baan Nederland vervlakt in snel tempo Moord op brute echtgenoot: eis 12 jaar ilibsl AAN INCIDENTELE Nederland ongeëvenaard kaaskoploper Zeevogels dupe van olieën, lijm en verf KEP-curator begrijpt niets van procedure rond nieuwe paspoort BINNENLAND ALLERLEI WAARDEVOLLE LANDSCHAPSVORMEN VERDWIJNEN DE STEM COMMENTAAR PAPIER VOOR UW PEN Feljenoord De kerk DE STEM BINNENLAND ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 UTRECHT (ANP) - Voor het eerst sinds jaren kan het streekvervoer geen vervoersgroei mel den. Gemeenschappelijk noodlot. en gemeenschappelijke belangen NIEUWSOVERZICHT In de file voor geld uit de muur Op Schiphol actieve dievenbende opgerold Henk Koning niet terug op Financiën Wederom groei Consumentenbond In 1988 minder geboorten Syrische gezinnen duiken onder Minister ontmoet PLO-vertegenwoordigers Nieuwe hoofdcommissaris in Rotterdam Nog geen tipgeld voor gestolen Van Gogh's de a, ti en 'et en ij- of en *r een irin be- lte- be- uur nen gen de an- niet als vier op- i-an- rde VS nen ca is te- naf- taat, voor did- Pa- Ze sens de i de be- wordt gehaald is zeer cj6 vraag. De organisatie die de pro ducenten van goedkope ge neesmiddelen bundelt, Prodi- farma, heeft voor de Amster damse rechtbank vergeefs ge probeerd het akkoord te ver bieden. Tegelijkertijd heeft Prodifarma een klacht bij de Europese Commissie (het da gelijks bestuur van de EG) in gediend. En staatssecretaris Dees heeft al laten weten pas een uitspraak over het advies van het COTG te zullen doen, nadat de EG-Commissie een uitspraak heeft gedaan. Die uitspraak wordt in een van de komende maanden verwacht. Pas daarna zou een eventueel OPA van kracht kunnen wor den. Voorlopig zal iedereen bij de apotheker dus nog de oude prijs betalen en zal de zieken fondspremie ook niet omlaag kunnen. Of dat wel gebeurt als OPA van kracht zal zijn, blijft eveneens onduidelijk. De prijs van de medicijnen blijft de komende jaren op de agenda van de politiek staan. En de burger blijft naar verhouding te veel betalen. Eén troost is er. Als na 1992 de binnengrenzen van de EG wegvallen, zullen geneesmid delen pas echt goedkoop wor den. De Nederlandse apothe ker kan zich dan geen prijs verschil van meer dan 50 pro cent met zijn Belgische col lega permitteren. vrouw die een baan wil van minder dan twintig uur per week. Of voor de man of vrouw die een momenteel een uurtje per week werkt maar een baan van twintig uur of meer wil. Vanaf 1 januari wordt het CBS-cijfer het officiële cijfer van de geregistreerde werk loosheid. Maar dat betekent niet dat er daardoor vanaf die datum één man of vrouw minder werkloos is dan eind 1988. Voor nog steeds veel te veel werklozen, al dan niet gevat in de statistiek, veran dert vannacht om twaalf uur alleen de jaartelling. Het probleem van de werk loosheid kan niet met statisti sche trucs worden opgelost. Het kabinet ontkomt door de statistiek niet aan zijn plicht' alles op alles te zétten om nog iets waar te maken van zijn zelf gekozen opdracht: 200.000 werklozen minder in 1990. En dat niet op papier. Politici die, in het aanloopjaar naar de verkiezingen, op grond van de nieuwste cijfers de verleiding niet zouden kunnen weer staan te schermen met succes sen van het beleid, dienen meer dan ooit te worden ge wantrouwd. Ze doen aan in formatievervuiling. En dat is erger dan bestandsvervuiling. ,G6ReN BIJ JULLIE weten ze schijnbaar niet dat er bui ten PSV, Ajax, RBC en NAC nog meer clubs zijn. Het blijkt voor jullie verslagge ver moeilijk te zijn het woord Feijenoord over de lippen te