Weerman Willy UXEEN INWONERTAL HONTENISSE GROEIT MET 150 ZIELEN Sluiskils jeugdcabaret 'Het Talent' brengt eigen musical Provincie laat rapport verontreiniging liggen Tankwagen in de sloot Hotel Nieuwvliet-Bad wil gaan uitbreiden P. HOMMEL B.V. Technologische dienst zoekt nieuwe huisvesting Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 rERNEUZEN - De eegloop van ^eeuwsch-Vlaanderen ijkt niet te stuiten. Het ifgelopen jaar liep in /rij wel alle gemeenten n de regio het bevol kingscijfer behoorlijk terug. Alleen in de ge meente Hontenisse steeg het inwonertal met circa 150 personen. Grondwater Tijl Uilenspiegel Winst Vervolgonderzoek Damme hakt zijn populieren niet A161 hMlt iltijd zéér mooi» „itir-tirnrtt" op DE STEM VAN ZEELAND T27 UJ /an onze verslaggever de voorlopige bevol kingscijfers van verschil- ende gemeente blijkt dat le terugloop van het inwo- iertal vergelijkbaar is met t van 1987. Toen keerden 175 mensen de landstreek en zuiden van de Wester- schelde de rug toe. Ook dit jaar komt de daling Leegloop Zeeuwsch- Ylaanderen zet door voor een groot deel voor reke ning van centrumgemeente Terneuzen. In 1987 liep het in wonertal van deze gemeente terug met 243 zielen. Dit jaar hebben de medewerkers van de afdeling bevolking zeker tus sen de 150 en 170 namen van de inwonerlijst geschrapt. De gemeenten Axel en Hulst zagen dit jaar ook meer men sen vertrekken. In Axel kel derde het inwonertal met vijf tig zielen tot 12.224 en in Hulst vertrokken er zeventig. In 1987 konden deze gemeenten nog een kleine bevolkingstoename optekenen. In West-Zeeuwsch-Vlaande ren werd de traditionele bevol kingsterugloop in ere gehou den. Daalde het inwonertal van Oostburg in 1987 met 88 zielen, dit jaar waren er 77 inwoners minder op te tekenen. Wanneer deze tendens zich voortzet loopt de gemeente Oostburg de ge rede kans om volgend jaar on der de magische grens van 18.000 inwoners te duiken. Dit zou betekenen dat in drie de cennia tijd het inwonertal van de gemeente Oostburg weer op het niveau van 1951 is aanbe land. Een andere, nare, conse quentie voor Oostburg is dat wanneer de 18.000-grens over schreden wordt de rijksuitke ring uit het Gemeentefonds be duidend minder zal zij a Het heeft ook consequenties voor inschaling van de gemeente ambtenaren. De bevolkingscijfers van Sluis en Aardenburg waren nog niet bekend. Burgemeester A. Kessen van Hontenisse, de enige gemeente waar het inwonertal voor het eerst sinds jaren steeg, toonde zich gisteren verheugd over de bevolkingstoename. „Of dit nu aan het promotiebeleid van de gemeente gelegen heeft, dat durf ik niet te zeggen. Een ding is zeker en dat is dat er heel wat nieuwe inwoners bij zijn gekomen. Of dit in de komende jaren zich zal continueren be twijfel ik echter," voerde Kes sen aan. Volgens de burgemeester is de leegstand aan huurwonin gen in de gemeente nu vrijwel nihil. „Dit betekent dat poten tiële nieuwkomers moeilijk huurwoningen kunnen krijgen. Ook aan andere woningtypen zijn we niet zo rijk. Ons woon- contingent voor 1989 is niet erg groot, met als gevolg dat we volgend jaar niet rekenen op een dergelijke toename," ver volgde hij. Niettemin stelde Kessen dat het gemeentebestuur van Hon tenisse zal trachten om voor 1990 een groter contingent te bouwen woningen toegewezen te krijgen. Van onze correspondent SLUISKIL - Het Sluiskilse jeugdcabaret 'Het Talent' staat aan de vooravond van het jaarlijkse optre den. Voor de zesde achter eenvolgende maal wordt de Sluiskilse jeugd de kans geboden zich op het toneel aan het veelal eigen pu bliek