Gonzalez wil bouwen aan Europa van de burger Oplossen vliegramp groot probleem VS Laos: Staatskapitalisme verdringt socialisme JAARLIJ DE STEM DE STEM. DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 T5 NIEUWE EG-VOORZITTER WEKT HOGE VERWACHTINGEN MET EERSTE SPAANSE LEIDERSCHAP Vrede en gerechtigheid PAPIER VOOR UW PEN Roken moet mogen? De stilte rond Jan Klep Armenië (4) DE STEM BIN AMSTERDAM (AN bank heeft beslote pensioen op grond v Wezenwet (AWW) SVB donderdag bes Dikke woorden Door Jo Wijnen NU officieel bekend is dat de ramp met de Ameri kaanse Pan Am Boeing 747, vorige week in Schot land, is veroorzaakt door een bomexplosie, ziet Was- hingon zich voor twee nauwelijks oplosbaar lij kende problemen ge plaatst: wie plaatste de bom en elke vergeldings mogelijkheden zijn voor handen, en hoe kan een herhaling worden voorko men? Phyllis Oakly, de woordvoer ster van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken, verklaarde gisteren dat „alles wordt gedaan en alle hulpmiddelen zullen worden benut om de daders op te spo ren". Over mogelijke vergeldings maatregerelen liet de woord voerster zich niet uit, maar vast staat dat de nieuwe Amerikaanse president George Bush - als aan het licht komt welke groep terro risten de aanslag heeft ge pleegd - voor enkele zeer moeilijke besluiten zal wor den geplaatst, vooral als dui delijk wordt in welk land die terroristen zich ophouden en door wie ze worden gesteund. De explosie in de gedoemde Boeing - die aan 269 mensen het leven kostte - is veroor zaakt door zware plastic ex plosieven die vrij gemakke lijk aan boord van een vlieg tuig gebracht kunnen worden. De explosieven van het type dat voor het vernietigen van de Pan Am Boeing werden gebruikt zijn zonder veel moeite verkrijgbaar, temeer omdat alle moderne legers in de wereld ze gebruiken. Veel van deze explosieven zijn kneedbaar en daarom gemak- kelijk te verbergen in een koffer of in de handbagage van een passagier. Bovendien kunnen dit soort explosieven niet worden opgespoord met behulp van de explosieven- detectoren zoals die op dit ogenblik algemeen worden gebruikt op vliegvelden in de gehele wereld. Die detectoren reageren alleen maar op me talen voorwerpen. Een bedrijf in het Ameri kaanse Boston heeft appara tuur ontwikkeld die alle soor ten explosieven - dus van het soort dat voor het opblazen van het Pan Am toestel is ge bruikt - kan ontdekken. Daarvoor moet de vliegtuig passagier zich in een soort 'te lefooncel' begeven waarin de temperatuur zeer hoog is. Af gelopen zomer zijn de eerste proeven met een dergelijke 'cel' genomen op Logan Air- port in Boston. Gewone vlieg tuigpassagiers kregen zeer kleine hoeveelheden plastic explosieven mee. De nieuw ontwikkelde apparatuur wist die onmiddellijk te ontdek ken. Slechts een keer was sprake van een 'vals alarm'. De nu ontwikkelde appara tuur - die zich nog pas in een experimenteel stadium be vindt - is evenwel alleen maar George Bush, de nieuwe president van de VS komt voor moeilijke besluiten te staan. - fotoap geschikt voor het onderzoek van de passagiers en hun handbagage. Voor het onder zoeken van koffers en vracht is meer ingewikkelde appara tuur noodzakelijk. Sommige Amerikaanse deskundigen zeggen dat de veiligheidsmaatregelen op de vliegvelden aanzienlijk moe ten worden verhoogd en zelfs op het niveau van de Israëli sche luchtvaartrmaatschappij El Al moeten worden ge bracht. Die maatschappij on derzoekt vracht, bagage en handbagage voor iedere vlucht zeer nauwekeurig. Verdachte passagiers worden soms zeer langdurig onder vraagd. Bovendien