1989 f AANSLAG BOEING WELLICHT REACTIE OP UITLATINGEN ARAFAT V erkeerspolitie China is heer en meester op de weg De beste wensen van Europa L* i i' Bhagwan heet nu 'Hu dd ha' Derde wereld: banken schrijven schulden eerder af BUITENLAND Ook Nederlandse justitie gaat computersmokkel na Opvolger Happart spreekt Nederlands ergezinnen asting en premies DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 WASHINGTON - De Ameri kaanse FBI zal zich bij het be antwoorden van de vraag wie de 270 mensenlevens kostende aanslag op de Pan Am Boeing boven Schotland heeft ge pleegd, richten op twee Pales tijnse terreurorganisaties. Aanval Israël NIEUWSOVERZICHT Brunswijk gelooft niet in vrede Ontmoeting ministers Egypte en Israël Omstreden centrale Duitsland weer open Monument voor Che Guevara Reddingsoperatie voor banken in Texas Meer vluchtelingen naar Hongarije Zuidafrika verbiedt oppositiegroepen Onrust in Sudanese hoofdstad houdt aan rocents) tarief gaan vallen, wasmiddelen echter duur- t daarover voortaan het tage moet worden bere- d door onze Haagse redac- p basis van de door de mi nden en van Sociale Za- enheid verstrekte cijfers. kering. Over het meerdere moet 10 procent. rzekerden bovendien een vaste remie) verschuldigd. Deze be- erzekerde elk 156,00 gulden per eren is die premie 78,00 gulden al twee kinderen. De invoering ag is de eerste stap op weg naar nverzekering op basis van de er. 1989 vastgesteld op 50.150 mie wordt geheven over een in- 162) per dag. n en het minimum-jeugdloon end jaar hoger dan dit jaar. Dat 'es, maar hangt ook samen met n vast bedrag voor het zieken- dt niet op het loon ingehouden. ouder blijft het bruto minimum per week en 91.74 per dag. de premieheffing door de de be- ntstaan. Globaal bedragen de ing-tariefgroep: (tussen haakjes 1.442 (1.404) 1.508 (1.471) 1.551 (1.514) 1.534 (1.497) bruto en globaal netto: aand Netto per maand 1.262 1.091 940 816 720 638 557 485 f minder bedraagt; -rderd met 3 procent van het 50.000 (1988tf 49.509) maar niet Z) bedraagt; het onzuivere inkomen meer aagt. ven de drempel overschrijden, indien in 1987 en 1988 aftrek voor f indien meer dan vier kinderen e mate op kosten van de belas- en. wen de drempel overschrijden, dien in 1986, 1987 en 1988 aftrek n niet meer bedragen dan 3 pro- n met een maximum van 3.400 voor kleding en beddegoed die 'nvaliditeit in aanmerking ko- Indien wordt aangetoond dat agen dan 1.240 (1988: 1.260), verhoogd tot 1.550 (1988: ongeschikten en ongehuwde be jaarden wordt 804 (1988:f 801). n-oudergezinnen komen voor af- -cdragen dan: re inkomen indien dat ƒ113.000 gt; net onzuivere inkomen meer dan f33.900 (1988: 33.600) ergoedingen, waarover geen be ld, zijn: vrijgestelde tbedrag vergoeding 1988 1989 1988 200 625 625 1.020 1.560 1.680 1.420 1.890 2.080 2.030 2.510 2.810 2.650 3.130 3.540 3.270 3.770 4.280 3.440 4.390 4.500 4.500 en voor de inkomstenbelasting. bedragen 200 lager omdat in ig als rekening is gehouden met (0 km (1988:60 km) is het bedrag 51 cent per kilometer met een e inkomstenbelasting bij een inko- )00). Bij een lager inkomen betaalt biljet verzocht wordt om teruggave worden bedragen beneden ƒ200 teruggegeven. Voor teruggave van aagt de grens 140 (1988: 139). T21 DEN HAAG (ANP) - Het arrondissement Den Bosch heeft van de Verenigde Sta ten een verzoek om rechts hulp gekregen inzake ver meende computersmokkel joor drie Nederlanders. Zij zijn gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij export van hoogwaardige Amerikaanse computertechno- logie naar Bulgarije. De rechter-commissaris in Den Bosch zal zoekingen laten