Tom Clancy: elk jaar 'n bestseller K Is Filmische roman gaat dwars door de historie Chaim Potok over joden en de atoombom Ego-documenten van schrijfsters uit de VS JNITRAVEL VAN TECHNO-THRILLERS VIA SPIONAGEROMANS NAAR PSYCHO-THRILLERS Persoonlijk verslag van moeizame verwerking dood zusje mofije Tours ERGIDS 89 IONESIË iRAMMA '89 _AieJ DE STEM BOEKENGIDS ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 iRAMMA '89 IS UIT! u IL TOURS. itenrijk sigarije kenland l emarken me diapresentatie in: UWTRAVEL sië Tours '89 t&WENDELBV THE LOVE LINE De eerste de Beste 06-320.320.61 'MOONTIGER' VAN PENELOPE LIVELY COMPLEX MAAR HELDER :rverhuur Onderzeeboot Jeruzalem Familiedrama Vakmanschap Jeugd NIEUWE ROMAN RENATE DORRESTEIN G2 H24 zoi jn v CANTIE SUPERSTUNT!! net ROYAL CLASS (toeslag 50,-), hotel Belverdère***, innen- en buitenzwembad, es, keuzemenu, volp. 319,-. LORET DE MAR. Dex**,volp. 259,-. !24, 013-427777, 05735-3512. zomerprogramma '89 aan. n van 9-22 uur, ook 's zondags. v.a. ƒ595,-. Pracht langl. safari va 1.10 p. Joy-Tours lid SGR. 070-6339J mgen.l 3-reisbi IiREIS GRIEKENLAND 1260 -) -rtr. 24-3-'89. Ook excl. 14-dgs. re'izei Kontakt 04490-18346/076-658821 te reis naar Indonesië, Thailand, .nkaof Hong Kong begint met reiding, met kijken en vergelijken 3is Java, Bali, Bangkok voor f 3985,- niet voor niets de grootste jcialist met de meeste ervaring. '2-01-89; Leiden, op 13-01-89; 01-89; Amsterdam, op 17-01-89; 19-01-89; Tilburg, op 21-01-89; -01-89; Den Helder, op 26-01-89; 01-89; Leeuwarden, op 31-01-89; -02-89; Zwolle, op 10-02-89; 02-89; Nijmegen, op 14-02-89; nchem, op 16-02-89. ANVR-reisbureau om het ivel reisprogramma. |8 CA DEN HAAG. Tel. 070-469699. IVR - SGR - IATA - RCH t van de échte Indonesiëspecialisten 1 pagina's kleurige informatie over RZORGDE rondreizen, inklusief alle rsies en Nederlandse reisleiding. 29- en 32-daagse rondreizen naar ra, Java, Bali en Sulawesi, evt. in Bangkok of Hongkong/Peking. IRONDREIS vanaf 3850,- ima met eveneens alles inklusief li, Nepal, Thailand en Sri Lanka. DIAPRESENTATIES INDONESIË diapresentaties in Heemstede, jt land met onze diashow en wel in: nhem 8 1Amsterdam 14/1, 'Maastricht 22/1Heerlen 10/2. |Bef ons even: 023-339151 aan bi] uw ANVR-reisburo of bij Indonesiëspecialisten 2101 HD Heemstede Lid ANVR/Gar.fonds/IATA poor Marjan Mes EEN avontuurlijk en intel lectueel vrouwenleven te kent zich af in de schitte rende roman 'Moontiger' van de Engelse schrijfster Penelope Lively. Een even complex als helder en toe gankelijk boek, dat vorig jaar werd bekroond met de Booker Prize en dat thans in Nederlandse vertaling (van Dorien Veldhuizen) is verschenen. De hoofdpersoon, de 76-jarige I Claudia Hampton, is net als de I schrijfster historica en auteur. Zij heeft bestsellers over o.a. Tito, Napoleon en de Spaanse vernietiging van de Azteken op haar naam staan. Vanuit een ziekenhuisbed blikt de aan darmkanker lijdende Claudia terug op haar enerverende le ven en op degenen, die haar het meest na stonden. Als een film met beeldende details en in een niet-chronolo- gische volgorde van heden en verleden, die aan flash-backs doen denken, ontrolt zich dat leven. 