Willy Dullens doodziek door EK ELI OHANA: 'OEFENWEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND IS VOOR ONS BELANGRIJK' >Tff RUUD MICHELS EN ZN. ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 MECHELEN - 'They give the best years of their life'. Op beeldende wijze schooit 'de bond voor het welzijn van soldaten van Israël' via folders en aanplakbiljetten geld in voor de boys and girls die het land bewaken. Huilen Verkeerd beeld Isolement Transfers Aanvaring Kracht Problemen OP KWALITEIT KUNT U REKENEN Breda Belcrumweg 32 Tel. 076-711134 Dongen Hoge Ham 107 Tel. 01623-21241 DE STFM Woensdag 4 januari spelen Nederland en Israël een voetbalwedstrijd tegen elkaar. Voor de Europees kampioen betekent het duel niets meer of minder dan een kapstok in een oefenstage. Voor Israël is het duel van een veel groter, politiek belang. Politiek beheerst de geïsoleerde staat en de beste Israëlische voetballer van dit moment, Eli Ohana legt dat in onderstaand verhaal uit. Vorig j aar werd Eli Ohana beschouwd als de belangrijkste kracht van Europa Cup Il-winnaar KV Mechelen, dit seizoen houdt trainer Aad de Mos hem vanwege de 'buitenlanders-regel' regelmatig aan de kant. Atalanta Bergamo wilde het dubbele bedrag betalen dat KV Mechelen naar Israël had overgemaakt, maar KVM-voorzitter John Cordier wenste de populaire speler, wiens briljante actie beslissend was voor de ontknoping van de Europa Cup-finale tegen Ajax, onder geen beding te laten vertrekken. Aan het eind van dit seizoen verlaat Eli Ohana KV Mechelen defintiefHij wil slagen als voetballer, sportief en financieel en heeft daarvoor zijn land verlaten ofschoon hij er als God leefde. Dit verhaal gaat echter niet over de persoon Eli Ohana, die overigens vanwege een blessure woensdag waarschijnlijk niet meespeelt. Het gaat over de merkwaardige voetbalstructuur van Israël. Voetbal blijkt in het beloofde land vooral een politiek spel. V oetbal Eli Ohana over Israël-Nederland: „De politieke partijen in Israël beslissen wie in wélke stad de voetbalclubs runnen - FOTO HANS VAN OORT is in Israël een politiek spel' Door Ted van Leeuwen Zelfs de toerist wordt verzocht bij te dragen in de karige soldij van de dienstplichtigen. Israël is veelvuldig in ge wapende conflicten gewikkeld en het aantal (jeugdige) geamputeerden is groot. Eli Ohana, de beste voetbalspe ler van het land, thans van wege carrièreplanning levend in België, is ook onder de wape nen geweest, de vastgestelde periode van drie jaar. „Maar als voetballer had ik alle privi leges. Een makkelijk baantje in een kazerne, vlakbij mijn club. Logisch, want zoals alles in Is raël, is voetbal politiek. Aan het front ben ik nooit geweest. Niet in de buurt zelfs". „Een voetballer in Israël heeft een bruin leven. Officieel is hij amateur, maar in de praktijk fuil-prof. Topspelers verdienen 250.000 gulden per jaar. Netto! Dat zullen niet veel spelers in Nederland verdie nen. In België overigens ook niet. Ik tenminste niet. In Israël verdiende ik meer dan bij KV Mechelen". „Daar had ik ook nog een goed leven, een èrg goed leven. In België train ik vaker, harder en leef uiterst sober. De prof in Isaël leeft absoluut niet serieus. Die geniet van zijn populari teit. Ligt aan het strand, laat zich zien in de discotheken. Al leen op vrijdagavond op tijd naar bed, want zaterdags wordt er gespeeld. Dat is ge noeg. Verder leeft de voetbal prof er maar wat op los". De tegenstellingen tussen het soldatenbestaan en het leven van de voetbalprof zijn dus enorm. „Oh ja", geeft Eli Ohana toe, „soms klagen solda ten: 'Why don't they have a real army-life?'