verrichten bij het huis en het bedrijf van één van de ver dachten, de 48-jarige F.G. uit Mierlo, naar papieren en an dere bescheiden die met de zaak verband kunnen houden. Wanneer dat gebeurt kon een woordvoerder van het arron dissement gisteren niet zeggen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is het uit zondering dat Nederlanders wegens computersmokkel wor den gearresteerd in het buiten land. Meestal gebeurt dat in verband met drugs, diefstal of moord, aldus een woordvoer der. Een woordvoerder van het ministerie van economische za ken liet weten dat vanuit Ne derland geen hoogwaardige computer-apparatuur naar Oostbloklanden mag worden uitgevoerd. Voor het uitvoer verbod naar het Oostblok han teert Nederland een lijst, die geregeld wordt bijgesteld. De Verenigde Staten hebben een strengere lijst dan Nederland, maar daarop komen wel de goederen voor die ook op de Nederlandse lijst staan. Die lijst hanteert behalve Neder land ook een aantal andere landen uit het Westblok. In dit zogenoemde Cocom hebben deze landen met elkaar afge sproken wat wel en niet naar het Oostblok mag. FBI verdenkt Palestij nen Vail OnZe correspondent -.irac tmr>r7Ïön xron nor) ctar>r\mr-\1 inoorrl am+_ lroonen rloolziinrliiroMr\io+ mrar mArro_ Van onze correspondent Dat zijn het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina dat onder leiding van Ahmed Jebril staat en De Fatah Revolutionaire Raad die wordt geleid door Abu Nidal. De laatste groep heeft haar basis in Tri poli (Libanon) en is onder meer verant woordelijk voor de in december 1985 ge pleegde aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen. De Jebril-groep heeft haar hoofdkwar tier in de Syrische hoofdstad Damascus. Beide zeer radicale groepen zijn onder meer ernstig gekant tegen de erkenning van de staat Israël door de PLO. Toen PLO-leider Arafat onlangs overging tot die erkenning en de afwijzing van iedere vorm van terreur, waarschuwden des kundigen al dat zeer radicale Palestijnse groepen tot terreurdaden zouden over gaan in een poging de nieuwe politiek van de PLO te ondermijnen. Overigens houden de Amerikaanse autoriteiten er ook rekening mee dat het opblazen van de Boeing het werk is ge weest van een gewone crimineel. Daar staat tegenover dat het aanbrengen van een vermoedelijk uit plastic explosieven vervaardigde bom, die waarschijnlijk was voorzien van een gecompliceerd ont- kaanse deskundigen - niet over de moge- stekingsmechanisme dat reageert op de drukveranderingen in een vliegtuig, een karwei voor grondig getrainde experts is. De FBI gaat er van uit dat bovenge noemde terreurgroepen over dat soort deskundigen beschikken. FBI-directeur William Sessions heeft intussen een zeer diepgaand onderzoek aangekondigd, waarbij onder meer de persoonlijke relaties van alle omgekomen passagiers zullen worden bekeken. Bo vendien heeft Sessions aangekondigd dat bij het onderzoek gebruik zal worden ge maakt van een zelden toegepaste Ameri kaanse wet die het de FBI toestaat ook in het buitenland arrestaties te verrichten. Tot dusver hebben drie vrijwel onbe kende groepen de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op het Pan Am toestel. Maar de aanspraken van die groe pen worden door de Amerikaanse autori teiten niet echt serieus genomen. Overi gens vinden de Amerikaanse onderzoe kers het zeer merkwaardig dat zich tot dusver slechts drie groepen hebben ge meld. Doorgaans melden zich bij iedere terreuractie tientallen bekende en onbe kende groepen om de verantwoordelijk heid op te eisen. Bovendien duiken in zo'n geval telkens groepen met nieuwe of