'Net een film zoals u het vertelt', zegt ook de zuster die Claudia op haar sterfbed ver pleegt. Het lijkt ook niet toe vallig dat haar boek over de geschiedenis van Mexico wordt verfilmd. Het is trouwens een voor Claudia minder belangwek kende triomf in haar carrière. Wat haar tijdens haar herinne ringen het meest obsedeert, zijn de persoonlijke drama's; haar eigen menselijk tekort, vooral jegens dochter Lisa voor wie zij nooit een moeder, al thans geen conventionele moe der kon zijn. Voor mij zijn die observaties over en weer van moeder en dochter jegens elk aar de mooiste uit het boek. Van het begin af waren zij vreemden voor elkaar, maar tijdens het ziekbed - dat af standelijk, summier en licht ironisch wordt beschreven - zijn zij zich bewust van hun wederzijdse liefde, zonder daar overigens veel van te kunnen laten blijken. Alles in Claudia's herinne ring concentreert zich evenwel op de meest opwindende en schrijnende periode uit haar - bewust ongehuwd gebleven - bestaan; toen zij in 1942 oor logscorrespondente was in Cai ro, waar zij haar enige grote hartstocht beleefde, met een Britse tankcommandant. Voor haar omgeving heeft zij deze liefde altijd geheim gehouden, met name voor haar dochter (die meent dat haar moeder nooit heeft liefgehad) en voor de man van wie zij deze doch ter kreeg en met wie zij levens lang een vrijblijvende relatie onderhield. Subliem wordt de smerig heid van de woestijnoorlog in Egypte (tegen de Duitse tanks van Rommel) gekarakteri seerd, maar ook exotiek en luxe van het mondaine Cairo. Daar aan refereert ook de titel, 'Moontiger'; de wierook die Claudia en haar minnaar naast hun bed branden ter verdrij ving van de insecten. Behalve deze door de oorlog gedode minnaar was broer Gordon Claudia's andere grote liefde. Een bijna incestueuze verhouding had zij in haar jeugd met deze broer, die van hetzelfde intellectuele en ge voelsmatige kaliber is als zij zelf. De 'geschiedenis' - de grote en kleine gebeurtenissen in de wereld en een mensenle ven - en een burgerlijke echt genote dreef hen uit elkaar, zonder evenwel hun buitenge wone band te verbreken. Het opvallend bijzondere aan deze roman is de manier waarop Lively haar hoofdper soon weet te integreren in de grote geschiedenis van vele eeuwen. Als historica en schrijfster is Claudia zich voortdurend bewust van het feit dat zij deel is van 'alles'. Dat zij maar een korreltje is in die grote geschiedenis, vol on beschrijfelijke gruwelen en fu tiele persoonlijke drama's. Waarom zij er overschreer: „Het vergroot me, bevrijdt me uit de gevangenis van mijn er varing; het galmt ook mee met die ervaring". Als zodanig her innert Penelope Lively aan Virginia Woolf, hoewel die veel minder realistisch, herkenbaar en psychologisch was. In ons land is wellicht alleen Harry Mulisch met deze Britse auteur te vergelijken. Penelope Lively: 'Moontiger'. Uitg. De Prom, prijs 27,50. ingen, hotels, auto- bus- en vliegreizel ^-reisbureau of bij GéGé 085-435Q5nl (GEN TE HUUR IN DENEMARKEVI Feriehus Bookingburo Holland. - 9681 AC Midwolda. 3 VERHUUR '89 Bouwj. '89. Benzine/diesel,2. tot 6 pers. uitv., alle comfortl Bel of schrijf voor tarief ofl folder. Sittard, 04490-22424 F Nusterweg 88a. Montfori' 04744-2345. Zandstraat 58 L [JR EN VRIJHEID AUTOpI Door Wim Koek ALS het om thrillers gaat is de Amerikaan Tom Clancy de top-auteur van de jaren '80. Vijf jaar gele den was hij nog een onbe kende scharrelaar, onte vreden met zijn bestaan en beroep; een paar weken geleden, na in vier jaar even zoveel bestsellers te hebben geschreven, sierde zijn portret de 'cover' van het internationale nieuws- magazine Newsweek. Clancy wordt de vader van de techno-thriller genoemd, een betrekkelijk nieuw genre waarin de technologie een be langrijke rol speelt en als het goed is sterk bijdraagt aan de spanning van het verhaal. Om te kunnen beschrijven hoe sonars onderzeeboten vangen en vliegtuigen, op lange afstand van hun doelen, raketten lanceren; hoe deze raketten, 'zelfdenkend' hun doelen opzoeken en vernieti gen, daarvoor moet je veel van dat spul afweten. Wil je het dan