urger ezeW Wie betaalt de nieuwe stormvloedkering JAARLIJKS HALF MILJARD VOOR 40.000 RECHTHEBBENDEN Zware straf geëist voor moord en geweld Ontsnapping uit Huis van Bewaring Amsterdam BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Dikke woorden, simpele daden 'Kerstboomrausjen' loopt uit de hand Dienstplichtigen mogen zelf onderdeel kiezen T5 ilDERSCHAP DE STEM BINNENLAND VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 TWEEDE KAMER HEEFT VEEL VRAGEN OVER FINANCIERING AMSTERDAM (ANP) - De Sociale Verzekerings bank heeft besloten weduwnaars voortaan een pensioen op grond van de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW) toe te kennen. Dat heeft de SVB donderdag besloten. Verzekeraars moeten standaard- pakket bieden MISDADEN ROTTERDAMSE JONGENS VAN 'AFSCHRIKWEKKENDE EENVOUD' PTT -verzekering uniek in Nederland Geneesmiddelenplan niet per 1 januari Reclame-boetes AVRO, VARA en Veronica Fondsfusies voorbode basisverzekering Onderzoek tekorten Holland Festival propese eenwording, de vol- iig open grenzen, op de val- ép weleens in gevaar kun- In komea Vandaar, aldus |k de Spaanse ambassadeur i de EG, Carlos Westendorp, Madrid een 'evenwichtige, et alleen economisch be kakte ontwikkeling' naar het le Europa wil. Veel aandacht voor de so- ale eenwording is onderdeel |in die strategie, naast een eks initiatieven op buiten- nds- politiek terrein: nau- bre betrekkingen met La- ns-Amerika en met de jstblok-landen, een nadruk- 'lijker Europese rol in het |idden-Oosten. Zij moeten de druk geven dat Europa ook I de wereldpolitiek zijn par tij e meeblaast. I Versterking van de mone- iire samenwerking, mis- Jhien door nog dit haltjaar peseta in het Europees Mo- btair Stelsel op te nemen, en euwe stappen op weg naar ,'lijker indirecte belastingen, ;n project dat Spanje met m werkgroep van ambtena- m nieuwe impulsen wil ge en, maken de Spaanse genda compleet. Volgens Westendorp, wiens Rootvader Nederlander was, pseft ook Madrid heel goed 9t het moeilijk zal zijn in zes |iaanden de wereld te veran- eren, 'maar gaan we zeker roberen de EG een stuk -achter bij haar einddoelen te rengen'. Met een Spaanse re aring, vastbesloten van haar arste voorzitterschap iets ïoois te maken, en met een pgeringsleider aan wiens ropese gezindheid niet kan gorden getwijfeld nadat hij jn land op zes jaar tijd al de IG, de NAVO en de Westeu- apese Unie binnenloodste, ïoet dat op zijn minst voor an deel gaan lukken. lieuwe ondernemers. „Niet- fcommunisten hebben in veel ppzichten een beter leven ge- regen dan partijleden", zegt lij niet zonder verwijt. (IPS) tingen die zij hem toedich ten maar niet - zeker niet met de intentie die de heren hem in de schoenen schui ven - door K werden ge daan. Het is m.i. duidelijk dat door hen niet op de bal maar op de man wordt gespeeld. Zij doen niet anders dan de gene die kennelijk niet hun sympathie geniet, onderuit halen, hetgeen blijkt uit op merkingen als 'priet praat', zijn bekrompen NAVO-we reldje, de draak steken met ellende, laag gehalte en ge zever over Amnesty Inter national en waternood Bangladesh. Op grond waarvan kan A. Vermeulen vaststellen dat de Sovet-Unie reële vredes voorstellen heeft gedaan? Is hij misschien beter geïnfor meerd dan een van de be kendste SU-dissidenten die de wereld waarschuwt wantrouwend te blijven bij Russische vredesvoorstellen en beloften? Hij is blijkbaar wel 'n fervent supporter van Gorbatsjov, aangezien hij W.K. 