bevinden zich aan boord van ieder El Al-toestel speciale veilig heidsagenten. El Al kon aldus een ramp voorkomen toen een Engelse passagiere twee jaar geleden ongewild met een plastic bom aan boord van een lijntoestel van Londen naar Tel Aviv wilde gaan. Een Arabische vriend had de bom in de handbagage van zijn vriendin verborgen. Het probleem van controles zoals El Al die uitvoert is evenwel dat ze bijzonder kostbaar, tijdrovend en zeer arbeidsintensief zijn en dat de procedure voor het aan boord gaan van een gewone lijn- vlucht vele uren gaat duren. Amerikaanse deskundigen houden rekening met de mo gelijkheid dat een passagier van het Pan Am toestel even eens ongewild die explosieven met zich mee heeft genomen in het vliegtuig. Vandaar dat het onderzoek zich nu gaat richten op alle passagiers die aan boord van het toestel wa ren en op de persoonlijke con tacten welke die in de dagen voor de fatale vlucht hebben gehad. Opmerkelijk is dat zich aan boord van het Pan Am toestel twee functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevonden die uitgerekend in Bayrut waren gestationeerd. Een van hen zou bovendien voor de CIA - de Amerikaanse bui tenlandse inlichtingdienst - werken. Amerikaanse des kundigen op het gebied van de terrorisme bestrijding zeggen dat slechts twee Arabische terreurgroepen in staat geacht worden de zeer inge wikkelde procedure van het aan boord brengen van explo sieven te kunnen uitvoeren. Daaronder zou zich het Pales tij nse commando van Abu Ni- dal bevinden. Die groep is zeer gekant tegen het openen van besprekingen tussen de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) en de VS. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 25,50; per kwartaal 73,50 of per jaar 285,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. j 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,30; zat. 1,50. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HOOGDRAVENDE verklaringen aan de vooravond van een nieuw EG-voorzitterschap zijn in Brussel meer regel dan uitzondering. Elke lidstaat die voor zes maanden de leiding neemt, probeert aan die periode al bij voorbaat zoveel mogelijk prestige te- ontlenen. 1 Januari is Spanje aan de beurt. En ook nu aan plannen en goede bedoelingen geen gebrek. Door Frans Boogaard DE Europese Gemeen schap moet het komende halfjaar een fikse duw vooruit krijgen. De econo mische samenwerking moet worden verdiept. Maar zeker zo belangrijk is dat ook voor de gewone burger de EG eindelijk meer inhoud krijgt. Met die Europese geloofsbelij- denis-in-het-kort neemt over enkele dagen Spanje voor zes maanden het EG-voorzitter schap in handen. Terwijl de gemeenschap langzaam ont waakt uit een door de Grieken geïnspireerde rustperiode van een half jaar, en Spanje zelf wordt geplaagd door de groot ste sociale opstand sinds de dood van Franco, maakt Ma drid zich op om de Europese samenwerking in dit voor de EG tamelijk cruciale jaar zo veel mogelijk vooruit te hel pen. Met als einddoel een ver enigd Europa: politiek, econo misch èn sociaal. Spanje, in '86 zelf pas toege treden tot de gemeenschap, begint zijn eerste voorzitter schap onder moeilijke om standigheden. Op 6 januari treedt in Brussel een nieuwe Europese Commissie aan, die voor ruim de helft uit nieuwe lingen bestaat. De relatie tus sen de EG en haar voornaam ste handelspartner, de VS, staat onder zware druk. De dreiging van een handelsoor log wordt almaar sterker. Het overleg in de GATT over de door de Amerikanen ver langde snelle afbouw van de landbouwsubsidies, dat begin deze maand hopeloos vastliep