voor de le zende leek, die geen instructie wenst maar spanning, ook nog genietbaar houden, dan moet je een geboren verteller zijn. Clancy bleek dat te zijn toen hij zijn eerste boek, 'De Jacht op de Red October' uit bracht. Dat was in de kortste keren een onverbiddellijke bestseller. Het is ook zijn beste boek, ook nog na de ver schijning van zijn vierde: 'Kardinaal van het Kremlin', dat weer wel een stuk beter is dan nummer drie: 'Ongelijke Strijd'. Dat boek had nogal wat last van de ongeloof waardigheid van de hoofd personen. De held in 'Kardinaal' is weer de oud-marinier Jack Ryan. In het kort komt het verhaal erop neer dat een topspion in Moskou ontmas kerd dreigt te worden en het land uitgehaald moet worden. Dit tegen de achtergrond van Star Wars-ontwikkelingen aan beide zijden. Clancy heeft zich in 'Kardinaal' wat inge houden wat betreft de techno-kant en zich wat meer ingespannen reliëf te geven aan zijn personages, die in zijn andere boeken nog wat te veel van bordkarton waren. Hij is daar, zeker wat Ryan betreft, wel redelijk in ge slaagd. Een spannend verhaal met weer uitstekend beschre ven actie. Concurrentie kan Tom Clancy verwachten van de nog vrijwel onbekende Mark Joseph, wiens 'Jacht op de Potemkin' wel niet uit de schaduw van Clancy's 'Red October' zal kunnen ontsnap pen. Dat is jammer voor Jo seph, want ook dit onderwa- terverhaal is buitengewoon spannend en goed geschre ven. Daarbij zijn de persona ges herkenbaarder dan ze bij Clancy meestal zijn. Joseph heeft zich laten in spireren door de mysterieuze verdwijning van de Ameri kaanse atoom-onderzeeboot 'Scorpion' in 1968. Zijn roman is het verhaal van hoe het ge beurd zou kunnen zijn: een uit de hand gelopen weder zijdse jacht van Amerikaanse en Russische onderzeeboten. Spannend en niet te moeilijk voor mensen die nog nooit op een onderzeeboot zijn ge weest. Een bijzonder boek is 'Do mein van de beul' door Jona than Keilerman. Voor een thriller is het wei dik (632 pa gina's) en is er ook wat te weinig aan de hand. Er zwerft een lustmoordenaar door Jeruzalem en inspecteur Daniël Sharavi moet hem vangen. Een mager gegeven voor zo'n dikke pil, maar het boek biedt dan ook veel meer dan alleen dit misdaadver haal. Het geeft ook een veelkleu rig *<- bzzti van de multi-raciaie samen leving in Jeruzalem en om streken. Soms blijft de lezer in het gezelschap van de gelo vige inspecteur wel wat al te lang in gebed verzonken, maar als het boek uitgelezen is, houdt hij er wél het gevoel aan over zelf even in Israël te zijn geweest. Een beetje raar boek is Het Franciscus Komplot door Deo.n Koontz FOTO LUIT1NGH Dean R. Koontz. Twee on waarschijnlijke honden bren gen twee, lichtelijk wereld vreemde mensen, een man en een vrouw, bij elkaar. Voor wie zich daar overheen weet te zetten, blijft een verhaal over dat af en toe wel span ning te bieden heeft, maar ook nogal wat gemoraliseer van de koude grond over ge netische manipulatie. De honden namelijk zijn ontsnapt uit een geheim labo ratorium. De ene hond ont popt zich langzaam - het tempo wordt vooral geremd door ongeloof en onbegrip van de man bij wie het beest is komen aanlopen - tot een lief, welwillend en super-in telligent wezen dat met men sen kan communiceren. De andere hond is ook intelli gent, maar niet welwillend. Het is een afzichtelijk en ver scheurend monster met maar één doel: de goede hond ver nietigen. Bij vlagen goed ge schreven, maar een geloof waardige thriller is het niet. Ruth Rendell bevestigt in 'Terugzien in Duisternis' haar kwaliteit als schrijfster van psycho-thrillers. Het gaat hier om een knap gecon strueerd familiedrama dat