krijgen. Ik lees in jullie krant alleen iets posi tiefs over PSV en Ajax, week in week uit. En alleen negatiefs over mijn club. Hebben ze in Breda dan niet in de gaten dat er hier in Brabant dui zenden supporters zijn, die ook wel eens iets positiefs willen lezen over Feij enoord? Zevenbergschen Hoek C.W. Mored PROF. dr. Schillebeeckx pleit in zijn nieuwe boek voor een gedecentraliseerde pluriforme kerk. Maar zulk een kerk heeft men wel eens vergeleken met de toetjes van Mona, een kerk voor alle smaken. Er net zo lang van eten totdat alle moraal op is, en het verval zijn weerga niet meer kent, waarvoor Maria in Fatima juist kwam waarschuwen. Maar de kerk is een kluif. Men is altijd bezig er van af te knabbelen. Zij beschadigt wel. Maar met Gods hulp zal ze nooit stuk te krijgen zijn. Den Haag H. Rutges T28 LEERSUM (ANP) - Als ge volg van stadsuitbreiding, wegenaanleg, vestiging van industrieën, ontgrondingen, intensivering van de land bouw en waterstaatkundige werken verdwijnen ver vlakt Nederland snel. Allerlei waardevolle land- schapsvormen verdwijnen. De nivellering van de Nederlandse bodem is ongekend hoog. Dit constateert de Werk groep Gea, die zich de afgelo pen 18 jaar bezig heeft gehou den met de inventarisatie van aardwetenschappelijk waarde- volle 'oneffenheden' in het landschap. Met de publikatie vrijdag van een lijvig rapport over dit soort objecten in de provincie Gelderland is het omvangrijke werk voltooid. Kleine landvormen als kree kruggen, dekzandkopjes, lage duinen, resten van vorstheu- vels uit de laatste ijstijd en tal van andere natuurlijke forma ties in het landschap worden ten behoeve van de landbouw weggeploegd. Landschappelijk waardevolle ondiepten vallen ten prooi aan de lust tot nivel lering of worden gebruikt voor het storten van afval. Kanalisatie heeft het be stand aan beken al aardig uit gedund. Bijna alleen in natuur-' reservaten vindt men nog en kele stukken ongerept beekdal. Bij voorbeeld de Dinkel in Twente wordt door kanalisatie en allerlei andere aanslagen in toenemende mate bedreigd. De werkgroep, in 1969 op ini tiatief van het Rijksinstituut 'voor Natuurbeheer (RIN) in Leersum opgericht, tracht een halt toe te roepen aan de ach teruitgang van de bestaande, waardevolle aardvormen. Deze zijn volgens onderzoeker G. Gonggrijp van het RIN een on misbaar onderdeel van het na tuurlijk en cultureel milieu. Al deze objecten zijn onvervang baar, zo meent Gonggrijp. De situatie is er volgens de onderzoekers niet beter op ge worden. Er zijn voorbeelden te over die aantonen dat de rege ring het probleem weinig se rieus neemt. Nog steeds worden militaire oefenterreinen voor zien en uitgebreid in natuurge bieden en worden wegen aan gelegd in streken met grote na tuur- en aardwetenschappelijk waarden, terwijl alternatieve mogelijkheden voorhanden zijn. Geen groei streekvervoer De streekvervoerders denken dat ze in 1988 ongeveer evenveel of iets minder klanten hebben vervoerd dan in 1987 toen de streekbus 379 miljoen reizigers trok. Ondanks het uitblijven van de vervoersstijging is het streek vervoer toch niet ontevreden. De kleine „deuk" in de ver- voersontwikkeling in 1988 is voornamelijk te wijten aan in cidentele tegenvallers, aldus voorzitter G. Worm van ESO, de vereniging van de streek vervoerders vrijdag desge vraagd. Met name de zachte winter van '87/'88 speelde het streek vervoer parten. In januari '88 kelderde het vervoer met maar liefst 25 procent omdat veel mensen dankzij het zachte weer de fiets verkozen boven debus. Bovendien raakte de streek