enigszins veranderde namen op. Dat is nu niet het geval geweest. De Amerikaanse autoriteiten achten de kans klein dat officieel met de regering van Iran verbonden groepen de aanslag op het Pan Am-toestel hebben gepleegd. Weliswaar hebben de 'Wachters van de Islamitische Revolutie' zich vrijwel met een na de ramp gemeld als de verant woordelijken, maar de in 1979 door aya tollah Khomeiny zelf in het leven geroe pen groep zou - althans volgens Ameri- lijkheiden beschikken een dergelijke ac tie op touw te zetten. Ais de FBI erin slaagt vast te stellen welke groep de aanslag heeft gepleegd, zal de Amerikaanse regering stappen moeten ondernemen tegen het land dat het hoofdkwartier van die organsiaties huisvest of de landen die actieve steun verlenen aan de daders en hun organisa ties. Is de Jebril-groep bij de aanslag be trokken, dan worden de VS genoodzaakt stappen te ondernemen tegen Syrië dat al eerder van actieve steun aan terreuror ganisaties is beschuldigd. Syrische func tionarissen zijn destijds verdacht van het verlenen van hulp bij pogingen een toe stel van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al op te blazen. Dat gebeurde in april 1986 toen een 32-jarige Jordaniër erin slaagde explosieven te verbergen in de handbagage van zijn zwangere En gelse vriendin Ann Mary Murphy die op het punt stond naar Tel Aviv te vliegen. De Jordaniër verklaarde voor de Engelse rechter in opdracht van Syrische functio narissen te hebben gehandeld. Engeland verbrak daarop de diplomatieke betrek kingen met Syrië, terwijl de VS hun am bassadeur uit Damascus terugriepen. Overigens zijn nadien de relaties tussen vooral de VS en Syrië aanzienlijk verbe terd. Syrië heeft verschillende keren po gingen ondernomen de Amerikanen be hulpzaam te zijn bij het bevrijden van de negen Amerikanen die nog steeds in Li banon in gijzeling zijn. Washington worstelt intussen ook met de vraag in hoeverre het neerhalen van de Boeing gevolgen zal hebben voor de dialoog die het onlangs met de Palestijnse bevrijdingsorganistie van Yasser Arafat startte. Ahmed Jibril, hoofdverdachte voor de FBI BEJING (THE TIMES) - De weg kwijt in China? Eén raad: vraag in geen geval de weg aan de politie. Neem bijvoorbeeld de volgende situatie. Een auto stopt bij een politiepost even buiten Bejing. De dame naast de bestuurder draait haar raampje open en vraagt beleefd: „Neemt u me niet kwalijk, maar zou u me al stublieft kunnen vertellen hoe we naar Tianjin moeten rij den?" De dienstdoende agent lacht spottend achter zijn donkere zonnebril en antwoordt: „U komt uit Bejing en weet niet hoe u naar Tianjin moet ko men? Stap uit! Ik wil uw pa pieren zien". Gehoorzaam volgt de be stuurder de bevelen op en toont zijn rijbewijs. De agent zegt te gen de vrouw: „U was onbe leefd toen u mij naar de weg vroeg. U behoort de auto uit te stappen om tegen mij te praten. Ik vind dat een boete van der tig yuan (omgerekend circa vijftien gulden) hier wel op z'n plaats is". Na veel gesmeek en talloze excuses van de kant van de chauffeur, die wel geleerd heeft dat je nooit in discussie moet treden met de politie, mo gen ze hun weg vervolgen zon der dat ze de boete hoeven te betalen. Een behulpzame voor bijganger wijst ze de weg naar Tianjin. Ongeveer een kwartier later wordt de auto aangehouden bij een andere politiepost. Nu wordt de bestuurder beschul digd van te hard rijden en een poging tot inhalen op een brug. Hij heeft geen van beide ge daan, maar opnieuw durft hij niet te protesteren. „Hoe hard reed ik dan?", vraagt hij dee moedig aan een agent die een snelheidsmeter hanteert. „U