. Maar dat is echt maar af en toe. In Israël is de status van de soldaat niet hoger dan die van de voetbal ler. Soldaten zijn helden, voet ballers zijn helden". „Nee, dat is niet vreemd. Dat is de wereld! Je kunt niet al leen maar vechten. In Israël gaat het sociale leven door. Na tuurlijk is het weieens tragisch. Ik herinner me eens twee be langrijke goals gescoord te hebben en vierde dat uitbun dig. Op het zelfde moment sneuvelden er vier soldaten". «Je kunt evenwel niet aldoor aan de doden blijven denken. Als het nieuws meldt dat er vandaag één soldaat gesneu veld is, begint mijn moeder te huilen. Heel Israël huilt dan. Eén uur, twee uur, daarna [teemt alles zijn normale loop. ■Ia', zegt iedereen, heel erg, ftaar het leven gaat door". „Ik heb ook vrienden verlo ten in de oorlog. Iedereen. En ik vind de staat Israël ook vrese lijk belangrijk. Maar ik schaam me er niet voor een lichte dienstplicht gehad te hebben. Inderdaad, er zijn be hoorlijk wat profvoetballers die hun carrière stoppen op het moment dat ze in dienst moe ten. Die voelen het een plicht soldaat te zijn, melden zich vrijwillig voor gevarenzones. Maar wie echt heel goed kan voetballen, doet dat niet". „Nee, dat neemt het volk je niet kwalijk. Integendeel, sport is belangrijk voor ons land. Dat geeft het buitenland het idee 'Oh, er is leven in Israël'. Stel je voor dat we woensdag zouden winnen van Nederland. Dan gaan de beelden heel Europa over. Israël verslaat de Euro pees kampioen! Dan laten wij, de voetballers, zien dat er nor maal geleefd wordt in ons land. Sport is in de hele wereld po pulair. Als je daarin goed bent is dat goed voor de opinie in de wereld En dat aanzien is wat de Israëli willen en daarom verwijt niemand voetballers die voor een makkelijke dienst plicht iets. Die dienen het land op een andere wijze". Volgens Eli Ohana heeft de we reld een verkeerd beeld van Is raël en hij stoort zich er mate loos aan. „Ik woon nu ander half jaar in België en kijk iedere dag naar het nieuws op de tv. Wie daarop is aangewe zen denkt dat er in Israël alleen maar gevochten wordt. Onzin! We hebben theater, sport, een uitgaansleven, cultuur. Net als overal. De Israëli leeft echt niet in constante angst. Ben je gek! Oké, we bewaken onze grenzen. Oké, de Arabierenwijken, Ga za, PLO, Westbank, ze bestaan. Ik sluit mijn ogen niet, maar het probleem moet niet over dreven worden. Ik ben geboren in Jeruzalem en woonde vijf minuten van de oude stad, de Arabierenwij k. Daar moet je natuurlijk als Jood niet gaan rondlopen". „Natuurlijk ligt er een span ning over het land, vandaar dat sport en theater belangrijk zijn. Even de problemen verge ten. De competitie gaat altijd door. Alleen tijdens de Jom Kippoer-oorlog (1973, red) is de competitie een tijdje gestopt geweest. Kunnen ontspannen is belangrijk. Zeker bij ons, waar iedereen wel familie verloren heeft. Het paradepaardje zijn de basketballers van Maccabi Tel Aviv. Daar wordt geweldig veel geld in gepompt. De Israë lische basketbalcompetitie stelt helemaal niets voor, 'thats a jo ke', maar Maccabi speelt al dertien jaar Europa Cup. Heeft Eli Ohana: „Een voetballer in Israël heeft een bruin leven". FOTO HANS VAN OORT al twee keer die Europa Cup gewonnen. Iedere Europa Cup wedstrijd komt live op tv. Kun je nagaan hoe belangrijk sport- successen gevonden worden. Israël heeft maar één net!" Israël, vier miljoen inwoners, 83 procent Joden, 17 procent Arabieren en anderen. Zestien procent inflatie en 200.000 aan vragen voor wapenvergunnin gen in 1987. Een land omringd door vijanden. Het isolement treft uiteraard ook het sportle ven. „Vooral voor het voetbal is dat erg", zegt Eli Ohana. „Alle andere sporten zijn bij Euro pese bonden aangesloten, be halve voetbal. Zo leren we niks en gaat het in de competitie al leen om het kampioenschap en de degradatie. Wij moeten voetballen tegen Oceanië: Fiji, Samoa, Australië, Nieuw Zee land. Vliegreizen van een dag". Israël, geproclameerd in 1948, was als voetbalnatie ooit aangesloten bij de Afrikaanse en later de Aziatische voetbal unie. Sinds de Joodse staat daarin niet meer welkom is, wordt al