bus veel klanten kwijt aan NS door de voltooiing van de Fle- volijn (Amsterdam-Lelystad) en door de integratie van het openbaar vervoer in Gronin gen en Friesland waar een aantal buslijnen werd ge schrapt ten gunste van de trein. De vervoerscijfers over het hele jaar zijn nog niet binnen. In de eerste negen maanden van '88 daalden de inkomsten (en daarmee het vervoer) met 1,7 procent. In de eerste zes maanden was de daling nog 3,3 procent. De vervoersdaling is dus in de loop van het jaar langzaam minder geworden en Worm mikt aan het eind van de rit per saldo op quitte of op een 'mi niem' klantenverlies. De laatste jaren nam het streekvervoer jaarlijks met circa 1 procent toe. Via een reeks maatregelen - vrije bus banen, snelbussen - wil het streekvervoer zijn aantrek kingskracht en daarmee de vervoersgroei fors vergroten. NS en streekvervoer - die dit jaar allebei ambitieuze toe komstplannen presenteerden - hebben al aangekondigd dat ze hun krachten zullen bundelen en mikken op een verdubbeling van het vervoer op langere ter mijn (rond 2015). ZIJ ZIJN BEIDEN jong, knap en goed opgeleid. Zij is vaderloos, hij is moederloos. Haar vader is opgehangen door een wraak zuchtige dictator, zijn moeder is op een mooie tropenmorgen neergeschoten door een lijfwacht. Al in hun speelkamers hebben zij de machtigen der aarde ontmoet en vandaaruit hebben zij ook kennis kunnen maken met de trauma's van het kolonialisme. Met de moedermelk hebben zij de vijandbeelden opgedrongen gekre gen die de relaties tussen hun volkeren vele jaren hebben vergif tigd. Hun gemeenschappelijke ervaringen, noodlot én afhankelijkheid zijn wellicht de belangrijkste redenen dat zij persoonlijk goed met elkaar overweg kunnen. Want wat in tientallen jaren tot de poli tieke en menselijke onmogelijkheden behoorde, blijkt deze week in Islamabad heel goed te kunnen: Premier Rajiv Gandhi van In dia en de pas gekozen premier van buurland Pakistan, Benazir Bhutto, praten ongedwongen met elkaar in een uiterst vriende lijke sfeer en proberen nog zaken te doen ook. Spectaculaire overeenkomsten tussen beide landen zijn nog niet te verwachten, maar het feit dat Gandhi en Bhutto openhartig en constructief met elkaar praten, mag in de politieke verhouding tussen India en Pakistan een historische doorbraak worden genoemd. Beide landen zijn eikaars trauma. De islamieten in Brits Indië stapten in 1947 onafhankelijk uit het koloniale tijdperk, los van de hindoe-meerderheid in de rest van de kolonie. De Indiërs zijn al tijd wrokkig gebleven over het verraad van Jinnah, de man die aanvankelijk met de oude Mahatma Gandhi streed voor een vrije, ongedeeld en niet-religieuze Indiase staat, maar later de grond vester werd van het islamitische Pakistan. Het werd moord en doodslag tussen India en Pakistan. Zij voer den enkele oorlogen. Tot de dag van vandaag bestoken de lan den elkaar in Kashmir en de Punjab. In I960 had de toenmalige Indiase premier van India, Nehru, voor het laatste een gesprek met zijn Pakistaanse tegenvoeter. De draad is deze week weer opgepakt door leiders van buurlanden, die het trauma van de politieke scheiding niet hebben meege maakt. Rajiv Gandhi en Benazir Bhutto hebben zoveel problemen van hun voorgangers en van de geschiedenis geërfd, dat zij voorlopig niet aan een oplossing ervan toe kunnen komen. Toch proberen zij een begin te maken en in de eerste plaats het wantrouwen weg te nemen over eikaars nucleaire pretenties. India beproefde in 1974 een atoombom en zegt sindsdien met zijn nucleaire programma louter