EM AAR NOG KWIJT 'Brunswijk staakt strijd in Oost-Suriname' STEEDS MEER PASSAGIERS EN EEN SNEL VEROUDERENDE VLOOT Rampveerboot gelicht Asielzoekers Schiphol mogen nu land binnen Joegoslavische regering biedt ontslag aan Schoonzoon Brezjnev krijgt twaalf jaar cel PMWEiyoinR WOORDVOERDER VAN JUNGLECOMMANDO IN DEN HAAG: Vanavond na acht uur geen treinen Acteur hakt per abuis met echt samurai-zwaard Merijntje TERUGBLIK OP '88 waard. ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 INISTERIE VAN R EN WATERSTAAT extra's iag persoonlijk -ofiteren Hulstenaars verdacht van dwang tot prostitutie WASHINGTON - De ruim 4,5 mil joen Amerikaanse reizigers die j aarlij k aan boord van een straal- verkeersvliegtuig stappen, maken zich ernstige zorgen. 20 baby's in Mexico dood door vervuilde melkpoeder De Stem wenst alle lezers een voorspoedig 1989 De ups Gert-Jé Piet de Visser over de paspoort-affaire en downs van an Theunisse jfr jBRÉ(£|L t *7^ k .lil Goedele Liekens rust uit in Begijnendijk Het bijzondere jaar van Ronald Koeman EN VERDER: Voetbal in Israel politieke zaak HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Eentonig weer met motregen JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. impel: auto's, zijn van een geldig p uw naam staat, maar niet verplicht, antie t dat het altijd voor AAN BIEDINGEN Kunt u met een gerust hart via De Stem doen m«t een ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stem-lezer» en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes" -rubriek DE STEM |28ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Qosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.25 F— 1 Verkeer en Waterstaat maakt, gelet Kn de Wet algemene bepalingen mi- end, dat op 25 november 1988 een ekomen van de gemeente Reimers- nning ingevolge de Wet verontreini- ewateren voor het storten van ca. ie in de Oosterschelde afkomstig van kzaamheden van de Koningin Julia- >eke. andere terzake zijnde stukken zullen eer 1988 tot en met 26 januari 1989 plaatsen en tijden ter inzage worden aat, directie Zeeland, Koestraat 30 te Iop werkdagen van 09.00 tot 12.00 i.00 uur tot 16.00 uur (kamer 125), secretarie van Reimerswaal, Oude liningen op werkdagen van 9.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur, als- sre donderdag tussen 17.00 uur en n de stukken op donderdag tussen 20.00 uur in te zien dient vooraf tij- ruren telefonisch een afspraak te lakt (tel. 01130-5230). bekendmaking genoemde termijn (ken op bovengenoemde plaatsen i, elke werkdag tijdens kantooruren, de termijn waarbinnen beroep kan d tegen de beschikking op de aan- ezwaren kunnen tot en met 26 ja- iftelijk worden ingebracht. Een be lt te worden gericht aan de Minister Waterstaat, doch te worden gezon- tofdingenieur-directeur van de Rijks- de directie Zeeland, Postbus 5014, ilburg. ïhriftelijk bezwaar maakt kan verzoe- r persoonlijke gegeven niet bekend te irzoek daartoe dient - met vermelding inlijke gegevens - tegelijk met het be- worden ingediend. lenbare zitting worden gehouden. De- arom telefonisch verzoeken (01180- tot en met 19 januari 1989 in de gele en gesteld mondeling bezwaren in te bij dan tevens gelegenheid zal worden en gedachtenwisseling over de aan- het bevoegd gezag, de aanvrager en iwezigen. bezwaren hebben ingebracht op bo- 3n wijze en zij die aantonen daartoe re it in staat zijn geweest, zullen in de ge- rden gesteld bezwaren tegen de ont- ring in te dienen. 