jarenlang aansluiting bij de UEFA gezocht. De oost- blok-landen houden dat voor alsnog tegen, talloze lobbies ten spijt. Sinds de Zesdaagse por- log van 1967 namelijk, onder houdt het oostblok geen poli tieke betrekkingen meer met Israël. „Te gek eigenlijk", vindt Eli Ohana, „want voetbal is sport nummer één in Israël. De kran ten brengen vier pagina's sport per dag, drie gaan over voetbal. Nee, basketbal is niet populair. Alleen Macabbi Tel Aviv. De voetbalwedstrijden worden slecht bezocht. De Israëli pikt de goede wedstrijden er tus senuit. Daar zitten 10.000,15.000 toeschouwers. De andere wed strijden hooguit 1000. Ach, de stadions zijn slecht, radio en te levisie coveren alles". „Israël-Nederland zal in het Ramat Gan-stadion hopelijk 20.000 toeschouwers trekken. Met Rijkaard, Gullit en Van Basten was het uitverkocht ge weest. De reactie op hun absen tie in Israël was er één van te leurstelling: oh, Nederland neemt die wedstrijd niet se rieus. De Europees kampioen ziet het als een vriendschappe lijk partijtje. Ik weet dat die Milanezen niet vrijgegeven worden, in Israël niet". De structuur van het Israëli sche voetbal vertoont opmer kelijke overeenkomsten met die in het oostblok. In Israël zijn drie belangrijke stromin gen: Hapoel, Maccabi en Bei- tar. Hapoel is de machtigste stroming, zestig procent van de clubs is daarbij aangesloten. Hapoel is van de Arbeiderspar tij, de Ma'arach, de vakbonden en Simon Peres. Maccabi (dat 24 procent van de clubs runt) van de liberale centrumpartij en Beitar (12 procent) van de conservatieve Likud-partij van premier Yitzhak Shamir. Ha poel is de machtigste stroming en controleert dus de voetbal bond. De voorzitter Shaul Sviri komt uit de Hapoel-stroming, Maccabi levert de eerste vice- voorzitter, Beitar de tweede vi- ce-voorzitter. „Een ongezonde situatie", vindt Eli Ohana. „Aan het hoofd van de federatie, van clubs of van lokale bonden staan niet de beste voetbal mensen, maar vertegenwoordi gers van de daar belangrijkste politieke partij. Voetbal in Is raël is één politiek spel, waarin het gaat om macht. De politieke partijen beslissen wie in welke stad de voetbalclubs runnen. Een idiote situatie, maar van wege de publiciteit bén je na tuurlijk iemand als je een voet balclub leidt. Maccabi onttrekt zich er nog het meest aan. Daar gaat de sport voor, de rest: alle maal politiek". „Er zijn onderlinge transfers mogelijk. Je hoeft niet noodza kelijkerwijs van Maccabi Tel Aviv naar bijvoorbeeld Mac cabi Haifa getransfereerd te worden. Of van Hapoel Jaffa naar Hapoel Eilat. Het is echter wel logisch. De voorzitters kunnen transfers verbieden. Het blijft natuurlijk belache lijk dat je belangrijkheid in de bond afhangt van de politieke invloed van de stroming waar toe je behoort". „Je hoeft geen Shamir-aan- hanger te zijn om bij een Bei- tar-club te spelen. Maar meestal begin je wel bij een club van jouw politieke stro ming. Ik speelde voor Beitar Jeruzalem en ik bén een aan hanger van Yitzhak Shamir. Maar Shaul Sviri is alleen maar bondsvoorzitter omdat hij tot de belangrijkste poli tieke stroming behoort. En dat vind ik een verkeerd principe. Het probleem is dat er mensen aan het hoofd van voetbalclubs staan die geen 'affiniteit met het voetbal hebben, maar aleen een politiek doel nastreven. Zij bepalen echter wel wie er ma nager worden, trainer. Club voorzitters worden altijd ge manipuleerd door de partijen". „De bondscoach is gekozen door de drie stromingen. Ze hebben er nu zelfs twee, Shneior en Grundman. Vreemd natuurlijk twee bondscoaches, beiden ex-buschauffeur. Ze ko men uit verschillende stromin gen. Ook hier een coalitie. Ha- haha. 