weet niet hoe hard u reed?", snauwt de politieman hem toe. Meer wil hij niet zeggen. Een viertal agenten, allen gekleed in leren uniformjassen, steekt de koppen bij elkaar. Na langdurig discussiëren, beslui ten ze hem tot een boete van 150 yuan (75 gulden) te veroorde len. „Hoeveel geld heeft u bij u?", vragen ze de chauffeur, die verklaart in het bezit te zijn van honderd yuan. Weer moet hij smeken en zich in allerlei bochten wringen. „Alstublieft, geeft u me geen boete. Ik raak mijn premie kwijt als ik ver oordeeld wordt wegens te hard rijden." De agenten vragen hem zijn wegenbelastingpapieren te to nen. En ook nu zegeviert zijn nederigheid. „Uw gedrag is in orde", zegt één van de dienders. „U komt er deze keer van af met een boete van slechts vijf yuan." Politieagenten in China ont vangen hogere premies naar mate ze meer boetes uitdelen. En daarnaast schrijven ze vaak geen officiële bonnen uit, maar wordt de betaling onderhands geregeld. Vastgestelde bedra gen voor de overtredingen zijn er ook niet; de agenten bepalen ter plekke wat er betaald moet worden. „De boeren zijn altijd de klos, zonder enige reden", zegt een vrouw. „En de boeren moe ten nu eenmaal gebruik van de weg maken om naar de markt te gaan. Er zit voor hen niets anders op dan maar te beta len." Een ander klaagt: „De agen ten zetten de wet gewoon naar hun hand. Als ze kwaad willen, verscheuren ze je rijbewijs". 4* 1 •PW WPWIPIIII li II 1* Verlichte vensters in het hoofkwartier van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel spellen voor het voorbijkomend verkeer het woord EUROPA. Ernaast is een kerst boom te zien. -FOTO AP BRUSSEL (ANP) - Nico Droeven, de man die de om streden Jos'e Happart gaat opvolgen als burgemeester van de Belgische probleem gemeente Voeren „zal de wet eerbiedigen". Dat betekent dat hij „zeker Vlaams zal spreken in de ge meenteraad van Voeren", zo heeft hij vanuit zijn vakantie adres in het zuiden van Frank rijk laten weten in een vraag gesprek met de Vlaamse radio, de BRT. Happart die eerste schepen (wethouder) wordt in de nieuwe gemeenteraad van Voeren heeft altijd geweigerd Nederlands te spreken. Dat leidde tenslotte tot de val van de vorige Belgische regering. Happarts opvolger Droeven is overigens, evenzeer als Hap part, voorstander van een overheveling van Voeren van de provincie Limburg naar Luik. „Happart heeft daar zes jaar strijd voor gevoerd. Die strijd blijft", aldus Droeven in het radio-interview. Huub Broers, leider van de Vlaamse fractie in de Voerense gemeenteraad (die daarin een minderheid vormt), noemde zichzelf donderdag 'een tevre den man'. De toekomstige be noeming van Nico Droeven tot burgemeester van Voeren „kan een stap zijn op de weg naar pacificatie", aldus Broers. Louis Tobback, de Belgische minister van binnenlandse za ken, zei donderdag dat hij in middels de voordracht van Droeven tot burgemeester van Voeren binnen heeft. Deze voordracht heeft hij donderdag nog ter tekening voorgelegd aan koning Boudewijn. NEW DELHI (AP) - Bhag wan Shree Rajneesh, de 'guru van de rijken' heeft besloten dat hij niet langer Bhagwan genoemd wil worden, maar in het ver volg als Gautama de Bud dha door het leven wil gaan. Bhagwan betekent God in het Hindi, de nationale taal van In dia. In de Indiase stad Poona is ook de hoofdvestiging van zijn 'beweging' gevestigd. „Ik heb mijzelf 'Bhagwan' genoemd als uitdaging aan dit land", zei de 57-jarige guru in een verklaring die donderdag door zijn commune in Poona werd uitgegeven. „Ik wil geen Bhagwan meer heten. Genoeg is genoeg. De grap is voorbij". Tot een gehoor