De spierpijn van Netty van Zalinge Mogelijk ouderenrestaurant in Terneuzen Mogelijkheden voor vrije bouw Breskens 'West-Brabant bouwt meer dure woningen' "T VRIJ Inbraak bij vishandel in Sluis Aardenburg krijgt Zonnebloem-afdeling DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 31 DECEMBER 1988, Van Swaal wint kerstprij skamp Koffieconcert jongerenkoor groot succes Jansen winnaar kampioenschap tafeltennis ANP-CORRESPONDENTE STOPT: 'HET WAS TOPSPORT' Oogkleppen Emoties Meningen 'Reportertje' Sprookjesboek Klapper PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAf Aardenburg Eede Sluis Zaamslag NVM-MAKELAAR OPTIMISTISCH: Rente gunstig Vrouw (35) in Breda aangerand OOSTBURG - Hij innert zich vrij we les. Slechts één moet Jaap Boekhc de boekenkast dt om een jaartal c diepen. 22 Jaar we aan het waterbe1 singsplan in Zeeuwsch-Vlaand zitten 'in zijn hoof* Overkoepelend T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het ge meentebestuur van Terneu zen wil het dienstencen trum in het ouderencom- plex De Veste, dat jaren slechts gedeeltelijk als zo danig dienst deed, een vol waardige bestemming ge ven. Het college is in principe bereid om in het centrum een 'oude renrestaurant' onder te bren gen, wanneer uit een peiling gebleken is dat hiervoor vol doende belangstelling bestaat bij de Terneuzense ouderen. Wethouder J. van Rooijen (welzijn) liet dit gisteren desge vraagd weten. Vanuit de bewonerscommis sie van De Veste werd enige tijd geleden bij het Terneuzens gemeentebestuur aangedron gen op een maaltijdvoorziening in het dienstencentrum. Van Rooijen vindt het idee van een ouderenrestaurant, waar tegen redelijke prijzen maaltijden geserveerd worden op gezette tijden, de moeite waard om te onderzoeken. Temeer, omdat het dienstencentrum de ge meente jaarlijks handenvol geld kost en nog steeds niet als zodanig functioneert. „We zijn jaarlijks zo'n 90.000 gulden aan huur kwijt. Voor dat bedrag krijgen de ouderen in feite weinig terug. Het plan is dan ook om de ruimte tussen de bejaardenflats in de zeer na bije toekomst efficiënter te ge bruiken. Een ouderenrestau rant, bestemd voor alle oude ren, ook van buiten het com plex, past daar heel goed," al dus Van Rooijen Ook zei de wethouder de mo gelijkheden van de vestiging van een prikdienst voor be jaarde diabetici en andere ouderen in het centrum te wil len onderzoeken. „Daarvoor zijn we natuurlijk afhankelijk van andere organisaties en in stanties, maar we zien toch wel mogelijkheden. Zo ook op het gebied van de cgntrale alarme ring," aldus Van Rooijen. Voorzitster J. Dierx-Harms, die de kwestie van de warme maaltijdvoorziening namens de bewoners van De Veste bij de gemeente aankaartte, was gisteren verheugd met het voornemen van het colle- ge.„Een maaltijdvoorziening in de binnenstad is met het oog op de ouderen in het Vlooswijkge- bouw, 'T Ravelijn en het nieuwe Java een noodzaak. Nu wil dat niet zeggen dat er in het begin zoveel aanloop zal zijn, maar goed, zo'n voorziening moet zich ook kunnen bewij zen," reageerde zij. Overigens heeft de voorzit ster van de bewonerscommissie alle hoop gevestigd op de komst van een prikdienst. „Zo iets zo erg fijn zijn voor veel ouderen Zeker voor suikerpatiënten en mensen die anti-bloedstol- lingsmiddelen gebruiken," voegde zij er aan toe. Het gemeentebestuur ver wacht de plannen voor het dienstencentrum begin volgend j aar uitgewerkt te hebben. SLUIS - Ruim 15.000 gulden aan goederen is in de nacht van donderdag op vrijdag ggestolen tijdens