vredelievende doeleinden na te streven. Pakistan heeft het bezit van de bom altijd ontkend, maar js in staat er een snel te fabriceren. India hoopt met Pakistan een 'wederzijds niet-aanvaisverdrag voor nucleaire installaties' te sluiten. Bhutto - hoeveel speelruimte heeft zij van de net uit de macht verdwenen militairen gekregen? - stelt zich voorlopig te rughoudend op. Een ander moeilijk punt voor India en Pakistan: hun uiteenlo pende relaties met de Grote Wereld. Amerika is tot nu toe de steun en toeverlaat van Pakistan. Washington stopte Pakistan vol met geld en wapens, omdat het de rebellen in Afghanistan steun de. India is, ofschoon in naam de meest ongebonden natie ter wereld, al sinds jaar en dag een loyale bondgenoot van Rusland. De politieke en economische samenwerking is innig en in poli- tiek-strategische opzicht probeert India de Russische gevoelighe den te ontzien. Die politieke structuur hoeft trouwens niet van alle eeuwigheid te zijn. Het probleem Afghanistan is tenslotte binnenkort van de po litieke wereldkaart en premier Gandhi heeft vorige week toenade ring gezocht tot China. Bovendien is bekend, dat premier Benazir Bhutto geen 'Yankee vriend' is, maar uit eigen belang de goede relaties met Washington probeert te behouden. Voor de Indiase en Pakistaanse premiers is er dus enige ruimte om te wrikken aan de oude structuren. Of zij die ruimte van hun achterban krijgen - de taaie, traditionele machtsinstituties in hun' landen - is nog niet te zeggen. Het belangrijkste is voorlopig dat zij met elkpar in gesprek blijven. Het gaat tenslotte om gemeen schappelijke belangen die voor de hele wereld van betekenis zijn. DE NEDERLANDSE export van kaas heeft vrijdag een nieuwe mijlpaal bereikt. Voor het eerst in een jatfr tijd heeft ons land van dit zuivelprodukt 400.000 ton uitgevoerd. De to tale kaasproduktie is dit jaar ongeveer 550.000 ton. Het heu- DEN HAAG (ANP) - De 361 sterk vervuilde zeevo gels, die tot vrijdagavond zijn aangetroffen langs het Noordzeestrand van Camperduin tot en met de Waddeneilanden, zijn be smeurd met drie, mogelijk vier, verschillende chemi caliën. Dat heeft het mi nisterie van verkeer en waterstaat bekendge maakt. Een gespecialiseerd labora torium zal dit weekeinde rapporteren om welke che micaliën het gaat. Het minis terie zegt aanwijzingen te hebben dat één of meer sche pen hun tanks hebben ge spoeld met palmolie, hetgeen binnen bepaalde hoeveelhe den is toegestaan. Vrijdagmiddag spoelden echter ook vogels aan die zijn besmeurd met een minerale olie, mogelijk stookolie. Vo gelcentra langs de kust zeg gen ook lijm- en verfstoffen op de dieren aan te treffen. Het aantal door de vervui ling gestorven vogels be droeg vrijdag circa 20. Na een grondige reiniging overleven veel vogels de vervuiling, ogenschijnlijk zonder blij vende gevolgen. Het ministerie vindt het ernstiger dat vrijdag op het strand van Terschelling de eerste door de chemische vervuiling uitgeputte zee hond is gevonden. Het dier is overgebracht naar het zee hondencentrum in Pieterbu- ren. Een donderdag door het kustwachtvliegtuig waarge nomen vlek van vermoede lijk palmolie met een grootte van vier km bij vijfhonderd meter, is inmiddels verdund tot een vlek van 10 bij 1 km. Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt heeft gemeld dat de vlek zodanig is verdund, dat deze geen vervuiling meer kan veroorzaken. Overigens achten het mi nisterie en rijkswaterstaat de vervuiling niet alarmerend. Volgens deze instanties wordt er elk jaar in de winter een groter aantal vervuilde vogels op de stranden gevon den, terwijl in die periode geen toename van olielozin gen kan worden vastgesteld. Geraadpleegde vogeldes kundigen menen, dat duizen den vogels in november, de cember en januari dichter onder de kust verblijven en het slachtoffer worden van de gestage stroom chemische en bacteriologische vervui ling, die daar van zuid naar noord drijft. gelijke feit werd gevierd op de kaasbeurs in Leeuwarden. De noteringen op die beurs hebben den wereldwijde uitstraling. Voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel ver wacht nog een verdere groei van de export. In het jaar 2000 wordt naar zijn mening de grens van een half miljard ton kaasexport gepasseerd. Foto: om het record te bereiken schuift voorzitter Schelhaas de laatste kazen in een truck. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - Curator mr. J. Mentink in het fail lissement van paspoortfabriek KEP is „zeer verbaasd" dat er nogal altijd geen overeenstemming is tussen de banken, de Staat en de Staatsdrukkerij over de toekom stige produktie van het Nederlandse paspoort. Hij heeft de banken donderdag een brief gestuurd met de me dedeling, dat „men met vuur speelt". Het wordt volgens de curator snel moeilijk om in een nieuwe opzet nog gebruik te maken van machines en perso neel van KEP. Mentink vrijdag: „Vanaf maandag worden uit de KEP- fabriek in Schiedam door schuldeisers de eerste machi nes weggehaald en vandaag nog moet ik een hoop contrac ten opzeggen. Ik weet ook, dat medewerkers van KEP bezig zijn te solliciteren". Mentink's conclusie is dat „de zaak snel uit elkaar valt". Het wachten is nog altijd op het tekenen van een intentie verklaring tussen de Neder landse staat en de Staatsdruk kerij (SDU), de beoogde nieuwe producent van het paspoort. Het overleg daarover is nog steeds gaande, aldus vrijdag een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Er is voor het tekenen van een intentieverklaring ook de de instemming nodig van de banken, die een kleine 90 mil joen gulden in KEP investeer den. De woordvoerster van het ministerie wist vrijdag niet of de intentieverklaring nog deze week wordt getekend: „Het wordt mogelijk volgend jaar, het hoeft niet per se voor 1 ja nuari". Het uitgangspunt is volgens de woordvoerster nog wel dat de verklaring zo snel mogelijk wordt getekend. Mr. Mentink zei intussen een dergelijke handelwijze als cu rator nog nooit te hebben mee gemaakt. Zijn brief ging naar de banken (NMB en Nationale Investeringbank), omdat hij daar als KEP-curator mee te maken heeft. Met de Staats drukkerij heeft hij geen con tact. UTRECHT (ANP) - Officier van jus titie mr. M. Timmers heeft vrijdag voor de rechtbank in Utrecht 12 jaar gevangenisstraf metaftrek van voorarrest geëist tegen de 26-jarige M. van der H. en de even oude E. van den H. uit Amersfoort. De twee vrouwen zouden op 10 september de echtgenoot van Van der H. in Amers foort om het leven hebben gebracht. Van der H. had naar haar zeggen bij haar man een hondeleven. Hij mishan delde en vernederde haar en de kinderen. Enkele malen was zij naar een opvang huis gevlucht, maar telkens weer achter haalde de man haar. Opnieuw werd het samenleven onder dreiging met geweld geen succes. De spanningen bij de vrouw namen toe. Met buurvrouw Van den H. met wie zij een diepe vriendschap had en die dezelfde er varingen had, kwam zij uiteindelijk op het idee dat de man weg moest. De vrouw diende haar man in karne melk acht slaaptabletten en een kalme ringsmiddel toe. Daarna gingen beide vrouwen verschillende keren