te presenteren. Zo zal zaterdag en zondag 7 en 8 januari in het Gildehuis worden opgetreden voor een-naar men gezien de belangstelling mag aanne men - uitverkochte zaal. De jeugdcabaretgroep 'Het Talent' wordt gevormd door zo'n twintigtal jongens en meisjes in de leeftijd van elf tot zestien jaar. Daaromheen zit een vindingrijk bestuur, dat er-samen met de spe lers-steeds weer in slaagt een programma te bieden dat niet alleen professioneel van opzet is, maar tevens kijk- en luistergenot biedt aan zowel jeugdigen als volwassenen. Zo reisde men (op toneel) vorig jaar per vliegtuig naar Amerika en bezocht daar ste den en bezienswaardigheden zoals New York en Disney land. Dit jaar werd gekozen voor een totaal andere opzet. De bestuursleden Peter Not- schaele en Catrien Josse kwa men met het idee een eigen musical uit te brengen. Het verhaal werd door dit tweetal in grote lijnen uitgestippeld, maar de kinderen vulden de teksten tijdens de repetities grotendeels zelf in. Zo on stond de musical Trees - Tra cy: het verhaal over een iet wat truttig meisje, dat op een gegeven moment doorheeft dat ze anders is dan anderen. Het Talent repeteert. Ook haar leeftijdsgenoten hebben geen goed woord over voor haar. Hoofdrolspeelster Trees wordt voortdurend bijge staan door een engel en een duivel, die beiden op hun .eigen wijze van haar een an der kind proberen te makea Deze verandering voltrekt zich op een gegeven moment in haar droom. Dan wordt ze opeens de populairste meid van de klas. Door toedoen van de duivel verandert ze ook haar naam in het beter klin kende Tracy en gaat ze naar de disco, waar engel en duivel haar het voor en tegen van haar populariteit influisteren en onder ogen doen zien. Vanaf september hebben de kinderen wekelijks geoe fend. Iedere donderdagavond waren ze in het Gildehuis te vinden. Nog harder werd er gewerkt door een grote groep begeleidende volwassenen. Twee a drie keer per week kwam men bij elkaar om be kende door Diederick Benja- minsz gekozen melodiëen te voorzien van een passende tekst. Tevens had men de handen vol aan het decor, de kleding en het uitwerken van het totaalbeeld. De toekomst ziet er voor 'Het Talent' rooskleurig uit Het is een bloeiende vereni ging, die ieder jaar opnieuw zorgt voor een huzarenstukje. Toch plaatst Teuni enkele kanttekeningen: „Gezien de doelstelling van 'Het Talent' vallen ieder jaar de zestienja rigen af en dan is het toch al tijd even spannend of zich nieuwe talentjes aanmelden. - FOTO DÉ STEM COH J. DE BOER De animo blijkt gelukkig ieder jaar opnieuw groot te zijn." Zover is het echter nog niet. Eerst staan de optredens voor de deur. Zaterdag 7 januari gaat het doek open om 19.00 uur en zondag 8 januari be gint men om 14.00 uur. Kaar ten voor beide voorstellingen zijn verkrijgbaar bij Teuni Benjaminsz en Ineke Maas. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De rappor tage van de Heidemij over de ernstige bodemveront reiniging op de stortplaats in de Kanaalpolder bij Phi lippine heeft ruim twee jaar op het provinciehuis in Middelburg gelegen. Pas vorige week werd de resul taten van het bodemonderzoek verzonden aan het ministerie van VROM in Den Haag gelijk tijdig met het verzoek van Ge deputeerde Staten om het sane ringsonderzoek voor de stort plaats tussentijds op te nemen 'n het bodemsaneringspro gramma voor 1989. Dit blijkt uit informatie die de provin ciale diensten verstrekt heeft aan het Terneuzense raadslid A-van Himme(LPT). he Heidemij onderzocht in 1985-86 de stortplaats bij Philip pine en kwam tot de conclusie dat de