'n verbitterde en ver blinde communistenhater durft te noemen. Ikzelf hoor - en naar ik aanneem hoort ook W.K - tot de miljoenen die Gor batsjov als mens respecte ren, maar men moet wel be denken dat hij het niet al leen voor het zeggen heeft in Rusland. Tot slot: Wanneer er al verontschuldigingen moe ten komen, dan wel van de heren Masereeuw, Vermeu len en Ongering. Made A. v. Tetering T28 pEN HAAG (ANP) - Minis ter Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zal alle zeilen moeten bijzetten om de door haar voorgestelde financie ring van de stormvloedke ring in de Nieuwe Water weg door de Tweede Kamer te loodsen. gij de regeringsfracties en de oppositie leven bezwaren tegen onderdelen van haar voorstel. Het gaat dan niet zo zeer om de opvatting dat het Rijk voor de bekostiging van de stormstuw moet opdraaien. Want dat is in het voorstel van de minister van verkeer en waterstaat al grotendeels het geval. PvdA-woordvoerder Zijlstra spreekt van „een stap in de goede richting" omdat in een vorig voorstel van de minister de gevraagde bijdrage van de zogenoemde zeewerende wa terschappen veel hoger was. Die in de kustprovincies ge legen waterschappen moeten samen 200 miljoen gulden aan de stormstuw bijdragen en Zijlstra kan niet inzien dat wa terschappen in bijvoorbeeld Drenthe, Brabant en Limburg niet zouden meebetalen. „Het gaat om Rotterdam, belangrijk voor onze economie, dus is het een zaak van nationale solida riteit", stelde hij donderdag. De voorkeur van de PvdA-fractie gaat uit naar totale bekostiging uit de algemene middelen. CDA-woordvoerder Evers- dijk juicht de aanleg van een stormvloedkering toe omdat daarmee de problematiek in het Rotterdamse wordt opge lost. Maar bezwaren heeft hij tegen uitstel van de rivierdijk- verhoging in Noordbrabant, Gelderland, Overijssel en rond het IJsselmeer, waarmee ruim een kwart miljard bespaard moet worden. Dit uitstel is strijdig met de regeerakkoor den van de kabinetten Lubbers I en Lubbers II, aldus Evers- dijk. Een aantal van die gebie den zijn al gevaarlijker dan de Rotterdamse regio. De WD-fractie denkt in de zelfde richting als haar coali tiepartner. Eversdijk verwacht niet veel profijt van het voorstel om de zeewerende waterschappen te laten meebetalen. „Wat ge beurt er als ze weigeren mee te doen", luidt zijn vraag. Dan moet er een heffing komen, waarvoor weer de Deltawet moet worden gewijzigd. De waterschappen moeten de hef fing doorberekenen naar hun ingelanden en dan weer door betalen naar het Rijk. „Een soort incassobureau voor het Rijk dus, een weinig ideale op lossing". Zowel Zijlstra als de woord voerders van de regeringsfrac ties voelen voor alternatieve oplossingen voor de financie ring. Daarbij wordt een beroep op de kapitaalmarkt niet uitge sloten. Zijlstra ziet wel iets in door het Rijk gegarandeerde lenin gen, aan te gaan door de water schappen of de provincie Zuid holland. Eversdijk wijst op de mogelijkheid van lenen op de kapitaalmarkt door een op te richten publiekrechtelijk li chaam. AWW ook voor weduwnaars Het bestuur geeft hiermee gevolg aan de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 7 december. Daarin oordeelde de rechter dat het niet toekennen van een AWW-pensioen aan weduw naars in strijd is met het VN- verdrag inzake burger- en po litieke rechten (BUPO-ver- drag). Nederland heeft dit ver drag ondertekend. De SVB schat dat zo'n 40.000 weduwnaars in aanmerking komen voor een weduwnaars pensioen. Daarmee zou jaar lijks een half miljard grilden zijn gemoeid. Het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid wilde donderdagmid dag niet reageren op het besluit van de SVB. Als ingangsdatum voor een weduwnaarspensioen geldt de datum van aanvraag, met een mogelijke terugwerkende kracht van ten hoogste een jaar. Aanvragen die zijn ge daan binnen een jaar na 6 april 1986 kunnen ten hoogste leiden tot een pensioen aan weduw naars vanaf 6 april 1986, de vroegste vap.de twee overlij densdata in ide op 7 december berechte zaken. Bij de