MM tmtfyof GS: Rijk is te star bij verdelen woningen PLEIDOOI VOOR MEER INSTALLATIES AFVALVERBRANDING issen is verk Tk dacht, waar doe ik het nog voor' Dow ongelukkig met Technische beroepen onder de aandacht via nieuwe campagne Duikteam Zeeland houdt 1 januari een snorkeltocht n verovert hap libre >p AV'56 Goes f WIJ WENSEN U ALLEN EEN VOORSPOEDIG 1989 tt VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 HENGEL- RUBRIEK TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen heeft het afgelopen jaar het lozen van afvalwater in de Westerschelde fors kunnen reduceren. Lodewijkgroep op winterkamp CAFÉ SINT ENGELBERT IN PROSPERPOLDER NA TACHTIG JAAR DICHT Pekelharing Kaartje Vervelen 'VAN HIMME ZORGT VOOR NEGATIEF IMAGO' Aardappelbedrijf Breskens hoeft geen maatregelen tegen stof te nemen Café Chantant met Ambras t IJzendijke eindigde als twin-1 chap veldrijden voor de WAOD izan van de biljartvereni- kampioen geworden in de BFTS (Biljart Federatie Commerce, waar de ge- ;ing voor de organisatie |n de titel door zijn clubge- I nale te verslaan, 'p vorderde begon Gazan ster- de kruisfinale Ko Bakker van In clubgenoot Marco Ottjens - ;had evenveel beurten nodig in urgen Rühlmann van 't Bier- kreeg. anshebber de finale in, omdat inzienlijk beter was dan dat finale was daar echter niets ertiende beurt ging het gelijk Gazan met twee series van 4 doof. In 20 beurten zegevierde Marleen Dey met 19 beurten naam van Marco Ottjens met De kampioen mocht uit han- ircel Roegiers een fraai door en in ontvangst nemen, met ÏFTS. STAND ens, 3. Jurgen Rühlmann, 4. Ko in van den Akker, 7. Joke Dey, 8. specialiteiten- restaurant tt culinair niveau vriendelijke prijzen OosterhoutsewegTeteringen 076-713381 J DE STEM VANZEELAND MIDDELBURG - De door het Rijk aan Zeeland toege kende woningcontingenten worden zo gering dat een starrre rekenkundige bena dering geen recht doet aan de omstandigheden. Het rijk gaat er te eenvoudig van uit dat bij een beper king van de nieuwbouw de leegstand wordt ingelopen. De praktijk is echter veel weerbarstiger, aldus gede puteerde staten. Het zou veel positiever zijn als de beperking van de nieuw bouw gepaard zou gaan met een stimulans om de leegstand tegen te gaan in de vorm van (extra) contingent voor de wo ningverbetering. Dit stellen ge deputeerde staten in hun ad vies over het meerjarenpro gramma nieuwbouw en wo ningverbetering voor de jaren 1990 tot en met 1993 aan de staatssecretaris voor volks huisvesting. Ook de verdeling van de con tingenten naar financierings- vorm levert volgens GS steeds weer verrassingen op. Ondaks het overschot aan woningen in de sociale huursector zou vol gens berekeningen van het rijk bij de contingentering juist deze categorie de nadruk moe ten krijgen. GS verzoeken de staatssecretaris dan ook voor afgaand aan de landelijke ver deling met hen overleg te voe ren teneinde een verdeling te krijgen die aansluit bij de Zeeuwse praktijk. In hun advies over het aantal nieuw te bouwen woningen gaan GS uit van een bevol kingsgroei volgens de nulva riant, dat wil zeggen per saldo vestigen zich evenveel mensen in Zeeland als er vertrekken. Dat levert voor de jaren 1990- 1993 een behoefte van 1480 wo ningen per jaar op, waarvan 320 in de sociale huursector, 320 premiekoopwoningen, 240 vrije sectorwoningen met een een malige bijdrgae en 600 wonin gen in de ongesubsidieerde sec tor. In vergelijking met het vorig jaar uitgebrachte advies heb ben GS het aantal ongesubsi dieerde woningen verhoogd. Deze zijn vooral gepland in de gemeenten Middelburg, Ter- neuzen en Goes. Voor de cate gorie door beleggers te bouwen premiehuurwoningen hebben GS geen raming gegeven om- T27 dat de vraag naar deze