een in braak bij vishandel MS. in Sluis. Men had zich toegang ver schaft door het forceren van een deur. Uit de winkel werden een grote partij garnalen, een koffiezetapparaat en een weeg schaal meegenomen. WESTDORPE - Biljartver eniging 't Oude Raedthuys hield in het gelijknamige café een kerstprijskamp waaraan 38 biljarters deel namen. Voorzitter Peter de Smet toonde zich wel verbolgen over het feit dat het steeds weer de zelfde clubs zijn die zich laten zien tijdens wedstrijden. Van de elf topbiljartclubs waren er vijf afgereisd naar Westdorpe. „De clubs die niet aanwezig waren willen toch ook graag dat andere clubs naar hun wedstrijden komen. Dan moe ten ze zich ook eens op de wed strijden van andere clubs laten zien Zo tonen zij toch eigenlijk geen waardering voor het bil jartspel te hebben", aldus een boze Peter de Smet. De uitslag van de prijskamp was als volgt: 1. W. van Swaal (Marionette), 2. W. van Acker (Ruige Toep), 3. P. Boogaerd (Ruige Toep). AARDENBURG - Ter gele genheid van het feest van de Onnozele kinderen van Bethlehem verzorgde het Jongerenkoor Aardenburg een koffieconcert in de bur gerzaal van het plaatselijke stadhuis. Het was voor het eerst dat een dergelijk concert verzorgd werd en de toeloop was erg groot. Niet minder dan 125 be langstellenden woonden de uit voering bij. Deze stond onder leiding van dirigent Freddy Moens. Het programma van kerst liederen werd afgewisseld met gedichten en de diverse onder delen werden aan elkaar ge praat door Jos Paridaen. Bur gemeester E. Jongmans zei na afloop van het concert, dat het een proef was geweest en dat die zeer geslaagd was. Het jon gerenkoor zingt komende woensdag om 19.30 uur in het bejaardenhuis 'Coensdike' te Aardenburg. WESTDORPE - De West- dorpse tafeltennisvereni ging Den Dijk hield afgelo pen donderdag een West dorps kampioenschap in zaal Concordia. Zo'n 35 tafeltennissers hadden zich ingeschreven voor dit toernooi, dat dit jaar voor het eerst gehouden werd. „En zeker niet voor het laatst", aldus een tevreden voorzitter Patrick van Hooije na afloop van de wedstrijden. „Volgend jaar zal er zeker weer een recreantentoernooi plaats vinden en wellicht ook een wedstrijdtoernooi, maar hoe we dit in het vat gaan gieten gaan we het komend jaar be kijken". Winnaar in de wed- strijdklasse na een spannende strijd werd Henk Jansen en deze werd ook algemeen win naar van het toernooi. Eerste in de recreatieklasse werd Jurgen Zohlandt, gevolgd door Gerben Dierickx, die daardoor de tweede en derde plaats in het algemeen klassement in beslag namen. EEN SONORE stem: .radionieuwsdienst verzorgd door het ANP. De bezetting van de kern centrale in Borssele is af gelopen nacht op een veldslag uitgelopen. Ac tievoerders en agenten raakten gewond toen een peloton van de mobiele eenheid. Netty van Zalinge was there. Twintig jaar lang bleef overig Nederland dankzij haar op de hoogte van het nieuws uit Zee land. Er kon geen schip van z'n anker slaan op de rede van Vlissingen, geen betonblok verschuiven in de Oosterscheldedam, geen Arnemuidse visser een steen gooien naar een agent, of Netty kwam, zag en berichtte. Een kordate, spontane tante, die zichzelf wel eens voorbij holde. Pas 49, maar dit jaar toch oma geworden, raakte ze zoet jesaan buiten adem. De ANP-correspondente legt de pen neer, met spier pij n, na twintig jaar 'top- sport'. Door Jan Jansen 'Ik zat als een spinnetje in m'n web, was een koninginnetje, en als er een vlieg in de weg zat, vrat ik hem op'. - FOTO WILLEM MIERAS HAAR