van 10.000 mensen in Poona zei Rajneesh: „Vanaf vandaag bekijken jullie mij maar als Gautama de Bud dha. En door Guatama de Bud dha te aanvaarden als mijn ziel, stap ik volledig uit het hindu-kader". Veel mensen in India, die Rajneesh beshouwen als een schertsguru voor kapitaal krachtige buitenlandse dwe pers, hebben het hem bijzonder kwalijk genomen dat hij zich zelf God noemde. De beurt is nu blijkbaar aan de Buddhisten. Gautama Bud dha werd rond het jaar 500 voor onze jaartelling geboren in India. Hij was een prins, maar liet al zijn wereldse be zittingen achter om op zoek te gaan naar geestelijke verlich ting. Hij bereikte zijn doel en werd tevens de stichter van een nieuwe wereldgodsdienst, het Buddhisme. JERUZALEM (RTR) - Israëli sche militairen hebben gisteren roet helikopters een aanval uit gevoerd op een post van de shi- itische Amal-militie in Liba non. Dat heeft een legerwoord- voerster in Jeruzalem bekend gemaakt. Volgens de zegs vrouw betreft het een vergel- dingsaanval voor hulp die de Amal zou hebben verstrekt aan Palestijnse strijders die Israël trachtten binnen te komen. Is raëlische militairen schoten woensdag drie vermeende le den van het Palestijnse Bevrij- dmgsfront (PLF) dood. LONDON (IPS) - „Beter een vogel in de hand dan tien in de lucht." Dit spreekwoord begint opgeld te doen onder Westerse banken die enorme leningen hebben uitstaan in de Derde Wereld en niet echt meer de hoop hebben hun centen ooit terug te krijgen. Steeds meer banken lijken bereid delen van de uitstaande schulden kwijt te schelden in ruil voor lagere maar beter gegarandeerde leningen, aandelen in plaatselijke bedrijven of contante beta ling van een kleiner deel van de totale schuld. In een onlangs gepubliceerd rapport van de Britse National Westminster Bank (Natwest), een van de vier groot ste banken in Groot-Brittannië, wordt het middel van afschrijving van schuld in ruil voor andersoortige garanties na drukkelijk geopperd. Het rapport is toe gesneden op Latijns-Amerika, het con tinent met veruit de grootste schulden in de wereld. Andere Britse banken en het ministe rie van financiën hebben zich achter het plan 'nieuwe schulden strategie' gesteld. Naar verluidt in financiële kringen, hebben ook Amerikaanse banken en in ternationale financieringsorganisaties niet afwijzend op de voorstellen gerea geerd. Derick Plummer, directeur van de di visie buitenland van de Natwest bank verwacht dat banken steeds meer zullen streven naar (lagere) zekerheden. „We zullen zien dat schuld ingeruild wordt voor aandelen, goederen in natura of zo nodig Braziliaanse voetballers", aldus Plummer. Als eerste concrete stap hebben de vier grootste Britse banken alvast een 'stroppenpot' ingesteld om de verliezen op het afschrijven van leningen op te vangen. Met het geld dat tot nu toe in deze pot gestopt is, kan een derde van leningen aan de allerarmste landen als verlies geboekt worden. Het idee van kwijtschelding van schuld is niet nieuw. Met name Derde wereldlanden zelf hebben al herhaalde lijk hierop aangedrongen. Veel banken en Westerse regeringen, met name de Verenigde Staten, vrezen echter dat kwijtschelding 'besmettelijk' werkt. Zij zijn bang dat schuldenlanden het idee krijgen dat schuld niet meer hoeft te rugbetaald te worden. Daarmee valt voor hen een van de belangrijkste drijf veren weg hun economieën te herstruc tureren en verder te ontwikkelen, zo denken de banken. Toch werd in juni dit jaar het taboe al voorzichtig doorbroken toen de zeven grootste Westerse geïndustrialiseerde landen op hun top in Toronto besloten de allerarmste