wonin gen zo onzeker is. Ten opzichte van vorig jaar hebben GS het nieuwbouwpro- gramma voor 1990 met 120 wo ningen verlaagd; het gaat vooral om een vermindering van het aantal woningen in de huursector. GS merken hierbij nog wel op dat het nu voor 1990 gevraagde aantal van 1480 wo ningen vrij hard is: nu al zijn er voor dat jaar voor ongeveer 1180 woningen al min of meer concrete plannen. Voor 1989 heeft Zeeland echter maar 628 woningen toegewezen gekre gen en het zogenaamde poten tiële contingent voor 1990 be draagt slechts 489 woningen. Dow loost minder afvalwater zijn minister van sportzaken, LA van de zwakke prestatie van het Seoul. de sinds 1981 deze functie. Hij :u. gouden medailles. Vier jaar eer- er nog vijftien. Bovendien liet de na, de turner Li Ning, het volledig j drie keer goud, in Seoul niets. Hij Rgekondigd. onnen de leden van de Goese at- oudejaarsdag, zaterdag 31 de- bollenloop. n staat voor leden van AV'56, gaat dt er bij de sintelbaan op sportpark ar k. ok it- 'ie iat te- lie ar en, ran xie en ja- :k- ras ie- de iks uit :rd als de- ds- de vis an- fa- en- in lien no- gelijk uit het water, niét slikken en niét worden be schadigd. Niet voor niets nemen veel hengelclubs in hun reglementen op dat jeugdvissers helemaal niet of pas op 15-jarige leeftijd op snoek mogen vangen Fouten maken die bestuur ders ook. De dreg, meertan- dige haak, wordt vaak ver boden bij het vissen op snoek. Kunstaas kan welis waar gevist worden met enkele haak, maar dat ver oorzaakt vaak het diep zit ten van de haak. Het vissen met een dreg hoeft niet schadelijk voor de vis te zijn, wanneer on middellijk wordt vastge- tikt. Gebruikt men een ta kel dan slaat men na enkele seconden al. Een snoektafel bestaat uit een tweetal ha ken of dreggen aan een staaldraadje. Een van de dreggen of haken is te ver schuiven naar de maat van te gebruiken aasvis. Grijpt een snoek nu toe dan zit er altijd een haak binnen de bek. Het is vooral de Snoek- studiegroep Nederland- België die zich inzet voor het verbeteren van de snoekstand en het verbete ren van de vismethodes. Snoekvissers doen er zeer goed aan lid te worden van deze club. Men geeft regel matig een blad uit waarin verhalen over snoek en ve le, vele tips. Het geheel staat onder voorzitterschap van Jan Eggers. De snoek- kenner bij uitstek. Adres: S.N.B. Postbus 317,1600 AH Enkhuizen Nederland. Wellicht wordt 1989 het jaSr waarbij het milieu ook eens onder water wordt be keken. Daar is al langer dan 30 jaar meer aan de hand dan met de zure regen bovengronds. Maar ja, wat onder water zit, zie je niet. Van onze verslaggever Door de mogelijke vervuiling direct aan te pakken bij de bron, de productie-eenheden, denkt het chemieconcern komend jaar de uitstoot van afvalwater te kunnen be perken tot onder de 40.000 inwoners-equivalenten, (ie's) In 1988 lag de uitstoot op 45.000 ie's. Dit stelde het hoofd van de af deling milieu en ecologie H. Spaas gisteren tijdens een bij eenkomst met persvertegen woordigers. Spaas voorzag voor de ko mende jaren ook een sterke re ductie van de uitstoot van ver ontreinigende stoffen in de lucht. De uitstoot van chloor fluorkoolwaterstoffen (cfk's, stoffen die ernstig vervuilen), die nu nog gebruikt worden in de styrofoamproductie, wordt komend jaar gereduceerd. Dan gaat Dow gebruik maken van alternatieve grondstoffen. Op het .g^oied van afvalver werking móeten er volgens Spaas op Europees niveau be tere afspraken gemaakt wor den. Zeker met het oog op de open grenzen in 1992. Spaas toonde zich voorstander van het aanleggen van een witte lijst, waarop alle serieuze af- valwerkende bedrijven, na controle, geplaatst kunnen worden. Verbranding van che misch afval was in de ogen van Spaas de beste manier om afval te verwerken. „Alleen zouden er dan in Europa meer installa ties moeten komen. In Neder land beschikken we er nu over een en dat is ontoereikend," be nadrukte hij. Spaas meldde verder dat moedermaatschappij Dow Chemical in de Verenigde Sta ten weer gelauwerd was voor haar milieu-management. Dit keer door het Wereld Milieu Centrum. Eerder dit jaar ont ving DowJNederland de indus- trieprijs voor milieumanage ment in het kader van het Europees jaar van het Milieu. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een twee ton kostende campagne moet rond 15.000 jongeren en volwassenen in Zeeland wijzen op toekomstmogelijkheden die liggen in verschillende techni sche beroepen. Voor de campagne hebben di verse Zeeuwse instanties die zich met de relatie onderwijs- arbeid bezighouden, het pro vinciebestuur, arbeidsbureaus en scholen de handen ineenge slagen. De campagne richt zich op de leerlingen van de twee hoogste klassen van het basisonderwijs en de leerlingen van het tweede en derde leerjaar van het voortgezet onderwijs (lbo, ma vo, havo, vwo). De zes bedrijfssectoren die in de belangstelling van de jeugd geplaatst worden zijn: de bouw, metaal elektro, instal latietechniek, grafische indus- trtie. procestechniek, trans port vervoer. De voorlichtingscampagne wordt noodzakelijk geacht om dat er een teruglopende be langstelling is voor het be roepsonderwijs. De kern van de campagne vormen bezoeken SAS VAN GENT - Een groep van twintig verken ners en gidsen van de Sasse Lodewijkgroep houdt mo menteel een winterkamp in bet Belgische St.-Joris Weert bij Leuven. De scouts zijn maandag 26 de cember vertrokken en keren W'jdag 30 december naar Sas van Gent terug. De Lodewijk groep is te gast op de nationale scoutingterreinen in St.-Joris Weert en is vijf dagen lang be last met bosonderhoud in de omgeving, 's Avonds houden de scouts onder meer een kamp vuur. die jongeren in maart volgend jaar kunnen brengen bij di verse bedrijven in de vershil- lende sectoren. Om hiervoor zoveel mogelijk belangstelling te wekken wordt een speciale beroepenkrant via scholen en arbeidsbureaus uitgegeven waarin op diverse manieren aandacht aan de verschillende beroepen wordt geschonken. Daarnaast kunnen scholen meedoen aan eenwedstrijd Door-na bezoek aan bedrij ven-een werkstuk in te zen den, dingt de school mee naar aantrekkelijke prijzen die door de betrokken organisaties be schikbaar worden gesteld. Om de campagne in vol doende mate en zo breed moge lijk onder de aandacht te bren gen worden naast uitgifte van de beroepenkrant ook speciale advertenties geplaatst en ko men er affiches op onder meer de NS-stations. Tevens wordt een symposium gehouden met als thema 'Technische beroe pen in ontwikkeling'. Het on derwerp wordt belicht van werkgevers- en werknemers zijde, alsmede vanuit de pro vinciale overheid. Hieraan kan worden deelgenomen door mensen uit het onderwijs, het bedrijfsleven en de overkoepe lende organisaties hiervan. De kosten van de campagne worden geschat op bijna 200.000 gulden. Bedoeling is dat de branche-organsiaties, arbeids bureaus en provincie elk 53.000 gulden beschikbaar stellen en de stichting Contactcentrum Onderwijs-Arbeid Zeeland (COA) de resterende veertig mille. Gedeputeerde Staten zien de campagne wel zitten. Provin ciale Staten wordt voorgesteld maximaal 53.000 gulden subsi die beschikbaar te stellen. Van onze verslaggever NIEUW NAMEN - De deur van caf'e Sint Engel- bert in de Oost Zeeuws- Vlaamse Prosperpolder valt vandaag definitief in het slot. De kroeg is de laatste uit een reeks van vele drankgelegenheden in de Prosperpolder die dicht gaat. Uitbater Freddy Cerpentier