eigenlijk uitstijgt boven het gebruikelijke thriller-niveau. Het verhaal speelt in en rond de tweede wereldoorlog, die overigens slechts als maat schappelijke achtergrond dient. Op die manier is 'Te rugzien' behalve een soms tergend spannende psycholo gische roman tevens een vrij gedetailleerd doch uitstekend beschreven tijdsbeeld van Engeland en de Engelse bur gers in oorlog. Over het balsemen van lij ken kan men alles te weten komen door Elmore Leonards 'Tuig' te lezen. Van Leonard wordt gezegd dat hij met elk boek beter wordt. Hij volgt de harde Amerikaanse traditie, maar is vrij origineel in het kiezen van karakters en loka- ties. Ditmaal een begrafenis onderneming bijvoorbeeld. De hoofdpersonen zijn een ex-gedetineerde, een uitge treden non en een oud-poli tieman. Zij verenigen hun niet geringe vermogens in een poging het geld in handen te krijgen van een inzamelings actie voor de contra's in Nica ragua. Een spannend verhaal, zeker voor liefhebbers van het genre. Een bekwaam geschreven spionageroman is 'Steekspel in Moskou'. De Sovjet-Unie zou met opzet een atoom-ex plosie hebben veroorzaakt om de effecten ervan op mens en milieu te kunnen bestuderen. Een Duitser beweert over be wijzen te beschikken en het gaat er dus om deze getuige door het IJzeren Gordijn naar buiten te loodsen. Het is niet de sterkste intrige uit Allbeu- ry's boekenkast, maar dank zij zijn vakmanschap is het toch een thriller geworden die de liefhebbers van het En gelse spionage-genre maar niet over moeten slaan. Thomas Block weet alles van verkeersvliegtuigen. Hij is 20 jaar piloot geweest en heeft inmiddels een paar luchtvaart-thrillers op zijn naam staan. In 'Vrije val' loopt een vliegtuigkaping uit de hand. De gezagvoerder wordt zwaar gewond, de tweede vlieger gedood. Maar er is een oude vlam van een der stewardessen aan boord. Die kan ook vliegen. Echter: hij paart een minderwaardig- Ruth Rendell heidscomplex aan een hart kwaal. Het wordt erg span nend. Dat wel. En er staat een verbazingwekkend gedetail leerde beschrijving in het boek van hoe een vliegtuig huid scheurt en wat er verder allemaal gebeurt als er een explosie plaatsheeft. Tot slot Gerald Seymour. Van hem verschenen in het Nederlands twee titels tege lijk. Een herdruk, 'Siberische roulette', eerder verschenen onder de titel 'De Aartsengel' en 'Oog om oog', een span nend verhaal dat in Libanon speelt. Gerald Seymour heeft een internationale journalis tieke achtergrond van niveau en dat is aan zijn met vaart geschreven thrillers goed te merken. In 'Oog om oog' moet een Britse geheim agent en een Israëlisch scherpschutter worden naar de Bekaa-vallei in Libanon gestuurd voor een vergeldingsactie tegen terro risten. Het tweetal krijgt het uiterst moeilijk en Seymour - FOTO HET SPECTRUM weet dat allemaal weer mooi te vertellen. Tom Clancy: 'Kardinaal van het Kremlin'. Uitg. AYVB- uitgevers, 35,- Mark Joseph: 'Jacht op de Potemkin'. Uitg. Van Hol- kema Warendorf, 27,50. Jonathan Keilerman: 'Do mein van de beul'. Uitg. Lui- tingh, 29,90 Dean R. Koontz: 'Het Fran ciscus Komplot'. Uitg. Lui- tingh, 32,50 Ruth Rendell: Terugzien in duisternis'. Uitg. Het Spec trum, 34,90 Elmore Leonard: 'Tuig'. Uitg. Van Holkema Warendorf, ƒ24,90 Ted Allbeury: 'Steekspel in Moskou'. Uitg. De Boekerij, ƒ22,50 Thomas Block: 'Vrije val'. Uitg. De Boekerij, 27,50 Gerald Seymour: 'Siberische roulette'. Uitg. De Boekerij, ƒ19,90 Gerald Seymour: 'Oog om oog'. Uitg. De Boekerij, ƒ19,90 Door Henk Egbers CHAIM Potok is langzamerhand, door de activiteiten van BZZTOH, in Nederland een bekend schrijver, romancier van het joodse leven, aan het worden. De