en in mei wordt voortgezet, belooft nieuwe, nog groter spanningen tussen de twee handelsblokken. En aan het eind van het Spaanse voorzit terschap, in juni, wachten de EG nieuwe Europese verkie zingen, die hun schaduw ver vooruit zullen werpen en een sereen werkklimaat niet zul len bevorderen. Toch begint Félipe Gonza lez (45) vol goede moed aan zijn voorzitterschap, dat meer dan alle voorgaande in het te ken van het 'Europa van de burger' moet komen te staan. Dat betekent dat naast een reeks initiatieven op mone tair, fiscaal en buitenlands politiek terrein het tot nu toe nogal vergeten sociale Europa alle aandacht krijgt: Meer ba nen, Europese minimum-re- gels voor de veiligheid en ge zondheid van werknemers op de arbeidsplaats, basis-af spraken over medezeggen schap in de ondernemingen en een rechtvaardiger stelsel van sociale zekerheid in de hele gemeenschap. Bovendien wil Spanje zo wel op dit terrein als op alle andere het tempo van de snel ste lidstaat pakken, onder aansporing van de tragere hun tempo te verhogen. Daar bij is Gonzalez niet van plan, zo heeft hij al duidelijk ge- De Spaanse premier Felipe Gonzalez wordt de nieuwe EG voorzitter. maakt, zich door spelbeder vers als Thatcher in de luren te laten leggen. De Britse premier, die zich na twee anti-Europese opris pingen afgelopen zomer op vallend koest houdt, heeft een nieuw argument gevonden om de open grenzen van '92 toch nog maar wat vooruit te schuiven. Volgens haar ma ken de handel in drugs en wa pens en het internationale terrorisme het nodig dat ook na '92 de grenscontroles blij ven. Maar Gonzalez is vastbe sloten zich met dat kluifje niet het riet te laten insturen. „Het is zo vanzelfsprekend dat ik me bijna schaam om het te zeggen, maar voor mij is evi dent dat in het Europa van straks de burger een betere behandeling moet krijgen dan de goederen," prikte hij kort geleden tijdens een voor dracht in Brussel het Britse ballonnetje al door. „Boven dien wordt het terrorisme niet aan de grenzen bestreden, maar juist over de grenzen - fotoap heen. Door betere samenwer king tussen de Europese poli- tie-organisaties." Volgens Gonzalez wordt het hoog tijd dat in meer alge mene termen de EG werk maakt van het 'Europa van de burger'. De EG kan dat doen door onderdelen van het wit boek voor de interne markt die vooral de gewone burger bevoordelen naar voren te ha len. Als de indruk zou post vatten dat '1992' vooral een ondernemers-vriendelij ke operatie is, zo meent Gonza lez, zou het sluitstuk van de Europese eenwording, de vol ledig open grenzen, op de val reep weieens in gevaar kun nen komea Vandaar, aldus ook de Spaanse ambassadeur bij de EG, Carlos Westendorp, dat Madrid een 'evenwichtige, niet alleen economisch be paalde ontwikkeling' naar het ene Europa wil. Veel aandacht voor de so ciale eenwording is onderdeel van die strategie, naast een reeks initiatieven op buiten lands- politiek terrein: nau were betrekkingen met La- tijns-Amerika en met de Oostblok-landen, een nadruk kelijker Europese rol in het Midden-Oosten. Zij moeten de indruk geven dat Europa ook in de wereldpolitiek zijn par tijtje meeblaast. Versterking van de mone taire samenwerking, mis schien door nog dit halfjaar de peseta in het Europees Mo netair Stelsel op te nemen, en nieuwe stappen op weg naar gelijker indirecte belastingen, een project dat Spanje met een werkgroep van ambtena ren nieuwe impulsen wil ge ven, maken de Spaanse agenda compleet. Volgens Westendorp, wiens grootvader Nederlander was, beseft ook Madrid heel goed dat het moeilijk zal zijn in zes maanden