Afrikaanse landen een deel van hun schulden kwijt te schelden. Ook Japan en de Franse president Mit- terand kwamen eerder dit jaar met uit gebreide plannen voor afschrijving van schuld. Deze plannen werden niet al te enthousiast ontvangen door de andere Westerse landen. De Britse banken springen niet al te kwistig om met cadeautjes. In het rap port wordt kwijtschelding vooral geop perd als 'beloning' voor landen die zich altijd netjes aan hun terugbetalingsver plichtingen hebben gehouden. Verder benadrukt het rapport dat afschrijving in elk geval en voor elk land afzonder lijk bekeken moet worden en niet als al gemene strategie mag gaan gelden. Wel moet dit een belangrijkere rol gaan spe len in de schuldenstrategie, vinden de banken. PARAMARIBO (ANP) - Ronnie Brunswijk, leider van het Junglecommando, gelooft niet meer in het vredesproces dat de Surinaamse regering voorstaat. In een verklaring tegenover journalisten van 'De Ware Tijd' heeft hij gezegd zich opnieuw te zullen bewapenen. Het vorige week gekaapte vliegtuig dat Brunswijk in zijn bezit heeft, zal hij gebruiken om pressie op de regering uit te oefenen. Brunswijk heeft ontkend dat hij iets te maken heeft met beschietingen in Oost-Suriname waarvan militaire woordvoerders eerder deze week melding maak- ten.Hij heeft ruim een maand geen contact meer gehad met het Comité christelijke kerken dat bemiddelt om het conflict tus sen Brunswijk en de Surinaamse regering te beëindigen. Brunswijk zegt niet langer als 'kleine jongen' behandeld te willen worden door de regering, maar heeft geen ultimatum gesteld ter voortzetting van het vredesproces. JERUZALEM (RTR) - De nieuwe minister van buitenlandse zaken van Israël, Moshe Arens, zal op 8 januari in Parijs een ontmoeting hebben met zijn Egyptische collega Esmat Abdel- Meguid. Dat hebben goed ingelichte kringen in de Israëlische hoofdstad Jeruzalem bekendgemaakt. De ontmoeting van de beide bewindslieden volgt op een aanbod van de Egyptische president Hosni Mubarak in het afgelopen weekeinde om een bezoek te brengen aan Israël als dat kan bij dragen tot vrede in het Midden-Oosten. Volgens dezelfde goed ingelichte kringen in Jeruzalem wordt momenteel ook een ont moeting tussen Arens en diens Sovjet-collega Edoeard Sjever- nadze voorbereid. Arens en Meguid zijn op 8 januari in Parijs ter gelegenheid van een internationale conferentie over chemische oorlogvoering. STUTTGART (AFP) - Neckarwestheim II, de omstreden nieuwe kerncentrale van 1.300 megawatt in de buurt van Heil- bronn in de Westduitse deelstaat Baden-Würtenberg, wordt binnenkort opgestart en aangesloten aan het electriciteitsnet- werk. De bouw van Neckarwestheim II is lange tijd stopgezet geweest als gevolg van massieve protesten van milieubescher mers en de oppositiepartijen SPD en de Groenen. In de jaren 1981 en 1982 hebben circa 30.000 mensen 19 dagen lang gedemonstreerd tegen de bouw van de kerncentrale. Zij vonden dat het radioactief afval een gevaar was voor de volks gezondheid en het milieu. Een rechtbank verwierp in 1984 de bezwaarschriften tegen de bouw van de kerncentrale. Een van de twistpunten was met name het gebruik van drinkwater uit het kunstmatige meer 'Kleine Kinzig' als koelwater voor de kerncentrale. Over die kwestie is een compromis gesloten. De drie met kolen gestookte electriciteitscentrales zullen gedu rende laagwaterstand in de Neckar hun activiteit beperken. SANTA CLARA -4n de Cubaanse stad Santa Clara is een mo nument opgericht ter herinnering aan de dertigste verjaardag van de overwinning van de Cubaanse revolutie, 1 januari 1959. Centraal