houdt het na een periode van veertig jaar nu ook voor ge zien: de opbrengsten van het caf'e wegen niet meer op te gen de kosten en de moeite die hij en zijn vrouw zich moeten getroosten om het ca f'e draaiende te houden. „Het caf'e hier bestaat al sinds het begin van deze eeuw", vertelt hij. Mijn ouders hebben erin gestaan vanaf 1919 en ik heb het on dertussen ook veertig jaar open gehouden." Cerpentier deed dit samen met zijn vrouw. Daarnaast had hij een baan als buschauffeur, zodat het soms voorkwam dat hij na zijn werk tot drie of vier uur 's nachts achter de tapkast stond. Om daarna meteen weer achter het stuur van zijn bus te kruipen. Dat was in de glorietijd van de kroegen in de Prosper. „Ik heb in deze straat vroe ger nog wel zeven cafe's ge weten en er zijn er nog veel meer geweest. Allemaal drukbezocht. De jonge man nen kwamen allemaal naar hier, maar tegenwoordig trekken de mensen alleen maar weg uit de buurt." Een van de redenen hiervoor noemt Cerpentier het feit dat de poldergronden in de Pros per de laatste vijf jaar lang zaam maar zeker onteigend worden, vanwege de uitbrei ding van het Antwerpse ha vengebied en het achterland daarvan: Sint Engelbert ligt in vogelvlucht slechts drie kilometer verwijderd van de kerncentrale van Doel. Tot 1977 had Ceipentier ook een kruidenierswinkeltje naast zijn caf'e. Stamgasten kochten daar mossels, pekel haring of kaas en aten dat in het caf'e op onder het genot van een drankje. „Met het winkeltje ben ik gestopt. Te genwoordig heeft iedereen een auto en gaan de mensen naar de supermarkt. Daar valt niet tegen te concurre ren." 1 Freddy Cerpentier: 'Ik heb in deze straat vroeger nog wel zeven cafe's geweten en er zijn er nog veel meer geweest. Allemaal drukbezocht'. - fotodestem con j. de boer Tweede kerstdag was de of ficiële afscheidsavond in Sint Engelbert. „De mensen die hier de laatste jaren regel matig kwamen en de stam gasten waren in grote getale opgekomen om afscheid te nemen. Zij hadden ook alle maal bloemen of andere ca deautjes meegebracht. Om dat ik altijd nogal netjes ben had een van hen een ludiek geschenk meegenomen: een spons en een zeem." Vooral de stamgasten ervaren het als een groot gemis dat het café van Cerpentier dicht gaat. Ze hadden hem dan ook al voorgesteld om de kroeg alleen op zaterdag en zondag open te houden. Vooral op zondag wordt Sint Engelbert goed bezocht. De mannen komen dan na de mis in het kerkje van de na bijgelegen parochie een kaartje leggen. „Dat ging al tijd gepaard met een hoop la waai, maar er gebeurden nooit vervelende dingen. Als er al iemand lastig deed, wist die dat snel genoeg en ging meestal vanzelf wel weg. De politie heb ik nooit nodig ge had." Toch werd Sint Engel bert vroeger wel bezocht door politieagenten. „De gen darmes kwamen hier vroeger altijd langs als ze met de fiets hun ronde maakten. Ze kwa men niet in het café zelf, maar gingen achter langs, om in de keuken bij mijn moeder snel even een pot koffie te drinken." Ondanks de smeekbedes van zijn trouwe klanten zag Cer pentier het niet zitten om zijn taveerne alleen in het week einde open te houden. „Op twee dagen kan ik geen om zet halen om een hele week goed te maken. De kosten om de boel open te houden, zijn te klein in verhouding met de opbrengsten. Bovendien had ik veel Belgische klanten, zo dat het verhogen van de prij zen ook geen oplossing was, omdat de drankprijzen in België veel lager liggen. Zo kwam een stamgast uit Doel hier elke week te voet naar toe om twee borreltjes te drinken. Toch verdwijnt het caf'e van Cerpentier niet helemaal uit het beeld. Het dranklo kaal blijft in de originele staat, Cerpentier laat zijn ca fé gewoon zoals het is en