STEM is allesbehalve sonoor. Het constante vleugje opwinding wekt soms wrevel, vaker een glimlach op. Onbevangen onderhoudt ze zich met autoriteiten: „Vinden jullie dat nou niet eng, met die kerncentrale zo vlak in de buurt?" Dat soort vragen. En niemand kan onder een antwoord uit; zeker als ze in dat mannenwereldje het voordeel van de vrouw uitbuit. „Tja, de vissers zullen mij niet zo gauw molesteren. Weet je trouwens dat ik destijds bij die acties op het ka naal Gent-Terneuzen de enige ver slaggever was die nog aan boord mocht bij die schippers. Dat soort voordelen heb je natuurlijk. Maar verder was het gewoon keihard wer ken hoor, 24 uur per dag inzetbaar." Het pas betrokken appartement biedt een zonnig zicht op het domein van haar vrije tijd: de Vlissingse boule vard, het strand, de rede die je niet zonder schepen kunt schilderen. Daar zit ze zich te verkneukelen. „Het wordt genieten hoor. Iedereen denkt dat ik problemen krijg, in een gat val. Nou, ik heb er nog niks van gemerkt. Lek ker zeilen joh, daar heb ik eindelijk eens tijd voor." „Vergeet niet dat ik al die jaren met oogkleppen op bezig ben geweest. Dat nieuws was voor mij een sport, en daar verdwaas je wel eens in. Je gaat overdreven doen. Als je twintig jaar zo topsport bedrijft, krijg je behoorlijk spierpijn hoor." En ze had er uiteindelijk niet voor geleerd, al begon het destijds niet he lemaal op de bonnefooi. „Ik had twee jonge kinderen, deed m'n huishou dentje, m'n man was vaak weg, en ik dacht: is dat het nou? Toen ben ik een cursus korte verhalen gaan volgen. M'n leraar was gillend enthousiast. Daarom had ik het lef te reageren op een advertentie in De Stem. Ach, je deed het maar hè, het ging vanzelf. Het is wel vaak gebeurd dat ik dacht: dat kim jij niet, en dat ik mezelf moest toespreken: dat kun jij wel, dat kun jij wèèhel. Wat hielp, want al gauw klopte het ANP aan, landelijke kranten konden ook wel een Zeeuwse correspondente gebruiken, net als het NOS-journaal, en hoe lang duurde het helemaal voor ze ook op de radio was te horen, tot de Wereldomroep toe? Ze had iedereen wel wat te bieden, want nieuws was haar sport. „Er gebeuren zoveel din gen als je zelf wilt," luidt haar credo, dat menig eindredacteur zal doen fronsen. Want bij Netty's berichten hoorde soms een korreltje zout. Ze miste niks, ook wat niet gebeurd was; dat zat in hun achterhoofd. Nou ja, ze was een alerte correspon dente. „Als je wilt kun je nieuws ma ken, als je maar oplet. Ik herinner me een mosseldag van een paar jaar gele den in Yerseke. Ik kon het altijd goed vinden met die mensen daar. Iemand vertelde me dat ze valken wilden gaan gebruiken om de meeuwen te verja gen. Er was ook een collega uit Den Haag, en voor hem was het een feest je: mosselen, wijn en cadeautjes, je kent dat wel. Er zat weinig nieuws in, zei hij, maar ik had m'n verhaaltje over die valken. Het heeft alle kranten gehaald, zelfs buiten Nederland." „Ik had vaak van die kleine kaderver- haaltjes, gekke leuke dingen, zo van: is dat waar, bestaat dat echtMen sen moeten zich kunnen verbazen. Je moet er toch eens om kunnen lachen." En huilen, dat ook. Emoties liggen bij haar aan de oppervlakte. „Ik heb met eigen ogen gezien dat al die vis sers hier vlak voor de boulevard hun vis overboord zetten. Dat had iets zo dramatisch, ik stond erbij te janken, eerlijk waar. Dat kan ik dan ook kwijt in een stukje. Want ik heb het natuur lijk gemeld; als niemand het ziet is het geen nieuws, toch?" „Op een bepaalde manier kon je mensen ook