28 december 1988. Minister van Verkeer en Waterstaat, mens deze, hoofdingenieur-directeur, H. Engel "r Renault Absdaalseweg 58 Tel. 01140-13524 DEN HAAG (ANP) - Ron nie Brunswijk, de leider van liet Junglecommando in Su riname, is niet van plan de aanvallen tegen het Natio naal Leger te hervatten. Dat heeft Frits Hirschland, de toordvoerder van Brunswijk, irijdag in Den Haag verklaard. Hirschland is 7 december uit frans Guyana, het Surinaamse buurland, gezet. Deze week berichtte het Su- rinaamse dagblad De Ware Tijd dat Brunswijk geen heil meer ziet in het vredesproces zoals dit de Surinaamse autori teiten voorstaat. De krant ba seerde zich op een telefonisch vraaggesprek met de opstande lingenleider. Brunswijk, aldus De Ware Tijd, zou zich willen herbewapenen. Volgens Hirschland zijn de uitlatingen van Brunswijk ver keerd in het Surinaamse dag blad terecht gekomea De woordvoerder zegt dat de op standelingenleider hem heeft verzekerd nog altijd in een vreedzame dialoog te geloven. Brunswijk zal de wapens slechts opnemen uit verdedi ging tegen een offensief van het Nationaal Leger, aldus Hirschland. De zegsman van Brunswijk is begin deze maand in St Lau rent, Frans Guyana, opgepakt en op het vliegtuig naar Parijs en Amsterdam gezet. Hij ver wacht niet dat hij op korte ter mijn opnieuw illegaal Oost- Suriname kan binnenkomen. „Het valt te proberen via de oerwouden van Brazilië", zo zei hij, „maar dat zal toch een maand of drie duren." De aanhouding van Hirsch land gebeurde volgens hem kort nadat hij in St Laurent een onderhoud had gehad met de gendarmerie in dit Franse overzeese gebiedsdeel. Hirsch land verklaarde vrijdag 'regel matig' in 'goed contact' te heb ben gestaan met de Franse autoriteiten, over 'problemen die zich eventueel in Oost-Su- riname en aan de grens met Frans-Guyana kunnen voor doen'. Vliegangst bij Amerikanen DE VEERBOOT die afgelopen dinsdag kapseisde op de Dhaleswari-rivier in Bangladesh werd gisteren gelicht (zie foto) terwijl de lichamen van verdronken passagiers ronddrijven. Ruim 70 mensen verloren het leven, dertig passagiers worden nog vermist. Gisteren is in het zuidoosten van Bangladesh weer een veerboot vergaan, maar deze keer hebben alle 200 opvarenden het er levend van af gebracht, al raakten 25 van hen licht ge wond. Het ongeluk gebeurde bij Chittagong, 215 kilometer ten zuidoosten van Dhaka. De boot, die mohammedaanse pelgrims vervoerde, zonk na op een verborgen wrak te zijn geva ren. FOTO ANP HAARLEM (ANP) - Justitie moet asielzoekers die mo menteel in de transitruimte op Schiphol-Centrum ver blijven, onmiddellijk tot Nederland toelaten. Dat heeft de rechtbankpresi dent in Haarlem, H.F. van den Haak, vrijdag bepaald in het kort geding dat drie asielzoe kers tegen de staat hadden aangespannen. Volgens de Haarlemse rech ter verschilt de situatie in de transithal wezenlijk niet van die in het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost. Daarvan heeft de Hoge Raad begin december gezegd dat er sprake is van onrechtmatige detentie. Sindsdien worden asielzoe kers weer als vanouds vastge houden in de transithal op Schiphol-Centrum. Mr Van den Haak is van oordeel dat zij °ok daar in him fysieke vrij heid zijn beperkt. Daarom is ook op Schiphol-Centrum sprake van verboden dententie, stelt de rechter in zijn vonnis. He rechtbankpresident vindt dat asielzoekers in Nederland de afloop van hun asielverzoek mogen afwachten. De rechter heeft in verband daarmee bepaald dat asielzoe kers recht hebben op een scha devergoeding van 50 gulden voor elke dag die zij gedwon gen in de transitruimte hebben doorgebracht. Volgens de ad vocaat van de asielzoekers, N. Vermolen, verblijven op dit moment circa 22 mensen in de transitruimte die asiel hebben aangevraagd. De 22 asielzoekers, die nu in de transitruimte op Schiphol verblijven, mogen Nederland nu ook in. Dat heeft een woord voerster van het ministerie van justitie vrijdag meegedeeld. Op 10 januari wordt in de Eerste Kamer gedebatteerd over het inmiddels gesloten opvangcen trum voor asielzoekers op Schiphol-Oost. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei vrij dagavond dat staatssecretaris Korte-Van Hemel in beroep gaat tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbankpresi dent. „Justitie is het oneens met de uitspraak," aldus de woordvoerder. Van onze verslaggever HULST - De rijkspolitie in Hulst heeft afgelopen dins dag vier mensen aangehou den en in verzekering ge steld in verband met de aangifte door een minderja rig meisje. Zij beschuldigt de betrokkenen dat zij door hen tot prostitutie werd gedwongen. Een en ander zou hebben plaatsgevonden in het wereldje van seksshops en sekshuizen in Hulst. Van de vier verdachten wer den er donderdag drie op vrije voeten gesteld. De hoofdver dachte is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris die besloot de man voor nog eens zes dagen vast te houden in verband met het onderzoek. Omdat de verklaringen van de aangeefster van het misdrijf en de hoofdverdachte nogal uiteenlopen is men bij justitie erg terughoudend in het ver strekken van meer informatie. „De kwestie ligt erg gevoelig," aldus een woordvoerder. Een groot deel van htm reizen maken ze in oudere, zo niet verouderde vliegtuigen die voor een klein deel aan het einde van de jaren vijftig en voor een groot deel gedu rende de jaren zestig zijn gebouwd. De reizigers hebben talloze vragen over het on derhoud van de toestellen die toebehoren aan maatschappijen die onder steeds grotere druk staat, die een steeds sneller groeiend leger reizi gers willen vervoeren en die sinds enkele jaren niet meer zijn 'gereguleerd', hetgeen wil zeggen dat ze niet meer aan strenge overheidsregels zijn gebonden. Die zorgen van de Amerikaanse luchtreizigers worden gedeeld door de FAA - de Amerikaanse 'rijksluchtvaartdienst' - die onder meer op de veiligheid en het onderhoud van de totale Ame rikaanse luchtpassagiersvloot moet toezien. De FAA haalt de veiligheidsteugels weliswaar steeds strakker aan, maar is zelf nauwelijks in staat op het onderhoud en het naleven van haar eigen veiligheidsvoorschriften toe te zien, gehin derd als ze is door gebrek aan geld en man kracht. De zorgen van de Ameri kaanse luchtreiziger zijn nog toegenomen door het grote aan tal bij na-botsingen (rond de 600 per jaar) dat zich vooral bij de nadering van de zeer grote vliegvelden - zoals dat van Chi cago - voordoet. De 14.000 Ame rikaanse verkeersleiders staan onder zeer grote werkdruk, zijn vaak onvoldoende getraind, be schikken niet over de meest moderne apparatuur en zien zich voor een snel groeiend aantal vliegbewegingen ge plaatst. Intussen zit het luchtruim rond grote steden als New York, Chicago, Washington, Los Angeles en Atlanta bomvol. De intussen sterk verouderde luchtvloot heeft tal van Ameri kaanse luchtreizigers al voor hachelijke avonturen geplaatst. Een Boeing 737 van een lucht- vaartmaatchappij uit Hawai moest afgelopen zomer een noodlanding maken omdat hij een deel van de romp verloor. Alle reizigers - op een stewar dess na - overleefden deze bij na-ramp wonderwel. Vorige week moest een Boeing 727 van Eastern Airlines in noodlan ding maken in Virginia omdat er een gat in het dak was ont staan, als gevolg waarvan de cabinedruk wegviel. Deze week moest Eastern twee toestellen aan de grond houden die haar scheurtjes in de romp