Sociale Verzekerings bank liggen thans 1.500 aan vragen of verzoeken om infor matie (die als aanvragen wor den beschouwd). Wie een we duwnaarspensioen wil aanvra gen kan dat doen met behulp van een formulier dat op het postkantoor verkrijgbaar is of door zich te melden bij de dis trictskantoren van de SVB (de voormalige Raden van Arbeid). De uitkeringen liggen, af hankelijk van de situatie in het achterblijvende gezin (kinde ren tot 18 jaar), tussen de 1.100 en 1.600 gulden per maand. Met NOOIT EERDER HEEFT de milieuproblematiek meer aandacht gekregen dan in het afgelopen jaar. Nooit eerder is daarvoor trouwens ook zoveel reden geweest. Miljoenen kolommen zijn er over volgepend. Politici hebben er miljarden woorden aan gewijd, maar er is daadwerkelijk weinig aan de verbetering van ons leef milieu gedaan. Integendeel: de planeet Aarde wordt met de dag vuiler en smeriger. Het Amerikaanse weekblad Time brak dit jaar met een ijzersterke traditie: het koos geen man of vrouw van het jaar, maar be noemde de 'in gevaar verkerende Aarde' tot planeet van het jaar. in haar indrukwekkende en gedurfde Kersttoespraak consta teerde konimgin Beatrix vergiftiging van lucht, bodem en water'. En dat 'de aarde langzaam sterft'. En dat 'het onvoorstelbare - het einde van het leven zelf-toch voorspelbaar wordt'. Dat is wel even wat anders dan dat 'het land de afgelopen jaren schoner is 9eworden, met name water en lucht', zoals premier Lubbers haar in de Troonrede van september liet liegen. Maar goed, het zijn allemaal plechtige woorden, die de nade rende apocalyps aankondigen, maar die niet noodzakelijk ge volgd worden door krachtige daden. Daarom is ons een actie van wethouder Bruinewoud uit Harder wijk zeer sympathiek. Hij wil spuitbussen met schadelijke drijf- 9assen uit de winkels in zijn stad bannen. De Harderwijker kan niet genoeg geprezen om zijn initiatief. Zou er komend jaar een of andere milieuprijs worden ingesteld, dan mag hij die wat ons petreft krijgen (zijn gemeente kreeg trouwens in 1988 de officiële Milieuprijs). De actie van de Harderwijkse wethouder is gemakkelijk af te poen als de zoveelste kabouterdaad van een milieufreak. Wij zien haar anders: De alarmerende rapporten over ons milieu, de zorgwekkende woorden in Time en zelfs de noodkreten van ko- n|ngin Beatrix zijn nodig en waardevol, maar iedereen weet pas acht waar het over gaat als gemeld wordt dat er geen spuitbus sen meer te koop zijn. De ontwapenende actie doet ons denken aan een apocrief ver haal uit Frankrijk. De raad van een Franse gemeente bleek in de laren vijftig diep onder de indruk van de experimenten met atoombommen in west en oost. Unaniem besloot de raad, dat het voortaan verboden was op ot boven het grondgebied van de ge meente een atoombom tot ontploffing te brengen. „Onze veld wachter is belast met het toezicht op de uitvoering van dit be sluit", zo kondigde de gemeenteraad ook af. Belachelijk? Ludiek? Weinig effectief? Onzin? Op het eerste Qezicht ja, want acties als in Frankrijk of Harderwijk zullen im kers minder zijn dan druppels op de gloeiende plaat. Maar, met pen variant op een bekend gezegde, geldt zeker voor de milieu problematiek: Verbeter het milieu, begin met jezelf. En iedereen weet waar hij kan beginnen, thuis en buiten. Bijvoorbeeld: geen spuitbussen gebruiken en de auto laten staan als de trein een 9°ed alternatief is. Zo onzinnig is de actie in Harderwijk dus ook weer niet. andere inkomsten wordt geen rekening gehouden. Voorwaarden voor een AWW-uitkering zijn dat de weduwe en nu ook de weduw naar óf jonge kinderen heeft óf ouder is dan 40 jaar op de laat ste dag van de maand waarin de partner overleed. De uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep en het vervolg dat de Sociale Verzeke ringsbank daar thans aan geeft komen op een moment dat par lement en regering nog volop van mening verschillen over de manier waarop de AWW moet worden gewijzigd. De AWW moet op de helling aangezien de EG met ingang van 1990 ongelijke behandeling van man en vrouw verbiedt. Bij de Sociaal-Economische Raad en de Emancipatieraad ligt een adviesaanvraag van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken over een nieuwe wet voor nabestaandenpen sioenen. Die worden daarin fors beperkt. Dit voorjaar meenden de Kamerfracties van CDA en WD dat De Graaf in afwach ting van een definitieve wijzi ging van de AWW alvast iets voor de weduwnaars moest doen. De bewindsman voelde daar echter niets voor, uit vrees dat de definitieve regeling er geheel anders uit zou gaan zien. Die opstelling leidde er toe dat CDA, WD en 'klein-rechts' zelf een wetsontwerp indien den, waarover de Raad van State nog moet oordelen. Kern van hun voorstel is dat weduw naars recht krijgen op een ver zorgingsuitkering van 200 gul den per maand. UIT HET huis van bewa ring aan de Havenstraat in Amsterdam zijn donderdag morgen twee gedetineerden ontsnapt. De twee mannen zaten in bewaring in ver band met een overtreding van de vuurwapenwet en diefstal met geweld, respec tievelijk doodslag of poging tot doodslag. Het tweetal kreeg bij de ontsnapping hulp van buitenaf. Onbeken den in een rode auto maak ten een touw aan een hek werk voor een raam van het huis van bewaring vast en trokken dit hek los door met de auto weg te rijden. De twee mannen klommen daarop naar buiten en gin gen er vandoor. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag 25 mensen aangehouden, die tij dens het 'kerstbomenrausjen' onderling slaags waren geraakt. Een politieman raakte gewond toen hij tussenbeide wilde komen. In Den Haag is het traditie om tussen kerst en nieuwjaar zoveel mogelijk kerstbomen te 'rausjen': de jacht op overtollig geworden bo men, waarbij het doel (een zo groot mogelijk vuur in de wijk of in de straat) de middelen lijkt te heiligen. „Als twee grpépen elkaar daarbij tegen komen gaan ze echt niet wachten tot de andere wijk of straat de bomen heeft meegenomen", aldus de politie. De vechtpartij van donderdag ontstond toen twee rivaliserende groepen hun oog op de zelfde partij bomen liet vallen. Toen de politie ten tonele verscheen waren de onderlinge twisten echter snel vergeten: eensgezind rich ten alle aanwezigen zich tegen de politie. Alle 25 arrestanten zaten donderdagmorgen nog vast. Ze variëren in leeftijd van 15 tot 31 jaar. Van onze verslaggever DEN HAAG - Defensie gaat meer rekening houden met de voorkeuren van dienst plichtigen. Al bij de keuring krijgt een deel van de dienstplichtigen voortaan te horen of er plaats is bij het onderdeel van hun voor keur. Voorlopig wordt geprobeerd om 8 procent van de nieuwko mers te laten kiezen. Werkt dat dan zal het systeem worden uitgebreid. Daarnaast werkt Defensie aan een nieuw keuringssys teem. Veel dienstplichtigen studeren tussen keuring en in lijving vijf of zes jaar. De le gerleiding wil dat daar hooguit 12 maanden tussenzit. Van de 100 goedgekeurde dienstplichtigen vallen er nu binnen vier maanden na op komst 20 af. Daardoor ontstaat onderbezetting waarmee moei lijk te werken is. Buiten het grote tijdsverschil tussen keuring en opkomst is er volgens de legercommandanten nog een andere oorzaak voor het opvallend grote aantal uit vallers. De conditie van de Neder landse jongeren loopt terug. Vroeger werd er meer gesport en gefietst. Nu komt de student na zes jaar schoolbanken op eens voor een vrij zware fy sieke training te staan en dat geeft problemen. UTRECHT (ANP) - Ziekte kostenverzekeraars