mobiliserea Vooral de ra dio was daar goed voor. Ik kan m'n emoties niet uit mijn stem bannen. Sommige radiomakers vonden dan niet leuk, maar ik kreeg wel brieven van luisteraars, soms, als het om de Wereldomroep ging, ook uit Canada, Australië en noem maar op." Voorzover ze die nog niet had heeft ze zich, twintig jaar bovenop het nieuws, wel een mening gevormd over heikele Zeeuwse kwesties. Dat krijg je als je, aan boord bij actievoerders een schuit vol statenleden op de Oosterschelde insluit. „Dat vond ik heel goed. Ik was zelf voor een open Oosterschelde, met dijkverhogingen. Maar zo'n ramp mag je natuurlijk niet vergeten. Ik was nog een kind in '53, toen mijn moeder met de atlas op schoot naar de radio zat te luisteren en zat te huilen. Dat vergeet je nooit meer, dus er moest wel wat gebeuren." En ze maakte de bouw mee van de kerncentrale, de harde acties in Bors sele. Een mening vatte post bij de ver slaggeefster voor het hek: „Kernener gie is een geest in de fles, die je er, een maal ontsnapt, nooit meer terug in krijgt. Lubbers heeft eens tegen me gezegd: Doel is mijn pakkie-an niet. Dat heb ik altijd heel erg gevonden, want er kunnen toch te veel dingen gebeuren die je nooit meer terug kunt draaien. Ik weet wel hoor: kolencen trales vervuilen de boel ook, maar die geest in de fles vind ik veel griezeli ger." Netty van Zalinge betrapt zichzelf: ze kletst haar mond weer eens voorbij. „Uiteindelijk ben ik maar zo'n repor tertje, dat eigenlijk niks te vinden heeft. Zo ligt het natuurlijk wel. Aan de andere kant geef ik toe: je mening beïnvloedt je berichtgeving. Dat is on vermijdelijk. Nee, objectiviteit bestaat niet." Vooruit dan: de Westerschelde Oeververbinding (WOV) nog. „Dat wordt niks natuurlijk, als je dat nou weer allemaal hoort en leest. Voor mij hoeft het trouwens ook niet. Die pon ten horen bij Zeeland, en met die Lief- kenshoektunnel straks erbij, is er toch geen probleem meer." Wil gedepu teerde Barbé nog één keer de ANP- correspondente aanhoren? Al die'tijd voelde ze zich verant woordelijk voor het beeld van Zeeland in de rest van 't land. „Ik kon er soms niet van slapen, weet je dat. Heb ik het nou wel goed gedaan, dacht ik dan. Had ik het niet een beetje liever moe ten zeggen, want ik kon best wel eens lelijk doen. Soms deed je dingen ook niet, want je weet dat je mensen of plannen naar de verdommenis kunt helpen met een verhaaltje. Het is heel eng, een soort macht, waarmee je moet leren omgaan. Mensen die je huilend opbellen, dat soort dingen. Dan kun je nog gelijk hebben, maar dat maakt ook niet altijd gelukkig." Voortaan zal ze er geen minuut min der om slapen. Netty van Zalinge 'bouwt af' na een topsportersloopbaan. „Het was geweldig. Overal met je neus bovenop zitten, dingen als eerste we ten, maar je moet er een ijzeren condi tie voor hebben. Als je het met inzet doet is het een vak dat aan je vreet, ben je constant buiten adem. En dan heb ik ook nog twee kinderen opge voed, moetje weten." „Maar goed, ik klaag niet. Niet veel vrouwen hebben zo'n leven gehad, elke dag anders. Ik zat als een spin netje in m'n web, was een koningin netje, en als er een vlieg in de weg zat, vrat ik hem op. Daarom: het was net een groot sprookjesboek. Het is eigen lijk raar dat ik het niet mis. Nu over heerst een groot gevoel van opluch ting. 