vertoon- UTRECHT (ANP) - Vanavond, op oudejaarsavond, rijden er vanaf circa acht uur geen treinen meer. Pas om een uur 's nachts gaan er weer treinen rijden op het nachtnet (Utrecht-Amsterdam-Schiphol-Leiden-Den Haag- Delft-Rotterdam), aldus NS. Op het gewone 'dagnet' gaan de eer ste treinen nieuwjaarsochtend van start volgens de gebruikelijke (zondags)dienstregeling. TOKYO (AP) - Geheel in stijl werd de film over de oude Ja panse krijgers, de samurai, opgeluisterd met een heus zwaardgevecht. Maar toen acteur Yukio Ka to onbevreesd zijn tegenstander tegemoet trad kreeg hij een houw met een echt samurai- zwaard. Zwaar gewond is hij in een ziekenhuis opgenomen. De Japanse politie vertelde dat Kato (34) maandag tijdens de opnamen een flinke jaap in de nek had opgelopen. Hij was vrijdag nog steeds buiten bewustzijn. De beide acteurs hadden elkaar met namaak-zwaarden te lijf moeten gaan. Omdat het namaak-zwaard van Kato's tegen stander te slecht was om te gebruiken gaf regisseur Shintaro Katsu opdracht het te vervangen, zo meldde het persbureau Kyodo. Een helper van de afdeling rekwisieten reikte daarop het echte zwaard aan, dat al in veel eerdere scenes was ge bruikt. MEXICO-STAD (AP) - De Mexicaanse autoriteiten on derzoeken berichten dat in de afgelopen twee weken minstens 20 baby's in de provincie Veracruz zijn ge storven na het drinken van melk gemaakt van bedor ven melkpoeder. In de kliniek van het dorpje Perote, 30 kilometer ten westen van de provinciehoofdstad Xa- pala, waren de kinderen, allen jonger dan 18 maanden, overle den na hoge koorts, scherpe maagpijn, diarree, overgeven en hevige krampea Veel Mexicanen gebruiken poedermelk omdat dat goedko per en eenvoudiger te verkrij gen is dan verse melk. Echt (z)waar(d) BELGRADO (AP) - De re gering van de Joegoslavi sche premier Branko Miku- lic heeft vrijdag haar ont slag aangeboden, nadat zij scherp was bekritiseerd we gens haar aanpak van de enorme economische crisis waarin het land verkeert. Het is voort het eerst sinds de stichting van het moderne Joe goslavië in 1945, dat een rege ring uit eigen beweging op stapt. In de toespraak tot het parle ment waarin hij zijn vertrek aankondigde, zei Mikulic dat hij de economische problemen, die algemeen worden gezien als de reden voor zijn aftreden, had geërfd van zijn voorgangster Milka Planinc. Zijn regering kreeg woensdag de doodsteek, toen het parlement een wets voorstel wegstemde dat voor zag in een loonstop in de ge zondheidszorg en het onder wijs. Mikulic had geprobeerd het parlement aan zijn zijde te krijgen met vermaningen over 'Joegoslavië's verplichtingen jegens het Internationaal Mo netair Fonds', dat invoering van de wet als voorwaarde had gesteld voor de verstrekking van een overbruggingskrediet van 416 miljoen dollar. Van dat bedrag is tot nu toe 260 miljoen dollar gebruikt. Het overbrug gingskrediet was nodig om het land in staat te stellen de bui tenlandse schuld af te betalen en afzonderlijke saneringso vereenkomsten te sluiten met een aantal westerse banken en regeringen. Volgens waarnemers is het besluit van Mikulic om af te treden bedoeld om de Joegosla vische bevolking tevreden te stellen, die zich steeds bozer maakt over het kelderen van de levensstandaard in een land, dat in de jaren zestig en zeven tig gold als een socialistisch welvaartsparadij s. Het aftreden van de rege- ring-Mikulic betekent een ver dere verwijdering van de nala tenschap van Tito, de aartsva der van de moderne Joegoslavi sche staat, die in 1980 overleed. Mikulic werd als oud-mede werker van Tito beschouwd als een exponent van de harde