zesde ro man van zijn hand, die in het Nederlands vertaald werd heet 'Het boek van het licht'. Centraal thema daarin is het schuldgevoel van Amerika, c.q. enkele Amerikaanse jo den, na het gooien van de eerste atoombom in de geschiedenis op Hiroshima. Het boek bevat duidelijk autobiografische ele menten. Chaim Potok (1929, New York), rabbi zonder gemeente, filosoof en schilder, werkte van 1955 tot 1957 als geestelijke verzorger bij het Amerikaanse leger in Korea. Het grootste deel van deze roman speelt in Korea. Hoofdpersoon is Gershon Loran, die als zodanig werkzaam is. Geschetst wordt de ontwikkeling van Gers hon tijdens zijn studie bij de uit Jeruzalem overgekomen prof. Keter. Op de rabbischool worden de studenten gemanipuleerd: geen wij ding als ze niet tekenen voor het leger! Gershon is een uitstekend student en een dromer. Dat eerste levert hem onder meer prijs op, die is in gesteld door Charles Leiden, een joods natuur kundige die een bijdrage leverde aan de ontwik keling van de atoombom. Hij heeft er geen spijt van, maar wel wroe ging dat deze bom tegen Japan en niet tegen Duitsland werd gebruikt. Gershons studenten bestaan wordt gekarakteriseerd door het we reldje van Einstein en Truman, die hij ontmoet. Een wereld vol gemengde gevoelens. Dat hij een dromer is yordt min of meer duidelijk uit zijn Kabbala-studie en zijn relatie met Karen. Van essentieel belang is zijn kontakt met Ar thur Leiden; aanvankelijk studiegenoot en later collega/vriend in Korea. Daar blijkt dat Arthur met een gewetensconflict zit in verband met het aandeel dat zijn vader leverde aan de atoom bom. In Korea en Japan komt dat conflict tot een dramatisch hoogtepunt, waarbij Gershons Kabbala-spiritualiteit verlossende gedachten levert. Desondanks wordt dit conflict hem toch fataal. Binnen dit verhaal brengt Potok, als in zijn andere boeken, veel binnen van de joodse ge schiedenis, spiritualiteit en politieke bewegin gen. Soms lijken zijn boeken variaties op de zelfde thema's. Vrij lange uiteenzettingen over de kabbalistiek bijvoorbeeld; weliswaar in goed geschreven dialogen, maar in relatie met de rest van het verhaal soms wat te nadrukkelijk. Ze ker zeer informatief. Dat zal zijn bedoeling ook zijn van een schrijvende rabbi zonder gemeente. Schering en inslag is ook zijn beschrijving van de joodse orthodoxie tegenover vrijzinnige richtingen. Jammer is dan dat het wezenlijke thema van het boek (het gewetensconflict in verband met de atoombom) niet zó wezenlijk aan de orde komt; in vergelijking met genoemde zaken althans onderbelicht blijft. 'Het boek van het licht' heeft iets van een his torische roman. Het is uitstekend geschreven, zodat veel lezers die met name deze periode nog zelf meebeleefd hebben, er gespannen in zullen lezen. „Einstein, de Amerikanen hebben in Dresden, Hiroshima en Nagasaki laten zien dat ze louter in tempo van uitroeien zelfs de nazi's overtreffen.De vergelijking is uiteraard fout. Maar de smet van die daad blijft. Misschien was het een keuze tussen twee kwaden. Desalniette min, ik vind dat wij allen bezoedeld zijn.De gezichten van de mannen op het podium waren uitdrukkingsloos. Truman zat onbeweeglijk naar de rug van Einstein te kijken. Vóór deze roman verscheen bij BZZTOZ van Chaim Potok: „In den beginne"; zijn vierde ro man. Ook hier hetzelfde procédé: een stuk joodse geschiedenis verpakt in een verhaal dat speelt binnen de joodse gemeenschap in New York. David vertelt over zijn jeugd in die stad tus sen verschillende generaties joden. Hij hoort over de geschiedenis van zijn ouders die uit het Poolse Lemberg naar Amerika kwamen. „We zijn gevlucht