's Morgens kan ik eindelijk ont spannen de krant lezen, zonder ang stige gevoel: heb ik niets gemist?" Vorige maand nog stond ze tussen de vissers en de vechtpartijen. „Ja hoor, ik heb de beker tot de laatste druppel leeggedronken." Nu kan ze gloriërend terugdenken aan een paar grote klap pers uit haar loopbaan, soms met ge mengde gevoelens. Zoals het zinken van de Herald of Free Enterprise bij Zeebrugge. Het schip kapseisde om tien voor acht, vijf minuten later hoorde Netty van Zalinge het ge schreeuw in de ether. Ze huilde, want toen wist ze al dat velen zouden ster ven in het koude water. Maar om acht uur las die sonore radiostem haar be richt en had het Journaal de tv-pri- meur. Iemand moet de boodschapper wezen. Van onze correspondent AARDENBURG - Aarden burg krijgt een eigen afde ling van De Zonnebloem. Nadat reeds een aantal ja ren onder de vlag van het nationaal bureau De Zon nebloem in de gemeente ac tiviteiten waren ontplooid, is onlangs een plaatselijke afdeling opgericht. In maart wordt in de gemeente een grootscheepse ledenwerf actie gehouden, waarbij steun is toegezegd door het nationaal bureau om zoveel mogelijk Aardenburgers onder de Zon nebloem-vlag te scharen. Voorzitter van de nieuwe af deling is P. Jongmans-Koe- dam. Zij is tevens contactper soon voor de af te leggen zie kenbezoeken, een van de vele taken die De Zonnebloem op zich heeft genomen. Andere dagelijkse bestuurs leden zijn de dames M. Dierick- Verpraet (secretaris), J. Her- wegh-Dhaenens (penning meester), M. Schoonbaert- Frans en L. Ferket-Thomaes. Dit bestuur, gesteund door enige vrijwilligers, is inmiddels al druk doende het ziekenbe zoek gestalte te geven. Hier voor zijn nieuwe medewerkers van harte welkom, zo laat het bestuur weten De vrijwilligers van De Zon nebloem worden naast het zie kenbezoek ook betrokken bij de andere activiteiten. Zo denkt het bestuur al over de organi satie van een paasmiddag en wil men medewerking verle nen aan de jaarlijkse boottocht en de organisatie van de bede vaart naar Kleit (België). De nieuwbakken afdeling KERSTBOOM - De jaarlijkse kerstboomverbranding wordt vrijdag 6 januari gehouden. De verbranding vindt plaats op het terrein van gemeente werken aan de Noordstraat en begint om 19.00 uur. Vanaf 16.00 uur kunnen de kerstbo men aangevoerd worden. De Aardenburgse vrijwillige brandweer is ter plaatse om toezicht te houden. COLLECTE - De collecte ten bate van de actie 'Geef voor Diabetes' heeft in Aarden burg totaal ƒ1.299,90 opge bracht. Verdeeld over de woonkerken was de op brengst: Aardenburg 841,25, Eede 214,70, Sint-Kruis 92 en Draaibrug 151,95. BENOEMINGEN - Per 1 ja nuari wordt bij de afdeling gemeentewerken van de ge meente Aardenburg tot me dewerker benoemd J. Janssen uit Oostrom. Per 1 december werd aan de secretarie J. Huisman uit Kapelle be noemd. RECEPTIE - Ter gelegenheid van de jaarwisseling houdt het gemeentebestuur van Aardenburg een receptie op het stadhuis op maandag 2 ja nuari van 19.30 tot 20.00 uur. NIEUWJAAR - In de nacht van 31 december op 1 januari zullen om precies 24.00 uur alle kerkklokken in de ge meente Aardenburg worden geluid dankzij de medewer king van alle parochie- en kerkbesturen. PLATTELANDSVROUWEN - De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen houdt een nieuwjaarsbijeenkomst in 's-Lands Welvaren op woensdg 4 januari om 10.00 uur. TONEEL - Onder regie van Bram Heijboer brengen 'De Toneelliefhebbers' uit Eede li en 21 januari het blijspel 'Het Komitee' op de planken in de Hof van Eede. OUDEJAARSDIENST - In de I parochiekerk van Sint-Jan den Doper te Sluis wordt za terdagavond om 19.00 uur een oudejaarsdienst gehouc met medewerking van het West-Zeeuwsch-Vlaams Gregoriaans