'It's not life, it's polities'. „De Arbieren? Die voetbal len gewoon in de competitie. Allicht. Er bestaan clubs waar alleen Arabieren spelen, maar die spelen laag. Een aantal top clubs heeft Arabieren onder contract. Tot voor kort speel den er zelfs twee Arabieren in de nationale ploeg, Türk en Ar- melli. Maar dat zijn niet de Arabieren waar jij het over hebt. Het zijn Arabieren met de Israëlische nationaliteit. Nee, dat levert geen problemen op. Maar Het Probleem zal nooit verdwijnen. Joden en Arabie ren kunnen niet met elkaar overweg. Uniek is dat niet. In België heb je Walen en Vla mingen, in Spanje heb je het Basken-probleem, wat denk je van Armeniërs?" Eli Ohana kwam vorig jaar in aanvaring met de Hitachdut Lekaduregel Beisrael, de voet balbond dus, toen hij afzegde voor de kwalificatie-interland tegen Australië. Ohana: „In mijn contract staat dat KV Me chelen me vrij moet geven voor kwalificatie-interlands. Dat deden ze ook, alleen maakten ze me erg duidelijk dat er een 'maar' aan vast zat. Een hele grote 'maar'. Het zou conse quenties hebben. Toen koos ik voor KV Mechelen. Ik moest me nog profileren, het was mijn eerste seizoen in Europa. Voor het geld had ik beter in Israël kunnen blijven. Een spe lers als ik verdient er veel geld. Alleen een echte topspeler in Europa verdient meer. Daar streef ik naar". „Maar goed, spijt heb ik niet van mijn weigering. We won nen met KV Mechelen de Europa Cup. In Israël had ik de publieke opinie aanvankelijk zwaar tegen me. Ik heb de bond een brief geschreven en de kranten begonnen het ook te snappen. Mijn wegblijven werd niet geaccepteerd, maar wel begrepen. Werd ik twee wed strijden geschorst voor de na tionale ploeg. Als ik nu weer wegblijf, word ik voor mijn le ven geschorst. Maar dat zal me niet gebeuren. Nu heb ik mijn naam gevestigd in Europa." De kracht van het Israëlische elftal kan Ohana met geen mo gelijkheid schatten. „Beter dan Luxemburg, niveau IJsland?" Hij refereert aan de wedstrij den tegen Engeland (0-0) en Frankrijk (1-1), maar wijst erop dat het om oefenpartijen ging. In februari staan er twee kwalficatie-interlands tegen Australië en Nieuw Zeeland voor de deur. Al maanden traint de nationale selectie elke week twee keer samen, zonder uiteraard de 'buitenlanders' Ohana, Pisanti (Queens Park Rangers), Tikva en Rosenthal (beiden Standard Luik). Ohana: „Wie niet op de cen trale trainingen komt, wordt geschorst, de 'buitenlanders' uitgezonderd. De clubs is geen keuze gelaten. Maar wat maakt het ook uit, Europa Cup wordt er toch niet gespeeld. Het Is raëlische voetbal is technisch, goed aan de bal, maar fysiek niet sterk. Showvoetbal, genoeg voor de competitie. Internatio naal stelt het weinig voor. Ko mend seizoen gaat er iets ver anderen. Dan zijn twee buiten landers toegestaan. Nu moet je óf Israëlisch staatsburger zijn, of Jood zijn. De enige buiten lander tot nu toe, de Joegoslaaf Matic, is Jood". „Ik vrees dat het peil niet zal stijgen. De zakkenvullers be treden straks onze competitie. Ze zullen het niveau geen im puls geven. Buitenlandse trai ners zouden dat wel kunnen. Maar de Federatie is arm, echte goede trainers gaan natuurlijk niet in Israël trainen. Alleen de tweede-rangs figuren. Die kunnen we missen". „Betaald wordt er, zoals ik zei, prima. De clubs komen regel matig in de problemen door die hoge salarissen. Er komt te weinig publiek. Sponsors, de vakbonden en de partijen beta len de salarissen omdat sport een belangrijk item is. 'Zie je wel dat we in Israël alles heb ben', dat idee. Laatst kon Ha poel Tel Aviv de salarissen niet meer betalen vanwege een hoge belastingschuld. Dat is door de partij opgelost". „Toch hebben de spelers niet de status van prof. Er wordt namelijk op zaterdag gespeeld, de Sabbat. Dan werk je dus niet. Ontspanning mag wel. Hoewel, dat de politiek op za terdag werkt is wel geaccep teerd, de ziekenhuizen en het leger". Op 4 januari spelen Israël en Nederland voor de vierde keer een oefenwedstrijd tegen elk aar. „Geloof het of niet," zegt Eli Ohana, „voor Israël is het een erg belangrijke ontmoe