bodem sterk verontrei nigd was met aromaten. Ook Varen chemische stoffen te rechtgekomen in het grondwa ter. Van Himme zei gisteren ver baasd te zijn over de aanpak van de provincie. „Het blijkt nu dat er twee jaar lang niets ge daan is om de situatie in de Ka naalpolder aan te pakken. Dat de Heidemij dit onderzoek ver richt had was mij niet bekend. Om die reden heb ik enkele we ken geleden deze lokatie bij de provincie aangemeld. Het is dan toch opvallend dat de pro vincie het rapport naar de mi nister stuurt als de stortplaats weer eens in het nieuws komt. Ik begrijp dat eerlijk gezegd niet," aldus Van Himme. De aanpak van de Zeeuws- Vlaamse gifvatenaffaire baart de milieu-activist, donderdag door Dow-topman R. Ruules nog getypeerd als 'een soort Tijl Uilenspiegel', grote zorgen. „Als de verantwoordelijke in stanties ook andere vervuilde lokaties zo gaan aanpakken, dan houd ik mijn hart vast. Dan zal het nog een eeuwigheid duren voor er in de regio stort plaatsen daadwerkelijk gesa neerd zullen worden," meende hij. Overigens ligt een sanering van de stortplaats bij Philip pine nog niet in het verschiet. Eerst dient nog onderzocht te worden hoe de verontreiniging daar kan worden aangepakt. „De provincie wil nu een sane ringsonderzoek, weer een on derzoek. Beter zou zijn dat Ge deputeerde Staten in Den Haag eens een keer gaan pleiten voor extra middelen voor daadwer kelijke saneringsoperaties," benadrukte hij. Het Terneuzense raadslid is verder van mening dat Dow Chemical, waar een deel van het afval van afkomstig is, zich ook wel eens wat bereidwilli ger kan opstellen. „Dow heeft een enorme winst gemaakt. Als dat bedrijf een echt sociaal ge zicht zou willen tonen, dan zou een deel van die winst gereser veerd kunnen worden voor sa neringsoperaties." In een reactie op de kritiek van Dowzijde aan zijn adres stelde Van Himme door te zul len gaan met zijn speurtocht naar de vermist gewaande va ten. „Bij Dow mogen ze mij zien als een Tijl Uilenspiegel. Dat is een mooie beeldspraak. Ik kan mij daar echter ook van bedienen en dan zie ik me veel eerder als David, die uiteinde lijk ook Goliath versloeg." al dus het raadslid. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes (milieu) bestreed gis teren dat de provincie op haar lauweren heeft zitten rusten. „Na het onderzoek door de Hei demij is er wel degelijk heel wat werk verzet. Het exper tise-bureau Stokoe en De Pauw is ingeschakeld voor contra- exertises. Daarna hebben we de verschillende onderzoeksre sultaten moeten vergelijken en vervolgens hebben we met Dow en gemeenten moeten overleggen over de wijze van financiering van een vervolg onderzoek. In dit geval is er zelfs een versnelde procedure toegepast, maar dat kost alle maal tijd. Bovendien beschikt de provinciale milieudienst over beperkte menskracht," voerde zij aan. De Vries kon overigens wel begrip opbrengen voor Van Himme's onvrede. „Het appa raat waarover ik beschikken kan, is te klein om zaken als deze vlugger af te wikkelen. Bovendien spelen er in de pro vincie nog andere dringende saneringszaken. Ik kan me voorstellen dat dat frustrerend is voor iemand die constant op zoek is naar gifvaten. Van Himme moet verder niet ver geten dat ook hij een aandeel heeft in het langzame verloop van deze kwestie. Elk kwartaal komt hij af met een berg infor matie en tips, die dan weer on derzocht en geverifieerd moe ten worden. Ook dat kost, hoe erg ook, tijd." In de sloot FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - Omstreeks het middaguur belandde gisteren op de Oostpoort- weg