koor. Dit koor I brengt wisselende gezangen van 1 januari en het oude 1 lied 'Te Deum laudamus'. DW - Het clubkampioen schap bij de kaartvereniging 1 DW (Door Vriendschap Ver kregen) is dit jaar gewonnen door Nico Knol. Hij scoorde in totaal 513 puntea 2.C. van Doorn 500,3. M. de Vos 496. De uitslag van de in december gehouden kaartwedstrijd was als volgt: 1. M. de Vos, 2. C. van Doorn, 3. Hermien Gel- derland. Van onze verslaggever BRESKENS - In Breskens is momenteel, nu al de grond in plan Ghistelkerke is uitgegeven, geen grond meer voorra dig voor de bouw van vrijstaande woningen. In eerste instantie werd bij de gemeente Oostburg gedacht aan de bebouwing van het tweede veld van het sportcom plex Baersande maar daarvan is, door de vele problemen, af gezien. Ook een terrein tussen Broodmansstraat en Ph. van Kleefstraat blijkt er minder geschikt voor. De zuidoost-hoek van plan- Ghistelkerke is nog niet inge vuld en de daar liggende grond ook nog niet aangekocht. Het betrokken perceel is momen teel echter te groot om in een keer te kunnen aankopen en het gemeentebestuur verwacht niet dat de eigenaar bereid is slechts een gedeelte (ongeveer een hectare) ervan te verkopen. Wat wel als bouwgrond in aanmerking komt is een ter rein ten zuiden van de biblio theek in Breskens. Reeds eer der is sprake geweest van be- bouwing (woonwagencentrum, kantoor bouwvereniging). Aankoopproblemen zijn er niet, het is al van de gemeente. Door dit terrein in te richten voor vrijstaande woningen ontstaat er in Breskens op dit gebied weer even lucht. De commissie ruimtelijke ordening, die vrijdagmorgen om 09.00 bijeenkomt, wordt ge vraagd wat zij hiervan vindt Sociale woningbouw kan in Oostburg in 1989 plaatsvinden in Oostburg (tien woningen aan de Noordwal) en Breskens (zes woningen aan de Weijk- manlaan). Een procedure is no dig om de aanvraag voor de bouw vóór 1 juni 1989 bij de di rectie Volkshuisvesting moet zijn ingediend. Ook hierover wordt vrijdag advies gevraagd BREDA - De Westbrabantse gemeenten geven een duide lijk antwoord op de grote vraag naar duurdere koopwonin gen. In de nieuwbouw worden steeds meer vrije-sectorwo- ningen tussen de twee en drie ton gebouwd. Het tekort dat er op dit moment bestaat, wordt dus snel weer goedge maakt. heeft zich ook al duchtig ge roerd tijdens de begin deze maand gehouden Sinterklaas- actie 'Zon in de schoorsteen'. „Daarop zijn veel positieve re acties gekomen", laat de afde ling weten. De eerstvolgende keer dat de afdeling naar buiten treedt is tijdens een ontspanningsmid dag, die op 28 januari in sa menwerking met het regionaal bestuur West-Zeeuwsch- Vlaanderen in De Hof van Eede wordt gehoudea Dit constateert makelaar L. Van Opstal in een reactie op het jaarverslag van de NVM (Nederlandse Vereniging van Makelaars). Van Opstal, zelf lid van de NVM, heeft kantoren in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. In dat jaarverslag waarschuwt de NVM voor een ongezonde woningmarkt. Als de overheid niet snel de bouw van wonin gen in de vrije sector stimu leert, gaat het mis. „De door stroming blijft dan immers ge blokkeerd", aldus een sombere NVM. Dit pessimisme heeft in ieder geval geen betrekking op West-Brabant, aldus Van Op stal. „Als je kijkt wat er ge bouwd wordt in gemeenten als Breda, Oosterhout, Etten-Leur, Roosendaal en Bergen op Zoom, dan is er volop poten tieel om die grote vraag op te vangen. Bovendien stimuleert het Rijk die ontwikkeling ook. Er worden al minder premie- wonigen gebouwd. Een heel