lijn binnen de Joegoslavische com munistische partij. Zijn aftre den lijkt dan ook een aanwij zing dat de hervormingsge zinde vleugel, die een radikale hervorming van de Joegoslavi sche samenleving naar Westeu ropees model voorstaat, binnen die partij meer terrein begint te winnen. Het ingewikkelde federale systeem in Joegoslavië heeft een daadkrachtige aanpak van de crisis in het land ernstig be lemmerd. Alle belangrijke be slissingen over federale aange legenheden moeten immers met I VANDAAG 6 KATERNEN De Stem blikt vandaag in een speciale bijlage uitgebreid terug op het voorbije jaar. De inhoud: m Tweede deel kerst/nieuwjaarspuzzel i 1 ~m r mL. Opmerkelijke gebeurtenissen in uw regio Prijsvraag De Lezer Van Het Jaar' I ZIE SPORT 1 Na de ramp van de Boeing boven Schot land worden passagiers en baggage op de Britse luchthavens dubbel gecontroleerd. - FOTO ANP den. Die haarscheurtjes vor men op dit ogenblik het groot ste van de vele veiligheidspro blemen waarmee de Ameri kaanse burgerluchtvaart wor stelt. Deskundigen hebben intus sen vastgesteld dat het onder houd van de oudere toestellen veel moeilijker en kostbaarder is dan van jongere toestellen. De structuur van romp en vleu gels moet voortdurend in de ga ten gehouden worden. Boven dien moet de aluminium huid steeds frequenter worden ge controleerd, hetgeen een tijdro vend, kostbaar en voor de be trokken technici zeer vervelend karwei is. IN het weer komt nauwelijks verandering. Het blijft somber en vochtig met af en toe lichte motregen. Morgen mogelijk wat zon. Wind zwak uit westelijke richtingen. Maxima 4-6, minima 1-3 graden. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. MOSKOU (RTR) - Joeri Tsjoerbanov, de schoonzoon van de voormalige Sovjetleider Leonid Breqnev, is vrijdag tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aannemen van steekpenningen. Sjoerbanov was van 1980 tot van zijn eerste vrouw scheidde 1984 onderminister van bin nenlandse zaken in de Sovjet unie en daarmee de op een na hoogste politiefunctionaris van het land. Zes andere beklaagden, allen hoge politiefunctionarissen uit de Het proces tegen Tsjoerba nov, dat vier maanden heeft geduurd, weerspiegelt de vast beslotenheid van de huidige Sovjetleiding een einde te ma ken aan de corrupte praktijken uit het Brezjnev-tijdperk. Tsjoerbanov was een lage politiefunctionaris, toen hij en Brezjnevs dochter Galina huwde. Sindsdien nam zijn carrière een hoge vlucht en in 1980 werd hij onderminister van binnenlandse zaken. In die functie had hij volgens de aanklacht voor 650.000 roe bel (ruim twee miljoen gulden) aan steekpenningen aangeno men, vooral van Oezbeekse functionarissen. Verder kreeg hij ook zendingen wijn, cognac en fruit, die door de Sovjet luchtvaartmaatschappij Aero- flot vanuit de Centraalaziati- sche republieken naar Moskou werden overgevlogen. (ADVERTENTIE) Premier Branko Mikulic - FOTO ANP algemene stemmen van de ver tegenwoordigers van de zes deelrepublieken en de twee autonome provincies worden genomen; dit betekent in de praktijk dat ieder voorstel wordt afgezwakt tot een ineffi ciënt compromis. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.:Plaats: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving adf 24,50 kwartaal acceptgirokaart ad73,50 CJkwartaal per autom. afschrijving adJ 71,50 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER JOTTER Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats:. handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoordnr. 112,4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERtAND

de Stem | 1988 | | pagina 1