ting. Nederland is super-popu lair bij ons. Vanwege het voet bal, sinds Cruijff al, en van wege de historische banden. Het Nederlandse volk is een traditionele vriend van het volk van Israël in moeilijke da gen. Een goed resultaat is voor Israël belangrijk. Vanwege de politiek. Het geeft aanzien. En zoals ik al zei: Voetbal in Israël is politiek". In 1966, drie jaar na zijn debuut in het betaalde voetbal, huldigt Toon Hermans hem in Amsterdam als voetballer van het jaar. In die tijd heeft Willy Dullens de concurrentie van Johan Cruijff, Piet Keizer, Rinus Israel en Coen Moulijn. Op onze velden staat de beste voetbalgeneratie uit de geschiedenis. Maar dat jaar is Dullens de beste. Hij debuteert met succes in het Oranjeteam, een grote toekomst ligt voor hem. In augustus 1966, enkele maanden na z'n verkiezing tot voetballer van het jaar, volgt in Arnhem de fatale botsing. Knie kapot. Carrière voorbij. Geen kans om af te bouwen. Twintig jaar later zit Willy Dullens thuis voor de televisie en kijkt hoe het Oranjeteam Europees voetbalkampioen wordt. Dan komt plotseling de hele film van z'n abrupt afgebroken carrière terug. Hij wordt ernstig ziek, raakt overspannen en moet zich onder behandeling van een psycholoog stellen. Het verhaal van een onverwerkt verleden. SITTARD - „Ik kon niet meer slapen. Lag de hele nacht naar het plafond te staren. Als ik al eens een uurtje sliep, maakte ik in m'n dromen ruzie met Rinus Michels omdat hij Marco van Basten niet opstelde. Dan werd ik drijfnat van het zweet wakker. Op een dag werd ik dui zelig. Zag alles voor mijn ogen draaien. Ik moest me on der doktersbehandeling stellen. De diagnose luidde: overspannen. Ik overspannen? Dat was het laatste wat ik ooit had verwacht. Wel van anderen, maar niet van mezelf. Toch was het zo. Ik was overspannen en kon er zelf niets aan doen". Willy Dullens vertelt over wat wel zijn onverwerkt verleden wordt genoemd. Hij is maandenlang ziek thuis geweest. Maar nu gaat het weer wat beter. Hij is zelfs weer voor halve dagen aan het werk in zijn kapsalon. Van zijn gezicht valt af te lezen dat hij een zware tijd achter de rug heeft. De ogen achter de brilleglazen stralen geen vuur uit. Zijn huid is tamelijk doorzichtig. „Ik ben erg ziek ge weest", zegt hij„ik zag het niet meer zitten. De psycholoog dr. Engels heeft me er weer bovenop geholpen. Want zelf kom je er in die fase niet meer uit". Om een indruk te krijgen wie Willy Dullens was en waarom hem dit kon overkomen, moeten we twintig jaar terugschake len in de tijd. Hij debuteerde in het seizoen 1963-1964 bij Sit- tardia in het betaalde voetbal. In dat eerste seizoen scoort hij als middenvelder 19 keer. Met de bal aan de voet slalomt hij door de defensies en laat vaak een spoor van ontwrichting achter. De kleine Dullens springt bij corners in kopduels bo ven alle verdedigers uit, scoort daardoor acht keer met het hoofd. Al snel debuteert hij in het Nederlands elftal dat in april 1965 z'n honderdste inter- land tegen de Belgen speelt. LB Het Oranjeteam bestaat uit Eddy Pieters Graafland, Frits L- Flinkevleugel, Miel Pijs, Rinus Israel, Cor Veldhoen, Bennie IBy Aft! ffl Muller, Willy Dullens, Sjaak Kj J/B Swart, Klaas Nuninga, Coen Moulijn en Piet Keizer. De I Belgen worden met 3-1 versla gen. Willy Dullens is een van I de uitblinkers. Hij traint in die tijd zes tot WÊÊ acht uur per dag. Z'n hele le- f ven is afgestemd op voetbal. Hij traint, speelt, gaat naar de -ML. verzorging, eet en slaapt. De ~.5NliÉ hele dag is gevuld met voetbal. HhM -""- "i Uur na uur trapt hij met een ■«'H tennisbal tegen een muurtje achter het ouderlijk huis in Sittard, zoals Johan Cruijff in Betondorp doet. Dullens kan de tennisbal honderd keer met z'n voet, hoofd en schouders in de lucht houden. In een wed strijd pakt hij de bal op het middenveld, passeert vijf tegen standers, loopt terug naar