zijn wettelijk verplicht hun po tentiële klanten het zoge naamde standaardpakket aan te bieden. Dat heeft de beroepscommissie Wet Toegang Ziektekostenver zekeringen uitgesproken in drie zaken die bij haar waren aangespannen. Stichting de Ombudsman in Hilversum, die in deze zaken juridische bijstand heeft ver leend, heeft dit donderdag meegedeeld. Het standaardpakket is een polis die dezelfde dekking biedt als het ziekenfonds en die vooral voor 50-plussers meestal veel voordeliger is dan andere polissen. De polis heeft een lan delijk vastgestelde premie van 181 gulden in de maand. Ze is ingesteld om te voorkomen dat ouderen en zieken onverzeker- baar zijn of heel hoge premies moeten betalen. ROTTERDAM (ANP) - Of ficier van justitie mr. J.C. Gras heeft donderdag voor de rechtbank in Rotterdam vijftien jaar gevangenis straf met TBR en dwang verpleging geëist tegen de broers Henk (17) en John (19) B. wegens moord en ex treme gewelddaden. Mr. Gras zei bij het formuleren van zijn eis te aarzelen tussen enerzijds de noodzaak tot lang durige verwijdering uit de sa menleving en anderzijds de noodzaak tot psychiatrische behandeling. TBR alléén zou volgens Gras de mogelijkheid openen dat het tweetal over vier jaar weer op straat staat. Anderzijds er kende hij wel dat psychiatri sche behandeling na een zeer langdurige celstraf niet zoveel zin meer heeft. Het zwaarste delict van de broers is de moord op de ver pleegster G. Stilkenboom op 22 mei van dit jaar. De vrouw fietste in de late avonduren van haar werk naar huis door het Kralingse Bos in Rotter dam. Zij werd door Henk, John en Angelo de W. willekeurig uitgekozen als slachtoffer om te overvallen. Tegen de doof stomme Angelo de W. was gis termorgen al zes jaar en TBR geëist. De 18-jarige Mario S. die niet bij de moord op de verpleegster betrokken was, hoorde acht jaar cel en TBR tegen zich eisen wegens een groot aantal andere gewelddaden. In april vorig jaar sloegen, schopten en staken ze een 57- jarige man in de Maastunnel, omdat het geld voor de kermis op was. De buit was 100 gulden. De man kan de rest van zijn le ven niet meer alleen wonen. In februari was een 63-jarige Rotterdammer het slachtoffer die de deur van zijn flat open de. Ook hij werd geslagen en gestoken. Mario S.: „We zagen de man lopen, keken elkaar aan en wisten: die pakken we". Een maand later werd een Rotterdammer die in een tram huisje stond te wachten het slachtoffer. Weer gebruikten de verdachten dezelfde metho de: direct slaan, schoppen en steken. De man werd een zegel ring afhandig gemaakt. De rechtbank wilde weten of de man verder niets bij zich had. „Ik heb hem verder nog wel even nagekeken", aldus John B. over het slachtoffer dat zwaar gewond in het tram huisje lag. „Het is van een af schrikwekkende eenvoud, zoals u dat zegt", zo reageerde een van de rechters daarop. Het slachtoffer overleed de vol gende dag, zonder dat aantoon baar is dat het gebruikte ge weld de directe doodsoorzaak was. In april drong het drietal de woning van een 91-jarige be jaarde man binnen, mepten hem het hele huis door en slo ten hem op in een kast. John B. verklaarde bij de rechter-com- missaris: „We hoorden hem kreunen, dat irriteerde ons. We haalden hem daarom uit de kast en begonnen hem te schoppen en te slaan". Bij de bejaarde man werd niets ge vonden van enige waarde. „Ik vond het wel jammer dat we niks vonden. Nu hadden we hem voor niks in elkaar gesla gen", aldus John. Volgens officier van justitie mr. Gras vormde de zware mishandeling van de 27-jarige jogger Duimel in het Kralingse Bos op 16 mei de inleiding tot de moord op mevrouw Stilken boom. Henk B. en Angelo de W. togen naar het bos, gewapend met respectievelijk een groot mes en een