erg gul voor Vfb Stuttgart: 1-3 in het Oosterpark. 23 - NOC-voorzitter Vonhoff en IOC-lid Anton Geesink gaan verbaal met elkaar op de vuist, een nog niet eerder vertoonde rel. In het UEFA cuptoernooi deklasseert Inter Milan Bayern München op eigen terrein: 0-2. 25 - PSV legt de Tsjechische international Jozef Chova- nec vast als eventuele opvolger van Ronald Koeman 26/27 - Fortuna S houdt Nederlandse competitie nog beetje spannend door PSV te verslaaa Mirjam Kloppen burg pakt Nederlandse tafeltennistitel. Bij de mannen is Paul Haldan de sterkste. Napoli vernedert AC Milan: 4-1. 28 - Ondanks veel kritiek van de profsectie blijft het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB op de been In Amsterdam overlijdt oudschaker Jan Hein Dormer. 29 - Robert Vunderink verbetert in Heerenveen het we relduurrecord op de schaats, dat op naam staat van Hil- bert van der Duim. 2 - Teun van Vliet besluit alsnog bij de wielerploeg van Peter Post te blijven 3/4 - Groot tumult tijdens eerste divisiewedstrijd AZ- DS'79. Ook in de Spaanse competitie doet zich een rel voor. Real Madrid-Atletico Madrid ontaardt in een veldslag. De nationale badmintontitels gaan naar Eline Coene en Pierre Pelupessy. 6 - In de UEFA Cup-return spaart Stuttgart FC Gronin gen. Het blijft bij een 2-0 zege voor de Westduitsers. Boris Becker verslaat in de Mastersfinale Ivan Lendl. 7 - Bayern München maakt het onmogelijke waar. Inter wordt via een 3-1 nederlaag alsnog uit het UEFA Cuptoer nooi gewipt. Arte Haan verlengt contract met VfB Stutt gart met twee jaar. 10/11 - PSV geeft wereldbeker weg aan Nacional. In de door een 2-2 eindstand noodzakelijk geworden strafschop- penserie mist Van Aerle de beslissende elfmetertrap. Sterk optreden Hennie Stamsnijder in Super Prestige veldrit te Oss. De eerste divisiewedstrijd FC Den Haag- RBC wordt na 19 minuten gestaakt vanwege een bommel ding. 12 - De KNVB besluit invoering van de veiligheidspas nog even uit te stellen. 14 - Op last van de FIOD worden de ex-Ajax-bestuurs- leden Brandsteder en Bartels en Soren Lerby aangehou den. De tenlaste legging luidt: „fiscale fraude en valsheid ingechrifte". 16 - De Daviseup-finale begint met een daverende ver rassing. Op de eerste dag trakteert West-Duitsland gast heer Zweden op een 2-0 achterstand. 17/18 - In verband met de Ajax-affaire worden ook oud- voorzitter Ton Harmsen en Inter Football-directeur Maarten de Vos gearresteerd. Yep Kramer wint de Schaatszesdaagse. Boris Becker en de zijnen schrijven historie: voor het eerst in de geschiedenis veroveren de Duitsers de Davis Cup. 19 - Ajax-directeur Arte van Eijden zesde arrestant in FIOD-zaak. Greg Lemond naar ADR. 21 - Cuba houdt Nederland in de Haarlemse volleybal- week van de eerste plaats. PSV herfstkampioen eredivisie. 22 - Steven Rooks en Yvonne van Gennip sportman/- vrouw van het jaar. Nederlands voetbalelftal sportploeg van 1988. Alle verdachten in Ajax-affaire op vrije voeten. 23 - Sean Kelly tekent bij PDM. 26 - 'France Football' kiest Marco van Basten tot voet baller van het jaar. Ruud Gullit wordt tweede, Frank Rijkaard derde en Ronald Koeman vijfde. Februari: Yvonne van Gennip, koningin van de Olympische Winterspelen in Calgary. fotoap Mei: PSV wint na het landskampioenschap en de nationale be ker ook de Europa Cup I. Vlnr Eric Viscaal, Wim Kieft, Hans van Breukelen en Sören Lerby tonen het Eindhovense publiek de 'be ker met de grote oren'. foto anp Juni: Nederland Europees voetbalkampioen! Erwin Koeman, Adrie van Tiggelen, Marco van Basten, Ruud Gullit en Arnold Mühren (vlnr) vieren feest. Jan Wouters (tweede van rechts) ziet een pfennig liggen. foto anp September: Ben Johnson wint de 100 meter tijdens de Olympi sche Zomerspelen in Seoul. Lang zal hij niet van zijn zege genie ten. fotoap

de Stem | 1988 | | pagina 9