de wereld te veran deren, 'maar gaan we zeker proberen de EG een stuk dichter bij haar einddoelen te brengen'. Met een Spaanse re gering, vastbesloten van haar eerste voorzitterschap iets moois te maken, en met een regeringsleider aan wiens Europese gezindheid niet kan worden getwijfeld nadat hij zijn land op zes jaar tijd al de EG, de NAVO en de Westeu- ropese Unie binnenloodste, moet dat op zijn minst voor een deel gaan lukken. Door Philip Smucker ALS hun chef de hal van de kledingfabriek binnen loopt, staan de 200 arbeid sters op en klappen ze in hun handen. Het is dat Lenin en Marx vanaf de muur het tafereel gade slaan, anders zou de be zoeker zich in Bangkok of Seoul wanen. Het nieuwe Laos is na dertien jaar socia lisme van het zuiverste water op de liberale toer. Laos opent voorzichtig zijn grenzen voor buitenlandse in vesteerders, gaat exporten stimuleren en vermindert het aantal prijscontroles. 'Staats kapitalisme', noemen de Lao- tianen de nieuwe wind die door het land waait. Partijlei der Kaysone Phomvihan spreekt van „socialistisch za ken doen". Hij gaf bedrijflei- ders van staatsondernemin gen onlangs veel meer vrij heid om zelf in te kopen en de verkoopprijzen te bepalen. De kledingfabriek in de hoofdstad is het parade paardje van de nieuwe poli tiek. De helft van de produk- tie is bestemd voor Canada en dertig procent gaat naar de Verenigde Staten. De vader van de bedrijfsleider maakte nog kleding voor Ameri kaanse soldaten ten tijde van de Vietnam-oorlog. Bijna al zijn broers wonen in Texas. Het meeste geld voor de nood zakelijke investeringen komt uit het buurland Thailand. De autoriteiten hopen dat deze Thais-Laotiaanse joint- venture de ogen van andere investeerders zal openen voor de goedkope en ongeorgani seerde arbeidskrachten. Bui tenlandse investeerders kun nen voor vier jaar vrijstelling van belasting krijgen en mo gen een bedrijf voor de volle honderd procent in eigendom hebben. De regering heeft VN-deskundigen gevraagd hoe ondernemers te overtui gen dat hun fabrieken niet zullen worden genationali seerd. Westerse diplomaten in Vientiane twijfelen evenwel aan het succes van de maatre gelen. „De nieuwe investe ringscode klinkt prachtig", zegt een van hen, „maar on dernemers wachten als school piranha's totdat de eoi- ste toehapt." Volgens de di plomaten zouden tropische hout, toerisme, textiel en elec- triciteit voor buitenlandse in vesteerders interessant zijn. Sinds 1975 heeft Laos on dervonden dat socialisme niet van de ene op de andere dag is te verwezenlijken. „Het idee dat alles gratis kan is wel een erg radicale interpretatie van socialisme", zegt de staatsse cretaris van handel, Sompha- vanh Inthavong. „Medicijnen waren gratis. Maar ze waren lang niet altijd voor handen." Na de communistische overwinning in 1975 dwong de nieuwe regering de boeren tot collectief samenwerken. Maar de boeddhistische platte landsbevolking was aller minst overtuigd van het heil daarvan. Tegenwoordig wer ken de meeste boeren weer met hun families op kleine akkertjes en proberen ze zo veel mogelijk graantjes mee te pikken van het systeem van sociale voorzieningen. De economische hervor mingen moeten de ontwikke ling van het achtergebleven land versnellen. De 3,8 mil joen inwoners hebben een ge middeld inkomen van 150 dol lar (300 gulden) per jaar. In Thailand is dat al 800 dollar en zelfs in China, met 300 dol lar als inkomen per hoofd van de bevóking, is het beter ge steld. De belangrijkste export- produkten van Laos zijn elec- triciteit, tin, gips en koffie. Maar met de harde deviezen die dat