nabij Westdorpe een tankwagen-combinatie van de firma Verbrugge uit Terneuzen in de berm en gedeeltelijk in de sloot. Daarbij werd vooral de trekker aanzienlijk beschadigd. Nie mand liep enig letsel op. Het ongeval gebeurde door dat de bestuurder van de tank wagen, AM. uit Hontenisse, in een flauwe bocht van de weg plotseling vol op de remmen moest om een aanrijding met een hem tegemoet komende personenauto te voorkomen. Daarbij ging de combinatie scharen en raakte stuurloos. De tegemoetkomende auto, een witte Ford met een Belgisch kenteken, haalde vlak voor de bocht een andere auto in en reed nadat de vrachtwagen in de sloot was geraakt, gewoon door. De rijkspolitie van de groep Midden Zeeuwsch Vlaanderen verzoekt eventuele getuigen zich in verbinding te stellen met politiebureau in Axel. ER STAAT ons een rustige jaarwisseling, wat het weer be treft, te wachten. Het totale weerbeeld van de afgelopen week zal ook in de eerste week van bet nieuwe jaar weinig verschil tonen. De temperaturen zullen overdag iets lager zijn en 's morgens is er een kleine kans op vorst aan de grond. Een hogedrukgebied boven centraal Europa maakt al da gen de dienst uit. Dat brengt voor ons veel bewolking en hoge temperaturen Vandaag kunnen we vooral in de mid daguren rekenen op enkele opklaringea Dat kan tot gevolg hebben dat we vanavond onze vuurpijlen in de mist zien verdwijnea Dit weerbeeld geeft al in de avonduren mist Aangezien er weinig wind is kan de mist ook morgen wat blijven hangea Maar trekt die mist snel op dan is de eerste dag van 1989 best te genietea Het blijft in ieder geval droog en op sommige plaatsen wordt het zelfs zonnig. Als u niet te veel nieuwjaars-visites af moet leggen is het een uitgelezen dag om een wandeling te makea Ook voor 2,3 en 4 januari staan bewolking en mist op het menu Wie aan wintersport wil doen moet naar de Alpen en dan wordt daar pas op 2000 meter hoogte sneeuw aangetroffea Hoewel de cijfers over december pas maandag berekend kunnen worden, is één ding duidelijk: de nu bijna voorbije decembermaand 1988 is één van de warmste wintermaanden van deze eeuw. De gemiddelde etmaal-temperatuur was precies zeven graden. Het was eerder warmer in december 1934 met 7,2 en in 1974 met 7,3 graden. De gemiddelde maxi mum-temperaturen waren de voorbije dertig dagen in deze maand 9,3 graden, terwijl 5,7 graden normaal is. 's Nachts is het in december normaal, 0,6 graden boven nul. December 1988 bracht 's nachts 5,7 graden. Vorig jaar was de gemid delde jaartemperatuur 8,9 graden en in 1985 werd zelfs een nog lagere temperatuur over het gehele jaar bereikt met 8,5 graden. Dat brengt ons bij de conclusie dat 1988 kan omschreven worden als een zacht en somber jaar, maar wel warm. De voorlopige jaarcijfers bewijzen dat. In Zeeland scheen de zon dit jaar totaal 1312 uur, normaal is dat 1500 uur. Het re gende 891 millimeter, normaal is dat 789 millimeter. Het was gemiddeld 10,3 graden, normaal is dat 9,1 gradea De weerspreuken: 'Hoort u in januari geen regen ruisen, de boer zal hardop juichen' 'Komt de wind in de nieuw jaarsnacht uit het Noordenland, dit weer houdt de hele nieuwj aarsmaand stand.' iets te kopea De besluitvor ming daarover wordt vermoe delijk in februari afgerond", aldus secretaris J. Smit van de Technologische Dienst. Ook het gemeentebestuur van Terneuzen is momenteel drukdoende met uit te zoeken of een deel van het verlaten Elisabethziekenhuis gebruikt kan worden als gemeenschaps centrum. Mogelijk komt de vleugel, waarin voorheen de kapel gehuisvest was, in aan merking om als