staat een beeld van Che Guevara, de legendarische guerrillaleider, die later in Bolivia om het leven kwam. WASHINGTON (RTR) - De federale bankautoriteiten van de Verenigde Staten hebben voor de komende tien jaar 6,8 miljard dollar beschikbaar gesteld voor de redding van zes spaar- en kredietbanken in Texas en Californië. Het is niet uitgesloten dat er voor nieuwjaar nog eens twintig van dergelijke transac ties zullen volgen. De overheid maakt haast met de redding van de spaarbanken omdat er op 1 januari volgend jaar enkele belastingwijzigingen ingaan waardoor het voor de grote beleggers minder aantrek kelijk wordt hun geld te steken in noodlijdende banken. De haast van de Amerikaanse overheid geeft de ernst aan van de situatie waarin veel spaarbanken verkeren. Ongeveer eenzesde van de drieduizend Amerikaanse spaar banken is insolvent ten gevolge van niet meer te innen lenin gen aan de onroerend-goedsector. Het ministerie van financiën in Washington schat dat er tachtig miljard dollar nodig is om de banksector weer gezond te krijgen. Er wordt hard gewerkt aan plannen om de problemen op te lossen zonder de begroting al te veel te belasten. BUDAPEST (RTR) - In 1988 zijn meer dan 8.000 mensen ille gaal de Hongaarse grenzen overgestoken. De meesten van hen waren etnische Hongaren uit Roemenië. Dit heeft de chef van de Hongaarse grenswacht gezegd. Generaal-majoor Janos Szekely zei dat dit jaar 8.202 mensen op ongeoorloofde wijze zijn land binnenkwamen, vier maal zo veel als in 1987. Van hen kwamen er 6.974 uit Roemenië, aldus Skekely. Volgens hem zijn er nu al bijna 20.000 Roemeense vluchtelingen in Hongarije. Hij voegde daaraan toe dat het af gelopen jaar ongeveer 1.400 criminele en jeugdige Roemenen naar hun land werden teruggestuurd. De chef van de grenswacht zei verder dat het op een na groot ste contingent vluchtelingen (449) uit de DDR kwam. Dezen zien in zijn land een ideale springplank naar de Bondsrepu bliek, omdat Hongarije de meest liberale reisbepalingen heeft in het Oostblok. PRETORIA (RTR/UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft de landelijke anti-apartheidsorganisatie 'Nationaal Forum voor Gedetineerden' verboden die toezag op het lot van gedetineer den in Zuidafrika die zonder vorm van proces gevangen zitten. Ook drie andere anti-apartheidsorganisaties zijn door de Zuid afrikaanse minister van openbare orde, Adriaan Vlok, verbo den onder de wet op de noodtoestand. Deze drie minder be kende groeperingen zijn de 'Democratische Lerarenbond', de 'Westkaap Lerarenbond' en het 'Westkaap Studentencongres'. Vlok heeft het afgelopen jaar in totaal 28 organisaties verbo den, waaronder het 'Verenigd Democratisch Front', de grootste anti-apartheidsorganisatie met ruim twee miljoen leden. CAIRO (RTR) - In de Sudanese hoofdstad Khartoum bleef het gisteren onrustig. In de stad is opnieuw geschoten, zo heeft het Iraakse persbureau INA gemeld. De regering trok eerder op de dag na felle protesten van de bevolking de aangekondigde prijsverhogingen in. Het Iraakse nieuwsagentschap meldde dat enkele uren na een bekendmaking van het Sudanese persbureau SUNA dat de po litie in Khartoum het vuur had geopend op betogers, in de stad weer schoten zij n gehoord. Radio Omdurman zei gisteren dat de regering van premier Sa- deq al-Mahdi had besloten de maandag aangekondigde prijs verhogingen in te trekken. De prijs van suiker steeg door de maatregel met 500 procent. Tienduizenden Sudanezen trokken uit protest tegen de prijs- en belastingverhogingen in de hoofd stad en andere steden de straat op.

de Stem | 1988 | | pagina 5