bij hem kij ken. Toen hij een keer zijn ogen opende en zei hen bij de politie te zullen aangeven, raakten zij in paniek. De buurvrouw pakte een injectiespuit en spoot lucht in een arm van de man. Bij de echtgenote kwam vervolgens de gedachte op hem in zijn auto in het water te duwen. Zij kleedden de versufte man aan en reden naar de Eem. Daar lieten ze de auto in het water glijden. De man ver dronk. Het had een ongeluk moeten lijken, maar ha een foto van de auto in de krant kwam er een getuige opdagen die de, vrouwen bij de auto had gezien. Psychiater prof. A. van Leeuwen zei dat de vrouwen hun daad in verminderde mate is toe te rekenen. Afzonderlijk wa ren zij er niet toe in staat, maar gezamen lijk wel. Van een weloverwogen daad was geen sprake. De officier wilde van verzachtende om standigheden niets weten. Het ging om een levensdelict en zij achtte opzet bewe zen. Uitspraak vrijdag 13 januari. Staatssecretaris Koning - FOTODESTEM/JOHANVANGURP UTRECHT - Waarschijnlijk is dit een landelijk beeld: mensen die in het weekeinde achteraan moeten aansluiten om geld uit de automaat op te nemen. AMSTERDAM (ANP) - Met de arrestatie van 18 mensen denkt de rijkspolitie Dienst Luchtvaart op Schiphol een „belangrijke slag aan de criminaliteit op de luchthaven" te hebben toege bracht. Een woordvoerder van de dienst maakte dit vrijdag be kend. Al sinds 1986 werden vrachtbedrijven op Schiphol geteis terd door diefstallen uit de loodsen. Daarbij werden vooral goederen als videorecorders, videocamera's, kleding en horlo ges en dergelijke met een totale waarde van meer dan twee miljoen gulden buitgemaakt. Het is volgens de rijkspolitie Dienst Luchtvaart nog niet precies bekend hoe de dieven te werk gingen. Wel is duidelijk dat de goederen „gewoon" met een gehuurde vrachtwagen werden opgehaald. „Het is op de luchthaven een aan- en afrijden van allerlei soorten vrachtau to's. Het is daarbij natuurlijk niet al tij d duidelij k of het nou om legaal of illegaal meegenomen spullen gaat", aldus de woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris J. Koning is niet meer beschikbaar voor een volgende ambtstermijn op het ministe rie van financiën. Hij vindt twee periodes op die stoel vol doende. Dit heeft een woord voerder van zijn ministerie vrijdag bevestigd. Koning (55) treedt hiermee in het voet spoor van minister Ruding van finaniën, die eerder ook liet weten het na twee ambtster mijnen voor gezien te houden. Koning wil na de Tweede-Ka merverkiezingen wel terugke ren als kamerlid voor de VVD. De verkiezingen staan gepland voor 1990. Op de vraag of Koning in is voor een staatssecreta riaat of ministerschap op een ander departement antwoordde de woordvoerder: „Koning huldigt het principe nooit nooit te zeggen in de politiek. Maar op financiën keert hij niet terug". DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond is in 1988 opnieuw gegroeid, de netto ledenwinst bedraagt 25.000. De bond telt nu zo'n 560.000 leden. De afgelopen drie jaar steeg het ledental in totaal met 25 procent, zo heeft de bond vrijdag meegedeeld. Volgens directeur Westendorp van de Consumentenbond houdt de groei verband met de economische ontwikkelingen in ons land, maar zeker ook met de breedte van het aanbod dat de bond de leden biedt. Westendorp meent dat de informatie, indi viduele ledenservice en de belangenbehartiging van de bond kennelijk velen aanspreekt. DEN HAAG - De enkele jaren ingezette toename van het aan tal geboorten in ons land is dit jaar omgeslagen in een geringe daling. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De meest recente raming van het CBS van het aan tal levend geborenen in 1988 is 186.000. De cijfers in '80,85, '86 en '87 waren achtereenvolgens 181.000, 178.000, 186.000 en 187.000. Een zegsman van het CBS verklaart de opwaartse lijn die in 1985 - na nu blijkt voor korte tijd - inzette, uit het feit dat veel mensen 'hun uitgesteld ouderschap inhalen'. ENSCHEDE (ANP) - Zes Syrische gezinnen, die in Enschede verbleven, zijn ondergedoken om te voorkomen dat zij Neder land worden uitgezet. Het gaat om ruim 40 mensen die van de Nederlandse overheid te horen hebben gekregen dat ze naar Syrië terugmoeten. Tijdens een controle van de vreemdelin gendienst van de politie in Enschede bleek dat de woningen van de zes gezinnen waren verlaten. „Deze mensen verliezen hun uitkering en komen in financiële problemen. Ze ontberen ook de medische zorg. Dit wordt op den duur een onhoudbare toestand, temeer omdat er veel kinderen bij zijn", zo stelt D. Turk van Vluchtelingen Enschede vast. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) zal eind volgende maand vrijwel zeker enkele vooraan staande vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO ontmoeten. Dat is van diplomatieke zijde in Den Haag meegedeeld. Het gaat om deelnemers aan het sym posium 'Modellen voor samenleven' dat van 31 januari tot 2 fe bruari wordt gehouden in het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Het zal dan de eerste maal zijn dat een Neder landse minister van buitenlandse zaken, als nationaal be windsman en niet in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG-ministerraad, contact heeft met de PLO. Tot de Israëliërs, die het congres bijwonen behoren de vroegere (Labour) minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban en de vroegere minister van justitie Zedok. ROTTERDAM (ANP) - De plaatsvervangend korpschef van de Rotterdamse politie, J. van der Meer, is in rang bevorderd tot hoofdcommissaris. Deze bevordering geldt vanaf 1 mei 1988, de datum waarop Van der Meer hoofdcommissaris J.A. Blaauw als plaatsvervangend korpschef van de Rotterdamse gemeen tepolitie opvolgde. Dat heeft een woordvoerster van het Rot terdamse stadhuis vrijdag bekendgemaakt. Sinds medio 1987 hebben de politiekorpsen van de grote steden twee functiona rissen met de rang van hoofdcommissaris, de korpschef en de plaatsvervangend korpschef. Minister Van Dijk van binnen landse zaken bevorderde destijds de politiechefs in rang op aanbeveling van de toenmalige commissie Bakker, die de func tiewaardering van hogere politie-ambtenaren had onderzocht. Overigens heeft Van der Meer momenteel ook de feitelijke lei ding van het Rotterdamse korps. De sollicitatie-procedure voor een nieuwe korpschef is volgens de voorlichtster van de ge meente Rotterdam zo goed als afgerond. Begin januari wordt een beslissing verwacht. EDE (ANP) - Er wordt voorlopig nog geen beloning uitgeloofd voor informatie over de gestolen Van Gogh's. Volgens de Edese politie denkt het recherche bijstandsteam dat zich met de kunstroof bezig houdt nog niet aan het gebruik maken van tip geld. Het is niet uitgesloten dat de politie uiteindelijk toch een beloning in het vooruitzicht stelt voor informatie die leidt naar de schilderijen of de daders. Maar volgens de woordvoerder is het niet bekend welke taktiek het recherche bijstandsteam en het ministerie van justitie voeren als het gaat om het beschik baar stellen van een geldbedrag. Het ministerie van justitie moet zo'n beloning goedkeuren.

de Stem | 1988 | | pagina 3