campingbijltje. Toen zij Duimel met een walk man op het hoofd zagen lopen, besloten zij de man te overval len. Deze wilde zijn walkman niet afgeven met als gevolg dat hij zware verwondingen opliep door een messteek en een bijl slag op het hoofd. Zes dagen later werd de ver pleegster gedood. Op grond van eerdere verklaringen bij de po litie en de rechter-commisssa- ris concludeerde mr. Gras dat Henk B. aan Angelo had voor gedaan hoe hij een uitgekozen passant eerst met de platte kant van de bijl moest slaan en daarna met de scherpe zijde moest toeslaan. „Angelo zou al les doen wat wij zeiden. Als hij iemand zou slaan zou hij hem doodslaan. Alleen als je hem zou stoppen zou hij ophouden. We besloten hem deze keer niet te stoppen". Uit het psychiatrisch rapport van de twee broers B. blijkt dat ze in hun jeugd veel aandacht tekort zijn gekomen. Ook ten aanzien van Mario S. is sprake een gestoorde ontwikkeling die heeft geleid tot een groot ge brek aan normen. Uitspraak op 12 januari. 1988 zit er bijna op. Ik heb eigenlijk geen trek om terug te blikken, want Seth Gaaikema moet nog komen en er is op zo'n toch al voorspelbare tv-avond niets ergers dan grappen te horen die u al eens eerder en beter elders gelezen hebt. Ik heb vandaag ook niet veel zin om gewild leuk te gaan zit ten doen. Want als er in 1988 één ding duidelijk is geworden dan is dat wel dat we op volstrekt belachelijke wijze bezig zijn ons milieu te verpesten. Daar valt niet mee te spotten. Het kabinet, èn dan vooral de schrijver van de troonrede, be stond het om majesteit in die troonrede luchtigjes over de mi lieuproblematiek heen te laten stappen. Gelukkig zette de koningin zelf in haar kersttoespraak een en ander in wat juister verhoudingen. Maar toch, het gedoe in die troonrede liet zien hoe ver mensen die alleen maar in economische groeicijfertjes denken, in hun hoogmoed kun nen gaan. Het Amerikaanse blad Time riep de planeet aarde uit tot hét onderwerp van het jaar. We plegen met zijn allen zo'n aanslag op die aarde dat potverteren er een te zacht woord voor is. Morgen ben ik er niet in deze krant. Dat ik er overigens nog wel ben, lijkt zo nu en dan meer geluk dan wijsheid. Mijn wensen voor 1989 zijn niet groot en niet meer aan een her haling van wat lang geleden al eens heel kernachtig gezegd werd: Verbeter de wereld, begin bij jezelf. MERIJN NIEUWSOVERZICHT ROTTERDAM (ANP) - De verzekeringen die nodig zijn voor de zelfstandige PTT zijn voor de Nederlandse verzekeringswe reld een uniek gegeven. Zelden zullen er zoveel „verzekerbare objecten en belangen" in één bedrijf aanwezig zijn. Dat zeiden donderdagmiddag directeur A.S. Strijbos van Mees Zoonen Assurantiën die als makelaar optrad voor de PTT, en vice- voorzitter van de Raad van Bestuur PTT Nederland BV drs. C. Griffioen, na de ondertekening van de eigendommen- en aan sprakelijkheidspolis op de vloer van de Rotterdamse Assuran tiebeurs. De PTT moet zich verzekeren omdat het bedrijf per 1 januari zelfstandig wordt. Voor staatsbedrijven geldt dat de staat al het risico draagt en niets verzekert. Het balanstotaal van de PTT is ruim 23 miljard gulden. Twintig miljard daar van bestaat uit vaste activa, zoals voertuigen en gebouwen, maar ook bij voorbeeld de satellieten en de kabelnetten onder de grond. Wat de premie per jaar gaat bedragen wilde Grif fioen niet zeggen. „Die loopt in de miljoenen" was het enige wat hij daarover kwijt wilde. UTRECHT (ANP) - Het Cen traal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg heeft donder dag in een extra vergadering besloten tot de richtlij nwijzi- ging die nodig is omihet omni- partijenakkoord over de ge neesmiddelen uit te kunnen gaan voeren. Maar de nieuwe apothekerstarieven die er het