gaat de ruimte gebruiken als pri- vé-bar. „De een wil het an tieke biljart van honderd vijfentwintig jaar oud kopen, de ander weer dat, maar ik verkoop niets. Waarom zou ik alles weg doen, dan is het helemaal leeg hier." Alleen het laatste blad van de pin up kalender die in het café aan de muur prijkte, is door een van de klanten meegeno men. „Ze hadden de afbeel ding van die blote dame eerst in de broekzak van een boer gestoken, maar die kon er niets mee doen. Toen heeft een andere, al bejaarde gast hem meegenomen. Die is een paar dagen later doodgeval len", zegt Cerpentier pein zend. „Iedereen zegt dat ik mij we zenloos ga vervelen als ik het café niet meer heb. Ik weet het niet, misschien voel ik het pas als het echt helemaal achter de rug is." Volgend jaar zou de familie Cerpen tier de zeventig jaar in het kroegje volgemaakt hebben, maar dat jubileum wordt niet gehaald. Geen van de drie dochters van de familie heeft belangstelling om va der en moeder Cerpentier in de zaak op te volgen. Ook buitenstaanders staan niet te dringen om het café in de af gelegen Prosperpolder over te nemen. „Als het nu in Hulst moest staan. Maar hier.'t is te ver achteraf. En met de fietsers die hier 's zomers voorbijkomen en bin nenwippen valt het ook wel mee. En als ze met de auto komen? Ja, tegenwoordig moeten ze allemaal in het zakske blazen." Van onze correspondent DEN HAAG BRESKENS - Het Breskense aardappelopslagbedrijf Koelhuizen Oosterbaan bv wordt niet verplicht tot het nemen van maatre gelen om de stofoverlast van het be drijf voor landbouwer V. Govaert te verminderen. Een daartoe door Govaert bij de Raad van State ingediend verzoek is afgewezen. De Breskense landbouwer, die naast het aan de Rijksweg gelegen bedrijf een aantal akkers heeft, had de Raad van State ge vraagd Koelhuizen tot het nemen van maatregelen te dwingen omdat de sto foverlast zijn oogst al jarenlang in gevaar zou brengen. Het stof dat van het buurbedrijf afkom stig is, is volgens Govaert verontreinigd met kiemremmende middelen. Raad van State-voorzitter, G. Veringa, is echter van mening dat de huidige voorzieningen bij Koelhuizen landbouwer al voldoende be scherming bieden. Een koude duik. - foto jaap wolterbeek Van onze correspondent VLISSINGEN - Duikteam Zeeland houdt op nieuwjaarsdag de inmiddels traditionele snor keltocht. Voor de elfde keer kunnen duikers ter hoogte van de Boulevard Evertsen in Vlissingen te water voor een spartelpartij over 900 meter. De start is om 14.00 uur. De snorkeltocht gaat te allen tijde door. Wel wordt de afstand aangepast aan de weersomstandigheden. Bij slecht weer worden de duikers wat eerder op het strand geloodst. De nieuwjaarssnorkeltocht is geen wedstrijd. Wel zijn er prijzen te verdienen, maar de beschikbare aar digheidjes zijn bestemd voor de deelnemers die zich het leukst verkleed op het strand melden. Verder krij gen de deelnemers slechts pluimen op de hoed voor hun sportieve prestatie. Want dat mag een duik in het ijskoude water en op nieuwjaarsdag wel worden ge noemd. Belangstellende duikers kunnen zich nieuwjaars dag melden in de kleedaccommodatie onder de Boule vard Evertsen. Vanaf 11.45 uur kunnen de duikers daar terecht. Voor aanvang van de snorkeltocht schenkt het organiserende duikteam een opwar mertje. Na afloop van de tocht (omstreeks 14.30 uur) worden de deelnemers getracteerd op hete glühwein. Deze lekkernij wordt gemaakt volgens een nog altijd geheim recept van het Duikteam Zeeland. Daarna volgt de prijsuitreiking in hotel Brittania-Watertoren. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De top van Dow Chemical is doodongeluk kig met het speurwerk van het Terneuzense raadslid A. van Himme (LPT) naar de vermist gewaande gifvaten in Zeeuwsch-Vlaanderen. niet op zijn beloop laten. Wordt er iets gemeld, dan moeten we onderzoeken. Niettemin zou ik liever hebben dat mensen zich direct bij de provinciale dien sten zouden vervoegen met tips, ondanks alle oproepen is dat tot op heden niet gebeurd," aldus de gedeputeerde. De Vries meende bovendien dat de pers in de gifvatenaf faire allerminst onverant woord is opgetreden. „Ik weet slechts van één misser en dat gaat dan om die vatenvondst in de Kanaalpolder. Daar zijn we al sinds 1984 mee bezig en als Van Himme dan eind 1988 va ten op die stortplaats vindt dan moet ik daar toch wel een beetje om lachen." Van onze correspondente HULST - De stichting Am- bras verzorgt zondag 19 fe bruari een optreden in café- chantant stijl in de 'Rei zende Man' in Kloosterzan- de. Aanvang 14.30 uur. De zaal biedt plaats aan hon derd personen. Ambras brengt liedjes uit het vaste repertoire en een groot gedeelte van het programma wordt besteed aan de liederen die op de lp 'Van Verre Gekomen' staan. De kaarten voor dit gebeu ren kunnen nu al besteld wor den bij Jack en Tea de Waal van de Reizende Man in Kloos- terzande. De lp 'Van Verre Gekomen' die de groep 'Ambras' in okto ber uitbracht is zo goed als uit verkocht. De vraag naar de plaat is groot en wellicht komt er een tweede persing. De leden van Ambras zijn zeer tevreden met dit resultaat. Zij rekenen daarom op de tweede persing en verwachten dat ook die snel zijn weg zal vinden naar de liefhebbers van volksmuziek. Ambras verkoopt platen op de avond 'Van bij Ons' die 20 januari doorgaat in het ge- meenschaps centrum 'Den Dul- laert'. De kaarten voor dit spektakel zijn reeds uitver kocht. De escapades van Van Himme - door vice-voorzitter R. Ruules van de Raad van Be stuur van Dow Benelux gety peerd als 'Tijl Uilenspiegel' - zetten niet alleen allerhande instanties aan het werk, maar leiden ook tot een versterking van het negatieve imago van de chemische industrie. - Een en ander voerde Ruules gisteren aan tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van Dow Chemical en vertegenwoordi gers van de pers. Ook deze laatsten werd door Ruules de oren eens goed ge wassen. Volgens de Dow-top- man wordt 'het hoog tijd dat er wat luchtiger over de chemie geschreven wordt'. Ruules beschuldigde, met het oog op de al jaren slepende gif vatenaffaire, de regionale pers ervan om 'onredelijk materiaal als nieuws te presenteren'. „De brenger van het nieuws (doe lend op Van Himme. red) staat voorop. Niet hetgeen berichten kunnen teweeg brengen," aldus Ruules. Dow heeft zich volgens Ruu les in het verleden altijd wel willend opgesteld om de gifva tenaffaire tot een goed eind te kunnen brengen. „We hebben onze mensen opgeroepen om zich te melden als zij iets meer wisten, omdat wij een goed mi lieubeleid propageren. Het gaat in deze echter om de vraag 'wie vindt het pad in onze achter tuin'," voerde hij aan. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes (milieu) vond de op merkingen van de Dow-top- man aan het adres van Van Himme en de regionale pers onverstandig. „Ik zie André van Himme niet als een soort Tijl Uilenspiegel. Het enige vervelende is dat alles in deze hele affaire via hem verloopt. Dan krijg je een situatie waar huisartsen ook mee geconfrom teerd worden wanneer een im mer klagende patiënt zich weer eens meldt met een kleinigheid. 'Zal ik gaan of zal ik niet gaan?' is dan de vraag. In dit geval gaat het dan om al dan niet onderzoeken. Besluit die huisarts om niet te gaan, dan loopt hij het risico dat er daad werkelijk wat aan de hand is. Zo ook in het geval van de pro vincie. We kunnen de zaken

de Stem | 1988 | | pagina 9