opbrengt kan het land slechts eenderde van de in voer betalen. De buitenlandse hulp, sinds 1975 kreeg Laos ongeveer 100 miljoen dollar grotendeels van de Sovjet- Unie, heeft evenmin veel zo den aan de dijk gezet. „De hulp is slecht gebruikt door dat het banksysteem hier zo slecht is ontwikkeld", zegt een Sovjet-adviseur die anoniem wil blijven. Op de markt in de Vien tiane is de vrijhandel al lang een feit. Naast oude vrouwtjes die traditionele medicijnen als hertengeweien en fazan- tenpoten verkopen, zitten jonge handelaren met een voorraadje heineken-bier of met kleine Japanse teeveetjes. 'Mooi-weer-patriotten' zo noemt Laotiaanse journalist K. Ankong Kongvongsa deze nieuwe ondernemers. „Niet- communisten hebben in veel opzichten een beter leven ge kregen dan partijleden", zegt hij niet zonder verwijt. (IPS) DE laatste weken van 1988 juichtonen over de goede re sultaten van het bedrijfsle ven en de florerende econo mie. Regering en coalitie lo pen met de borst vooruit en zelfvoldaan omdat het met de economie zo goed gaat. Helaas wordt er door hen niet bij gezegd wie de prijs hiervoor heeft betaald. Het harde afbraakbeleid is voor vele mensen geen zegening maar een kwelling. De armen steeds armer, de rijken steeds rijker. Bij standsmoeders over de mo derne armoede in Neder land. Gemeenten moeten niet te veel voorzieningen treffen voor de allerarm sten. Met de belastingher ziening worden de armsten weer het hardst gepakt. Ne derland getto van werkloos heid en blijvende armoede. Nog steeds 700.000 werklo zen. Het waren geen leuke kerstverhalen, maar helaas harde werkelijkheid, anno 1988. Minimumlonen en uit keringen blijven bevroren. Wedden dat in het verkie zingsjaar 1990 om de kie zersgunst te winnen het een beetje zal gaan dooien. Minimumloners en vele uitkeringstrekkers moeten wel beseffen dat 't net als in de natuur gaat, jarenlang bevroren is zo maar niet ontdooid. De machteloos heid van vele mensen is be grijpelijk, maar funest om er op korte termijn veran dering in te brengen. Vrede en ontspanning in de wereld l 7EPSw*Geff34 hebben goede vorderingen geboekt. Helaas is het met de gerechtigheid in de we reld en ons eigen land droe vig gesteld. Vrede en ge rechtigheid zijn niet los te zien van elkaar. Beide zijn belangrijk voor alle mensen op de gehele wereld. Daarom maar hopen dat in 1989 de gerechtigheid in de wereld en ons eigen land veel aandacht en belang stelling krijgt. Want zonder gerechtigheid zal er nooit echte vrede zijn. Breda P. v. Gurp DE Europese Commissie overweegt een rookverbod af te kondigen in Nederland voor alle openbare gebou wen (De Stem, 22 december jl.). Vorig jaar overleden ruim 18.000 Nederlanders als gevolg van roken. Alge meen directeur J. Schipper van Philip Morris in Bergen op Zoom is niet overtuigd van de schadelijke gevolgen van roken en is uiteraard niet erg gelukkig met de plannen van de Europese Commissie (De Stem, 23 de cember jl.). Hoe komt het toch dat Nederlanders in grofweg twee groepen zijn in te de len: de niet-rokers die van de schadelijke gevolgen van roken overtuigd zijn en de rokers die deze gevolgen ba gatelliseren. Roken is scha delijk, maar de gevolgen zijn moeilijk in cijfers uit te drukken. Een roker heeft ongeveer 30 keer meer kans om longkanker te krijgen dan een niet-roker. De kans dat een roker longkanker krijgt, is echter (statistisch gezien) verwaarloosbaar. Praktisch 100% van alle mensen met longaandoenin gen zijn rokers. Van alle ro kers heeft echter slechts een zeer klein percentage een longaandoening. Het probleem bij dit soort gegevens is dat