gevolg van zijn gaan pas in als de overheid de richtlijnen heeft goedgekeurd. En die wacht daarmee op de Europese Commissie, die nog een uitspraak moet doen over de vraag of het OPA niet in strijd is met de concurrentieregels van de EG. Formeel heeft de overheid maximaal drie maanden de tijd om COTG-richtlijnen af of goed te keuren. De verwach ting is dat de Europese Commissie zich binnen die termijn over het plan zal uitspreken. De nieuwe tarieven zullen niet met terugwerkende kracht worden ingevoerd. Dit „omdat de zaak, mede door de Europese Commissie, toch al dubieus is", zoals COTG-voorzittr H. A.M. Eisen donderdag zei. HILVERSUM (ANP) - Het Commissariaat voor de Media heeft de AVRO, Veronica en de VARA boetes opgelegd wegens over treding van de reclameregels. De AVRO moet 50.000 gulden be talen, Veronica 60.000 gulden en de VARA 7.000 gulden. De AVRO ging volgens de ambtelijke commissie van deskundigen, die het Commissariaat adviseert, in het programma 'Kokkerel len speciaal' over de schreef door reclame te maken voor de Keurslager. Het benzinemerk Q 8 kreeg van Veronica in het auto-programma 'De heilige koe' te veel aandacht naar de me ning van de commissie. De VARA had eigenlijk een boete van 70.000 gulden moeten betalen omdat in het programma 'Büch' reclame werd gemaakt voor het bedrijf Total Design. Maar omdat het gewraakte programma werd uitgezonden in de pe riode waarover het Commissariaat voor de eerste keer geredu ceerde boetes heeft opgelegd, hoeft de VARA maar 10 procent van de eigenlijke boete te betalen. Veronica en de Avro gaan in beroep, de VARA neemt nog een besluit. UTRECHT/NIJMEGEN - De fusies tussen de ziekenfondsen in Nederland lopen vooruit op de invoering van de basisverzeke ring (plan-Dekker). Daarmee krijgen de fondsen meer risico te dragen, terwijl ze daar nauwelijks een draagvlak voor hebben. Door bundeling zijn ze, aldus woordvoerders uit de zieken fondswereld, straks een sterkere partij voor de commerciële bedrijven of particuliere ziektekostenverzekeraars. Na berich ten over een grote fusie van vijf ziekenfondsen in een groot deel van Nederland kondigden gisteren twee ziekenfondsen in de Randstad aan te gaan fuseren. Ook in Zuid-Nederland wor den gesprekken gevoerd over een fusie tussen de regionale zie kenfondsen en VGZ. Naar verwachting krijgt zo'n samenwer kingsovereenkomst in maart zijn beslag. Volgens de Diensten bond FNV is het heel begrijpelijk dat ziekenfondsen samen gaan. De bond is daar niet tegen zo lang men maar niet een groot deel van het land gaat bestrijken, zoals dat het geval is met de fusie tussen Anoz, Apeldoorn, Het Gooi, Gorinchem en Gouda/Woerden. Het draagvlak op regionale basis verbreden vindt men bij de bond prima. DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Kunst heeft minister Brinkman van WVC gevraagd een onderzoek in te stellen naar de tekorten van het Holland Festival over de jaren 1986,1987 en 1988. Het zou gaan om vier miljoen gulden. Alvorens aan de be windsman te adviseren over een verhoging van de jaarlijkse subsidie aan het Holland Festival wil de raad eerst weten wat de precieze omvang van de tekorten zijn, wat de oorzaak daar van is en of het financiële beleid van de directie en het bestuur wel goed is geweest. De raad verbaast er zich over dat de lei ding, op de hoogte van de lopende tekorten, haar beleid niet op tijd heeft bijgesteld. Directeur A. 's Gravesande van het Hol land Festival zei in een reactie dat de Raad voor de Kunst op zijn wenken wordt bediend. Een onafhankelijk accountantsbu reau is al bezig met een onderzoek naar de financiële positie van het Holland Festival. Het rapport zal in januari klaar zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 3