goed voorbeeld in Breda is het plan Asterd en straks het plan Heksenwiel, allebei in de Haagse Beemden". Gezinnen met twee inkomens, de druppelsgewijze groei van de economie en de gunstige hy potheekrente. Dat zijn volgens Van Opstal de belangrijkste factoren die hebben gezorgd voor een grote vraag naar de duurdere koopwoningen. „Wij noemen dat de kwalitatieve markt. Het gaat dan om de mensen die al een huis hebben, maar iets beters willea En ze verhuizen dan niet van een middenwoning naar een hoek woning, maar gaan in één keer over naar een twee-onder-een- kap of vrijstaand huis". Dat de bestaande bouw in die categorie tien procent in waarde zou zijn gestegen, gaat niet overal op, nuanceert Van Opstal. „Er is wel sprake van een bepaalde prijsstijging, maar die varieert Soms is dat vijf procent, soms vijftien pro cent. De mensen moeten echt niet verwachten dat hun huis nu opeens zoveel waard wordt Ik zeg altijd maar zo: de onroe- rend-goedmarkt is de hoek- van-de-straat-markt Wat hier geldt, geldt niet overal. Ja, ik I denk inderdaad dat er zelfs tussen Breda, Roosendaal of Etten-Leur weer verschillen zitten". Van onze verslaggever BREDA - Een 35-jarige Bredase is donderdag om streeks 20.00 uur aangerand in de directe omgeving van een flatgebouw aan de Stoutenburgstraat in Breda. De vrouw had net het winkel centrum De Burcht verlaten toen zij van achter bij de keel werd gepakt. Een man van een jaar of twintig drukte haar te gen de grond en randde haar aan. Na haar hevig verzet en geschreeuw maakte de dader zich uit de voeten. De man heeft donkerblond, kortgeknipt haar, een normaal postuur en is 1.75 1.80 meter lang. De politie vraagt getuigen contact op te nemen met de af deling zedendelictea 'Jullie maken sneden Gi HET karwei is geklaa In de polders van Wes Zeeuwsch-Vlaanderen de waterstand tot op millimeter te regelen, waterschap 't Vrije vs Sluis werkte 22 jaar a5 het waterbeheersings- plan. Zes september li] begon 't Vrije van Sh de Clarapolder aan he immense project. Onld legde het waterschap l laatste hand aan het I wei. Dat gebeurde bij buurtschap Pyramide langs de weg tussen IJ zendijke en Philippine Om de waterhuishoud in West-Zeeuwsch- Vlaanderen in 'goede 1 nalen' te leiden moest uiteindelijk 45.000.000 gulden op tafel gelegd worden. Ing. Jaap Boe hout, hoofd technische zaken, was er vanaf h begin bij. Een verhaal over sluisjes, slootjes, weeltjes van duikers 'sneden in het gelaat t de polder'. Door Romain van Damme Zoals die ene zin, sproken door een boe het als bestuurder va waterschap maar vond, al die nieuwe w wegen door de polder: stemde tegen het „Want, jullie maken den in het gelaat vi polder". De streekkaarten liggen fel. Fel gekleurd, vol m fers en lijntjes. En Jaap hout vertelt. „Voor de telde dit gebied 76 pold Iedere polder had zijn eig stuur, een eigen waterscl die dagen zonder tech dienst overigens. Sinds 1200 werd de ene polder andere ingedijkt. Dat gevolg dat iedere polder men afhankelijk was v voorliggende polders. DP van enorm belang voor terhuishouding. Als er polder iets mis was, hadi andere polders daar oo van". Dat ging van kwaad tot „Het werd zo erg dat de p onder de Linie een same kingsverband aanginger uitwateringswaterschap Cadzand toe, daar lag ee wateringssluis. Daarna den vele studies. In me werd het waterschap 't van Sluis opgericht". Niet alle polders ki meteen onder de vleuge het overkoepelend wate terecht. De calamiteuz ders Hoofdplaatpolder, maespolder, Oud en Jong

de Stem | 1988 | | pagina 18