een recht streekse relatie tussen ro ken en longkanker (of een hartaandoening) moeilijk aan te tonen is. Dit komt doordat longkanker niet al leen veroorzaakt wordt door roken en doordat roken niet altijd leidt tot longkanker. Mensen die al 60 jaar of lan ger fanatiek roker zijn, ge tuigen hiervan. Toch 'weten' rokers precies wat de gevol gen van roken zijn en 'we ten' niet-rokers precies dat de schadelijke gevolgen van roken wel meevallen. Dit komt doordat kennis, gevoel en gedrag van ieder een in overeenstemming zijn. Het niet-roken is een gedraging. Dit zou kunnen omdat de persoon vindt dat roken een hartaandoening kan veroorzaken (kennis). Hij zal dan ook angst heb ben om een hartaandoening te krijgen (gevoel). Zo is er sprake van een consistent geheel. Voor rokers is er ook sprake van consistentie. Ro kers ontkennen de schade lijke gevolgen van roken (kennis), hoeven er dus ook niet bang voor te zijn (ge voel) en roken er lustig op los (gedrag). Wanneer men rokers ervan kan overtui gen dat roken schadelijke gevolgen heeft (kennis), dan is de kans groot dat ze bang worden om die gevolgen zelf te ondervinden (gevoel). Om het gedrag in overeenstem ming te brengen met de kennis en het gevoel, zullen ze dan ook moeten stoppen met roken. Bij grote publici teitscampagnes wordt er voornamelijk 'gemikt' op het kennisaspect om zo doende het rookgedrag te beïnvloeden. Kennis, gevoel en gedrag zijn in overeenstemming. Daarom is het begrijpelijk dat niet-rokers overtuigd zijn van de schadelijke ge volgen yan roken en de ro kers juist niet. Baarle-Hertog Drs. Marco ten Berge UIT het verhaal van Jan Klep (Kerstnummer, De Stem) blijkt dat Jan zijn handicap nog steeds niet goed verwerkt heeft. Het moet werkelijk moeilijk voor hem zijn om als een dove te leven. Ikzelf ben ook doof (getrouwd met een ho rende man en moeder van twee kinderen). Ik ben wel af en toe opstandig, omdat ik niet alles mee kan doen met de horenden, bv. in een praatgroep en een gezellig samenzijn. Sommige mensen, zelfs onze buren, zijn erg bang om met mij te praten. Om dat zij gewoon niet weten wat niet horen is. Maar ik probeer nog steeds en doe mijn best om toch tevreden te zijn met mijn handicap. Jan eist teveel naar mijn mening. Want wij, ver wende mensen, hebben toch een goed leven en ook goede hulpmiddelen zoals doven- telefoon, teletekst i.p.v. ra dio en ondertiteling bij de, Ned. films en toneels etc. Voor mij is dat meer dan ge noeg. Wij doven kunnen nooit hetzelfde zijn en worden als de horenden. Wij, doven, mogen nooit teveel eisen van de samenleving, want dan heeft de samenleving geen leven meer. We kun nen de horenden best vra gen om meer geduld en 'n beetje aandacht. Als wij, de doven, en de horenden meer moeite doen om elkaar te begrijpen i.p.v. elkaar af te stoten, bereiken we samen veel meer. L. Peeters Rijsbergen GAARNE wil ik enkele kanttekeningen plaatsen n.a.v. het weerwoord van W. Koek in zijn column 'Vlucht naar Armenië' (2). Zijn drie opponenten in dezelfde edi tie vallen W.K. aan op uitla tingen die zij hem toedich ten maar niet - zeker niet met de intentie die de heren hem in de schoenen schui ven - door K. werden ge daan. Het is mi. duidelijk dat door hen niet op de bal maar op de man wordt gespeeld. Zij doen niet anders dan de gene die kennelijk niet hun sympathie geniet, onderuit halen, hetgeen blijkt uit op merkingen als 'priet praat', zijn bekrompen NAVO-we- reldje, de draak steken met ellende, laag gehalte en ge zever over Amnesty Inter national en waternood Bangladesh. Op grond waarvan kan A. Vermeulen vaststellen dat de Sovet-Unie reële vredes voorstellen heeft gedaan? Is hij misschien beter geïnfor meerd dan een van de be kendste SU-dissidenten die de wereld waarschuwt wantrouwend te blijven bij Russische vredesvoorstellen en beloften? Hij is blijkbaar wel 'n fervent supporter van Gorbatsjov, aangezien hij W.K. 