Sluiskils ge meenschapshuis te dienen. ■Het onderzoek naar de huis vesting van nieuw gemeen schapscentrum in het Kanaal dorp wordt begin volgend jaar afgerond. „De vleugel van het ziekenhuis vormt een goed al ternatief. Blijkt echter uit een kosten-batenanalyse dat we beter een nieuw gebouw kun nen neerzetten, dan zullen we ons daar over beraden. Het col lege hoopt wel in januari deze kwestie te kunnen afronden," aldus wethouder J. van Rooijen gisteren. TERNEUZEN - De Techno logische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen is op zoek naar een nieuwe be huizing voor het eigen labo ratorium. Als een gewenste lokatie staat het na de zie kenhuisfusie leeggekomen Streeklaboratorium in Sluiskil op het wensenlijst- je. De technologische dienst is af gelopen tijd omgevormd van een beleidsadviserend orgaan tot een 'puur technische labora- toriumdienst. De dienst doet zijn laborato riumwerk momenteel in een ruimte van de Watermaat schappij Zeeland aan de Axel- sestraat in Terneuzen. „De ruimte is echter te klein en er zijn diverse verbeteringen no dig. Probleem is dat de huidige ruimte wordt gehuurd en dat men dan niet zo gauw bereid is daarin fors te investeren. Daarom dat we van plan zijn Van onze verslaggever OOSTBURG - De nieuwe eigenaar van badhotel Saint Pierre in Nieuwvliet-Bad wil nog voor de Pasen het vooraanzicht van het hotel verfraaien. Hiervoor wil hij van de gemeente voor ruim een ton bijna duizend vier kante meter grond kopen die ligt voor het hotel. Be doeling is hiervan een tuin met ruime terrassen te ma ken. Het college van B en W van Oostburg ziet deze plannen wel zitten. Het betekent een ver fraaiing van de entree van het bungalowpark Nieuwvliet- bad-Oost, zo stelt men. Op het bewuste terrein staan momenteel speelwerktuigen opgesteld, die de gemeente in dertijd zijn geschonken door projectontwikkelaar R. Coltoff. De hotelier is bereid deze op zijn kosten en onder toezicht van de gemeente elders te plaatsen. Er is bij de uitvoering van de plannen wel enige haast. De hotelier wil de tuin gereed heb ben voor Pasen. B en W van Oostburg vragen de commissie Openbare Werken hierover vrijdagochtend 6 januari ad vies. De commissie buigt zich ook over een aanbod van de Inspec tie Domeinen aan de gemeente om een flink stuk grond (bijna drieduizend vierkante meter),- dat behoort bij de vroegere BB- commandopost, aan te kopea Het college heeft hier wel oren na omdat met wat inkrimping van de huidige brede groen strook tussen Schorpioen en het stuk grond een flink bouw terrein kan ontstaaa De aan- koopkosten worden geschat op 74 mille. In het kader van de dorps vernieuwing kan Oostburg volgend jaar beschikken over ruim twee miljoen gulden Dit door provinciale en gemeente lijke bijdragen en de ver wachte opbrengst van te ver kopen gronden. Een gedeelte van het bedrag is nodig om de tekorten van het grondbedrijf van vorige jaren weg te wer ken. Maar dan blijft er nog ge noeg over voor rioleringswer- ken in Cadzand en Nieuwvliet, de renovatie van de molen in Schoondijke en kunnen parti culieren een bijdrage krijgen in verbetering van hun woningen. DAMME (B) - De door de overheersende zuidwesten wind scheefgegroeide popu lieren langs het kanaal Sluis-Brugge zullen voorlo pig nog een bepalend beeld in het landschap blijven. Tenminste, wat betreft Dam me. Het gemeentebestuur van Damme heeft besloten de 34C bomen op het eigen grondge bied niet te kappen, iets wal grotere buur Brugge wel heeft gedaan. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364

de Stem | 1988 | | pagina 15