voor gojiem die joden haten". Zelf, als kind ervaart hij de haat van de gojiem. Als kind leert hij overleven als zijn ouders, maar op zijn schaal. Zijn vader is lid van de Am Kedos- him, een organisatie die de vervolgde joden helpt en opvangt. Zijn vader vocht onder Pil- sudski tegen de antisemitische Polen en de Bols jewistisch Kozakken. David maakt mee hoe zijn volk in Amerika een nieuw bestaan wil opbou wen; heel primitief aanvankelijk en gediscrimi neerd. De tegenslagen volgen elkaar op als sommige joden eigen mensen oplichten en velen tot gro tere armoede vervallen. Duitsland en de tweede wereldoorlog komen in het vizier. Achtergeble ven families worden vernietigd. David die in middels met zijn rabbi-studie is begonnen gaat deel uitmaken van een vervolgd en lijdend volk. De gojiem! Het is tenslotte voor Davids vader dan ook een slag als hij na zijn wijding in 1947 besluit bijbel te gaan studeren. „Ik zal jou eens wat over de gojiem vertellen. Die haten ons te zeer of houden te veel van ons. Maar ze zullen ons nooit begrijpen en ze zullen nooit gewoon doen tegen ons. Nadat we zijn af- Door Marja Klein Obbink DE roman 'Het perpe tuum mobile van de lief de' van Renate Dorre- stein is een autobiogra fisch relaas over de zelf moord van haar zusje. Haar zusje sprong op haar twintigste van het dak van een flatgebouw. Dat is zeven jaar geleden en nog steeds wordt de schrijf ster besprongen door waar om-vragen en schuldgevoel over de dood van haar zeven jaar jongere zusje. Beide zusjes wilden schrijfster worden; het geheim en het talent deelden ze. Vlak na de dood van haar zusje beleeft Renate haar eerste succes als schrijfster. En dan is er de boosheid, de woede liever gezegd, om het verraad van haar zusje. De feministische woede ook, die Renate Dorrestein, re dactrice van het maandblad Opzij, zich eigen heeft ge maakt. De woede om het perpetuum mobile van de allesoverheersende liefde, die nog steeds als de belang rijkste levensvervulling van vrouwen wordt geacht. Dat zelfde perpetuum mobile, waaraan haar zusje ten gronde ging. Haar zusje raakt steeds meer geobesedeerd door haar lichaam en propt zich vol met eten. Ze wordt opge nomen in een psychiatrische inrichting, vervolgens in een centrum voor dagbehande ling, doet een mislukte zelf moordpoging met pillen - „Dit volgestampte, gepur- Renate Dorrestein - FOTO CONTACT geerde, volgestampte, ge purgeerde, volgestampte, gepurgeerde lichaam be klimt op een avond, als ik er niet ben, de trap van het al lergoedkoopste hotelletje dat het kan vinden.- en belandt tenslotte op het dak van een flatgebouw. „De hele cultuur verplicht ons nooit tevreden te zijn met ons lichaam en het te kwellen en te martelen om het in model te krijgen en te houden, en de verschrikke lijkste minderwaardig heidscomplexen te ontwik kelen als dat niet lukt". Hoe loodzwaar het ook al lemaal lijkt, Renate Dorre stein verstaat de kunst te re lativeren door een flinke do sis zelfspot. Bovendien bezit ze veel gevoel voor humor. Je verplaatst je in haar ge- dachtenwereld, die ze je in een verrassende en bij wijle ontroerende stijl onthult. Het boek lees je in één ruk uit. Renate Dorrestein: 'Het per petuum mobile van de lief de'. Uitgeverij Contact, prijs ƒ24,90. Chaim Potok FOTOBZZT6H geslacht, wil jij uitgaan naar de cultuur van de gojiem? Wil jij de Jiddiskeit met gojiskeit ver mengen? Voor zijn bijbelstudie moet hij in het Bloed weer opbloeiende Duitsland zijn, waar hij ten slotte op Bergen-Belsen pijnlijk geconfronteerd wordt met de kloof tussen ideaal en werkelijk heid. Door Henk Egbers „HET nieuwe gevaar is dat van geëmancipeerde stereo