het middenveld en passeert het vijftal opnieuw. Het duurt niet lang of Feyenoord staat in Sittard op de stoep. De Rotterdammers willen Willy Dullens voor een half miljoen gulden weghalen. In die tijd een enorm kapitaal. De weg naar een internationale carriere ligt open. Zover zal het evenwel niet komen. In een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Vitesse in Arnhem werkt een verdediger Dullens met een forse tackle tegen de grond. Krimpend van pijn blijft hij liggen. Knie kapot. Het begin van lange lijdens weg. Na de operatie komt hij terug. Maar wordt nooit meer de oude. Drie operaties volgen. In december 1967 verklaart de verzekering hem algeheel ongeschikt voor het spelen van be taald voetbal. Negentien jaar later, in juni 1988 begint het Oranjeteam aan het Europees kampioenschap. In al die jaren heeft Willy Dul lens geestelijk weinig last ondervonden van z'n abrupt afge broken loopbaan. Hij heeft wel eens inzinkingen, maar kan zich toch redelijk in z'n lot schikken. Als het Oranjeteam in West-Duitsland aan zijn opmars naar de titel begint, wordt alles anders. „Ineens werd ik mij ervan bewust wat ik allemaal gemist heb. Ik heb helaas nooit zo'n fantastisch toernooi kunnen spelen", vertelt Dullens, „de hele film van mijn korte periode als voetballer kwam terug. Beelden die ik al lang kwijt was, zag ik ineens weer helder voor me. Ik kon niet meer slapen. Dag en nacht moest ik aan voetbal denken. Ik werd boos op Rinus Michels omdat hij aan vankelijk Marco van Basten passeerde. Zo'n enorm talent kun je toch niet op de bank zetten? Het begon te tollen in mijn hoofd. Aanvankelijk dacht ik dat ik m'n problemen zelf wel kon oplossen. Een sportman is vrij egocentrisch ingesteld. Veel met zichzelf bezig. Maar het lukte niet, ik werd erg ziek en moest me onder behandeling van de psycholoog dr. Engels stellen". De psychische klap kwam voor Willy Dullens dus ruim twintig jaar na z'n gedwongen afscheid van de sport. In de psychologie is zo'n reactie algemeen bekend. Ze komt in alle beroepen voor. Vooral bij mensen die om de een of andere re den plotseling hun beroep niet meer kunnen uitoefenen. Toen Willy Dullens op zijn 21ste zijn eerste operatie onder ging, kreeg hij in één week duizend brieven van supporters. „In het ziekenhuis werden zoveel bloemstukken en fruitman den afgegeven dat er verschillende afdelingen plezier van hadden". Na zijn afscheid trad de grote stilte in. Mensen ver geten snel. Vaak gebeurt het dat topsporters na een ongeluk of ziekte in een groot zwart gat vallen. Er is geen opvang, geen therapie om af te bouwen. Er bestaat alleen belangstelling als sportmensen successen behalen. Als mensen zich aan de schijnwerpers van de publiciteit kunnen warmen. Niet als ze in ellendige omstandigheden verkeren. Honderden voorma lige topsporters kunnen ervan getuigen. Willy Dullens: „Ik vraag me af wat er met Rob de Wit van Ajax gebeurt? Of hij later ook psychisch last zal krijgen? Hij zou nu al begeleid moeten worden, leren omgaan met z'n toe komst. Ik heb gemerkt dat dit noodzakelijk is voor topspor ters. Als ze zonder zich erop voor te kunnen bereiden plotse ling gedwongen zijn te stoppen, lopen ze psychisch risico's. Het kan jaren goed gaan, ineens krijg je een klap. Daar kun je weinig tegen doen". Willy Dullens heeft in samenwerking met zijn psycholoog een nieuwe therapie ontwikkeld. Hij gaat weer veel naar voetbal kijken. „Het blijkt dat ik dat niet kan missen. Ik had vóór mijn ziekte juist afstand van het voetbal genomen. Ik kon het niet goed verdragen dat het spelpeil zakte en de wed strijden minder aantrekkelijk werden. Dat was een foute ta xatie van me. Ik kan wegens mijn verleden voetbal kennelijk niet missen". Willy Dullens: „Ik vraag me af wat er met Rob de Wit van Ajax ge beurt". - FOTOTONNYSTROUCKEN g zal ze leven in de glooooria'.'

de Stem | 1988 | | pagina 7