'n verbitterde en ver blinde communistenhater durft te noemen. Ikzelf hoor - en naar ik aanneem hoort ook W.K - tot de miljoenen die Gor batsjov als mens respecte ren, maar men moet wel be denken dat hij het niet al leen voor het zeggen heeft in Rusland. Tot slot: Wanneer er al verontschuldigingen moe ten komen, dan wel van de heren Masereeuw, Vermeu len en Ongering. Made A. v. Tetering DEN HAAG (ANP) -M ter Smit-Kroes (verket waterstaat) zal alle z moeten bijzetten om de haar voorgestelde fina ring van de stormvloe ring in de Nieuwe W weg door de Tweede K te loodsen. gij de regeringsfracties oppositie leven bezwaren onderdelen van haar vo< Het gaat dan niet zo zeer opvatting dat het Rijk vo bekostiging van de stom moet opdraaien. Want da het voorstel van de mi van verkeer en watersti grotendeels het geval. AW Het bestuur geeft hier de Centrale Raad van 1 Daarin oordeelde de r dat het niet toekennen vr AWW-pensioen aan we naars in strijd is met he verdrag inzake burger- litieke rechten (BUPC drag). Nederland heeft di drag ondertekend. De SVB schat dat zo'n weduwnaars in aanme komen voor een weduwh pensioen. Daarmee zou lijks een half miljard g zijn gemoeid. Het min van sociale zaken en werl genheid wilde donderdaj dag niet reageren op het b van de SVB. Als ingangsdatum voo weduwnaarspensioen gel datum van aanvraag, me mogelijke terugwerl kracht van ten hoogste jaar. Aanvragen die zijr daan binnen een jaar na 6 1986 kunnen ten hoogste 1 tot een pensioen aan we naars vanaf 6-april 19E vroegste van de twee ov densdata in de op 7 dece berechte zaken. Bij de Sociale Verzekei bank liggen thans 1.500 vragen of verzoeken om matie (die als aanvragen den beschouwd). Wie eei duwnaarspensioen wil aa gen kan dat doen met b van een formulier dat o postkantoor verkrijgbaar door zich te melden bij d trictskantoren van de SV voormalige Raden van Ar De uitkeringen ligger hankelijk van de situatie achterblijvende gezin (k ren tot 18 jaar), tussen de en 1.600 gulden per maane NOOIT EERDER HEEFT gekregen dan in het afg trouwens ook zoveel redei over volgepend. Politici he maar er is daadwerkelijk milieu gedaan. Integendee vuiler en smeriger. Het Amerikaanse weekbla traditie: het koos geen r noemde de 'in gevaar ver! In haar indrukwekkende teerde konimgin Beatrix v En dat 'de aarde langzaa het einde van het leven ze even wat anders dan dat geworden, met name watt in de Troonrede van septe Maar goed, het zijn aller rende apocalyps aankon volgd worden door krachti Daarom is ons een actie wijk zeer sympathiek. Hij gassen uit de winkels in niet genoeg geprezen om of andere milieuprijs wore betreft krijgen (zijn gemee Milieuprijs). De actie van de Harderv doen als de zoveelste kab haar anders: De alarme zorgwekkende woorden ii ningin Beatrix zijn nodig e echt waar het over gaat sen meer te koop zijn. De ontwapenende actie c haal uit Frankrijk. De raac jaren vijftig diep onder atoombommen in west en voortaan verboden was o; meente een atoombom t< wachter is belast met he sluit", zo kondigde de ger Belachelijk? Ludiek? V 9ezicht ja, want acties al mers minder zijn dan dru| een variant op een beken Problematiek: Verbeter he weet waar hij kan beginn spuitbussen gebruiken er 9oed alternatief is. Zo on; weer niet.

de Stem | 1988 | | pagina 2