typen". Zin uit het boek 'Onder twee ogen', de zesde bundel in de reeks 'verhalen door vrouwen over vrou wen'. Over stereotypen ge sproken. Hannemieke Stamperius brengt in dit boek achttien fragmenten uit werk van Amerikaanse schrijfsters bijeen. Het is haar zesde bloemlezing. Boeken worden er momen teel meer gemaakt dan ge schreven. Het zijn fragmenten uit dag boeken en egodocumenten (ge schriften over persoonlijke er varingen). In een inleiding wijst Stamperius op een karak teristiek verschil tussen dag boek en roman. Met de auteur van een dagboek kun je je niet identificeren, meent ze. Bij ro manfiguren ligt identificatie meer voor de hand. Verder is de auteur van een dagboek ge vangen in haar werkelijkheid, terwijl de auteur van een ro man beschikt over de vrijheid tot fantaseren. Het zit er dan ook dik in dat je als lezer deze bundel leest met gevoelens van 'kennis ne men van'. Ik zat me zelf af te vragen of de grote afstand bij het lezen, die ik onderging, ook niet te maken heeft met het feit dat het Amerikaanse vrouwen zijn die geschreven hebben; zelfs het emotionele krijgt vaak een nogal rationele benadering. 'De thema's die aangesneden worden zijn van meer alge meen menselijk-vrouwelijke aard. Een aantal stukken spreken van een sterke identificatie van vrouwen met hun (grootmoe der of andere familieleden. In het openingsverhaal kan de auteur zich met moeite losma ken van een ongelukkige tante die tijdens haar jonge jaren als afschrikwekkend model boven haar opvoeding hing. In een ander verhaal wordt een vrouw gehinderd door een de pressieve grootmoeder bij haar eigen beeldvorming. Een be kende zwarte schrijfster wordt geëmotioneerd door zwarte moeders die alle zeilen moeten bijzetten om creatief door het leven te kunnen gaan. Chaim Potok heeft ook met dit boek zijn reeds genoemde kwaliteiten bewezen. Hij is in'staat delen uit de joodse geschiedenis heel tastbaar over te dragen. Chaim Potok: Hei. boek van het licht*. Uitg. BZZTOH, prijs 49,540. Chaim Potok: In den beginne'. Uitg. BBZTOH, prijs 49,50. Lichamelijkheid speelt een grote rol. Een man zal zelden of nooit zó over zijn lichamelijk heid (kunnen) schrijven. „Het Rita Mae Brown - FOTO BERT BAKKER valt me in dat mannen echt nooit menstrueren.ik zit ge vangen in bloed", zo luidt een dagboeknotitie. Een ander doet verslag van een abortusproces, waarna een dagboekfragment volgt over borstvoeding. In Afrika wordt een gesprek ge noteerd over de besnijdenis van vrouwen en de gevolgen. Een andere keuze uit dagboe kaantekeningen beslaat een periode na een 'gemodificeerde radicale mastectomie voor borstkanker'. Een indrukwekkend frag ment beschrijft het proces van ervaringen bij het ouder-wor- den, waarbij een dagboek werd aangelegd als dierbare metge zel of ter ontmaskering. Het is overigens een typisch Westers verhaal. Het laatste fragment gaat over een vrouw die met doodsbange gevoelens veel pijn lijdt en er eigenlijk geen raad mee weet. Geen happy ending. De schrijfsters van wie een tekst werd opgenomen zijn: Rita Mae Brown, Gail Godwin, Kate Green, Maxine Hong Kingston, Audre Lorde, Honor Moore, Aurora Levins Morales, Michele Murray, Charlotte Painter, Holly Prado, Marge Piercy, Frances Karlen Santa- maria, May Sarton, Myra Schotz, Florida Scott-Maxwell, Naomi Thornton, Rachel de Vries en Alice Walker. Van iedere auteur worden spaar zame gegevens meegeleverd. Dagboeken worden veelal ge bruikt om frustraties en droeve dingen te verwerken, zodat mededelingen over een plezie rig leven dun gezaaid zijn in dit boek. Hannemiek Stamperius: 'On der twee ogen'. Uitg. Contact.

de Stem | 1988 | | pagina 23